Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant ZEEUWEN PARASITEEREN NIET. Daarom geeft aan W.H.N. Oplaag 16.000 ex. 184ste JAARGANG NUMMER 24 WOENSDAG 29 JANUARI 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONHEMENTSPRUS. IV mnI per «aak W I J.4S par kwartaal. Fraaaa par paal I i-63 par kwartaal AUomfwHU mimnurt 5 ADVERTENTIEPRIJS i Vaa 1 -S rapaia 11M. laSara rapal aaaar SO aaat H aljjamaaat ipaatala pr»a. Kleêae a*rertea«ea i aaa 1 - S repeW 10 J2, Mara ragal aaaar 10 al Oaaa. 8 ragala). POSTREKENING 399300 (HIOOEIBUKG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dezer dagen zal bij U worden gebeld. Na de deur te hebben geopend 'zult U een collectant of een collectante van dè Win terhulp voor U zien, een vriendelijk glim lachende frontsoldaat in burger van het groote weldadigheidsleger, dat twee maan den geleden uit den vaderlandschen bodem te voorschijn Is geroepen. Het is niet buitengesloten, dat U de lijst, die U ter teekening zal worden aan geboden, met zeer gemengde gevoelens ter hand neemt, en dat U min of meer spijt hebt de deur te hebben geopend. Want U hebt immers zooveel raars over de Winterhulp gehoord! Het geld, dat die instelling uit de Nederlandsche beurzen klopt, „gaat naar Duitschland". Mijnheer Piek, zijn provincialedirecteu ren en hun medehelpers krijgen salarissen, waar men van achterover slaat. Winterhulp bedelt om Duitschland, en om de Nederlanders, die de Duitschers wel gezind zijn, te onderhouden. U bekijkt de lijst, aarzelt, maar teekent tenslotte voor twee kwartjes, omdat men nu eenmaal nooit voorzichtig genoeg kan zijn, en omdat een botte weigering onge veer gelijk zou kunnen staan met het concentratie-kamp. U teekent ten onrechte! Uw handteekenlng had op de lijst be- hooren te ontbreken. HiJ ontsiert haar. Want U dreef geen medegevoel, maar angst dan wel voorzichtigheid; in elk geval een motief dat even ongegrond is als de motieven, die U afkeerig, althans wantrou wend, tegenover het doel van de winter hulp doen staan. Winterhulp Nederland ls in het le ven geroepen, uitsluitend om tijdens den winter, hulp behoevende landge- nooten, binnen de grenzen van ons land wonende, te helpen aan datgene, waarop zij als onze landgenooten recht hebben. In onze lage landen aan de zee is altijd liefdadigheid betracht. Kerkelijke in stellingen hebben van ouds een open oog gehad voor de nooden van haar aanhan gers; vereenigingen voor behoeftigen, die op grond van hun gezindheid enz. in haar gezichtskring Stonden. Ondanks deze te waardeeren vaderland- sche liefdadigheid is echter eiken wintér in ons land onnoemelijk veel gebrek ge leden. Omdat Nederlanders over het algemeen liever sterven van honger dan bedelen; omdat onze hulp te zeer het karakter van „bedeeling" had, en omdat ons liefdadig heidswerk feitelijk meer nog dan met de behoeften, rekening hield met de geloofs belijdenis van de voor hulp in aanmerking komenden. Nederland wfis liefdadig, maar zijn lief dadigheid sorteerde niet het best denkbare effect! Nu is Winterhulp gekomen. De instelling, die door haar naam naar haar Duit- sche zusterinstelling riekt, en die na tuurlijk daarom bij velen al bij voorbaat verdacht was. Want, niet waar, wij Nederlanders „ac cepteeren" niets van elders Geen woorden, geen mode, geen lekker nijen, geen uitvindingen. Het uitheemsche is onsvreemd. Wij zijn volkomen in staat op elk ge bied onze eigen boontjes te doppen! Na de eerste Winterhulp-collecte ls in onze provincie 28.000 voor hulpverleening besteed. Hoewel