Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant FRANKRIJKS NIEUWE KOERS. Partij der nieuwe eenheidsbeweging opgericht. Toewijzing op de Staatsleening. Kou-Griep-Pijn waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 28 MAANDAG 3 FEBRUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS» M c«nt per week of f 2.42 per kwartaal. Franco por port 2.63 por kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -5 regelt f 1.50, ledore regel meer 30 «ent Bij abonnement speciale prij*. Kleine advertentiesvan 1—5 regels f 0.52, Iedere regel meer 10 et (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. WEYGAND IN AFRIKA. Onder den naam „Rassemblement Nati onal Populaire" is in Frankrijk een natio nale eenheidsparty opgericht. Op het program werd in een radiotoespraak een toelichting gegeven. Hierin werd gezegddat de •wederop bouw van Frankrijk van twee voorwaar den, die niet van elkaar te scheiden zijn, afhangt, nl. 1. Frankrijk moet zich in het Euro- peesche bestel inschakelen en Z. De nationale revolutie moet volledig tot stand worden gebracht. Het program voor de buitenlandsche politiek van de beweging omvat de ver dediging van het moederland en zijn ko loniën, de medewerking aan den politie- ken, geestelijken en economischen opbouw van Europa, de exploitatie van Afrika door Europeesche samenwerking en Duitsch- Fransche samenwerking. Het program voor de binnenlandsche politiek van de nieuwe beweging bevat o.a. de volgende punten: Opbouw van een sterk staatsbestel op basis van de natio nale volksbeweging en door de nationale revolutie. Het staatsgezag moet onpartij dig de nationale belangen vertegenwoor digen alsmede de vrijheid van het individu, de gemeenten en corporaties garandeeren. De beweging heeft verder als doelstelling een herstel van de moreele en nationale begrippen en het begrip van de eer. Verder worden geëischt een zuivering en bescherming van het ras, alsmede een physische en geestelijke wedergeboorte van het Fransche volk. Het economische en sociaal-politieke program bevat o.a. de volgende punten Opbouw van een corpo ratieve door den staat geleide economie een door den nationalen arbeid gegaran deerde valuta verbetering van den le vensstandaard opheffing van de werk loosheid door middel van een arbeidspro- gram, strgd tegen het voogdijschap der trusts. De oprichting van de Rassemblement National Populaire is door de publieke opinie te Parijs met groote belangstelling opgenomen. Niet alleen enkelingen uit alle kringen van het Fransche volk, doch voor al ook vereenigingen spraken den wensch uit zich bij deze beweging ter reorganisatie van Frankrijk aan te sluiten. Van welinge lichte zijde wordt vernomen, dat organi saties met meer dan een half millioen le den reeds him medewerking voor het pro gram der beweging hebben toegezegd. Het bekende Duitsehe weekblad „Das. Reich", wijdt thans een belangwekkende be schouwing aan Frankrijks koloniale positie, zulks in verband met de aanwezigheid van generaal Weygand in Airika. De geneutraliseerde zóne in Fransch N. W. 'Afrika, zoo betoogt het blad, wordt steeds kleiner in het Zuiden is er de actie van De Gaulle, wiens strijdkrachten zich op het bezit van Fransch Centraal-Afrika con- centreeren aan de Noordkust van Tunis kan men het krijgsgerucht der Duitsehe luchtmacht in de Middellandsche Zee ver nemen en ook het Britsche offensief in Lybië heeft indirect uitwerking op de na burige Fransche bezittingen. En dan zijn er natuurlijk de gebeurtenissen in Frankrijk zelf, die invloed op de toestanden in Fransch-Afrika hebben. De leiding, welke hier gelegd is in handen van Weygand, berust bg een wel zeer ener gieke figuur, hetgeen o.m. zou blijken uit het feit, dat sinds zijn komst in Afrika geen desertie meer naar het kamp van de Gaulle heeft plaats gehad, al schijnt de stemming, waarvan deze desertie het bewijs was, nog niet geheel en al te zijn