UIT DE PROVINCIE Streekplannen in Zeeland. Kerncommissies voor ontwerpen geïnstalleerd. Verduisteren: Die NACHT-HOEST zal ophouden! AKKERS Abdijsiroop SPORT Burgerlijke Stand van hedenavond 18.47 uur tot morgenochtend 9.01 uur De maan gaat morgen te 9.25 onder en komt te 21.06 op. BOND VAN OUD-LEERLINGEN DEB L.W.C. EN T.W C. EN ZEELAND. AJgemeene v.rgadering te Goes op Dinsdag 18 Februari. De algemeene vergadering van den Bond van oud-leerlingen der land- en tuinbouw- wintercursussen in Zeeland (B.V.G.) is be paald op Dinsdag 18 Februari in hotel de Prins van Oranje te Goes. Op deze vergadering zal o.m. een rapport worden uitgebracht over het vraagstuk: vOntwatering op de Boerderij", terwijl in de middagvergadering ir. C. J. Droogendyk, Rykslandbouwconsulent te Goes zal spreken over opvoering van de bodemproductie. Walcheren AFDEKT,TNO WALCHEREN O. B. T. B. Maandagmiddag kwam de gewestelijke afdeeling Walcheren van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond In jaarvergade ring bijeen te Middelburg; de zaal was geheel gevuld. Burgemeester Bosselaar van Aagtekerke opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette speciaal welkom den spre ker, den heer A. Geschiere, lid van het Pachtbureau voor Zeeland en den Secreta ris der provinciale afdeeling van den C.B. T.B., den heer P. de Kam. In zijn openingswoord zeide spr., dat er dankbaarheid moet zijn, dat wij gespaard werden in donkere dagen, het leven moet in Eeuwigheidslicht bezien worden, dan kunnen wij doorgaan met het werk voor de Christelijke standsorganisatie. Alhoewel de velden geen spijs zullen voortbrengen, dat men de kudde uit de kooi afscheuren zal en dat er geen rund in de stallingen wezen zal, nochtans zullen wij dan in den Heere opspringen en ons verheugen in den God onzes heils (Hab. 3:17, 18). De secretaris, de heer A. L. Louws stond in zijn jaarverslag even stil bij den strijd, die ook uit den kring enkele menschen- levens kostte, de vernieling van het cen trum Middelburg, het Bureau en daar tegenover het vrijwel ongerept gebleven platteland. De arbeid verliep normaal, verschil lende Chr. land- en tuinbouwcursussen werden georganiseerd; ook' in de loon regeling kwam het eigen karakter der organisatie naar voren. Het ledental nam iets toe. Uit het flnanoieel verslag bleek een batig saldo over 1940 te bestaan van 46.57. Enkele mededeelingen volgden over de slachtveeverzekering. Verschillende uitkee- ringen werden aan gedupeerde leden ge daan. De heer A Geschiere, lid van het Pachtbureau voor Zeeland, behandelde ver volgens „Enkele grepen uit en om de Pachtwetgeving". Spr. stond stil bij de volgende punten: 1. De overgangsbepalingen van het oude naar het nieuwe pachtrecht, speciaal de zoogenaamde mondelinge ntracten. 2. De continuatie, of de voortzetting van de pachtovereenkomst na haar beëin diging. 3. De -oetsing der pac) tovereenkomsten op buitensporigheid en de mogelijkheid van een redelijk bestaan; de regeling der •nietig-verklaring is niet geheel bevredi gend. 4. Het werk der pachtbureaux, het ge ven van adviezen, de uitvoering van het Pachtopdrijvingsbesluit van 17 Augustus 1940 en dat inzake het overdragen van landbouwgronden Een zeer drukke bespreking volgde hier op, waar aan 'eelnamen de heeren Bosse laar, 'outerse, Louws, Aamoutse, Koster, Meyer, de Groot, Wattel, en de Kam, Aan den heer Gesc' w- It dank ge bracht voor het vele w dat hij ten bate van land- en tuinbouw als vertegen woordiger v-n der C.Wx.B. in het pro vinciale pachtbureau verricht Het tot ~nd komen van de Federation Zeeuwsche Tuinbol-w Organisatie wc gereleveerd; de C.B.T.B. werkt hierin sa men met andere organisaties onder be houd van