Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 12-Pebrumi-1941 WEDEROPBOUW IN RUSSISCH-FINLAND De levensstandaard is er niet beter op geworden. De voedingswaarde van peulvruchten. 1 i HELSINKIin Januari. De laatste maanden hébben de Sowjets een verhoogde activiteit aan den dag ge legd inzake wederopbouw van de door Finland af gestane gebieden. Viipuri (Viborg} werd verproletariseerd en gemoderniseerd. De belangrijke cellulose- en papierfabrie ken te Enso werden weder in bedrijf gestéld en een groot aantal nieuwe kolchoz en sowchozbedrijven kwam tot stand. Het toegenomen tempo bij den heropbouw hield verband met de eerste radenverkiezingen in de FinschKarelische volksrepu bliek waaraan de gèheéle bevolking de vorige maand heeft deelgenomen. De stad Viipuri wordt een ontspanningsoord. Aanvankelijk werd aan Russische zijde weinig activiteit ontplooid in zake heropbouw van de veroverde Finsch-Kare- lische gebiedsdeelen, die deerlijk tijdens den Russisch-Finschen oorlog hadden gele den. In het bijzonder in de kleine grens dorpen werd weinig gedaan, om de deels door de Finnen bij het terugtrekken -ver nielde boerenhoeven te herstellen. Allengs hebben de Sowjets echter grootere activi teit ontwikkeld, omdat de plannen voor den wederopbouw een belangrijke rol speelden bij de verkiezingspropaganda, toen de vorige maand overal afgevaardig den moesten worden gekozen voor de lo cale en districts-raden in de Finsch-Kare- lische radenrepubliek. Midden December zijn deze verkiezingen gehouden. Alle 5693 opgestelde candidaten werden gekozen, waaronder 1192 vrouwen. Volgens opgaven van officieele Russische zijde nam de bevolking voor 98.99 aan de verkiezingen deel. In de districtsraden in Sovjet-Karelië werden 739 gedeputeerden gekozen, in de stedelijke raden 779 en in de dorpsraden 4181. Zij waren candidaat gesteld door een zgn. blok van communisten en partijloozen. Volgens de Sowjetpers hadden „kwaad willige krypto-kapitalistische elementen" getracht, om de Finsch-Karelische boeren in het harnas te jagen tegen verscheidene candidaten, doch deze - pogingen zijn op hardhandige wijze den kop ingedrukt. In verband met de verkiezingscampagne werd een levendige Stachanow-propaganda inde fabrieken en werkplaatsen ontwik keld. die tot resultaat had, dat de groote cellulose- en papierfabrieken te Enso weer op volle kracht kunnen werken. In het district-Vuoksi zijn een hydro-electrische centrale en tien andere bedrijven in wer king gesteld. Daartoe was onder de arbei ders propaganda gemaakt voor een „on- derlingen socialistischen wedijver". In de Finsch-Karelische radenrepubliek zijn thans in totaal circa 300 kolchozbe- drijven, 18 sowchozen en 3 machine- en tractorstations ingericht. Te Kakisalmi (Kexholm), Sortavala en St. Johannes zgn de cellulose- an andere fabrieken weder in bedrijf genomen. 157 scholen en een aantal theaters en volksbibliotheken konden wor den ingericht. Te Kakisalmi hebben de Sowjets een wetenschappelijk instituut voor de boschcultuur ingesteld, in Viipuri een kweekschool voor sowjet-onderwijzers. In de omgeving van Pitkaranta en ten Noorden van het Ladogameer ontdekte men ijzerlagen, welke bereids in exploita tie zijn genomen. Aan de Karelisch-Fin- sche hoogeschool te Petrosawodsk, de hoofdstad der jonge Finsch-Karelische volksrepubliek, werd een professoraat in gesteld in de „geolago-hydro-energetiek", gelijk de Sowjetpers het betitelt. De stich ting daarvan was noodzakelijk, om