overwonnen. Als in het moederland de draagwijdte van de' ne derlaag door de meerderheid al niet wordt begrepen, dan kan men er zich niet over verwonderen, zoo voegde „Das Reich" hier aan toe, dat men haar in de overzeeschege- bieden, die den oorlog slechts indirect heb ben beleefd, nog veel minder heeft begre pen. Er zijn in het Fransche koloniale leger ongetwijfeld kringen, waar men voor de nieuwe situatie begrip toont, maar daar naast zijn er ook stroomingen van kortzich tige lieden, die de meening toegedaan zijn, dat weliswaar Frankrijk, doch niet de Fransche koloniale macht overwonnen werd. WEYGAND VASTBESLOTEN. Weygand moet gezegd hebben, dat hij vastbesloten is om de Fransche bezittingen tegen aanvallen van welken kant ook te verdedigen. Het staat vast, dat de regee ring van Vichy hem de meest volmaakt vrg'e hand heeft gegeven. Frankrijk heeft de laatste maanden ruim schoots gebruik gemaakt van de bepalingen van het wapenstilstandsverdrag, die de verdediging van het koloniale rijk practisch niet beperken. De aanzienlijk versterkte militaire macht in Noordwest-Afrika heeft er echter niet alleen toe bijgedragen, dat daar stevige orde heerscht en dat de auto riteit van Weygand is toegenomen, maar zij heeft ook aan den generaal het middel in de hand gegeven om zoo noodig een po litiek van onafhankelijkheid van Vichy te voeren. Men vergist zich echter, als mén de uiter lijke stabilisatie van den toestand verwisselt met werkelijke rust. Onder de schijnbaar rustige oppervlakte roeren zich allerlei krachten, die wel nauwelijks definitief in evenwicht zullen komen, zoolang de toe komst van het Fransche koloniale rijk zoo onzeker is, als zij nu eenmaal voorloopig nog moet zijn. Weygands politiek is er op gericht, om den „tusschentijd", waarin Frankrijk zich bevindt, te gebruiken voor een concentratie van alle krachten, waarover het koloniale rijk beschikt. Hij kan daarbij thans ook steunen op een burgerlijke mobilisatie-be weging, die zoo juist geleid heeft tot de stichting van een legionnaire militie. Er wordt voorts melding gemaakt van een merkwaardige betuiging van trouw, welke te Algiers voor Weygand plaats had en waaruit men concludeert, dat ook hier de beweging vasten voet heeft gekregen, welke zich verzet tegen een verwezenlijking van de oogmerken van de Gaulle en de zijnen. Niettemin zgn de afteekeningen van de nieuwe leer van Vichy, waarvan Pétain de profeet is, nog vrij vaag en ondanks het enthousiasme te Algiers, schijnt volgens „Das Reich" de nieuwe opvattingen noch in het moederland noch in de koloniën vol doende vat op de massa te hebben verkre gen. Het blad wijst daartoe o.m. op de trieste reacties tijdens het bezoek van Pétain aan Marseille en Toulouse. Wat zich in Afrika heeft afgespeeld, dient men voor 't oogenblik niet hooger aan te slaan dan zuiver militaire maatregelen. SPANJE. Das Relch vvgdt tenslotte aandacht aan de positie van Spanje en schrijft daarom trent Stellig wordt een deel der maatregelen, die Frankrijk in Afrika treft, gerechtvaar digd door de heerschende onzekerheid, maar aan den anderen kant kan men het ook begrijpen, dat zulke goede waarnemers als de naburige Spanjaarden de ontwikkeling met hetzelfde traditioneele scepticisme vol gen, dat Madrid steeds tegenover alle han delingen van den Marokkaanschen partner heeft betoond. Het bijzondere karakter der omstandigheden brengt met zich mede, dat van Madrid uit vele zijner maatregelen in een dubbelzinnig licht worden gezien. Een politiek van open deuren en wachten op zich voordoende gelegenheden, aldus be sluit „Das Reich", is stellig niet, wanneer zij beoogd wordt, de beste politiek voor een land, dat een revolutionnaire hervorming tot stand wil brengen. Op gewone Inschrijvingen wordt een reductie van 8,8 toegepast. Naar wjj van bevoegde zijde vernemen zal de eerstverschijnende Staatscourant de mededeeling bevatten van den secretaris generaal