WINTERHULP NEDERLAND. De directeur-generaal in Zeeland. Verduisteren UIT DE PROVINCIE Kerknieuws Laatste Berichten Marktberichten van hedenavond 18.35 uur tft morgenochtend 9.12 uur De maan gaat morgen te 5.20 onder en komt te 14.19 op. AANBESTEDING. De hoofd-ingenieur-directeur van de Füjkswaterstaat heeft Woensdag aanbe steed het onderhoud van den rijksweg BpeskenaBelgische grens, behoorende tot die rijkswegen in de provincie Zeeland, ge durende het jaar 1941. De inschrijvers wjaren P. de Regt, Terneuaen, -0.950 Ji den Oude, Biervliet, en W. van den Berg, Bruinisse 10.375 Firma H. Bun schoten en Zn., Zantpoort 9.660 C. Wiskerke, Nieuwdorp, 9.600 L. van Boven. Ellewoutsdijk, 9. 410 L. G. J. van Ven, Goes en M. Wandel, Schoon- djtjke, 9.400 Iz. la Gasse en Zn., Kou- dekerke 9.330 A. J. Cambler, Bres- kens, 8.000 P. J. van de Sande, Brea- kens, 7.555. WINTERHULP NEDERLAND. Zeeuw sche giften. Bij de Winterhulp Nederland kwamen uit Zeeland de volgende giften binnen: Association coöperatieve Ze'landaise de Carbonisation g.a. te Sluiskil 250; mr. P. D. te Middelburg 100. Walcheren KRINGLBtDER DER N.SJB. VOOR WALCHEREN. Tot krfngleider van Walcheren der N.S.B. tft. Middelburg benoemd de heer J. J. v. d. Vlugt» ontvanger der belastingen te Hans- weert. De heer v. d. Vlugt zal zijn functie als ontvanger neerleggen. LOOP DER BEVOLKING. OOST- EN WEST-SOUBURG. In Janu ari zijn i n g e k o m e n C. L. de Groot, rijksveldwachter, van Vlissingen naar Dgk- straat 61 W. F. L. Korff, metaaltraiser, van Vlissingen naar Nwe Vliss. weg 375 A. Schuurman, matr. Ie kl. K. M., van Oostkapelle naar Dgkstraat 45 Ja. de Nootjer, zonder, van Vlissingen naar Van Teijlingenstraat 28 D. v. d. Wekken, ko- lentremmer, van Vlissingen naar Koop- mansvoetpad G. Kik, aut lasscher, van Vlissingen naar Vliss. straat 83 J. J. Bon- dewel, controleur, van Rotterdam naar Bermweg 19 Aa. E. Kers. zonder, van Rotterdam naar Bermweg 19 J. cyvat, koopman, van Ooatkapelie naar Vrijburg- straat 1Wa. B. de Grootde Gier, zon der, van Gorinchem naar Dijkstraat 61 P. de Wispelaere, matr. K.N.S.M., van Vlissingen naar Dijkstraat 54 T. Rïjke- boer, zonder, van Vlissingen naar Nwe Vliss. weg 325b P. de Visser, landbouwer, van Vlissingen naar Schroeweg 6 J. C. van der Est, mach. bankwerker, van Mid delburg naar Gr. Abeele 9 M. R. Rouw, monteur, van Terneuzen naar Braamstraat 38 M. Kip, smid-bankwerker, van Vlis singen haar Middelb. straat 74 Ja. Duine de Wijze, zonder, van 's Heer Arendskerke naar Ritthemsche straat 17 J. de Grave, kok, van Amsterdam naar Nwe Vliss. weg 353 J. M. van Donk, zonder, van Breskens naar Vliss. straat 148 P. Marinlsse, land bouwer, van Vlissingen naar Schroeweg 6; J. Reinlgert, kantoorbed., van Vlissingen naar Wilhelminastraat 9 A. A. Sohier, machinist, van Vlissingen naar Dijkstraat 59 W. de Kok, stukadoor, van Vlissingen naar Bermweg 63L. van Eenennaam, timmerman, van Arnemuiden naar Middelb. straat 66 M. E. Sinke. matr. K.M., van den Helder naar Vliss. straat 87 Ja. Wis se, dienstbode, van Vlissingen naar Ritth. straat 88 A. P. Versluij3, bankwerker, van Vlissingen naar Spoorstraat 75 wed. Ma. MillenaarRademaker, zonder, \an Vlissingen naar Paspoortstraat 36 J. v. d. Brink, werkman, van Vlissingen naar Vliss. str. 81 A Weggemans, smid, van Vlissingen naar van Turnhoutstraat 28 J. Francke, grondwerker, van Veere naar Buteuxstraat 2 A. J. Roskam, grondwer ker, van Middelburg naar Koopmansvoet pad 3. Vertrokken: C. M. van As, zon der, van Nwe Vliss. weg 225 naar Rotter dam D. J. de Smid, electr. lasscher, van