DE RAAD VAN VLISSINGEN. Duurtetoeslag en gratificatie voor gemeente ambtenaren. Uit onze couranten van 50 jaar geleden. Rechtszaken Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 1 Februari 1941 De begrooting in één uur tijd behandeld. Gratificatie gemeente-ambtenaren. Als stoffelijk blijk van waardeering voor de.in de dagen van Mei 1940 door verschil lende gemeente-ambtenaren verrichte extra-werkzaamheden, stellen Burg. en Weth.voor dezen een gratificatie toe te kennen. De VOORZ. stelt voor, de afwikkeling ven deze zaak in handen van B. en W. te stellen. De bezwaren van den raad worden o,qk door B. en W. gedeeld en zij zullen met de gemaakte opmerkingen rekening houden. De heer VAN OORSCHOT meent er aan toe te voegen „en werklieden" en de heer KORTEWEG „brandweerlieden". De VOORZ. zegt, dat dit de bedoeling is. Hierna wordt het voorstel aangenomen. Duurtetoeslag gemeentepersoneel en verhooging kindertoelage. Burg. en Weth. stellen voor over te gaan tot 'het verleenen van een duurte- bijsla'g aan het gemeente-personeel, voor zoover hét bruto-salaris een bedrag van 1900 's jaars niet overschrijdt en tot het verhoogen van het minimum-bedrag der kindertoelage. De heer KöNIG wenscht het voorstel Van Gèd. Staten over te nemen. De VÓORZ. zegt, dat dit niet kan. De heer VAN ROOIJEN meènt, dat dit voorstel niet ver genoeg gaat. Ook de hoogere ambtenaren voelen de stijging der levensmiddelen. /Nu er geen andere oplos sing'is zal spr. zich er bij neerleggen. Hij hoopt, dat B. en W. spoedig met een ander voorstel zulffen komen. De heer VAN OORSCHOT noemt dit een zeer sympathiek geluid. Niet alleen voor de minimum-lgders is het leven moeilijk. De grens is veel te laag getrokken en spr. hoopt oók, dat spoedig een beter voor stel zal komen. Verder zegt spr. dat hij de salariee ring der wethouders zeer onbevredigend vindt. Lij,'die er van leven moeten behooren ook tot de minimum-lgders. Gaarne zou hij 't salaris bepaald zien als te Middelburg. Zoplang dit niet mogelijk is, dringt hij aan op' een duurtetoeslag voor de wethouders. De heer POST vraagt, of ook het tij delijk gemeente-personeel onder deze duur- te-toeslag valt. De VOORZ. beantwoordt dit toestem- mènd. Wat de salarieering der wethouders betreft, dit heeft zgn volkomen instemming en hij wil gaarne stappen doen bij Ged. Staten. Wethouder RORIJE zegt, dat deze maat regel maar gen halve maatregel is. Vele ambtenaren vallen hier niet onder. Pogin gen van B. en W. om de grens hooger te stellen bg. de hoogere autoriteiten hadden geen resultaat. B. en W. konden niet verder gaan. .Wij zullen er in moeten berusten, hoewel het B. en W. ook onbevredigd laat. Het voor stel is gedaan om de minder-draagkrachti- gen te kunnen helpen. Het voorstel werd daarna aangenomen. Exploitatiekosten bjjz. lagere scholen. Vastgesteld worden de bedragen der exploitatiekosten per leerling aan de bgz. lagere scholen over 1941. Heffing opcenten. Besloten wordt .tot heffing van 75 op centen op de hoofdsom der gemeénte-fonds- belasting. De VOORZ. deelt mede, dat deze hef fing moet worden ingetrokken. Behandeling gemeente-begrooting. Hierna kwam aan de orde de behande ling der gemeente-begrooting 1941 en die der bedrijven en instellingen. 