Derde blad. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 1 Februari 1941 Kroniek van den dag IJZEND1JKE. De nieuwe regeling voor textielproducten. Speciale vergunningen worden vervangen door speciale punten. De 4 Nederlandsche Staatsleening 1941. De betrekkingen tusschen Rusland en Japan. De verstandhouding tusschen Rusland en z^'n buren is altgd een ietwat duistere aan» gelegenheid en speciaal is dat wel het geval met die tusschen Moskou en Tokio. Thans blflkt echter dat Japan er op uit Is, zoo snel mogelijk te geraken tot een verbetering van de betrekkingen met Mos kou en daartoe schijnt de kans zeker niet gering te zijn, nu men ook van Russische ztfde eenige toenaderingspogingen onder nam. Het visscherij-geschil, nu reeds meer dan vier jaar oud, heeft op 31 December zjjn voorloopige oplossing gevonden in een re geling, welke weliswaar niet afdoende is, maar waarin toch de wederzijdsche goede bedoelingen konden worden gewaardeerd. Intusschen heeft Rusland daarmede de handen niet van Tsjiang-Kai-sjek afgetrok ken, gelijk Tokio dat wenschte. De politiek van Sovjet-Rusland ten aanzien van China is nog steeds ongewijzigd, maar ook aan deze constateering heeft men weinig hou vast. De politiek van Rusland is ook in dit opzicht volmaakt ondoorzichtig. Rusland, zoo schrijft het Hbl., is vroeger steeds de tegenspeler geweest van die vreemde mogendheden, die zich in China een bevoorrechte positie wilden verschaf fen. Vóór 1900 was dit Engeland. Met de andere mogendheden wist men echter de „invloedssferen" in China af te bakenen onder het motto van „de handhaving van de open deur-politiek". China werd hierbij in vijf invloedssferen voor de groote Europeesche mogendheden en Japan verdeeld. Aan Rusland werd Mandsjoerije, aan Japan de provincie Foekien toegewe zen. De RussischJapansche oorlog liet Japan de vrge hand in Korea en bracht voorts Port Arthur en een deel van den Mandsjoerijschen spoorweg onder Japansch bewind. Ruim 10 jaar later, toen Japan aan de zijde der Geallieerden aan den wereld oorlog deelnam, kon het zich in het bezit stellen van het Duitsche pachtgebied Kiau Tsjiau het wist zijn belangen in Mand- sjoertje verder uit te breiden, en stelde in Mei 1915 de bekende 21 eischen aan China; maar hiervoor was de tijd nog niet rijp en vooral het optreden van de Ver. Staten legde Japan zekere beperkingen op. De z.g. Isji-Lansing-overeenkomst tusschen Tokio en Washington ging uit van de handhaving van de open deur in China, op welk standpunt de Ver. Staten thans nóg willen bleven staan. Dat Japan nu wat anders wil, is een der oorzaken van de hui dige spanning In het Westelijk deel van den Pacific. Japan volgt thans een politiek, welke volkomen in strijd is met de Amerikaan- 'sche opvattingen ten aanzien van de kwes ties in het Verre Oosten. Dit verschil spitst zich hoe langer hoe meer toe, en de vraag is nu, welke houding Rusland uiteindelijk zal aannemen, indien deze botsing aanlei ding zou geven tot een gewapend conflict. Rusland was gèdurende den Wereldoorlog in Europa gebonden. Zijn positie in het Verre Oosten had reeds ernstig geleden door den Russisch-Japanschen oorlog, zijn machtsgebied aldaar was aanzienlijk be knot door den vrede van Portsmouth in 1905. De bolsjewistische revolutie bracht in Siberië jaren van verwarring, en in ieder géval moest Rusland zijn aspiraties ten aanzien van Mandsjoerge opgeven, hetgeen tot uiting kwam in den afstand van zyn aandeel in den Mandsjoerijschen spoorweg aan Japan in 1934. Hiermede liet Rusland aan Tokio feitelijk de vrge hand in het tegenwoordige Mandsjoekwo. De laatste vgf jaren toont Rusland weer een grootere belangstelling