De voedingstoestand van Middelburgsche kinderen. Prachtig werk van den schoolartsendienst. De inlevering en uitdeeling van gebruikte kleedingstukken. Van de 181.857 stuks werden er reeds 169.249 uitgereikt. S adverteeren. De I Provinciale S Zeeuwsche Courant Goede resultaten zijn reeds bereikt. De vorige week heeft de schooarts van Middelburg, Vlissingen en Souburg, in een bijeenkomst van een aantal genoodigden, belangwekkende mededeelingen gedaan over den voedingstoestand van de schoolkinde ren in Middelburg. In aansluiting op hetgeen we toen over die mededeelingen hebben gepubliceerd, hadden we nog een nader onderhoud met dr. Eerelman. Deze deelde ons mede, dat vry spoedig na het begin van zyn werk te Middelburg, het hem opviel, dat de voedingstoestand van de schoolkinderen daar minder goed was dan in zijn vroegere practijk en min der goed dan te Vlissingen en Souburg. Om te controleeren of deze indruk juist was, vergeleek hg in October 1940 de laatst onderzochte 250 kinderen te Middelburg met die uit Vlissingen. Daarbij bleek, dat inderdaad het aantal kinderen, van wie de voedingstoestand onvoldoende was, te Mid delburg procentsgewijs aanmerkelijk hoo- ger was dan te Vlissingen. Vooral kinderen van menschen, die tengevolge van het oor logsgeweld financiëele schade hadden ge leden, bleken veelal in slechten voedings toestand te verkeeren. Verschillende oor logsslachtoffers bleken financieel niet meer in staat hun kinderen zooals vroeger vol doende te voeden. Deze menschen hadden geen geld om hun distributie-quantum te koopen en konden de bonnen voor duur dere voedingsmiddelen b.v. vleesch, kaas, eieren, niet betalen, terwijl ze ook niet in staat waren duurdere niet-gedistribu- eerde artikelen zooals fruit en melk te koopen. Dat was een oorzaak, dat in Mid delburg in October j.l. het aantal kinderen dat voor uitzending naar een vacantie- kolonie in aanmerking kwam, percentsge wijs drie maal zoo hoog was als in 1938. Daarbij komt nog het feit, dat ook vóór den oorlog de voedingstoestand van vele der kinderen te Middelburg niet on berispelijk was. Bij bestudeering van de verslagen van mijn voorganger, aldus dr. Eerelman, bleek mij, dat reeds in 1937 en 1938 in Middel burg het percentage kinderen met onvol doenden voedingstoestand hooger was dan in Vlissingen en aanmerkelijk hooger dan in andere plaatsen van ons land, b.v. Gro- ningen^ Breda, Arnhem, Katwijk, Dor drecht "e.a. Uit de curve van den voedings toestand van 1051 in 1940 onderzochte kinderen blykt, dat de voedingstoestand der Middelburgsche schoolkinderen als geheel genomen niet fraai was. Deze reeds vroeger bestaande onvoldoen de voedingstoestand van vele Middelburg sche kinderen, gevoegd bij het feit, dat tengevolge van het oorlogsgeweld de voe ding van een bepaalde categorie kinderen nog slechter was geworden, maakte in grijpen noodzakelijk. Indien hier geen hulp zou worden geboden, moesten wij, gezien de ervaringen van ons land in den mobili satietijd 19141918 en van de oorlogvoe rende landen in 19141918 vreezen, dat na korter of langer tijd Middelburgsche kinderen ten offer zouden vallen aan on dervoeding en haar gevolgen zooals t.b.c. en andere infectieziekten. Deze hulp moet voor twee categorieën bedreigde kinderen op verschillende wijze worden gegeven: I. Aan kinderen van oorlogsslachtoffers, die vóór Mei in voldoende sociale omstan digheden verkeerden, maar die tengevolge van het oorlogsgeweld financieel zoodanig z(jn achteruit gegaan dat de voeding van de kinderen onvoldoende werd, zou het her stelfonds kunnen helpen. II. Aan hen, die