eigen zelfstandigheid aan de verbetering der technische tuinbouwaan- gelegenheden, o.a. individueele voorlich ting, bezoek aan de bedrijven, wetenschap pelijk onderzo^- van verschillende vraag stukken, n' an v o ^"bgvormii.g, be vorderen van de afzet enz. Ieder, die> lid is van den C.B.T.B. of een der andere standsorganisaties, kan lid wor den van de F.Z.T.O. Laat ieder tuinder hieraan meehelpen. Er wordt op aangedrongen, de loonrege ling voor geheel alcheren door het ge- westelijk bestuur te doen regelen. Den heeren A Geschiere en A P. Koster wordt den dank der landbouwers overgebracht voor het vele werk, dat ztf in Walcheren hebben gedaan en nog doen als commis sieleden resp. bi) veetaxatie en paarden vordering. Tenslotte wordt in de rondvraag nog de aandacht gevestigd op het niet altijd be vredigende werk der keuringscommissie bij de taxaties der monsters en op de positie van het Chr. landbouwhuishoud- onderwijs. De heer Koster eindigde met dankgebed. TERAARDEBESTELLING BAS VAN DER VEER, VEERE. Maandag vond de teraarde bestelling plaats van de Veersche kunst schilderes Bas van der Veer op Nieuw Eyk en Duynen te Den Haag, waar een kleine schare van familieleden en vrien den en vriendinnen de kunstenares naar haar laatste rustplaats uitgeleide deden. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op familieleden, voorts vrienden en colle ga's als de beeldhouwster mej. F. Carba- slus, J. C. E. baron van Lynden, hoofd van den Rijksgebouwendienst, Lucie van Dam van Isselt, die vroeger hier, thans in de Residentie woonachtige kunstenares, Alexander Voqrmolen, den componist en anderen. Een aantal bloemstukken, w.o. een van de Veersche vrienden en collega's, dekten de baar en vriendinnen dekten het graf toe met bloemen. De broeder van de overledene dankte voor de deelneming zijn zuster betoond, waarna de korte doch in drukwekkende plechtigheid was afge- loopen. INBRAAK. De heer K. te Vlissingen kwam Zater dagmiddag tot de ontdekking dat zijn zo merwoning aan de duinen bewoond was door een vreemde. Deze wist echter te ontvluchten met achterlating van een paar gevulde koffers. Als verdachte van deze inbraak werd S. te Vlissingen aangehouden en daar hij nog een oude bekende van de politie was Dinsdagmiddag voorgeleid aan den officier van Justitie te Middelburg. Loop der bevolking. ARNEMUIDEN. In do maand Januari was de loop der bevolking als volgt Ingekomen S. de Rijke, D 11, van Goes C. Grootjans, van Rotterdam J. J. Albers, van DelftC. Braveboer en gezin, van Middelburg. Vertrokken: M. Crucq, n. Zeist, Lyceum laan; L. v. Eenennaam, n. Oost- en West- Souburg, Middelburgsche str. 66; M. L. de Rijke, naar Arnhem, Fazantenweg 23 S. de Rijke, naar Goes, Oostwal 31J. van Dalen, naar 's-Gravenhage (Schevenin- gen), Stevenstraat 95; J. M. Janse, naar Koudekerke, Vllssingsche weg E 136 Q. van de Vrie, naar Kattendijke, A 115a. Gevonden voorwerpen. T ZAND. Gevonden: Een bruine dames hoed te bevragen bij Clement Koudekerk- sche straat D 129; een werkmansjekker te bevragen bij den gemeenteveldwachter N. Vliss.weg E 209. Zuid-Beveland LICHAMELIJKE OEFENING. Donderdag a.s. zal de eerste les van de applicatiecursus lichamelijke oeffening gegeven worden in het gymnastieklokaal der O.L. school te Krulningen. Tot leeraar aan genoemde cursus is aangesteld de heer Bakker uit Middelburg. HET MUSSCHENGILDE BIJEEN. DRIEWEGEN. Het musschengilde hield Maandagavond zijn jaarvergadering in het café van den heer Van de Guchte, onder voorzitterschap van den heer J. Timmer man. De rekening van den penningmeester sloot met een klein saldo. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Het aan tal ingeleverde musschen bedroeg iets minder dan vorig jaar. De oorzaak werd gezocht in de inlevering der vuurwapens in verband met den oorlogstoestand. Het hoogste aantal werd ingeleverd door den heer Joh. Nijsse, die hierdoor den keizers titel verwierf. Op één na waren alle leden tegenwoordig. VARKENSVLEESCH IN BESLAG GENOMEN. DRIEWEGEN. Ambtenaren van den opsporingsdienst ontdekten op het erf van den heer J. N. alhier een partij varkens- vleesch, volgens ontvangen inlichtingen van 4 varkens. Het vleesch werd in beslag genomen. JEUGDIGE DIEFJES. KRUININGEN. De marechaussee van Hansweert heeft een aantal jeugdige dieven van pj.m. 10 tot 13 jaar betrapt. Zater dagmiddag j.l. waren 2 jongens in den winkel van bakker de M. en toen be merkte de vrouw, dat er iets was wegge nomen terwijl de jongens stonden te wach ten. Ze wilde den jongen naar de kazerne brengen maar deze rukte zich los en werd later gepakt door de marechaussee even als zijn kameraad. Beide diefjes hebben toen een paar uur in de kazerne doorge bracht. Ejj nader onderzoek is nu gebleken, dat meer jongens zich aan dergelijke prak tijken schuldig maakten. Wanneer ze lang 'in een winkel moesten wachten namen ze iets weg en meestal liepen ze de winkels binnen met een verzonnen boods"hap. Alles was van hun gading, b.v. sigaretten, cho colade, tabak, manderijnen, zelfs een pijp hadden ze meegenomen. VERGADERING KOLENVEREENIGING. BORSSELE. De kolenvereeniging alhier vergaderde Maandag onder voorzitterschap van den heer A van Loon. De rekening wees aan in ontvangsten 7134,44 en in uitgaven 6929,44, dus een goed slot van 211. Het uitlossen van de te ontvangen kolen werd gegund aan den inschrijver J. de Smidt voor 0,08 per hl. uit het schip en voor 0,06 uit den wagon. Voor het vervoer moeten inschrijvingsbiljetten inge leverd worden bij het bestuur voor Don derdag a.s. Tot leden der financieele contröle-com- missie benoemde men de heeren A van Zweeden, C. Bruinooge en A. van Schaik. De beide aftredende bestuursleden, de heeren A. van Loon en C. Almekinders werden herkozen. B\j de rondvraag stelde de heer W, Schipper voor, dat steeds een bestuurslid aanwezig zou moeten zijn bij het uitlossen. Dit voorstel werd gesteund en daarna aangenomen. Aan den wensch van bet lid G. Schipper een nieuwe trap in het pakhuis te plaatsen zal het be stuur voldoen. Men kende den secretaris voor het vele buitengewone werk, dit jaar verricht, een gratificatie van 10 toe. De vereeniging telt thans 255 leden. Zeeuunch-Vlaanderen Handboogschieten. HOOFDPLAAT. In onze gemeente be staat sinds jaren herwaarts een vereeniging van handboogschutters ,£>e Eendracht" ge naamd. De laatste jaren hoorde men echter van geen schietingen meer. Deze mooie sport leek voor goed uitgestorven te zijn. Eenige liefhebbers hebben getracht de ver- eenniging weer te doen herleven, waarin zij geslaagd zijn. Zondag j.L werd weer een groote schieting gehouden op de liggende wip. Hieraan werd door 35 schutters deelge nomen. De hoogvogel werd afgeschoten door den heer Leon Bracke; de zy vogels door de heeren E. Temmerman en L. Cammaert. Inleiding van den heer A. D. F. van der Wart. Hedenmorgen vond in het gemeentehuis te Goes de installatie plaats van de door Ged. Staten benoemde kerncommissies tot het ontwerpen enz. van streekplannen in Zeeland. De heer A. D. F. van der Wart, lid van Ged. Staten, heeft uit naam van dit col lege de installatie verricht en hierbij een inleiding gehouden over het doel der kern commissies. Na de heeren verwelkomd en hun dank gebracht te hebben voor hun bereidwillig heid zich de benoeming te hebben laten welgevallen, dankte spr. ook den burge meester van Goes voor het afstaan van de