nr n Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. Die GRIEP-aanval wordt gestuit r AKKERS Abdijsiroop De jaarvergadering. Dinsdagmiddag werd in café „Da Vriendschap" te Middelburg de jaarver gadering gehouden van de Vereeniging tot verbetering van het Geitenraa in Zeeland, onder voorzitterschap van mr. P. Dielc- man." De voorz. wees in zyn openingsrede op den bezorgden tyd, niet alleen in het algemeen, maar vooral voor hen, die tot de volksklasse behooren, dikwerf ryk geze gend zyn met kinderen en die niet het voor groei en krachtige voeding noodTge voedsel kunnen geven, gelet op het gebrek aan vet etc. en bepaalde vitaminen, met groot gevaar voor toeneming van t.b.c. «n andere ziekten. De sociale commissie beraamt reeds middelen hiertegen, en de geit zal ook hier biyken van ongemeen nut te zyn door zyn vetryke melk, door het verschaffen van boter, ook in gezinnen van arme land arbeiders, De vereeniging heeft daarom een dubbel zware taak. Spr. wees daarom op de noodzakeiykheid meer donateurs te werven en by de gemeenten op subsidie aan te dringen. Als deze van de ongeveer 100 gemeenten samen 2000 kon zyn, zou dit een stevige aanwinst zyn. Het gaat om de instandhouding van een volkskrachtigen, nyveren arbeidersstand ln een tyd, waarin meer dan anders op ge meenschapsgevoel en opoffering van het individu aan de gemeenschap wordt gelet en meer dan anders erkend wordt dat ar beid een der hoofdbronnen van de volks kracht en volkswelvaart, het volksgeluk is. Meer dan het vervangmiddel dat men geld noemt, ls arbeid van belang en beteekenis. - Arbeid en verstand en geesteskracht, ar beid en Intellect en hart, hebben de betee kenis van geboorte of afkomst en geld, vaak begeleid door kille zelfzucht en meer vervangen. Eén der groote zorgen is de voeding der dieren in dezen wintertyd. De vraag ryst of er voldoende eiwitrijk voer voor de geitjes is. Als er wat hooi en wat bieten zyn, dan heeft men veel voor, 'vooral nu lyn- en grondnotenkoek ontbreken en de hoeveelheid eiwit in het gemengd regee- rlngsmeel nog minder is geworden dan verleden jaar en de portie per geit nog kleiner. Witteboon- en erwtenstroo is mis schien hier en daar nog te bemachtigen en als er dan nog wat kunstmatig gedroogd gras by komt, dan zal de geit en zijn pro ductie ten bate van het gezin en van de gemeenschap er wel by varen. Maar dan moet de mangelwortel niet vergeten worden om de melkgift te ver- hoogen. Aardappelen zyn minder goed, al bevatten de schillen eiwit en vitaminen. Zeer ernstig waarschuwde spr. op te let ten, dat er geen uitspruitsel aan zit, want dit ls vergif. De bond moet vooral met het oog op de t.b.c.-bestryding trachten een grooter portie regeeringsvoeder te kry- gen, omdat dit toch het meest geschikte krachtvoer is. Spr. wees er verder op, dat Nederland ln vergelijking met België een zeer krachtige volkstoename heeft, dank zy de gezonde levensgewoonten van de boerenbevolking, van den landeiyken ar beidersstand en den socialen welstand der massa. Om den gezondheidstoestand op peil te houden, is een groote geitenhouderij van beteekenis en is ook de prov. vereeniging fnet haar vele afdeelingen en haar zeer groot aantal leden van groot nut voor het vaderland. (Applaus.) Jaarverslag. De secretaris-penningmeester, de heer S. A. V c r s 1 u y s, van wien de voorzitter had medegedeeld, dat het bestuur hem met algemeeno stemmen had herbenoemd, bracht daarop het jaarverslag over 1940 uit De secretaris wees op de leden, die geruimen tyd van huis en haard verdreven waren en die by hun terugkomst zoo veel moesten missen. Met groote dankbaarheid gedacht spr. de velen, die hem in staat stelden om sommige der zwaarst getrof fenen te kunnen helpen om hun geiten stalletje weer te bevolken. De ruim 100 en de vier lammeren, daartoe ontvangen, hébben weldadig werk kunnen