'Pe VOÖRZ. wijst op de buitengewone tijdsomstandigheden en dringt aan op be knoptheid. De heer VAN OORSCHOT zegt. dat deze tijd dringt tot de grootst mogelijke samenwerking, bij alle verschil van over tuiging. Spr. ziet af van het houden van algemeene beschouwingen. Hij wijst er op. dat deze begrooting wei nig houvast biedt, zooals alles nu onze ker is. Een blik slaande op de achter ons lig gende gebeurtenissen, zegt spr. dat eens klaps alle welvaart is stopgezet. Hg besprak de evacuatie van Vlissin- gen en brengt dank aan de bevolking van Walcheren voor de spontane hulp. Hulde, brengt spr. aan alle gemeente diensten voor de plichtsbetrachting en aan den .gemeentesecretaris en de wethouders voor hun veelvoudigen arbeid. Groote behoefte heeft spr. den burge meester hartelijk te danken voor zijn op treden in de ernstige dagen die Vlissingen beleefde. Hij heeft bewezen niet alleen een goed- vader te zijn voor de ingezetenen in de goede dagen, doch niet minder in de kwade dagen en heeft zich getoond, een magistraat van groot formaat te zijn. Spr. wil den burgemeester hiervoor in het openbaar hulde brengen. Spr. brengt dank aan allen, die voor de gemeente zich verdienstelijk hebben ge maakt en noemde verschillende maatrege len, die genomen zijn om de lasten der be volking te verlichten. Spr. wijst op de belangen" van het on derwijs, die gevaar loopen en hoopt dat B. .en W. hieraan aandacht zullen blijven schenken. Óok de, school voor achterlijke kinderen wil hij hierin betrekken. Voorts besprak de heer Van Oorschot de prijzen voor de centrale keuken. Voor vele gezinnen zal het niet mogelijk zijn voedsel uit de centrale keuken te betrek ken en zal dus de voedselvoorziening in gevaar komen. Hij vraagt of de tarieven niet kunnen worden herzien. Wanneer de voedselvoorziening in het gedrang komt, bestaat er gevaar voor uit breiding der t.b.c. Vlissingen heeft in-dit opzicht gunstige cijfers, maar dit wordt in gevaar' gebracht door .dedreigende onder voeding. Hierna wees spr. op de geruchten van samenvoeging van gemeenten. Spr. weet niet in hoeverre deze gemeente hierbij be trokken is. Daarom hoopt hij, dat de Raad hierover zooveel mógelijk zal worden in gelicht. Verder wees spr. op de zoo zwaar ge troffen zuster-gemeente Middelburg, waar over hij z\jn deelneming uitspreekt. Hij is echter van meening, dat pnze gemeente niet minder getroffen is en ook zij wel kan spreken van „herbouw der gemeente". Ook hieraan dienen B. en W. aandacht te besteden. Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken, dat onze gemeente zich na de zware slagen in de toekomst weder zal mogen opriohtèn, en er een nieuwe schoone opbloei zal mogen komen. De Keer VERHAGE zou mede namens de heeren Korteweg en Van Linschoten het volgende willen zeggen: Wij wenschen de algemeene beschouwin gen over de aangeboden begrooting te be perken tothet uitspreken van den diep- gevoelden wensch, dat in het pas aange vangen begrootingsjaar het Nederland- sche volken daarmee dus de Vlissing- sche bevolking een eenheid moge vinden als nimmer tevoren, kan het zijn met om vatting van ons geheele volk. Het is onze vaste overtuiging, dat, met volledig be houden van den Nederandschen volksaard, deze eenheid kan worden bereikt. Wij spreken deze woorden, omdat stellig zonder bestrijding kan worden vastgesteld dat het volksbelang slechts gediend kan zijn met de grootst mogelijke mate van eenheid. De nieuwe tijd, die aan onze deur klopt, vraagt deze in het waarachtig be lang van land en volk niet in de laatste plaats van de belangen van onze zwaar getroffen stad. Voor het overige wenschen wij ons zon der voorbehoud aan te sluiten bij de warme woorden door den heer Van Oorschot ge sproken tot burgemeester en wethouders voor hun arbeid in het afgeloopen jaar, inzonderheid in de Mei-dagen en daarna. De heer SOREL kan kort zijn, na de woorden door den heer Van Oorschot ge sproken, waarmee hij voor een zeer groot deel instemt. Spr. hoopt dat God onze ge meente zal behoeden in het komende jaar en de welstand weer moge terug keeren. Ook de heeren DE RUITER en AN- DRIESSEN spreken in gelijken geest. De VOORZ. zegt hartelijk dank voor de gesproken woorden en wijst óp de groote eensgezindheid van den Raad, die slechts aan het belang van Vlissingen ten goede komt en