Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Een halve kg. peul vruchten op bon 102. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 22 MAANDAG 27 JANUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS i 19 Mrt pw mk «f I 2.42 per Franco por port 2.63 per Afzonderlijke nummert 5 een*. ADVERTENTIEPRIJS; Vee 1 -5 regel, f 1.10, Iedere regel eeeer 30 een*. Bij eboneemee* «pedele prtN- Kleine advertentie! ven 1-5 regel, f 032. Iedere regel meer 10 et. (nat 8 regels). POSTREKENING 3S9300 (MIOOH3UBC) Dit nummer bestaat uit twee bladen. LANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NED$RLANDSCHE DAGBLADPERS ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN BIJ KRETA GEBOMBARDEERD, Twee slagschepen en een kruiser getroffen. De speciale verslaggever van Stefanl meldt, dat formaties van het Duitsche luchtcorps en de Italiaansche luchtmacht op zee ter hoogte van Kreta een Engelsch vlooteskader verrast en aan een hevig bombardement onderwarpen hebben. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Twee En- gelsche slagschepen en een zware kruiser zijn daarbij door Duitsche gevechtsvliegtui gen met succes met bommen bestookt. Een slagschip kreeg een treffer met een bom van het zwaarste kaliber, die op den achtersteven neerkwam. Het voorschip van het tweede slagschip werd getroffen door een bom van zwaar kaliber en kreeg een tweeden treffer aan den scheepswand. Ook een zware kruiser is getroffen. De toestand In Roemenië. RUST EN ORDE TERUGGEKEERD. Uit Boekarest meldt het D.N.B. In heel Roemenië is na de spannende dagen van deze week weer rust en orde teruggekeerd. De overheid is den toestand meester. De opstandige beweging is verslagen en de tegenstanders van het bewind hebben het verzet, dat zij an het einde van de week nog poogden te handhaven, opgegeven en zich overgegeven. Er is een geheele reeks arrestaties verricht. Roemeensche militai ren bewaren de orde. Afdeelingen van het Roemeensche leger rijden op vrachtauto's en pantserwagens door de stad. De open bare gebouwen zijn door soldaten bezet. Ook het plein rondom het gebouw van den minister-president wordt nog bewaakt. Het burgerlijke leven keert weer tot zijn normalen gang terug. Ook in de provincie is de rust en orde hersteld. Overal zijn de wapens zonder verder bloedvergieten neergelegd. Naar vernomen wordt, zou het in de bedoeling van generaal Antonescu liggen, de regee ring te reorganiseeren. Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen zijn, naar het D.N.B. verneemt, begunstigd door goede weersomstandigheden, in den vroe gen morgen van 27 Januari Noord- en Mid- den-Duitschland binnengevlogen. Zij wier pen op eenige plaatsen brisant- en brand bommen neer. Volgens de tot dusver ont vangen berichten is geen noemenswaardige schade aangericht. Bommen op Engeland. Uit Berlijn meldt het D.N.B. De Engel- sche berichtendienst meldt, dat enkele Duitsche vliegtuigen Zaterdag over de Engelsche, Oostkust zijn gevlogen. In Oost- Anglia werden bommen geworpen, die ma- terieele schade aanrichtten en personen troffen. Willkie fe Londen. Wendell Willkie, die Vrijdagmiddag in het Clippervliegtuig uit Amerika te Lissa bon is aangekomen, is gisteren in een extra toestel naar Londen doorgereisd en tegen den avond aldaar aangekomen. Aan den correspondent van het Portu- geesche blad „O Secoio" verklaarde Will kie, dat hij niets heeft toe te voegen aan de verklaringen, welke hij voor zgn vertrek in zake het doel van zgn Londensche reis heeft afgelegd. Met eigen oogen wil hij constateeren, wat