de mo gelijkheden de- kleinere Sowjet-Karelische wateren als vaarwegen voor de houtvlotten te onderzoeken en ook hun aanpassing aan indust.rieele doeleinden te bevorderen. Ver der is het spoorwegnet uitgebreid en kwa men vèrbindingen tot stand tusschen Le- ningrad-ViipurJ-Këkisalmi, Sortavala-Pe- trosawodsk. In het district Viipuri (de op Finland veroverde gebieden zijn ingedeeld in 7 districten) werden tien verschillende in- dustriebedrijven hersteld, tien kolchozen, een groot aantal Sowchozen en een suiker bietenfarm ingericht. De metamorphose van Viborg. De levensstandaard in de Finsch-Kare lische volksrepubliek Is er niet beter op geworden, sedert het sowjet-systeem ook hier verdiept moest worden. Daartegen over staat, dat de armelijke boerenbevol king een ongelooflijke bescheidenheid aan den dag legt en nimmer gedroomd heeft van paradijzen op aarde. Een kilo suiker kost er 60 roebel (18 gulden) en een con fectiepak is er niet te betalen. De boe renbevolking, voorzoover achtergebleven na den gebiedsafstand door de Finnen, heeft gedeeltelijk emplooi gevonden op de gezamenlijke kolchozbedrijven. Ongeveer 2200 jongens en meisjes hebben zich aan gemeld voor het volgen van vakonderwijs op de nieuwe scholen, die thans overal in Sowjet-Rusland worden gesticht^ om ar beidsreserves te kweeken ten dienste van de Sowjet-industrie. Maar merkwaardig is het lot van Viipu ri (Viborg). De stad heeft een algemeene metamorphose ondergaan. Op den dag der raden-verkiezingen werden hier de huizen versierd met sowjet-vlaggen, portretten van sowjet-leiders en partij-emblemen. De moderne flatgebouwen in de binnenstad met haar ultramodern station kostelijke goederen, die de Finnen daar tot stand hadden gebracht zijn gerestaureerd. Deels zijn hier de onderafdeelingen van groote staatstrusts en -banken onderge bracht, deels zijn zij de particuliere wonin gen der Sowjet-ambtenaren geworden. Viipuri, het oude historische Viborg, dat in een Latijnsche oorkonde „het historische graf der Moscovieten" is genaamd, moet nu het karakter krijgen van een ontspan ningsoord en badplaats voor de arbeiders van het district-Leningrad. Viborg zal voor Leningrad met zgn mil- lioenenbevolking gaan beteekenen, wat Zandvoort sedert jaren voor de arbeiders bevolking van Amsterdam is. Druk is men in de weer, om een groot aantal badhuizen te bouwen, er verrijst een uitgestrekt park en een nieuw ski-terrein. Het helder witte strand langs de Finsche Golfkust met de zware massieve pijnboom wouden op den achtergrond was vroeger de uitver koren plek voor de aristocratie van Pe tersburg. Thans zullen de zee- en strand- geneugten voor de arbeiders van Lenin grad zgn bestemd. Van Leningrad uit is Viborg gemakkelijk te bereiken, per boot en met den trein slechts in enkele uren. Deze oude haven- koopstad is in den loop der eeuwen herhaaldelijk door de Finnen op de Russen bevochten en in latere jaren steeds teruggekeerd aan Finland. Viipuri, in het Zweedsch Viborg, blgft ook voor de Finnen voortleven, al heeft het lot ander maal deze aloude Hanzestad en hoofdstad van Karelië aan Rusland teruggebracht. De Osoaviochim oefent. Zoowel in Viipuri als in Petrosawodsk zijn groote onderafdeelingen van de „Osoaviochim" in het leven geroepen. De Osoaviochim is de omvangrijke organisatie voor bescherming van de burgerbevolking, die een ledental van 13 millioen heeft be reikt en onlangs grondig gereorganiseerd is. In het bijzonder is deze organisatie, welker