de Deckerestraat 31 naar Norg A. F. Baa- rends, chauffeur, van Kanaalstraat 3 naar Goes C. J. P. Vissers, metselaar, van Burchtstraat 23 naar OosterhoutAa. P. Boelhouwer, dienstbode, van Padweg 65 naar BaarnE. H. Bultman, uitvoerder wegenbouw, van Kanaalstraat 39 naar Apeldoorn Ja. de Noorjer, werkster, van Braamstraat 35 naar RitthcmA. A. Moons, monteur, van Nwe Vliss. weg 369 naar Koudekerke Aa. van Egkeren, zon der, van Middelb. straat 113 naar 's-Gra- venhage G. de Nooijer, zonder, van de Deckerestraat 36 naar Middelburg J. Zon dag, bankwerker, van Vliss. straat 146 ..-.ar Vlissingen D. van den Berg, leermeester vakschool, van van Turnhoutstraat 29 naar St Laurens Da. N. Wisse, zonder, van Dijkstraat 59 naar Middelburgwed. N. FransooijHuibregtsen, zonder, van Bu teuxstraat 2 naar Koudekerke G. J. van Zantvliet, monteur, van Braarastraat 61 naar Vlissingen. Gevonden voorwerpen. MELISKERKE. Gevonden een Llpssleu- tel, inlichtingen by den gemeenteveldwach ter. WINTERHULP. AAGTEKERKE. De Winterhulp-collecte bracht in December 47 op, terwyi be richt is ontvangen dat 30 In deze ge meente mag worden uitgekeerd, wat in middels door het werkcomité is geschied. BENOEMING VAN EEN ORGANIST VOOR DE OUDE KERK TE AMSTERDAM. Anthon van der Horst weigerde wegens onvoldoende honoreering. In de Oude Kerk te Amsterdam moest onlangs een organist benoemd worden. „Deze kerk", aldus schrijft het Evange lisch Zondagsblad, „heeft een van de schoonste orgels van het land, dat eenmaal door Jan Pieterszoon Sweelinck werd be speeld. Men deed waarschijnlijk de beste keuze, die men daar doen kon, door de plaats aan Anthon van der Horst aan te bieden, den man, die in een reeks concer ten had getoond, welke prachtige kwali teiten dit klassieke instrument bezit en dat hy de kwaliteiten bezat om het in al zijn schoonheid te laten klinken. Van der Horst heeft voor de benoeming bedankt, naar achteraf blijkt, omdat de dienst van den organist werd bezoldigd met 4.50 per beurt, dat is voor de Oude Kerk even 200 per jaar. Het is toch eigenlijk bedroevend". In het Amsterdamsche Kerkbeurtenblad wordt het geval eveneens besproken. Ir. H. Voorham schrijft daar „Aan den eersten organist in den lande biedt men voor de bespeling van wellicht -het fraaiste orgel van Nederland een dusdanig honorarium aan en dat nog wel aan een toonkunste naar, die juist 25 jaar organist is. Hier is een misplaatste zuinigheid, welke tot ge volg heeft, dat een schoone kans voor de kerk verloren gaat, want de heer Van der Horst heeft inderdaad bedankt. De kans is er geweest, dat de Oude Kerk tevens een centrum van gewijde muziekkunst kon worden, tot glorie van den Allerhoogste en tot stichting van de gemeente en van velen, die de kerk zoo gemakkelgk voorbijgaan. Schr. vervolgt„Men zal mij willen toe voegen, dat de é^n toch niet bevoorrecht kan worden boven den ander. Ten deele is dit waar, maar hier zijn uitzonderingen zeker te rechtvaardigen. Nu was het de tijd geweest om het honorarium van de drie organisten in de hoofdkerken, nl. de Oude, de Nieuwe en de Westerkerk, te herzien, en hun een belooning te geven die hun voor een mooi, maar zwaar werk toekomt. Zouden deze organisten een paar concerten op hun orgel geven voor een of ander ker kelijk doel, dan waren de meerdere kosten van honoreering ruimschoots gedekt". In Hervormd Amsterdam doen dr. C. P. Gunning en ir. H. Voorham mededeeling van hun voornemen om bij den kerkeraad een verzoekschift in te dienen om alsnog den heer Anthon van der Horst de plaats aan te bieden, die hij naar de