De Raad van Koudekerke vergaderde. Nieuwjaarsrede van den burgemeester. Salarisverhooging gemeenteambtenaren. De gemeenteraad kwam Woensdagmid dag voltallig in openbare vergadering by- een, in de oude openbare school, onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans. De VOORZ. wees er na opening der vergadering op, dat de restauratie van de raadzaal nog niet is voltooid, en dat daarom in het aangeduid gebouw verga derd wordt Hjj sprak de volgende rede uit: NIEUWJAARSREDE VAN DEN BURGEMEESTER. Vervolgens hield de burgemeester de ge bruikelijke Nieuwjaarsrede. Spr. merkte by het uitspreken van den wensch op, dat het allen raadsleden, den gemeente-secretaris, het gemeente personeel, ja alle ingezete nen van Koudekerke in 1941 in alle op zichten wel moge gaan,opdat deze wensch meer beteekenis heeft dan andere jaren, omdat gevaren ons nog schier iederen dag qmringen. Onze afhankeiykheid en ver- ganlceiykheid wordt daardoor meer ge voeld. Met dankbaarheid mag worden ge constateerd, dat de gemeente-huishouding gelukkig volkomen intact gebleven is. God behoede ons voor verdere onheilen en geve dat spoedig zoo'n vrede gesloten wordt, dat recht en rechtvaardigheid heer- schen in Europa en een toenemend ver trouwen der volkeren onderling, mag wor den gezien. Wat In het afgeloopen jaar tot stand kwam. Ten opzichte van de voornaamste be sluiten in 1940 valt het volgende op te merken: Dank zy een verleend garantie bedrag door de gemeente, is een publieke telefoon cel geplaatst aan den Nieuwen Vlissing- schen weg nabij café „Lommerryk". Deze cel voorziet in een groote reeds lang ge voelde behoefte. Besloten werd tot den aanleg van een volledige rioleering voor 't Zahd en om streken, en deze rioleering aan te sluiten op die der gemeente Middelburg. Tenge volge van de huidige tydsomstandigheden kan dit besluit vooralsnog niet tot uit voering worden gebracht. Een afdoende verbetering werd gebracht in den waterafvoer van den hoek Tram straat, Vlissingsche straat. Premies kunnen worden toegekend voor de verbetering van woningen, op grond van het feit, dat burgemeester en wethou ders aanschrijvingen hadden verzonden naar diverse eigenaren van woningen, om hun perceelen in bewoonbaarder en geriefe- lgker toestand te brengen. De oorlogsom standigheden hebben reeds nu tot zulk een woningnood geleid, dat van het treffen van verdere maatregelen te dezen opzichte voorloopig moet worden afgezien. Het ambtenarencorps onderging een wy- ziging door de aanstelling van een andere gemeente-secretaris. De archiefordening werd volkomen gereorganiseerd en aange past aan de behoeften van dezen tgd, door aansluiting bg het registratuurbureau van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten. Tot geheele restauratie van het interieur van het gemeentehuis werd overgegaan, terwgl het exterieur in 1941 onder handen zal worden genomen. Het bevolkingscyfer per 31 December 1940 bedroeg 4692. De vooruitgang is niet zonder meer het gevolg van een normale toename, maer meer van het feit dat een aantal gezinnen uit Vlissingen hun domi cilie tijdelijk naar hier hebben over gebracht Er stierven 59 personen. Dit aan tal is niet verontrustend, want onder de overledenen zgn 11 oorlogslachtoffers. De steunverleening is tot minimumbe dragen beperkt gebleven, tengevolge van het feit dat velen werk konden vinden in het vrije bedrgf. Wat de vooruitzichten voor dit jaar betreft, zullen indien eenigs- zins mogelgk de gewone onderhoudswer ken worden uitgevoerd. Kon in 1940 de trottoi'raanleg niet voortgezet worden, om dat de aanvoer der materialen niet kon plaats hebben, het is te vreezen dat dit ook dit jaar het geval zal zyn. Vooralsnog ligt het niet in de bedoeling aan bijzondere werken aandacht te besteden. Nu de op centen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting vervallen zyn en waarschyniyk hetzelfde staat te gebeuren met die op de hoofdsom der Personeele Belasting en dus