Is het een toonder Tleen STADSNIEUWS Middelburg. datdeMidza- zaken steeds meer nieuwe klanten bedie nen? In tegendeel, het is zeer lo- gisch. Het koopen in Midza-zaken brengt U op vallende voor- deelen mee. Staatsloterij Burgerlüke Stand STADSNIEUWS Vlissingen. Bij Griep en Koorts STADSNIEUWS Goes. Marktberichten V. V. V. werkt nog. En moetblijven werken. Tot de vele vereenigingen, die zwaar gebukt gaan onder den druk der tflden, behooren de vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Niet over al ln het land is de druk op deze instel lingen gelijk. Er zgn nog streken, waar ln het seizoen vertier heerscht, omdat er va- c-antie-gangers heen trekken. In die be voorrechte oorden kunnen de V.V.V.'s dus met succes activiteit ontwikkelen. Niet echter in ons gewest, dat door elders wonenden alleen op speciale ver gunning, en dus niet voor ontspanning, mag worden betreden. Voorloopig hebben Combinatie Midde burg de V.V.V.'s in Zeeland geen kans aan hun eigenlijk doel te beantwoorden. Onze Middelburgsche vereenlging, - die reeds zoovele jaren bestaat, en die zooveel gepresteerd heeft voor "e bevordering van het toerisme in den wonderschoonen tuin van Zeeland, is door dd tijdsomstandighe den min of meer lam geslagen. Zij ver loor haar gebouw, haar archief en haar propaganda-materiaal, en voorloopig de mogelijkheid toeristen naar onze stad te brengen. Toch leeft de Middelburgsche V.V.V. nog en werken doet ze eveneens. Dank zg het bestuur,en dank zij voor een belangrijk deel stellig ook de leidster van het bureau, mevrouw W. J. Wielandt, wordt de toeristische motor op gang ge houden. In het bureau, gevestigd Seissingel 30, (telefoon 166) is men, als van ouds, be reid van voorlichting te dienen bij het maken van vacantie-plannen, en gegevens te verstrekken over treinen, bussen en booten. Temeer omdat nu het reizen in dezen tijd voor velen een ware puzzle Is tijden van vertrek en aankomst van de vervoermiddelen veranderen immers om de haverklap bewijst het bureau thans uit nemende diensten. Tel. 166 heeft al veel teleurstellingen voorkomen. Ook als bemiddelaar tusschen degenen, diè woongelegenheid zoeken en hen, die woongelegenheid te missen hebben, ver vult het V.V.V.-bureau een niet te onder schatte:. taak. Hoewel V.V.V. dus door de tijdsomstan digheden niet meer volledig haar doel kan nastreven, leeft en werkt ze. Daarom alleen reeds heeft ze recht op erkentelijkheid enfinancieelen steun Meer echter nog op gronden die ver band houden met de toekomst Eerlang, als de booze schim van Mare verdwenen is, als onze gehavende stad zal zijn herrezen en vermoedelijk mooier en indrukwekkender nog- zal zijn dan zij vóór 17 Mei was, krijgt onze V.V.V. een ge weldige Opdracht uit te voeren, n.L de opdrachtden onderbroken toeristen- stroom te leiden in de baan, die naar Zee- la nd's hoofdstad leidt, en ervoor te zor gen, dat de Middelburgsche samenleving met name het handeldrijvende gedeelte, liefst nog meer dan in het verleden het geval was, een bron van bestaan in het vreemdelingenverkeer vindt Mede omdat die taak zwaar en veelom vattend zal zijn, is het zaak het apparaat, dat haar te verzorgen zal hebben, V.V.V. Middelburg, reeds nu zoo goed mogelijk ervoor toe te rusten. Als V.V.V. zou „ver- loopen" bijv. omdat wij Middelburgers zou den ophouden haar te steuner, zouden wij na beëindiging van den oorlog, V.V.V. weer op de been moeten brengen, en alvo rens zij dan op volle toeren zou kunnen draaien, zou een kostelijk stuk tijd