verrichten. Spr. hoopte dat de hier betoonde soli dariteit ln 1941 moge groeien tot 100 pro cent. De secretaris protesteerde tegen hen die door buitengewone hooge pryzen de men- schen trachten te berooven van hun geit of geitjes voor de slacht Hy noemde dit een ongeoorloofde handelwyze. Spr. heeft met genoegen vernomen, dat reeds maatregelen daartegen worden genomen. Spr. getuigde van het groote medeleven met den voor zitter en met den adviseur, den heer Zwa german ln het door hen geleden verlies, o.a. van kostbare bezittingen, die niet te vervangen zyn. Per 31 December waren aangesloten 64 afdeelingen met 3537 leden en 6018 gelten, tegen het vorig jaar resp. 66, 3517 en 5812. De in 1940 begonnen melkcontróle kwam door de verwoesting van het laboratorium van den rykszuivelconsulent niet tot zgn volle recht: Dank bracht de secretaris den directeur der Coöperatieve Melkfabriek, iiie gelegenheid bood het onderzoek zoo spoe dig mogeiyk voort te zetten. Per 31 December waren by de vereeni- gingen 86 dekbokken gestald. De reserve op het fokstation was op 2 stuks gebracht. Spr. meent dat sommige bokkenwoningen nog wel verbeterd kunnen worden, wat be schutting der dieren en ruimten voor wat vrye beweging betreft. Spr. zei, dat 97% der leden prompt zyn met de afdrachten, maar onder de overige zyn er, die zelfs over 1939 nog niet be taalden en op brieven van spr. niet ant woordden. Daartegen liet spr. een scherpe afkeuring hooren. De gezondheidstoestand van den veesta pel op het fokstation was goed. Ziekten kwamen niet voor. De ervaring is, dat als men de byvoedering. met takt regelt, men met het krachtvoer best toe kan komen. In het doorgangshuis kwamen 36 dieren ln en gingen 48 uit. Aan het slot van zijn verslag bracht de secretaris dank aan allen, die hem steun den, en sprak de hoop uit, dat de Heere allen en hunne gezinnen, moge sparen en dat het werk der vereeniging er toe moge bydragen dat de druk der tyden iets kan worden verlicht, opdat men alles kan doen, wat de hand vindt om te doen, in het be lang van ons volk en van de kinderen, in wie de toekomst van ons kleine land be sloten ligt. Rekeningen en begrootingen. De rekening v&n het fokstation over 1940 met een nadeelig saldo van 21.42 en. die van de vereeniging met een batig slot van 12.10 werden goedgekeurd, evenals de beide begrootingen over 1941 met geraam de nadeelige saldi van 15 en 42.90. De vergadering vereenlgde zich met het voorstel van het bestuur om. den prys voor het aankoopen van bokjes te verhoogen van 4 op 5 en van 2.50 op 3.50. Keuringen en stamboek. De heer W. Sytema deelde mede, dat dit jaar geen keuxingen zijn gehouden, doch wel op veresoek van de eigenaren volbloed lammeren in het provinciaal stamboek zijn Ingeschreven. Toezicht fokstation. Namens de commissie van toezicht op het fokstation bracht de heer Meliefste een alleszins gunstig rapport uit, waarna in plaats van den heer Jan Sturm te Zoute- lande, die niet herkiesbaar was, in die commissie werd benoemd de heer Js. Jobse Wz. te Aagtekerké. Nadat namens Noord-Beveland een gun stig rapportover de rekening 1939 was uitgebracht en voor de rekening 1940 Wal cheren was aangewezen, heeft de heer Ver- sluys een inleiding gehouden over Uitbreiding van de geitenhouderij gewenscht, Spr. begon, met er op te wyzen, dat niet alleen nu, maar ook in normale omstan digheden uitbreiding van de geitenhouderij reeds zeer gewenscht is, vooral als men be denkt, dat voedzame en zindeiyk gewon nen melk hiervoor, op veel voordeeliger wyze wordt verkregen dan dat men deze moet aankoopen. De kosten van een liter geitenmelk, berekent spr. op 4 ct. tot 5 ct. en zelfs in normale tijden is de straatprys van melk toch altyd 8 tot 10 cent. Daarby moet men er nog rekening mede houden, dat ruwvoer meermalen geheel of gedeeltelgk gratis kan worden verkregen. Maar veel