Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Op 1 Maart worden de persoonsbewijzen ingevoerd. De toestand in Roemenië. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 23 DINSDAG 28 JANUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS I ttoMtp* wMil - I 2.42 pm VwürtaiL Fniwtt p«r port 2.63 por Icwortoot Afzonderlek* nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS! Vh 1 -5 rogoh 11.50. leJerm rogol moor 30 Mirt. Bi) abomomoirt tpoclalo pHh- KMno odyortenttos»m 1 - 5 rogob 10.52. lodoro rogol oioor 10 ct (moo. rogob}. POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. Er moeten drie vingerafdrukken worden gemaakt. In de Ned. Staatscourant van Maandag is opgenomen een uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken ingevolge bet „Besluit Persoonsbewijzen". Hierbij wordt bepaald dat het persoons bewijs wordt ingevoerd met ingang van 1 Maart 1941. Vastgesteld zijn de volgende modellen voor persoonsbewijzen model 1per soonsbewijs voor een Nederlandermodel 2 persoonsbewijs voor een Nederlandsch onderdaan, bedoeld in de wet van 10 Fe bruari 1910 (Staatsblad no, 55), sedert gewijzigdmodel 3 persoonsbewijs voor een vreemdeling. Het hoofd der rijksinspectie is belast Riet de zorg voor den aanmaak, den op slag, het beheer en de verstrekking van persoonsbewijzen. De verstrekking van persoonsbewijzen aan de burgemeesters geschiedt koste loos. Omtrent leder in het bevolkingsregister opgenomen persoon, die 15 jaar of ouder is, worden uitsluitend aan de hand van de persoonskaart, de na te noemen gegevens pp een persoonsbewijs ingevuld i 1) de geslachtsnaam 2) de voornamen, 3) dag, maand en jaar van geboorte, 4) geboortegemeente met aanduiding Van de provincie, 5) land van geboorte, 6) nationaliteit, 7) burgerlijke staat, 8) het beroep, 9) adres in de gemeente, 10) geslacht. De burgemeester noodigt een ieder, te wiens behoeve een persoonsbewijs is inge vuld, schriftelijk uit, in persoon te ver schijnen ter secretarie van de gemeente. Omtrent de uitreiking van persoonsbe wijzen aan de tot de varende, rijdende of zwervende bevolking behoorende personen zoomede omtrent de uitreikingten be hoeve van hen, aan wien het recht tot het bezit van een persoonsbewijs, Ingevolge artikel 4, eerste lid, van het „Besluit Per soonsbewijzen" is ontzegd, worden door den secretaris-generaal bijzondere voor schriften gegeven. Aan welke eischett de foto's moeten voldoen. Ieder opgeroepene levert bij zijn ver schoning de hem gezonden uitnoodiging in, benevens twee gelijke foto's, welke aan de volgende eischen moeten voldoen: Afmetingen nauwkeurig 3/2 c.m. breed bij éy2 c.m. hoog, de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergevende foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weerge ven de afbeelding van het hoofd moet 2 can. in doorsnede of grooter zijnde foto moet den afgebeelden persoon half „en face" en half „en profil" (zoogenaamd driekwart) naar rechts toonen, zoodanig, dat het linkeroor duidelijk en geheel zicht baar is de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of zgn. kunstfoto's) de foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergevengelijkmatige (zgn. egale) kleur, witte, althans lichte achtergrond de foto mag geen neven-afbeeldingen be vatten (geen andere personen, geen huis, geen landschap, geen hond, enz. enz.) de foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevattende achter zijde der foto moet zijn van wit of room kleurig (chamois), geheel blanco papier, zonder stempelafdruk, opdruk of anders zins. Het gebruik van zoogenaamde photo- maton op polyphoto is niet toegestaan. Vingerafdrukken. Van den opgeroepene worden achtereen volgens drie afdrukken van den rechter wijsvinger of, in een bijzonder geval, van een