van het dppartement van finan ciën, dat de toewijzing op de 4 pet. staats leening 1941, waarop de inschrijving open stond, op 29 Januari 1941, zal geschieden als volgt a. De ingeschreven bedragen, waarvoor voorkeur is verzocht, worden ten volle toegewezen b. Op de gewone inschrijvingen wordt een korting toegepast van 8.8 pet. van het ingeschreven bedrag. Aangezien de vrijwillige leening is vol- teekend, zal tot uitgifte van de in uit zicht gestelde gedwongen leening niet worden overgegaan; zoodat de zich aan de recepissen bevindende stortingsbewijzen waardeloos zijn. Prijsverhooglng van 5 In het penslonbedrijf toegestaan. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen vakbond van pensionhouders deelt mede: Op grond van het besluit op de ómzetr belasting 1940, waarin bepaald wordt, dat deze belasting niet meer afzonderlijk in re kening gebracht mag worden, werd door den N.V.P. van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf toestemming verkregen de pensiontarieven met 5 te verhoogen. Deze verhooging kan worden berekend over het bedrag, dat als vergoeding geldt voor kost en inwoning. LANDBOUWER VERONGELUKT. De gehuwde landbouwer W. te Gulpen, is Vrgdag onder een wagen geraakt, welke met een paard bespannen was. De man is enkele uren later overleden. Door hun kou-, koorts- en pijnuit- drijvende werking helpen hierbij al tijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mrjnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mgnhardtjes" Doos 10 en 50 cent. ROEMENIE NA HET ONDERDRUKKEN VAN DE REVOLUTIE. VERKLARINGEN VAN ANTONESCU. POLITIEKE REORGANISATIE VAN HET LAND. De Roemeensche ochtendbladen publicee- ren verklaringen van Antonescu, waarin de staatsleider zich opnieuw wendt tot de Roemeensche jeugd, de studenten en alle „ware legionnairs". Hij zegt onder meer, dat plunderaars en anarchisten, die in groot aantal in de rijen der legionnaire beweging waren binnengedrongen, hebben aangezet tot onrust en plundering. Het leven van den staatsleider staat in dienst van het volk. Geheime krachten zullen het niet ten tweede male wagen; verraad te plegen, want de ijzeren vuist van het leger zal iedere poging daartoe verijdelen. De vroegere leden der regeering, van wie j gebleken is, dat zij verraad hebben ge pleegd, zullen gestraft worden met ver banning, de andere schuldigen met dwang arbeid en de vagebonden en dieven met gevangenisstraf. Geen onschuldige zal ge straft worden. In het vervolg echter, aldus Antonescu, zal ik onverbiddelijk zijn. Rust en arbeid zijn noodzakelijk in dit deel van Europa. Als arbeid en tucht teruggekeerd zijn, zal ik overgaan tot een politieke re organisatie 'van het land. Het nationale en het sociale zullen de pijlers van den nieu wen staat zijn. De staat dér toekomst zal een staat van tucht, orde en scheppenden arbeid zijn. Antonescu roept alle eerlijke burgers op, aan dit werk mede te helpen. Hij maant jonge en oudere legionnairs aan het wapen van den baat weg te wer pen en het te verwisselen tegen dat van de verdediging der gerechtigheid voor het volk. Ieder zal zelf moeten oordeelen, of het land, dat Antonescu wil opbouwen, niet beantwoordt aan het ideaal van het ware legioen. Dit, aldus de staatsleider, is mijn laatste woord tot de legionnairs. De Roe menen hebben jegens hun voorvaderen en hun nazaten den plicht, staat en volk voor te bereiden op de verdediging hunner eeuwige rechten. VERZOENING ANTONESCU- LEGIOEN In politieke kringen te Boekarest béschouwt men de verklaring, die An tonescu afgelegd heeft, als een bijdrage tot samenwerking tusschen den generaal en het legioen, hetgeen van beide zijden zou worden gewenscht. IN ROEMENIË HEERSCHT RUST. Een officieel communiqué deelt naar Stefani uit Boekarest meldt mede, dat in het land rust heerscht en de autoriteiten bij de achtervolging van degenen, die ver antwoordelijk zijn voor de troebelen, tal rijke