PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 1 Februari 1941 Derde blad. Gunstig onthaal van de nieuwe Staatsleening Toch zijn er wel realisatiës te verwachten. Financieel Economisch Overzicht In een Albaneesche vlieghaven, waar de strenge winter en de sneeuwval bun stempel op de bedrijvigheid gedrukt hebben (FMfi Weltblld) Het resultaat van de inschrijving op de nieuwe staatsleening werd niet zonder spanning afgewacht In het algemeen was men in fin'attcièele kringen er niet zoo van overtuigd, dat de leening geheel zou sla gen en men hield zelfs rekening met de mogelijkheid, dat er omstreeks 100 mtl- ïioen ongeplaatst zou blijven. De werkelijk heid is echter geheel anders geweest daar het gevraagde bedrag ruim werd overte'e- kend. Er werd in totaal omstreeks 530 millloen ingeschreven, met het gevolg, dat er eenige reductie op de inschrijvingen zal moeten worden toegepast Indien er geen preferente inschrijvingen waren,, dan zou in het algemeen ongeveer 97% kunnen worden toegewezen, doch waarschijnlijk wordt dit percentage nog iets lager, daar in tegenstelling met de verwachting toch nog wel gebruik is gemaakt van het recht om preferentie te vragen. Het behoeft nauwelijks te worden be toogd, dat dit op zich zelf bevredigend re sultaat voor een goed deel te danken ls aan hèt feit, dat er met een gedwongen leening tegen veel ongunstiger voorwaar den, werd gedreigd, voor het geval hèt be- noodigde bedrag niet zou worden opge bracht In verband hiermede zijn er onge twijfeld tal van inschrijvers geweest, zoo wel particulieren als instellingen, die heb ben ingeschreven, hoewel zij de noodige middelen feitelijk niet ter beschikking hadden. Het verkregen resultaat is daar door min of meer geforceerd en al mag het voldoening wekken, dat men niet tot de' uitgifte van een gedwongen leening be hoeft over te gaan, omdat een dergelijke figuur voor het staatscrediet als weinig bevorderlijk kan worden beschouwd, toch zijn vermoedelijk vele inschrijvers boven hun krachten gegaan, zoodat er reden is om te verwachten, dat er in de eerstvol gende dagen nogal wat realisaties in de leening zullen worden uitgevoerd. Het re sultaat zou kunnen zijn, dat de leening eenig disagio zou doen, hetwelk waar schijnlijk wel van beperkten omvang zal blijven. Tegen den stortingsdatum zal ook wel spoedig blijken of de inschrijvers in derdaad in zooverre boven hun krachten zijn gegaan, dat in sommige gevallen de t« storten bedragen slechts door belee ning van obligaties zullen kunnen worden opgebracht. Blijkt dit inderdaad het geval te'zijn, dan zal men hieruit mogen aflei den, dat een eventueele volgende uitgifte, dié na verloop van tijd zeer zeker zal plaats vinden, nog een grootere inspan ning van het land! zal vergen. 'Het opbrengen van de benoodigde be dragen te behoeve van de overheidsfinan ciering en den wederopbouw zal inderdaad in de toekomst een ernstig probleem vor men. Zooals men weet zal de oorlogs schade voor een groot deel door het Rijk worden vergoed, doch bij deze vergoeding gaat men uit van de waarde van 9 Mei en de kosten van den wederopbouw zullen aanzienlijk hooger zijn. In de eerste plaats zullen de benoodigdie middelen voor deze rijksvergoeding moeten worden be streden door het opnemen van leeningen. In de tweede plaats zullen op de een of andere wijze de ontbrekende gelden moe ien worden opgebracht. De huiseigenaren lelf, zullen hiertoe in verreweg de meeste gevallen wel niet in staat zijn en op de een of andere wijze zal dus het hypothe