vóór Mei in slechte sociale omstandigheden verkeerden, moet de hulp evenals vroeger blijven bij de or ganen van burgerlijke armenzorg: het bur gerlijk armbestuur, de kerkelijke diaconieën e.a. eventueel aangevuld door Winterhulp Nederland. Hulp aan kinderen uit het Herstelfonds. In October bracht ik rapport uit aan B. en W. van Middelburg over den onvol doenden voedingstoestand van verschillende kinderen van oorlogsslachtoffers en ver zocht een aanzienlijk geldbedrag ter be schikking te stellen om via den school artsendienst deze kinderen te kunnen hel pen. B. en W. zonden het verzoek door naar de afdeeling Volksgezondheid van het Departement van Sociale Zaken. De in specteur van de volksgezondheid gaf na een bespreking een gunstig advies over het verzoek en adviseerde tevens te Middel burg een kookcursus te doen geven van de Ver. inzake huishoudelijke voorlichting. Na een bezoek op het departement van sociale zaken, waar de burgemeester van Middel burg en de schoolarts een bespreking had den met den directeur-generaal en den hoofd-inspecteur van de volksgezondheid, werd het gevraagde bedrag in principe toe gezegd en kon de schoolarts einde Novem ber beginnen met de steunverleening in natura. De uitzending van kinderen naar vacantie-kolonies was toentertijd niet mo gelijk omdat in Middelburg de mazelen heerschten en omdat meer dan de helft van de ouders met het oog op de tijds omstandigheden uitzending weigerden; dit laatste is ook thans nog het geval. Men moest te Middelburg dus de zwakke en ondervoede kinderen ter plaatse helpen. Hoe men werkt. De werkwijze van den schoolartsendienst te Middelburg is thans als volgt: 1. De hoofden der scholen, die door hun werk de sociale toestanden in de huisge zinnen kennen, zenden aan den schoolarts een lijst van kinderen van oorlogsslacht offers. Zuster Le Nobel, die door de com missie inzake huishoudelijke voorlichting voor Middelburg ter beschikking is gesteld, doet huisbezoek en zendt de kinderen die den steun het meest noodig hebben, het eerst naar den schoolarts. De kinderen die den steun minder noodig hebben, worden later onderzocht. 2. Het normale onderzoek door den schoolarts heeft plaats. Indien de school arts daarvoor op medische zoowel als so ciale gTonden redenen aanwezig acht, geeft hij, wanneer de ouders dit wenschen, een bon voor voedingsmiddelen. Deze bon is een maand geldig. 3. De bon blijft binnen de distributie- grenzen. Er worden geen extra-distributie bonnen aangevraagd. 4. De verstrekte levensmiddelen zijn: melk, kaas, boter, eieren, vleesch, groente, fruit en kruidenierswaren. 5. De medische richtlijnen zijn opgesteld in overleg met den districts-kir.derarts, dr. van Maren Bentz van den Berg. 6. Zoo noodig krijgen de kinderen hoog- tezon-bestraling in het Gasthuis onder toe zicht van dr. Brongers, na verkregen toe stemming van den huisarts. 7. De verstrekte bonnen worden, vóór ze aan de ouders worden gegeven, gecon troleerd door iemand, die de sociale om standigheden van de ouders kan beoor- deelen. Deze heer is ook zoo vriendelijk geweest het financiëel beheer van het ter beschikking gestelde bedrag op zich te nemen. 8. Eenmaal per maand worden de kin deren door den schoolarts gecontroleerd op lengte, gewicht en algemeenen lichame- lyken toestand. Zoo noodig wordt daarna de steun voor een maand verlengd. De van eind November tot half Januari verkregen gegevens zijn de volgende: Er werden onderzocht: 149 kinderen van oorlogsslachtoffers. Bij 38 kinderen werd onvoldoende voedingstoestand gecon stateerd. 