overtuiging van ieder bevoegd beoordeelaar behoort te vervullen en wel op voorwaarden, die zijn spel en zijn gaven waardig zijn. DS. A. G. H. VAN HOOGENHUYZE OVERLEDEN. Gistermorgen is op den leeftijd van 69 jaar onverwacht overleden- ds. A G. H. van Hoogenhuyze, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Ds. van Hoogenhuyze oefende het pre dikambt uit sinds 1897 en stond sedert 1912 in Amsterdam. Op 22 Augustus 1897 Is hy te Yerseke predikant geworden. Deze gemeente heeft hij. vier jaar later met Doorn verwisseld, vanwaar hij op 25 Februari 1912 te Am sterdam gekomen is. De overledene heeft al zijn Amsterdam sche dienstjaren gearbeid in de Indische buurt. Ook op ander gebied heeft hg zich zeer verdienstelijk gemaakt. DOMINEE NIEMÖLLER, Niet naar het Katholicisme overgegaan. In buitenlandsche kringen is, naar het AN.P. uit Berlijn meldt, het gerucht ver spreid, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, dat ds. Niemöller tot het katholieke geloof toegetreden zou zijn. Inlichtingen uit bevoegde bron hebben aan het licht ge bracht, dat dit tot dusverre niet het ge val is. In kringen van predikanten, die tot het belijdenisfront behooren, heeft dit gerucht groote ontsteltenis gewekt. Zij zagen reeds in de mogelijkheid van een dergelrjken stap van Niemöller een mislukking van de be- lijdensbeweging. De bevoegde katholieke instanties weten overigens niets van toe treding van Niemöller tot het katholieke geloof. In Berlflnsche kerkelijke kringen is men van opvatting, dat een dergelijke stap van Niemöller geen verandering zou brengen in de houding van de Duitsche autoriteiten tegenover Niemöller. Zuid-Reveland Rijkspostspaarbank. KRABBENjJIJKE. Gedurende de maand Januari is bg de Rijkspostspaarbank inge legd 314,68, terugbetaald 9771,in genoemd tijdvak zgn geen nieuwe boekjes uitgereikt. Onderwijzer benoemd. WEMELDINGE. B. en W. hebben tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L.S. alhier benoemd, de heer J. W. Jakker, te Burgh (Z.), zulks, in plaats van den heer J. M. Teval, die definitief benoemd werd aan de O.L.S. te Goes. Zeeuwsch-Vlaanderen Gevonden voorwerpen. OOSTBURG. Inlichtingen zijn te beko men omtrent een portemonnaie met in houd en een vulpotlood bij den gemeente veldwachter. 50-JARIG GETROUWD. OOSTBURG. Onder groote belangstelling vierde het echtpaar C. L. Aers en S. C. Aers-deWi3pelaere, alhier, Woensdag zijn gouden huwelijksfeest. Beide oudjes, de man is 80 en de vrouw 78 jaar, mogen zich nog in een zeer goede gezondheid verheugen. f VERHOOGT HET SAAMHOORIG- HEIDSGEVOEL. GEEFT OPGE WEKT AAN HET WINTERHULP- WERK, Afdeeling Zeeland C.B.T.B. Dinsdagmiddag vergaderde het dage- ltjksch bestuur der afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren, en Tuinders bond te Goes, onder leiding van den voorzitter den heer C. de Putter te Axel. Er werden verschillende mededeelingen gedaan. Nederlandsch Agrarisch Front. Er werd kennis genomen van het schrij ven aan dr. F. E. Posthuma, dat de C.B. T.B. geen behoefte gevoelt aan samen werking met het Nederlandsch Agrarisch Front. De organisatie, welke zich ten doel stelt de erkenning, toepassing en verbrei ding van de Christelijke beginselen voor boeren- en tuindersaangelegenheden, als ook het behartigen van sociale' en econo mische belangen der leden en hun onder geschikten, werkt reeds sinds jaren waar mogelijk op vruchtdragende wijze samen met de beide andere Centrale Landbouw Organisaties; uitbreiding van dit overleg is noch noodzakelijk noch wenscheiyk. Algemeene keuringsdienst. Het bestuur betreurde