I VROOM QREESMANK De Raad van Middelburg vergaderde. De lust tot bouwen in de binnenstad zeer groot llllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllll!lllllllllllllllllilllllllllllllllll| I GESLOTEN. illllll|[|U!!l!llllllllllll![lllilIII!IIIIIIIIIIIIII!!llllllll!lini!!llll!!llllll!li!!li Verduisteren: Jt UIT DE PROVINCIE Wegens inventarisatie en nieuwe distributieregelingen zijn onze zaken Zaterdag 1, Maandag 3 en Dinsdag 4 den geheelen dag en Woensdag 5 Febr. tot 's middags 1 uur Middelburg. van hedenavond 18.22 uur tot morgenochtend 9.24 uur De maan komt morgen te 10.B0 op en gaat te 23.13 onder. Walcheren WINTERHULP NEDERLAND. KOUDEKERKS. Nu de derde geldinza meling voor de Winterhulp Nederland staat gehouden te worden, vestigt de plaatselijke werkgemeenschap ons op de volgende feiten: 1. Tengevolge van de oorlogsomstandig heden is er in vele gezinnen reeds groote nood. By de werkzaamheden door de werkgemeenschap tot nu verricht, ia dit overduidelijk gebleken. 2. Over de maand December is toege kend een bedrag van f 400, terwyi voor Januari ontvangen zal worden een som groot 780. 3. De collecte over genoemde maanden hebben opgehaald resp. i 247.13 en t 246.50. In deze gegevens vindt de werkgemeen schap aanleiding, de ingezetenen dringend op te wekken naar vermogen te geven. Zuid-Beveland Oprulmlngswerk hervat, YERSEKE. De werkzaamheden aan het opruimen van de resten der getroffen ge bouwen, die geruimen tyd stil hebben ge legen, zyn thans weer hervat. Monument voor 'de gesneuvelden. YERSEKE. Het monument voor de ge sneuvelden uit deze gemeente is thans zoo goed als gereed, en een keurig bouwwerk is verrezen ter nagedachtenis aan hen die vielen. RIJWIEL GEVONDEN. KAPELLE. Onder deze gemeente Is een rijwiel gevonden. Inlichtingen te bekomen bij veldwachter Zwijgers. Verfcooping. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag werd alhier door notaris Jonkers publiek ver kocht een woonhuis en schuurtje, met het erfpachtsrecht van den grond, te Wolp- haartsdijk groot 3 aren 39 centiaren aan Anthonie Poortvliet te Kats voor 2020, Zeeuwsch-Vlaanderen ONJUISTE AANVRAGEN VAN EXTRA RANTSOENEN. By de aanvragen om een extra rantsoen vaste brandstoffen heeft men veel on juiste opgaven verstrekt. Een groot aantal onjuistheden werden reeds ontdekt en men is nog steeds bezig verkeerde opgaven op te sporen. Deze onjuiste aangiften kunnen gestraft worden met een gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of een geldboete van ten -hoogste vijf duizend gulden. Tot nu toe zyn nog geen straffen op gelegd voor deze valsche aangiften, maar in den vervolge zal dit wel gebeuren. Een ieder wordt echter nog in de gele genheid gesteld zyn opgave in overeen stemming met de werkeiykheid te bren gen. Tot 10 Februari a.s. kan men zich hier toe nog tot de Brandstoffen-commissie voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen, Prinses Beatrixstraat 23, Schóondyke, wenden. WINTERHULP. ZUIDZANDE. Naar wy van de plaatse lijke werkgemeenschap Winterhulp Neder land vernemen, is haar over de maand Ja nuari 1941 een bedrag van 320 ter uitdee- ling toegewezen. De opbrengst van de 2de collecte bedroeg 110-41. Zoo spoedig moge lijk zal tot de verdeeling worden overgegaan, waarvoor deze keer in de eerste plaats in aanmerking komen stille armen, gezinnen zonder kinderen en alleenwonende personen. Ia na een uitdeeling onder deze categorieën nog een batig saldo, dan zullen zoo moge lijk ook nog andere behoeftigen in deze uitdeeling worden betrokken. De burge meester heeft ter openbare