99 kinderen hadden extra voe ding noodig. Daarvan betaalden de ouders dit zelf voor 25 kinderen, het Herstelfonds voor 74. 50 kinderen hadden geen extra voeding noodig. Aan 49 kinderen werd hoogtezon gegeven, terwijl door de ouders aan 37 kinderen toestemming gegeven werd voor uitzending naar een vacantie- kolonie. De gewichtstoename per maand van de 50 gecontroleerde kinderen was zeer goed, zooals onderstaande getallen aan- toonen (zie bijlage). Tusschen haakjes staat de normale gewichtstoename per maand: Mooie gewichtstoenamen. De gewichtstoename per maand van de 50 gecontroleerde kinderen was zeer goed. Sommige kwamen 2600 gram aan inplaats van de vereischte 250 gram; an deren 2500, 2200, 1500, 1200, 1000 enz. inplaats van de vereischte 180, 170, 300 400, en 350 gram. De gewichtstoename van 40 van de 50 kinderen is meer dan het dubbele van de normale gewichttoename per maand en van 5 kinderen zelfs meer dan het 10- voudlge. Deze voorlooplge resultaten wyzen er op: Dat de meeste van deze kindenen onvol doende gevoed waren; dat voor gezinnen met kinderen het distributie-kwantum vol doende Js. Er worden immers geen extra- distributiebonnen verstrekt, terwijl de ge wichtstoename uitstekend js. De onvol doende van deze kinderen Is geen gevolg van het onvoldoende aanwezig zijn van voedingsmiddelen maar van gebrek aan geld. Om te zien hoe het staat met t.b.c. ge vaar, werden 989 schoolkinderen op tuber culose onderzocht met behulp van een onschuldige tuberculine reactie. Deze was positief bij 78 kinderen (7«7 Deze kinderen werden met Röntgenstralen door licht, waarby 4 actieve longprocessen wer den gevonden. Deze verhoudingen zijn niet onrustbarend. Armenzorg. 'Door de prysverhooglng van verschillen de levensmiddelen boter, vleesch, vet, spek, eieren, fruit, melk) zijn sommige ondersteunde gezinnen thans niet meer in staat voor een voldoende voeding te zor gen. De inspectie van de volksgezondheid heeft daarom op mijn verzoek dr. de Nooyer belast met een systematisch onder zoek naar den gezondheidstoestand en het financieele gezinsbudget van gemeente patiënten e.a. ondersteunde gezinnen te Middelburg. De resultaten van dit onder zoek zijn nog niet rijp voor een publi catie.' Er bleek echter, dat verschillende menschen te mager zijn en dat er vrij veel gevallen van lichte tot matige bloedar moede voorkomen. Het burgerlijk arm bestuur blgkt voor de tegenwoordige toe stand een open oog te hebben, en werkt bij dit onderzoek mede. ZWARE BRAND IN DEN HAAG. Vrijdagavond om ongeveer half elf werd de Haagsche brandweer door een nacht waker van het perceel Lange Voorhout 1 gealarmeerd voor een vermoedelijken bin nenbrand, daar rookvorming werd gecon stateerd. Spoedig was de brandweer aan wezig, waarna de vuurhaard werd opge zocht. In het perceel Lange Voorhout 3 bleek het vuur te woeden in het trappen huis en hierop werden de eerste stralen gericht. De brand, die zich aanvankelijk niet zoo ernstig liet aanzien, bleek echter vrij hevig te zyn. Om elf uur sloegen plot seling groote vlammen uit het dak van het perceel Lange. Voorhout 1 en verspreid de zich een geweldige vonkenregen over de omliggende huizen. Onvermoeid hebben de Haagsche brand weer en de Duitsche politie den fel oplaai- enden vuurgloed bestreden, waarbij hun taak werd verzwaard door een eenlgszins straffen wind, welke het vuur nu en dan heftiger deed aanwakkeren. Onophoudelijk bleef men echter met de waterstralen de vlammen aantasten en ge leidelijk wist de brandweer de vuurzee te bedwingen en den brand tot genoemde panden te beperken, zoodat in den vroegen ochtend de meeste manschappen konden inrukken. Omtrent de oorzaak en de schade kon tot dusver niets worden medegedeeld. EXTRA-UITKEERINGEN BOVEN DEN R1JKSSTEUN. Het N.V.V. bereikt haar doel. De N.V.V.