caire crediet moeten worden ingeschakeld. Het ligt voor dehand, dat de hypotheek banken verwachten, dat zij bij deze cre- dletverleening een belangrijke rol zullen gaan spelen. In dat geval zullen deze in stellingen evenwel in de gelegenheid moe ten zy'n om zelf de noodige middelen voor het plaatsen van pandbrieven op te nemen en uiteindelijk zal het dus wederom de be legger moeten zijn, die het kapitaal four neert. De vraag mag worden gesteld of de beschikbare reserves van het vermo gende. deel der bevolking daartoe toerei kend zullen zijn. Men dient niet te ver geten, dat de eigenlijke kapitaalvórming door de, thans wel uiterst ongunstige om standigheden belangrijk is verminderd. Weliswaar komen er lossingen binnen van hypotheken en ook var' obligatieleeningen, doch het is de vraag of deze middelen toe reikend zouden zijn, Indien eenmaal met der wederopbouw een krachtig begin zal worden gemaakt. Het is waarschijnlijk ook met het oog op de betrekkelijke kapi- taalschaarschte, die dan zou kunnen ont staan, dat de betrokken autoriteiten reeds bij voorbaat de hypothi! m aan een grens hebben gebonden en wel van 4y2 voor courante onderpanden en 4% voor alle andere hypothecaire leeningen. Deze methode sluit echter in, dat ook de plaat sing van pandbrieven in de toekomst min of meer geforceerd moet geschieden, tenzij men de markt zoo kan beïnvloeden dat er goede vraag naar deze beleggingen zou kunnen ontstaan op basis van 4 Dit alles zijn problemen, die later om een oplossing zullen vragen. Op de fondsenmarkt is de stemming deze week iets vaster geweest, hoewel men niet kan zeggen, dat het bekend worden van het gunstige resultaat van de inschrij ving op de staatsleening direct een koers stijging te weeg bracht. Het herstel was n.l. reeds eerder aan den dag getreden en dit hield verband met de omstandigheid, dat het aanbod, dat gedurende eenige da gen achtereen had bestaan in verband met realisaties van fondsenbezit met het doel gelden vrij te maken voor de storting, was verminderd. De stortingsdatum is echter eerst 15 Februari en het is dus geenszins uitge sloten, dat gedurende de komende 14 dagen nog verkoopen in verband met leenings- operaties zullen plaats vinden. 'Op de verlaagde koersen van de aandee- lenmarkt bestond er eenige speculatieve vraag, doch later is deze weer ingekrom pen. Theoretisch bezien moeten de gelden, die het Rijk als het ware wegpompt door het uitgeven van leeningen geleidelijk weer ter beschikking komen, omdat de buiten gewone uitgaven van het Rijk voortgang vinden en deze gelden langs een omweg weder in handen van het publiek komen. Toch zal de leeningsoperatie tijdelijk wel eenige schaarschte aan geldmiddelen ver oorzaken. Zoo juist heeft de Rotterdamsche Bank- vereeniging haar jaarverslag gepubliceerd en hieruit blijkt, dat er een brutowinst is gemaakt van 12.274.140 tegen vorig jaar 10.975.013. Welke belangrijke factor de verhoogde winstbelasting is geworden ver geleken met de vroegere bestaande divi dend- en tantièmebelasting blijkt wel hier uit, dat deze laatste verleden jaar een bedrag vorderde van 289.200 terwijl de winstbelasting dit jaar niet minder dan 1.500.000 aan de winst zal onttrekken. De gunstige financieel® resultaten maken het echter mogelijk om het dividend, dat verleden jaar 5 heeft bedragen te ver- hoogen tot 5i/2 De New Yorksche beurs blijft voortdu rend ongeanimeerd, in verband met de fac toren, die Wij reeds meermalen hebben be sproken. ~Zoo juist werden de jaarcijfers van de U. S. Steel