De organisatie van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Gemengd Nieuws Welke bonnen geldig zijn? Van onze Adverteerders Kunst en Wetenschappen Radioprogramma VOORLOOPIG VRIJWILLIGE TOETREDING. ARBEIDSDIENSTPLICHT IN VOORBEREIDING. „Cfcef ons het boek, Geef one de schop, Kerels met vuist en hart En een frissche kop". Het A.N.P. meldt uit 's-Gravenhage Luid klinkt het lied uit jonge kelen over de wintersche heide. Een beeld van fris sche levenskracht te midden van de na- tuu; in haar winterslaap. Jonge, menschen, uit alle streken van ons land, in Nunspeet, in het opleidingskamp voor he kader van den toekomstigen Nederlandschen Arbeids dienst, bijeengekomen. Bezield van het ideaal hun land te die nen, door leiding te geven aan andere jongeren en dezen waardevolle eigen schappen te mogen medegeven op den verderen levensweg. Want zij zullen be- hooren tot de leiders van den Nederland schen Arbeidsdienst, Zij zullen het kader daarvan vormen, verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de groote gedachte, welke ten grondslag ligt aan .deze organi satie. Voorwaar geen geringe taak, en een die groote verantwoordelijkheid met zich brengt, zoowel tegenover hun. land en de maatschappij, als tegenover het individu. Aan jonge menschen, die aan het begin staan van him levensweg, die waarden b\j te brengen, welke zy zoo hard noodig hebben, gemeenschapsgevoel, va derlandsliefde, eerbied voor den arbeid, plichtsgevoel, tucht en orde, is een taak, die de geheele persoon vergt. Geen won der, dat juist de selectie van het kader, zoowel het lagere als het middel-kader, zoo grondig wordt verricht. Want daar mede staat of valt de Arbeidsdienst. Wat is dan toch de Arbeidsdienst, vra gen velen, waar komt de idee er voor vandaan en wat is het doel? Om deze vragen te beantwoorden is een redacteur van het A.N.P. er op uit getrokken en heeft een bezoek gebracht aan een der kampen, waar thans hard wordt gewerkt aan de opleiding van het kader voor den binnenkort in te stellen Nederlandschen Arbeidsdienst, De idee van den Arbeidsdienst is niet nieuw meer. In het verleden heb ben herhaaldeiyk hoogstaande man nen uit verschillende landen voorstel len gedaan tot oprichting van een der- gelgk „vredesleger", zooals de mees ten van hen den Arbeidsdienst noem den. Ook zijn op verschillende plaatsen reeds geruimen tijd pogingen gedaan tot het verwerkelijken van deze plan nen. Pogingen, die aanvankeiyk uit gingen van de studenten, zooals in Zwitserland' byv. en in ons land de z.g. Volkshoogescholen, doch die zich geleidelijk, naarmate de werkloosheid zich schrijnender deed voelen en de jeugd zwaarder begon te treffen, ook de jonge arbeiders en boeren in zich betrokken, Afgezien echter van Bulgarije, dat on- middfeliyk na den wereldoorlog een ar beidsdienstplicht instelde ten einde de ge volgen van zeven jaren verwoesting te kunnen bestreden, was Duitschland het eerste en geruimen tjd het eenige land, dat den Arbeidsdienst voor de heele jeugd verplichtend stelde en er een in de eerste plaats opvoedend instituut van maakte. Dit voorbeeld vond elders navol ging, en zoo zal .het ook in Neder land binnenkort navolging vinden, en zal de Nederlandsche jeugd worden opgenomen in een organisatie, waar in zij de waarde kan leeren kennen van kameraadschap, tucht, orde en plicht. Voorloopig is de toetreding tot den Nederlandschen Arbeidsdienst vrij willig, doch in de toekomst zullen per jaar 56.000 Nederlandsche jongens, in twee lichtingen van 28.000 ieder, arbei den in dienst van de gemeenschap en tegelijk worden gevormd tot bruik bare leden van de samenleving. Een door velen reeds jarenlang voor oogen gehouden ideaal, de Nederlandsche jeugd zonder onderscheid van rang of stand, een tyd lang samen te brengen en samen te doen .werken, staat, op het punt te worden verwezenlgkt. Zg zullen teza men, en onder leiders, die Jc behoeften van de jeugd kennen, cultuurtechnische wer ken uitvoeren ter verbetering van den bodem, stadsjongen naast boer,: ryk naast arm, een in den strijd met den grond, waardoor zy elkaar