de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten aan een grondige herziening staat onderworpen te worden, stellen burgemeester en wethouders zich op het standpunt dat omtrent de uitvoering van nieuwe werken van welken aard deze ook mogen zgn vooralsnog een afwachten de houding moet worden aangenomen. We mogen ons gelukkig prgzen, dat ge durende de laatste jaren de verschillende werken in versneld tempo zyn uitgevoerd geworden. De gemeente-huishouding is daardoor zoodanig bygewerkt, dat zoo noodig zonder algemeene belangen ernstig te'1 schaden, wel gedurende een jaar kan worden volstaan, met het verrichten van kleine reparaties. Hoe dit zg, de straatklinkers voor dit jaar zgn reeds aangekocht, zoodat de her stelling der straten verzekerd is. De tweede ambtsperiode van den burgemeester ingegaan. Na de aangename samenwerking te heb- hen gememoreerd wgdde spr. enkele woor den aan het ingaan van zyn tweede ambts periode per 1 Januari 14. Allereerst wenschte spr. uiting te geven aan zgn gevoelens van dank, jegens de be voegde autoriteiten, die hem opnieuw hun vertrouwen hebben waardig gekeurd. Myn tweede ambtsperiode aanvangende, staan we niet meer als vreemdeling tegen over elkaar aldus spr. Met dankbaarheid constateerde hy dat zoowel zyn vrouw als spr. zich met banden aan Koudekerke en haar ingezetenen gebonden gevoelen. Dat komt, omdat zy zeer veel goeds mogen ondervinden. In hartelgke bewoordingen schetste spr. hierop o.m. de aangename samenwerking met wethouders, raadsleden, ambtenaren en ingezetenen. De groote uit breiding welke de gemeente onderging maakte ook, dat spr. de gemeente als zoo danig zeer lief kreeg. Het eerste hoofdstuk van dat gedeelte van myn levensboek dat aan Koudekerke gewyd is, is afgesloten. Met dank en vol doening zal ik daarop blgven terugzien aldus spr. Met schuchterheid zie ik het tweede hoofdstuk tegemoet. Niet met het oog op de tydsomstandigheden, want ik leef uit de overtuiging, dat uit deze ver warden tyd wel iets goeds geboren zal worden, maar omdat het gevaar niet denk beeldig is, dat onze gemeente tot nauwere begrenzing zal worden teruggebracht. Wat zal er dan van onze prachtgemeente over- biyven? Laten we hopen dat de bevoegde autoriteiten, een open oog mogen hebben voor de groote belangen welke hier op het spel staan en laat ons er in ieder geval niet voor terug schrikken om met onver droten yver verder te gaan. Moge ons allen daarvoor de lust, kracht en gezondheid gegeven worden. Wethouder Contant antwoordde. Als oudste raadslid heeft wethouder Contant deze rede beantwoord. Hg bracht dank voor de goede wenschen van den burgemeester en sprak den wensch uit dat het den burgemeester in 1941 ook in alle opzichten wel zal gaan. Uwe ontboeze ming en woorden van dank aan allen met wie U in den afgeloopen tgd hebt mogen samenwerken is ongetwgfeld, aldus spr., het resultaat van uw eigen tegemoetko mend optreden als hoofd der gemeente, want hier worden bewaarheid de gulden woorden „Dien het volk, en zg zullen U dienen". Wg spreken de vurige hoop uit, dat het U gegeven zal zgn de nieuwe periode met dezelfde opgewektheid en voortvarendheid te kunnen vervullen. Spr. eindigde als volgt Burgemeester, wij hopen dat het order uwe tactvolle lei ding zal mogen gelukken de gemeente in zgn vollen omvang intact te houden, en dat de 1843 hectaren oppervlakte gronds van nu, dit ook in uwe nieuwe periode zullen blgven, daar zal de gemeenschap wel bg varen, en het zal ook U de groot ste voldoening geven. De ingekomen stukken, waaronder het bericht der herbenoeming van den burge meester, een proces-verbaal der opname van boeken en kas van den gemeente ontvanger en eenige door Gedeputeerde Staten goedgekeurde raadsbesluiten wor den voor kennisgeving aangenomen. Rekening courant overeenkomst met de bank voor de Ned. gemeenten. Bij het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten de Bank is bereid de gemeente een crediet te verstrekken van maximaal 35.000 stelde de heer GELDOF de