door den secretaris-generaal nader te bepalen anderen vinger genomen, te we ten één op de ingeleverde uitnoodiging, één op de achterzijde van de in het per soonsbewijs gevoegde foto, één op het per soonsbewijs. Ieder is verplicht zijn persoonsbewijs ter aanvulling of wijziging persoonlijk of bij aangeteekende zending aan te bieden aan den burgemeester of den aangewezen ambtenaar 1) Binnen vijf dagen na zijn aankomst, wanneer hij zich vestigt, hetzij komende uit een andere gemeente, hetzij komende uit een plaats buiten het bezette Neder- landsche gebied gelegen 2) Op den dag van zijn vertrek of ten hoogste vijf dagen te voren, wanneer hij het bezette Nederlandsche gebied verlaat 3) Binnen vijf dagen na de voltrekking van zijn huwelijk 4) Binnen vijf dagen na de ontbinding van zijn huwelijk 5) Binnen vijf dagen na zijn verhuizing of adresverandering binnen de gemeente 6) Binnen vijf dagen na de wijziging van zijn beroep 7) Binnen vijf dagen na de wijziging van zijn geslachts- of voornamen. De aanbieding ter aanvulling of wijzi ging kan voor de leden van een gezin of samenwoning geschieden door een hunner. Voorts wordt bepaald, dat deze ver plichting niet zal gelden voor personen, die de Duitsche nationaliteit of de natio naliteit van het protectoraat Bohemen en Moravië bezitten. Het recht tot het bezit van een per soonsbewijs wordt ontzegd aan een per soon a. die krachtens rechterlijke uit spraak een vrijheidsstraf ondergaat en wel voor den duur der voltrekking van die straf b. die verpleegd wordt in een in richting tot verpleging of verzorging van krankzinnigen of zenuwlijders of in een opvoedingsgesticht. Het front In Albanië. Berichten van het Grieksch-Italiaansche front toijzen er op dat het lang verwachte offensief voor de Italiaansche troepen in Albanië begonnen is. Op alle fronten gingen de Italianen tot den aanval over en poogden zij de Griek- sche stellingen te doorbreken, dit was het geval ten Zuiden van Doekatië waar de Grieken probeerden op te rukken naar Valona. Tegenaanvallen werden door de Italia nen ondernomen in de zóne van Tepeline Antonesclo vormt een overgangskabinet. Maandag is in Roemenië een dag van nationale rouw geweest. Alle voorstellingen werden opgeschort. Des middags zijn zeventien militairen die tijdens de gebeurtenissen tusschen 21 en 25 Januari jl. gevallen zijn, plechtig ter aarde besteld. Alle afdeelingen van het Roemeensche leger waren vertegenwoordigd en een com pagnie van de Duitsche weermacht be wees de militaire eerbewijzen. Talrijke autoriteiten, de gezanten van Italië en Duitschland alsmede de gezanten van Spanje en Japan waren aanwezig. Na de kerkelijke begrafenis las de onderstaats secretaris van oorlog een decreet voor be treffende het verleenen van onderscheidin gen aan de zeventien gesneuvelden. In het geheele land, zoo deelt een com muniqué van het ministerie van binnen landsche zaken mede, heerschen weer orde en rust en in tal van gemeenten heeft men reeds uit de meest bevoegde personen nieuwe burgemeesters gekozen. 52 indus- trieele ondernemingen zijn gemilitariseerd, waaronder de scheepswerven van Galatz en de machinefabrieken van Malaxa. Alle Roemenen, die in het bezit zijn van gewone of diplomatieke paspoorten, waar op zij het land kunnen verlaten, zullen in het vervolg een speciaal visum noodig hebben van de algemeene politiedlrectie. Dit visum zal „vertrekvisum", genaamd worden. In een communiqué waarschuwt het mi nisterie van binnenlandsche zaken er voor, dat leder, die in het bezit is van een mi trailleur of een machinegeweer en die dit wapen niet inlevert bij de militaire bevel hebbers, ter dood zal worden veroordeeld. Antonescu vormt een overgangs kabinet. Generaal Antonescu heeft volgens het D.N.B., besloten in Roemenië een