verlo ren zijn gegaan. De toekomst van onze stad, nog nauwer dan destijds verbondei met het aandeel, dat zij zal hebben in hetgeen men onder vreemdelingenverkeer verstaat, etscht in standhouding van onze plaatselijke veree- niging, die altijd gewc.kerd heeft met de kruimpjes, die van den rijken Middelburg- schen gemeenschapsdisch in haar schoot vielen. Wij beseffen volkomen, dat vele Middel burgers de dubbeltjes in dezen tijd meer malen moeten omdraaien, dat voor velen een gerechtvaardigde aanleiding bestaat om op contributie-gelden te bezuinigen. Ook het bestuur van V.V.V. beseft dit. En daarom heeft zij de minimum-bijdra ge van dit jaar teruggebracht tot 1 gulden. Met een beetje goeden wil kan iedereen blijven wat hij was, worden wat hjj (wel licht door onderschatting van den invloed van toerisme op de economische structuur van een stad als Middelburg) niét was Lid van V.V.VMiddelburg! SECRETARIS ARMENRAAD. In de plaats van den heer J. M. van Linschoten, wien op 31 januari als secre taris van den Armenraad eervol ontslag was verleend en van wien de Armenraad op dien dag afscheid heeft genomen, is in die functie benoemd de heer J. C. F. van Kamer, die tevens secretaris van het Burgerlek Armbestuur alhier zal blijven. NA 12 UUR OP STRAAT. De politie verbaliseerde een persoon, die zich na 12 uur op straat bevond en die ook geen identiteitsbewijs bg zich had. OP NIET GOEDGEKEURD IJS GELOOPEN. Er schgnen jeugdige personen te ztfn, die denken, dat als het tjs eenmaal is goed gekeurd, dit voor den geheelen winter geldt. Daarvan is natuurlijk geen sprake. Blflft het door vriezen, dan zou het kun nen zgn, dat het opnieuw werd goedge keurd, als is de kans daarvoor niet groot Dat men nu van het tjs to de vesten moet afblijven, ondervonden twee jongens, die op de Veersche vest liepen en des wege verbaliseerd werden. VOORSTELLEN VAN B. EN W. Benoeming. Voor de benoeming van een lid der com missie van toezicht op de avondschool voor nijverheidsonderwijs, ter voorziening in de vacature, ontstaan door vertrek van ir. H. C. GWjsen: 1. ir. A. A. Brevet; 2. ir. H. Everwijn. Beheer woningen. Voorgesteld wordt het beheer, van de 33 nieuwe woningen aan den Karelsgang over te dragen aan de woningstichting „Volksbelang*, en dat van de 25 woningen aan den Veerschen Singel aan de alge- meene woningbouwvereeniging. EEN EIGEN CENTRALE. Reeds meermalen is ons gevraagd, wat de molen beteekent, die bgna onophoude lijk in de lucht draait boven de eerste in de Heerenstraat gespaard gebleven huizen. Men hoorde reeds veronderstellen, dat dit met oorlogshandelingen te maken zou heb ben. Het gaat hier echter om vervanging van lichtbronnen, die tengevolge van den oorlog ophielden, of verminderden. Het is een installatie voor zelfopwekken van electriciteit. Er waren reeds Amerikaan- sche installaties in den handel, maar de thans ook verkrijgbaar gestelde van bin- nenlandsche productie waren eenigen tjjd geleden nog niet aan de markt, toen de heer C. van den Driest, een der firman ten van gebr. v. d. Driest, motor- en rij wielhandel in de Heerenstraat, op de ge dachte kwam er een te vervaardigen. Hij deed dit grootendeels van gebruikte ma terialen. Het vinden van het goede model voor den propeller bracht direct moeilijk heden mede, omdat men nog geen voor beeld had. Na enkele pogingen met model len kwam met tot den propeller, die nu op het dak is aangebracht en deze voldoet uitstekend. De propeller maakt de dynamo aan het werk en langs goed omkleede