kennis ge bracht dat zy, die voor ondersteuning van W.H.N. in aanmerking wenschen te ko men, een aanvraag-formulier ten gemeente- huize kunnen afhalen. Tenslotte vestigen wy nog de aandacht op de derde collecte, welke op 31 Januari- 1 Februari a.s. zal worden gehouden. Ge zien bovenstaande toewyzing rekent de werkgemeenschap op een flinke collecte opbrengst. Hoe meer men geeft, des te meer behoeftige personen met een gift ver- biyd kunnen worden. Een cursus voor vrouwen. ZUIDZANDE. Uitgaande van de vereenl- ging „Ceres zal alhier by genoegzame deel name een cursus worden gegeven in het zoo voordeelig mogeiyk koken, alsmede een spoedcursus in naaien, ten doel heb bende van oud nieuw te maken. Voormonstering van paarden. IJZENDLTKE. Op 28 en 29 Januari wer den bier 526 paarden voorgebracht, waar van er 125 stuks werden uitgekozen. Voormonstering paarden. BIERVLIET. In deze gemeente werden op 2 dagen ruim 400 paarden voor de keu ring geleid. Hiervan werden 100 paarden aangewezen voor de definitieve keuring. Bij deze 100 is een aantal reserves. De keu ringscommissie, welke bestond uit de hee- ren Villemsen, ryksveearta te Uzendyke, Aarnouds te Sluis en De Hullu te Cadzand had geen gemakkeiyke taak en stond dik wijls voor moeiiyke gevallen. Toch werd meestal een goede oplossing gevonden. Benoeming. BIERVLIET. Onze vroegere dorpsgenoot A. Geensen is aangesteld als marechaussee met standplaats Rotterdam. Een plan voor 100 arbeiders woningen. Gisteren kwam de gemeenteraad van Middelburg in openbare vergadering by- een. Voorzittermr. dr. J, van Wal ré de Bordes. Afwezig de heeren Lambermont, Luyendyk en De Bruin. De heer J. P. Ph. Doorenbos, nieuw be noemd raadslid, wordt geïnstalleerd. Hy legt de vereischte beloften af. De VOORZ. wenscht hem geluk en herinnert er aan dat de heer Doorenbos wellicht langer dan een van de zittende raadsleden, zy het in andere functie, de raadsvergaderingen heefi bygewoond. Spr. hoopt dat het nieuw be noemde lid de andere raadsleden in zyn verkregen ervaring zal laten deelen. Nieuwjaarsrede burgemeester. Vervolgens spreekt de VOORZ. d« leden van den Raad als volgt toe Het is heden de eerste vergadering van den raad van Middelburg in het jaar 194L Het is de gewoonte, dat by zulk een eerste vergadering in het nieuwe jaar Uw voor zitter een terugblik werpt op het afgeloo- pen jaar, in zyn rede de voornaamste gebeurtenissen in herinnering roept, en zyn visie geeft op de toekomst van de gemeente. Het ïykt my, dat in de huidige omstan digheden de beste wyze, om het verleden aan ons oog te laten voorbygaan, en ons te bezinnen over de toekomst is te sa men in stilte te gedenken wat achter ons ligt, en te denken aan het jaar dat nog pas is begonnen. Als ik terugdenk aan het jaar achter ons, is er één gedachte die ik voel te moe ten formuleeren en dat is diepe dankbaar heid aan God, dat ondanks alle rampen, die er over onze gemeente zyn gekomen er onder de inwoners van Middelburg gelukkig zoo weinig dooden zyn te betreu ren, en onze levens zoozeer gespaard zyn gebleven. Het had gemakkeiyk ander kun nen zgn. In myn proclamatie na de ramp van 17 Mei heb ik geschreven „God, die ons het leven behouden heeft, zal ons tot dat leven ook de kracht geven". Dat heeft Hy gedaan in hooge mate. Telkens opnieuw kunnen wy ons verheu gen over de geestkracht van onze bur gers, die ondanks al het ongeluk, niet by de pakken neerzitten, maar de handen uit de mouwen steken, en met taaie vasthou dendheid aan het werk zyn voor de toe komst. He verzoek U thans allen op te staan. Laten wy gezamenlijk