er gebeurt. Waarschijnlijk zal hij op 12 Februari naar de Vereenigde Staten terugkeeren. Viootbasis van Georgetown. Door Engeland aan de Ver. Staten afgestaan. Uit Rome meldt het D.N.B.: Naar de Messaggero uit Caracas meldt, heeft En geland aan de V.S. de viootbasis van Georgetown, de hoofdstad van Britsch Guyana, afgestaan. In Georgetown ver blijft thans een commissie van Amerikaan- sche technici, die de mogelijkheid van uit breiding dezer basis bestudeeren. Naar het blad verder meldt, zal Amerika ook trach ten in Cayenne een groote luchtbasis te verkrijgen. BROODRANTSOEN IN FRANKRIJK VERMINDERD. Uit Vichy meldt het D.N.B.: Wegens de daling van de meelvoorraden en ter verzekering van de voorziening van het Fransche moederland met brood tot aan den komenden oogst is met ingang van 1 Februari een vermindering van het dagelijksche broodrantsoen gelast. DE SLAG OM TOBROEK. 20.000 man waren in de versterking. Zware verliezen voor de aanvallers. In het 232ste Italiaansche weermacht- bericht, dat Zaterdag werd gepubliceerd, werd o.m. medegedeeld, dat de laatste afdeelingen, die in den Westelijken sector van Tobroek hardnekkig tegenstand bleven bieden aan den vflandelgken aanval, Vrij dag moesten wijken. De strijdkrachten, die zich in de versterking Tobroek be vonden, bestonden uit een divisie infante rie Sirte een bataljon grenswacht, een bataljon zwarthemden, afdeelingen zee soldaten en artillerie, 20.000 man in totaal, Deze strijdmacht heeft 19 dagen lang te genstand geboden aan 'n onophoudelijk drie voudig bombardement te land, ter zee en in de lucht en vier dagen lang aan den eind- aanval Onze artillerie, aldus het leger- bericht schoot tot aan de laatste granaat en veroorzaakte ontzaglijke verliezen onder de afdeelingen Australiërs. Onze verliezen aan manschappen en materieel waren even eens aanzienlijk. Volgens vijandelijke radio berichten heeft men meer dan 2000 ge wonde Italianen uit Tobroek weggedragen. Tijdens den slag van Tobroek, die volgens erkenning van den vijand zelf zeer zwaar was, vochten de Italiaansche strgdkrachten heldhaftig.^ Na Tobroek heeft de slag zich naar het Westen verplaatst, waar aanvallen van gepantserde vijandelijke strijdmiddelen af geslagen werden door ons vuur, benevens het bombardement en het mitrailleurvuur van onze luchtmacht. Een vliegtuig van het type Blenheim werd door onze jagers neergeschoten. Graaf Csaky overleden. Uit Boedapest wordt gemeld dat de Hon- gaarsche minister van buitenlandsche za ken, graaf Csaky Zondagnacht is overle den. Graaf Stephan Csaky was 'n afstamme ling van een oude Zevenburgsche adellijke familie. Hij werd in 1894 in Scaesburg ge boren. Aan de vredesonderhandelingen in Trianon nam liij reeds deel als Hongaarsch diplomaat in de functie van legatiesecreta ris. Zijn buitenlandsche posten waren te Rome, Madrid, Lissabon en Boekarest. In 1932 werd hij perschef van het ministerie van buitenlandsche zaken, onder graaf Bethlen en in 1935 kabinetschef van den toenmaligen minister van buitenlandsche zaken, Kanya. Aan de viermogendheden- conferentie van MUnchen in 1938 nam hij deel als waarnemer van de Hongaarsche regeering. Eind 1938 werd Csaky minister van buitenlandsche zaken in het kabinet van Imredy. In December 1940 ging Csaky voor de afsluiting van een Hongaarsch- Zuid-Slavisch vriendschapsverdrag naar Belgrado. Eenige dagen na zijn terugkeer werd hij ziek. Sindsdien was hij aan het ziekbed gekluisterd. Woekerhandel in vleesch in België. Uit Brussel meldt Belgapress: De woe kerhandel in vleesch gaat