raadszaal en heette dezen en den ge meentesecretaris als gasten welkom. Hierna zette spr. uitvoerig de bedoeling van het vormen der commissies uiteen. Zooals bekend, is de noodzakelijkheid tot het vaststellen van streekplannen in geheel ons vaderland erkend. De vele in verschillende provincies reeds vastge stelde plannen, bewijzen dit. Ook in Zeeland is men hiermede begonnen, ge tuige het streekplan Walcheren (het kust- plan van Zeeuwsch-Vlaanderen kan niet als een streekplan in den gewonen zin opgevat worden). Ged. Staten, het groote belang van zulke plannen voor geheel onze provincie erkennende,' hebben daarom 6 kerncommissies benoemd. Het antwoord op de vraag: waarom?, ligt voor de hand. Onze schoone provincie is door de stroomen zoodanig verdeeld, dat de zes deelen, als het ware door de natuur zelve aangewezen zijn. West Zeeuwsch- Vlaanderen, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland, Tholen met St. Philipsland, Schouwen en Duiveland, vormen samen ons heerlijk Zee land. Deze geografische indeeling had tot lo gisch gevolg, dat er 6 commissies benoemd werden, terwijl Ged. Staten spr. als voor zitter van elke commissie aanwees, waar door G.S. in contact blijven met den ar beid van deze organisaties. De samenstelling der organisatie. De organisatie bestaat uit de volgende leden: Kerncommissies. Walcheren: Voorzitter: A D. F. van der Wart te Goes; leden: mr. dr. R. W. Graaf van Lynden te Koudekerke; C. A van Woelde- ren, burgemeester te Vlissingen; K. Fa- bius, burgemeester te Oostkapelle; P. J, Elout, te Domburg. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen: Voorzitter: A D. F. vander Wart te Goes; leden: A I. Leenhouts, burgemees ter te Retranchement; J. Mijs, notaris te Oostburg; Jhr. L. E. D. S. von Bönning- hausen tot Heringhaven, burgemeester te IJzendrjke; L. van Dijk, hoofd der Land bouwschool te Schoondijke, Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen: Voorzitter: A. D. F. van der Wart te Goes; leden: mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, burgemeester te Hontenisse; ir. J. van Waes, Villapark C.N.A.P. 70 te Sluis kil; mr. W. E. M. Seydlidtz te Hulst; H. A A. "baron Collot d'Escury te Kloos- terzande. Zuid- en Noord-Beveland: Voorzitter: A D. F. van der Wart te Goes; leden: M. W. van Arenthals, land bouwer te Kats; A A. Elenbaas, burge meester te 's Heer Arendskerke; ir. W. Kakebeeke, dir. N.V. „De Bathpolders" Landbouw Mij. te Rilland-Bath; mr. J. A A Fransen van de Putte te Goes. Schouwen-Duiveland: Voorzitter: A. D. F. van der Wart te Goes; leden: J. Vriesendorp van Renesse, Slot Moermond te Renesse; jhr. A. van Citters, burgemeester te Burgh; H. C. van de Zande, landbouwer te Nieuwerkerk (Z.); mr. W. Nieuwenhuijsen te Zierikzee. Tholen en St. Philipsland: Voorzitter: A D. F. van der Wart te Goes; leden: mr. H. H. Schuller, burge meester te St. Maartensdijk; L. J. van Nieuwenhuyzen, landbouwer, Noorddijk B 22 te SL Philipsland; A. J. Bierens, no taris te St. Annaland; mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester te Tholen. De gedachte aan het streek plan dateert van na 1918. Zooals U wellicht bekend is, aldus spr., trad de gedachte aan het streekplan spe ciaal nè den vorigen oorlog, dus nè, 1918, naar voren. De enorme toename van het snelverkeer, dat de goederen van en naar de kleinste gemeente haalde en bracht; de steeds verder gaande lintbebouwing en andere feiten, waren de oorzaken. En toch werd dit punt in de wetswij- zlging van 1921 niet opgenomen, daar deze wet tot stand gekomen is onder den druk van en tot voorziening in den toen heer- schenden woningnood. Eerst in de wijzi ging van de woningwet 1931 kreeg de ge