de tweede collecte aan merkelijk minder opbracht dan de eerste, zal W.H.N, van die collecte 65.000 voor hulpverleening in Zeeland afstaan. In twee maanden tijds zorgt het zoo zorgvuldig verdacht gemaakte instituut er dus voor, dat voor Zeeuwen, die in nood verkeeren een kleine ton beschikbaar wordt gesteld, naast de gelden, die door de bestaande instellingen voor hulp worden uitgetrokken. Dat boontje van een kleine toti hadden we in Zeeland toch stellig niet zonder winterhulp gedopt? Natuurlijk zijn er nu nog, die na kennis neming van deze kei-harde cijfers (voor elke contróle vatbaar) monkelen, de schou ders ophalen, en voortgaan geruchten te verspreiden. Zjj zullen de deur voor W.H.N. gesloten houden, of listig zich. met een fooitje van de zaak afmaken, met de hand op de beurs met een boog langs de collectanten op straat loopen, en slim bedenken: als we niet geven komt er toch wel geld naar Zeeland. Het aantal diergenen kan echter niet groot zijn, want Zeeland ls geen land van parasieten! Zeeuwen zijn niet gewoon anderen voor him nooden te laten opkomen, elders wo nenden te laten zorgen voor hun provincie- genooten, die zulks behoeven. Er ls veel, zéér veel geld noodig om de thans in onze provincie ontstane nooden te lenigen. Vele Zeeuwsche gezinnen dreigen door ondervoeding te worden aangetast; de tu berkelbacil ligt op de loer om zijn groot offensief in te zetten. Winterhulp Nederland heeft niet zonder eenige reden zooveel geld voor Zeeland ter beschikking gesteld! Er ligt een crediet klaar van 6000 om 2000 plattelandsgezinnen in het bezit te stellen van een geitje, door middel van welk dier, onze Zeeuwsche ge meenschap eerlang over een millloen liter melk meer zal kunnen beschikken. Winter hulp is van plan in enkele plaatsen, waar geen centrale kedken wordt gevestigd, sub sidie te verleenen opdat ook daar warme maaltijden zullen kunnen worden verstrekt. B.v. Goes, Terneuzen en Hulst. Zij houdt de Arnemuidsche visschersgezinnen mede op de been; zij werkt met de sociale commissie Zeeland -samen om de Zeeuwsche volks kracht te behoeden tegen de ondermijning, die erger dreigt dan velen weten; zij doet zoo ontzaglijk tveel voor de stille armen, die vroeger door hun bescheidenheid, hun angst van liefdadigheid, van elke hulp ver stoken bleven „Mooi verteld", zegt U, „maar je hoort tóch, dat het geld naar Duitschland gaat, en dat die winterhulp ons bij den neus neemt. En mijnheer Piek, en mijnheer Die- leman verdienen eraan van jewelste". Winterhulp Nederland ls gelukkig geen instelling, die gedreven wordt door dilettanten, maar een instituut, dat In handen is gelegd van organisa toren, die voor den tijd, die zjj eraan besteden, worden betaald. Niet fantas tisch hoog; maar normaal. Dank zjj degenen, die de Winterhulp-organi satie organiseeren en leiden kan Win terhulp aan zjjn verwachtingen be antwoorden. Mits wjj Nederlanders, dus ook: wjj Zeeuwen, uit den gruwel-sprookjes-hemel neerdalen op den beganen grond, onze oogen en ooren Instellen op de werkelijk heid inplaats van op fantasieën, en ge ruchten.- Luistert naar hetgeen dr. de Stoppelaar en dr. Eerelman onlangs hebben verteld over de ondervoeding van een deel van onze Zeeuwsche bevolking. Luistert naar hetgeen de burgemeesters en de plaatselijke werkgemeenschappen over de verdeeling der W,H.N.-gelden te zeggen hebben. Kijkt naar hetgeen rond U, inet behulp van Winterhulp geschiedt! Hecht geloof aan Uw krant, waarin journalisten schrijven, wier beroep het is echt van onecht te onderscheiden, en die nooit vurig kunnen pleiten voor een zaak, die verdachte kantjes heeft. En dan straks, als de collectanten aan bellen en een der W.H.N.