eenige oógenblikken in stilte dit alles gedenken. (De aanwezigen verheffen zich van him zetels.) Moge het komende jaar voor onze ge meente een jaar van opbouw worden - van effectieven, daadwerkelijken mate- rieelen opbouw, maar voor alles en boven alles een effectieven en daadwerkeiyken geesteiyken opbouw. By dezen beveel ik onzen gezamenlijken arbeid in het komende jaar In Gods zegen aan. Antwoord van den Raad. Het oudste raadslid, de heer VERHAGE zegt hierop het volgende Mynheer de Voorzitter, r.amens den Raad dank ik voor uwe rede wy referee- ren ons daarby geheel aan den inhoud ervan. Ook wy zyn diep onder den indruk door de gebeurtenissen van Mei 1.1. en lqden met U mede. Wy mogen niet In herhaling treden, maar willen toch in onze gedachten even teruggaan naar den fatalen datum van 17 Mei, en de onmiddeliyk daaraan voor afgaande dagen. Toen, Mijnheer de Voorzitter, hebt gy, in den hoogen nood, met ongekenden moeo de leiding genomen en alle gevaren van vliegtuigbommen en inslaande granaten getrotseerd. Door die leiding zyn zeker nog grootere rampen voorkomen. Gy hebt in die moeiiyke dagen een Christenwerk verricht van den eersten rang. Ook de wethouders Paul en Kögeler, laatstge noemde, toen tydelyk wethouder, onzen hartelqken dank voor. de hulp en bijstand, in die dagen aan U verleend, wy spreken de hoop uit dat de herbouw van onze ge liefde stad, onder uwe bezielende leiding, en met Gods hulp in alle deelen moge slagen. En dat gelooven wy, want de enorme hoeveelheid arbeid nog dagelyks door U verricht, is uwerzyds daar borg voor. Moge 1941 voor U, mynheer de Voor zitter, voor uwe echtgenoote en uw gezin, en voor onze stad met zyn bewoners een ryk gezegend jaar zyn. Een ernstige waarschuwing. De VOORZ. zegt vervolgens dat de Duit- sche overheid op strenge en scherpe wyze zal optreden tegen alle sabotage-hande- lingen jegens de bezettende macht. Zy, die zich aan zulke handelingen schul dig maken, of deze voorbereiden, brengen groote gevaren over zichzelf en hunne landgenooten. Spr. doet een beroep op de raadsleden, in hun omgeving hierop te wyzen en hun invloed in dezen aan te wenden. Tevens doet spr. by ,deze gelegenheid een beroep op alle inwoners van Middel burg zich van iedere sabotagehandeling of voorbereiding te onthouden. Spr. heeft het volle vertrouwen, dat zy zulks zullen begrypen en daarnaar zullen handelen. Arbeiders. Naar aanleiding van de mededeeling van Ingekomen stukken vraagt de heer SUL KERS of men hier op den duur geen te kort aan arbeidskrachten zal krygen. Vele jonge arbeiders vertrekken naar elders, en het zal niet gemakkeiyk zyn personen van elders te bewegen naar Middelburg te komen werken. De VOORZ. antwoordt, dat hy de toe zegging heeft van het bureau van arbeids bemiddeling, dat de noodige vakarbeiders, als het zoover is, aanwezig zullen zijn. Te dezer zake zullen B. en W. diligent blij ven en steeds tydig de noodige stappen doen. De heer SULKERS zegt vooral het oog te hebben op ongeschoolde krachten, die ook noodlg tullen biyken voor den her bouw. Wethouder PAUL acht het eveneens ge- wenscht, dat deze kwestie onder de aan dacht van de bevoegde autoriteiten wordt gebracht Helaas hebben B. en W. geen medezeggenschap meer in de zaak zelf. De heer FLIPSE merkt op, dat thans veel jonge personen uit andere beroepen in het puin werken, en dat deze vermoe delijk tot metselaar zullen worden opge leid. De SECRETARIS doet voorlezing van een schrijven van de afdeeling Bevolking, waaruit blijkt dat het aantal inwoners van Middelburg op 31 DeC. 1939 18.215 