zullen leerenwaar- deeren en begrijpen. Veel werkobjecten zfc'n voorhanden in ons land, waarvan de uitvoering ten goede zal komen aan ons geheele volk. Men denke slechts aan hetgeen werd gezegd in het bekende - plan-Westhoff over het in .cultuur brengen en verbeteren van gronden. Het ideëele op den voorgrond. Het ideëele doel staat echter voorop, en daarom is het vraagstuk van het kader van zoo buitengewoon groote beteekenis. Aan de opleiding en selectie van dit kader wordt thans hard gewerkt. Voor het mid denkader, gevormd door de rangen hop man, ondier-hopman en adspirant-hopman, welke vergeleken kunnen worden met de rangen kapitein, eerste-luitenant en twee de luitenant, zgn vier kampen ingericht, nl. te Tilburg, Hooghalen, Huizen en Nunspeet. Het laatste kamp is een „bur ger" kamp, d.w.z. daar bevindt zich de opleiding van de burger-vrgwilligers voor het kader, terwgl in de andere kampen de daarvoor aangewezen officieren van den Opbouwdienst hun opleiding krijgen. Dit wil echter niet zeggen, dat in het kamp te Nunspeet geen oud-militairen aanwezig zgn, integendeel, onder de adspiranten van dit kamp bevinden zich verschillende ge- demobiliseerden, die echter niet via den Opbouwdienst in den Arbeidsdienst traden. Voor het lagere kader, gevormd door de hoofdopzichters, opzichters, werkmeesters en voormannen, te vergelgken met de ran gen vaandrig, sergeant-majoor, sergeant en korporaal, zijn er momenteel acht zoo genaamde „kader-scholen" in ons land, waar vrijwilligers uit den Opbouwdienst worden voorbereid voor hun komende taak. De scheiding tusschen midden- en lager kader is niet scherp doorgevoerd. Voor ieder, ongeacht de schoolopleiding, staat het bereiken van een hoogeren rang open, gelet wordt slechts op de persoonlijke eigenschappen van den betrokkene, zijn leiderskwaliteiten. De algemeene ontwik keling wordt natuuriyk niet verwaarloosd, doch deze kan men zich eigen maken, de gelegenheid daarvoor krijgt ieder lid van het kader. Dit in tegenstelling tot den toestand in het vroegere Nederlandsche leger, waar het bereiken van een offi ciersrang voor velen onmogelgk was, door het ontbreken van het daarvoor vereischte diploma. In een volgend artikel brengen wg eenige bgzonderheden over de opleiding der adspiranten voor het kader in het kamp te Nunspeet. En zoo zal dit voorjaar de Nederland sche Arbeidsdienst beginnen, voorloopig met vrijwilligers, die zich thans kunnen aanmelden. Dan zullen op vele plaatsen in ons land öj leden van den Nederland schen Arbeidsdienst getuigen van hun idealen, neergelegd in het slot van het bovenaangehaald lied „Met hart en hoofd en hand, Doen wij het devies gestand, Laten wij ons i alk thans zien, 't Wachtwoord is „ick dien"." Ir. F. E. Muller, de nieuw benoemde commissaris voor de provincie Utrecht.* SCHEPENVERKOOP. Naar de Scheepv. meldt, is een aantal motorkustvaartuigen van eigenaar veran derd. De „Insulijide" is thans verdoopt in „Audicia" en zal beheerd worden door de Olie-Scheepvaart- en Bevrachting-Maat- schappg N.V. te Rotterdam. De „Kemp haan" is thans eigendom van den Noord- Europeeschen Houthandel en wordt be heerd door gebr. Scheuer te Amsterdam. Ook zijn nog verkocht het motorschip „Constant", groot bruto 199 ton en netto 118 ton, gebouwd in 1922 bg de Scheeps werf van Gebr. van der Werf te Deest de vroegere eigenaar was de heer H. H. de Leeuw van Weenen te Dordrecht, de nieu we het Cargadoors- en Expeditiebedrijf G. A. van Sprang te Rotterdam. Ver-der het m.s. „Jos Maria" (thans „Verba") groot bruto 182 en netto 111 ton,, geboiiwd in 1928 bg de Scheepswerf Vooruitgang te Foxholde vroegere eigenaar was de heer H. Fleurbaay te Schiedam, nieuwe eigenaar de fa. Dikken in Amsterdam. In handen van laatstgenoemde firma is eveneens ge komen het m.s. „Vledderveen H" van ,J. Hylkema te Groningen, metende bruto 200 en netto 97 ton, in 1937 gebouwd bg Gebr. Niestern Co. te Delfzijl. ITALIAANSCHE GRENSPATROUILLE DOOR LAWINE VERRAST. In het Alpengebied van Goerz is op 5 Februari een patrouille grenssoldaten door een lawine, die van de Monte Bogatin