over gangskabinet te vormen, dat uit generaals en vakministers bestaat. Generaal Antonescu neemt de leiding over het ministerie van buitenlandsche za ken. Clano neemt bevel van luchteskader op zich. Uit Rome meldt het D.N.B.De ItaB- aansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, luitenant-kolonel bg de Ita liaansche luchtmacht, heeft, naar officieel wordt medegedeeld, het bevel over zijn bombardementseskader in het gevechtsge- bied op zich genomen. Voorts meldt Stefani, dat de ministers van openbare werken, Gorla, en nationale opvoeding, Bottai, het bevel op zich heb ben genomen van een af deeling Alpenja gers. Leden van het Hoover hulpcomité In ons land. Drie Amerikaansche heeren hebben als vertegenwoordigers van het Hoover hulp comité twee dagen te Den Haag doorge bracht, waar zij met Duitsche en Neder landsche instanties en met particulieren de hen interesse erende vraagstukken bespro ken hebben. Z(j zgn door den Rijkscommis saris Zaterdagmiddag ontvangen en zijn in aansluiting daarop naar Berlijn doorge reisd. De Staatsleenlng 1941. BESTUREN VAN NIET COMMER- CIEELE-VEREENIGIN GEN ZIJN BEVOEGD OM OP DE NIEUWE LEENING IN TE SCHRIJVEN. De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maakt be kend, naar aanleiding van aanvragen, welke hem van verschillende zijden be reikt hebben, dat de besturen van niet- commercieele vereenigingen en stichtingen bevoegd zijn, maximaal tot het beloop van de liquide middelen hunner organisatie (kas-, giro- en bank-te goed) in te schre ven op de 4 staatsleenlng 1941, Zoodra de besturen bericht van toewijzing ont vangen hebben, moet de commissaris voornoemd hiervan in kennis worden ge steld. Telefoonverkeer Luxemburg- Nederland weer mogelijk. Van gisteren af is telefoonverkeer tus schen Nederland en Luxemburg weder mogelijk. De te voeren gesprekken worden via Duitschland afgewikkeld. Bij dit ver keer gelden dezelfde algemeene beperkin gen, welke ook voor het verkeer met Duitschland van kracht zijn. Het tarief is hetzelfde als vóór 10 Mei JA Nieuwe dlstrlbutleregellng van generator-anthraclet. Met ingang van 1 Februari. Vanaf 1 Februari a.s. wordt de distribu tie en verstrekking van anthraciet (en turf) voor gasgeneratoren voor motorrij tuigen gewijzigd en evenals de distributie en verstrekking van benzine opgedragen aan de rij ksverkeersinspectie. Verbruikers van generator-anthraciet (en -turf) voor motorverkeer dienen zich dus niét meer tot de brandstoffencommissie te wenden, maar tot den rijks-(hoofd) inspecteur voor het verkeer in hun district. Nadat formu lieren ingevuld zijn en de rijks-inspecteur machtiging verleend heeft, ontvangt men met deze machtiging bij den plaatselgken distributiedienst bonnen voor generator- anthraciet (-turf). Een uitzondering wordt gemaakt voor groot-verbruikers van generator-anthra ciet. Deze kunnen nadat zij door het rfo'kskolenbureau als zoodanig zgn erkend de van de rijks-inspecteurs verkregen machtiging toezenden aan het rijkskolen- bureau, dat hun op grond daarvan een toewijzing verstrekt WEER EEN SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. Tusschen de stations Jimena en San Pa- blo (Spanje) zijn twee goederentreinen als gevolg van het weigeren der remmen in volle vaart tegen elkaar gereden. Talrijke wagons en de locomotieven werden ver nield. Het juiste aantal dooden en gewon den kon nog niet worden opgegeven. Men heeft tot dusver zes lijken en verscheidene zwaar gewonden uit het puin gehaald. Duitsche mijnenvegers door vliegtuigen aangevallen. Uit Berljjn meldt het D.N.B. Vijande lijke vliegtuigen probeerden gisteren een flottielje mijnenvegers met bommen aan te vallen. Ondanks het zware weer en de hooge zee gelukte het den booten, de vlieg tuigen te verdrijven en twee daarvan