over 1940 bekend, waaruit blijkt, dat de nettowinst 102.18 millioen heeft bedragen tegen vorig jaar 41.23 millioen. Ook bij deze maatschappij vorderen de belastingen een aanzienlijk hooger bedrag nl. 85.30 millioen tegen vorig jaar 67.02 millioen. In het laatste kwartaal van 1940 heeft de nettowinst 32.70 millioen bedragen tegen vorig jaar 5 28.73 millioen, overeenkomende met 3.04 tegen vorig jaar 2.58 per aandeel DE WEDEROPBOUW IN BELG1E. De correspondent van de N.R.Ct vertelt in een brief aan zijn blad belangwekkende bijzonderheden over het werk van den we deropbouw. Hij knoopt daarbij vast de mededeelingen van den secretaris-generaal, ing. Verwilghen, die onlangs een overzicht heeft gegeven van de bereikte resultaten. De wederopbouw brengt thans veel grooter moeilijkheden mede, dan in den vorigen wereldoorlog. Deze moeilijkheden vloeien voort uit het feit dat de oorlog 19141918 een positieoorlog was, wat tot gevolg had dat de verwoestingen meer gelocaliseerd bleven, en niet, plotseling, het geheele staatsapparaat omvatten. De huidige ver woestingen echter zijn het resultaat van een bliksemoorlog en dragen daarvan ook de noodlottige sporen. De bliksemoorlog sloeg wonden in alle organen die de natie vormen. We noemen bestuur, transport, oeconomie, huisvesting, productiemiddelen, enz. In 1918 was een geleidelijke herbouw mogelijk. Steen na steen werd alles weder opgetrokken zooals het voorheen geweest was, zonder dat daarbij rekening diende gehouden met een bepaald uit te voeren plan. Thans moet deze wederopbouw reeds gebeuren midden in den oorlog. Bij het herstel van schade veroorzaakt door oorlogsfeiten geldt als algemeen prin cipe, dat deze gelijk gesteld wordt met schade veroorzaakt door natuurrampen, zoodat hierbij geen Juridische verplichting voor den staat volgt. Echter heeft het com missariaat zich ook hierbij enkel door het algemeen belang laten leiden en werden volgende maatregelen getroffen lo) Schade, toegebracht aan het open baar domein, wordt hersteld op Staatskos ten. Hieronder vallen ook onroerende goe deren van openbare instellingen of in dienst van openbare instellingen, zooals scholen, kerken, enz. 2o) Voorloopige maatregelen inzake herstel van particuliere goederen. Leeningen en voorschotten worden verstrekt door a- Nationale Maatschappij voor Crediet aan de Nijverheid (industrie, handel, kleinbe drijf) b) Centraal Bureau voor Hypothe cair Crediet (herstel van onroerende goe deren met een kadastraal inkomen van 10.000 fr.) c) Nationaal Instituut voor Landbouwcrediet (herstel van veestapel en landbouwgerief) d) Centrale Kas voor Klein Beroepscrediet (herstel van roerende goederen); e) binnenkort maatregelen ten bate van de binnenscheepvaart. In het algemeen werden deze maatrege len gunstig onthaald door de „geteister- den". Wel ontstond aanvankelijk eenige twijfel in verband met de hypothecaire verplich tingen, die de voorschotten medebrengen, maar de aanvragen stijgen thans geregeld, zoodat, voor 1941, een flink bouwprogram ma kan voorzien worden. Tachtig procent van de lichte schade werd reeds op .eigen initiatief hersteld, wat getuigt van den moed, den werklust en het optimisme van het Vlaamsche volk. In December 1946 wa ren verder reeds 50 scholen, 8 gemeente huizen, 105 kerken, 6 hospitalen, -2 musea en 65 gemeentelijke bruggen in aanbouw. Bij de herstelwerken aüè'en konden 18.000 arbeiders aan het werk worden gesteld. Het bestuur van P.T.T. heeft 60 millioen francs beschikbaar gesteld voor het herstel van zijn diensten, waaronder een nieuw post kantoor te Gent. Aan de Gentsche haven werken 2000 arbeiders, de kosten worden berekend op 10.000.000 francs. Te Antwer pen werden de oude vestingsgordels ge slooptZoo worden in alle steden van het land groote werken uitgevoerd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 Nederland 1940 II 99, 94%. 