Provinciale Zeeuwsche Courant l Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De Duitsche pers over de rede van Churchill Met hulp van Amerika heeft Engeland ook geen kans op de overwinning. Genua beschoten. Admiraal Darlan vice-president van Frankrijk. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 35 DINSDAG 11 FEBRUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 19 cent per week of f 2.42 per kwertaa- Franco par poit f 2.63 par kwartaal! Afzonderlijke nummert 5 cant. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 5 ragals f 1.50, Tedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 5 regels f 0.52, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBIICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De radioredevoering van minister Churchill heeft in Duitschland en Italië sterk de aandacht getrokken en in de talrijke commentaren is felle critiek geleverd op de op vattingen van den Britschen premier. Deze rede, zoo wordt vrij algemeen gecon stateerd, vormt een mengsel van grootspraak en vrees. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft o.m.: De gevoelens van onbe haaglijkheid, waarmede de Engelschen het einde van de tegenwoordige „pauze" tege moet zien, kunnen door de voldoening over de successen ln Noord Afrika niet worden weggenomen. Het grootste deel der rede van Churchill bestond uit een lofbetuiging voor dezen winterveldtocht, maar het kleinste deel was het belang rijkste, blijkbaar ook voor Churchill, zelf. Hij ziet heel duidelijk in, dat de verbete ring der strategische positie in Noord Afrika den oorlog niet beslissen kan. Dat heeft Churchill natuurlijk van te voren wel geweten, en wanneer hij des ondanks van de pauze gebruik heeft ge maakt om door aftakking van omvangrijke hulpmiddelen zijn totale oorlogvoering te verzwakken, dan bewijst ons zijn huidige beteekenis. Het spel verloren. Dat deze krachtsinspanning ondernomen werd om het verval van het Britsche pres tige door een demonstratie te verdoezelen. Thans reeds zoo constateert het blad, heeft Churchill de wereldpositie van Engeland vernietigd. Engeland als zelfstandigen fac tor uit de geschiedenis verdreven, en nu moet hg zich om de eilandvesting zelf bezorgd maken. De formule welke hg daarvoor gevonden heeft, zegt meer dan heel veel andere dingen. Hij ziet het lot van zijn eiland-vesting afhankelijk van een „satanische actie van den vijand". Aan deze uitdrukking ziet men, hoe alles in hem in opstand komt tegen het in zicht, dat het spel verloren is. Initiatief In Duitsche handen. De Nachtausgabe zegt: Winston Chur chill geeft met zijn rede openlijk toe, dat Engeland nergens ter wereld in staat is den misdadig tegen Duitschland begonnen oorlog, welke ten doel had de vrijheid van het Duitsche volk te vernietigen, te win nen. Hij verlaagt zich tot de godslastering toe. De ministerpresident van de Britsche plutócratie grgpt naar de gewoonste mid delen der gemeenste huichelarij om een oorlogvoering te handhaven, welke in we zen op leugen en agitatie berust. Hij heeft in deze rede nog veel meer gelogen dan in vroegere redevoeringen. Desondanks heeft hij het Engelsche volk een viervoudige waarheid moe ten zeggen: Zonder hulp van Amerika in den grootsten omvang is Engeland verloren. Met hulp van Amerika heeft Engeland ook geen kans op de over winning. Het politieke succes der mi litaire operaties in het nabije Oosten is uitgebleven. Het initiatief voor de zen oorlog ligt volkomen in Duitsche hand. Ook in de Italiaansche pers heeft men aan Churchill's verklaringen veel aandacht geschonken. Het „Giornale d'Italia" schrijft, dat de Engelsche ministerpresident natuurlijk triomfeerend spreekt over de thans aan den gang zijnde gevechten in Afrika, doch zijn beweringen over de beslissende Engel sche successen in Lybië spreekt hg tegen door de bekentenis, dat de oorlog beslist wordt door hetgeen er op de oceanen, in de lucht en vooral op het Britsche eiland geschiedt. Inderdaad, zoo betoogd het officieuse orgaan, kunnen de Britsche successen in Afrika den oorlog niet beslissen, omdat zij de strijdkracht van Italië niet uitschakelen. Engeland heeft enorme hoeveelheden aan menschen en mate: 'aal op het Afrikaansche oorlogs terrein geworpen om, naar eigen be kentenis van Churchill, tot de conclu sie te komen, dat op dit oorlogsterrein de oorlog niet beslist kan worden. De aanval op