dachte van het streekplan een wettelijke basis. Vóór 1901 werden de gemeenten ook uitgebreid. Op aanvrage van particulieren werd vaak een straat aangelegd, wanneer er eenige zekerheid van bebouwing be stond. Was deze er. dan bouwde men in zekere mate, zooals men wilde. Aldus werden er wijken gebouwd, die trooste loos waren van vormgeving en waarbij de gezondheidszorg ten eenenmale over het hoofd was gezien. Dergelijke wanproducten vindt men ook in Zeeland. In 1901 bracht de toen aanhangige wetswijziging reeds eenige verbeteringen. In het uitbreidingsplan moesten aangege ven zijn, de gronden, die bestemd waren voor pleinen, grachten en straten. Vast gelegd werd dus als punt van uitgang: de bestemming der gronden. Dit principe is van buitengewone beteekenis geworden. Thans geeft een goed uitbreidingsplan in het ontwerp van wet 1940 „ontwikke lingsplan" genoemd de bestemming der gronden vrij gedétailleerd aan, ook al is dit geen „eeuwig edict", daar de omstan digheden, wijziging noodig kunnen maken. In de thans nog geldende woningwet, wordt voor het eerst „het streekplan" ge noemd. En in het nu aanhangige wetsont werp komt reeds het „Nationale plan" voor. In dit beknopt historisch overzicht hebt U aldus spr. iets kunnen ontdekken van de ontwikkeling der gedachten: de be stemming der gronden. Het ontwerpen van een streekplan, heeft dan ook geen ander doel. Waarom een streekplan noodig is. Er zal echter wel de vraag rijzen„Is zulk een plan nu wel noodig?" Vandaag, dat spr. de aandacht vestigde op enkele oorzaken, die geleid hebben tot de wet telijke sanctie van deze gedachte. Eerst wees spr. op het snelverkeer, dat nè. 1918 zeer belangrijk toenam en dat ook, met groote waarschijnlijkheid, na het beëindigen van den huidigen oorlog, zich zal uitbreiden. De eerste 'maatregel was wel de zorg voor den weg, een zorg, die zich thans zelfs uitbreidt tot tertiaire wegen. De Waterstaat heeft dan ook nu nog handen vol werk, om wegen te ver harden en te verbreeden. Niemand zal meer ontkennen, dat hierdoor het econo mische leven gebaat is. Een deel der gronden werd dus bestemd voor wegenaanleg, of verbreeding der be staande verbindingen. De lintbebouwing. Er ontstond echter een toestand die leelijke, ernstige en kostbare gevolgen had. De meeste gemeenten hadden geen uitbreidingsplan, zoodat men kon bouwen, waar men wilde. En wat scheen nu begeer lijker dan te bouwen aan een verharden weg, waarlangs het verkeer denderde? Dus ontsond de lintbebouwing. Nu heeft een verharde weg, hetzij deze primair of secon dair is, de natuurlijke bestemming dienst baar te zijn aan het snelverkeer en niet aan bebouwing. Er dreigen hier voor de bewoners en weggebruikers te veel ge varen. Ook de afstanden tot school, kerk en gemeentekom worden te groot. Daarnaast is de lintbebouwing een te duur bezit voor de gemeenten. Want ook de burgers, die ver buiten de kom, aan een weg voor snelverkeer wonen, hebben recht op aansluiting van gas en water, waardoor op kosten der gemeenschap, lange, dus dure leidingen aangelegd moe ten worden. Ook het afhalen van vuilnis en het politie-toezicht legt groote kosten op de schouders van de gemeenschap. Voorts doet een verharde weg dc prijs der gronden aan dien weg gelegen exor bitant stijgen, soms tot 5, ja tot 10 maal de oorspronkelijke waarde, die zij hadden als cultuurobjecten, wat een sociale on rechtvaardigheid is. Dezelfde lintbebouwing kan ook tot ge volg hebben, dat de groote verkeerswegen met bochten om de bebouwing moeten ge legd worden, wat buitengewoon kostbaar is. En ten slotte ontneemt de lintbebouwing vaak den blik op het natuurschoon, dat onze provincie in alle deelen heeft Terecht