grooter is en hooger staat het voordeel van de verhooging der voedings waarde, die hierdoor wordt verkregen. Al mag men gelukkig niet van broodge brek spreken, het valt toch niet te ont kennen, dat de hoofdbestandeelen vet en eiwitrijke stoffen ln de voeding, met den dag schaarscher worden. Onze voeding zal moeten gericht zyn op den meest mogeiyken weerstand der gezon den, tegen den vyand der bacil, die hen dagelgks bedreigt. Melk is een moeilijk te vervangen voedsel in de gezinnen der werk lieden by de opvoeding der kinderen. Spr. meent, dat bij niet overdrijft als hg zegt, dat er in Zefeland nog wel plaats is voor 2000 geiten, zonder dat de voedselvoor ziening hierdoor in het gedrang komt. Als deze nu eens ieder 500 liter per jaar geven, dat is dan 1.000.000 liter, gerekend tegen 14 cent is 140.000 of verdeeld over 50 ge meenten 40 geiten en 2800 per gemeente. Zeker zyn nog vele' bezwaren te overwin nen, maar spreker is overtuigd, dat men met goede propaganda zal kunnen verkre gen, dat sommigen meer geiten gaan hou den en dat men anderen, die nog geen gei tenhouder zyn, kan opwekken dit te wor den. Maar ook wekt hij tot meer aanfok- ken van lammeren op. Men moet echter het werk niet alleen aan de Prov. Vereeni ging overlaten, maar ook de afdeelingsbe- sturen moeten in deze actief zyn. De heer Zwagerman herinnerde er aan, hoe hg 33 jaar geleden in eën byeenkomst te Waarde belangstelling ging gevoelen voor een uitbreiding en verbetering van de geitenfokkerg'. Hij vond later gelukkig in den heer Sytema en daarna ook in den heer Versluijs personen, die hem daarby op uitstekende wyze konden helpen en ver- vangen. Spr. wees er op welk een geluk het is zich gezond te weten. Daarby is niets beter dan geregeld werk om te komen tot welvaart. Maar daarby behoort dan ook een betere belooning, die zal kunnen ko men als de landbouwproducten ook behöor- iyk betaald worden. Spr. wees er dan met klem op hoe verkeerd de opvatting is, dat men meer is als men op het dorp in een zgn. burgerwoninkje zyn intrek neemt.dan dat men by de hofstede een woning heeft en een stukje land en een paar varkens en een of meer geiten. Het zit er werkelyk niet in, waar men wbqnt, maar wie men is en hoe men werkt. Spr. wekte de aanwezigen .op alle propa gandisten te zijn voor de geitenfokkery. Verkoopbu reau. Thans deelde de heer Versluijs nog mede, dat van de bemiddeling van het verkoop bureau nog maar spaarzaam gebniik wordt gemaakt. Wel zyn er veel aanvragen, doch weinig aanbiedingen. Bij die aanbiedingen dient men goed op te geven hoelang de genoemde prgs gehandhaafd wordt en hoe de wgzigingen in den loop van de volgende weken zal zijn. Anders volgt steeds weer een correspondentie over den prgs. Ook moet worden vermeld of de prgs al of niet franco is bedoeld en wat eventueele de kosten van emballage zgn. De voorzitter drukte thans zgn vreugde uit, dat men toch ten slotte nog in groote getale was opgekomen. Het. is zeer goed, dat het bestuur een flink contact houdt met de afdeelingen en de kringen. Nadat de heer Sytema er nog op gewe zen had dat er in Zeeland maar 201 abon nementen op het orgaan „de Geit" zgn en in sommige afdeelingen zelfs geen enkel, bepleitte hy daarin verandering te brengen. 100-JARIGE OVERLEDEN. Te Vledder is de oudste inwoner dier gemeente, de heer J. Kleven overleden in den ouderdom van 100 jaar en tien maan den. Hy was woonachtig te Wilhelmina- oord. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop by griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-stillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest geneesmiddel I Per flacon 90 ct.. f 1.50. 