Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Ned.-Indië en de Aziatische levensruimte onder leiding van Japan. De rantsoeneering van gas en electriciteit. .'"w_ De spoorwegtarieven worden verhoogd. Oplaag 16.100 ex.^| 184ste JAARGANG NUMMER 29 DINSDAG 4 FEBRUARI 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's' F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABPWNPttHTSPRUSf n «w* «Mk tl I 2.4Ï p«r Sm par paal 2.63 par kwartaal' Afiottdoi hjfct wiiHiiofi 5 eerA ADVERTENTIEPRIJS: AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHj Vm 1*5 r*g*l* f 1.50, terfwe r»g#l nte«r 90 «Ml Bij «bofmement special* prijs. KMne advertentiesvan 1 - 5 regels f 0.5*2, Iedere pegel «eer 10 et (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. DAGBLADPERS' Een protest te Tokio. Uit Tokio meldt het D.N.B.: Naar in* kringen van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken verklaard wordt, heeft de Nederlandsche gezant, generaal J. C. Pabst Zondag een bezoek gebracht aan den onderminister van buitenlandsche zaken Ohasji, om in opdracht van de uit geweken Nederlandsche regeering te Lon den te protesteeren tegen het betrekken van Nederlandsch-Indië in de Aziatische leefruimte onder leiding van Japan. Het bezoek van Pabst wordt evenwel, naar gezant Isjii van het centrale inlich tingenbureau van het kabinet verklaarde, van Japansche zijde als niet-officieel be schouwd, daar. de positie der Nederland sche regeering te Londen niet duidelijk is. Japan wellicht gedwongen tot drastische maatregelen. De „Asahi Sjimboen", een van de leiden de bladen te Tokio, levert in een hoofd artikel commentaar op den stap van de Nederlandsche regeering, waarin zij zich verzet tegen opneming van Nederlandsch- Indië in de Oost-Aziatische nieuwe orde. Het blad is van meening, dat de Japan sche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, in geen van zijn redevoeringen iets heeft gezegd, dat aan de Nederland sche regeering het recht geeft, zulk een tegenstand te bieden en aangenomen wordt, dat Nederland op instignatie van Engeland tracht Japan's leiderschap in Oost-Azie te ontkennen. Indien Nederlandsch-Indië, zoo vervolgt het blad, zou toestemmen in een wyziging van den status quo door een derde mogendheid, dan zal Japan zich stel lig ook bij den huidigen status quo niet willen neerleggen. De tegenwoordige onder handelingen met Nederlandsch-Indië zijn strikt beperkt tot economische aangelegen heden, die voor Japan vitaal zijn en der halve zal grooter. aandacht geschonken worden aan een spoedige bevredigende be ëindiging van deze onderhandelingen. Tot besluit zegt- het hoofdartikel j Als Neder landsch-Indië een onoprechte houding aan neemt 'en probeert een spaak in het wiel van de' solidariteit in Groot-Oost-Azië te steken, zal Japan gedwongen worden dras tische maatregelen te nemen. De „Jomioeri Sjimboen", eveneens een leidend hoofdstédelijk orgaan, schrijft Japan's bemiddeling in het grensgeschil tusschen Thailand en Fransch Indo-China vormt een keerpunt, want naar verluidt hebben Vichy en Indo-China besloten tot samenwerking met Japan's nieuwe orde in Oost-Azië. Gezien Thailand's onwrikbare politiek vari samenwerking met Japan is de opbouw van deze nieuwe orde in Oost- Azië in de goede richting gekomen. De Nederlandsche regeering, die dit ziet en een schuilplaats in Londen heeft gekregen, heeft den plicht enkele woorden ten gun ste van Engeland te zeggen. De Nederland sche regeering, zoo vervolgt het blad, heeft geen vrijheid van spreken. Indien Neder landsch-Indië geèn vryheid heeft, waarom dan de onderhandelingen voort te zetten? De doeltreffendsteen snelste weg zou zijn rechtstreeksche -onderhandelingen te ope nen met de invloeden, die achter Neder landsch-Indië