arrestaties hebben verricht en een groote hoeveelheid materieel en koopwaar buitgemaakt, die door de oproerlingen ge stolen was. De intercommunale telefoon verbindingen zijn met 30 procent uitge breid. BELOONING VOOR ROEMEEN SCHE MILITAIREN. Alle officieren en soldaten, die zich bij de onderdrukking der onlusten onder scheiden hebben of gewond zgn, zullen voor decoratie worden voorgedragen. Er wordt een speciaal gewondeninsigne ingesteld. Den gezinnen van de gesneuvelden wordt de beschikking gegeven over 20.000 lei per gezin en 20 juk akkerland, in de steden te vervangen door de waarde in geld. De ge wonde soldaten ontvangen 20.000 lei, een span ossen, en een ploeg, indien zij stede ling zijn, krijgen zij de waarde in geld. Toewijzing van postduiven- voeder. In de verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, no. 25 van 24 Juni 1940 is be paald, dat een houder van postduiven moet zgn aangesloten bij een door den Duit- schen weermachtsbevelhebber in Nederland toegelaten vereeniging. Zooals destijds is bekend gemaakt, is als zoodanig toege laten het Nationaal verbond van Neder landsche postduivenhouders, Amsteldijk 44 te Amsterdam. In verband met deze bepaling brengt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd onder de aandacht van de post duivenhouders, dat in den vervolge slechts die postduivenhouders voor een voedertoe- wijzing in aanmerking zullen kunnen ko men, die op 21 Februari 1941 bij bovenge noemd verbond zijn aangesloten. Diegenen derhalve, die zich op dien datum nog niet als aangeslotene aan evengenoemd adres hebben aangemeld, komen in geen geval voor een toewijzing van postduivenvoeder 1q aanmerking. Vernietigd door een, voltreffer uit een Stuka zonk deze Engelsche oorlogsboden* in de haven van Duinkerken. Slechts een gedeelte van de romp steekt nog boven water uit (Foto Weltbild). De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Gewapende verkenningen boven Engeland. Het opperbevel der Duitsehe weermacht deelde gisteren mede Ook op den len Februari heeft de lucht macht haar gewapende verkenning boven- Engeland voortgezet. In scheervlucht wer den twee vliegvelden aangevallen en daar bij talrijke vijandelijke gevechtsvliegtuigen vernield o£ beschadigd. Ook hangars en gebouwen werden getroffen. In'Oost-Enge- land werden twee fabrieken en een haven doeltreffend met bommen bestookt. Duit sehe jagers hebben een vijandelijk vlieg tuig, toen dit het bezette gebied binnen vloog, neergehaald. Vèrdragend geschut van het leger beschoot strategische doe len in Z.O. Engeland. In de Middellandsche Zee hebben Duit sehe gevechtsvliegtuigen verscheidene ha veninstallaties aan de Noord-Afrikaansche kust, waarvan de Engelschen voor hun ravitailleering gebruik maakten, met groot succes aangevallen. Daarbij werden drie vijandelijke koopvaardijschepen van in to taal 14.000 brt. tot zinken gebracht en drie andere zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht heeft de vijand noch boven het bezette, noch boven het Duitsehe rijksgebied gevlogen. Twee eigen vliegtuigen keerden van vluchten op den 31en Januari niet terug. HET ITALIAANSCHE. Successen in Griekenland en Oost- Afrika. Optreden van de Duit sehe luchtmacht tegen Solloem en Bardia. Het 240e Italiaansche weermachtsberieht luidt Aan het Grieksche front hebben wij bij patrouille-acties gevangenen gemaakt, ter wijl talrijke wapens, die door een dezer dagen verslagen vgandelijke afdeeling wa ren achtergelaten, in onze handen vielen. Geconstateerd werd, dat de tegenstander opmerkelijke verliezen heeft geleden. In één enkelen sector van het Tomorizza-dal heeft men 200 dooden geteld, waaronder 3 officieren. Vijandelijke vliegtuigen heb ben de hospitaahvgk te Valona gebombar deerd, waarbij schade werd aangericht en slachtoffers vielen, nl. tien dooden en eeni- ge gewonden. In Cyrenaica geen nieuws van belang. Onze luchtformaties hebben gemotoriseer