Provinciale Zeeuwsche Courant E Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Oplaag 16.000 ex. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 21 ZATERDAG 25 JANUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS! 19 Ml ptc «Mk af f 1-42 pal Ft.«o« par poat I 2-63 par AlxondeWIjV. nmiawan 5 canC advertentieprijs» Vm 1 -5 ragaU 11.50, ladara raflal Maar 30 aaaL M| émmnmtt» apaalala prfN- Klria. MfyarhMÜa» i ra. 1 -5 raeati f 032. tadara raoaf aiear 10 at (mmx. 8 raoafa). POSTREKSNtMG 339300 (MIDOELBUWS) Dit nummer bestaat uit vier bladen aang'esloten bij het bureau voor publiciteitswaarde. ingesteld poo_r_pe vereeniging DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' VIJANDELIJKHEDEN TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA GESTAAKT. Uit Bangkok werd gisteravond gemeld, dat de vflandelflkheden tusschen Fransch Jndo-China en Thailand gestaakt ztjn. Er wordt thans een wapenstilstandsverdrag ^Zooals wfl gisteren reeds mededeelden, had de Japansche regeering eenige dagen eeleden bemiddeling in dit conflict aange boden. Indo-China aanvaardde deze bemid deling, terwfll daarna ook uit Bangkok de mededeeling kwam, dat Thailand Japan's bemiddeling tot bijlegging in de grensge- jchlllen aanvaardde. Daarop heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, voorge meld, dat de vertegenwoordigers van beide staten te Tokio in conferentie bijeen komen. De thans gemelde staking der vij andelijkheden is de eerste stap op den goeden weg. LORD HALIFAX IN AMERIKA. De Engelsche berichtendienst meldt, dat Lord Halifax, de nieuwe Britsche ambas sadeur voor Washington, gisteren in de Vereenigde Staten is aangekomen. Hij heeft den overtocht gemaakt aan boord van het slagschip „King George V'\ ROOSEVELT VAART HEM TEGEMOET. President Roosevelt is het slagschip te gemoet gevaren aan boord van het presi dentieel© Jacht „Potomac". Hij begeleidde den Britschen ambassadeur naar de fede rale hoofdstad. In gezelschap van den pre sident bevonden zich de minister van ma rine Knox, de chef der operaties van de Amerikaansche marine, admiraal Stark, en de militaire en vlootadjudanten van Roose- velt. Dit was de eerste maal In de geschieednis der Vereenigde Staten, dat de president een ambassadeur van een vreemde mogendheid tegemoet is gevaren. Japansche marine zal de koopvaardij beschermen. Uit Tokio meldt het D.N.B.De regee ring heeft den Rijksdag een wetsontwerp voorgelegd betreffende de bescherming van de koopvaardijscheepvaart, krachtens het welk de marine gemachtigd wordt, de ge- heele koopvaardijscheepvaart en visscherij van Japan met de gewapende macht te laten beschermen. Voorts heeft de wet ten doel te verhinderen, dat handel en verkeer door vijandelijk optreden worden bedreigd of gestagneerd. De wet is, zoo wordt in de bijgevoegde verklaring gezegd, eenig in haar soort en op den totalen oorlog inge steld. Aanvallen van derde staten en het in beslag nemen van Japansche goederen moeten op deze wijze voortaan onmogelijk gemaakt worden. De minister van marine wordt gemachtigd om na contact met de koopvaardijscheepvaart de noodige maatre gelen te nemen ter bescherming van den Japanschen handel. POLEN TER DOOD VEROORDEELD. Uit Posen meldt het D.N.B. Voor een speciale rechtbank hebben 22 Polen terecht gestaan, die in September 1939 als leden van de zgn. Obrona Narodowa, een „volks- weer" met het karakter van een militie, 38 volksdultsche mannen en vrouwen had den vermoord. Dertien hunner werden tot de doodstraf veroordeeld, de overigen tot langdurige gevangenisstraffen. Geveltoeristen. De glazenwasschers van het politiebureau Raampoort te Amsterdam moeten geen last van hoogtevrees hebben (Foto Pax-Holland) DE ORDE IN ROEMENIE HERSTELD. Uit de berichten, welke heden uit Roe menië binnenkwamen, valt op te maken, dat het in het land thans weer rustig is. Generaal Antonescu is er in geslaagd de orde te herstellen. In een dagorder dankt htj het Roemeensche leger voor de betoon de discipline en opofferingsgezindheid. Voorts heeft generaal Antonescu een communiqué uitgegeven, waarin hfl de ambtenaren en arbeiders aanspoort, on middellijk weder aan het