REIZEND UITOEFENEN VAN BEDRIJF. Het optreden van de Duitsche parachutisten. SPORT Welke bonnen geldig zim Het Noord-Afrikaansche oorlogstooneel. Tobroek, de beste haven in Noord-Oost-Afrika. Nadere toelichting van bevoegde Duitsche zijde. Van het departement van Wnnenland- ache zaken la de volgende circulaire uit gegaan aan den burgemeester: De verordening 129 van den Rijkscom missaris behelst regelen betreffende be perking van het al reizende uitoefenen van een bedrtif voor een bepaaldelijk in de verordening aangeduide zóne van het bezette Nederlandsch gebied. Diegene wordt geacht al reizende een bedrijf uit te oefenen, die ln eigen persoon buiten de gemeente, waarin hij woonachtig ia, anders dan in geval van vestiging van een bedrijf buiten die gemeente, of anders dan op voorafgaande aanvraag beoogt: 1. Waren te venten; 2. Orders te verkrijgen, of bij personen die niet koopman zijn, of anders dan in openbare verkoopgelegenheden waren ten wederverkoop ln te koopen; 3. Prestaties aan te bieden, met het oogmerk om winst te maken; 4. Muziekuitvoeringen, tentoonstellingen, tooneelvoorstellingen, of andere vermake lijkheden te doen plaatsvinden, zonder dat een en ander geschiedt om kunst en wetenschap te dienen. Degene die onder deze bepalingen valt kan het bedrijf voortzetten in zijn woon plaats of in de plaats alwaar hij bij het in werking treden van deze verordening feitelijk verblijf hield. Aangezien bovenvermelde bepalingen op bepaalde punten aanleiding hebben ge geven tot eenig misverstand, is hierom trent van bevoegde Duitsche zijde de na volgende verduidelijking verstrekt: 1. Markten. Handelaren ln producten van land- en tuinbouw, van fruit-, vee-, pluimvee- en bijenteelt, alsmede in die van jacht en vischvangst, mogen deze producten op de weekmarkten verkoopen, mits: a. De producten onbewerkt zijn of door hemzelf gewonnen zijn. b. De producten uitsluitend dienen voor de levensmiddelenvoorziening der bevol king. c. De handelaar een vaste plaats op de markt heeft en zich tot de markt be perkt; hij mag niet na afloop daarvan buiten de markt uit gaan venten. 2. Gevestigde zaken. Ook is het bestaande bedrijven, zoo als vooral groote zaken met filialen, die hun afzet tot dusverre hoofdzakelijk op het land hadden, in het vervolg verder toegestaan, om door middel van employé's, die op grond van een contract bij hen in vasten dienst zijn en die niet voor eigen rekening werken, de clientèle, die ze tot nog toe hadden, te bedienen, wanneer ook de kooper ervan overtuigd is, dat hij inderdaad uitsluitend door vertegen woordigers van het centrale, bestaande bedrijf bediend wordt en er van venten geen sprake la Aankoopen ten behoeve van gevestigde zaken kunnen onbeperkt geschieden, on verschillig van welken aard de gekochte goederen zijn. 3. Vaste klanten (van nlet-geveatigde personen). De handelaar, die op grond van een voorafgaande directe of indirecte afspraak zijn klanten opzoekt valt niet onder de bepalingen van de verordening; hij moet derhalve weten naar welke klanten hij zich moet begeven. Hieronder valt ook het bezoeken van vaste klanten. 4. Landbouwwerktuigen e.d. De handel in deze artikelen op week markten is niet geoorloofd in den zin der verordening, aangezien de gevestigde zaken in de behoefte kunnen voorzien. 5. Filmvertooningen e.d. Het vertoonen van films e.d. waarmede geen hooger belang van kunst en weten schap is gediend valt onder de bepalingen van de verordening. 