geleidingsdraden wordt de stroom naar de accu-installatirs op den zolder gevoerd. Deze installatie vormt den stroom om van 6 tot 24 volt. Hier kan men door een rem den molen stilzetten, maar ook is er een knop, waarop men slechts te drukken heeft om den molen, als er geen wind is, toch zgn werk te laten doen. Een schakel bord geeft aan hoeveel de dynamo laadt en wat in huis verbruikt wordt Bg deze cen trale in het klein, is ook een zekering tegen kortsluiting aangebracht en de zure dampen der acu's worden door een koker naar den schoorsteen gevoerd. De accu's geven stroom voor beneden o.a. voor de huiskamer. Het licht dat langs dezen weg verkregen wordt is niet minder dan hetgeen door de gemeente-stroom wordt geleverd. De heer an den Driest kan zich dus beroepen op een goed succes en hy kan vde installatie ook goed gebruiken voor het vullen v«n accu's voor zgn cliëntèle. Ge durende enkele maanden hij begon er mede in Mei heeft deze jeugdige stad genoot in vrijen tijd er aan gewerkt De grootste besparing op Uw «troomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden.) 5000: 10983. ƒ1000: 1994 8834 14598 18132 18670 20807. 400: 6016 6667 9262. 200: 4284 6156 10228 11372 16019 19130. 100: 1323 '4297 9276 11060 11106 11512 11790 11957 12058 16161 20040 20409. LAMPEN SEROOSKERKE (W.) Geboren Aarnout, zoon van Johannes Maas en van Pieternel-la Aarnoutse. Eli sabeth Ida Johanna, d. van Erich RudI Julius Roelink en van Cornelia Maatje de Smit Ondertrouwd: Pie ter Janse, 21 j. en Leuntje Flipse, 21 j. Getrouwd: Pieter Janse -21 J. en Leuntje Flipse 21 j.; Cornells Bakker 26 j. en Ja- coba Meijers, 24 j. Overleden: Jacoba Cornelia Verhoeff, 89 j. wed. v. Jan Melis; Jan Geschiere, 86 j. wedn. v.: Geertje Louwerse; Pieter- nella Wattel 1 jaar. SINT LAURENS. over de maand Januari. Geboren: Heert Jan, zoon van Jan F. Meijer en Johanna F. Bloem; Adriana, dochter van Janis Simpelaar en Laurina Fransoo; Janna Elizabeth Adriana, dochter van Adriaan J. Koëijers en Elizabeth A. Bustraan. Overleden: Jacobus Hollebrandse, 26 j.; Adriana Simpelaar, 4 d. BORSSELE. over de maand Januari. Geboren Dina, d.v. Jan van Liere en Adriana Maria van Sabben; Johanna Ma ria Adriana, d.v. Nelis Koster en Pieter- nella de Bue. Gehuwd: Jan Jozlas de Munck, 20 j. j.m. en Geertruida Koole, 21 j., j.d. Overleden: Adriaan Kakebeeke 76 j., echtgenoot van Wilhelmtoa Bliek, HOEDEKENSKERKE. Over Januari 1941. Geboren: Elisabeth, dochter van Leen- dert Doene en van Josina Menheere; Pie- ternella, dochter van Maarten Paauwc en Janna Mol. - Overleden: Bernardus Timmerman 65 jaarlevenloos aangegeven king van Cor nells Boonman en Sophia Maria Hrjfte Tannetjé de Bart, 92 jaarAdriaan Steen bakker, 84 jaar. OOSTBURG. Over de maand Januari 1941. Geboren Abraham Jan, zoon van Fran- gois Scheele en van Catharina Hamelink: Jacobus Pieter, zoon van Jannis Jacobus de Meijer en van Maria Magdalena Leen- houts (te Breskens). Ondertrouwd: Jan Cuvelier, 45 j., en Catharia Sara Hol, oud 33 jr., wed. van P. L Wesdorp, beiden wonende te Oost burg. Overleden Emmanuel Alphonsus Marie Modde, 9 dagen, zoon van G. F. Modde en van A. A. de Milliano. Suzanna de Vei) 84 jr., wed. van Abraham Wisse. Cornelis Abraham de Groote, 18 jr., zoon van C. A. de Groote en van G. J. Zonnevijlle (te Zuidzande); Melania Verstrijnghe, oud 81 jr., wed. van Looke, Petrus Philippus. Ka- tharina de Hullu, oud 88 jr., wed. van Abraham Isaac Nortier. Elisabeth Adriana Faas, oud 31 jaren, echtg. van