werk te gaan, op straffe van ontslag. Ieder, die op de gewapende macht, op personeel van open bare instellingen of burgers schiet, zal ter plaatse gefusilleerd worden. Voorts deelt de generaal mede, dat thans in Roemenië onder zijn persoonlijke leiding een werkelijk legioen zal worden gevormd. Wanneer het, zoo zegt Antonescu verder, ondanks zijn oproepen niet gelukt is in den loop der laatste vflf maanden de eenheid tusschen de generaties tot stand te bren gen, dan is dit de schuld van bepaalde elementen op staatsposten, die „ongeschikt, incorrect en volkomen onmenschelijk" wa ren. Het ware legioen, zoo besluit de op roep, zal zich van nu af aan onder de per soonlijke leiding van Antonescu vormen. Voorts heeft het minister-presidium over de radio de bevolking aangemaand de ver blijfplaats mede te deelen van hen, die bij de incidenten der laatste dagen betrokken zQn geweest. Kolonel Donovan verliest zijn portefeuille. Uit Sofia meldt Stefani: Naar verno men wordt heeft kolonel Donovan, de "bij zondere afgezant van president Roosevelt, terwijl hij zich met den Amerikaanschen gezant en andere personen in een café te Sofia bevond, zgn portefeuille met al zijn documenten verloren. De pogingen welke tot dusver in het werk gesteld zfln om de portefeuille terug te vinden, zijn vruchte loos gebleven en kolonel Donovan was ge noodzaakt naar Joegoslavië te vertrekken na geld geleend te hebben en zich een pas te hebben laten klaarmaken. Amerikaansche schepen voor Engeland. Uit New York meldt het D.N.B.: De Federal Shipping Board te Washington heeft den verkoop bekend gemaakt van twaalf na den wereldoorlog afgeleverde Amerikaansche schepen aan Engeland, doch heeft een Engelsch bod op twintig sinds den wereldoorlog opgelegde schepen van de hand gewezen. De bemanning van de „Buitenzorg" In veiligheid. Op 15 Januari werd gemeld, dat het s.s. „Buitenzorg" van den Rotterdamschen Lloyd aan den grond was geloopen en snel zonk. De directie van den Rotter damschen Lloyd heeft thans telegrafisch bericht ontvangen, volgens hetwelk de be manning van de „Buitenzorg" zich in vei ligheid bevindt. GROOTE BRAND IN DUBLIN. Een brand heeft belangrijke schade aan gericht in het 700 jaar oude kasteel van Dublin, dat tot 1922 de officieel© residen tie van den vicé-lconing en de zetel der re geering is geweest. De beroemde St. Pa tricks Hall en de staatsvertrekken zjjn be schadigd. Door het neerstorten van een deel van het dak werden ook de vertrekken van het ministerie voor industrie en handel beschadigd. Er was reeds een krachtige brandhaard ontstaan, toen de vlammen Vrijdagmorgen ontdekt werden. „GIJ ZULT NIET STELEN," Dief kreeg na een preek wroeging. Op 11 Januari werd door den eigenaar van een netten- en garenfabriek aan de Haringkade te Scheveningen aangifte ge daan van diefstal van 1 k.g. kunstzijde en een houten bint. Rechercheurs van de Haagsche politie, die in verband met deze aangifte in genoemde fabriek eens een kijkje gingen nemen, bemerkten al spoedig, dat hier wel eens meer gestolen kon zgn. Zij verzochten dan ook aan den eigenaar den inventaris eens op te maken en toen zulks gebeurd was, bleek inderdaad, dat er veel meer vermist werd, n.l. kunstzijde, nettengaren, bindkatoen en bandengaren. Bij het onderzoek dat nu volgde, viel de verdenking op een 17-jarigen magazijn bediende, die bekende zich met nog zes andere personen aan deze diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Vijf van hen werden gearresteerd, want de zesde had zich inmiddels zelf bij de politie gemeld. Hfl had Zondag naar een preek van de dominee geluisterd over het onderwerp „Gij zult niet stelen" en had hierdoor wroeging gekregen. De goederen zgn grootendeels achter haald enln beslag genomen. Na verhoor zijn alleen voorloopig op vrije voeten ge steld. Stichting van een Nationale Raad In Frankrijk. Krachtens een gisteren in het Fransche staatsblad verschenen verordening wordt een z.g. nationale raad opgericht, die de bevoegdheid zal hebben eener raadgevende kamer met precies 200 leden. De vergade ringen van dezen raad zfln geheim. De verslagen der bijeenkomsten worden aan het staatshoofd