aan het werk zijn. Het Japansche blad „Kokoemin Sjim boen" schiijft„Welke houding Neder landsch-Indië tegenover het Japansche verzoek om samenwerkii g bij de inrich ting van een gemeenschappelijk gebied van welvaart in Groot-Ocst-Azië ook aan neemt, vast staat, dat de Japansche regee ring haar vastgestelde politiek voortzet". Het blad vermoedt, dat Groot-Brittan- nië en de Vereenigde Staten achter de vroegere Nederlandsche regeering staan. De „Kokoemin Sjimboen" noemt het protest bij de Japansche regeering, door middel van den gezant Pahs': een brutale uiting van de anti-Japansche politiek der Vereenigde Staten. Het blad wijst er op, dat het bestaansrecht van Japan een op dringen naar het Zuiden voorschrijft en dat er daarom een ernstigen toestand door de toekomstige houding van de V. S. zou kunnen ontstaan. DU1TSCH-ITALIAANSCHE SAMENWERKING IN AFRIKA. Duitsche bommenwerpers boven Lyblë. Naar U. P. uit Rome meldt, hebben Zaterdag voor de eerste maal Duitsche luchtstrijdkrachten aan de gevechten in Cyrcnaica deelgenomen. Zij bombardeerden, zooals in het Italiaansche communiqué werd gemeld, militaire doelen in Solloem en Bardia. Tezamen met het eerste ver schijnen van Italiaansche pantsertroepen, waarvan het Italiaansche communiqué te vens melding maakte, schijnt dit te be duiden dat de mogendheden van de spil hun voorbereidingen om te trachten een keerpunt in den strijd in Noord-Afrika te brengen beëindigd hebben. De berichten der Italiaansche correspondenten uit Cyre- naica toonen aan dat het Italiaansche steunpunt Djaraboem nabij de Egyptische grens nog steeds stand houdt en een bedreiging voor de Engelsche aanvallen in Cyrenaica blijft vormen.. De bezetting van de oase Djarabub in de Lybische woestfln, 250 km. ten zuiden van Tobroek, houdt volgens berichten in de Italiaansche pers stand in weerwil van herhaalde Britsche aanvallen, zoowel uit de lucht als te land. Met pantserwagens bestoken de Britsche strijdkrachten het eenzame fort. Inmiddels hebben de Duitsche Stuka's de Britsche transporten aangevallen en daar door de geheele verbindingslinie tusschen Noord-Afrika en Engeland in gevaar ge bracht. Behalve het stoomschip van 10,000 ton, dat in de haven van Bardia tot zin ken werd gebracht, hebben volgens het Italiaansche communiqué Duitsche vlieg tuigen die boven de Marmarica patrouil leerden nog 3 handelsschepen tot zinken gebracht en drie andere beschadigd. Deze poging om de verbindingslinies der Engel- schen af te snijden, schijnt samen te han gen met de andere maatregelen van de spil, waarvan het doel is den Engelschen toevoer naar Afrika af te snijden. De Italianen strijden tegelijkertijd een verdedigingsoorlog te Eritrea waar de En gelschen in de richting van Argodat 140 km. opgerukt zijn. De Italiaansche troe pen in deze streek doen alle mogelijke moeite om te verhinderen dat de Britsche afdeelingen, die respectievelijk tegen Argo dat en tegen Barentu optrekken, zich ver eenigen. DUITSCHE BOMMENWERPERS BOVEN LYBIË. En woordvoerder van net Engelsche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat sinds kort Duitsche bommenwerpers in Lybië opereeren. Zij hebben aanvallen op vooruitgeschoven Britsche voorposten uitgevoerd. Officieren aan het Britsche front in Lybië hebben in hun rapporten verklaard, dat de toestellen niet de ge- De Valera stelt militaire rechtbanken in. VOOR HET GEVAL VAN EEN MILITAIREN INVAL. De regeering van Eire zal eerlang mi litaire rechtbanken instellen in het ge heele grondgebied van den Ierschen staat. De Valera zal deze rechtbanken instal- leeren naar gelang de omstandigheden dit noodzakelijk maken, en wel, naar wordt- verklaard, „om het hoofd te bieden aan gevaren, die men in andere landen met sooi i'.elijke middelen zou