2 40. Overal verkrijgbaar Hoe grooter flacon, lioo voordeeliger het gebruik. Oploopende koersen op de Amsterdamsche beurs. Het zakenverkeer op de effectenbeurs te Amsterdam was vandaag weliswaar nog van bescheiden afmetingen, maar er ging toch iets meer om dan den laatsten tyd gebruikeiyk was. Bovendien bestond we derom een vaste stemming. Aanvankelgk waren de koersen niet veel veranderd, hoe wel hier en daar toch iets hooger, maar reeds spoedig werd in vrgwel alle rubrie ken een opwaartsche lijn gevolgd. Reeds gisteren was aan het licht getreden, dat het aanbod vrgwel was verdwenen en ook heden was er byna geen materiaal aan de markt, texwyi ook thans weer eenige koop lust werd betoond. Op de petroleumafdee- ling ging het tamelyk levendig toe in olies, die vast werden ingezet. De Amerikaan- sche petroleumaandeelen waren pry's- houdend. De Indische cultuurfondsen waren over het geheel genomen goed van toon. Om te beginnen lagen de rubberaandeelen vast in de markt. Voor de tabakken bestond eenige vraag. De sui kerrubriek bleef overigens niet achter. Voor binnenlandsche industrieelen be stond eveneens een aangename stemming. De Philips aandeelen bewogen zich gesta dig rondom 200 procent. Unilevers kwa men wat hooger te liggen, terwyl Aku's wederom eens boven den parikoers kwa men. Er openbaarde zich voor verschei dene specialiteiten eenige vraag, met het gevolg dat hoogere noteeringen tot stand kwamen. Ook de scheepvaai'tmarkt was goed van toon. De berichten welke den laatsten tyd gewag hebben gemaakt van een vaste stemming op de internationale vrachtenmarkt, hebben hun invloed biyk- baar niet gemist. Hoewel de affaire heden niet omvangryk was, konden over de ge- heele linie verbetei-ingen worden verkregen. De Amerikaansche markt was stil. Zelfs de staalaandeelen gaven nauwelijks tee kenen van leven. De stemming was ove rigens niet slecht en onder beurstyd liepen de koersen langzaam aan naar boven. De handel in staatsfondsen strekte zich in hoofdzaak uit tot de gestaffelde lee ning. Bg de opening werd op een lich telijk verlaagd peil gehandeld, doch reeds spoedig kwamen koppers opdagen en ge leidelijk aan steeg de koers weer tot on geveer het hoogste punt van gisteren, waarbij het slot op ongeveer de beste pry zen van den dag kwam. De obligation uit de andere jongere emissies hadden een wei felend voorkomen. De oude schuld en obli gation Nederlandsch-Indië waren prijshou dend. Amsterdam 1936 3% 841,4 84 Bataafsche Petr. My- Obl. 380% 80% A Amsterdamsche Bank '109% 105% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 378 370 A K.M. De Schelde Nat. Bez .60 71 C Union Pac Rr 80 81 Nederland le lng 1940 4 99% 99 Nederland 2e lng 1940 4 95 95 Nederland met bel. fao. 1940 4 99% 99 Ned. k 1000 1938 (3%) 3 8484% Indië a 1000 1937 3 83% 84% A Koloniale Bank 180% A Ned. Ind. Handelsbank 122% 126 C Ned. Handel Mij. 116% 115% A Van Berkela Pat. 47% 46% C Calvé Delft 70 71% A Lever Bro3 en Unüever 117%- 120% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 197 199% C Am. Car f Foundry .31% 35% C Anaconda Copper 28% 29% C Bethlehem Steel 82% 83% C General Motor 50 50 C Kennec. Copper 35% C North Am. Aviation 16% C Rep. Steel 25% 26% C Un. States Ste 65% 67 O North Am. Cy. 18 17% A Kon. Petroleum Mij. 240% 248% C Philips Petrol. 35% 36% C Shell Union 4 11% 11% A Ned. Scheepvaart Un'e 167 170% A Handelsver. Amsterdam 418% 427% A Ned. Ind. Suiker U. 246' 255 A Deli Batavia Mg. 183% 188 C Deli Mij. k f 1000 242% 255% A Senembah Mij. 200'/, 209% C Pennsylv. Rr. 25 25 A South Railway 14% 15% C Amsterdam Rubb. 261% 270'% A Deli Batavia Rubb. My. 207% 216 A Hessa Rubber My. 142 145 A Serbadjadl Sum Rubb. 129 I Eleanor Elliot Carroll mm m 3) Ze was echter vlug genoeg van begrip, om in te zien, dat Margaret Maitland haar zooveel ouderen man reeds een beetje moe werd en graag een grooter gezel schap van jongere lui meegenomen had. Op dat oogenblik kwam een slanke, donkerharige voornaam uitziende man van de verschansching af naar haar toe en werd ais dokter Faust