95, 94%. Lever Bros Unilever 117*4, 115*4, 121, 119. Philips 196*4, 195i/2, 200%, 196*4, 197. Beth. Steel 8194. 84%, 82i/2. Kon. Petr. 239, 232 251%. 245%, 246. Amsterdam Rubber 261%, 259, 272^ 266 *4 DelL Bat. Rubber 209, 206, 216, 214%. H.V.A. 417%, 412, 429%, 421%, 422. Deli Bat*Mij. 188, 180, 190, 185%, 188. Senemb. 204%, 200, 209%, 208%,"215, 213. Prijsverhooging van 5 in het hotel-, restaurant- en cafébedrijf toegestaan. Het hoofdbestuur van Horecaf meldt ons: Het besluit op de Omzetbelasting 1940 houdt een bepaling in, waarbij het ver boden wordt om met ingang van 1 Fe bruari 1941 de omzetbelasting apart in rekening te brengen. Door deze bepaling komt het besluit van Horecaf, waarbij de leden verplicht werden aan het publiek een toeslag op de prijzen van 4 tot verhaal van de omzetbelasting in rekening te brengen, te vervallen. De omzetbelas ting zal daarom vanaf genoemden datum in de prijzen gecalculeerd worden. Op grond van een onderzoek naar den invloed van de nieuwe omzetbelasting op het hotel-, restaurant- en cafébedrijf heeft het hoofdbestuur van de desbetreffende re- gee rings instanties toestemming gekregen om met ingang van 1 Februari 1941 in het hotel-, restaurant- en cafébedrijf een prijsverhooging van 5 door te voeren. Die verhooging zal dus worden toegepast op het logies met ontbijt, prijzen voor zitkamers, badkamers, baden, zaalverhuren, vaste menu's en dagschotels, kleine eet waren, wijnen per flesch, alsmede op de consumpties in het cafébedrijf. Het ligt daarbij in de bedoeling de prijzen voor hotel- en restaurantverteringen af te ron den naar beneden tot een veelvoud van 5 cent: Bedraagt' echter na toepassing van dé verhöoging de uitkomst een veelvoud van 2% cent of meer, dan zal naar boven worden afgerond tot weer een veelvoud van 5 cent is verkregen. Ten aanzien van de caféverteringen zal echter de afronding steeds op een cent naar beneden moeten geschieden. Als ge volg hiervan zullen prijzen beneden 0,20 niet verhoogd kunnen worden. Het publiek zal er derhalve aan moeten wennen, dat b.v. de prijzen voor de koffie, thee, bier en een borrel, welke in het algemeen 0.20 6 0,25 bedroegen, thans 0.21 en 0.26 zullen gaan worden. FRAUDULEUS GESLACHT VXEESCH IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van den crisiscontróledienst Alkmaar en C-Zuidoosterbeemster en de plaatselijke- en rijkspolitie te De Rijp hebben een belangrijke partij vleesch van frauduleus geslachte varkens in beslag ge nomen. De eigenaar, een slager te De Rijp, be kende dertien varkens en drie schapen clandestien te hebben geslacht. Er is pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt. ORKESTDIRIGENT ALS FAKIR Wonderlijk Incident bij de De venter Orkeet-Vereerd ging. Wanneer de Deventer Orkest Vereeni- ging te eeniger tijd weer eens een uit voering geeft, kan zonder bezwaar een nieuw, aantrekkelijk nummer in het pro gramma worden ingelascht „Optreden van den dirigent als solo-fakir Dezer dagen was de repetitie in vollen gang en de dirigent van de D. O. V., deed zijn strijkers en zijn blazers dóórdringen in de geheimenissen van een welluidende balletsuite. Plotseling werd de muziek af