keeren". Men geeft te verstaan, dat hiermede worden be doeld de gevaren, die zich zouden voor doen in geval van een vijandelijken inval. De militaire rechtbanken zullen onafhan kelijk van elkaar en van de civiele recht bank werken. Zij zullen bevoegd zyn tot het vellen van doodvonnissen. De Iersche minister voor voedselvoor ziening, Limass, heeft Vrijdagavond te Dublin een in sombere bewoordingen ge stelde rede gehouden waarin hij o.m. zei „De toekomst van ons land baart ons groote zorgen, want het is hier zeer goed mogelyk, dat wij in de eerst komende maanden gedwongen worden de vrijheid van ons vaderland met de wapens in de hand te verdedigen. Wat ook gebeure, de he-'e natie is vastbesloten tot het 'lerst' te verdedi gen. Brltsch vrachtschip tot zinken gebracht. Een Duitsche duikbommenwerper heeft Maandagochtend voor de Britsche Oost kust een vrachtschip van 3000 ton aan gevallen en tot zinken gebi-acht. Het schip werd door verscheidene bommen van mid delbaar kaliber getroffen en uiteengere ten. Het brak in twee stukken en zonk. Binnen zeer korten tijd waren de wrak stukken onder water verdwenen. GETORPEDEERD. Uit New York meldt het D.N.B.Uit betrouwbare kringen wordt vernomen, dat de laatste week het Britsche vrachtschip „Urla", groot 5198 ton, op 475 mjjl van de Iersche kust is getorpedeerd en gezonken. Het schip had oorlogsmateriaal aan boord en was onderweg van Canada naar En geland. wone Italiaansche kenmerken droegen. Bo vendien hebben ze een geheel nieuwe aan- valstactiek toegepast, waaruit de officieren met zekerheid de Duitsche nationaliteit van deze bommenwerpers konden vaststel len. Te Londen neemt men volgens S.P.T. aan, dat ze hun bases op Sicilië hebben. De toestellen, die men tot nu toe heeft waargenomen, zijn Heinkels. De betreffene regeling aangevuld. In verband met de vele door particu liere verbruikers tot'de gas- en electrici- teitsbedrijven gerichte verzoeken om in lichtingen ten aanzien van de mogelijk heid van verhoogde rantsoenen is het wenschelyk gebleken artikel 6 van de gas- en electriciteitsrantsoeneeringsregeling 1940 no. I als volgt aan te vullen Artikel 6c. Indien in bijzondere gevallen toepassing van de in de gas_ en electriciteitsrantsoe- neeringsregeling 1940 no. 1, artikel 3, genoemde maatstaf tot een onjuist rant soen aanleiding zou geven, is het betrok ken gas- en electriciteitsbedrijf, overeen komstig door het rijkskolenbureau te ge ven voorschriften, bevoegd een afwijkend rantsoen vast te stellen. Verbruikers, die (bijv. door het ontbre ken van petroleum voor kqokdoeleinden, tijdelijke afwezigheid van een of meer le den van het gezin gedurende de overeen komstige periode van het vorige jaar, ge zinsvermeerdering, enz.), aanspraak mee- nen te kunnen maken op een verhoogd rantsoen, worden thans in de gelegenheid gesteld een schriftelyk verzoek daartoe bij het betrokken gas- en electriciteitsbedrijf in te dienen. Teneinde noodelooze brief wisseling te vermijden, wordt in overwe ging gegeven deze verzoekennauwkeurig te motiveeren. Tot het verstrekken van een hooger rantsoen zal slechts'kunnen worden over gegaan, indien de billijkheid van het ver zoek voor het betrokken gas- of electri citeitsbedrijf vaststaat. Er wordt voorts de aandacht op gevestigd, dat de bevoegd heid van de gas- en electriciteitsbedrijven zich thans ook uitstrekt tot het vaststel len van een lager rantsoen dan 100 van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, indien de om standigheden van den betrokken verbrui ker (byv. door verhuizing naar een klei nere woning) zoodanig ziin gewijzigd, dat een rantsoen van 100 een onbillijkheid zou beteekenen. De mWimum-rantsoenen zullen echter gehandhaafd blijven. BRANDST0FFENV00RZIENING VAN HET PLATTELAND. Verschillende