leden militair gedrild worden, thans voor uitbreiding vatbaar in de nieuw veroverde gebieden. In de Finsch-Kareli sche radenrepubliek zgn nieuwe Osoavio- chim-groepen en -kernen gevormd in vrij wel elke plaats van beteekenis. Groote aandacht wordt ook aan de ski-sport be steed, als onderdeel van militaire oefenin gen. Men herinnert zich nog in dit ver band de grootere vaardigheid, die de Fin sche ski-troepen tijdens den oorlog tegen Rusland bewezen. In het tijdvak tusschen 10 Januari en 1 Maart worden nu in Raden-Krelië „ex cursies in skiloopen voor militairen doelein den" gehouden. Vooral de jeugd is daar voor opgetrommeld. Een aantal nieuwe fa brieken voor de vervaardiging van ski's is inmiddels reeds in het leven geroepen. In partijkringen in Sowjet-Rusland wordt na melijk betoogd, dat 1941 het groote jaar moet worden in de geschiedenis der Russi sche skisport. Ook zijn overal in Sowjet- Karejië lézingen gehouden over de mili taire beteekenis van de Mannerheimlinie, die thans den naam van Woroschilowlinie draagt. De Sowjets hebben niet geaarzeld zich de militaire en skisport-ervaringen der Finnen eigen te maken. „Reizigers in de Monroeieer". Bij het begin van de conferentie voor de buitenlandsche pers te Berlijn stelde een correspondent de vraag, hoe men in Berlijn de reizen van de verschillende af gezanten van Roosevelt in Europa be schouwt. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandsche zaken, gezant Braun von Stumm, antwoordde, dat de ge achte correspondent klaarblijkelijk de ver schillende „missies" bedoelde, zooals die van kolonel Donovan, die zoogenaamd als „militair deskundige van de Ver. Staten" op den Balkin reist, doch naar de mee ning van den woordvoerder advocaat is, van den tegen-candidaat van Roosevelt, Willkie, van minister Corry, die op het oogenblik in China vertoeft om een be drag van vijftig millioen dollar onder te brengen en tenslotte misschien ook van Hopkins én Murphy. Zij hebben misschien tot taak, op te treden als „reizigers in de Monroeieer". Het doel van deze reizen, waaraan m,en van Duitsche zijde nauwe lijks eenige bijzondere beteekenis hecht, aldus zeide de woordvoerder verder, is zeer ondoorgrondelijk. Men heeft het in de Vereenigde Staten klaarblijkelijk verme den de motieven aan te geven, die aan deze reizen ten grondslag liggen. Mis schien, zoo merkte spr. op, heeft men in Amerika een kleine verandering gebracht in de Monroeieer en misschien komen der halve deze afgezanten van het Westelijk halfrond om de oude wereld te inspectee- ren resp. te controleeren. In ieder geval moet het voor de Amerikaansche diploma ten, die in de landen, waarheen deze afge zanten reizen, geaccrediteerd zijn, niet aangenaam zijn dat men hen dergelijke „controleerende organen" op het dak stuurt. Hierover zou veel te zeggen en te schrijven zijn, aldus wendde de woord voerder zich tot den correspondent, mis schien zelfs wel een comedie. De verfiezen der Britsche koopvaardijvloot. Reuter meldt volgens het D.N.B. dat de verliezen der Britsche koopvaardijvloot in de op 19 Januari geëindigde week vtjf Britsche koopvaardijschepen met 34.772 b. r.t. en zes geallieerde koopvaardijschepen met 23.440 b.r.t. bedroegen. HET BRITSCHE REDDINGSWEZEN OP ZEE. Volgens een D.N.B.