-bussen U wor den voorgehouden: los de portemonnaie. Alle geruchten ten spijt. Kan niet schelen, dat Winter In Duitschland ook Winter heet en dat men hulp daar nu eenmaal Hilfe noemt. Het gaat niet om het middel, het gaat om het doel. Dat doel is: onze Zeeuwsche volkskracht stutten; voorkomen, dat onze Zeeuwsche kinderen ten prooi vallen aan tuberculose, zorgen dat onze minst draagkrachtigen zoo goed mogelijk toegerust dezen oorlog door komen. Dit prachtig, menschwaardige doel, dat niets met politiek uitstaande heeft, leg gen wij Zeeuwen niet voor de voeten van anderen. Wij parasiteeren niet. Wij zor gen voor de onzen! En daarom geven wij gul aan Winter hulp; hulp in dezen winter voor onze landgenooten! Vijf Italiaansche ministers naar het front. De ambtsbezigheden van de vjjf Itali aansche ministers, die op eigen verzoek thans naar het front .vertrokken zijn, om het bevel op zich te nemen, maar tevens hun functie van minister zulleu behouden, zullen, naar van welingelichte Italiaansche zjj de vernomen wordt, zooals gebruikelijk, worden waargenomen door de onderstaats- sfc otarissen, resp. ingeval er geen onder staatssecretaris in het betrokken minis terie aanwezig is, door de directeurs-gene raal der afzonderlijke afdeelingen. Voorts wordt van dezelfde zijde vernomen, dat den Itaüaanschen minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, een gere gelde koerier ter beschikking staat om de loopende zaken af te handelen. IJet is voor de derde maal, dat graaf Ciano als officier in de oorlog gaat. De eerste keer ging hjj als vrijwilliger van het luchtwapen naar Abessinië, toen bjj de oorlogsverklaring van Italië in Juni en thans opnieuw. Ook de minister voor de corporaties, Renato Rici is naar het front vertrokken. In een voorraadschuur van de Duitsche marine. - Tankschepen brengen benzine en olie aan, welk» voor de afdeelingen der marine in de havens in vaten worden overgeladen (Foto W.llbfldl DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren naar het D.N.B. verneemt, een aanval ondernomen op spoorwegemplacementen ten Noorden van Cambridge. Een goede renstation en een goederentrein werden op succesvolle wijze met bommen bestookt. De vliegtuigbemanningen konden een grooten brand in het station waarnemen. Voorts Zijn gisteren verschillende af zonderlijke aanvallen ondernomen op de Britsche hoofdstad, waarbij voor den oor log belangrijke doelen met succes gebom bardeerd werden. In Londen is talrijke malen luchtalarm gegeven. Alle vliegtui gen keerden onbeschadigd naar hun steun punten terug. Ook de Engelsche berichtendienst heeft gemeld, dat gisteren in den loop van den dag verscheiden aanvallen op Engelsch gebied gedaan zijn. Zoowel 's morgens als 's middags zijn vijandelijke vliegtuigen over de kust van Kent gevlogen en heb ben boven een provinciestad bommen la ten vallen. Daardoor zijn „enkele huizen" beschadigd. Ook op andere plaatsen zijn bommen uitgeworpen. Op Londen vielen brand- en brisantbommen. Te Londen zelf is overdag vier maal luchtalarm gegeven als gevolg van dit vliegen over Engelsch gebied. Wendell Willkie, die thans te Londen vertoeft naar men weet, heeft gisteren voor de eerste maal „kennis gemaakt met luchtalarm". Eenmaal heeft het luchtalarm hem ver rast, toen hjj juist onderweg was voor een bezoek bij den gouverneur van de Bank van Engeland. Een