de organisatie van de Nederlandsche Agemeene Keurings dienst. Het overleg met de provinciale landbouworganisaties is practisch opgehe ven, het handelselement te sterk vertegen woordigd, het vertruikselement te zwak. door een en ander is de invloed op den gang van zaken in de N.A.K. veel minder geworden. Het is onbillijk, dat ook de invloed van den C.B.T.B. daardoor sterk aan banden gelegd is. Leveringsplaatsen vee. Van de Veehouderij-centrale is bericht ontvangen, dat men de moeilijkheden er kent, die verbonden zyn aan de levering van vee vanaf Noord-Beveland te Goes. Het is evenwel niet mogelijk, hierin ver andering aan te brengen, daar hieraan voor de Centrale te veel moeilijkheden verbon den zijn. Chr. Landbouw- en huishoudonderu>\}s. De Chr. landbouwhuishoudcursus te Axel is al weer begonnen; die te Oostburg zal begin Maart opnieuw aanvangen. Voor deze laatste wordt een voordracht voor leer krachten in gereedheid gebracht. Paardenvordering. Over het algemeen geeft de vordering van werkpaarden in Zeeland reden tot tevredenheid; er zijn niet zooveel paarden gevorderd als aanvankelijk werd vermoed, waardoor het tekort aan werkpaarden veel minder sterk gevoeld zal worden. Niettemin zjjn er in de provincie ver schillende gedupeerden; het is van belang, dat zij zich kunnen wenden tot den Pro vincialen Voedselcommissaris te Goes om in het tekort te voorzien. De prijs, die in deze gevallen voor een paard betaald moet worden, zal ongeveer op gelijke hoogte vastgesteld dienen te worden met den gemiddelden prijs bij de vordering ter plaatse. Het verdient aanbeveling thans het ver koopverbod van paarden op te heffen. Slachtvee-levering. Het rapport met richtlijnen over de uit voering van de rundveelevering lokte nogal discussie uit; het meest gewenscht in de gegeven tijdsomstandigheden is een rege ling waarbg bepaald wordt hoeveel koeien ieder bedrgf moet leveren. De vetweiderij- en mestbedryven dienen voor 103% te worden aangeslagen, waar tegenover zg in de gelegenheid moeten zijn vee hiervoor aan te koopen, bijv. door toe- wgzing van de C-koeien om die later slachtrgp te kunnen leveren. Kleine badrgven met niet meer dan twee kalf- en melkkoeien dienen te worden vry- gesteld. Mocht de regeling door onvoldoende aan wezig slachtvee moeten leiden tot levering van gebruiks- en fokvee, dan moet hier voor de bedryfswaar.de beiaald worden en niet de slachtwaarde. Richtprijzen oogst 19^1. Aangedrongen zal worden op bekendma king van de richtprijzen voor den aan staanden oogst in verband met den aan koop van zaai- en pootgoed; behalve met andere verhoogde productiekosten dient ook met de omzetbelasting 1940 rekening gehouden te worden. Naar verluidt wil men, gezien de huidi ge omstandigheden overgaan tot uitbrei ding der teelten van meer productieve aardappelsoorten, terwijl voorts een wij ziging in de prysverhouding tusschen schokkererwten en groene erwten in het voornemen schijnt te liggen. Het is noodlg, dat zor.der dralen publi catie van een en ander plaats vindt; wy dieneri te weten waar wy aan toe zijn. Het overleg met de Centrale Organisaties hier over kan geen dag langer uitstel dulden. Kunstm eststoffen. Het schynt er met de kunstmestvoorzie- ning toch niet zoo heel rooskleurig voor te staan, al zyn er In onze provincie ver schillende belangrgke hoeveelheden kunst meststoffen. Er zal op aangedrongen worden deze thans te doen afvloeien naar de bedryven, de bonnen moeten vrygegeven worden, wil men in verband met den tyd van de be mesting voldoende profyt trekken. Kleine boeren vraags