Qeense Met verhoogde melkproductie KACHELHOUT Houthandel Fa. VAN RIESEN aankomend FACTURIST Advertentiën Prima Leeren Jassen en Jekkers Het Bandenhuis - Tel. 2756 - Goes actief Jongmensch Zorgvuldige behandeling reageert het vee op het KRACHT VOEDER van de N.V. Veevoeder fabriek „Zeeland". Het is nog een zeldzaam gunstige samenstelling N.V. Veevoederfabriek „Zeeland", Goes, Tel. 3129 V hebt het zelf in Uw hand! UIT VOORRAAD LEVERBAAR: (IN BLOKKEN GEZAAGD) Laat uw rijwiel nu nog opknappen! Het Bandenhuis - Tel. 2756 - Goes ONS INDISCH HOEKJE In tropisch Nederland De Notaris H. JONKERS te Qoes, zat op Woensdag 12 Februari 1941, n.m. half twee (W.T.) te Nieuwdorp. ten verzoeke van de Familie J. Witte-van Oosten, aan het woonhuis H 255 contant PUBLIEK VERKOOPEN 'de inboedel, bestaande uiteiken kabinet, 2 veerenbedden met de kens, 1 haard, 1 buiskachel 1 open haard, 2 tafels en 12 stoelen, kookfornuis (40 L.), waschkuip en waschbank, kleerldst, spekrek, spekkist, spekkuip, Keulsche pot ten, waschmachine, petroleumstel len, spiegels, klok, vloerkleeden, matten, matrassen, elec. lampen, glas- en aardewerk, 1 drachtige geit Te bezichtigen 2 uur vóór den verkoop. De Notaris J. J. VAN DIJKE te Krulningen, zal op Vrijdag 14 Fe bruari 1941, des middags 1 uur, te Rilland, aan het woonhuis van wijlen de Echtelieden JAN ZAN- DEE en CORNELIA SENTSE aan de Voorstraat om contant geld, publiek verkoopen INBOEDEL, bestaande uit: Kasten, kachels, tafels, stoelen, klok, glas- en aar dewerk, bedden, dekens, arbei dersgereedschappen, en a,l het geen verder ten verkoop zal wor den aangeboden. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes zal op Vrijdag 14 Fe bruari 1941, des nam. 2 uur (To- rentijd) te Waarde ten herberge van Mejuffrouw de Wed. P. Kloet, ten verzoeke van den Heer Jasper Bom Hzn. PUBLIEK VERKOOPEN onder Waarde Een woonhuis, schuur, varkens hok, verderen timmer en erf a/d. Achterweg A no. 38, groot 3 A. 64 C.A. en de cijnspacht van 40 c.A, zijkantweg, voorzien van wa terleiding en electriciteit. Het perceel is tot 1 Mei 1941 verhuurd a/d. Hr. O. van Houte Jz. voor 3.75 p. w. van boxcalfs-leder, het beste van het beste. Rubberlaarzen, Been pijpen (ook voor Dames), Motorhandschoenen, warme Wanten, Oor- warmers, Motorlaarzen, Werkschoenen, Klompsokken, Gezichts beschermers, platen Zooirubber, Rubberhakken, Zoolleer, Schoenleesten, Leeren Jassensmeer, enz. WAAR GAAN Z-e NO OPEENS HEEN? T.FABERY DE JONGE JUWELIER LANCiE K.ERKSTQ.AAT 30 GOB S Gevraagd: om als vertegenwoordiger op te treden. Brieven onder No. A 97, Bureau van dit Blad, Goes. Zie links en rechts, u komt voor druk- weik toch terecht by Drukkerij G. W. den Boer Middelburg TeL 150 doet het jonge plantje opgroeien tot een ste- vigen boom. Een zorgvuldige behan deling van Uw oogen maakt dat U Uw heele leven lang de beschik king houdt over een perfect gezichtsvermo gen. Laat daarom Uw oogen eens onderzoeken, als U meent klachten te hebben. Een goede bril brengt uitkomst. OPTICIEN Goes Lange Vorststraat 49. Handelskantoor vraagt Vereischt wordenMulodiploma, Handelsavondschool- of dienovereenkomstig diploma. Leeftijd 20 jaar. Woonplaats Goes of naaste omgeving. Brieven met opgaaf van verlangd salaris en referenties, onder Nr. A 98 van dit blad, Goes. Koop NU uw radio, want U weet 't„Ze zijn bijna uitverkocht". Het geld, dat U in een nieuw toestel steekt, is goed belegd. Uit voorraad kunnen wij U nog leveren „Waldorp", „Philips", „Erres" en „Tungsram". Aan solide personen met vaste be trekking ook op gemakke lijke voorwaarden. Bestel vandaag nog of vraag gra tis brochures en inlichtin gen aan 't bekende