Genua. Inzake de verklaringen van Churchill omtrent den aanval op Genua, constateert het blad, dat de Engelsche ministerpresi dent van een vernietiging der haven van Gennua gesproken heeft. Men behoeft er nauwelijks op te wijzen, aldus het blad, dat zij zich thans evenals in zijn vorige ver klaringen, vergist iieeft ten aanzien van de vernietiging van het Italiaansche -or- logs potenneel. Van de beschieting op Genua verdient het feit te worden vast gehouden, dat dit een aanval was op een open stad, die te z^ner tijd dienover eenkomstig zal worden terug betaald. DE BRITSCH-ROEMEENSCHE BETREKKINGEN. BRITSCHE GEZANT TE BOEKAREST TERUGGEROEPEN. De Britsche gezant sir Reginald Iloare, heeft gistermiddag in het Roe- meensche ministerie van buitenland- sche zaken een nota overhandigd, waarin hjj mededeelt, dat hij van zyn regeering de opdracht heeft ge kregen tezamen met het nog in Boe karest zijnde personeel van zijn ge zantschap Roemenië op 15 Februari te verlaten. De nog in Roemenië vertoevende Engel sche staatsburgers, enkele journalisten, in genieurs, handelsvertegenwoordigers enz. hebben reeds enkele dagen geleden van het gezantschap de mededeeling ontvangen zich reisvaardig te houden om tegelijk jnet het gezantschap Roemenië te verlaten. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Het Britsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. ver neemt, aanvallen ondernomen op verschei dene steden in Noordwest en Midden Duitschland. "5en poging van eenige vijan delijke machines om de rijkshoofdstad te bereiken, mislukte. Het Duitsche afweer geschut verhinderde de Engelschen overal hun bommen welgericht neer te werpen. Nergens Is militaire Schade ontstaan. De pverige schade is betrekkelijk gering. NOORSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Uit Oslo meldt het D.N.B. Volgens een bericht aan de reederg is het motorschip „Morviken" uit Bergen (5008 b.r.t.) door een Duitsch oorlogsschip in overzeesche wateren tot zinken gebracht, nadat de be manning aan boord genomen was. De „Morviken" yoer in Engelschen dienst, Zondag bg het aanbreken van den dag is, zooals het Italiaansche legerbericht van gisteren meldt (zie 2e blad) een vijande lijke vlootformatie, begunstigd door den dikken mist, ter hoogte van Genua ver schenen. De salvi van den vijand, welke geen doelen van militairen aard hebben getroffen, hebben onder de bevolking 72 dooden en 226 gewonden veroorzaakt, ter wijl aan woonhuizen aanzienlijke schade werd aangericht. In verband met deze beschieting van de havenstad Genua vestigen de Italiaan sche avondbladen de aandacht op het feit, dat het hier wederom een militairen aan val betreft op een open, onbeschermde stad. De beschieting van Genua is ten uitvoer gelegd door de in Gibraltar gesta- tionneerde Engelsche Westelijke Middel- landsche zeevloot. Onder dekking van een dichten mist kon het Engelsche eskader Genua naderen. De heftige beschieting van Genua heeft uitsluitend aan burgers het leven gekost. Militaire installaties zijn niet getroffen. De bladen herinneren er aan, dat Genua reeds meermalen in den loop van den laatsten tijd door Engelsche vliegtuigen beschoten is geworden, zonder dat ernstige bescha digingen aan militaire objecten werd aan gericht. De actie van de Britsche vloot tegen Genua moest klaarblijkelijk, zoo constateeren de bladen, Churchill tijdens zijn Zondag gehouden réde in staat stellen aan de Amerikaansche meening de ver nieling te kunnen melden van deze Noord- Italiaansche haven. Deze poging is als mislukt te beschouwen. Geen Duitsche bezetting op Bulgaarsche vliegvelden. Uit Sofia (Bulgarije) meldt het D.N.B. Tegenover de beweringen van den Brit schen premier in zijn radiorede van 9 Fe bruari, dat de Duitschers Bulgarijé zouden zijn binnengedrongen en dat Bulgaarsche vliegvelden door hen zouden zgn bezet enz., is het Bulgaarsche telegraafagentschap (Bulga) gemachtigd tot de verklaring, dat al deze beweringen niet in overeenstem ming zijn met de waarheid. Glstenavond ls een grondwettelijk decreet gepubliceerd, volgens hetwelk admiraal Darlan tot opvolger van maarschalk Pétain als chef van den staat ls De bij grondwettelijk decreet bepaalde opvolging van het staatshoofd, maar schalk Pétain, treedt in werking, indien deze sterft of hem op andere wijze de uitoefening van zijn ambt belet wordt Een grondwettelijk decreet Het grondwettelijk