bij Tolmein neerstortte, bedolven. De com mandant van deze patrouille en acht sol daten kwamen om het leven. Elf andere soldaten werden met bevroren ledematen gevonden. PARIJS HEEFT RUIM VIER MILLIOEN INWONERS. Pargs telt thans 4.247.957 Inwoners. Dit cgfer berust op het aantal verstrekte le vensmiddelenkaarten. Voor den oorlog telde de stad ongeveer 4V& millioen zielen. Dat het inwonerstal thans lager is, wordt verklaard door de omstandigheid, dat vele vreemdelingen niet zyn teruggekeerd en dat vele vroegere Paryzenaars nog in het niet-bezette gebied verbiyf houden. Schadeloosstelling van Duitschers. TER ZAKE VAN SCHADE AAN GOEDEREN DOOR OORLOGSGEWELD. Het Verordeningenblad bevat een veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het schadeloosstellen van Duitschera ter zake van door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen. Hieraan wordt ontleend Duitschers worden ter zake van door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen, welke zy in het bezette Neder landsche gebied geleden hebben of ïyden, onder overeenkomsige toepassing van de desbetreffende in het Duitsche rgk gelden de bepalingen, schadeloos gesteld. Onderdanen van' andere staten kunnen bU be schikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris- generaal voor financiën en economische zaken) met Duitschers worden gelijkgesteld. Deze be schikkingen kunnen zoowel afzonderlijkegeval len als groepen van gevallen betreffen. Met het opnemen der schaden, alsmede met hef vaststeUen en uitbetalen der schadeloosstel lingen. is belast het hulpcomité voor Duitschers in Nederland (Hilfsausschuss für die Deutschen in den Niederlanden). Deze werkzaamheden wordenverricht onidèr toezicht van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken), die teyens de contröle op het' gevoerde geldelijke beheer uitoefent, en in overeenstemming met diens aanwijzingen. De bedragen der schadeloosstellin gen en van de daarmede samenhan gende kosten komen ten laste van het „Herstelfonds 1940". Duitsche opdrachten voor de Nederlandsche industrie. Het A.N.P. meldt o.m.In de eerste maanden na de bezetting werden de op drachten, welke van Duitsche zyde wer den verstrekt aan de Nederlandsche indus trie uitgevoerd met behulp van de grond stoffen, welke zich hier in het land bevon den. Toen echter in de laatste maanden van het vorige jaar deze voorraden sterk verminderden, werd de maatregelgetrof fen, dat Duitschland zelf zou zorg dragen voor de hier te lande te verwerken grond stoffen, in hoofdzaak ijzer en staal en non-ferrometaJen. Deze maatregel werd uitgevoerd in het belang van beide landen. Nederland kon immers daardoor zelf ver der van eigen grondstoffen profiteeren, terwijl Duitschland de zekerheid had, dat geen stagnatie zou optreden* doordat op een gegeven oogen blik de noodige grond stoffen zouden ontbreken. De grondslag voor de nieuwe regeling is dus, dat geen opdrachten hier komen, waarvoor geen grondstoffen beschikbaar zgn. Met grondstoffen worden hier be doeld zoowel grondstoffen in natura als documenten, op grond waarvan het mate riaal uit Duitschland kan worden betrok ken. Om nu een doelmatige verdeeling van Duitsche opdrachten in Nederland te bereiken, verstrekt de „Zentralauftrags- stelle" in Den Haag aan Duitsche bestel lers op aanvraag gegevens omtrent de hiervoor in aanmerking komende Neder landsche ondernemingen. Als opdrachten in dezen geest gelden alle opdrachten van Duitsche firma's en openbare lichamen (waaronder de weermacht) aan Neder landsche ondernemingen. Bestaan er reeds relaties tusschen een Duitschen besteller en een Nederlandsche onderneming, of stelt de Duitsche bestel ler prijs op uitvoering van. de opdracht door een bepaalde Nederlandsche onder neming, dan zal de Zentralauftragsstelle hiermee zooveel mogeiyk rekening houden. Om nu aan deze niéuwe regeling betere bekendheidte geven, wordt in het land een aantal bijeenkomsten belegd, waarop een en ander voor industrieèlen en han delaren nader verduidelijkt zal worden. Centralisatie van radioreportage. De gemachtigde voor de centralisatie van de radio-oniroepvereenigingen in Neder land deelt mede, dat. de reportage-diensten van den omroep thans gecentraliseerd zgn in het Centraal bureau voor den omroep in Nederland, postbus 2 Hilversum. Het centraal bureau ontvangt 'gaarne opgave van actualiteiten op ieder gebied, welke eventueel voor reportage door den omroep in aanmerking komen. Strafbaarheid van handelingen in strijd met militaire of politie- voorschrlften. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rgkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, be treffende de strafbaarheid van handelingen in stryd met militaire of politie-voorschrif- ten. Hierin wordt het volgende bepaald: Handelingen in stryd met algemeene in structies, bevelen en officieele aankondi gingen, welke gedurende den oorlog in utilitair of politie-belang door den weer machtsbevelhebber in Nederland of door den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied onder ver- wgzing naar deze verordening worden uit gevaardigd en welke door middel van aan plakking, de pers of de radio worden be kendgemaakt, zgn overtredingen en wor den. met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met boete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen bestraft, voor zoover niet op grond van andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd.' Distributie van plantaardige vezels. In het verordeningenblad is opgenomen een beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart ingevolge de distri- butiewet 1939 betreffende distributie van plantaardige vezels. Blijkens deze beschikking worden plant aardige vezels, alsmede weefsels en an dere producten van plantaardige vezels, aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de distributiewet 1939,. ARTIKEL BON DUUR H'WEELHEID Bloem Bi. 4 27 Jan. t/m 38 Febr. 50 gr. brood of rant soen gebak of 35 gr. meel of bloem Boter ef mufulM Bo. 88 Ve. 28 Bo. 3* Ve. 8* 1 t/m 9 (18 Febr.). 10 t/m 16 (23 Febr.). 250 gr. boter of mar garine. 250 gr. boter öf mar garine öf 200 gr. vet Brandstoffen Haarden en keehels Voor eentr. verwarming U&5A vierde periode K. 08 t/m 10 K 11 t/m 18 K. 15 t/m 24 K 25 t/m 32 vierde periode 1 t/m 28 Febr. t/m 14 Febr. t/m 28 Febr. t/m 14 Febr. t/m 28 Febr. 1 t/m 28 Fetr. eenheid vaste brandstr- Brood Br. 25 Br. 1* Br. 2« 27 Jan. t/m 2 (9 Febr.). 3 t/m D (16 Febr.) 10 t/m 16 (28 Febr.). 100 gr. roggebrood of ander brood of 1 rant soen gebak Eieren 60 8* 4* 27 Jan. t/m 3 (9 Febr.). 8 t/m 9 (16 Febr.) 10 t/m 16 (23 Febr.). lei Gebak Br. 25 BI. 4 Br. 1* Br. 2* 27 Jan. t/m 3 (9 Febr.). 27 Jan. t/m 28 Feb 3 t/m 9 (16 Febr.) 10 t/m 16 (23 Febr.). 1 rantsoen rantsoen 1 rantsoen 1 rantsoen Gort, gortmont of grutten 44 t/m 21 Febr. 250 gram Havermout, havervlok ken, haverbloem, aard- appelmeelvlokken, gort- mout, gort of grutten A 67 t/m 31 Febr. 260 gram Kaas A 19. 82, 45 en 68 27 Jan. t/m 28 Feb. 100 gram Koffie A 2*^r"' 3 Febr. t/m 16 Maart 125 gram Macaroni of vermleeUl of spaghetti A 81 t/m 21 Febr. 100 gram Maïzena of griesmeel of puddingpoeder of sago of aardappelmeel A 87 t/m 31 Febr. 100 gram Peulvruchten A 102 27 Jan t/m 16 Febr. 500 gram Petroleum Per. 8 Per D. SO Dec. t/m 23 Febr. 20 Jan.t/m 23 Febr. voor de keuken voor verlichting 3 titer BUst, (-emeel, -gries, -ebloem) of gruttenmeel A 92 25 Jan. t/m 21 Febr. 250 gram Scheerzeep A 117 1 Jan. t/m 30 April. 50 gr. scheerzeep of een tube of pot Suiker A 91 t/m 14 Febr. 1 bg Thee A 2* 3 Febr. t/m 16 Maart 50 gram Vet Bo. 3« Ve. 3* 10 t/m 16 (23 Febr.). 200 gram Vleeseh VI. 16 VI. 1* 27 Jan. t/m 6 (9 Febr.). 6 t/m 16 (19 Febr.). 1 rantsoen Vleesch waren VI. IS VI. 1* 37 Jan. t/m 5 (9 Febr.). 6 t/m 16 (9 Febr.). 