bedroegop 31 Dec. 194018.090men rekent dat onder deze inwoners zich plm. 250 personen uit Vlissingen bevinden, die eerlang weer zullen - vertrekken. Daarte genover staat, dat ongeveer 280 Middel burgers tydelyk In St Laurens onderdak hebben gevonden. De naar het buitenland uitgewekenen zyn nog niet afgeschreven. De VOORZ. concludeert dat het aantal inwoners der stad dan practisch op het oude peil is gebleven. Daar ongeveer 500 woningen zyn vernield, zal het hard noo-^ dig zyn, spoedig uitbreiding aan de woon gelegenheid te geven. Benoemingen. Tit lid van de commissie van financiën wordt benoemd de heer Jeronimus. Tot lid van het bestuur van de Godshuizen wordt benoemd de heer F. de Stoppelaar, arts alhier. Tot leden van het college van curato ren over het gymnasium worden benoemd de heeren ds. P. J. F. van Voorst Vader en W. L. Pel, arts. Als leden van het Burgeriyk Armbe stuur worden herbenoemd de heeren Lit- tooy, Bayens en Peeck als leden van de commissie van toezicht op het Lager On derwijs mevrouw Borgman en de heeren Onderdak en Winter. Tot tydelyk leeraar aan het gymnasium benoemt de raad den heer W. F. de Jong. Goedgekeurd worden de wijzigingen op de bouwverordening, de verordening op heffing en invordering van kraangeld, de verordening op I.effing en invordering van rechten voor ruiming van beerputten en het voorstel inzake toepassing van art 109 der politieverordening terzake uren van begraven. In antwoord op een vraag van mr. Portheine, In verband met het laatste voorstel, zegt de VOORZ., dat hy Inder daad voornemens is van zyn bevoegdheid gebruik te ma"ken. Baatbelasting. By het voorstel inzake beslissing om trent eventueel® invoering van baatbe lasting, merkt dc heer SCHOT op, dat hy tegen deze nieuwe vermeerdering van las ten is. Spr. gelooft niet dat de perceelen aan den Nadorstweg in waarde zullen stygen als daar een nieuwe straat wordt aangelegd. Waarom zouden de bewoners vn dezen weg niet over dezelfde voordee- len mogen beschikken als andere Middel burgers? Z.L zyn er al genoeg zakelyke belastingen. De heer JERONIMUS ia van opvatting, dat men de bewoners vry moet laten, en hun de vraag moet voorleggen „wenscht ge ten nieuwe straat en zyt ge bereid daarvoor straatbelasting te betalen"? Er is destijds in den Nadorstweg goedkoop gebouwd, omdat het een landweg was. Nu de huizen er staan eisci.en enkele bewo ners een mooie straat voor rekening der gemeenschap. Spr. vindt dat dit niet op gaat De heer VERHAGE vraagt of de ver zoekers om een betere straat huurders of eigenaren van huizen zyn? De huurders kunnen gemakkelijk' een baatbelasting uitlokken, waarvoor de huiseigenaren op draaien. De heer DEIN HOLLANDER merkt op, dat zich hier de fout wreekt dat Middel burg nooit een bouwplan heeft gehad. Als er wel een plan was geweest hadden de menschen geweten, waar zy aan toe wa ren. Spr. kan niet inzien, dat de bewoners van den Nadorstweg by verbetering van de straat „gebaat" zouden zijn in dien geest, dat er aanleiding is tot instelling van een baatbelasting, ook daar niet wo nenden profiteeren ervan. Spr. merkt óp, dat, als men tot uitvoering van de baatbelasting overgaat, straks heel wat wyken in Middelburg voor die belasting in aanmerking zuilen komen. Hy verklaart zich tegen. De heer SULKERS is niet tegen baatbe lasting, mits die alleen wordt toegepast op nieuwe wyken, zoodat de bouwers er rekening mee kunnen houden. Mr. BARON V. d. FELTZ zegt dat de gemeente destijds niet gezorgd heeft voor bouwrypen grond, Hy kan niet Inzien dat het billy k is in de stad een straat te