adres K. BAREMAN GOES Zuidvlietstraat 90. ADVERTEERT IN DIT BLAD HAVENOORD GOES TELEFOON 2166 .Lir is goed nienws In de advertenties vandaag Wij berekenen nu nog 9,00 voor ons prima Moffelwerk, nieuwe kogels, dubbel goud biezen inbegrepen. Uw rijwiel weer als nieuw. Alle onderdeelen nog voorradig. Zadels, Sturen, Kettingkasfcen* Kettingen enz. Weer ontvangen alle soorten Zaklampen, Batterijen, Anode-Batterijen en Hand-Dynamo's. Alle soorten Lampjes. Electrische en Hand-Waschmachines, Wringers, enz. WH tellen de knoop en van ons reet, trekken de blaadjes van het madeliefje uit, de bewoner van de verre Tanimbar- eilanden (in het Oosten der Molukken) wichelt met behulp van zfjn overleden voorvaders. Elk manneltfk bewoner dier eilanden draagt ln een taschje, dat hem nooit ver laat, de halswervels van zgn voorouders bfl zich. Bij ziekten, tegenslagen e.d. raad pleegt hij ze. Hij prevelt een gebedje, waarin hfl vraagt„grootvader, kom hier op mfln tasch zitten, want ik wil u wat vragen. Als ik iets vraag, wat juist is, beweeg u dan vooruit. Is het niet juist, beweeg u dan niet". Hfl stelt een vraag zóó, dat het antwoord is ja of neen. Hg laat het taschje aan den draagband han gen. Begint het te slingeren, dan is het ja. Blijft het stil hangen of begint het te echudden, dan is het neen. Bij sterfgevallen wordt de overledene uitgehoord. Men wil dan weten of hij schulden heeft nagelaten, of hij wel eens fouten had begaan, zonden bedreven, enz. Vier jonge, stevige mannen nemen den doode op hun schouders. Een oude man van voornamen huize ondervraagt. Ziet men nu na een vraag de jongelui met het bovenlijf even vooroverbuigen, dan is het antwoord ontkennend. Men vraag net zoo lang, tot men niets meer weet. Dat ondervragen en antwoorden is hei lige ernstDe verklaring is vermoedelijk de volgende. In een dergelijke maatschap pij weet men alles van elkaar, niets blijft er geheim. Bij een vraag weten de jongelui het antwoord. Zonder het zelf te beseffen geven ze dit te kennen door zich even al of niet te bewegen. De omstanders zijn er vast van overtuigd, dat de doode heeft geantwoord. Het bovenstaande ontleende ik aan een artikel van pater Drabbe, dat ongeveer 15 jaar geleden is geschreven. Of de bevol king thans, nu de zending een zeer goot deel der inboorlingen tot Christenen heeft gemaakt, nog zoo veelvuldig wichelt,, weet ik niet. Op een zeer in het oog vallende plaats in huis, vlak tegenover den ingang, richt de Tanimbarees zijn heiligdom op de ta boe. Dit is een dikke plank, in den vorm van een mensch, mooi besneden. Boven op IJZERDIEFST ALLEN OP GROOTE SCHAAL. Enkele weken geleden werd bij de Rot- terdamsche politie aangifte gedaan van diefstal van een groote partij bintijzer, ge pleegd op het terrein van een groote firma. Langzaam maar zeker verminderde de voorraad bintijzer, dat op dit terrein van sloop afkomstig, opgeslagen werd. De re cherche hield een oogje in het zeil en kwam er dra achter, dat de transporten van de gestolen binten des morgens tijdens de duisternis moesten plaats vinden. Dus werden enkele rechercheurs in de nabijheid op post gezet en al spoedig had men suc ces. Op een morgen in het laatst van Ja nuari verschenen ter plaatse enkele man nen met een vrachtauto, die snel een aan tal stukken ijzer oplaadden. De recher cheurs lieten de mannen hun gang gaan, maar grepen in, zoodra zij aanstalten maakten om te vertrekken. Het bleek, dat enkele duizenden kilogrammen oud ijzer opgeladen waren. De mannen werden over gebracht naar het hoofdbureau van poli tie, waar zij verhoord werden. Het duurde niet lang, of zij bekenden zich gedurende de laatste maanden