aan haar voor ge steld Hy liep tegen de veertig, maar was een type, wiens leeftyd hem niet gemak kelijk viel aan te zien. Hy deed Gwynne denken aan 'n lenigen sieriyken tyger ln al zyn manieren en gebaren. Toch waa er iets opvallend aantrekkelijks in zijn ma nier van doen en de wyze, waarop hy haar begroette. „Welkom aan boord, juffrouw Came ron", zei hy met zachte, prettige stern. „Ik hoop, dat u geen last van zeeziekte hebt. De andere dames hebben haar voornemen reeds te kennen gegeven, zoodra we uit gevaren zyn, mijn patiënten te worden. Ik voorzie dus, dat u en ik de handen vol zullen hebben." Nog voordat ze antwoorden kon, werd Gwynne door een hofmeester, die haar een boodschap kwam brengen, aangespro ken. Juffrouw Maitland, zei hy, vroeg, of U dadelijk bij haar in haar hut wilde komen. Ze volgde den man met lichten, opgewekten tred. Iedereen was ook zoo vriendeiyk tegen haar en ze begon zich aan boord reeds echt op haar gemak te gevoelen. Inez Maitland lag op een divan ln haar witte hut met veel verguldsel en gaf korte, vinnige bevelen aan haar halfbloed kame nier. Overal lagen kleeren verspreid en de lucht was zwaar van reukwerk. Ze be- gi'oette Gwynne achteloos. „Gelukkig, dat je er bent. Maar het je gemakkelyk. Daar", wees ze op een deur, „is je hut. Ik denk, dat je voor het diner je wel zult willen kleeden. Maar dóe in vredesnaam geen imiform aan. Het zien alleen al van een witte muts bezorgt me klppevel." „Dan trek ik geen uniform aan." Gwynne keek bewonderend naar de lig gende gedaante. Inez Maitland was onge twijfeld heel mooi, ondanks den verdrie- tigen trek om haar rooden mond en den rimpel tusschen haar uitgeplukte wenk brauwen. Haar blauw-zwarte, „luike haren waren in een wrong tegen haar blanken hals samengebonden, haaf lichtbruine oogen waren groot en eigenaardig met groenachtige vlekjes doorspikkeld. Ze had flauwe kringen onder haar oogen. Binnen enkele jaren zouden die kringen in diepe plooien overgaan, maar toch was Inez Maitland een vrouw die de aandacht moest trekken in elk gezelschap, een vrouw, die bewondering verwachtte en zich anders ongelukkig zou gevoelen. „Kan ik op het oogenblik misschien nog iets voor je doen?" vroeg Gwynne uit medelijden met het bleeke strakke ge zicht. „Misschien dat een beetje massage je goed zou doen." „Nee, niets van dien aard", antwoordde Inez kribbig. „Later zul je het nog druk genoeg krygen. Ik voel me op reis altyd onmogeiyk ziek. Eigenlijk had ik niet mee willen gaan, maar vader stond er zoo op. Ik ..eb een afschuw van zeereizen, maar hy denkt, dat het me goed zal doen. Ik heb veeleer wat opwinding noodig. Wacht maar, tot we in New-York zijn! Dan kan een heel leger me niet meer aan boord houden." Op dat oogenblik voer er een schokje door het jacht. Boven hoorde men de on miskenbare geluiden, die het uitvaren ver gezellen. Daarop begonnen de machines te stampen. Inez maakte een afwerend gebaar en werd groenbleek. „Ga maar gauw weg en laat me alleen. Je hoeft niet door mijn hut terug te ko men. Ga door Je andere deur. Rachel zal wel voor je zorgen. Hè!... Ik dacht wel, dat ik het weer krijgen zou, zoodra het anker gelicht wex'd." In haar eigen kleine hut begon Gwynne haar bagage uit te pakken. Tegen dat ze daarmee klaar was, bev id l .i jacht zich reeds in volle zee en was de uuisternia ge vallen. Uit haar patrijspoort keek ze naar de verdwynende kust. Achter haar in de verte werden de lichtjes \an San Fran cisco kleiner en flauwer en verdwenen langzamerhand als ondergaande sten-en. Voor haar lag een blauw-zwarte diepte... een onbegrensde uitgestrektheid vol lok kende betoovering. Het scheen haar toe, alsof het witte schip, waarin de machtige turbines byna geruischlooa draaiden, het niet invoer. Terwijl Gwynne, by haar patryspoort staande, van de zilte avondlucht genoot, ging de gong voor het