-bericht uit Stock holm heeft het Britsche reddingswezen op zeé, naar de Times mededeelt, het meest moeitevolle jaar in zgn 177-jarig bestaan achter den rug. Meer dan tweeduizend zee lieden van 658 schepen werden gered, die het slachtoffer waren geworden van den Duitschen handelsoorlog. WOLVEN VALLEN REND IER KUDDEN AAN. Naar Nya Dagligt Allehande méldt, doen troepen wolven aanvallen op kudden ren dieren in de Zweedsche provincie Jaemt- land. De honger en de felle koude drijven de roofdieren tot dicht bij de bewoonde streken. Op vele plaatsen heeft men door wolven verscheurde rendieren gevonden. Griep» Kou» Pijn- Sin kS! altijd «en poeder of cachet ven Mijnhard*. Mijnbardt's Poeders per «tuk 8 et. Doos 45 a. Cachets.genaamd..Milphardtje5 2gtri0cLDoo»50ct DE JAPANSCHE POLITIEK JEGENS CHINA. Geen hoop op een regeling van het conflict. In de plenaire vergadering van de be- grootingscommissie van het Japansche huls van afgevaardigden heeft de eerste minister, Konoje, uitdrukking gegeven aan grimmige vastberadenheid om de wa pens in handen te houden, toén Mijake, vroeger lid van de thans opgeheven partij der sociale massa, een aanval deed op de regeering wegens, naar hij zeide. de veel vuldige kabinetswisselingen. Mijake zei, dat de Chineesche zaak uit gebroken was in 1937 onder het eerste ka binet van Konoje. Prins Konoje trad ech ter af zonder overtuigende redenen te ge ven, terwijl de Chineesche zaak niet ge regeld was. „Het wekt slechts misver stand onder de natie, wanneer een kabinet dat nationale populariteit geniet en ge steund wordt door het parlement, ineen zou storten. Na het aftreden van het eerste kabinet van Konoje hebben alle volgende kabinetten slechts een kort leven gehad, sommige traden af na vier maan den, andere na acht maanden, waardoor een voortdurende politieke Instabiliteit bestond", aldus Mijake. Verwijzende naar den Chineesch-Japanschen oorlog van 1894 tot 1895 en naar den Russisch-Japan- schen oorlog van 19041905, tijdens welke oorlogen er geen kabinetswijzigingen voor kwamen, maakte de interpellator melding van het in omloop zijnde gerucht, volgens hetwelk Prins Konoje mogelijk uit de regeering zou treden. Hij voegde hieraan toe „Ik zeg niet, dat prins Konoje alleen verantwoordelijk is voor de regeling van de Chineesche zaak, maar hij is een van degenen, die een zware verantwoordelijk heid op zich moeten nemen voor de rege ling ervan". Spr. verzocht Konoje zijn houding ten aanzien van de politieke sta biliteit op te helderen. In zijn antwoord op de interpellatie ver* klaarde Konoje „Gelijk de spreker heeft gezegd, is de Chineesche zaak uitgebro ken, onder het eerste kabinet-Konoje. en bevindt zij zich thans in het vijfde jaar, En toch is er geen straal van hoop op een regeling. De strijdende diensten echter zijn niet verantwoordelijk hiervoor, noch is iemand anders verantwoordelijk. Ik ben mg bewust van mijn verantwoordelijkheid met een gevoel van schroom jegens troon en natie wegens het enorme bedrag aan staatsfondsen, dat is uitgegeven en we gens de honderd duizend officieren en man schappen, die tijdens den strijd in China zgn gesneuveld. Terwfll een regeling van de Chineesche aangelegenheid nog in een verre toekomst ligt, Is de toestand nog ernstiger geworden. Ik ben diep getroffen door de keizerlijke bezorgdheid te dien aanzien. Ik schaam my over mijn beperkte bekwaamheden, vooral daar de keizer van den aanvang af zoo bezorgd is geweest over de Chineesche aangelegenheid. Zoo lang het den keizer behaagt vertrouwen te stellen in mijn nederige persoon, ben ik grimmig vastbesloten het land door de moeilijke periode heen te halen door alles te geven in dienst van het