vraag of het bedrag der R. verrichtingen voor de betaling waarvan deze transactie wordt aangegaan, alleen op deze gemeente be trekking heeft. P*: heer DE KROO vroeg of ook ge tracht is met de plaatselgke Coöperatieve Boerenleenbank in financieeële relatie te treden en zoo neen, waarom niet. De heer DE BUCK wenschte te weten, of het bedrag, dat thans betaald moet worden, het eindbedrag beteekent; dan wel of het van voorloopigen aard moet woi'den geacht. De heer KAMMERAAD vroeg inlichtin gen over de betaalbaarstelling dezer voor schotten. Restitueert het departement van defensie die, of worden ze door de Duitsche weermacht terugbetaald? De VOORZ. deelde mede, dat de uitga ven, waarom het hier gaat, alleen op deze gemeente betrekking hebben. Dit zal den heeren duidelijk worden, wanneer hun bekend is, dat het o.m. betreft de ver goeding van verschillende autobussen, van de N.V. Stoomtram Walcheren. Met de Boerenleenbank is niet getracht een reke ning-courant-overeenkomst af te sluiten, omdat krachtens hoogere voorschriften vele en velerlei betalingen via de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten ge schieden. Er moet dus een financieeële verhouding met genoemde bankinstelling bestaan en het zou ingewikkeld worden, wanneer ook nog met een andere instel ling relaties werden aangegaan. Bovendien is het zeer de vraag, of daarmede op even vlotte wgze overeenstemming zou zgn te bereiken. Voorzoover tot op heden vorderingen hebben plaats gehad, betee kent het in het prae-advies genoemde be drag inderdaad een eindbedrag, maar in hoeverre in de toekomst aan het aantal vorderingen mogelijk nog uitbreiding zal worden gegeven, is hem inderdaad niet bekend. Den heer Kammeraad werd nog meegedeeldt, dat de betaling geschiedt door de Duitsche militaire administratie. Zonder hoofdeiyke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Salarisverhooging der gemeenteambtenaren. B. en W, corrigeeren hun voorstel om den gemeente-ambtenaren een tydeiyke salarisverhooging toe te kennen, op geiy- ken grondslag zooals deze voor de Ryks- ambtenaren is vastgesteld. Namens genoemd college stelde de VOORZ. voor, de door de Provinciale Staten voor de provinciale ambtenaren vastgestelde toeslagregeling over te ne men. Met andere woorden, ingaande 1 Januari 1941 zal gedurende het jaar 1941, aan alle ambtenaren wier jaarwedden door de gemeente worden vastgesteld een toela ge verleend worden van 10 doch hoog stens 200. De heer DE KROO wenschte in kennis gesteld te worden met de motieven welke tot dit gewyzigd voorstel hebben geleld. De heer MOENS was van meening dat in dezen tijd een tegemoetkoming onge- twyfeld op haar plaats is. De VOORZ. was net met laatstgenoemde spreker eens en antwoordde den heer de Kroo, dat de levensmiddelen en andere goederen welke nog te krygen zgn, der mate in prys zijn gestegen, dat een toe slag van 10 zonder twgfel verantwoord is. Daarby komt, dat de gemeente be schikt over een ambtenarencorps dat ten volle voor zyn taak berekend is en zich geheel aan zyn taak geeft Spreker ia daarom dankbaar dat de Provincie zoo'n goed voorbeeld geeft. Hy meent, dat de gemeente daarby niet achter moet biyven. Zonder hoofdeiyke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De VOORZ. deelde nog mede, dat B. en W. besloten hebben den tweeden ambtenaar ter secretarie, die zeer verantwoordelgk werk verricht; ingaande 1 Februari as. twee periodieke verhoogingen toe te ken nen. Tot dit bedrag is men gekomen, door al de jaren, die hy bg de gemeente is, als dienstjaren te doen meetellen. Lichamelijke oefening. De VOORZ. deelde mede, dat ingaande dit jaar het vak lichamelijke oefening is ingevoerd. Terzake kan spreker mee- deelen, dat dit goed geregeld biykt te zijn en dat alles uitnemend verloopt. Ter verkryging van de noodige outillage om dit onderwgs vruchtdragend te kunnen geven, vroegen B. en W. machtiging, daar voor een totaalbedrag te mogen uitgeven van pl.m. 1.500. Omtrent de financiering