voor de Chinee- sche aangelegenheden. Hoe ver die belang stelling precies gaat, is van Russische zgde nooit aangegeven. In het Driemogendheden- verdrag werd de „levensruimte" voor Japan in Azië tot doel gesteld, maar ook nadruk kelijk een Russische „levensruimte" erkend. Een demarcatie daarvan, zooals in het Wes ten is geschied, heeft in het Oosten echter niet plaats gehad. By de regularisatie van de Russisch-Japansche relaties draait het in feite dus om het aangeven van een der gelijke demarcatie-lijn. Waar zal zij komen te liggen? OPSPORINGSAMBTENAREN EN EEN RATTENVAL. Het gebeurde in een der oude wijken van Den Bosch, vertelt het Huisgez., waar de ratten nog een weelderig bestaan leiden, dat twee jongens, tijdens de duisternis, zich spoedden naar hun woning. Een hunner droeg aan zijn linkerhand een met krantenpapier omwikkeld pakje en juist toen zij hun woning wilden bin nengaan, werden ze aangehouden, door twee heeren, die hun toeriepen„Halt Rijksambtenaren. Visitatie De jongens bleven staan, waarna een der •mbtenaren aan den jongen, die het pakje droeg, de vraag stelde „Wat zit er in dat pakje De oolijkerd knipte een oogje tegen zijn vriend en zei toen heel bedaard „Er had eigenlijk vleesch in moeten zitten". Bij het hooren van het woordje vleesch fronsten de opsporingsambtenaren hun wenkbrauwen, werden een en al activiteit en kort en krachtig klonk hun bevel „Maak open dat pakje!" En terwijl de opsporingsambtenaren, die misschien aan frauduleus geslacht varkens- vleesch dachten, het licht van hun zaklan taarn op het pakje lieten schijnen, maakte de jongen heel rustig het pakje open en van onder een hoeveelheid papier, kwam toen te voorschijneen oude rattenval. „Ja, zei de jongen toen heel bedaard, in dien wij niet door u waren opgehouden, hadden we misschien al een rat gevangen, en zou er rattenvleesch in gezeten hebben". Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent. Drukkerij BEVIN, Hoogstraat D 164. Verkoop van wintermantels, -jassen en stof verboden. Omtrent de op 1 Februari as. ingaande nieuwe regeling voor de distributie van textielproducten kan het volgende worden medegedeeld: De kaarten tellen elk 100 punten. Zjj zjjn geldig van 1 Februari 1941 tot 1 Sep tember 1941. Deze geldigheidsperiode Is wederom in gedeeld in 2 termijnen, n.l. in een termijn van 1 Februari 1941 tot 1 Juli 1941 en een termijn van 1 Juli 1941 tot 1 September 1941. In den eersten termijn worden op deze kaarten de laatste 80 punten ter be schikking gesteld, zoodat 20 punten over blijven voor den tweeden termijn. In den eersten termijn ongebruikt gebleven punten zijn eveneens geldig in den tweeden termijn. De aan bepaalde gezinnen uitgereikte toeslagkaart is evenals de andere kaarten geldig vanaf 1 Februari 1941 tot 1 Sep tember 1941. Zij is echter niet ingedeeld in termijnen en is derhalve in haar geheel beschikbaar vanaf 1 Februari 1941. Op de persoonlijke textielkaart staan 10 bons, gemerkt met hoofd letters. Deze bons hebben geen puntenwaarde. Zij zfln bestemd voor extra beschikbaarstelling van gerantsoeneerde textielproducten wanneer hiertoe de mogelijkheid en de behoefte aanwezig is. Deze extra beschikbaarstelling en de ar tikelen, waarop zij betrekking heb ben, zullen te gelegener tijd bekend worden gemaakt. De op de kaart aanwezige punten moe ten, te beginnen bij nummer 100, door den winkelier in teruggaande rich ting worden afgeknipt. De punten op de toeslagkaart zjjn niet genummerd. Zjj mo gen in willekeurige volgorde worden ge bruikt. Kleeding en benoodigdheden voor kin deren beneden 3 jaar kunnen slechts be trokken worden op stamkaart van het kind. Voor de aflevering