aan deze diefstallen schuldig te hebben gemaakt. In totaal hebben de mannen, die de diefstallen met zeven man pleegden, zich op deze wijze 40 k 50 ton ijzer toegeëigend, dat in ver schillende hoeveelheden naar een opkoo- per werd gebracht. Het aldus verkregen geld werd onder elkaar verdeeld. De eerste ploeg, die in Januari werd aangetroffen, is dezer dagen overgebracht naar het hui; van bewaring. De politie zette het onderzoek echter voort, met het resultaat, dat nog meer arrestaties konden worden verricht, mede dank zij de mede deelzaamheid van de drie eerstgenoemden. Het bleek, dat twee werklieden, die even eens sloopwerk verrichtten, ook hadden meegestolen en natuurlijk gedeeld in den buit. Tnslotte kon de politie nog den koopman, die de zaken had gekocht ar resteeren. Ook hij is naar het huis van be waring overgebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. GRAVENPOLDER. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent I. DE BLAAUWE TE NISSE. bewaart de bewoner den schedel van den stichter van zjjn huls. De voet der taboe Is de eereplaats in huis. Ik had indertijd by een heel kort bezoek aan een dergelijke woning de taboe gaarne gefotografeerd, maar ben er niet aan begonnen, omdat ik voorzag, dat van wege duisternis en omstandigheden kans op succes was uitgesloten. Pater Geurtjens liet later een stuk van het dak wegnemen en ook een deel van den vloer. Toen had hy licht, hoewel de belichting verre van ideaal was. Maar hy was toch in staat een foto te maken, waarop men alles kon zien. Zy behoeft na het bovenstaande geen eer dere toelichting. Alleen merk ik op, dat links onderaan de taboe een kist of koffer staat, vervaardigd van bamboe. Dr. H. F. TTLLEMA., (Namens het Koloniaal Instituut te Amsterdam). Lustelooze handel op de Atnsterdamsche beurs. Op de effectenbeurs heerschte Vrijdag middag aanvankelijk een gedrukte stem ming. Na het bekend worden van de eerste noteeringen kon men een stijging waar nemen. Herhaaldelijk reeds heeft men den laatsten tgd kunnen vaststellen, dat, zoo dra het koerspeil neiging vertoont tot te- rugloopen, het publiek daarin aanleiding vindt kooporders te verstrekken, hetgee.. vaak een steun van niet te onderschatten beteekenis uitoefent. Zulks te meer, waar in de afgeloopen weken 'al van limites die op lager niveau lagen werden ingetrokken. Op de locale aandeelenmarkt Openden Aku's beneden pari, maar tegen het slot liep de koers op tot boven dien van den vorigen dag. Philips en Unilever lagen vrijwel onbe wogen in de markt, terwgl verschillen van slechts enkele fracties te constateeren vielen. Scheepvaartfondsen moesten zich over de geheele linie een gering verlies getroosten. Het verlies voor de Japan-lijnen bedroeg 4 waaraan de minder gunstige constel latie der politieke verhoudingen in het Verre Oosten niet vreemd is. Cultuurwaarden konden zich na een ge drukte opening herstellen, alhoewel hier en daar toch een gering verlies moest worden geleden. Tabaksfondsen werden omstreeks de vorige prijzen verhandeld. Suiker aan- deelen leden naar verhouding nog het groot ste verlies. Eenige handel kon evenals de laatste dagen weer ten opzichte van bankaandeelen worden geconstateerd. Olie's lagen flauwer In de markt. Het reeds gememoreerde herstel had op dit fonds niet veel invloed. Op de beleggingsmarkt waren Neder- Jandsche Staatsfondsen eerder een fractie lager. De nieuwe emissie gold tusschen de 97% en 97 7/16. Ook de overige Nederland- sche staatsleeningen waren aan den iets lageren kant. Amsterdam 19S6 8% 84 Bataafsche Petr. My. Obl. 3'/2 80 A Amsterdarnsche Bank 113% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 