-persdienst deelde ons het vol gende mede Reeds drie maanden geleden heeft het N.V.V. bevoegde instanties erop gewezen, dat de steunuitkeeringen onvoldoende zijn. Het heeft tevens een onderzoek ingesteld in hoeverre de stijging der kosten van le vensonderhoud het den arbeiders mogeiyk maakt nog met hun steunultkeering in het noodzakelijke levensonderhoud te voor zien. Het N.V.V. heeft zich met deze kwestie al bezig gehouden, toen een groot gedeel te der huidige werltloozen nog in de werk verruiming tewerk was gesteld, en dien tengevolge de kwestie van de sreunuit- keering was als thans. Het aanhoudende vriesweer heeft nu al eenige weken den grond hard gemaakt, waardoor vele bouw vakarbeiders het leger der werkloozen nog vergrooten. De verschillende staatslnstantles, wier samenwerking voor het tot standkomen der steunverhooging noodzakelijk is, wa ren reeds, op voorstel van het N.V.V., be reid, door verhooging der steunuitkeering den toestand van de werkloozen te ver lichten. De onderhandelingen werden even wel onderbroken, toen de werkloozen zelf, door onverantwoordeiyke raddraaiers op gestookt, overgingen tot demonstraties op straat, om indruk te maken op de be voegde staatsinstanties. Het N.V.V. heeft vele malen geprobeerd om de bevoegde staatsinstanties, niettegen staande deze demonstraties, te bewegen zich met het probleem der werkloozenuit- keering bezig te houden, opdat zy door verhooging van den steun resp. extra-uit betaling zou toonen rekening te houden met den onhoudbaren toestand der arbei ders. Deze onderhandelingen hebben er toe geleid, dat onverwijld en indien mngeiyk nog In deze week, een toeslag van 40 pet. op de steunuitkeering betaald wordt. Op 1 Maart wordt opnieuw 40 pet. betaald en op 1 April nog eens 20 pet. De getroffen regeling wordt van alle kanten toegejuicht en met vodoening ont vangen. Een aantal extra-uitkeeringen ls voor de werkloozen doelmatiger dan een kleine vaste verhooging. Zij krygen nu in eens een grooter bedrag in handen, waar door zg de verschillende gemaakte schulden en verplichte afbetalingen kunnen voldoen. Er bestaat hoop, dat na de vorstperiode de „werkverruiming", waarin de arbeiders vroeger werkzaam waren, op zyn minst in denzelfden omvang wordt hervat en dat de bouwvakarbeiders weer aan den slag gaan. Voegt men daarby de maatregelen van staatswege, om de werkloosheid te ver minderen, dan is er reden om aan te ne men, dat er van den zomèr in Nederland geen werkloozen meer zullen zijn. Gedeprimeerde stemming op de Amsterdamsche beurs. Op de Amsterdamsche effectenbeurs heerschte gisteren een onbehaaglijke, ja, zelfs gedeprimeerde stemming. Reeds da delijk na opening kon men dit waar nemen, aangezien vrywel alle fondsen, met uitzondering van de beleggingsmarkt, be- 1 angry k beneden de vorige noteeringen werden ingezet. Een bepaalde oorzaak voor het minder gunstige beurssentiment kon men niet onmiddellijk aanwyzen. Nederlandsche industrieele aandeelen konden zich naar verhouding lang niet kwaad handhaven. Aku's openden een vol procent beneden den koers van Donder dag. Philips verloren bij het begin van de beurs anderhalf procent, en zakten te gen het slot nog verder ia Unilevers wer den vrywel den geheelen middag om en nabij de 116 procent verhandeld. Van cultuurfondsen werden Rubbers eenlgszins aangeboden. Suikeraandeelen waren eveneens aan den lagen kant In Tabaksfondsen ging weinig om, al