organisaties, o.m. de land bouworganisaties, de landarbeiders bonden en het Centraal Secretariaat voor land- en tuinbouw, hebben in de laatste weken pogingen in het werk gesteld om te ko men tot een betere brandstoffenvoor- ziening van het platteland, ook in verband met het feit, dat de meeste plattelandsbe woners voor kookdoeleinden niet beschik ken over gas en petroleum. Besprekingen over den toestand hebben ook plaatsge vonden met den directeur van het Cen traal Distributiekantoor. Ofschoon laatst genoemde al zyn medewerking toezegde, is toch wel komen vast te staan, dat ten be hoeve van het platteland geen extra toe wijzing voor brandstof kan plaats vinden. De bestaande moeilijkheden zijn algemeen en dragen geen plaatselijk karakter, ter wijl de huidige brandstoffenpositie van dien aard is, dat het onmogelijk is extra hoeveelheden vrij te maken. Verhooging steunnormen en baslsuurloonen gevraagd. In aansluiting aan vroegere verzoeken heeft het bestuur van het Christelijk Na tionaal Vakverbond opnieuw aangedrongen bij het departement van sociale zaken op verhooging van steunnormen en van de basisuurloonen van de werkverschaffings arbeiders en zulks, wijl de toestand in de gezinnen van de steuntrekkers en van de arbeiders, die in de werkverschaffing wer ken, tezamen ongeveer 100.000 personen, met den dag zorgelijker wordt. ZEVEN NOORSCHE SCHEPEN VERLOREN GEGAAN. Het „Noorsche handels- en scheep vaartblad" meldt uit Bergen, dat zes in Engelschen dienst varende Noorsche sche pen met een gezamenlyken inhoud van 39.000 b.r.t. in December tengevolge van oorlogshandelingen verloren zyn gegaan. Hierbij 2Ön 93 zeelieden om het leven ge komen, waaronder 79 Noren. Een zevende schip van 8.198 b.r.t. is over tijd, zoodat aangenomen wordt, dat het verloren is ge gaan. Onder deze schepen bevindt zich ook het passagiersschip „Oslo Fjord" van de NoorwegenAmerika lijn. AMERIKA GAAT VRACHTSCHEPEN BOUWEN. SENAAT KEURT PLANNEN GOED. De senaat der Vereenigde Staten heeft een crediet van 350 millioen dollar ver leend voor den bouw van 200 stalen vracht booten en de oprichting van nieuwe wer ven. Deze zullen worden gebouwd in Port land, Los Angeles, New Orleans, Houston (Texas), Mobile (Alabama), Wilmington I (North Carolina), eu Baltimore. i sa—wwm— F - ffeigl "h - smMm*: '•*- De voor- en achterzijde vee het Persoonsbewijs, zooals dit op 1 Maart a.s. zal worden ingevoerd (Foto P.x-Holland) Zoowel voor het goederen- als voor het personenvervoer. De directie der Nederlandsche Spoor wegen deelt mede, dat zij genoodzaakt Is de tarieven voor het goederenvervoer met ingang van. 10 Februari a.s-, voor het vervoer van personen met ingang van 1 Maart a.s. te verhoogen. De huidige tarieven zijn nog dezelfde als die, welke golden, voor dat begin Septem ber 1939 de oorlog uitbrak. Al spoedig daarop begon ook het bedrijf der spoorwe gen den invloed te ondervinden van de prijsstijging, die op tal van gebieden op trad. Een vermeerdering van het vervoer woog echter aanvankelijk hiertegen op. Door de bekende beperkingen, waaraan het bedrijf sindsdien is onderworpen, is echter de verhouding tusschen ontvang sten en uitgaven op zoodanige wijze ver stoord, dat de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat in overleg met den gemachtigde voor de prijzen mach tiging heeft verleend de tarieven te ver hoogen. Wat de goederentarieven aangaat, zullen de stukgoedpryzen met 23 pet. worden verhoogd, behalve de kleine zendingen t/m 30 kg waarop de be- stelkosten zoo zwaar drukken, dat een grootere verhooging noodzakelijk bleek. De wagenladingsprijzen zullen rond 18 pet. stijgen, met dien verstande, dat als minimumvracht voor een wagenlading voortaan zal gelden de vracht voor 3000 kg stukgoed. Eenige