6. Handelsreizigers. De in het kustgebied wonende personen mogen al reizende him bedrijf uitoefenen buiten het kustgebied. Dit is bijv. van be lang voor in het kustgebied wonende handelsreizigers. Ik meen goed te doen deze nadere aan- wijzigingen te uwer kennis te brengen en u te verzoeken hiermede rekening te willen houden. dat los van de bepalingen van de ver ordening no. 129, ingevolge de desbetref fende regeling, vergunning van den stafofficier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in de provincie vereischt blijft voor het betreden van dat los van de bepaling, vergunning van Hollandsche en Zeeuwsche eilanden en de daarmede gelijkgestelde gebieden. Eenige bijzonderheden. „Dat zijn onze parachutisten", aldus Juldt het opschrift van een artikel in de „Berliner Börsenzeitung", waarin eenige bijzonderheden wordefi verteld over het op- trèden van deze militairen. Tijdens de groote parade voor Hitler in 1989 vertoonden de parachutisten zich voor het eerst in vre destijd in hét openbaar. Hun optreden in den oorlog werd voor het eerst vermeld ln het Duitsche weermachtsbericht van 11 Mei 1940 „Parachute- en luchtlandingstroepen zijn op verscheidene plaatsen neergelaten en zijn bezig de hun toebedeelde beveiligings- taak uit te voeren". De wereld spitste de ooren. Reeds op 13 Mei kon het weer machtsbericht het volgende militaire ge heim bekend maken „Duitsche troepen hebben de verbinding tot stand gebracht met de troepen, die met behulp van vlieg tuigen om Rotterdam zijn geland". De dagorder van Hitler van 13 Mei 1940 tón de troepen in Noorwegen en het eind- overzicht van het opperbevel der weer macht betreffende den veldtocht in Noor wegen onthulden, dat de parachutisten ook in het Noorden waren opgetreden. Vervolgens vertelt de schrijver van het artikel, volgens het Hbld., over zijn bezoek aan een eenheid, welke had deelgenomen aan alle acties van parachutisten in dezen oorlog. Sober, stram en uitgesproken „mo del" zijn deze mannen ,die allen vrijwilli gers zijn. In hun kwartieren heerscht ijze ren discipline; hun exercities en andere oefeningen zijn een voortdurend harden van lichaam en geest, opdat zij hun wapens en hun wil altijd zullen beheerschen om zich volledig te kunnen geven. Ieder wil zich onvoorwaardelijk geven. Niemand wil, dat achter hem een aarzelende collega, die zich niet ten volle geeft in den strijd, uit het transportvliegtuig springt. Want op den grond aangekomen, komt het op ieder af zonderlijk aan. Kolonel sprong steeds als eerste van zijn staf. In het regimentsbureel vertelt de kolonel over de taak van zijn onderdeel. Zelf was hij eens een eenvoudige Pruisische onder officier, de zoon van een oorlogsinvalide van 1870. Aan het eind van den wereld oorlog was hij wegens groote dapperheid tegenover den vijand bevorderd en na 1933 behoorde hij tot het regiment „General Göring". Toen hoorde hij van den wensch van den opperbevelhebber der luchtmacht, een parachutistenbataljon te vormen. Ik wist, dat men in Duitschland reeds met pa rachutes uit vliegtuigen was gesprongen en ik sprong dus ook". Zoo werd hij op 43- jarigen leeftijd de eerste Duitsche parachu tist en hij springt nog altijd als eerste uit het transportvliegtuig van zijn staf, zooals bij Rotterdam. De mannen van het parachutistenbatal jon, dat bij het regiment „General Gö ring" werd opgericht, werden echter in het vervolg zeer nauwkeurig opgeleid. Iedere parachutist moet een reeks sprongen heb ben gemaakt, voordat hij ln het oorlogson derdeel wordt opgenomen. Wanneer het zoover is, moet hij onvoorwaardelijk sprin gen, wanneer het signaal door het trans portvliegtuig klinkthfl moet springen, of er nu land of water onder hem is. En ach ter hem springen zijn kameraden. De groep moet dicht bij elkaar landen ieder dralen zou onkamcraadschappeiijk zijn, omdat het toestel nu eenmaal iedere seconde 40 meter verder vliegt De sprong, waarbij steeds een innerlijke weerstand moet worden over wonnen, is slechts de laatste faze van het transport naar den vijand. Op den grond begint pas de taak van den parachutist