H. H. de Lozanne. Rachel Augusta Schautteet, oud 18 jr. dochter van K. A. Schautteet en van S. Roeland (te Groede). Pieternella Maria Versprille, oud 19 jaren, dochter van Janis Versprille en van Magdelena de Die; Francina Verhage, oud 36 jaren, echtg. van Pieter Michiel Houdersteijn (te Zuidzande). Aaltje de Wolff, oud 93 jaren, wed. van Cornelis de Wolff, WARMTE OP KOUDE DAGEN, Schelde-soep een uitkomst. Op de groote terreinen van de N.V. maatschappij De Schelde kan het vriezen of dooien: men werkt er. Ook by de felste kou ratelen op de werf de electrische klink hamers, gonst er het lied /an den arbeid. Voor degenen, die van den morgen tot den avond in de open lucht of op de toch tige schepen in aanbouw hun werktaak vinden, valt de winter niet mee. Tomeer niet omdat zy, werkend over armslag moe ten kunnen beschikken, en zich dus niet als vele anderen, die buiten moeten ver blijven, kunnen bedekken met allerlei warme kleedingstukken, die tegen een Oostenwindje bestand zijn. De directie van De Schelde heeft ook dit jaar getoond een open oog te hebben over de behoeften van haar menscheu, en, zoo als reeds in het kort gemeld, weer erwten soep laten aanrukken. De voormalige school aan de Wagenaar- straat is tot „soephuis" verheven. In een der lokalen wordt de elders be reide erwtensoep in groote ketels op tem peratuur gehouden, vervolgens overgeschon- ken in kannen, waarmede een aantal vrou welijke bedienden zich naar de „eetzaal" reppen. Andere vrouwenhanden houden zich in de keuken bezig met het wasschen en afdrogen van de honderden borden en le pels, met behulp waarvan de soep wordt genuttigd. Het is veel uren achtereen druk in het soeprestaurant van De Schelde. Zoo druk, dat iedere restaurateur er afgunstig op zou kunnen worden. Sommige dagen gaan er rond 1400 porties door. Iedereen, die een „koude karwei" heeft, kan by zijn baas eiken dag een bon to ont vangst nemen, die recht geeft op een bord soep. Dat dit gebaar van de directie van De Schelde op prijs wordt gesteld blijkt uit het zooeven genoemde cijfer, maar ook uit de opgewekte gezichten waarmee de Schelde- menschen zich achter de dampende borden plaatsen. Na 5 6 minuten oponthoud in het eet- lokaal, verdwijnen ze weer, maar nu ver warmd en gesterkt, naar hun taak in de kou. „Een best soepje, mynheer", zei ons dezer dagen een der velen, die zich aan de dam pende lafenis zetten, toen we even in de voormalige school gingen kijken. „Zoo krgg ik hem thuis niet meer." En dat de Schelde-soep inderdaad voor treffelijk is, en voldoet aan vele hooge eischen, die aan een rechtgeaarde Holland- sche erwten-soep gesteld mogen (neen mochten) worden, daarvan hebben we ons overtuigd. NUTSSPAARBANK. In de Nutsspaarbank werden in de maand Januari 646 inlagen gedaan tot een be drag van 106.732,35 en 901 terugbeta lingen tot een bedrag van 103.382,90. Er werden in die maand 64 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders werd gebracht op 9305 en hun tegoed steeg tot 2.538.661,03. Ter lediging werden 73 spaarbusjes aan geboden inhoudende 699,49 en met 434 zegels werd bespaard 21,70 welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. GESLAAGD. Aan de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen slaagde voor het ingenieursexamen Ned. Landbouw onze vroegere stadgenoot de heer J. I. C. Butler. DE GRIEP HEERSCHT. De griep heeft vooral in het Westen van ons land velen danig te pakken, zoodat in talrgke bedryven een groot deel van het personeel op het appèl