decreet nr. 4 van 10 Februari luidt als volgt: „Wij maarschalk van Frankrijk en hoofd van den Franschen staat bepalen krach tens de wet van 10 Juli 1940: Art 1. Indien wij om welke reden dan ook voor de ratificatie van de nieuwe grondwet door de natie, verhinderd zijn de functie van staatshoofd uit te oefenen, zal vlootadmirr^al Darlan deze functie rechtens overnemen. Art 2. Voor het geval, dat vlootadmiraal Darlan om welke reden dan ook verhinderd zou zijn, zal hij zijnerzijds vervangen wor den door den persoon, dien de minister raad met meerderheid van stemmen zou aanwijzen. Tot het optreden van dezen persoon zouden de functies door den mi nisterraad uitgeoefend worden. Art. 3. Het grondwettelijk decreet nr. 4c. is en blijfg opgeheven. DE OORLOG IN ENGELAND. 120.000 dooden in 1940. Uit New York meldt het D.N.B.: Hon derdtwintig duizend menschenlevens, bur gers en militairen tezamen, heeft de oorlog in 1940 aan Engeland gekost, naar ontleend kan worden aan een optelling der Me tropolitan Life Insurance Company, welke gebaseerd is op officieele rapporten. Bij luchtaanvallen alleen zijn 23081 burgers gedood. Bovendien heeft de luchtoorlog het aantal doodelijke ongelukken in Engeland doen toenemen. Tijdens de eerste vijftien maanden van den oorlog zgn 11.424 doode lijke ongelukken voorgekomen tegenover 3.141 in dezelfde periode voor het begin van den oorlog. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP DUINKERKEN. ZEVEN BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Gisteren in de middaguren hebben enkele Britsche gevechtsvliegtuigen, die door jagers ver gezeld waren, geprobeerd boven het gebied aan de kust van het Kanaal bij Duinkerken te vliegen. Evenals kort geleden, stootten de vliegtuigen ook thans weer op het krach tige afweervuur. Er ontstonden luchtge vechten, waarbij de Engelschen zeven vlieg tuigen verloren, zoo verneemt het D.NF. Vier Britsche vliegtuigen werden in lucht gevechten neergeschoten* terwijl drie vlieg tuigen door afweergeschut werden vernield. Onder de burgerbevolking in Duinkerken vielen verscheidene dooden en gewonden. Militaire doelen werden niet geraakt. STOUTMOEDIGE AANVAL OP BRITSCH VLIEGVELD. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft Maandag middag vijf Engelsche bommenwerpers be schadigd en drie vernield. De Duitsche bommenwerper ondernam een stoutmoedi- gen aanval op het Britsche vliegveld Scampton in Zuidoost Engeland. Hij nader de het vliegveld, terwijl verscheidene vijan delijke machines aanstalten maakten om te landen. Naar het schijnt werd hij gerui- men tijd door de Britten voor een eigen vliegtuig gehouden. Óm een gunstige aan valspositie te krijgen, vloog het toestel eenige malen over het vliegveld heen. Daarbij zag het een vrij groot aantal bom menwerpers op den grond staan. Na nauw keurige verkenning gingen de Duitsche vliegers over tot den aanval in scheer- vlucht, waarbij zij van geringe hoogte ver scheidene bommen rechtstreeks temidden van de afgezette vliegtuigen wierpen. Drie Vickers-Wellington-bommenwerpera vlogen terstond in brand, vgf toestellen van het zelfde type werden zwaar beschadigd. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN IJSLAND. Duitsche vliegtuigen hebben Zondag, naar het D.N.B. verneemt, vluchten onder nomen naar de hoofdstad van IJsland, Reykjavik, en een vliegveld, waar Engel sche jachtvliegtuigen waren opgesteld, met succes met machinegeweervuur aangeval len. De vliegafstand naar IJsland bedraagt van de noordpunt van Schotland over zee alleen al 1.150 k.m. De Duitsche vliegtui gen zgn onbeschadigd qd hun steunpunten I teruggekeerd, f Duitsche valschermjagers oefenen ia Noorwegen de bediening van automatische vuurwapenen (Foto Weltbrtd) UITLOTING 4 PCT. STAATSLEENING 1940. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën deelt mede, dat het bedrag der krachtens de Leeningwet 1940 (Staatsblad no. 401) uitgegeven schuld bekentenissen der 4 Staatsleening 1940 (II), welke op 1 April 1941 aflosbaar zul len zijn, is gesteld op 7.500.000. De uitloting dezer schuldbekentenissen zal in het openbaar plaats hebben op Don derdag 20 Februari 1941, des voormiddags ten 10 ure, in het gebouw van het departe ment van financiën, Kneuterdijk 22. BESPREKINGEN OVER GRONDSTOFVRAAGSTUKKEN IN NEDERLAND. Maandag werd te 's-Gravenhage een bij eenkomst gehouden tusschen vertegen woordigers van Nederlandsche en Duitsche industrieën, alsmede de „Zentralauftrags- stelle", een instantie die tot taak heeft een doelmatige verdeeling van Duitsche opdrachten in Nederland te bereiken. Tengevolge van de verhindering van den commissaris-generaal voor financiën en economie, dr. H. Fischboeck, werd het tal rijke gezelschap door admiraal Reimer welkom geheeten. In een inleidend woord maakte spreker gewag van hetgeen sedert de bezetting van Nederland is bereikt. Het werkloosheidsprobleem is voor een belang rijk deel opgelost. In toenemende mate gaat de Nederlandsche industrie weer op volle kracht draaien, mede dank de mede werking van Duitschland ten opzichte van de Nederlandsche grondstofvoorziening. Vervolgens werd het woord gevoerd door den leider van de „Zentralauftragsstelle" ing. Nimtz. Door hem werd medegedeeld, dat tot 1 Februari jl. door het Duitsche Rgk voor een bedrag van 1.3 milliard rjjksmark aan bestellingen in Nederland werden geplaatst. Binnen enkele maanden is Nederland voor het Duitsche Rijk een belangrijke leverancier geworden. Daarbij werden aanzienlijke hoeveelheden grond stoffen ter beschikking gesteld. Aangezien slechts in Nederland opdrachten kunnen worden verstrekt wanneer de noodige grondstoffen daarvoor aanwezig zijn, is een grondslag gelegd voor een nieuwe re geling, tengevolge waarvan geen opdrach ten in Nederland komen, waarvoor geen grondstoffen beschikbaar zijn. Om nu een doelmatige verdeeling van Duitsche opdrachten in Nederland te be reiken, verstrekt de Zentralauftragsstelle aan Duitsche bestellers, op vraag, gege vens omtrent de hiervoor in aanmerking komende Nederlandsche ondernemingen. Als opdrachten in den geest van deze handleiding gelden alle opdrachten van Duitsche firma's en openbare lichamen (waaronder de Wehrmacht) aan Neder landsche ondernemingen. De Winterhulp In België. OPBRENGST REEDS 140 MILLIOEN FRANCS. Op een bijeenkomst van de Belgische Winterhulp heeft de voorzitter, prof. Hey- mans, meegedeeld dat door de kringen van industrie, handel en salaris- en loontrek kers tot dusver omstreeks 130 millioen francs in-contanten en 10 millioen francs in goederen opgebracht ia. In een beknopte verantwoording zette prof. Heymans uit een, dat de activiteit van de Winterhulp zich bij voorkeur richt op verdeeling van levensmiddelen, brandstoffen en kleeding- stukken. Bijzondere aandacht hebben de leiders van de organisatie ook voor het welzijn van moeder en kind. Heymans besloot zijn toespraak met een oproep aan alle Belgen om de Winterhulp naar ver mogen te bleven steunen ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND. Een vrouw gewond. Naar officieel wordt medegedeeld, heb ben in het afgeloopen weekeinde afzonder lijk optredende Engelsche vliegtuigen be zoeken aan Nederlandsche plaatsen gei bracht. In een plaats werd een vrouw gewond, werden drie woonhuizen door bomscherven beschadigd en zijn ongeveer 150 ruiten ver nield. In een andere plaats is een teerfabriek licht beschadigd. In een derde plaats is op een rangeer station een leege spoorwagon vernield, een electrische geleiding beschadigd, glasscha de aan huizen, waaronder een ziekenhuis, toegebracht. Maximum-prijzen voor houtblokjes bestemd voor gasgeneratoren gewijzigd. In de Staatscourant van 7 dezer fs een beschikking afgekondigd volgens welke de maximumprijzen voor houtblokjes, be stemd voor gasgeneratoren, met ingang van 7 dezer zijn gewijzigd. De nadere bijzonderheden, welke de be schikking vermeldt, zullen in de vakbladen worden gepubliceerd. Prijzen voor houten palen verlaagd. In de Staatscourant van 7 dezer is de „Wijzigingsbeschikking inlandsch rondhout naaldhout no. 1" afgekondigd, waarbij de prijzen voor palen zijn verlaagd. Subsidie voor de werklozen kassen. Naar „De Arbeidsmarkt" mededeelt, Is aan 88 van de 125 werkloozenkassen ovei; 1941 een rijkssubsidie toegekend van 100%» 37 kassen ontvangen meer dan 100% en wel die van de bouwvakarbeiders 140%, diamantbewerkers 200%, fabrieks- en transportarbeiders 110%, transportarbei ders '120%, houtbewerkers 170%, kleer makers 130%, landarbeiders en toonkunste naars 150% en verder nog 4 plaatselijke kassen resp. 140, 140, 120 en 150%. De helft van de subsidie komt voor rekening van de gemeenten. De heer D. de Bruin, de nieuwe directeur van de Vereeniging „Kinderzorg" te Middelburg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1