t uk. Het bestuur kon zich by na geheel ver eenigen met de conclusie waartoe het rap port over den noodtoestand der bedrijven met 5 en 10 h.a. komt; de arbeid der kleine boeren moet meer productief Vorden ge maakt. Dit kan door uitbreiding van de indivi- dueele voorlichting t.a.v. akkerbouw en veehoudery; invoering van meer arbeid- vragende, tegeiyk loonende teelten; er zyn hier wel moeilijkheden met wisselbouw, vlasteelt is te riskant; verder door betere ontwatering, verschaffen van grondstof fen, uitbreiding melkcontröle, etc. Probleem jonge boeren. Het aantal jonge boeren uit Zeeland, dat op de nieuwe bedryven In de Zuiderzee polders is geplaatst is in vergelgking met andere provincies te klein. Er zal overleg gepleegd worden ten einde hierin by uitgifte der bedryven in de toekomstige Noord-Oostpolder verbete ring te krygen. De vorige maal was de directeur-gene raal van de Winterhulp Nederland verhin derd, gevolg te geven aan zyn voorgenomen bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Ditmaal waren er geen hinderpalen en hebben de burgemeesters uit dit deel van onze pro vincie met den heer Piek kunnen kennis maken. Na In den voormiddag een verga dering bezocht te hebben te Hulst met de burgemeesters van Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, was de heer Piek. .vergezeld van den directeur W.N.H. voor Zeeland, mr. W. K. H. Dleleman, 's middags te Oostburg, waar met nagenoeg alle burgemeesters van West Zeeuwsch-Vlaanderen een bespreking werd gehouden. De heer Piek heeft het doel en de werkwijze en nog zoovele andere details van de Winterhulp nader toegelicht. Uit deze bespreking bleek opnieuw hoe ontzet tend veel misverstand er nog steeds bestaat over de Winterhulp, hoé velen nog op aller lei manieren trachten dit zuiver Nederland sche sociale werk in een kwaad daglicht te stellen, ja zelfs het te saboteeren. Uit voerig werd besproken de kwestie van de lcerkelrike collecten. Daarby bleek, dat de heer Piek persoonlijk een groot voorstan der is van het doorgaan daarvan. Hy wil met alle kerkelijke organisaties zeer nauw samenwerken, opdat zy zullen kunnen voort gaan met bet werk, dat zy sinds eeuwen hebben gedaan. Wat de gehouden collecten betreft, ook daarmede heeft men eigenaardige onder vindingen opgedaan. Door zeer vele burge meesters was aangevraagd of men de op brengst in de eigen gemeente mocht beste den. Wanneer dat gebeurd was, dan zou den vele gemeenten heel wat te kort zyn gekomen. Uit dergelgke vragen bleek ech ter onomstootelijk de vele tegenwerking. De mensch in nood moet door een sociaal gedragen hart, door de liefde van het eigen volk, geholpen worden. Wat de particuliere organisaties betreft, deze hebben daarby een moreele taak, nl. om zich volkomen achter het werk van Winterhulp té*scharen. De heer Piek besprak vervolgens ook het kwaad van het gerucht, dat zoowel landelijk, regionaal als plaatseiyk is. Hy gaf diverse staaltjes van de gemeenste lasterpraatjes. Tegen het gerucht is niet te vechten, doch de cyfers van de gemaak te kosten enz., in vergelgking met vroeger, zullen onomstootelgk de waarheid doen zegevieren. De heer Piek gaf vervolgens een uiteen zetting van wat Winterhulp wil. Hg ver geleek de groote verschillen van opvatting van het charitatieve leven in ons land. Ken nende de opvatting, dat er een opklaring moest komen op sociaal gebied, moest er een kentering komen tot vereenvoudiging. Wat de pers zegt DE STANDAARD. De nood en van ons volk zyn steeds grooter geworden en daarom is het te begrijpen dat men een actie opzet om een