ontbreekt. Hier ter stede doen zich ook reeds ver schillende gevallen van griep voor. Vooral bg slecht, veranderlgk weer worden ieder jaar Veer verschillenden door deze ziekte genoopt onder de wol te blijven, doch naar wg vernemen begint het aantal gevallen nu weer toe te nemen, hoewel nog niet in die mate als in den vorigen winter, toen min of meer van een griepepidemie kon worden gesproken. Voor zoover ons be kend, heeft de ziekte thans geen byzonder kwaadaardig karakter. Daar de weersgesteldheid in deze ook wel een i-ol meespeelt, is het te hopen, dat er spoedig een verbetering in het weer komt, waardoor de uitbreiding kan worden gestuit. DE AVONDSCHOLEN GAAN WEER BEGINNEN. De verduistering met alle daaraan ver bonden moeiiykheden heeft dezen winter het handels- en nijverheidsonderwijs op de beide gemeentelijke avondscholen leelijk in de war gestuurd. Nadat beide instellingen in het najaar van 1940 korten tgd begon nen waren, moest besloten worden om deze te sluiten, daar het in verband met de duisternis o.m. voor de leerlingen van bui ten, bezwaarlgk was de scholen te bezoe ken. Het behoeft geen betoog dat deze gang van zaken niet bijdroeg tot de bevordering van een goed onderwgs, doch in de gegeven omstandigheden kon niet anders gehandeld worden. Dit beteekende echter niet dat de belangen van het onderwijs uit het oog werden verloren, hetgeen duidelgk blijkt uit het feit, dat nu zich de mogelgkheid voordoet de lessen op bescheiden schaal voortgang te doen hebben, dit ook inder daad geschiedt. Zaterdag a.s. zullen beide bovengenoem de scholen hun deuren weer openen. Reeds eerder waren pogingen in het werk gesteld om de leerlingen des Zaterdagsmiddags te vereenigen, doch dit kon toen geen door gang vinden om redenen van organisatori- schen aard bij „de Schelde", waar het over groot© deel der leerlingen werkzaam is. Nu echter de dagen weer langer worden en het werken op Zaterdagmiddag vrijwel ver vallen is, kan het plan om op dezen mid dag schooi te houden .worden verwezen- ïykt. De avondschool voor nijverheidsonder wijs, in de school in de Bouwen Ewout- straat, zal lederen Zaterdagmiddag van Mtynhardtjes maken U griep- en koortevry. Doos 30 en 50 ct. DE ZORG VOOR HET KIND. Schoolonderzoek. Maatregelen te wachten. Naar men zich herinneren zal heeft het Raadslid, de heer Crucq, jarenlang aan gedrongen speciaal by hef behandelen der gemeente-begrootingen op het aan stellen van een schoolarts. Doch wegens de zorggevende financiën werd dit steeds „voor kennisgeving" aangenomen. Ook de afdeeling Goes van „VolksonJerwgs" on dernam reeds jaren geleden stappen in die richtmg, zonder resultaat Op de vorig jaar gehouden vergadering van „Volksonderwijs" drong de heer H. van Benthem opnieuw aan om dit vraag stuk bij het gemeentebestuur van Goes aanhangig te maken. De heeren H. van Benthem en H. van der Veen werden aan gewezen, om dit vraagstuk (wgze van uitvoering, kosten, e.d.) te onderzoeken, waarna de afdeelin'v van „Volksonderwijs" zich dan met een omschreven verzoek tot B. en W. van Goes zou wenden. Genoemde commissie, daarbij de ver schillende vermen van schoolarts-onder zoek in cogens chouw nemende, heeft daarby gedacht aan het aanstellen van een districtsarts, met Goes als centrum. Dit inst'tuut werkt ook elders voortreffe lijk en daarbg zgn de kosten districts- gewgze verdeeld, zoodat dan een te hooge uitgave voor een kleine gemeente vermeden wordt, terwgl anderzijds deze districtsarts een volwaard igen arbeids- kring