om, zooals bij Rotterdam, in den rug van den vijand tc op e ree ren. Vrijwel altijd moet DE WIELERSPORT IN BELGIË. Een taalkwestie opgelost De Belgische wielerbond staat nu al enkele weken op zijn kop. Er is namelijk ook een Vlaamsche wielerbond en nu wou men graag een accoord bereiken, wat echter niet is gelukt. Om evenwel dit ac coord gemakkelijker te maken had' de Ant werp sche af deeling van ..den B.W.B. voor gesteld in den schoot van dezen landelfiken bond twee geheel autonome af deelingen te maken: een Vlaamsche en een Waajscbe., Hierdoor zou aan héél wat bèzwaren van den V.W.Bi tegemoet zijn gekomen. Maar de aigemeene vergadering van den B.W.B. heeft van geen splitsing in dien zin willen weten, omdat de Walen geen Waalsche af- deeling wenschten te maken, omdat ook al een argument er geen Waalsche taal bestaat De heele herrie heeft echter dit resul taat gehad, dat de algemeene vergadering thans heeft aangenomen, dat het beheer van den bond in de Vlaamsche provincies geheel Vlaamsch zal zijn en in de Waal sche provincies geheel Fransch, terwijl in Brabant het stelsel tweetalig zal zijn in dier voege dat er de taal zal worden ge bruikt door het lid verlangt. Behalve de twee wlnterbanen van Brussel en Antwerpen, die zeer actief zijn, wordt nu ook tegen 16 Februari de heropening aangekondigd van de Gentsche winterbaan met een koppelrace. De voetballerij. De voetballerij heeft drie weken stil gelegen. Om een voetballer te zien, moest men naar Braine gaan kijken die speelt in de film „wit is troef", die juist in dien tijd in een groote bioscoop te Brussel liep. Maar sedert Zondag wordt er weer gevoetbald en met belangstelling zijn er velen gaan kijken. Verrassingen waren de overwinning van Antwerp bij Liersche met 61 en de 220 van Beerschot tegen Oude-God. Dit laatste resultaat toont dui delijk dat eere-klassers toch eere-klassers blijven. Oude-God is een club uit de eerste klasse. Ziet ge het onderscheid? 220. Tal van bekende voetballers zijn de laatste weken uit krijgsgevangenschap te ruggekeerd en hebben de teams hunner clubs komen versterken. Dat decompetities stil hebben gelegen, is natuurlijk zeer ongunstig voor het af wikkelen van het programma. In Ant werpen zal men pas einde Maart klaar zijn, in Brabant reeds einde Februari maar in Luik eerst einde April. Wat er daarna nog van een eindronde, waaraan 18 clubs moeten deelnemen terecht zal komen is zeer de vraag. Men zal die 18 clubs in drie series onderbrengen en zoo krijgt het publiek dan weer de gewestelijke wed strijden die het nu al twee jaar te zien krijgt. hij vechten tegen een overmacht, daar hij b0 het dalen in de vijandelijke linies zijn eigen omsingeling uitlokt om later door te breken of verwarring te veroorzaken in troepenbewegingen van den vijand. Dan vertellen de manschappen, hoe zjj bij hun actie in Nederland door de bundels van vijandelijk mitrailleur- en geweervuur neerdaalden en zij doen het geluld na van de treffers in de zijde, welke het niet begaf. Een der mannen kreeg, juist toen hij wilde springen, een schampschot aan zijn hoofd. Bijna was hij niet gesprongen, maar de eere-codex, die er vast inzit, eischte den sprong. Ook in Noorwegen waren zij in actie ge weest. Den sprong bij Narvik telden zij bijna niet meer. Bij Dömbös, het spoorweg knooppunt van de lijnen naar Drontheim en Andalsnes, hielden zij den vijand vijf dagen tegen. Daarna pas gaven zjj zich over, om later door de Duitsche troepen uit hun krijgsgevangenschap te worden be vrijd, VOETBAL ZONDAG GEEN VOETBAL. Naar wij vernemen zijn alle. door den Ned. Voetbalbond voor Zondag a.8. vastge stelde wedstrijden afgelast. BOB GLENDENNING OVERLEDEN. Naar een mededeeling van het Roode Kruis aan den secretaris van den Ne- derlandschen Voetbalbond, den heer