356% A K.M. De Schelde Nat. Bez. 69 A Houthandel Albers 105 C Union Pac Rr. 7914 Nederland le Ing 1940 4 98% Nederland 2e Ing 1940 4 94% Nederland met bel. fac. 1940 4 98% Ned. A 1000 1938 (3%) 3 84% Indië 1000 1937 3 85% A Koloniale Bank 177% A Ned. Ind. Handelsbank 121% C Ned. Handel Mg. 115% A Van Berkels Pat. 47% C Calvé Delft 68 67*/2 A Lever Bros en Unilever 116% 115% A Philips Gloeü. Gem. Bez. 196% 195% C Am. Car Foundry 31 31 C Anaconda Copper 29% 28% C Bethlehem Steel 83% 82% C General Motor 50% 50% C Kennec Copper 35% 35 C North Am. Aviation 16% 16% C Rep Steel 25% 25% C Un. States Steel 66% 66 C North Am. Cy. 17% 17% A Kon. Petroleum My. 248 239% 80 114 3571/, 69^ 79Ü 98g 94% 84% 119 116 BRUTALE OPLICHTERS" IN BÜSStJM. Donderdagavond vervoegde zich aan een villa te Bussum een ongeveer 28-jarige man, die voorgaf van de politie te zgn en proces-verbaal wilde opmaken tegen den bewoner in verband met een overtreding van de hamsterwet. De bewoner ontkende ten stelligste iets aan hamsteren gedaan te hebben, waarop de pseudo-politieman verdween met de mededeeling, dat hg er wel meer van zou hoorefL Inderdaad werd later op den avond de villabewoner opge beld en men deelde hem mede, dat hg van het proces-verbaal af kon komen, als hfl vijftig gulden betaalde. Die zouden in een bepaald café betaald moeten worden. De villabewoner stemde toe en zou het geld brengen. Hg was echter zoo verstandig geweest vooraf den distributiedienst van het geval in kennis te stellen en toen hy hoorde, dat men drar van niets wist, had hij de politie In den arm genomen. Toen hy zich dan ook naar het café begaf, was hg vergezeld van twee rechercheurs. De pseu do-politieman kwam echter niet opdagen. Vermoedende dat de zaak hiermede niet afgeloopen zou zgn, betrokken de recher cheurs hierop de wacht in de villa en In derdaad werd eenige oogenblikken later weer opgebeld. De pseudo-politieman, die wel duidelijk een oplichter bleek te zgn, deelde nu mede, dat de villabewoner zich niet tan de afspraak had gehouden en daarom honderd gulden moet betalen, wilde hg van de geheele zaak af zgn. Men kwam tot een accoord en besloten werd, dat het geld van de villa gehaald zou worden, waarbg de man zich zou aandie nen als Vollehoven. Korten tyd later kwam meneer Vollehoven en direct, nadat hy zich aangemeld had, wilde hij het geld in ontvangst nemen. Hg kon echter niet meer uit de voeten komen, tegélgkertgd kwamen de rechercheurs naar voren, die zeker heidshalve him revolvers in de hand had den. Op het politiebureau werd de op lichter, een 28-jarige Hilversumsche recidi vist, aan een streng erhoor onderworpen. Tgdens dit verhoor werd de villabewoner weer opgebeld en werd hg gedreigd, dat, als de gearresteerde niet werd losgelaten, geweld gebruikt zou worden. Uit het onderzoek bleek, dat twee vrien den van den oplichter, Hilversummers van resp. 28 en 32 jaar, met hem mede ge komen waren, doch na de mislukking van de brutale oplichting weer nrar Hilversum waren teruggekeerd. Zg zgn des nachts van hun bed gelicht en in Bussum ingesloten. C Contin. OU Cy. C Phüips Petrol. C Shell Union C Tide Water Ass. Oil A Ned. Scheepv. Unie A Handelsver. Amsterdam A Ned. Ind. Suiker U. A Deli Batavia My. C Deli My. f 1000 A Senembah My. C Pennsylv. Rr. A South RaUway C Amsterdam Rubb. A Deli Batavia Rubb. Mg. A Hessa Rubber My. A Serbadjadi Sum. Rubb. Nederland 1941 4% 100 Nederland 1941 4 f 500 Nederland 1941 4 1000 19 18% 35% 35% 12% 12% 10% 10% 171% 168% 417% 412 245 244% 186 188 244 245 26 4 25% 15% 15% 264% 262% 206 140 127% 124 97 97 97%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 10