heeft. Bedoeling is n.L dat een der- gelgke districtsarts zich niet beweegt op het terrein der andere gen' -keeren, doch den algemeenen gezondheidstoestand van zijn district behartigt, waarbij het school onderzoek bijzondere aandacht heeft, en deze districtsarts zich allereerst bepaalt tot het uitbrengen van rapporten, het ge ven van aar wijzingen, e.d. waarna dan door de andere bevoegde instanties, w.o. de huisartsen, de noodige maatregelen ge troffen worden. Uit den aard der zaak noemen wij hier slechts de algemeene Igne i, doch men zal begrijpen, dat vooral onder de huidige tijdsomstandigheden een districtsarts van groot belang zou zijn en veel noodigen en zeer nuttigen arbeid zon kunnen verrich ten. In een der laatste raadszittingen deelde burgemeester Ten Kate nu mede, dat dit onderwerp ook de aandacht van B. en W. van Goes heeft, naar aanleiding van welke mededeeling één der leden van meerge noemde commissie, een ondei'houd met den burgemeester had. Daarby vernam hij, dat dit punt bij B. en W. thans in voortduren de behandeling is en mogelijk opgelost zal worden ln den geest, als door de volks onderwijs-commissie bedoeld werd. De commissie heeft daarom besloten haar verderen arbeid voorsb nd te laten rusten, in afwachting van eventueele des betreffende voorstellen of nadere mededee- Iingen van B. en W. van Goes. ONTVANGER DER DIRECTE BELASTINGEN BENOEMD. By besluit van den secretaris-generaal van het departement "an financiën is be noemd tot ontvanger der directe belastin gen en accijnzen te Goes, de heer J. C. Ie Grand, commies der diréete belastingen, invoerrechten en accijnzen te Gouda, met ingang ven 1 Maart 1941. AUTO'S IN BOTSING. Op den 's Heer Hendrikskin derendyk kwamen een autobus, bestuurd door J. J. F. en een personen-auto, bestuurd door M. C. J. de K., met elkaar ln botsing. De in zittenden bleven ongedeerd, doch beide wdgens werden beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. RIJ WIEL VERDWENEN. Van den heer J. V. verdween «en rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd voor zijn win kel in de Langevorststraat stond. RIJWIELEN ZONDER LICHT. Bekeurd werden P. G. te Kapelle, omdat hy op een geheel onverlicht rgwiel reed, en mej. J. J. S. en de heer A. J. S. te Goes, omdat hun rywiel niet voorzien was van een rood achterlicht. Veilingsvereenlglng Zuid-Beveland. Goes, 4 Februari. Appels: Yellow New- bon 1222, Goudreinetten 16—30, Grauw- zuur 1215, Zure Bellefleur 1626. Zoete appel Campagnezoet 15, Pomme d'Orange 1122, Zoete Bellefleur 18, Zoete Ermgaard 3222, Kroefc- en Stekappels 5.5015. Pe ren Brederode 17—18, Emilé d'Heyst 13, Comtesse de Paris 15, Gieser Wildeman 9— 16, Kleiperen 819, Legepont 21, St. Remy 1-4, Kroet- en Stekperen 6.507, alles per 100 kg. MIDDELBURG 4 Februari. Groentenvel- ling. Veldsla 27; postelein ƒ12—13; spruiten 1340; witlof 20—S6; koolrapen fl 2; breekpeen 2.90—3.90; Andijvie lfr— ƒ35; uien 5; kroten 23.10; savoye kool S.804.80 Roode kool 6 Boe- 47, alles per 100 kg. Selderie 28 c. Knolselderie 4—12 e., beide per bos. Vruch ten. Appels Goudreinetten A 30 c. per kg. drie tot half vgf geopend zy'n, terwgl er dan eiken middag drie lessen zullen wor den gegeven. Bovendien zullen de leerlin gen nog taken meekrygen om het gemiste zooveel mogeiyk thuis in te halen. De Handelsavondschool, ondergebracht ln de Openbare Uloschool aan de Coosje Bpskenstraat, zal eveneens eiken Zater dagmiddag geopend zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2