gebroken door een verre van zoet, maar zeer prozaïsch „Stopophouden Aan welk bevel uiteraard werd voldaan. En toen zagen de amateur-musici wel het vreemdste schouwspel, dat ooit op een orkestrepetitie te zien zal zijn geweest hun dirigent had in zijn ijver zijn dunne dirigeerstokje dwars door zijn vinger ge stoken Regelrecht er doorheen aan den eenen kant er in, aan den anderen kant er uit Vóór iemand nog van de verbazing was bekomen, had de orkestleider zijn staf reeds uit zijn vleesch verwijderd. Waarna er reden was tot nóg stommer verwonde ring aan het dirigeerstokje kleefde geen droppel bloed, en ook de gewonde vinger, die een keurig rond gat van de eene zijde naar de andere vertoonde, bloedde niet Zekerheidshalve werd een dokter ver zocht „eerste hulp" te verleenen, maar wat was er te helpen aan zóó'n merk waardig kwetsuur? De repetitie werd voortgezet en het orkest noemt de ballet suite, tijdens welker instudeeren de diri gent zich als fakir had ontpopt door zich dwars door het vleesch te steken, zónder bloed, nu: „de steekballetscène IN DE UNIFORM VAN RIJKSVELD WACHTER DE DUITSCHE WEERMACHT BELEEDIGD. Op een avond in October had de 24-jari ge A. A. J. van D„ die pas tot rijksveld wachter was aangesteld en de uniform reeds droeg, doch nog niet was beëedigd, in een treincoupé aan medereizigers ge vraagd of er N.S.B.-ers onder hen waren. Zoo ja, dan moesten Cij maar het raam uitgesmeten worden. Verder zou hij te hun nen aanhoore hebben gezegd, het te betreu ren, dat „wij" geen wapens mochten dra gen, maar dat er nog geheime wapenvoor- raden bestonden, waarmede men wel met de Duitschers zou afrekenen. De Staatsanwalt eischte 10 maanden ge vangenisstraf. De rechter veroordeelde den verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden. 5) „Gwynne? Mooi? Ik snap niet, wat jou en Julian Faust bezielt, om op zulke dwaze ideeën te komen. Hg had het van daag ook al zoo bespottelijk waardeerend over haar haren en oogen. De tropische kón moet Jullie parten spelen! Dat kleine, roodharige nest met haar wipneus en groo- ten mond mooi! Heusch, Robin, nou vertel Je toch klinklaren onzin!" .Robin gaf er geen anwoord op. Kort daarop verliet hij de weelderige hut» Inez keek zijn groote, slanke gestalte na, tot de deur achter hem dichtgevallen was. Haar oogen schoten vonken. Lang reeds geleden had ze Robin Lee uitgekozen als haar tweede man. Hij was knap, twee jaar jonger dan zijzelf al zou ze dat nooit erkend hebben eigenaar van de helft der aandeelen in de Maitland Import Company, die slechts een deel van zijn enorme fortuin uitmaakten en was dus een goede parit) voor iedere vrouw. En tot nog toe was ze ervan overtuigd geweest, dat ze hem in haar macht had- En nu dit! Ingepalmd dóór zoo'n klein nest van 'n verpleegster! Dat moest on middellijk uit zijn! Inez stak de hand uit en schelde om haar donkere kamenier, die terstond kwam aangesneld. „Schuif den grendel op de deur Rachel", beval ze, zoodra het meisje binnen was. „De heb je een en ander te vragen en wil liever tijdens ons gesprek niet gestoord worden. Kom eens wat dichterbij. Op de eerste plaats, vertel me eens, wat juffrouw Cameron 's avonds meestal uitvoert? Is ze geregeld in gezelschap van vader?" De mulattin liet haar blanke tanden in «en breeden grijnslach zien. „Lieve hemeltje, nee, juffrouw Inez. Mijnheer Maitland en de dokter ztj spe len kaart, iederen avond in den rook- salon. Juffrouw Cameron en mijnheer Lee is samen op het deksoms lang na éénen. Zij heel lief tegen elkaar. Zelfs