steeds verder en vleeschwaren zijn in de steden op normale voorwaarden bijna niet meer te verkrijgen. Wel is er vleesch, maar alles wordt in den sluikhandel verkocht. Een kort onder zoek bij verschillende diensten en bij aller lei categorieën handelaars gedaan heeft bewezen, dat er reuzensommen op den rug van den verbruiker in den sluikhandel zijn verdiend. Tusschenhandelaars hebben vee tegen vastgestelde prijzen in de lande lijke gemeenten bij de landbouwers gekocht en door minder oirbare praktijken, die door de commissie voor prijzen en loonen de een na de ander aan het licht worden ge bracht, deze tegen dubbele prijzen ver kocht. De verontwaardiging onder eerlijke han delaars en onder de verbruikers neemt toe, en keert zich nu eindelijk, dank zij het strenge optreden van de commissie voor prjjzen en loonen, tegen de ware schul digen, de woekeraars. Jammer genoeg vindt hare actie geen voldoende steun bij de ondergeschikte overheden, politie en burgemeesters. Deze verschuilen zich nog steeds achter het motto „het zijn onze zaken niet". De rechters zijn eindelijk gaan inzien, dat te lichte straffen eerder een aanmoe diging zijn voor den sluikhandel. Nog strenger moe': er opgetreden worden. Intusschen moet er niet gewanhoopt worden, het kwaad ls wel diep ingevreten, en gedurende enkele weken kan de toe stand plaatselijk hier en daar moeilijk worden. De strijd tegen den woekerhandel, die moet uitgeroeid worden, zal misschien niet in een week kunnen worden gewon nen. ENGELSCH VRACHTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Op 350 km. ten Westen van Noord-Ier- land heeft naar h^t D.N.B. verneemt, een Duitsche bommenwerper een vijandelijk koopvaardijschip van 4000 b.r.t. tot zinken gebracht» Griep, Kou, Pijn. helpen berb, •Itild po.rf.f- ei odrt na Mijnhard*. Mijnhard!'* Poedert pee «uk S Doos 45 a. Cachet*, genaamd „Mi|nhardtj«s"2*t. lOct Dooe50cJ DE POSITIE VAN NEDERLANDSCH-INDIE. Geen voorkeur voor welk land ook. Uit Tokio meldt Domei; Volgens een uit Batavia ontvangen bericht heeft de heer van Mook, chef van het bureau voor economische zalven bij het bestuur van Nederlandsch-Indië, een verklaring afge legd, waarin hg o.m. zeide: „Het is niet alleen van vitaal belang, dat een volledige souvereiniteit wordt gehandhaafd, maar ook, dat vriendschappelijke economische betrekkingen worden bevorderd, zonder dis criminatie, met de naties ter wereld, waar mede de betrekkingen niet door den oorlog zgn verstoord". Voorts zeide de heer van Mook: „Er bestaat geen aanleiding tot het aanbren gen van wijziging in de politiek van Neder landsch-Indië, ofschoon de ontwikkeling van de betrekkingen met de Oostelijke naburen een integreerend deel uitmaakt van öe Nederlandsch-lndische economische politiek. Alleen in bovengenoemden zin kan de regeering de bevordering van de ge meenschappelijke welvaart met andere na ties interpreteeren, Nederlandsch-Indië ver werpt vastbesloten iederen vorm van sa menwerking, die een voorkeurspositie voor welk land ook in zou sluiten". Tenslotte wees de heer van Mook er op, dat 90 procent van de exportinkom- ten van Nederlandsch-Indië verkregen wer den in den handel met landen buiten Oost Azië en legde hij den nadruk op de nood zakelijkheid van ontwikkeling van den han del met Amerika, De heer van Mook heeft z$ri verklaring klaarblijkelijk afgelegd btj wijze van be antwoording van de door den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka in het Japansche lagerhuis uitge sproken redevoering. DE CONTROLE OP RADIO TOESTELLEN. Uitsluitend door P.T.T.