verbeteren en de bewoners niet te laten betalen en de bewoners van den Nadorst weg wel. De heer WONDERGEM ls voor baat belasting. De gemeente heeft toch al aar dig wat aan den Nadorstweg ten koste ge legd, en de huiseigenaren hebben daar destyds goedkooper gebouwd dan elders in de stad mogeiyk was. Wethouder PAUL is het niet eens met de tegenstander» van de baatbelasting. Door een betere straat worden de huizen meer waard. De eigenaren zullen dan hun baatbelasting geheel of gedeelteiyk op hun huurders kunnen verhalen. De Nadorstweg was vroeger een soort wandelpadde gemeente heeft er een vry dragelylcen weg van gemaakt zonder de huiseigenaren in de kosten te laten deelen. Spr. betoogt, dat de grond aan den Na dorst,.eg de huiseigenaren al heel weinig heeft gekost. Als hun huizen door een behoorlyke verharding in waarde gaan stygen, ls het biliyk, dat zy de kosten der verharding voor hun rekening nemen. Spr. geeft toe, dat niet uitsluitend de be woners van den Nadorstweg van de ver betering der jtraat zullen profiteeren, doch zij toch aanmerkeiyk meer dan an deren. Dat destyds geen bouwrijp terrein in Middelburg voorhanden was, acht spr. niet terzake van belang voor het onder havige voorstel. De heer JERONIMUS herinnert er aan, dat in Middelburg al eerder een straat bestraat is op kosten van den eigenaar (vrooiykheid). De heer MONDEEL begrypt de oppo sitie tegen de baatbelasting niet De ge meente is van plan met den Nadorstweg hetzelfde te doen als ~y doet voor het bouwryp maken van andere nieuwe wegen. Zy komt voor den Nadorstweg alleen wat later dan te doen gebruikelyk is. Als het voorstel van B. en W. wordt verworpen, blyft de toestand aan den Nadorstweg on bevredigend. De heer DEN HOLLANDER zegt dat maar heel weinig gemeenten een baatbe- lasth =r Hebben. Het college van B. cn W. heeft destyds een fout gemaakt door toe t« staan aan den Nadorstweg te bouwen. Nu mogen anderen niet voor die fout opdraaien. Spr. voelt er alles voor den Nadorstweg in zijn huldigen toestand te laten. Willen de be woners anders, dan kunnen zy de verbe tering betalen. De heer SULKERS zegt dat de ge meente destyds aan het Arnemuidsche Voetpad en aan de Loskaal ook een straat heeft aangelegd zonder extra kosten op te leggen. Waarom nu voor den Nadorst weg een uitzondering gemaakt? De VOORZITTER geeft i.i overtceging thans geen beslissing over het voorstel te nemen, ooT- al in verband met het uit breidingsplan, dat voorbereid wordt. Men weet nog niet wat in dien hoek gaat ge- beurey. Aldus wordt besloten. Horen. Het voorstel inzake huur van een huls- telefooninstallatie voor het tydeiyke ge meentehuls wordt aangenomen. By het voorstel tot erfpacht uitgifte van gemeentegrond aan den Kousteenschedyk vraagt de heer FLIPSE het erfpachtrecht te bepalen op 0.20. Wethouder PAUL zegt, dat er geen aan leiding ls om van het bestaande tarief af te wyken. By 't voorstel tot huur van dulngronden nabij Oranjezon, vraagt de heer MON DEEL of het terrein niet gedeelteiyk toe gankelijk kan worden gesteld voor het pu« bliek, dat de duinen wil bereiken. Wethouder KÖGELER antwoordt, dat hy niet weet of de bekende toegangsweg naar het strand over dit terrein loopt Is zulks het geval, dan zal de weg niet worden af gesloten voor publiek verkeer. Het ligt wel ln de bedoeling het waterleidingterrein zoo maagdeiyk mogelijk te houden. Er zal niet mogen worden gekampeerd, en de gronden zullen niet mogen worden onderverpacht By het voorstel tot verhuring der Bur gerweide merkt de heer DOORENBOS op, dat „Kweeklust" in de meening heeft ver keerd een gedeelte van die weide te kun nen huren voor volkstuintjes. 