ern stig te beschadigen, zoodat zij waarschijn lijk verloren gegaan zijn. De mijnenvegers zetten hun werk voort. DERDE UITVOERINGSBESCHIKKING LOONBELASTING 1940. Zij betreft werknemers op provisiebasis, hulsnaaisters en werkvrouwen. In de Nederlandsche Staatscourant van 27 Januari 1941 is opgenomen de derde uitvoeringsbeschikking loonbelasting 194Q van den secretaris-generaal van het de partement van financiën. De beschikking bevat in de artikelen 1 en 2 een aantal voorschriften welke voor vele werkgevers en werknemers van belang zijn. In artikel 1 is een regeling gegeven hoe moet worden gehandeld, indien uit dezelf de dienstbetrekking naast een regelmatig wederkeerende belooning tevens over een ander tijdvak een andere belooning wordt genoten b.v. een maandelijksch salaris en een driemaandelijksche provisie. Voor dat geval is bepaald, dat voor de provisie in principe het tarief van artikel 10 van het besluit op de loonbelasting van toepas sing is. Den werkgever is echter de be voegdheid gegeven, de belasting welke over het maandelijksch salaris verschul digd is, te verrekenen, indien zulks tot ge volg heeft dat een geringer bedrag aan belasting van de provisie verschuldigd is* Hij behoort dan een evenredig aeel van de provisie bg het maandelijksch loon te voe gen en het bedrag dat aldus achteraf blijkt op de salarissen te weinig te zjjn ingehouden, op de toegekende provisie in te houden. In artikel 2 is een regeling gegeven ten aanzien van werkvrouwen, huisnaaisters en dergelgke werknemers. In dat artikel is bepaald, dat de werkgever voor werk nemers die uitsluitend worden gebezigd voor huiselijke diensten en niet langer dan twee dagen per week bjj hem in dienst zijn, geen loonbelasting behoort in te hou den. Indien een werkvrouw slechts ge durende korten tgd van het jaar b.v. ge durende den schoonmaak meer dan twee dagen in dienst is, behoeft evenmin inhou ding plaats te vinden. De werkgever is in al deze gevallen bovendien -ntslagen van de verplichting om een loonbelastlngkaart aan te leggen, een loonstaat bij te houden en een loonbelastingaangifte te doen. De genoemde werkgevers behoeven geen werknemersverklaring in te leveren. Uit het vorenstaande mag niet worden afgeleid, dat werkvrouwen, huisnaaisters* enz. vrggesteld zullen worden van dc nieuwe inkomstenbelasting. Nieuwe bepalingen voor radiohandelaren. Zij moeten opgeven wie een toestel koopt of huurt. De radiohandelaren zjjn thans verplicht om bij verkoop of verhuur voor langer dan veertien dagen van een radio-ontvangtoe stel binnen 24 uur aangifte te doen van naam en adres van den kooper of huurder. Formulieren (model D) hiervoor zijn kos teloos bg de postkantoren verkrijgbaar. Voorts moet door eiken radiohandelaar een overzichtelijke voorraadadministratie van de aanwezige toestellen worden ge houden. Daarbij dient tevens de herkomst en de datum van ontvangst van alle ont vangen toestellen te worden genoteerd, alsmede naam en adres van de personen, aan wie een toestel is verkocht of voor langer dan 14 dagen is verhuurd, alsmede de afleveringstermijn. en Kelcyra (Elisoera). De Italianen hebben bovendien artillerie- versterkingen ontvangen in het Mal Ji Polisit cn Kamia gebergten, van daar uit nemen zij de hoofdwegen onder vuur, zoo dat de Grieken genoodzaakt waren hun front te Lin (wat nu weer in Italiaansch bezit is) in te korten. Op de kaart zijn met zwarte pijltjes de aanvalsrichtingen der Italianen aangege ven, alsmede het gedeelte van Albanië, dat thans in Grieksclie handen is. Tengevolge van de overstroomingen in den Gelderschen Achterhoek zijn vele boerderijen geïsoleerd. In het dorpje Haarlo kwamen alle verbindinosweaen onder water te «taan (Foto P.x-Holl.ndl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1