de Chinees in het kombuis dat weet en zegt, hij uitkijken naar bruiloft, voordat wij in Atlantischen Oceaan komen." Inez beet zich heftig op de lippen. De vreemde groene vlekjes in haar oogen werden grooter en veelvuldiger, tot de kleur harer oogen bijna geheel veran derd was. Haar lange nagels drongen in haar handpalmen. Ze keek Rachel, die haar met onderzoekenden blik opnam, woest aan. Deze begreep heel goed, hoe hard de slag, aan haar meesteres als wraak voor haar veeleischendheid toege- dien, was 'aangekómen en genoot er in wendig van. „Dat was alles", zei ze kortaf en toen de kleurlinge wilde heengaan, riep ze haar terug. „Wacht even. Je moet een briefje aan mevrouw Maitland brengen." Ze zétte zich voor haar schrijfbureautje, schreef enkele minuten snel achtereen vouwde het velletje dicht en verzegelde het in een enveloppe. „Als je dit hebt afgegeven, kom dan da delijk terug en leg mij avondjapon van Chanel, die ik nog nooit gedragen heb, voor me uit. Ik ga vanavond in de eetzaal cHneeren." In de gang giechelde Rachel zachtjes voor zich heen, na de deur der hut zorg vuldig achter zich gesloten te hebben. „Ik denke, dat wat Ik gezegd over Juf frouw Cameron en meneer Lee, haar meer goed gedaan dan alle drankjes van dok ter. Maar het nu te laat ls, juffrouw Inez! Bij dien Jongen man alle kans voor u verloren!" Dien avond zag liet er in de eetzaal ongewoon feestelijk uit. De lange tafel met het kanten1 kleed en het glanzende zilver was voor, zes personen gedekt, wat de eerste maalwas, sedert „De Droom" ln volle zee voer. 1 Rose lampenkapjes wierpen een zachten schijn op zes gezich ten, die ieder een geheel verschillende uitdrukking droegen. Ambrose Maitland keek stralend neer op zijn statige vrouw, die naast hem ge zeten was, zonder te bemerken, hoe vaak haar blik zich richtte op het jonge meisje in haar eenvoudig witte japonnetje, dat tegenover haar zat. Inez droeg een schitterende avondja pon van dof goudbrocaat met van juwee- len schitterende schouderbanden. Om haar gladde zwarte haren droeg ze een krans van gouden blaadjes, die haar het voorkomen gaven van een Egyptische prinses en den goudbruinen glans van haar oogen verhoogden. Nog nooit had ze er zoo opgewekt en mooi uitgezien. Met Robin aan haar linkerzijde en dokter Faust tegenover haar wist ze gedurende den geheelen maaltijd de onverdeelde aan dacht der mannen tot zich te trekken. Gwynne bekeek haar nicht vol bewonde ring en zonder een zweem van afgunst. In haar dankbaarheid zag ze in Inez de goede fee, door wier toedoen deze nieuwe, wonderlijk stralende wereld voor haar ont sloten was. Dat Inez een verwende schoon heid was, scheen haar niet meer dan van zelf sprekend. Wie zou zich niet graag naar haar grillen schikken? Gwynne was er nu van overtuigd, dat dokter Faust van die stralende schoon heid hield. De dokter, in onberispelijke avondkleed ij, scheen elk woord op te van gen, dat van haar lippen kwam en eens zag Gwynne, hoe hij, onder voorwendsel van een armband, dien ze droeg, te be kijken, haar pols vasthield met een ge baar, dat duidelijk zijn vereering voor haar toonde. Geen oogenbllk kwam de gedachte bij haar op, dat ook Robin aan den zege wagen van Inez gekluisterd zou kunnen zijn, al was zijn aandacht ook voorname lijk, zoo r-ict uitsluitend, aan haar ge wijd. Inez toonde zich op haar best en evenals de andere tafelgenooten scheen Robin ook geheel op t« gaan ln de schit terende conversatie, die in een geani meerde discussie over de verdiensten van enkele