tweede keer was er alarm, toen hij een onderhoud had met den katholieken aartsbisschop van Westmin ster, kardinaal Hinsley. Malta gebombardeerd. In de vroege ochtenduren van 28 Ja nuari hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen het vlieg veld Luca op Malta gebombardeerd. Men kon een reeks van treffers in en voor de hangars waarnemen. Er werd aanzienlijke materieele schade aangericht. De torpedeering van de „Empress of Australia". Uit Berlijn meldt het D.N.B.: De torpe- deering van de „Empress of Australia" Is een nieuwe slag voor de Britsche koop vaardij- en transportvloot. Het schip heette vroeger Tirpitz en is bij het verdrag van Versailles aan Duitschland ontnomen. Op dit schip dat intusschen geheel verbouwd en gemoderniseerd was, heeft de Engel sche koning in Februari 1939 zjjn reis naar Amerika gemaakt. De „Empress of Australia" deed thans als troepentrans portschip dienst. Tropical Radio lieeft drie noodseinen van de „Empress of Australia" opgevangen. In het eerste bericht werd gezegd, dat het schip was aangevallen en begon te zinken. De sloepen waren reeds uitgezet. In den tweeden oproep werd medegedeeld, dat het schip met granaten werd beschoten. Eenige minuten later werd het derde sein opgevangen, dat echter niet te begrijpen was en plotseling afbrak. Generaal Wavell In Athene. De Daily Telegraph meldt, dat generaal Wavell, opperbevelhebber in het Nabije- en Midden-Oosten, een bezoek gebracht heeft aan Athene, waar hij besprekingen gevoerd heeft met den Griekschen minis ter-president Metaxas en met leden van den Griekschen generalen staf. Loonbelasting en werkverruiming. Naar „Werk en Steun", het tijdschrift voor steunverleening en werkverschaffing mededeelt, heeft de Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten aan haar leden als aanvankelijke meening van het departe ment van financiën medegedeeld, dat steunuitkeeringen aan werkloozen niet aan loonbelasting zijn onderworpen. Evenmin behoeft loonbelasting te worden ingehou den op de uitkeeringen aan werkloozen, die z.g. voor den steun werken. Aan de loonbelasting zjjn slechts onder worpen de loonen, welke aan de tewerkge- stelden in de werkverruiming worden be taald. Tegemoetkomingen in den vorm van goedkoope levensmiddelen en van den z.g. B.-steun behoeven ook ten aanzien van de tewerkgestelden niet tot het loon te worden gerekend. Engelsche duikboot over tijd. De Engelsche admiraliteit heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat de Engelsche duik boot „Triton" over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. De naaste fami lieleden zü'n in kennis gesteld van het gebeurde. De Triton is in October 1937 van stapel geloopen als eerste schip van een nieuw type patrouilledulkbooten, me tende 1.095 ton (onder water 1595 ton) Normaliter had de bodem een bemanning van 53 koppen. Folkestone beschoten. Naar het D.N.B. verneemt, hebben bat- tergen vèrdragend geschut van het leger in de middag- en avonduren van den 27sten Januari o.a. strategische installaties in de haven van Folkestone beschoten. WILLKIE IN HET VERDUISTERDE LONDEN. De republikeinsehe candidaat bij de jongste Amerikaansche presidentsverkie zingen, Villkie, heeft aai persvertegen woordigers verklaard, dat hij eergisteren in de straten van Londen de verduistering heeft bekeken. Ik had den indruk, aldus Willkie, op een kerkhof te loopen. Winterhulp Nederland. Van vele bedrijven in Nederland, groo- tere zoowel als kleinere, ontving Winter hulp Nederland een totaal