diner. Ze schrok ervan op en greep naar de japon, die over een stoel hing; ze moest zich nog kleeden voor het diner, Gwynne trilde van geluk, toen ze zichzelf in den gi-ooten spiegel der kasdeur bekeek. Gelukkig maar, dat Inez haar niet in uniform wilde zien verschy- nen. In stijf gestreken wit en blauw lin nen zou hg Robin Lee nauwelyks op haar letten. Onmiddellgk verjoeg ze die gedachte. Gwynne frorste het voorhoofd tegen het stralende meisje in den spiegel, wier ma- VEERE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent. P. DE JONGE. honiekleurig haar zoo vorstelyk om haar gelaat golfde. Was ze werkelijk bezig, zich zelf nv M te maken voor een man, dien ze pas een paar uur kende? Schande! Ze ging de smalle gang in, die biyk- baar over de geheele lengte van het schip liep. Niemand te zien dan een oude Chi nees, die juist uit de hut van Inez kwam. Hij keek even naar het meisje eix maakte daarop een beleefde buiging voor haar. „Diner nog niet klaaw, missie" lispelde hij. „Eelste gong pas gegaan. Ik u plaats wijzen voow te wachten U Wang volgen ja?" Ze volgde den kleinen Oosterling op zijn zachte muilen en hy bracht haar naar den salon van „De Droom". Wanden en vloer waren met zachte gordijnen en tapyten bedekt, electrische wandlusters vormden de verlichting en overal stonden met rood leer bekleede armstoelen. Mid den in het vertrek stond een massieve tafel met een groote kussenbank. Op die tafel lagen stapels tijdschriften, stonden boeken tusschen bronzen standaards en midöonop stond een zilveren mandje met fruit gevuld. Ademloos van verrukking keek Gwynne ln het rond. Wat een prachtschip! Zoo iets moois had ze zich niet kunnen droo- men. Het leek wel een paleis! In een schemerig hoekje stond een kleine vleugel- piano. Met een gesmoord kreetje liep .ze erheen en raakte de toetsen eerbiedig aan. Ze was zoo graag muziek gaan studeeren, als ze voor haar brood geen verpleegstei had moeten worden. Ze sloeg enkele ac- coorden aan van het oude liedje, dat heei dien middag door haar gedachten had ge zongen: Waar is do vreugde en vrooiykheid. Robin is niet hier...,*, De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE, Het opperbevel der Duitsclje weermacht deelt mede: „In het zeegebied ten Westen van Ier land heeft een gevechtsvliegtuig met groo- ten actie-radius een voltreffer op een klein koopvaardijschip geplaatst. Voor een Brit- sche haven zgn mgnen gelegd. Vèrdragend geschut heeft in de avond uren van 27 Januari militaire doelen in het Zuid-Oosten van Engeland beschoten. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de vyand l.oven Duitschland noch boven het bezette gebied gevlogen. Jagers hebben Maandag een vyandelyk jachtvlieg tuig vaïi het type Lockheed-Hudson neerv geschoten. Een eigen vliegtuig wordt ver mist." HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche opperbevel publiceert weermachtsbericht no. 235. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben wtJ tydens acties van plaatselijken aard den vyand zware verliezen toegebracht, ge vangenen gemaakt en automatische wa pens buitgemaakt. Afdeelingen van onze luchtmacht hebben hevige offensieve ac ties ondernomen tegen colonnes gemotori seerde strijdmiddelen, troepenconcentraties en vijandelijke voorbereidingen. In Cyrenaica worden de gevechten ten Oosten van Derna voortgezet. Onze troe pen hebben een vijandelgke colonne afge slagen en daar verliezen toegebracht als mede krggsgevangenen gemaakt. Ons luchtwapen heeft gepantserde strydmldde- len met bommen en mitrailleurvuur be stookt evenals de vyandeiyke infanterie. Tydens een gevecht hebben onze jacht vliegtuigen twee vliegtuigen van het 'type Hurricane neergeschoten. In Oost-Afrika hebben onze afdeelingen Dubats, een vyandelrjken post verrast en den vijand gevoelige verliezen aan man schappen en materiaal