hij hoopt dat deze goede ver standhouding bestendigd zal blijven. Hij dankt den heer van Oorschot voor zijn waardeerende woorden en brengt on der Instemming van den Raad dank aan hetgeen den heer van Oorschot in de dagen van algeheele evacuatie onder persoonlijk gevaar voor de broodvoorziening door de Broederband ter plaatse in Vlissingen verrichtte. Wat het onderwijs betreft zijn B. en W. natuurlijk diligent, de moeilijkheden gedu rende de Nederlandsche mobilisatie en daarna door de bezetting zijn zeer groot, men bedenke, dat de ziekenverzorging waarmede het leven dér menschen direct bij, is betrokken, moet voorgaan bij de op voeding, hoewel ook deze van zeer groot belang is, maar daarom moest toch de school van den Bonedjjkestraat worden ter beschikking; gesteld als noodziekenhuis aan het St. Jozeph-ziékenhuis. Het voedingsvraagstuk is buitengewóón belangrijk. De t.b.c.-sterfte was in Zeeland zeer gunstig in vergelijking met andere deelen van het land, hierin dreigt echter verandering te komen door toenemende ondervoeding; zoodat wij ons tot het uiter ste zullen moeten inspannen, om deze ondervoeding tegen te gaan. De tarieven van de centrale keuken zijn van hooger hand vastgesteld. Wat de samenvoeging, van gemeenten betreft, de plannen daartoe zgn nog zeer voorloopig en staan dus nog niet vast. De Raad zal echter tijdig ingelicht worden. Ten opzichte, van den herbouw van Vlis singen deelt spr. mede, dat onze gemeente zeer weel schade geleden heeft, tot op he den reeds meer dan 8 millioen. Op het oogenblik kan .echter nog niet over op bouw gesproken worden, omdat wjj nog midden in de- gevaren zitten. Ir. Ringers geeft echter telkens blijk aan zijn belang stelling voor den. opbouw van Vlissingen. De tgd- om conclusies voor den weder opbouw te trekken is echter nog niet aan gebroken. Het vraagstuk heeft de volle aandacht van B. en W. Hierna wórdt de zitting verdaagd tot 's middags twee uur. Na heropening der zitting zei de heer KORTEWEG, dat een zinsnede in de Nieuwjaarsrede van den burgemeester hem bgzonder' getroffen heeft, n.l. de zeer uit zonderlijk financieele positie der gemeente. Een 5000 menschen, voornamelijk vele beter gesitueerden, zijn vertrokken. De uit gaven stjjgen zeer .en de inkomsten ver minderen.'Hij hoopt, dat voor Vlissingen een bijzondere regeling zal worden ge troffen, zonder dat haar onafhankelijkheid in gevaar komt. De VOORZ. zegt, dat dit punt de be langstelling. vap het. college heeft. Spr. heeft hierover reeds in Den Haag ge sproken en. het heeft de aandacht der hooge regeering. Hierna werd de begrooting artikelge- wjjs behandeld. By art. 1 komt de. heer VAN OOR SCHOT, terug opde salarieering der wet houders. Hij dringt er, op aan bij Ged. Sta ten verhooging der jaarwedden der wet houders te bepleiten. Spr. - meent in den geest van den raad te spreken. De VOORZ. zegt, dat htJ dit punt reeds herhaaldelijk met aandrang bij Ged. Staten besproken heeft Al is niet alles, dan is toch wat bereikt. De heer DE RUITER is ook van mee- nleng dat de jaarwedden aan den lagen kant zijn, temeer daar zij de volle dag taak der betrokkenen vergen. Bij hoofdstuk Hl (openbare veiligheid) bespreekt de heer ANDRIESSEN het ver vaardigen der uniformen der politie, waar voor de arbeiders te laag betaald worden. Spr. wil dat de collectieve loonen uit betaald worden. De heer DÈ ROO is van dezelfde mee ning. Bij, aanbesteding moeten de collec tieve loonen gehandhaafd worden. Dit geldtvoor a'le arbeiders in welke bran che ook. De heer SÖREL onderschrijft deze woor den volkomen. Weth. RORIJE gééft nadere inlichtin gen. Op de uitgaven voor de politie moest bezuinigd worden. Er is overeenstemming bereikt tusschen den werkgever en den werknemer betreffende het loon. Anders was dit werk