de afdeelingen van den vijand gebombar deerd. Onze jagers hebben twee vliegtuigen van het type Hurricane neergeschoten. De vgand heeft aanvallen op onze vliegvelden ondernomen. Er werd schade aangericht, doch er vielen geen dooden of gewonden. In Oost-Afrika hebben zich gisteren ver woede gevechten afgespeeld aan het Noor delijk front tusschen Agrodat en Barentoe in de Westelijke Erytreesche laagvlakte. De luchtmacht heeft voortdurend aan den strijd deelgenomen. Zg heeft vgandelijke stellingen en colonnes gebombardeerd en met machinegeweer beschoten en talrijke auto's van den vijand vernield. Onze jacht vliegtuigen hebben een vijandelijk vliegtuig van het type Hurricane neergeschoten. Afdeelingen van het Duitsehe luchtwa- pen hebben met doeltreffende en duidelijk zichtbare resultaten de installaties en ha vens van Solloem en Bardia aangevallen. In de haven van Bardia werd een schip van 10.000 ton tot zinken gebracht. In den middag van den 31en Januax*i hebben dezelfde afdeelingen een krachtige actie ondernomen tegen vijandelijke koopvaardij- DE WAPENSTILSTAND TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. De inhoud van de overeenkomst. De troepen van Thailand en van Indo» Fransch China zullen zich elk geheel te» rugtrekken over een afstand van 10 k.m, van de linies, die door hen bezet werden op 28 Januari om 10 uur des morgens. Dit zal geschieden binnen 72 uur na de onder» teekening van de wapenstilstandsover eenkomst, aldus een mededeeling van de Japansche delegatie op de wapenstil- standsconferentie. Omtrent den inhoud van de wapenstil- standsovereenkomst heeft de Japansche delegatie, terwijl zij uitdrukking gaf aan de hoop, dat de toestand nu weer normaal zal worden, medegedeeld, dat deze bestaat uit een prae ambule, waarin Japan's aan bod tot bemiddeling aanvaard wordt door Thailand en Fransch In do-China, bene vens uit een tiental artikelen. Artikel 1 bepaalt, dat ter voorkoming van het ontstaan van alle mogelijke inci denten in de gemilitariseerde zóne, han gende de uiteindelijke regeling van het ge schil tusschen Thailand en Fransch Indo- China, de gewapende strijdkrachten van Thailand en Fransch Indo-China zich tien kilometer zullen terugtrekken van de li nies, die door hun bezet werden op 28 Januari om tien uur des morgens, naar nieuwe linies, die door hen bezet zullen worden gehouden, terwijl zg in de be paalde gedemilitariseerde zóne politie» dienst zullen uitoefenen. Artikel 2 omschrijft de afbakeningsltjn tusschen de zones der operaties voor Thai- landsche en Fransch Indo-Chineesche oor logsschepen. Artikel 3 bepaalt, dat vliegtuigen van de beide landen niet een lijn zullen pas» seeren, gelegen óp 10 km; achter de nieu we linies, die bezet zullen worden volgens artikel 1. De artikelen 4 tot 9 bepalen, dat het terugtrekken der troepen van beide lan den, zooals bepaald in artikel j.. voltrokken zal wórden binnen 72 uur na de ondertee- kening van de wapenstilstands-overeen komst, dat de overeenkomst verlengd zal worden na beraadslagingen tusschen de delegaties der onderhandelaars enz. Artikel 10 behelst bepalingen omtrent de uitwisseling van krijgsgevangenen tus schen de beide landen. F. C. W. VAN DER WOORD, ADMINISTRATEUR VAN DE AVRO. OVERLEDEN. Op 40-jarigen leeftijdis Zaterdag W Hilversum overleden de heer F. C. W. van der Woord, administrateur van de A.V.R.O. schepen langs de kusten en in de havens van Marmarica drie schepen van middel- groote tonnage zijn tot zinken gebracht en drie andere ernstig beschadigd. Een onzer op den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten onder bevel van fregrattenkapitein Prima Longobardo heeft een aanval gedaan op een geëscorteerd con- vooi, bestaande uit vier Britsche schepen, waarvan er drie met een globale tonnage van 15.000 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht werden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1