componisten overgegaan was, waar in Inez uitblonk door haar scherpzinnige opmerkingen over muziek. Gwynne stelde zich volkomen te vreden met naar hen te luisteren ennaar Robin te kijken. De blonde krullen om zijn goedgevormde hoofd, zijn scherpe, echt mannelijk profiel, zijn aanstekelijke lach, wanneer een grappige opmerking gemaakt werd, dat alles hield haar in zijn ban ge vangen Ze was blij, dat hij niet naar haar keek. Dat gaf haar de gelegenheid, hem ongestoord vol vereering te bewon deren. Onverwachts keek Robin echter in haar richting en zag, hoe ze naar hem keek. Hij glimlachte, gaf haar een door de an deren ongezien knipoogje en keek naar de deur. En het jonge, ontvankelijke hartje van Gwynne sprong op van vreugde. Ze begreep hem zoo goed, als had hij haar toegesproken. Binnenkort zoudenn de an deren wel gaan kaarten en zij zou met hem aan het dek gaan, en op de voorplecht kijken naar het sierlijk langs den boeg van het vaartuig wegschietende water, welks warm schuim tot in het gelaat opspatte. O wat was het leven toch heer lijk, als je jong en gelukkig bent! En dat erkende ze nu zelf met een huivering van opgetogenheid doodeljjk verliefd! De voorspelling van Sue Dalton was be waarheid geworden. Gwynne herinnerde zich nog zoo goed de laatste woorden van haar vriendin: „Je zult den ééne en eenige wel gauw ontmoeten!" Op dat oogenbllk keek Ambrose Mait land het meisje aan en vroeg zich af, hoe die stralende uitdrukking in haar oogen en die gloeiende blos op haar wan gen getooverd konden zijn. IV. Een geheim afspraakje. Eenige avonden later scheen er geen einde aan het diner te komen. Het was begonnen met cocktails, door een hof meester onder veel klinkende geluidjes aan het buffet geschud en bij eiken gang was een andere wijn geserveerd. Het ein digde met kleine glaasjes likeur, maar nog steeds toonde het gezelschap geen nei ging, van tafel op te staan. Sigarettenrook zweefde in blauwige slierten door het ver trek. Inez rookte uit een lang, uit jade gesneden pijpje, blies nu en dan kringetjes en drong er bij Robin plagend op aan, haar dit na te doen. Hrj keek een beetje misnoegd om zich heen en werd onrustig. Dat was ook het geval met Maitland, die ten slotte zijn stoel achteruit schoof, zijn dikke hand op den schouder zijner vrouw legde en naar haar koele, stugge gelaat keek. „We mochten er vanavond wel een feestje van maken, lieve", verklaarde hij niet zijn zware, te luide stem. „Wat denk je van een paar robbertjes bridge en daar na een echt fuifje? Ik zal Wang tegen middernacht voor een fjjn soupeetje laten zorgencaviaar, oesters en champagne. En intusschen spelen wij met ons viertjes. Jij en ik tegen Inez en Faust, goed? De jongelui kurmen zich, als we klaar zijn met spelen, wel weer bij ons voegen. Is dat ledereen naar den zin?" Hij keek gemoedelijk de tafel rond, be zorgd om het iedereen aangenaam te maken. Inez doofde haar sigaret in een aschbakje en stond op. „Op zoo'n raooien avond kaarten?" vroeg ze schril. „Ik niet, vadertje. Laat u mij er maar buiten. Ik heb tot nog toe in mijn hut opgesloten gezeten en snak naar wat frissche lucht. Robin, zei je daarnet niet, dat het Zuiderkruis vanavond te zien is? Laten we samen een poosje aan dek gaan en die lui hier laten bridgen, zooveel zc maar willen, Gwynne zal mijn plaats wel innemen. Ze speelt uitstekend contract- bridge. Dat heeft ze me zelf verteld. Roe pen jullie ons, als de fuif begint, luidjes?" .(Wordt vervolgd.).'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 13