hoewel de noteeringen ook hier over de geheele linie aan den lageren kant waren. In scheepvaartfondsen hadden zich de koopers geheel en al teruggetrokken, zoo dat het weinige materiaal, dat werd aan geboden, onmiddeliyk koersverliezen ver oorzaakte. Voor bankaandeelen bestond heden eenige belangstelling. Het was voor de beurs een verrassing, dat de Rotter- damsche bankvereeniging haar dividend over het afgeloopen boekjaar met een half procent kon verhoogen. In de Ame- rikaansche afdeeling bestond, zooals reeds gezegd, een flauwe stemming. De lagere koersen, die Wallstreet seinde, werden hier geheel en al overgenomen. Een vrije stem ming kon men waarnemen voor Neder landsche staatsfondsen. Het aanbod in de gestaffelde leening bleek te hebben plaats gemaakt voor een flinke vraag, zoodat de koers tot 85 procent wist op te loopen. Ook de oude emissies en de nieuwe lee ningen waren aan den vasten kant. Bataafsche Petr. My. Obl. 3% 80»/2 81 A Amsterdamsche Bank 110% HO A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 365 361% A K.M. De Schelde Nat. Bez. 68% 66 A Houthandel Alberts 105% C Union Pac. Rr. 80% Nederland le lng 1940 4 99 99% Nederland 2e lng 1940 4 94% 94% Nederland m. bel. fac. 1940 4 99 99 Ned. 1 1000 1938 (3%) 3 84% 84% Indië k 1000 1937 3 84% 85% A Ned. Ind. Handelsbank 126»% 124% C Ned. Handel My. 116% 116% A Van Berkels Patent 47% 47 C Calvé Delft 70% 70 A Lever Bros en Unilever 119 115% A Philips GloeiL Gem. Bez. 197% 194% C Am. Car Foundry 32 fll C Anaconda Copper 28% 47% C Bethlehem Steel 82% 80% C General Motor 50% 49 C Kennec. Copper 35% 34% C North Am. Aviation 17 16»% C Rep. Steel 25% 24% C Un. States Steel 65% 64% C North Am. Cy. 17% 17% A Kon. Petroleum My. 246 241% C Contin. OU Cy. 18% 18 C Philips PetroL 35% 85% C Shell Union 11% 11% C Tide Water Ass. Oil 10% 10% A Ned. Scheepvaart Unift 172% 169 Voor de nieuwe periode een dergelijke regeling te verwachten. Hoogere puntenwaardeering voor verschillende goederen. In een persconferentie heeft de heer H. G. Heg, directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel eenige toelichtingen gegeven op de nieuwe distributieregeling voor textiel producten. Hij heeft daarby ook over eenige aanverwante onderwerpen gegevens ver strekt. In de eerste plaats deelde hy mede wat de resultaten zijn geweest van het systeem van inlevering en uitdeeling van gebruikte kleedingstukken. In totaal zjjn in de afgeloopen distributie- periode 181.857 groote kleedingstukken in genomen, waarvan 150.813 overjassen en mantels, 16.368 heerencostuums en 14.676 wollen dekens. De heer Heg bracht dank aan de land- genooten, die hun kleeding hebben beschik baar gesteld en aan de kleedingcomité's die aeze vorm van hulpverleening zonder kos ten mogelyk hebben gemaakt. Weder uitgereikt zyn aan Nederlandsche vrouwen en mannen in dezelfde plaats van inwoning 169.249 stuks, zoodat nog 12.608 groote stukken in voorraad zyn welke zoo spoedig mogelyk zollen worden verdeeld. Deze kleedingactle is zeer verheugend verloopen aangezien het alduo mogelgk is geweest een waarde van ongeveer 1 mll- lloen gulden zonder kosten aan de meest behoeftigen te doen toekomen. Het is de be doeling ook voor de volgende distributie- periode een dergelijke regeling te ontwer pen. Voorts deelde de heer Hey mede zich in verbinding te hebben gesteld met Winter hulp Nederland en er voor zorg te hebben gedragen, dat menschen, die door Winter hulp kunnen worden geholpen en misschien formeel niet aan de voorwaarden voor de verstrekking van kleedlng en dekking in aanmerking komen, te laten