van deze uitgaaf zullen den gemeenteraad te zyner tyd nadere voorstellen bereiken. De heer DE KROO meende tot voor zichtigheid te moeten adviseeren. Spreker is bang dat door de volledige invoering van dit vak, de andere vakken zullen lijden en wil daarom rekening houden met de mogeiykheld, dat in de toekomst het vak lichamelgke oefening in meer beperkten omvang zal worden gegeven. In dit geval zou men met een surplus aan materiaal zitten. De heer MOENS geloofde, dat op den weg der lichamehjke oefening, geen stap terug zal worden gezet. Naar zijn meening is het uitstekend dat de jeugd in die rich ting opgevoed wordt. Spr. achtte het zeer nuttig en goed. Spreker meende daarom, dat aangeschaft moet worden, hetgeen is voorgesteld, dat is niet teveel. De heer KAMMERAAD vond, dat de geheele zaak van het in behandeling zijnd vak degelijk en rustig is aangevat. Van overhaasting is geen sprake. Deze zaak kan daarom zonder eenig bezwaar verder afgewerkt worden. De heer CONTANT verklaarde, dat belde wethouders nu ook niet zoo enthousiast waren over dit vak, maar zg hebben zich van meetaf op het standpunt gesteld, dat hetgeen voorgeschreven is. gebeuren moet. Verder gaan B. en W. niet De VOORZ. was absomut voorstander van de lichamelijke oefening en werkt vol gaarne aan een goede invoering mee. Spreker onderschreef daarom hetgeen de heeren Moens en Kammeraad hebben gezegd en verzekerde, dat niet meer wordt aange schaft, dan noodzakelijk moet worden ge acht, het vak goed te onderwijzen. De heer DE KROO verzocht hem niet verkeerd te begrijpen. Hg is geen tegen stander, maar waar het onderwgs in de andere vakken meer of minder stagnatie ondervindt, bewondert hg de wgze van invoering niet. Z.h.st» werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Van de rondvraag wenschte niemand ge bruik te maken. HONDERDEN DISTRIBUTIEKAARTEN VERKOCHT. Verschillende arrestaties. Nu distributiebescheiden voor de bevol king van het grootste belang zgn, is hiervan het gevolg, dat er den laatsten tyd in deze bescheiden zelfs handel wordt gedreven. Hooge geldprijzen worden aangeboden, al gebeurt dit natuuriyk clandestien. De 34-jarige L. de W. te Den Haag be greep dan ook, dat hiermee geld te ver dienen was. Het geluk was met hem, want al spoedig kwam hg in contact met een tydelgk ambtenaar van den gemeentelgken crisis- en distributiedienst, die in verband met ziekte in zyn gezin in geldverlegen heid verkeerde. Door den nood gedwongen beging hy de onverstandigheid om tot twee maal toe een party distr.butiekaarten te verhandelen, n.1. brood-, bloem-, vleesch- en algemeene kaarten. De eerste party bestond uit 200 kaarten welke hij voor 100.via De W. naar Amsterdam ver kocht. Een week later deed hy weer een parjy van de hand, nu "an 100 kaarten voor 50. De politie was van deze transacties echter niet onkundig gebleven. Deze kaar ten waren van De W. over gegaan op den 22-jarigen koopman J. D. en toen deze met drié andere adspirantkoopers aan het onderhandelen was in een café in de binnenstad, kwam de politie. Ook was aanwezig de 24-jarige étaleur L. B. De 41-jarige artist M. T. en de 25-jarige café houder J. H. N. hadden de kaarten juist gekocht voor 300.—. Allen werden ge arresteerd en de 100 kaarten in beslag genomen. Oo\ de ambtenaar en De W. konden spoedig worden aangehouden. De W. en J. D. zyn voor den officier van justitie geleid en de overigen zgn, nadat proces-verbaal was opgemaakt, voorloo pig weer op vrye voeten gesteld. DIEFSTALLEN VAN DISTRIBUTIE-ARTIKELEN. Nog steeds zyn de pogingen om levens middelen „zonder bon" te krygen, zeer tairgk. Bygevolg is het aantal diefstallen in deze artikelen te Amsterdam in de laatste weken zeer gestegen. In een winkel aan de Scheldestraat is van den achter kant door het^yforceeren van een deur ingebroken. De bezoekers namen 120 pond koffie en 56 pond thee mede. F-en inwoner uit Huizen deed bij de politie aangifte van diefstal van zgn bakfiets, beladen met