Staal, is Bob Gendenning op 19 November J.L aan de gevolgen van een operatie over leden. Ongetwijfeld zal dit verschelden op de geheele voetbalwereld een diepen indruk maken en als oefenmeester en als mensch heeft Bob in den loop van de jaren on telbare vrienden gemaakt. Als trainer van D.F.C. in 1923 in ons land gekomen werd hij nadat htj nog eenige jaren bjj D.F.C. in Haarlem werkzaam geweest was, op 1 April 1929 benoemd tot bondsoefenmeester in vasten dienst., In de voorafgaande jaren had- hij zich reeds bezig gehouden met het oefenen van de Bpelers van het Ne derlandsch elftal door deze benoeming kon hij al zijn tjjd voor den bond beschikbaar stellen. Van dien datum af werd de oefe ning veel intensiever. Ongetwijfeld heeft de bond van "deze" benoeming nooit spijt gehad, want wat. Bob in 11 jaren gepres teerd heeft la hét Nederlandsche voetbal zeer ten goede gekomen. En toen in 1931 Karei Lotsy de taak op zich nam om het derlandsch elftal; door deze benoeming kon nen te lelden was het Bob, die hem hierbij trouw ter wijze stond Zelf een uitstekend speler in zijn- tijd -was hij ln staat het spel van anderen op de juiste wijze te be- oordeelen en zijn raadgevingen werden niet dikwijls in den wind geslagen. De belooning voor zijn werken kreeg hij ln de periode 19311934, toen het Nederlandsch elftal van de 21 wedstrijden, welke het speelde er 11 won, 1 gelijk speelde en 9 verloor. Doch ook in de laatste jaren, toen de prestaties van het Nederlandsch elftal weer achteruit gingen verloor Glen- denning nimmer den .moed en wist altijd den juisten toon te treffen om de spelers, dié, na een vermoeienden wedstrijd teleur gesteld in den kleedkamer terug keerden, op te beuren. Op 1 April 1939 werd hij op het bonds- bureau hartelijk gehuldigd bij het 10-jarig jubileumals bondsoefenmeester. DE HEER LOTSY OVER DE F.LFJL VERGADERING TE ZURICH. Naai' aanleiding van de dezer dagen te ZUrich gehouden vergadering van het be stuur van de F.LF.A. heeft het AJ-J.P. eèn onderhoud gehad met den; heer Lotsy, die.SJs lid de besprekingen gevolgd heeft Daar de international board gemeld had, dat het houden van vergadering ter be spreking vande spelregels niet gehouden kon worden, werd besloten om bet werk onder; .de huidige omstandigheden regel matig voortgang -te doen vinden, dit door de leden yan de speiregel-commissie. zelf standig té doep -Uitvoeren* Dat dit inderdaad een noodzakelijke maatregel was, ,hïéek bij de besprekingen van bet hier te., lande nog steeds niet duidelijke gevalvan „obstruction". In Sep tember 1939 ingevoerd heeft deze regel al vele moeilijkheden, opgeleverd, Men was het er steéds niet over eens of men een tegenstander, nu wel of niet ..mocht afhou den. Officieel was het niet geoorloofd, ge beurdehet in liet strafschopgebied, dan straften velschillende scheidsrechters deze overtreding met. een strafschop. Het merkwaardigste was nu, dat in de vergadering bleek, dat deze regel eigenlijk alleen in ons land op een dergelijke wijze toegepast wordt. De situatie is dan ook op dit moment zoo, dat indien het bestuur van den Nederlandschen voetbalbond bjj de FLF.A. spelregel-commissie een verzoek zou indienen om ontheffing van deze re gel dit ongetwijfeld ingewilligd zou wor den. Het op eerlijke wijze afhouden van een tegenstander in het strafschopgebied zou dan niet meèr gestraft behoeven te worden met een strafschop, wat het ver loop van het spel zeer zeker- ten goede zou komen. BILJARTEN CLUB KAMPIOENSCHAP ALM. De biljartvereeniging „Aldoende leert men" te Goes, houdt in café Baarends aan de Voorstad wedstrijden om het clubkam pioenschap (klein biljart cadre). Gisteren luidde de stand der le klasse als volgtL M* C. Baarends 7 p.2. H. J. Molhoek 5 p. 3. P. Baarends 4 p. 4. C. Rijn, 4 p. 