zou kunnen worden opgemerkt, dat een streekplan primair had moeten zijn, alvorens de gemeenten uitbreidings plannen ontwierpen. Het ontwerp van de Woningwet 1940 eischt dan ook, dat de gemeenten geen uitbreidingsplannen of rooilijnen vaststellen in die gebieden, waar een streekplan-commissie haar werk heeft aangevangen. Spr. voegde hierbij de opmerking, dat de streekplan-commissie ook gehoord moest worden bij de samenvoeging van Gemeenten, .zij dit ook in de eerste plaats uit een stedebouwkundig oogpunt- Zooals reeds opgemerkt heeft een streekplan ten doel: de bestemming der gronden. Maar, waar een gemeentelijk uit breidingsplan den grond aanwijst voor b.v. middenstands-, arbeiderswoningen, pleinen, straten, recreatie gebieden, daar heeft het streekplan rekening te houden met de ge bieden, die geschikt zijn voor landbouw, veeteelt, industrie, of handel en verkeer. De ontwerpers van een streekplan moeten dus de bestemming der gron den zien, uit een cultureel, econo misch, demografisch en geografisch oogpunt. Het doel is alzoo de cul- tureele ontwikkeling der gronden om daardoor de mogelijkheid te schep pen de welvaart van de bevolking te verhoogen. Een streekplan heeft dus een sociaal doel. Zelfs hoopte spr. dat het ontwerpen van een streekplan, de gezichtseinder, die vaak bij gemeentebesturen by de gemeen te-grenzen eindigt, zal verruimen. De saamhoorigheid, de saamgebondenheid, zullen door het vormen van een streek plan ontwikkeld en ten slotte gewaardeerd worden, ook al zullen by den aanvang nog vele bezwaren overwonnen moeten worden. Voor elke commissievergadering zal de Inspecteur van Volksgezondheid afd. Wo ningbouw uitgenoodigd worden, niet al leen omdat hy het recht heeft deze bij te wonen, maar omdat men daardoor een man met groote kennis en ervaring in zijn midden heeft. Voorts zullen de directeur ingenieur van den Rijks Waterstaat en de hoofd in genieur van den Prov. Waterstaat een dergelijke uitnoodiging ontvangen. Voorts komen later allicht aan de or de de benoeming van deskundigen op het gebied van landbouw, veeteelt, industrie, handel en verkeer. De taak van de kerncommissies. Voorloopig zijn de kerncommissies van propagandistischen aard. Alleen de kerncommissie Walcheren, waar het streekplan nog slechts wacht op de goedkeuring van do Haagsche autoriteiten heeft thans reeds een verder gelegen taak. Zy zal Ged. Staten van advies moeten die nen betreffende de gemeentelijke uit breidingsplannen, die nog te wachten zijn, alsmede de komende grenswijzi gingen, die zich op dit eiland zullen voordoen, speciaal ook over de daar- Nauweiyks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nög krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmlddel I ZEEUWSCHE KORFBALBOND. Jaarverslag 1940. Verschenen is het jaarverslag 1940 van den Zeeuwschen Korfbalbond. De secreta ris-penningmeester-redacteur H. G. Brug- geman, wijst er in ^rjn verslag op, dat het afgeloopen jaar niet alles heeft gebracht, wat men zoo gaarne had gewild. Integen deel. Vande competities, die zoo mooi waren ingezet, ondanks de mobilisatie, is weinig terecht gekomen, door den oorlog. De Zeeuwsche Korfbalbond telde aan het eind van het jaar 402 leden, verdeeld over 16 vereenigingen, en wel Animo, B.K.C., Blauw-Wit, D.O.S., E.D.O., Madjoe, Rapide, S.S.S., Seolto, Swift, T.O.G.O., Volharding, V.K.V., Vios, K.V.W. en Zeelai.dia. orig jaar waren deze cyfers resp. 17 vereenigingen met 476 leden. In het afgeloopen jaar bedankten als lid de vereenigingen V.Z.O.D. en H.B.S., ter wijl als nieuwe leden toetraden D.O.S. te Kamperland, Vios te Krabbendijke, Seolto te 's-Heer Arendskerke, V.Z.O.D. te Wisse- kerke, Achilles en