voorgelegd, die alleen over de publicatie daarvan kan beslissen. Onder de leden van den nieuwen natio- nalen raad bevinden zich talrijke leden van het vroegere parlement, personen uit geestelijke en kunstkringen, bekende za kenlieden en industrieelen. Men leest o.m. de namen van Bardoux, Georges Bonnet, Chichery, Doriot, Bergery, oud-minister van oorlog Fabry, de sociaal-democraat Paul Faure, oud-minister van voorlichting Frossard, kardinaal Suhard, De la Rocque, de vroegere ambassadeur te Parijs en Rome Francois Poncet en Jean Mistier. De nationale raad, daarop wordt in het bijzonder gewezen, kan slechts een voor- loopige instelling zijn, die waarschijnlijk zal worden afgeschaft, zoodra frankrijk een nieuwe grondwet gekregen heeft. De nationale raad heeft noch wetgevende macht, noch de bevoegdheid om een grond wet tot stand te brengen. De leden van den nationalen raad hebben slechts een adviseerende stem. De raad zal een nauwer contact tusschen het hoofd van den staat en het Fransche volk mogelijk maken. De rechtspositie van het kader van den Opbouwdienst. Aan een gisteren verschenen besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken over de voor- loopige regeling van den rechtstoestand van het kader van den opbouwdienst, ontlee- nen wij het volgende: De leden van het hooger, midden- en lager kader van den opbouwdienst zjjn geen ambtenaren in den zin der ambtena renwet 1929 der militaire ambtenarenwet 1931, of der pensioenwet 1922. Op diegenen onder hen, <Ue de hoedanig heid van officier of ambtenaar op non activiteit bezitten, blflven de voor hen uit dezen hoofde geldende bepalingen van de in het voorgaande lid genoemde wetten van toepassing. Voorts behelst het besluit de bepaling, dat aanstelling, bevordering en ontslag van het hooger-, midden- en lager kader ge schiedden door den secr.-generaal van het departement van algemeene zaken, die ten aanzien van het lager kader den comman dant van den opbouwdienst deze bevoegd heid kan verleenen. WEDEROPBOUWPLANNEN IN PUTTE. Ook in Putte, een grensdorp gelegen aan den grooten weg, van Bergen op Zoom naar Antwerpen, heeft de oorlog zijn sporen achtergelaten. De vernielingen aan de Katholieke kerk en aan een groot aantal woningen waren zoo omvangrijk dat men de gebouwen heeft moeten sloopen. De gemeente wil, alvorens met den opbouw te beginnen, onteigening toepassen. Putte, dat aan lintbebouwing leed, zal in een anderen vorm worden herbouwd. De nieuw te bouwen kerk zal in het dorp gaan do- mlneeren en daarom heen zullen in kom- vorm de woningen herrezen. De groote weg, die door Putte heenloopt zal tot 17 meter verbreed worden, wat een aanzien lijke verbetering van het verkeer betee- kent. Het douane-kantoor zal blijven staan, zoodat dit uit de gevellijn naar voren zal springen. Men heeft ook het voornemen om een complex heide- en boschvorm in deze gemeente te ontginnen en te verkave len. Tobroek kt vlammen. De kaart geeft de omgeving weer van Bardia tot aan Derna, hier tusschen in ligt Tobroek de voornaamste haven van Cyre- naica. Een zeer hardnekkige strijd om de stellingen der sterkte Tobroek zijn in de laatste dagen gevoerdna een beleg van twintig dagen wisten de Britsche strijd krachten Tobroek binnen te dringen, waar alles in brand was gestoken. Na de val van Bardia kon men de ge beurtenissen van Tobroek verwachten schrijft de „Giornale dTtalia" Deze ge beurtenissen zgn echter van geen belang rijke invloed op het verloop van den oorlog. Op groote borden werd te Tokio de onderteekening van het verdrag tusschen Japan en de regeering van Nanking bekend gemaakt, (Foto Weltblld)] Toeslag op pensioen aan de weduwen en weezen van gesneuvelde militairen. Naar wij vernemen hebben de pensi oenen van de weduwen en weezen van de gesneuvelde militairen een onderwerp van overleg gevormd tusschen het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departe ment van defensie en den secretaris-gene raal van het departement van financiën. Deze pensioenen zijn voor het meeren- deel der nabestaanden reeds met ruim 40 verhoogd. Desniettegenstaande is de wenscheltJk- heid gebleken om aan de gezinnen, waar van het hoofd, die