40 leden der yereeniging hadden zich al opgege\Ten voor den huur van dien grond. Nu wordt alles aan Koole verhuurd. Spr. verzocht B. en W*. alsnog te trachten aan het verlangen van „Kweeklust" tegemoet te komen. Wethouder PAUL deelt mede, dat ook de commissie voor financiën bezwaren heeft tegen dit voorstel van B. en W. Hun bezwa ren zyn gegrond op een fout ln het voor stel, die spr. voorstelt te verbeteren. Het voorstel dient zoo te luidên, dat aan „Kweeklust" 6800 h.a. zal worden ver huurd. Tot den heer Doorenbos zegt spr., dat Koole volgens de pachtwet recht heeft op verlenging van de pacht van de Burger weide, en dat alle pogingen om een ge deelte van dien grond voor Kweeklust te bestemmen zyn afgestuit op zyn onwil. B. en W. zullen nu in de volgende vergadering voorstellen een gedeelte van den grond naast de Griffioen aan Kweeklust te ver huren. De leden van Kweeklust gaan daarmede accoord. Naar aanleiding van een vraag, gesteld by de behandeling van het voorstel tot edndwyziging der gemeente-begrooting 1939, deelt de VOORZ. mede, dat het na- deelig slot dezer begrooting 23.911 be draagt. Spr. betuigt zijn groote erkenteiyk- heid aan den gemeente-ontvanger, en aan het personeel der secretarie, dat zy erin geslaagd zijn, niettegenstaande zooveel be scheiden verbrand waren, deze zaak tot een goed einde te brengen. 100 arbeiderswoningen. In het voorstel tot rectificatie van het raadsbesluit nopens verkoop van gemeen tegrond aan de Dampoortstraat vindt wet houder PAUL aanleiding tot het doen van enkele mcdedeellngen. Spr. zegt, dat de bouw van 33 arbeiderswoningen en van 25 kleine middenstandwoningen aan den Ka- relsgang vertraging heeft ondervonden door de vorst. Het zal nog enkele weken duren voordat een flink aantal zal kunnen wor den betrokken. Of, niettegenstaande de vorst de betrokken aannemer in gebreke Is gebleven, zal een punt van onderzoek uit maken. Wethouder Paul vestigde er de aandacht op, dat Middelburg een groote behoefte heeft aan arbeiderswoningen. Deze be hoefte bestond al vóór 17 Mei, maar nadat ongeveer 110 arbeiderswoningen werden vernield, is zy bepaald klemmend gewor den. Voor de 33 huisjes, die ln aanbouw zyn, hebben zich 120 gegadigden gemeld. Vrywel alle liefhebbers waren door oorlogs geweld gedupeerden. Na overleg met den gemeente-arts en met de wonlngbouwver- eeniging Volksbelang, zyn de woningen aan den Karelsgang toegewezen. B. en W. wor den echter nog lederen dag overstroomd met aanvragen voor woongelegenheid. Er is een groot tekort aan gelegenheid tot huisvesting, en omdat particuliere bouwers, mede in verband met de styging der bouwkosten met ongeveer 40 hierin niet zullen voorzien, zullen B. en W. ten spoe digste komen met een voorstel tot het bouwen van ongeveer 300 arbeiderswonin gen. Deze huizen zullen bulten de vesten moeten worden geplaatst, omdat in de bin nenstad niet voldoende ruimte is. De alge meen gevolmachtigde heeft voor den bouw van deze woningen zyn volledige medewer king toegezegd, ook voor het financieele gedeelte. De VOORZ. zegt ln aansluiting hierop, dat de toestand, waarin velen hier wonen, alleszins te wenschen overlaat. Men is by elkaar ingetrokken, en er zyn heel wat menschen, die al maanden lang op den vloer slapen. Het is hoog noodig verbete ring in den toestand te brengen. Spr. Is zeer erkentelyk voor de door ir. Ringers toegezegde medewerking. De mogelijkheid, dat de 100 arbeiderswoningen in de binnen stad komen, acht spr. uitgesloten, want de bouwlust