buiten de gemeente gegaan, daar de inschrijvingen van buiten de stad goedkooper waren. Bij de overeenkomst waren beide partijen tevreden. Spr. is er op zichzelf voor, dat de col lectieve arbeidsvoorwaarden gehandhaafd worden. Spr. vraagt zich af of dit echter wel een taak voor de gemeente is, of alleen voor de betrokkenen. De gemeente moet de textielgoè- deren thans zelf inkoopen en hier spréken de gemeente-financiën een, woord je mee. Wij kunnen nu echter juist nagaan, wat de werkgevers en de werknemers er aan verdienen. De heer DE ROO heeft het antwoord van den heer Rorije niet geheel bevredigd. Spr. is van meening dat het wel degelijk de taak van de gemeente Is. de collectieve overeenkomsten te handhaven. De gemeen te kan hier zelf een voorbeeld geven. De heer POST zegt, dat het antwoord hem heelemaal niet bevredigt. Er zijn onder de werkgevers meer of minder lo yale menschen, en de gemeente moet er voor waken, dat de voorwaarden voor de arbeiders goed zijn, vooral nu het sta king?' scïit den arbeiders is ontnomen. De eer ANDRIESSEN kan zich ook niet vereenigen met het standpunt van den wethouder van sociale zaken. Vooral nu moet de gemeente er voor waken dat de collectieve arbeidsovereenkomst wordt nageleefd. Weth. RORIJE noem- wat nu gezegd wordt, het trappen te een open deur, daar de gemeente er steeds op uit is, de C.A.O. te handhaven. Dit is haar leden bekend. Het betreft hier een klein werk en spr. verzoekt den raad het aan. het beleid van B. en W. over te laten deze zaak in orde te brengen. De heer WOLTERING wijst er op. dat. de politie-agenten in de afgeloopen maanden veel vrije Zondagen hebben prijsgegeven. Sr. hoopt dat de betrokkenen zooveel mo gelijk deze Zondagen nog zullen krijgen. Verder wijst spr. er op, dat op een lucht beschermingspost de menschen vrg primi tief worden behandeld. Hij hoopt, dat hierin verandering zal worden gebracht. De VOORZ. zegt, dat dit onderzocht zal worden. De heer DE RUITER vraagt hoeveel nieuwe agenten reeds zijn aangesteld. De VOORZ. zegt, dat er nu 10 zijn aan gesteld. De andere 10 worden binnenkort benoemd. De heer DE RUITER wil de reddings brigade tegemoet komen in het aanschaf fen van reddingsmiddelen. De VOORZ. gelooft, dat als de vereeni- ging zich, tot den raad wendt, zij wel een gewillig oor zal vinden. Bij hoofdstuk VI (openbare werken) be spreekt de heer VERHAGE de wenschelijk- heid van invoering \*an den titel van technisch ambtenaar. Dat zal de waar deering van het publiek ten beste komen. De VOORZ. zegt, dat hij de behoefte hiervan niet aanvoelt. Het voorstel zal nog nader door B. en W. bezien worden. De heer KöNIG bespreekt het rapport over de visschershaven. Wg hopen op bete re tijden om de plannen dienaangaande tot uitvoering te brengen. De heer DE RUITER bespreekt den toe stand van meerdere straten, o.a. de Noord straat en Vrouwestraat en hij hoopt, dat deze spoedig verbeterd zal worden. De heer POST merkt op, dat de straten in den laatsten tijd veel geleden hebben, bijv. in Goed Wonen. De post herstel straten is aan den lagen kant en hij dringt er op aan, bij Ged. Sta ten pogingen te doen, dien post te kunnen verhoogen. De VOORZ. gelooft dat ieder raadslid op dit gebied wel een verlanglijstje zal hebben, waaraan echter onder de tegen woordige omstandigheden nog niet kan worden voldaan. De heer SOREL zegt, dat ook in Ge meenschappelijk Belang de bestrating ver betering behoeft. Wethouder RORIJE vraagt zich af, of het- wenschelijk is in dezen tijd een volledig nieuw straatdek te leggen, waar men de kans heeft, dat alles door bominslag weer wordt vernield. De materialen zjjn zeer in prijs gestegen. Zooveel mogelijk wordt met oud materiaal verbeterd. Als wij een voorschot van het Rijk krij gen, kan worden nagegaan