1 rantsoen 1 rantsoen Zeep A 1» 1 t/m 28 Febr. 1 rantsoen De met aangeduide bonnen afin van de nieuwe distributiekaarten. Tot commissaris der provincie Limburg is benoemd Graaf M. de Marchant et d'Ansembourg. ZEEPSCHAARSCHTE EN NOG WAT. De zeep wordt sterk door de distributie-maat regelen getroffen. Zeep bevat vetzuur cn wan neer we nagaan, hoeveel vetzuur per maand vroeger in een Nederlandsch huishouden ver dween en vergelijken dat met den toestand van het oogenbilk. dan komen we tot een vrij ge voelig verschil. Van overheidswege staat men er daarom op, dat zeep alleen wordt gebruikt, wanneer dat werkelijk noodig is. Zoo mogen, om een voor beeld te noemen, gebouwen niet meer met zeep worden schoongemaakt Het gebruik van reinigingspoeders neemt toe en dat zal wel niemand verwonderen. Een merk waardig reinigingspoeder is het „Wit Anker" poeder van de Nümeegsche firma Dobbelman. „Wit Anker"-poeder bestaat uit kleine, holle korreltjes, die bij bevochtiging terstond in mi croscopisch kleine deeltjes uiteen vallen. Vuil en onaangename luchtjes worden door deze deel tjes opgeslorpt Ieder deeltje is bovendien nog door een zeepvliesje omgeven we zouden kun nen spreken van „gesmeerde werking". Bulten zijn opvallende reinigingskracht heeft „Wit An ker" derhalve het voordeel, dat het niet kan krassen en Gus ook geen glazuur of metaal kan beschadigen. 'S HEER ABTSKERKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent 1 DE BLAAUWE te Ntese. HULDIGING VAN HENRI HERMANS. Zaterdagochtend vond op het stadhuis te Maastricht een officieele huldiging- plaats ter gelegenheid van het zilveren dirigentsjubileum van Henri Hermans aan het stedelijk orkest van Maastricht. De burgemeester, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, huldigde Hermans niet alleen als hoofdambtenaar van de gemeente, maar ook als voortreffelijk musicus en be kwaam muziekpaedagoog, die o.a. door zijn jarenlange reeksen volksconcerten het peil der muziek te Maastricht op groote hoog te bracht en den muzikaler smaak der breede massa wist te veredelen. Na het dankwoord van Henri Hermans volgde een druk-bezoqhte receptie. Dinsdag 11 Februari 1941. HILVERSUM J. 415 M. NED. PROGR. KRO. 7.30 Gram. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gram. 8 00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymnas tiek. 8.30 Ber. ANP. S.45 Gram. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.00 Gram. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. (12.3012.33 Almanak). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Gram. 1,15 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gram. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Piano. 3.20 Cello. 3.35 Vervolg piano. 3.55 Vervolg cello. 4.15 Vraaguurtje voor de kinde ren. 5-00 Gram. 5.15 Nieuws-, econ. en beursber. ANP. 5.30 RVU Cyclus. 6.00 KRO-Bymphonie- 'orkest en soliste. 6.45 Actueele reportage of gram. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Duit sche les (7.307.45Ber. Engelsch.) 8.00 Ber. ANP. 8.15 Gram. 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 KRO- Symplionie-orkest en solist. 9.25 Gram. 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Engelsche ber. ANP. 10.00 Ber. ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO. 7.30 Gram. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram. 8-20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 10-00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.25 Voor dc vrouw. 10.80 Omroeporkest (11.00—11.20 Huishoudelijke wenken). 12.00 Ber., eventueel gram. 12.15 Gram. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP 1.00 De Jonge Acht en solisten. 1.30 AVRO- Amusementsork., solisten en gemengd koor(opn-) 2.00 Gram. 2.15 Piano en cello, met piano. 3.00 Reportage. 3.20 Cabaretprogr. 4.15 Weensch Philharm. orkest (opn.) 4.43 Gram. 5.00 VPRO Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, econ. en beursb. ANP. 5.3(1 AVRO-Aeolian-orkest en soliste. 6.15 AVRO-Puszta-orkest. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gram. 7.00—7.15 Vragen van den dag ANP en sluiting. AGENDA MIDDELBURG Electro-bloseoop. Van Vrijdag 7 tot en met Donderdag 13 Februari„Een moderne Robinson Crusoë" en „Het lied van den Donau". VLISSINGEN. „Alhambra-theater". Van Vrijdag 7 tot en met Dinsdag 11 Februari„Haar eerste avontuur". GOES. Grand-theater. Vrijdag 7, Zaterdag 8, Zondag 9 en Dinsdag 11 Februari a

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6