voorgaan bij de voorziening. Dergelijke menschen, die door Winterhulp geholpen kunnen worden, zullen zeker niet op de formaliteiten van de distributieregeling vastloopen. Een ander gunstig resultaat kon de heer Hey nog mededeelen de voorziening van textielproducten van de geteisterde bevol king van Rotterdam is thans verzekerd. Van het begin af heeft het rijksbureau alle moeite gedaan eerst Rotterdam te helpen. Thans is men zoover dat verklaard kan worden, dat de bevolking aldaar het noodige kan krygen. Neemt men in aanmerking voor hoevele millioenen aan textielproduc ten in Rotterdam verloren is gegaan, dan moet men dit een groote prestatie noemen van de leveranciersgroepen aldaar. DE ZEEUWSCHE GETROFFENEN ZULLEN VAN HET EERSTNOODIGE WORDEN VOORZIEN. Thans is het de bedoeling te beginnen de benadeelde groepen in het geteisterde Zeeland en In de Grebbestreek van het eerstnoodige te voorzien, opdat men ook daar zyn verloren gegane voorraden kan aanvullen. Wat dan de distributieregeling zelve be treft legde de heef Hey bijzondere nadruk op de bestryding van den kettinghandel en van de prirjsopdrgving. De detailhandel heeft tot nu toe een betrekkeiyke vryheid gehad. Zonder aan den bona-fide-handelaar te kort te willen doen, moest de heer Hey toch be kennen, dat de lux© van de vryheid toch wel wat grootsch blykt te zyn geweest. Strenge maatregelen tegen ketting- handel en prijsopdryving. Hij ziet zich dan ook genoodzaakt voort aan de strengste maatregelen te moeten nemen. Tot vandaag zyn er 107 vergunnin gen ingetrokken, d.w.z. dat deze 107 zaken gesloten zyn. De heer Hey vreest dit aantal binnenkort met eenige honderden te moe ten vermeerderen. Het kan niet worden toegelaten dat enkelingen zich ten koste van de gemeenschap bevoordeelen. By het publiek is het grootste euvel de handel in kaarten geweest. Men kot 1 kaarten op van menschen, die zelf gt i geld hadden om hun textielkaarten t volle te besteden. Het ware een bete uiting van sociaal besef geweest, indi men deze menschen aan geld had geholp n om hen in staat te stellen hun punten v. tl te besteden. Voorts noemde de heer Hey het eeu vreemd verschynsel dat juist de textle- afdeeling van het distributiesysteem zoo bestormd wordt met aanvragen voor extra- toewyzingen. De toeloop is zoo groot ge weest dat de heer Hey maatregelen heeft moeten nemen, om te waarborgen dat sp^ ciale vergunningen alleen dan worden v - strekt, wanneer werkelyke noodzaak at., wezig is. Op een vraag of men pnnten van de ot puntenkaart nog kan opmaken, antwoorc de heer Hey ontkennend. Weliswaar is winkelsluiting in de laatste Januaridag.- i velen een streep door de rekening ge wee doch dit zy een troostde punten die i deze laatste dagen aangeboden werden, w ren meestal niet de punten van de eig textielkaart, zoodat deze winkelsluiting hoofdzaak degenen getroffen heeft, c'. handel in kaarten hebben gepleegd. Moc.it het geval zich voordoen, dat iemand zjjn eigen kaart nooit heeft kunnen gebruiken wegens gebrek aan geld en nu ineens geld heeft gekregen, dan kan zoo iemand met inlevering van zijn ongebruikte kaart zon der punten geholpen worden door het plaatselijk distributiekantoor. Hoogere puntenwaardeering. Wat de puntenwaardeering nu betreft, deze is inderdaad hier en daar hooger dan in de vorige periode. Het rijksbureau is er echter van uitgegaan dat het beter was de goederen hooger te waardeeren, dan pun ten uit te geven, die later niet voor goede ren in te lossen gouden zijn. Dan zou men slechts een voorraad papier onder de be volking hebben gebracht zonder de aanwe zigen