rechtvaar dige hulp te verleenen. Nu komt het op onze elementaire krachten aan. Wanneer allen medewerken, dan kan een groote gedachte bereikt worden, nl. „Eendracht maakt Macht". Door een sociaal sterke basis kan men een volk sterk maken. Juist in dezen tyd moet men mobiel zyn. Dit werk brengt tevens het zoo noodige contact onder de menschen en ook die samenwer king, die alleen de goede geest van het Nederlandsche volk naar voren kan bren gen. In de dagen vlak na den oorlog be wees het Nederlandsche volk één te zijn toen kwam de groote eendracht tot uiting, doch helaas kwam spoedig de duivel dezen geest verstoren. Die eendracht zal echter weer terugkeeren. Door verschillenden der aanwezigen wer den vragen gesteld, welke allen werden beantwoord. Daaruit bleek o.a. dat het gerucht wil, dat door de W.H.N. de ker- kelgke en particuliere organisaties zouden moeten verdwynen. Dat is absoluut onjuist, integendeel, de W.H.N. heeft deze juist noodig. Ook werd gesproken over de zor gen voor het kind. Het bleek, dat de heer Piek daar speciaal de meeste aandacht voor heeft. Speciaal in Zeeland ls de ver zorging voor het kind hard noodig, ge zien de toename van het aantal tb.c,- patiënten. De laatst gehouden collecte blgkt, voor zoover de gegevens reeds bekend zyn, een betere opbrengst te hebben dan de vorige collecte. De tot op heden binnengekomen cijfers doen zien, dat deze nagenoeg gelgk zgn met de opbrengst van de eerste collecte. Het collecteeren met de uniforme ïysten bleek overal groot verzet te hebben opge wekt, waarom besloten werd deze lysten- collecte te houden naar plaatselgk gebruik. Op zeer ongedwongen en openhartige wyze werden nog diverse onderwerpen be sproken en ongetwgfeld was dit contact met de plaatselijke directeuren daardoor juist zoo nuttig. Het was alleen jammer dat niet alle achterdochtigen en wgfelaars de ze bespreking hebben kunnen aanhooren, omdat anders beslist heel wat misverstand en kwaadsprekerg tot het verleden zou behooren. Winterhulp-conferentie In Middelburg. In aansluiting op de besprekingen, welke de directeur-generaal van Winterhulp Ne derland te Hulst en te Oostburg heeft ge voerd, heeft de heer C. Piek gisteren te Middelburg e ensamenkomst gehad met alle burgemeesters van Walcheren, met wie hy de belangen van de Winterhulp- organisatie uitvoerig heeft besproken. In de Standaard van gisteravond deelt dr. H. Colijn in een artikel „Ten afscheid" mede, dat een door de Duitsche autoritei ten aangewezen Nederlandsche journalist uit het buitenland, die niet de anti-revolu tionaire beginselen ls toegedaan, in de redactie van het blad wordt opgenomen en dat hy naar- aanleiding daarvan zyn functie van politieken leider van de Standaard heeft neergelegd. By de door de Duitsche autoriteiten ge- wenschte regeling zgn ook, zoo deelt de heer Colijn mede, drie toezeggingen ge daan, welke het karakter van het blad zullen bepalen le. dat het principieels en politieke karakter van De Standaard ongerept kan worden gehandhaafd 2e. dat commissarissen der vennoot schap het recht zullen hebben een com missie van redactie te benoemen, die be last zal orden met de principieel-politieke hoofdredactie en aan welke commissie de zelfde rechten zullen worden gelaten, die tot nu toe voor den politieken eindredac teur (dr. Coiyn) golden 3e. dat het door de bezettende macht aangewezen lid der redactie de door hem geschreven, in De Standaard opgenomen artlke1 n zal onderteekenen en de redactie van het blad overigens kan worden ge voerd onder de algemeene bepalingen, die voor de Nederlandsche dagbladpers gelden. In hetzelfde nummer treffen wy de vol gende mededeelingfp.an van een heer M. Blokzijl (den vroegeren correspondent van het Algemeen Handelsblad te Ber- ïyn) „Met den dag van heden neem ik, op grond van een besluit van commissaris sen en directie, deel aan de redactioneele leiding van De Standaard. In de princ.