van bovenstaande goederen dient een volledig ingevuld afle- veringsbewjjs door den kooper te worden afgeteekend, terwijl de leeftijd van het kind op het afleveringsbewijs moet worden genoteerd. Dit afleveringsbewijs heeft de handelaar absoluut noodig voor zijn herbevoorrading. Luiers kunnen slechts op speciale pun ten worden afgeleverd. Voor kinderen, die nog niet geboren cjjn, kunnen speciale punten worden verleend op vertoon van doktersattest of verklaring van vroedvrouw of wijkverpleegster. AFTREK BIJ AFGIFTE NA 1 FEBRUARL Voor textielkaarten, welke na 1 Febru ari 1941 worden uitgereikt, geldt, dat bij afgifte in: Maart 1941 14 punten woFden verwijderd, in April 1941 28 punten, in Mei 1941 41 punten, in Juni 1941 56 punten, in Juli 1941 70 punten en in Augustus 1941 84 punten. In den eersten termijn zijn op de voor persoonlijk gebruik bestemde kaarten 80 punten beschikbaar. Dit aantal is in een enkel geval niet groot genoeg om een der groote stukken aan te schaffen, b.v. een winterjekker. Om hieraan tegemoet te komen is de mogelijkheid gegeven om in deze gevallen punten te gebruiken van den volgenden termijn. Het ruilen van gekochte goederen is mogelijk. Het spreekt vanzelf, dat van het teruggeven van punten geen sprake kan zijn, omdat losse punten ongeldig zijn. GEEN SPECLALE VERGUN NINGEN MEER. De bestaande regeling voor het afgeven van speciale vergunningen vervalt met ingang van 1 Februari 1941. Hiervoor komt in de plaats een nieuwe regeling. Alle artikelen, welke niet vallen onder vrijgestelde artikelen, op punten gewaardeerde artikelen en op leveringsvergunning verkrijg bare artikelen, kunnen worden aangeschaft op speciale punten of Wehrmachtsbezugscheine. Daar naast kunnen in bijzondere geval len de op punten gewaardeerde artikelen ook door middel van spe ciale punten worden verkregen. WAARVOOR SPECIALE PUN TEN KUNNEN WORDEN AANGEVRAAGD. Speciale punten kunnen o.a. worden aan gevraagd voor: a. huwelijk, of eerste inrichting, bevalling, sterfgeval; b. verhuizing; c. verwoesting door oorlogsgeweld en/of brandschade. d. uitzet noodig voor bepaalde onderwijs inrichtingen; e. uitzet noodig voor de intrede in een klooster; f. specifieke beroeps- of ambtskleeding (behalve vrijgestelde beroeps- en ambts kleeding) g. benoodigdheden voor hotels, café's, res taurants, pensions, kantoren, scholen, ziekenhuizen e.d.; h. charitatieve instellingen, overheidsin stellingen en bedrijven, welke textiel- goederen niet op andere wijze kunnen betrekken; i. bijzondere gevallen, ter beoordeeling van distributiedienst, c.q. rijksbureau. In verband met de nieuwe regeling voor de afgifte van speciale punten, welke op 1 Maart 1941 ln werking zal treden, zullen in de maand Februari 1941 ln het alge meen geen speciale vergunningen worden afgegeven. Slechts in dringende gevallen zulks ter beoordeeling der plaatselijke distribu tiediensten zal van dit voorschrift kun nen worden afgeweken. Onderstaande artikelen kunnen slechts op speciale punten voor op punten gewaar deerde artikelen met beperkten verkoop of op Wehrmachtbezngscheln worden afgele verd: 1. Katoenen lakens. 2. Wollen dekens. 3. Winterjassen en wintermantels en stof daarvoor. 