textielvoorraad eerlyk te hebben ver deeld. Zooals het nu is, geeft de waardee ring der verschillende artikelen in ieder geval de zekerheid, dat tijdens edn gel dingsduur van deze kleedingkaart de ze kerheid bestaat, cat de bevolking haar pun ten ook besteden kan. KAARTEN OM GROF GELD. By de politie te Rotterdam kwamen den laatsten tyd klachten binnen van menschen, die by hazardspel soms gedeelten van hun weekloon verloren. De politie zette haar posten uit en kreeg er de lucht van, dat een bewoner van het Noorden,' de 37-jarige sigarenwinkelier G. C. M., des avonds klanten achter zyn win kel ontving en met hen een spelletje „pe toet" speelde, waarby het om bedragen van dubbeltjes en kwartjes ging. Eenige dagen geleden deed de politie des avonds een inval by dezen M. Zij kon ge- makkelyk hooren, dat in het sousterrein kaart gespeeld werd en op het bellen van de politiemannen werd eerst na eenigen tijd geopend. Vier mannen werden aangetroffen en. meegenomen naar het bureau, waar zy wer den verhoord. Drie hunner speelden slechts een ondergeschikten rol, want het bleken klanten van den sigarenwinkelier te zyn, die by hem op visite kwamen ten einde een spelletje kaart te spelen, echter tegen vry grof geld. zy werden daarom heengezon den. M. vertelde, dat hy dit zaakje op touw had gezet, om zijn klanten van de sigaren zaak, die uiteraard niet meer zoo floreerde als voorheen tevreden te houden. Na deze mededeeling kon proces verbaal worden opgemaakt terzake van het beroepmatig geven van gelegenheid tot hazardspel. Na het verhoor is de man op vrije voe ten gesteld. WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Lelden raadt een ieder aan om, alvorens ln rela tie te treden met het advertentiebureau „Leiden", eigenaar B. G. Voorham, wo nende te Leiden, Nachtegaallaan 16, zich tot hem om inlichtingen te wenden. Voorham houdt zich voornamelyk bezig mei het uitgeven van z.g. zakengidsen. A Handelsver. Amsterdam A Ned. Ind. Suiker U. A Deli Batavia My. C Deli My. k 1000 A Senembah My. C Pennsylv. Rr. C Amsterdam Ruber A Deli Batavia Rubb. My. A Hessa Rubber Mij. A Serbadjadi Sum, Rubb. 422% 416'/ 253% 249% 188 257»/, 250% 214 210% 25% 25 266% 261% 214»/, 208 142% 142 124 124 ■BSBESEBBtanBaafiaBEanBHUMMa S Het nut I van BEr waren eens twee winkeliers, Zy heetten Jaap en Steven. B™ Zij dreven zaken in het klein Waarvan zij moesten leven. Toch droomden.zij van grooten bloei I En oitgebrqjde zaken, IB En beiden dachten middlen uit Om tot dat doel te raken. II Jaap dacht„Als ik wat winnen wil, q Dan moet ik ook wat wagen, Bj Dan moet ik adverteeren gaan gj Zoo noodig alle dagen Dan kykt geen sterv'ling in de krant, Of myn naam moet hij lezen I Dan ziet hy telkens weer opnieuw By Jaap daar moet je wezen Zoo dacht en deed de wyze man, Maar niet alzoo deed Steven Hy was een man van ouden tyd Voorzichtig ln zyn streven Hij gaf geen cent onnoodig uit, Nooit zou hij adverteeren h „Myn vader heeft het nooit gedaan, g Waarom zou ik liet probeeren De menschen, die myn klanten zyn, S Die zuilen dan wel blijven I Die loopen toch niet naar de lui, Die in de kranten schry ven En ging hy 's avonds by zyn haard SDe advertenties lezen, Dan sprak hij „Centen weggegooid Bik zal zoo gek niet wezen l" En zoo werd Steven nimmer rflk, H Maar Jaap, die adverteerde, Kreeg nieuwe klanten met den dag g En zijne zaak floreerde is voor de geheele provincie Zeeland hft aangewezen advertentie-orgaan. 5 GROOTE PUBLICITEITSWAARDE. NIET DUUR. Komt dagelijks in 16.000 gezinnen van betalende abonné's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6