speciale ta rieven vervallen. Bij de verhooging der personentarie- ven is er naar gestreefd het sociale ge zichtspunt tot zyn recht te laten ko men. Daarom wordt de laagste verhoo ging (16 pet.) toegepast op weekkaar ten, weektrajectkaarten, maandtraject- kaarten en jeugdkaarten. Daarop vol gen de algemeene abonnementskaar ten met 18 pet. In verband met de moeilijke omstandigheden, waaronder het verkeer over lange afstanden plaats vindt, worden de plaatsbewijzen voor deze trajecten het meest verhoogd. SLEEPBOOT „WITTE ZEE'' VERGAAN. Alle opvarenden gered. Naar uit een brief, welke een der op varenden van de sleepboot „Witte Zee'* van L. Smit Co's Internationalen Sleep* dienst aan familieleden heeft gezonden, blijkt, is deze sleepboot op 12 November van het vorige jaar vergaan. In denzelfden brief wordt volgens het Rott. Nieuwsbl., medegedeeld, dat alle op varenden zijn gered en in goede gezondheid verkeeren. De „Witte Zee" was een van de besté sleepbooten van dezen dienst. Het schip werd in 1914 gebouwd by J. en K. Smit te Kinderdijk en was 465 ton groot. Langen tijd werd het schip gecommandeerd door den toenmaligen commodore van de vloot, kapitein C. Verschoor. Dit is de derde sleepboot, die dezen dienst in één jaar tijds heeft verloren.. De sleepbooten, die reeds verloren gingen, waJ ren de „Noordzee" en de „Oostzee", ARBEID OP ZONDAG IN HET TRANSPORTBEDRIJF. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft toegestaan, dat in alle ondernemingen door personen van 18 jaar of ouder op Zondag: 1. Arbeid wordt verricht, bestaande in het laden of lossen van spoorwegwagons of van andere voor vrachtvervoer be stemde voer. of vaartuigen. 2. Motorrijtuigen worden bestuurd, wel ke geladen of gelost moeten worden of bij lading of lossing van andere voertui gen of van vaartuigendienst moeten doen. 3. Arbeid wordt verricht, welke recht streeks verband houdt met werkzaamhe den als onder 1 en 2 bedoeld. Een en ander onder voorwaarde, dat, in dien het aantal vrije Zondagen door toe passing van deze vergunning voor een ar beider in een tijdvak van drie maanden minder dan zeven zou bedragen in dit tijd vak een extra vrije dag aan den betrokken arbeider moet worden gegeven. ONDERSCHEIDINGEN VOOR MEDEWERKERS VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Naar wij vernemen heeft de Führer, in verband met den 30sten Januari, den ver jaardag van de machtsovername, aan 38 naaste medewerkers van den Rijkscommis saris, rijksminister Seyss inquart, op diens voordracht, het Kriegsverdienst- kreuz tweede klasse verleend. De plechti ge uitreiking van de eereteekenen en dq door den Führer onderteekende oorkon den geschiedde door den Rijkscommissaris in diens bureau. Tot de onderscheiden functionarissen: behooren o.m. Landesbauernführer Graf Grothe, Pressedezernent Janke, Beauf- tragter Münzer Middelburg, Generalma- jor Schumann. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG VERGAAN. DE ZEVEN INZITTENDEN OMGEKOMEN. Het sedert 16 Januari vermiste bombar dementsvliegtuig van het Amerikaanschö luchtwapen is thans in de bergstreek nabij het plaatsje Olympia in den staat Wash ington volkomen vernield gevonden. De lyken der zeven inzittenden waren voor een deel volkomen onherkenbaar. Kol. Donovan van Ankara naar Egypte. Kol. Donovan, die in opdracht van Roosevelt een reis heeft gemaakt door Zuidoost-Europa, is volgens den Londen- schen berichtendienst uit Ankara vertrok ken naar Egypte. KoL Donovan heeft be sprekingen gevoerd met den Turkschen minister president, den minister van bui tenlandsche zaken en leden van de Brit sche militaire missie. Hij is voornemens om, voor hy naar Groot Brittanië komt, nog een bezoek aan Spanje te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1