H.D.S. te Bergen op Zoom. Intusschen is mededeeiing ontvan gen, dat bij de nieuwe vereenigingen nog moet worden toegevoegd „Vlug" uit Ber gen op Zoom, welke tot den Z.K.B. is toe getreden. Zoo bezien is er dus een achter uitgang in het ledental te bespeuren bij de vereenigingen. Dat hoeft niet zoo erg te verontrusten, daar er zeer weinig com petitie is gespeeld, en de vereenigingen er dus niet tot over zyn gegaan, nieuwe leden op te geven. Verder ondervonden en onder vinden nog de Walchersche clubs speciaal de nadeelen. de nadeelen van den oorlog, wat direct op het ledental overslaat. Aan den scheidsrechterscursus hebben 23 personen deelgenomen. De bedoeling was, allen te „examineeren". Echter is dit maar met 11 geschied. Het plan, de an deren in Brabant onder handen te nemen, is door de bekende omstandigheden niet kunnen geschieden. Dit jaar zijn maar eenige propaganda- wedstrijden gespeeld. Toch zijn uit ver schillende dezer wedstrijden resultaten voortgekomen. Door het feit, dat Rapide en B.K.C. door mobilisatie en ziekte van hun voor propa ganda aangewezen menschen, en nog meer door het feit, dat de verbindingen over de Schelde te slecht waren, is Zeeuwsch- Vlaanderen weer slecht bedeeld. De strafcommissie heeft maar één ge val te behandelen gehad. Dit komt ook, daar niet ale scheidsrechters van alle on geregeldheden melding maken. Door de tijdsomstandigheden is dit jaar het contact met vereenigingen buiten het rechtsgeb'ed van den Z.K.B. tot enkele wedstrijden beperkt gebleven. En tenslotte valt nog wel het belang rijkste te memoreeren, dat de Z.K.B. geen Z.K.B. meer is, maar in direct verband met den N.K.F op bevel van hoogerhand, is opgenomen. Het is nog lang niet duide lijk, wat de gevolgen zullen zijn. Vermoe delijk zal dat nogal mee loopen. Zooals de zaken nu staan, zal zeer waarschijnlijk de jaarlrjksche algemeene vergadering van den Z.K.B. gewoon doorgaan. ARNEMUIDEN. Over de maand Januari. Geboren Jacob, z. van C. A Meerman en M. Wondergem Robbert, z. van L. dc Nooijer en C. J. van Belzen-; Jacomina, d. van L. Vogel en P. van de Gruiter Jacob, z. van P. Janse en G. Meulmeester Helena Elisabeth Paulina, d. van C. de Jager en E. Dekker Cornelia, d. van C. Dekker en D. J. Baaijens. GetrouwdG. A. Berentsen, 22 j., jm. en M. L. de Rijke, 19 j„ jd.J. Kwekke- boom, 19 j. jm. en S. Vader, 21 j., jd.J. Kraamer, 27 j., jm. en J. de Ridder, 24 j„ jd. J. de Meulmeester, 22 j., jm. en M. de Ridder, 21 j., jd. Overleden C. Langebeeke, 72 j., wedn. van J. Crucq; G. Duvekot, 16 d„ z. van W. Duvekot en M. van Belzen J. M. van Eenennaam, 75 j., wed. van M. Theune. mede samenhangende stedebouwkim- dige vraagstukken. De kerncommissies hebben ten slotte de zeer belangrijke taak, Ged. Staten zelf standige adviezen uit te brengen, over de haar opgedragen taak. Ook de Inspecteur van de Volksgezondheid afd. Woningwet brengt i,tfn adviezen uit aan het genoem de college, zoodat dit ten slotte de be slissing neemt. Spr. besloot met er op te wijzen dat een uitermate belangrijke taak op de schouders der leden is gelegd, een taak, die den bloei van alle in Zeeland voorko- m ade gemeenten en bedrijven, alsmede die van de inwoners op ..et oog heeft. Dat er straks moeilijltheden te ovenvin nen zullen zyn, is zeker. Maar dan herinner ik U. aldus spr. aan het de vies van den grooten zoon van Nederland: Jan Pieterszoon Co en: „Ende desespereert niet". Hiermede verklaarde spr. namens Gede puteerde Staten deze kerncommissie te hebben geinstalleerd. In den namiddag sprak de heer jhr. De Ranitz Inspecteur Volksgezondheid afd. Woningbouw, over het streekplan „Wal cheren",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3