5. F. de Soommer 2 p. 6. H. van Benthem 2 p.7. C. v. d. Berg 2 p. De heer M. C. Baarends behaalde tot heden met 8.95 het hoogste gemiddelde en met 48 tevens de hoogste serie. Zondagmiddag en -avond zullen de laatste beslissende partijen gespeeld wor den. BOKSEN. JOB LOUIS SLAAT RED BUKMAN. De wereldkampioen Joe Louis1 verdedig de te New York voor de dertiende maal zijn wereldtitel Hij bokste tegen den door zijn gewicht sterk benadeelden Red B urm an, een door-Jack Dempsey ge train den bokser. Ruim 15000 toeschouwers woonden dezen wedstrijd bjj, welke in een overtuigende zege eindigde voor den titel houder, daar deze zjjn uitdager in de vijfde ronde k.o. sloeg.- ARTIKEL BON DUUR HOEVF.FT.I .HF.TD Bloes BI. 4 77 Jan. t/m Febr. 60 gr. brood of ft rant soen gebak of 85 gr. meel of bloem Boter of margarine Bo 77 Ve 77 Bo. 28 Ve. 28 25 t/m 81 Jan. (7 Febr.). 1 t/m 9 (18 Febr.). 250 gr. boter óf mar garine öf 200 gr. vet 250 gr. boter of mar garine. Brandstoffen Haarden, en kachels Voor eentr. verwarming Coke# vierde periode K. OS t/m 18 Kil t/m 18 K. 14 t/ra U K 25 t/rn 83 vierde periode 1 t/m 28 Febr. tfm 14 Febr. t/m 28 Febr. t/m 14 Febr. t/m 28 Febr. 1 t/m 28 Febr. eenheid vaate 'brandstol Broed Br. 24 Br. 25 Br. 20 t/m 28 Jan. (2 Febr.) 27 Jan. t/m 3 (9 Febr.). 8 t/m 9 (16 Febr.) 100 gr. roggebrood of ander brood of 1 rant soen gebak Eieren A 48 A SS A 20 t/m 26 Jan (2 Febr.). 77 Jot. t/m 2 (9 Febr.). 8 t/m 9 (18 Febr.) 1 «1 Gebak Br. 34 Br. 3S BL 4 Br. 1* 20 t/m 28 Jan. (2 Febr.) 27 Jan. t/m 3 (9 Febr.). 37 Jan. t/m 28 Feb 8 t/m 9 (18 Febr.) 1 rantsoen 1 rantsoen rantsoen 1 rantsoen Gort, gortmont of grotten A 44 t/m 21 Febr. 250 gram Havermout, havervlok ken, haverbloem, aard» appelmbelvlokken, gort mont, gort of grutten a n t/m 71 Febr. 260 gram Haas A 19. 83, 45 en 68 77 Jan. t/m 28 Feb 100 gram Koffie A 2® 8 Febr. t/m 16 Maart 125 grata Macaroni of vermicelli of spaghetti A 81 tfm 21 Febr. lOO gram Maïzena of griesmeel of puddingpoeder of sago of aardappelmeel A 87 tfm 31 Febr. 100 gram Peulvruchten A 103 27 Jan t/m 18 Febr. 600 gram Petroleum Per. 8 Per D. 80 Dec. t/m 28 Febr. 20 J an. t/m 23 Febr. voor de keuken voor verlichting 2 «ter Eijst, (-emeel, -gries, -ebloem) of grqttenmeel A 92 25 Jan. t/m 21 Febr. 250 gram Scheerzeep A 117 1 Jan. tfm 80 AprlL 50 gr. scheerzeep of een tube of pot Suiker A 91 t/m 14 Febr. 1 kg Thee A 2® 8 Febr. t/m 16 Maart 60 gram Vet Bo. 27 Ve. 27 25 t/m 81 Jan. (7 Febr.). 200 gram Vleeseh VL 18 27 Jan. t/m 6 (9 Febr.). 1 rantsoen Vleesehwaren vl 18 77 Jan. t/ra 6 (9 Febr.). 1 rantsoen Zeep A 1® 1 t/m 28 Febr. 1 rantsoen De met aangeduide bonnen zijn van de brood,-,plfremeehe bonkaart Italianen vormen slechts een klein percentage van de bevolking. (Van onzen V.PJ3.-correspon<lent Kairo, Januari 1941. Italië* beeft terecht en reeds vroegtijdig ingezien, van welk groot gewicht de kust-, strook in Lybië was. Reeds voor het uit breken van den oorlog met Abessynië Is het begonnen met den aanleg van de „Litoreana", den grooten kustweg, die over een lengte van 1822 kilometer langs de kust van de Middellandsche Zee loopt, van de grens van Tunesië tot die van Egypte. Van de Tunesische g+ens komend !b de eerste belangrijke plaats, waarlangs deze weg loopt, Tripolis. Dit is de eenige „groote" stad van de kolonie, bulten Bengasi. Deze laatste telt 46.000 inwoners. Zij bestaat uit een moderne Italiaansche en een oude Arabische stad. De haven, die Bengasi bezit, heeft echter niet veel te beteekenen, omdat zij is blootgesteld aan de stormen, die in den winter aan dé Noord-Afrikaansche kust woeden. Van meer beteekenis is echter het vliegveld van Bengasi Van Bengasi af loopt de weg door een Iets minder onvruchtbaar gedeelte, dat dan ook eenlgszins dichter bevolkt is. In