- pieel-politieke houding van het blad brengt zulks geen wijziging. Het zal myn bijzon der streven zijn den lezer met de groote gebeurtenissen, die van Midden-Europa uitgaan, op grond -van Jarenlange eigen ervaringen ter plaatse, noc, beter ver trouwd te maken. Toenemende kennis van menschen en dingen leidt tot beter begrij pen. De eeriyke wensch van dit blad, met de bezettende macht loyaal samen te werken, moge by deze gelegenheid opnieuw tot uiting komen". ELECTRIFICATIE VAN DE BRABANTSCHE LIJNEN. Plannen van de Nederlandsche Spoorwegen. Naar de „Telegraaf" meldt, bestaan er by de Nederlandsche Spoorwegen plannen om een aantal Brabantsche lgnen te elec- triflceeren. Dit zullen zyn de lijnen Dord rechtRoosendaal, Lage ZwaluweBre da, Roosendaal Brede Tilburg Den Bosch en TilburgBoxtel. Men ls momen teel nog bezig aan de voltooiing van de Uj- nen Amersfoort—Amsterdam en Utrecht— Amersfoort en het tydstip waarop men het werk in Noord-Brabant zal aanvangen is nog niet bekend. Na Brabant komen andere deelen van ons land aan de beurt en op den duur zal het electrische net zich over heel ons land uitstrekken. Van Eind hoven zal men de iyn tot Maastricht laten loopen, van Amersfoort over Zwolle naar het Noorden en naar Twente. DE HEEMSKERK BIJ AANVAL IN BRAND GEWORPEN. By den aanval, dien het Duitsche Inchtwapen heeft ondernomen op een convooi op 350 mgl ten Westen van Foynes, zyn behalve op het Engel- sche vrachtschip „King Edgar" ook treffers geulaatst op bet Nederland sche S.S. „Heemskerk". Evenals de „King Edgar" vloog ook de „Heems kerk" In brand. Nadere berichten «yn niet ontvangen. De „Heemskerk" meet 6516 ton. Het schip is in 1919 gebouwd op de Nep tun werft in Rostock. De „Heems kerk" behoorde toe aan de N.V. Ver- eenigde Scheepvaart Maatschappy. Opbrengst lijstcollecte Winterhulp. De Igsten-collecten in Zeeland voor Win terhulp Nederland brachten op Middelburg 1019.45*2, Vlissingen 592.10, Aagtekerke 66.21, Souburg 185.51, Koudekerke 191.87, Domburg 133.75, Arnemuiden 66.18, Biggekerke 76.05, Grijpskerke 30, St. Laurens 100, Meliskerke 25.01, Nieuw- en St. Joosland 54.90, Oostkapelle 106.88, Rttthem 13.65. Serooskerke 108.85, Vrouwepolder 38.55, Veere 54.99*&, Westkapelle 106.45, Zoutelande 61.25, Goes 677.49, Wemeldinge 132, Kloetinge 147, Krui- nlngen, Hansweert en Oostdgk tesamen 249.24, Ellewoutsdgk 50.95, Yerseke 271.65, 's Heer Arendskerke 237.39, Ka- pelle 251.50, Krabbendgke 171.55, Bres kens 184.52, IJzendijke 305, Schoondgke 181.36, Sluis f 154.84, Aardenburg 121.69, Groede 154.50, Oostburg 207.75. Bier vliet 108.35, Retranchement 97.70. In ons volgend nummer zullen wy de opbrengsten van de overige gemeenten nubiceeren. Vellingsvereeniging Zuid-Beveland. GOES, 5 Febr. Koolrapen 23, Knolsel- derie 8.50, Uien 1.505. Boerekool 5, Prei 11, Witlof 13—24, per 100 kg. LEVENSMIDDELEN SCHAAItSCHTB IN MAROKKO. Het officieele Spaansche persbureau Efe meldt uit Rabat (Marokko), dat de levensmiddelenschaarschte in Fransch Ma rokko steeds scherpere vormen aanneemt, er is vooral groot gebrek aan suiker. CADZAND Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent J. FREMOUW, Prinsenstraat M 9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3