van hen. die daar hun panden verloren, is zeer groot. In de Lange Burg zyn reeds alle gronden bezet. Ir. Verhagen ls zelfs al bezig het stratenplan zoodanig te wyzigen, dat de Lange Burg langer wordt, opdat daar meer panden zullen kunnen verryzen. Hetzelfde geldt voor de Zusterstraat en de Gravenstraat. De Lange Delft ls, wat de aanvragen betreft, zoo goed als vol. Vrywel eiken dag bereiken B. en W. aanvragen om woongelegenheid van personen, die van elders naar Middelburg zyn overgeplaatst. Met dr. Ringers ls uiteraard gesproken over de financiering van den herbouw der particuliere panden. Deze heeft aangera den een aantal gevallen concreet alt te werken en voor te leggen, opdat een brug zal kunnen worden geslagen tusschen het bedrag der schadevergoeding en het bedrag, noodig voor den wederopbouw. Spr.-zegt, dat van de gedupeerden velen te kennen hebben gegeven ln elk geval te willen herbouwen, hoe de schaderegeling ook mag uitvallen. Hy vestigde er de aan dacht der raadsleden op, dat op de toe komst van Middelburg door dit alles een wel geheel ander licht valt dan eenige maanden' geleden. De heer MONDEEL zei, dat <4it alles aanleiding is om te trachten meer ruimte voor bouwen in de binnenstad te verkrygen dan op het plan voorkomt. Opheffing school. By het voorstel tot opheffing van de centrale 7e klasse school, zegt de heer VERHAGE dit voorstel te betreuren. Hö vraagt of de school niet kan blyven be staan als eenmansschooL De meisjes zou den dan voor nuttige handwerken verdeeld kunnen worden over de andere scholen. Wethouder KÖGELER antwoordt, dat ook B. en W. dit voorstel betreuren, want de school werd door hen als een ideale oplos sing beschouwd, en zy beantwoordde vol komen aan haar doel. Alleener zyn te weinig leerlingen, en alle pogingen om, niettegenstaande het leerlingen-tekort, de school te behouden, zyn tot mislukking gedoemd. Ook in de volgende jaren zal het leerlingengetal niet toenemen. Het aantal leerlingen voor de openbare scholen vermin dert steeds. In 1938 bedroeg het gemiddelde aantal leerlingen voor die scholen 702 2/S het jaar daarop 6701/3; en in 1940 nog 636 2/3. Het eind-onderwys in de 7e klasse is niet meer zoo in trek door de attractie van- het voortgezette onderwys. Rondvraag. De heer SUIKERS vraagt of B. en W. van plan zyn het gjemeentepersoneel loon- toeslag te geven. De VOORZ. antwoordt, dat B. en W. twee maanden bezig zyn te overleggen wat voor het personeel in verband met de styging van de kosten van levensonderhoud kon worden gedaan. Wethouder PAUL voegt hieraan toe, dat B. en W. voornemens waren de eertyds In gestelde korting van 5 op de loonen en salarissen ln te trekken. Daarvoor ls zelfs al een memoriepost geplaatst op de be grooting voor 1941. Spr. heeft in Den Haag over deze kwestie gesproken, maar daar is hem te kennen gegeven, dat een dergeiykc poging tot salarisverhooging niet de minste kans van slagen heeft. Men zal niet toe staan. dat lagere instellingen verder gaan dan het Ryk heeft gedaan met zyn duur- tebyslag. B. en W. zullen in de eerst volgende ver gadering voorstellen doen een duurtetoc- slag te geven in den geest als het Ryk heeft gedaan, en voorstellen deze van te rugwerkende kracht te doen zyn. Het ligt ook in de bedoeling kostwinners voor dien toeslag in aanmerking te doen komen. Mr. BARON VAN DER FELTZ acht de rijksregeling niet billijk en adviseert een verhooging voor te stellen zooals door de Prov. Staten van Zeeland is goedgekeurd. De VOORZ. acht zulks niet ge wenscht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3