4. Luiers. Vrijgestelde textielproducten. Vrijgesteld z$n de volgende goederen.: Van de besehermende beroepskleeding: 1. kleeding voor zandstraalblazers2. kleeding voor lasschera: 3. kleeding voor arbeiders in gie- terijbedrijven4. schachtkleeding voor mijnwer kers; 5 asbestkleeding: 6. zuurvaste kleeding; 7. oliejassen; 8. waterdichte beroepskleeding; 9. beschermende kleeding tegen teer en mest; 10. schoorsteenvegerskleeding 11. operatiejassen (geen doktersjassen). b. Van de lüf-, bedde- en hnlshondgoederen: 1. Boorden van papier met stofovertrek; 2. Doodskleed ing (tegen overlegging van dokters attest); 3. wasch- en badhandjes; 4. dweilen, koeliedekens en moltondekens voor zoover beide soorten maximaal 10 pet. katoen bevatten en verder bestaan uit afvalstoffen, terwijl zij bo vendien voorzien moeten zijn van het merk K.A. Novan de vergunning R.T.B.5. stofdoe ken; 6. wrjjfdoeken; 8. boenlappen; 9. pantap- pen, vaatkwasten, panschuurders en zwabbers; 10. kleedjes voor serveer- en andere bladen (alle soorten); 11. corsetten, corseletten, bustehouders, sous-bras, gordels, maag- en buikbanden, jarre telles. c. Van de hoofdbedekking: 1. Mutsen en baretten van stof; 2. petten van stof; 3 hoeden (alle soorten). d. Van de mode-artikelen: 1. Gordels, riemen, ceintuurs; 2. bretelles; 3. sokophouders 4. mouwophouders; 5. slobkousen (sous-pieds), (alle modellen); 6. handschoenen (met uitzondering van gevoerde tricot, of ge breid); 7. oorwarmers; 8. kniewanners; 9. pols- warmers. e. Van het kleiivak: 1. Jabots, ruches en dergelijke aan mode on derhevige witgoederen; 2. stoffen van kant en tulle (machinaal en handwerk, eventueel ook ge borduurde kant en tulle, onafhankelijk de breedte der stof) en daaruit vervaardigde artikelen en kleeding, ook sluiers enz. (met uitzondering van peignoirs, kamerjassen, strandkleeding, kapman teltjes. omslagdoeken)3. kanten, entre-deux e.d. hoogstens 30 cm. breed; 4. tres (alle soorten); 5. galon (alle soorten); 6. passementerie (alle soorten); 7. band, bandfluweel, lint en elastiek; 8. veters en overeenkomstige vlechtweefsels; 9. strikken, corsages, kunstbloemen, garneering, haarbandeaux. haarnetten e.d.10. rouwartike- len, voor zoover geen kleeding. f. Van de sanitaire artikelen: 1. Damesverband2. pluksels, watten en an dere verbandstof; 3. bandages; 4. elastieken knie-, enkelkousen e.d.; 5. sluitlakens. g. Van parapluies enz.: 1. Parapluies; 2. Parasols; 3.- Parapluie- en pa- rasolfoudralen4. tuinparasols, h. Van de handwerkartikelen L Handwerken (met uitzondering van kleeding, lijf-, bedde- en huishoudgoederen, alles voor per sonen van 3 jaar en ouder); 2. voorgeteekende en geborduurde spatkleeden; 3. voorgeteekende en geborduurde sierkleeden (waarvan de teeke- ning of het borduursel zich over het geheele kleed uitstrekt en zich dus niet slechts tot de randen of hoeken beperkt); 4. handgeweven ta fel-, divan-, kapstok- en sierkleeden; 5. tapijt naaigaren in handelsopmaak6. handwerkgaren (bv. borduurgaren, kelimwol, zephyrwol e.d.) in handwerkopmaak, zooals strengetjes, kluwentjes en spoeltjes van minder dan 25 gram; 7. angora wol in iederen opmaak. k. Van de diverse artikelen: L Tapijten, karpetten, matten, kleedjes, tapijt- stof, looperstof en cocosartikelen, kleiner dan 90 x 160 cm.; 2. tafel-, divan-, kapstok- en wand- kleeden en afgepaste gobelins 3. linoeum, balatum, stragula, vloerzeil en vocaleum, cylin der- of drukdoek; 4. vlaggen en vaandels (geen vlaggendoek) 5a calqueerlinnen en schilderslin- nen; 6. boekbindersstoffen; 7. speelgoed; 8. ar tikelen voorzien van meer dan 50 pet. metaal draad en de daaruit vervaardigde kleeding: 9. paramenten (alle soorten) ook kleedlng voor koorknapen, misgewaden e.d.; 10. theemutsen, theebeurzen e.d.; 11. sierkussens en poefs; 12. bont en daaruit vervaardigde bovenkleeding, voor zoover het bont daarin niet gebruikt is als voering natuurzijden en kunstzijden naai-, rijg- en festonneergarens; 14. lampekappen. Radio-ontvangtoestellen ln opgelegde auto's. GEEN LUISTE BB LID RAGE VOOR DEZE TOESTELLEN VERSCHULDIGD. In antwoord op een verzoek van de K.N.A.C. om