toegebracht. Onze luchtformaties hebben doeltreffend vracht wagens en pantserauto's van den vyand gebombardeerd. Onze jagers hebben een vliegtuig van, het type Gloster neerge schoten. Een tweede vliegtuig is neerge schoten door onze verkenningstoestellen. In den nacht» vanj 27 op 28 Januari heb ben vijandelgke vliegtuigen een aanval ge daan op Catania. Zij wiei*pen eenige bom men neer, maar hebben geen schade of slachtoffers gemaakt. Een tweede aanval was gericht op Napels en omgeving, waar uiterst geringe schade is veroorzaakt en geen slachtoffers vielen. De bevoorrading van de Belgische bevolking. HET HOOVER-COMITÊ TE BRUSSEL. Belgapress meldt uit Brussel De Ame rikaansche afvaardiging van de organisa tie van den heer Herbert Hoover, gewezen president van de Vereenigde Staten van Amerika, heeft er zich, tydens haar ver- blyf in i_elgië, met de toelating van den militairen bevelhebber, op toegelegd het vraagstuk der bevoorrading van de Bel gische bevolking te bestudeeren. De afvaardiging heeft haar opdracht van inlichting en van onderzoek tot een goed einde gebracht, dit in samenwerking met de vertegenwoordigers van Winter hulp, van het Roode Krüis van België en van de bevoegde overheden, o.m. van de vertegenwoordigers der departementen van landbouw en voedselvoorziening en van economische zaken. Zy is eveneens in contact getreden met verschillende andere personaliteiten die by r-achte waren haar inlichtingen te ver strekken. Zij heeft een zeker aantal volks- cantines, goedkoope spijshuizen, centra voor kolenbedeeling, werken voor kinder- welzgn, moederhuizen, schoolinstellingen en andere bezocht. Deze gedachtenwisselingen en bezoeken hebben het de afvaardiging mogeiyk ge- maak*, zich rekenschrp te geven van den nood der Belgische bevolking, alsmede van de werking van Winterhulp en van de daarbij aangesloten organismen. WINTERHULP IN DUITSCHLAND. De op 22 Januari jl. gehouden vijfde offerzondag van het tweede oorlogs-win- terhulpwerk 19401941 heeft volgens tot dusver ontvangen berichten 22.675.884 R.M. opgebracht. Dit is 9.246.874,52 R.M. of rond 69 procent hooger dan op den offer zondag van het eerste winterhulpwerk in Januari 1940. Plotseling hield ze op en luisterde. Een voetstap. Ze keek om. Robin Lee stond naast haar En zyn blauwe oogen twinkel den guitig. „Gaat u door," drong hy by haar aan. „Wat u daar aan het spelen was, klinkt me zoo bekend. Wat was het?" Gwynne draaide zich op het krukje naar hem om en begon te blozen. „Och, het is maar een heel gewoon ouderwetsch liedje. Ik kan het niet goed meer spelen: Ik heb in eeuwen niet ge speeld. Heelemaal den slag kwyt. En vroe ger verbeeldde ik me nog al, dat Ik zon der piano niet leven kon! Dat was vóór den dood van moeder. Voordat ons huis houden werd opgebroken." Robin liet zich naast de pianokruk op een stoel neervallen en hield zyn oogen strak op haar gevestigd. In het getem perde licht waren haar omtrekken ver vaagd, maar haar hoofdje met de rood bruine krullen in haar nals werd helder verlicht door de lamp boven den muziek- lessenaar. Hy scheen diep onder den in druk. „Ik kan me niet voorstellen, dat u een verpleegster bent", zei hg opeens. „Ik heb altyd gedacht, dat die groot en sterk moesten zynln staat, zware menschen op te tillen en hard werk te doen." „Ze doen ook hard werk" zei Gwynne lachend. „Maar de grootsten zyn niet altijd de sterksten. Ik heb heel stevige spieren." Ze stak haar slanken, blanken arm uit en boog hem speeisch als een kind' dubbel, om hem naar spieren te töo- nen. Robin glimlachte en stak zyn hand uit. De aanraking van zijn stevige hand bezorgde Gwynne een lichte rilling over haar rug. Om haar verlegenheid te ver bergen, liet ze haar arm dadelijk langs haar zy omlaag zakken en haar zilveren kunnen doen." /Wordt vervolgd)*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6