boter, kaas, eieren, margarine en vet, die op den hoek van de •Ceintuurbaan en de Van Woustraat stond. Van een bakfiets, staande op den hoek van de Pastelstraat en de Mesdagstraa; werden 40 pakjes boter gestolen. Twaalf pakjes boter, twee pakjes ma garine en 16 eieren werden van een me IJ kar, staande op den N.Z. Voorburgwal stolen. Tenslotte werd van den waM op het Droogbak 20 kg. suiker o- HET VERGIFTIGINGSGEVAAR VAN AUTOMOBIEL- GENERATOR GAS. Men neme de allergrootste voorzichtigheid in acht. De directeur-generaal van den arbeid brengt het volgende ter kennis: In uitlaatgas van benzinemotoren komt een wisselend percentage koolmonoxyde voor, wat in auto's en garages een ernstig gevaar voor leven en gezondheid oplevert. Een veel grooter gevaar is echter In het automobielbedrgf naar voren gekomen, doordat wegens benzinegebrek gasgenera toren in gebruik zgn genomen, waarin anthraciet, hout, turf of cokes met weinig lucht worden verbrand, zoodat in het ge vormde gas veel koolmonoxyde voorkomt. Het koolmonoxyde is een reuk-, smaak-, kleurloos, niet prikkelend gas, dat zgn aanwezigheid in de lucht op geenerlei wgze verraadt. Het is zeer vergiftig. Kleine hoeveelheden veroorzaken reeds be wusteloosheid en dood is niet zelden het gevolg. In het uitlaatgas zit zelden meer dan 10% koolomonoxyde. Meestal zal het 5% niet overschrelden. In generatorgas even wel komt van 20 tot 30% en hooger voor. Als men het groote aantal doodeiyke ge vallen door uitlaatgasvergiftiging nagaat, is het wel duidelgk, dat men ten aanzien van generatorgas de allergrootste voor zichtigheid in acht dient te nemen. Men zorge er voor, dat zich geen gene ratorgas in gesloten ruimten kan ver spreiden. Een ventilatie, die afdoende het vergiftigingsgevaar door generatorgas wegneemt, zal veelal niet gemakkelgk zgn aan te brengen. Daarom is het het beste, de generatoren, zoolang zich daaruit gas sen ontwikkelen, in de buitenlucht te plaatsen. Ook dan nog dient men rekening te houden met de windrichting, en ge neratoren niet onder een openstaand raam van een woonruimte te plaatsen. Verder zorge men er voor, dat ook in auto's en cabines een behoorlijke venti latie wordt onderhouden. Arbeid, waarbg het inademen van gene ratorgas onvermgdelijk is, moet worden verricht onder bescherming van een gas masker. Reeds een groot aantal vergiftlgingsge- vallen door generatorgas zgn ter kennis van de arbeidsinspectie gekomen. Vele gevallen verliepen licht. Herhaaldelgk ech ter trad reeds bewusteloosheid op, terwgl een geval met den dood eindigde. In geval van vergiftiging late men den betrokkene niet loopen of fietsen. Men brenge hem 'in zuivere lucht èn zorge, dat hg niet kan afkoelen. Is hij bewuste loos, let er dan goed op, of hy nog adem haalt en pas anders onverwyid kunst matige ademhaling toe, liefst onder toe diening van zuurstof, waaraan koolzuur is toegevoegd. Het toedienen van melk (voor bewuste- loozen is dit streng verboden) moet wor den ontraden. ACHT-JARIGE JONGEN VERMIST. Sedert 29 Januari wordt te Utrecht ver mist Gerhard Jan Wessels, oud acht jaar. Zgn signalement luidt: lang pl.m. 1.25 me ter, schraal bleek gezicht, blauwe oogen, blond ixaar. Hg. heeft een lidteeken op lin kerwenkbrauw en bg rechteroog een klein rood vlekje. De commissaris van politie te Utrecht verzoekt allen, die eenige inlichtingen kun nen verstrekken omtrent genoemd knaapje, zich te melden aan zijn bureau Catharijne- kade 13 te Utrecht. WAAR IS J. G. BUUTVELD? De commissaris van politie te Am sterdam (bureau Warmoesstraat) ver zoekt de opsporing van Johannes Gerardus Buutveld, oud 39 jaar, los werkman, die sedert 21 dezer spoorloos is. Een ongeluk wordt gevreesd. Het signalement luidt plm. 1.70 M., gry- zend haar, bleeke gelaatskleur, zonder baard of knevel, gekleed in blauw ge streept colbertcostuum, zwarte winterjas, rood-bruine schoenen, grijze sokken, blauwe hoed, blauw-gestreepte das. De opsporing wordt verzocht in verband met ernstige ziekte 'an zijn dochter. WOLFAARTSDIJK. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent M. KLOOSTERMAN. OPBOUW. Menschen wroeten in den bodem. Van de ondergrondsche stad Waar men grootediepe kelders Onder oude huizen had. Wat het voorgeslacht bouwde Eeeft de tand des tyds weerstaan. Zullen de moderne huizen Oók zoo hecht en stevig staan t Arohitecten, wijze mannen, Kunstenaars in hout en steen Kwamen met hun'nieuwe plannen Naar de oude stede heen Afgepaald zyn reeds de straten, Bouwryp maakt met 't open véld. Ons stadhuis, abdij en toren Worden weer opnieuw hersteld. Handelaren, 't houten tijdperk Is dan weer voorbijgegaan. En het nieuwe steetien tijdperk Breekt dan voor U allen aan. Waar de oude wijken, wijken Wijkt het plan der opbouw niet. Middelburg zal weer herrijzen. Puingebied wordt stadsgebied C. J. v. V. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevèl der Duitsche weermacht deelt mede Een duikboot heeft 20.000 b.r.t. aan vy- andelgke koopvaardgscheepsruimte tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben ook Donder dag in opeenvolgende golven strategische doelen in Londen met brisant- en brand bommen bestookt Stoutmoedig uitgevoer de afzonderlgke aanvallen van zeer gerin ge hoogte richtten zich tegen vliegvelden, troepen-opleidingskampen, luchtdoelbat- tergen, autocolonnes, fabrleksinstallatiea en spoorwegen in Z.O. Engeland. Hierbij werden meermalen treffers geplaatst op den beganen grond staande gevechtsvlieg- vliegtuigen van het type Bristol-Blenheim. In een troepen-opleidingskamp ten N.O. van Londen vloog een munitiedépot in de lucht. Fabrieksgebouwen ten Oosten van Cambridge, naby Stortford en Nottingham werden dooi. bomtreffers verwoest. Gevechtsvliegtuigen hebben op ongeveer 400 kjn. ten Westen van de Golf van Done gal het koopvaardgschip Austvard (3.677 b.r.t.) en ten Zuiden van de monding van de Humber een kleiner schip tot zinken ge bracht. Vèrdragend geschut van het leger zette de beschieting van strategische doelen in Z.O. Engeland voort. De vijand heeft noch boven het Duifcche rgksgebied, noch boven het bezette gebied gevlogen. Duitsche ja gers hebben boven Dover 5 en boven Lon den 7 Britsche versperringsballons neer geschoten. Een eigen vliegtuig wordt ver mist. HET ITALIAANSCHE. Het 238ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt Aan het Grieksche front bedrgvigheid der artillerie aan weerszijden. Formaties bommenwerpers en jachtvliegtuigen heb ben vgandelgke bruggen, wegen en bat- tergen op doeltreffende wyze aangevallen. Troepen en gemechaniseerde colonnes zgn bestookt met bommen van licht kali ber en met mitrailleurvuur. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In Cyrenaica heeft het opperbevel, om omsingeling onzer stellingen te Derna te voorkomen, de ontruiming van de stad bevolen en de troepen verplaatst naar stellingen onmiddellgk ten Westen en ten Zuiden van Derna, waar onze Detachemen ten een aanval der Australische gemecha niseerde troepen hebben gebroken. Af- deelingen van de luchtmacht hebben Engel- sche gemechaniseerde strijdmiddelen ge bombardeerd. Onze jachtvliegtuigen heb ben twee vgandelgke toestellen neergescho ten. De vijand heeft aanvallen gedaan op een plaats in Cyrenaica, waarbg drie per sonen gedood en eenige gewond werden en geringe schade werd aangericht. Bg verschillende gevechten aan het Noordelgke front in Oost-Afrika hebben wy aanvallen van den vgand afgeslagen en hem zeer gevoelige verliezen toegebracht. Onze afdeelingen bommenwerpers en jagers hebben een zeer levendige bedryvig- heid bntplooid en battergen, troepen en ge mechaniseerde strgdmiddelen gebombar deerd. Een vliegtuig van het type Gloster is neergeschoten. Een ander Engelsch vliegtuig werd gedwongen op een onzer vliegvelden te landen de bemanning werd gevangen genomen. Vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps hebben Suez en Ismailia op doeltreffende wyze gebombardeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7