openbaar." De woorden van Konoje betreffende zijn grimmige vastberadenheid werden met ap plaus aangehoord. Nieuw te vestigen en over te nemen hotel, cafébedrijven e.d. De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrijf brengt, in aansluiting op het pers bericht van 14 November 1940 inzake nieuw te vestigen bedrijven in genoemde bedrijfstakken ter kennis, dat overneming van een bedrijf niet als nieuwe vestiging beschouwd wordt. Bij de overneming van bedrijven is de qude eigenaar verplicht mede te werken, dat de inschrijving bij het centraal distri butiekantoor overgeschreven wordt ten name van den nieuwen eigenaar. Toestemming voor deze overschrijving door het centraal distributiekantoor moet worden aangevraagd door bemiddeling van het rijksbureau. Ter vermijding van misverstand vestigt de directeur van bovengenoemd rijksbu reau er de aandacht op, dat wanneer een ondernemer zijn bedrijf heeft verkocht en derhalve diens codenummer ten name van den nieuwen eigenaar is overgeschreven, op nieuw een zaak wil openen, deze als een nieuwe vestiging zal worden beschouwd, waarvoor dus toestemming moet worden gevraagd. Uiteraard zal deze toestemming onder de huidige omstandigheden slechts in zeer bijzondere gevallen kunnen worden verleend. De levensmlddelenposltle In België. De Belgische pers houdt zich nog steeds bezig met de moeilijkheden bij de levens middelenvoorziening in België en den achtergrond hiervan. Algemeen wordt hierbij naar voren gebracht, dat de moei lijkheden slechts van tijdelgken aard zijn. De Brusselsche „Soir" schrijft, dat, nu de schuld van de regeering Pierlot is vastge steld, men op de tweede verantwoordelijke moet wijzen. Dit is enkel en alleen het En- gelsche leger, dat niet alleen overal waar zg kon, de voorraadschuren heeft aangesto ken, doch ook alle verkeerswegen, de spoor wegen, bruggen en kanalen heeft vernield. Men heeft het met eigen oogen kunnen zien, met welk een snelheid de Dultschè pioniers dc vernielde verkeerswegen her stelden. Deze vernielingen hebben dus in geen geval den opmarsch van de Duitsche troepen in gevaar gebracht, doch alleen den toevoer van levensmiddelen bemoei lijkt en verhinderd, dat in den zomer de rorv'.ige reserves konden worden aange legd. H«t eerste werkpauieconcert te Amsterdam twd Maandagmiddag te da 6f^ stofzuigarfabriekan aan dan Omval plaats. Eau ©varxtcHt tijdens da oHvoaring (Foto Pax-HollaiwÖ Evenveel eiwit als vleesch, doch veel goedkooper. De peulvruchten studie combinatie (se cretariaat instituut voor plantenverede ling, Wageningen) schrift onS: Nu een aanvang is gemaakt met de distributie van bruine boonen en capucjj- ners, is het nuttig om eenige gegevens omtrent de voedingswaarde dezer peul vruchten naar voren te brengen. Bruine boonen en capucijners zijn ty pisch Nederlandsche voedingsmiddelen, die wanneer zij 1 2 maal per week genut tigd worden, een geschikte afwisseling in het gebruikelijke menu vormen en boven dien gezond en goedkoop zijn. Ook uit voedingsoogpunt is een dergelijke afwisse ling alleszins verantwoord, zooals uit het onderstaande blijkt, waarin de prijs en de belangrijkste voedingsbestanddeelen in ver gelijking met die van vleesch en aardap pelen zijn weergegeven. Peulvruchten bevatten gemiddeld 22 g. eiwit, 1,5 g. .vet en 60 g. koolhydr. per 100 gram en kosten 4 5 cent. Vleesch bevat gemiddeld 20 g. elwet, 10 g. vet en 0 g. koolhydr. per 100 gram en kost 14 cent. Aardappelen bevatten gemiddeld 2 