bedrag van 89.955.82. EEN EEREGARDE VOOR MAARSCHALK PÉTAIN, Voor het eerst heeft de speciale garde van maarschalk Pétain, dié tot de gendar merie behoort, Dinsdagmiddag voor het Hotel du Pare, de verblijfplaats van den maarschalk, de wacht betrokken. Zij heeft den ordedienst overgenomen van de vroe gere republikeinsehe garde mobile. De eere garde van maarschalk Pétain staat onder bevel van een kapitein met vier luitenants en omvat in totaal 200 man. Goud naar Amerika. Uit New York meldt het D.N.B. Uit bankkringen verluidt, dat de Amerikaan sche kruiser „Louisville" de vorige week goud ter waarde van 200 millioen dollar van Zuid Afrika naar New York heeft gebracht. Dit was de tweede maal, dat sedert het uitbreken van den oorlog een Amerikaansch oorlogsschip gébruikt is voor het transport van buitenlandsch goud. Liquidatie van de V.A.R.A. De vereenlgingsraad van de V.A.R.A'. aldus meldt de Radiogids heeft met algemeene stemmen het voorstel van het hoofdbestuur om tot liquidatie van de vereeniging over te gaan, goedgekeurd. Deze liquidatie betreft niet alleen de ge- heele omroepvereenlging, maar ook de plaatselijke afdeelingen, federaties en dis tricten. Het denkbeeld van,het hoofdbestuur ora tusschen de gewezen leden het contact te bewaren door de oprichting van een stich ting, vond bij de vereenigingsraad zoo goed als algemeene instemming. Het stichtingsbestuur zal gevormd worden door de thans zittende leden van het hoofdbestuur, daarnaast zal een stich- tingsraad worden gevormd van vertegen- woordigers uit de voormalige vijftien dis tricten en federaties. Passaglersverkeer tusschen Amerika en Engeland gestaakt. De Amerikaansche relsbureaux te Rome hebben uit New York bericht ontvangen, dat als gevolg van de voortdurend toe nemende bedreiging van alle naar Enge land varende schepen door Duitsche duik- booten en vliegtuigen het passagiersver- keer-, Amerika en Engeland volkomen ge staakt wordt. De eenige geregelde verbin ding tusschen beide staten wordt thans onderhouden door den Amerikaanschen Clipper-vliegdienst over Lissabon. Halifax en zijn geloofsbrieven. Uit Washington meldt Reuter. De secre taris van Roosevelt, Early, heeft tegen over journalisten verklaard, dat de ge bruikelijke formaliteit van het overhandi gen der geloofsbrieven aan den president in het geval van Lord Halifax niet zal plaatsvinden. In het Witte Huis en het staatsdepartement, zoo voegde hjj er aan toe, neemt men aan, dat deze formaliteit reeds werd afgedaan toen Roosevelt Lord Halifax fcjj zijn aankomst tegemoet reisde. Staking der vijandelijkheden tusschen Thailand en Indo-Chlna. Officieel wordt te Vichy medegedeeld Zooals reeds gemeld, had de bemiddeling van Japan in het Indo-Chineesch-Thailand- sche conflict in de eerste plaats het on middellijk staken van de vijandelijkheden ten doel. Volgens de laatste uit Indo-Cftina ontvangen berichten is besloten, de vijan delijkheden 28 Januari des morgens om 10 uur te staken. Een commissie van drie zal op 28 Januari in Saigon bijeenko men om de modaliteiten voor het uitvoeren van dit besluit vast te leggen. TWEE ZWEEDSCHE SCHEPEN VERMIST, Naar de Zweedsche ochtendbladen mel den worden twee groote Zweedsche motor schepen vermist. Het betreft hier- de sche pen „Stureholm" van 4.575 brt. eigendom van de SvenskaAmerika Mexico lijn en „Valparaiso van 3.750 brt. eigendom van de reederij AG. Nordsthernan. Beide sche pen voeren in Engelschen dienst op de Atlantische routes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1