wat verbeterd kan worden. BiJ hoofdstuk Vin (onderwijs) bespreekt de heer VAN OORSCHOT de belangen der openbare school. Spr. hoopt dat B. en W. niet te veel de zorg voor dit onderwijs naar de oudercommissies zullen verwijzen. Vroe ger werd een en ander uit de collecte be taald, Deze wordt niet meer gehouden. Spr. wijst er op, dat in eerste Instantie de zorg voor dit onderwijs by B. en W. be rust. Hy keurt het af, dat voor het over leggen van een ïyst der kinderen, op het stadhuis 25 moest worden betaald. De heer WOLTERING vindt het stand punt van den wethouder van onderwijs uit stekend. Het openbaar onderwys mag niet boven het bijzonder onderwys bevoorrecht worden. Als men de inkomsten van de collecte mist, dan moet men aankloppen by de voorstanders vari het openbaar on derwas. In denzelfden geest geschiedt dit bij het bijz. onderwgs. Bg hoofdstuk IX (ondersteuning werk- loozen en behoeftigen) dringt de heer DE ROO aan op vérhooging der steungelden voor de georganiseerde werkloozen in ver band met de stgging der pryzen voor le vensbehoeften. Het betreft hier een groep, die haar plicht tegenover de gemeenschap heeft voldaan. Wij moeten maken dat deze menschen niet aan de liefdadigheid worden prijsgegeven- Met klem dringt spr. er op aan, dat po gingen in het werk worden gesteld, dat Vlissingen ln de 2e tariefklasse wordt ge plaatst Weth. RORIJE zegt, dat door B. en W. reeds pogingen z(jn gedaan om de steun- norm.en te verhoogen. Spr. heeft hoop op goeden uitslag. Verhoogingder tariefklasse voor de ge organiseerde werkloozen stuit op vele moeilijkheden, daar het betrokken departe ment hiervoor niet de gewenschte mede werking verleent. Van plaatsing in de 2e tariefklasse zal in het geheel geen sprake zgn misschien is het mogelijk de gemeente in de 3e klasse te plaatsen. Gelukkig kunnen wij de menschen. die het moeilgkst zitten, op andere wijze hel pen. nL door de Winterhulp. Spr. heeft de verzekering, dat B. en W. alles doen wat in hun vermogen ligt, de moeilijkheden te ondervangen. Bij het waterleidingbedrijf bespreekt de heer KöNIG de loonen bg dit bedrijf. Hij dankt voor de toezegging van B. en W. deze kwestie nader te bekgken, voordat de nieuwe directeur benoemd is. Weth. KNOOP geeft de toezegging, dat dit punt zoo spoedig mogelijk aan de orde komt. De VOORZ. zegt, dat door aanneming van den bijslag op de ambtenaars-salaris sen de post onvoorzien met 10.000 ver hoogd zal worden. Op een vraag van den heer Castel deelt weth. RORIJE mede, dat door den ben- zinenood de voorgestelde autobusdienst naar het station geen voortgang kon heb ben. De tramdirectie is nu zoo welwillend geweest de tram voorloopig nog te laten rgden. Wg mogen deze geste wel op prgs stellen. De heer SOREL vraagt bij de betaling der nieuwe identiteitsbewijzen rekening te houden met de minvermogenden. De heer RORIJE zegt, dat dit voor de on vermogenden wel in orde is, maar voor de minvermogenden is moeilijk een juiste definitie te geven. Hierna wordt de begrooting zonder hoof- delgke stemming aangenomen. De VOORZ. wijst er op, dat de geheele begrooting in één uur' tgds is afgehandeld, hetwelk een record mag worden genoemd. Spr. brengt bgzonder dank aan den ge- meente-seci-etaris en het personeel voor het werk aan deze begrooting besteed. Rondvraag. De heer KORTEWEG vraagt hoe het staat met de salarissen der onderwijzers aan Handelsavondschool en Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Wethouder EDELMAN zegt, dat deze salarissen zijn uitbetaald. De heer DE WIT wgst er op, dat het nog wel enkele maanden duurt voor de centrale keuken geopend wordt. Spr. vraagt of het niet mogèlgk is reeds nu warme maaltijden te verstrekken, met het oog op het koude jaargetijde. Weth. RORIJE wgst op de moeïlgkheid van dit