de grjjze Oudheid werd het bewoond door de Grieken. In het midden van dit gebied ligt Cirene 217 kilometer ten Oosten van Bengasi. ThanB is het slechts een onbe duidend gehucht met 500 inwoners. Tobroek een der beste havens van Noord-Af rika. Drie en negentig kilometer meer Ooste lijk ligt Derna, dat tien duizend inwoners telt. Deze stad is reeds van verre zicht baar, door de hooge ijzeren radiomasten. Ten Oosten van Derna bevinden zich ette lijke Italiaansche kolonistendorpen, die in de laatste jaren zijn aangelegd voor im migranten. Eerst 174 kilometer meer Oost waarts loopt de weg weder langs een grootere plaats, namelijk Tobroek, de hoofdplaats van het zoogenaamde Mar- marica. Tobroek ligt aan een natuurlijken inham, die vier kilometer lang, anderhalven kilo meter breed en tien tot vijftien meter diep is. Deze inham is omgeven door kale, zestig tot honderdvijftig meter hooge steppenheuvels. De inham is open naar het Oosten en derhalve beschut tegen de heèr- schende winden; waardoor Tobroek een Van de béste havens van dit deel van de Noord-Afrikaansche kust kan worden ge noemd. Nadat de Italianen in 1911 bezit hadden.-genomen van de plaats, was hun eerste werk, er eèn sterke bezetting In t© leggen. Toenmaals bezat Tobroek slechts weinig huizen en een ouderwetsch Turksch kasteel. Thans is het een stad in opkomst met schoons straten en pleinen. Het bezit ver scheidene moderne bouwwerken. Van de 2500 inwoners zijn ongeveer 500 van Ita liaansche origine. Ten laatste noemen wij nog het be langrijke steunpunt Bardia (of Porto Bardia), dat onlangs door de Engelschen na hardnekklgen strijd is veroverd. Dit ligt 125 kilometer ten Oosten van To broek. Het ligt honderd vijftig meter boven de zee en telde 2200 inwoners, waar onder slechts 130 Italianen. Het ls 24 kilometer verwijderd van de Egyptische grens. Daar lag het Italiaansche fort Capuzzo. Van Tobroek uit voert een naar het Zuiden loopende weg door de Lybische woestijn naar de oase Dzjaraboeb. Deze weg is ook bruikbaar voor autoverkeer. Aan dezen weg, die drie honderd kilometer lang is, staan slechts twee bronnen ter beschikking. Van Barida Is de oase Dzjaraboeb 225 kilometer verwijderd. Het water ln deze oase is zouthoudend. Er staan ongeveer duizend dadelpalmen; verder vindt men er een paar bescheiden tuinen, die ternauwer nood kunnen voorzien in het onderhoud van 250 menschen. De Italianen hebben er een school voor inboorlingen, een politlesteun- punt en een post- en telegraafkantoor in gericht. Het tooneel van den strijd, Aldus Is in korte trekken het tooneel geschetst, waarop zich de strijd tegen de Engelsche strijdmacht afspeelt; want het binnenland komt niet ln aanmerking als slagveld, noch voor de Italianen, noch voor de Engelschen. De hardnekkige strijd vindt plaats in de betrekkelijk smalle kust strook. Met het bezit van deze strook staat en valt de geheele kolonie. Het binnenland bestaat uit een Zand woestijn, met een subtropisch klimaat: enorme hitte en gebrek aan regen. Aan de kust heerscht een iets gunstiger kli maat; doch in den zomer heeft men hier evengoed te lijden onder vólkomen gebrek aan hemelwater. De gemiddelde tempera tuur ligt er op meer dan dertig graden Celsius, doch de thermometer kan stijgen tot 50 graden. Deze droge bakoven-hitte maakt alle militaire operaties zoo goed ais onmogelijk. De Noord-Afrikaansche winter staat ongeveer gelijk met het begin van ons najaar. Van November tot Februari vallen er, vooral in het kustgebied, vrij overvloedige regens, bjj een gemiddelde temperatuur van ongeveer 10 graden Celsius. Deze maanden vormen het ge schikte tijdperk voor militaire operaties; én daarvan hebben de Engelschen met goed gevolg weten gébruik te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 10