g. eiwit, 0,2 g. vet en 21 g. koolhydr. per 100 gram en kosten 0,8 cent. Duidelijk komt hierin tot uiting, dat peulvruchtenpractisch evenveel eiwit be- vattén als vlèësch. Weliswaar is de samen stelling van peulvruchteneiwit anders dan die van vleescheiwit, zoodat het eerste niet het laatste geheel kan vervangen. Maar wanneer men 1 h 2 maal per week peulvruchten nuttigt, telt dit bezwaar niet. Bovendien bestaat een maaltijd nooit uitsluitend uit peulvruchten. Door gebruikt te maken van andere voedingsmiddelen kan men zorgen voor een volwaardig geheel. Hierbij denken wg b.v. aan de peulvruch tensoepen, welke bg verwerking van aard appelen, groenten (selderij, prei, ui), melk en vet zeer goede en smakelijke voeding vormen; of aan peulvruchten in vasten vorm, gecombineerd met groenten (slaatje van andijvie of bieten) en een toespijs van melk of karnemelk. Peulvruchten activeeren, evenals bruin- brood, de spijsvertering. Zij geven spoe dig een gevoel van verzadiging en zgn uit dien hoofde bij uitstek geschikt voor personen, die zwaren lichamelijken arbeid verrichten. Goed kauwen en een goede bereiding bevorderen de verteerbaarheid. Voor zwakke magen verdient het aan beveling bruine boonen te' zeven, zooals dit door artsen vaak voor jonge kinderen wordt voorgeschreven. WAT DE VEREENIGING „HENDRICK DE KEYSER" VERLOOR. VIER GEBOUWEN TE MIDDELBURG. De vereeniging „Hendrick de Keyser" tot behoud van architectonisch- of historisch- belangrijke oude gebouwen heeft aan de leden en vrienden der vereeniging een circulaire gezonden, waarin vooreerst wordt herinnerd aan het feit, dat in de 19 December j.l. gehouden jaarvergadering van leden dezer vereeniging het dagelij ksch bestuur nadere mededeelingen heeft ge daan over het groote verlies, hetwelk de vereeniging geleden heeft door den brand te Middelburg, waardoor van de vier hulzen, die zg aldaar bezat, drie totaal vernield werden, n.L „in de Steenrotse", „De Globe" en „De Gulden Sonne". „De Steenrotse" kan misschien herbouwd wor den (een gedeelte van den voorgevel ia blijven staan), van „De Globe" en „De Gulden'Sonne" is echter vrflwel niets meer over. DE OVERSTROOMINGEN IN PORTUGAL. De was der rivieren in Portugal Is thans tot staan gekomen. Men kan ech ter eerst thans een overzicht krflgen van den omvang der overstroomingsramp. Uit een der plaatsjes konden meer dan 200 inwoners, die op de daken hunner hui zen een toevlucht hadden gezocht, slechts gered worden door het zenden van een hulptrein, die kilometers ver over een geheel onder water staande spoorbaan moest rijden. In Renflca de Rlbatejo, een stad met 13.000 inwoners, is een geheele stadswgk verwoest. Er zijn daar 70 woon huizen ingestort. De regeering bereidt op groote schaal maatregelen voor om de slachtoffers der overstroomingen hulp te verleenen. Moeilijkheden aan boord van de „Willem van der Zaan". Wij lezen in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden In een Portugeesche haven Is eenigen tijd geleden de in Engelschen dienst varende Nederlandsche mijnenlegger „Willem van der Zaan' binnengeloopen. Het schip voerde, de Nederlandsche vlag. Het nam brandstof, levensmiddelen en water ln en vertrok den- zelfden avond om de reis naar Kaapstad voort te zetten. De bemanning bestond uit Nederlanders en Engelschen. Bij het vertrek van het schip sprongen twee Nederlandsche leden van de beman ning over boord. De matroos H. Heere uit Borne kwam in aanraking met de schroef en werd gedood.' Den