vraagstuk. Door B. en W. zijn vele moeizame onderhandelingen gevoerd. Het groote bezwaar is de verkrijging van de noodige grondstoffen. Ook de bonnen kwestie -is een groote moeilgkheid. Zoodra er gekookt kan worden, zal dit geschie den. Mevr. HARTJES heeft met groote be langstelling geluisterd naar de Nieuwjaars rede van den burgemeester en ook naar de woorden van den heer Van Oorschot. Spr. wil echter nog wijzen op den lsten Januari van dit jaar en de eerstvolgende dagen, waarin de burgemeester op zulk een schitterende wgze haar gezin heeft geholpen na de ramp, die hen had getrof fen. Spr. dankt daarvoor hartelgk en zegt, dat zy en haar man niettegenstaande zg alles verloren hebben zich te zullen hóu den aan den zinspreuk van den burgemees ter: Met moed, beleid en trouw op hun Scheldepost te zullen blijven". (Aplaus). De VOORZ. spreekt zgn deelneming uit voor het door mevr. Hartjes geleden ver lies en brengt hulde aan den moed waar mede haar gezin ondanks alles, het werk in Vlissihgen blgft voortzetten. Hierna wordt de vergadering gesloten. Rectificatie. In ons verslag van gisteren is een zin storende fout geslopen. In het gedeelte over de lichamelgke oefening moest staan, zoo als de lezer wel zal begrepen hebben De heer Van Oorschot zegt, dat het gymnas- tiek-onderwijs nu niet tot zijn recht zal komen, enz. DIEFSTAL VAN EEN PORTEFEUILLE MET 7000 GULDEN ACHTERHAALD. Doortastend optreden van de Utrecht- sche recherche heeft een diefstal van ze venduizend gulden snel tot klaarheid ge bracht. Een sigarenfabrikant kwam Woensdag morgen op zgn kantoor, hing zyn colbertje aan den kapstok en schoot in zgn kantoor jasje. Een portefeuille met zevenduizend gulden bleef in het colbertje zitten, In den loop van den ochtend kreeg de fabrikant op kantoor bezoek van zyn vrouw, die hem ontsteld kwam mededeelen, dat hg zgn portefeuille moest hebben ver loren, want zg had haar leeg op den stoep van de woning gevonden. De fabrikant begreep er niets van en dacht al dra aan diefstal. Het personeel werd ondervraagd en hierbg kreeg men ver denking tegen een 58-jarigen man, tot wiens bezigheden het zorgen voor de ka chels behoort. De recherche werd in den arm genomen. Zg ondervroeg den man, doch deze ontkende. Fouilleering bracht het geld niet aan den dag. Huiszoeking lever de evenmin resultaat op, het eenige dat men kon vaststellen, was, dat de man in de ochtenduren even was weg geweest „om een boodschap in de buurt te doen". De rechercheurs bleven een oog in het zeil houden. Toen des middags het werk in de fabriek was afgeloopen en de kachel- aanmaker naar zijn huis ging, volgden zij hem. Bij de woning stelden zy zich verdekt op. Na eenigen tyd kwam de man naar bui- 5e week I89L De heer T. J. C. Bugs, apotheker te Vlls- singen, is voor den tyd van drie jaren be noemd tot militair apotheker bg de land macht te Curagao. De gemeenteraad van Aardenburg heeft een plan besproken tot aanleg van een tramweg Aardenburg—Brugge, via Middel burg (Vlaanderen), Moerkerken, St. Kruis. Er werd besloten een schijven te richten tot 'het gemeentebestuur van Brugge om deze zaak aanhangig te maken. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Yerseke door ds. J. F, F. van den Hamme te Wemeldinge. Ds. G. Vlug te Leiderdorp heeft voor het beroep naar de Ned. Geref. kerk te Mid delburg bedankt. Beroepen bg de Oud Geref. gemeente te Grand Rapids (N.A.), ds. D. Janse te Mid delburg. De heer P. Boon, rustend hoofdonderwij zer te Vlissingen, heeft de hetrekking van tijdelijk onderwgzer aan de Chr. school te Goes op zich genomen. Volgens bericht uit Antwerpen kunnen alle schepen, onverschillig met welke la ding of van welken diepgang, gesleept of niet gesleept, opvaren, tengevolge waarvan de vaart naar Antwerpen door de loods- besturen van Nederland en België geheel heropend is verklaard. Het doctoraal-examen in de rechtsweten schap is te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door den heer A. Tentenier, van Vlissingen. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 5_ Januari. Verduistering in dienstbetrekking. De 25-jarige hulpbesteller bij de P.T.T, te Hansweert, M. Q., had zich te verant woorden wegens verduistering in dienstbe trekking. Op de vragen hem door den president gesteld, antwoordde verd., dat hg reeds 11 jaar bij de P.T.T. in dienst is. Zgn gemid delde verdiensten afhankelgk van het aan tal uren. dat hg werkte, bedroegen 18 per week. Zeer onverwacht ging hij aanmerke lijk minder verdienen. Aangezien hg pas getrouwd was, en van dat loon niet kon rondkomen, is hij er toen toe gekomen verschillende bedragen, die menschen hem ter hand stelden, met het doel dat hg zo per giro of postwissel zou overmaken, in eigen zak te houden. Verd. gaf dan aan degenen, die hem het geld toevertrouwden, wel het betreffende strookje van het giro biljet of van het postwisselformulier af, maar verscheurde het biljet of formulier en liet na de geïnde bedragen in zgn zak boekje aan te teekenen. Op deze wgze verduisterde hg ten na- deele van vrouw Lokerse 50, bestemd voor de Breede watering bewesten Yer seke: van vrouw Van Hoeve 4, die be doeld waren als afbetaling van belasting van vrouw Mieras 1van vrouw Nieu- wenhuijzen 6.50 en van vrouw Kaat 5. Verdachte zei tot deze handelingen te zgn gekomen door geldgebrek. De officier van justitie merkte op, dat verdachte vele jaren eerlgk is geweest, alleen den laatsten tijd, toen zgn verdien sten minder werden is hg den slechten weg opgegaan. Spr. wilde met deze omstandig heden rekening houden, doch achtte, het geen verdachte heeft gedaan, zeer ernstig. Een postbode ten plattelande heeft het volle vertrouwen der menschen hy moet meermalen hun geldzaken behartigen. Dit vertrouwen heeft verdachte geschonden. Spr. eischt een gevangenisstraf van 5 maanden. Verdachtes raadsman, mr. A. IT. Kuipers te Middelburg, voornamelijk aandacht wg- dende aan de motieven, die aan deze zaak ten grondslag liggen, wgst erop, dat verd. na veeljarigen eerlijken dienst tot knoeien is gekomen, omdat plotseling zgn inkomen tot over de helft werd terug gebracht. Deze jongen verdiende 18 per week, trouwde daarop, en toen hy twee» dagen getrouwd was, werd hem meege deeld, dat hg voortaan nog maar 6 tot 7 per week zou krijgen. Inplaats van met zgn familie te overleggen, heeft hg eigen- dunkeüjk naar middelen omgezien om zijn jonge vrouw aan het benoodigde huishoud geld te helpen. PI. merkte op, dat deze middelen wel zeer naïef zgn geweest. Verd. moet dan ook niet worden beschouwd als een misdadiger, maar als iemand die zon der sluw overleg uit een hopelooze positie trachtte te geraken. PI. verzocht de recht bank rekening te willen houden met de feiten, dat verdachte niet meer bij de P.T.T. terug zal kunnen komen en dat zyn jonge vrouw en pas geboren kindje thans verstoken zijn van inkomsten. Hij sprak de hoop uit, dat verd. die al van November in het huis van bewaring verblgft, spoedig naar zijn gezin zal kunnen terugkeeren. De president bepaalde de uitspraak op Maandag 10 Februari. ten om iets in de schuur te doen. Hy had juist de hand aan het vermiste bankpapier, dat hy achter een plank van de schuur had geborgen, toen de rechercheurs achter hem stonden. Ontkennen hielp nu niet meer. De man had de portefeuille uit de jas van zijn patroon gehaad, zich den inhoud toegeeigend en haar vervolgens bij de „boodschap in de buurt" op de stoep van de woning gedeponeerd om den schgn van verlies te wekken. De kachelaanmaker is opgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5