- ambtenaren. Van bevoegde zijde vestigt men er pnze aandacht op, dat de contróle welke, in verband met de betaling der luisterbijdra- ge, op de bezitters van radio-ontvangtoe stellen zal worden uitgeoefend, uitsluitend zal geschieden door P.T.T.-ambtenaren. Deze ambtenaren zijn in het bezit van een F.T.T.-legitimatiebewgs, dat op ver langen moet worden getoond. Men vrage dus bij controle-bezoek naar legitimatie. Mussert bij Goebbels. Uit Berlgn meldt het D.N.B.: Minister dr. Goebbels heeft Vrgdag den leider van de nationaal-socialistische beweging in Ne derland, ir. Mussert, voor een vjrtf lang durig onderhoud ontvangen. GEEN INCIDENTEN IN NOORD-ITALIË. Uit Rome meldt het D.N.B. De door de Engelsche propaganda verspreide en in een deel van de Amerikaansche pers opgeno men geruchten over incidenten in Noord- Italiaansche steden en vooral ook in Mi laan, waar bij onlusten zelfs eenige per sonen zouden zijn gedood, worden van be voegde zQde in allen vorm 'gedementeerd. Dit zijn, zoo wordt verkaard, boosaardige, doch volkomen ongegronde verzinsels, waarmee de Engelsche propaganda den voor haar politiek gewenschten invloed wil oefenen op haar eigen openbare meening en vooral op die in de Ver. Staten. AMERIKANEN EN ENGELSCHEN VERLATEN HET VERRE OOSTEN. Uit Kobe (Japan) meldt het D.N.B. Zaterdag is het Amerikaansche stoomschip „President Taft" uit Hongkong te Kobe aangekomen, op doorreis naar Honoloeloe. Aan boord bevinden zich veertig schoolkin deren van een Amerikaansche zendings school alsmede 230 Amerikanen en Engel- schen, die het Verre Oosten verlaten. OVERSTROOMINGEN IN PORTUGAL. De overstroomingen in Portugal hebben de laatste dagen catastrophale vormen aan genomen. De geheele benedenloop van de Taag is een watersnoodgebied. Ruim 1500 huizen staan onder water. Met bootjes heeft men de bewoners van de daken moeten af halen. Heele dorpen zgn sinds dagen nog slechts eilanden in een groote wateropper vlakte. Vele huizen zijn ingestort. Verschei dene personen zijn verdronken. In Lissabon zgn de zalen van het museum voor moderne I kunst onder water geloopen, waardoor vele kostbare schilderijen beschadigd zgn. SlachtoHers van den oorlog ter zee. De overlevenden van een getorpedeerd Engelsch koopvaardijschip worden op den Atlantischen Oceaan door een Canadeeschen torpedojager aan boord genomen (Foto Weltblld) BEHALVE ERWTEN 00K BOONEN EN CAPUCIJNERS. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherlj maakt het volgende bekend. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 16 Februari as. geeft de met 102 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van Vz kg. peulvruchten. In verband hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de Nederlandsche Inkoopcentrale voor akkerbouwproducten behalve erwten, ditmaal ook bruine boo- nen, witte boonen en capucijners ter be schikking van den handel heeft kunnen stellen. De detaillisten hebben derhalve met de reeds aan hen uitgereikte toewij zingen behalve erwten ook boonen en ca pucijners van de grossiers kunnen betrek ken, of zullen dit, voor zoover zg de toe wijzingen nog in hun bezit hebben, alsnog kunnen doen. Het publiek zal dus met den thans aangewezen bon 102 behalve erwten ook boonen en capucijners, voor zoover voorradig, kunnen koopen. HET VERLIEZEN VAN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Men krijgt geen nieuwe exemplaren. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, zullen in het algemeen verloren ge raakte distributiebescheiden niet meer ver vangen kunnen worden door nieuwe exem plaren. Het publiek zal dus in verband hiermede de grootst mogelijke zorgvuldig heid met de velschillende distributiekaar ten en bonnen dienen te betrachten. Aangezien van alle distributiekaarten, met uitzondering van de textielkaarten, losse bonnen gebruikt njtogen worden, wordt in het belang van het publiek aanbe volen bij het doen van inkoopen slechts die losse bonnen mede te nemen, welke daarbg benoodigd zjjn. De mogelijkheid van verlie zen van geheele kaarten zal daarmee uitge sloten zgn. Distributie van een aantal chemische producten. Binnenkort kan in de Staatscourant de afkondiging worden verwacht van een be schikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij een aantal chemische producten tot distributiegoed wordt ver- klaard. Voor sommige producten zal het reeds thans noodig zgn rantsoeneerings- maatregelen te treffen. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE, Het opperbevel van de Duitsche weer" macht deelt mede De luchtmacht heeft de gewapende ver kenning stelselmatig voortgezet. Hierbij heeft een lange-afstandsbommenwerper 500 k.m. ten Westen van Ierland een koopvaardijschip van 4000 b.r.t. tot zin ken gebracht. Aan de Britsche Oostkust zijn twee koopvaardijschepen alsmede voor de oorlogvoering belangrijke installaties van een haven met bommen bestookt. Za terdagnacht hebben gevechtsvliegtuigen aanvallen ondernomen op vliegvelden in Z.W. Engeland. Een patrouillevaartuig heeft den aanval van vijandelijke torpedo vliegtuigen met succes afgeslagen. D'e vijand heeft noch overdag, noch in den nacht boven Duitsch rijksgebied of het bezette gebied gevlogen. HET ITALIAANSCHE, Het 233e Italiaansche weermachtbericht luidt als volgti Aan het Grieksche front gevechten van plaatselijk karakter. Onze luchtmacht heeft ravitailleeringscolonnes en troepen concentraties aangevallen en met bommen en granaten bestookt Een formatie bom menwerpers heeft militaire installaties te Saloniki aangevallen, waarbij havenwer ken, brandstofdepóts, pakhuizen en het station werden getroffen. Omvangrijke branden werden waargenomen. Bjj lucht gevechten met vijandelijke jagers zgn twee toestellen van den vgand neerge haald. Een onzer bommenwerpers is niet teruggekeerd. Onze vlootstrijdkrachten hebben vijandelgke stellingen aan de Grieksch-Albaneesche kust gebombar deerd. In Cyrenaica zijn gevechten aan den gang met doeltreffende medewerking van onze luchtmacht die onvermoeibaar vij andelijke troepen en gemotoriseerde strijd middelen met bommen en machinegeweren bestookt. Zaterdag hebben onze jacht vliegtuigen, die een vijandelijke formatie ontmoetten, vier toestellen van het type Gloster brandend neergehaald. In Oost-Afrika is van het front te land niets van beteekenis te melden. Onze luchtmacht heeft vijandelgke strgdkrachten gebombardeerd. Vier Britsche vliegtuigen zijn brandend neergehaald. Bij een aanval van vliegtuigen van het Duitsche vliegers korps op 24 Januari zijn, naar uit later ontvangen behoorlijk gecontroleerde in lichtingen blijkt, behalve een kruiser nog twee andere eenheden, t.w. een slagschip en nog een kruiser, getroffen, elk met twee bommen van zwaar kaliber. Gebleken is, dat bg den 9 Januari on dernomen luchtaanval op Britsche vloot strijdkrachten in de Middellandsche Zee, als in het communiqué no. 217 vermeld, behalve de reeds als getroffen gemelde eenheden, nog twee kruisers, die op het oogenblik voor herstel te Alexandrië lig gen, ernstig beschadigd zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1