matroos H. Spaan uit Utrecht gelukte het zwemmende het land te bereiken hij werd geïnterneerd. Later heeft deze meegedeeld, dat hg tezamen met vele andere leden der bemanning gedurende het korte oponthoud in de haven gepoogd had, van boord te komen en zich aan den dienst voor Engeland te onttrekken. De Nederlandsche bemanning zou niet den minsten lust hebben gehad, verder voor Engeland te strijden, want niemand had een afdoend antwoord kunnen geven op de vraag, waarvoor en waarom men eigen lijk voor Engeland krijgsdiensten verrichtte. Daar de commandant van de plannen der bemanning kennis had gekregen, werd een scherpe bewaking van alle Nederlanders door de zich aan boord bevindende Engel schen ingesteld. In den middag zou het onder Nederlandsche matrozen tot een op stand tegen de Engelschen zgn gekomen, welke echter met de wapenen werd onder drukt. Zoo hadden Spaan en Heere bij het vertrek het besluit genomen om overboord te springen. De arbeidskrachten In den land en tuinbouw. Vrees voor gebrek aan landarbeiders. De arbeidskrachten van den Nederlandschen land- en tuinbouw. Het Centraal Secretariaat voor land- en tuinbouw, waarin de drie centrale land bouworganisaties en de drie landarbeiders bonden samenwerken, heeft de aandacht van den directeur-generaal van den land bouw en den directeur van het Rijks arbeidsbureau gevestigd op de noodzake lijkheid, dat dit jaar de Nederlandsche landbouw regelmatig en in voldoende mate wordt voorzien van geschikte arbeids krachten. In verband met het betrekkelijk groote aantal Nederlandsche arbeiders, dat reeds naar Duitschland is vertrokken en de groote behoefte aan landarbeiders in dat land, vreest het Centraal Secretariaat, dat hier te lande een gebrek aan land arbeiders zal ontstaan, hetgeen tot groote moeilijkheden in de betrokken bedrijven zal leiden en bovendien voor de voedsel voorziening ongewenschte gevolgen zal kunnen opleveren. De betrokken organisaties zijn van mee ning, dat het Nederlandsche agrarische bedrijf de beschikking dient te blijven hou den, behalve over de vaste arbeiders, over de z.g. los-vaste arbeiders, die als regel 89 maanden per jaar in den landbouw werkzaam zijn. Daarnaast moet een be hoorlijke arbeidsreserve voor de seizoen werkzaamheden aanwezig zijn. Dit sei zoenwerk kan niet op bevredigende wijze geschieden door werklooze industrie-arbei ders, die oorspronkelijk uit het landbouw bedrijf afkomstig zijn. Het Centraal Secretariaat bepleit, ten einde de losse landarbeiders en kleine boe ren als arbeidsreserve voor den Nederland- schen landbouw te behouden, hun tijdelijke tewerkstelling in de cultuur-technische werken, welke ter verkrijging van meer cultuurgrond, zoowel voor zoo ruim mo gelijke voedselvoorziening als voor de ves tiging van Jonge boeren en tuinders, be langrijk dienen te worden uitgebreid. De 4 pet Nederlandsche Staatsleening 1941. De vereeniging voor den effectenhandel heeft bericht ontvangen, dat de bevoegde Duitsche instantie toestemming heeft ver leend, dat voor het verrichten van stortin gen (voor zoover geen contante middelen aanwezig zyn) op inschrijvingen der 4 pro cent Nederlandsche Staatsleening 1941 voor rekening van „vjjanden" in den zin van de verordening betreffende de behan deling van vijandelijk vermogen, ten be- loope van bedragen waarvoor eventueel op de gedwongen leening zou moeten wor den ingeschreven, effecten mogen worden beleend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5