vrijstelling te willen verleenen van de radiobelasting voor ontvanginrich- tingen in opgelegde auto's deelde de direc teur-generaal der P.T.T. nader mede, dat in ieder geval van alle aanwezige ontvang- inrichtingen (dus ook die in opgelegde motorrijtuigen) aangifte moet worden ge daan. Bij deze aangifte kan men dan ver melden, dat de ontvanginrichting is ge monteerd in een opgelegd motorrijtuig. Dan zal, zoolang de bijzondere tijds omstandigheden aanhouden, voorloopig voor deze ontvanginrichtingen geen luis tervergunning worden uitgereikt. Zoodat men ook geen luisterbijdrage verschuldigd is. Zoodra de in den opgelegden auto aanwe zige radio verder in gebruik wordt geno men, dient de bezitter daarvan onverwijld aan het hoofdbestuur der P.T.T., 3de af- deeling, kennis te geven. De luisterbijdrage is van dat oogenblik af uiteraard verschul digd. Omtrent eventueele verzegeling der hier. bedoelde ontvanginrichtingen, zullen nadere bepalingen bekend worden gemaakt. glanscretonne; 15. pitten en petroleumbranders 16. tasschen. beurzen, doozen, étul's, koffers, stofzuigerzakken, hangmatten, sierkussens. klee- renhangers, poppenkleeding; 17. visscherljartlke- len (geen vlsschersgaren) 18. artikelen vervaar digd uit jute, sisal. hennep, rameh, manilla; 19. kunstleer, leerdoek en wasdoek; 20. artikelen vervaardigd uit geperst vilt; 21. verduisterings- stof (zwarte stof voorzien van paplaag) en daar van voor verduisteringsdoeleinden vervaardigde artiikelen. Ook verduisteringsstof van afvalprod., mits voorzien van speciaal merk van een der rijksbureaux22. schoorsteenloooers, tafelloopers, antimacassers en sierkleedjes kleiner dan 1 vier kanten meter: 23. kampeerartikelen met uit zondering van dekens, tenten en rugzakken; 24. glasgordijnstoffen en afgepaste glasgordijnen van kunstzijde en/of celvezel: 25. plunjezakken, plastrons (zeemkleeding), ijshockey-benoodigd- heden. tafeltennisnetten, scheenbeschermers, zon- nekleppen, teen- en pantalonbeschermers, pan- aanvaters. velvetsponzen, kunstzijden sponzen, sponzenzakjes van oilsilk. weekendtasschjes van stof e.d., avondtaschjes, alle soorten regenpijpen, kook- en koksmutsen, kastranden en schoorsteen- vallen, nachtzakken, kamerschermen, gordijn koord, touw, rubbergaren, zadeldekjes. redding boeien en zwemvesten: 26. pantoffels en schoe nen. voor zoover uit textiel vervaardigd. De verkoop van winterjassen, wintermantels en van stof daar voor is in zijn geheel verboden. Ieder echter die geen winterjas heeft en die er een noodig heeft, kan bij de plaatselijke distributie- bureaux speciale punten krijgen. Zoodoende komen de winterjassen by degenen die ze werkelijk noo dig hebben. DIENST S CHAARSCHTE- MELDIN GEN. Er zal een dienst schaarschtemeldingen worden ingesteld, waardoor de directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel er van op de hoogte wordt gesteld wanneer schaarschte dreigt te ontstaan in een be paald artikel, zooals ondergoed, doeken, la kens enz. Het rijksbureau zal dan zorg dragen dat het betrokken goed in stan daard-kwaliteiten wordt aangemaakt en te gen een vastgestelden prgs onder de be volking wordt gebracht. TWEEDE HANDSCH KLEEDING. De détailhandelaren in tweede handsch kleeding zullen een vergunning noodig heb ben. Tweede handsch gedragen keeding en tweede handsch gebruikte huishoudelijke textielgoederen mogen door den kleinhandel op de halve puntenwaarde gewaardeerd worden. Publieke verkoopingen en veilingen van textielgoederen zijn slechts toegelaten, wan neer een vergunning door het rijksbureau is verstrekt. Betaling van rechten van successie, van overgang en van schenking door middel van obllgatlën. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën maakt bekend, dat by het voldoen van rechten van successie, van overgang en van schenking door middel van obligaties, deel uitmakende van de 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1941* voor het publiek de volgende regelen zullen gelden: 1. Van 15 Februari 1941 af bestaat op de kantoren der successie de gelegenheid rechten van successie, van overgang en van schenking te betalen door middel van obligaties van de 4 pet. Nederlandschei Staatsleening 1941. Deze schuldbekentenis* sen worden voor de nominale waarde in betaling aangenomen. 2. De schuldbekentenissen kunnen niet strekken tot voldoening van boeten of in teresten terzake van de in het le lid ge noemde rechten. 3. Bij de bepaling van het bedrag, het welk met schuldbekentenissen kan worden voldaan, kunnen de rechten van successie, van overgang en van schenking worden gecombineerd. Ook het samenvoegen van bedragen op verschillende boedels of schen kingen verschuldigd, is geoorloofd. 4. De schuldbekentenissen, welke ter be taling van rechten van successie, van over gang of van schenking worden ingeleverd, moeten vergezeld zijn van alle nog niet verschenen coupons. 5. Het gezamenlijk bedrag van de aan geboden schuldbekentenissen mag het to taal van het aan recht van successie, van overgang of van schenking te betalen be drag niet overtreffen, tenzij de ontvanger voor terugbetaling een voldoend aantal kleinere coupures in kas heeft. Hieruit volgt, dat de betaling van rechten van successie van overgang of van schenking in totaal blijvende beneden 100 niet door middel van schuldbekentenissen kan ge schieden. Daarentegen zijn alle sommen boven 100 tot een veelvoud van 100 naar beneden afgerond, betaalbaar door middel van schuldbekentenissen, ook al zijn zij van een hooger bedrag, indien de ont vanger althans in kleinere coupures kan teruggeven. 6. Ten einde in staat te zijn om aan het in het vorige lid bepaalde zooveel mogeiyk te kunnen voldoen, is den ontvangers op gedragen, dat zij een voor hun kantoor redelijk aantal obligaties van 100 en van 500 welke bereids bij hen ter betaling zijn aangeboden, achterhouden. 7. De ontvanger mag in geval van beta ling door middel van schuldbekentenissen ^tot een gezamenlijk bedrag, hooger dan hét te betalen belastingbedrag, nimmer contan ten teruggeven. 8. De loopende rente tot den dag, waarop de schuldbekentenissen worden aangeno men, wordt aan den houder der obligaties uitbetaald tegen een in tweevoud op te maken rentequitantie. De houder teekent op de origineele kwitantie voor ontvangst van de rente; hg teekent verder het af schrift, ten einde dit als gelijkluidend met het origineel te waarmerken. 9. Indien de ontvanger een of meer schuldbekentenissen overeenkomstig het geen hierboven in het 5de lid is bepaald, aan den belanghebbende teruggeeft, dient deze de loopende rente van de terug te geven obligaties aan den ontvanger te ver goeden. Deze rente wordt op het hierboven bedoelde kwitantieformulier in mindering gebracht van het aan den belanghebbende uit te betalen rentebedrag. 10. Uitgesloten schuldbekentenissen kun nen uiteraard niet in betaling worden ge geven. 1L Betaling met recepissen zal mogeUjk zijn, zoolang de obligaties nog niet zijn afgegeven. Voor het persoonsbewijs dat op I Maart voor iedereen wordt ingevoerd, zulten ook de vingerafdrukken verplichtend zlin Hierboven ziet U, hoe zulk een vingerafdruk tot stand komt. De wijsvinger wordt stevig op een met inkt bestreken ptahk .gedrukt, om vervolgens op het papier te worden overgezet, (Foto's Pax-Hotiand).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9