in dienst van het vader land zijn leven liet, voordat hij in mili tairen dienst kwam een inkomen had, het welk hooger was dan 1000 per jaar, indien de financieele omstandigheden zulks noodig maken, om redenen van billijkheid, een toeslag te verleenen boven het reeds toegekende pensioen. De beslissing of en tot welk bedrag die toeslag zal worden verleend, ligt in handen van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie. De toe slag wordt slechts toegekend naar mate daaraan behoefte bestaat. De voor de berekening der pensioenen geldende pensioengrondslagen (minimum 1000, maximum 3000) worden door het bovenstaande niet gewijzigd. Winterhulp Nederland. Hoe de financieele contröle geregeld is. De voorzitter van het financieele comité der Nederlandsche Winterhulp, de secre taris-generaal L. J. A. Trip, die met de voortdurende contröle der financieele han delingen van de Nederlandsche winterhulp belast is, heeft kortelings de leden dezer financieele commissie met de contröle der boeken van de Nederlandsche Winterhulp belast en hen voorts opdracht gegeven een rapport over de financieele handelingen der genoemde stichting uit te brengen. Volgens het rapport van den heer Trip d.d. 21 Januari 1941 zijn de boeken van de Nederlandsche winterhulp van de op richting dezer stichting tot begin Januari 1941 in orde bevonden en maakt de ge- heele boekhouding een goeden en over zichtelijken indruk. Voorts blijkt uit het rapport, dat alle tot dusver binnengekomen gelden zonder uitzondering voor behoeftige Nederland sche volksgenooten besteed zijn. Door het rapport van den heer Trip zal thans allé twijfel, die sommigen ten opzichte van de besteding der geldmiddelen onder het volk ronddroegen, uit den weg geruimd worden. Tuchthuisstraf voor een daad van geweld. Medegedeeld wordt Een onverlaat van Nederlandsche natio naliteit, die op 12 Januari van dit jaar in de omgeving van Breda een Dultsch boI- daat op valsche wijze van achteren heeft aangevallen, werd op den zestienden van dezelfde maand door den Duitschen krögsraad tot een tuchthuisstraf van vijf tien jaren veroordeeld. GAS ALS AUTOBRANDSTOF IN ITALIË Uit de statistieken blijkt, dat van de 7.294 autobussen voor personenvervoer, die in Italië rijden, er 6.698 op hout- of methaangas rijden, hetgeen een besparing op het benzineverbruik van 91 procent beteekent. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitache weermacht maakt bekend: Duitsche vliegtuigen hebben in den loop van de gewapende verkenning van giste ren voor den oorlog belangrijke doelen in een haven aan de Britsche Oostkust met bommen bestookt. Gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius hebben twee gewapende koopvaarders van tezamen 8100 b.r.t, ten Westen van Ierland aangevallen en tot zinken gebracht. Een ander schip van 5000 b.r.t. bleef met slagzij brandend lig gen. Aan de Engelsche Oostkust werden op een vrachtschip van 12000 ton na bom- treffers verscheiden hevige ontploffingen waargenomen. Een vijandelijk vliegtuig is in een luchtgevecht naar beneden gescho ten. HET ITALIAAN SCHE. Hier volgt het 231ste Italiaansche leger- bericht: Aan het Grieksche front hebben wfl ons tijdens acties van patrouilles meester gemaakt van gevangenen en automatische wapenen. Onze vliegtuigen hebben vijan delijke troepen met bommen van klein kaliber gebombardeerd. In Cyrenaica heeft onze luchtmacht ge motoriseerde strijdmiddelen van den vfl- and met bommen van klein kaliber en mitrailleurvuur bestookt. De vijandelijke luchtmacht heeft Derna gebombardeerd. In den Westelijken sector van de versterking Tobroek hebben onze afdeelingen gisteren den geheelen dag hardnekkig tegenstand geboden. In Oost-Afrika worden aan het Soedan- front gevechten geleverd tusschen onze eenheden en gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand en in Somaliland aan het front van Kenya. Onze troepen worden dapper geholpen door onze luchtmacht In de Aegeïsche Zee ztfn vliegtuigen van den vijand in den nacht van Woensdag op Donderdag over de stad Rhodos gevlogen, waarbij zy enkele brisantbommen lieten vallen. Lichte schade aan een particuliere woning, geen slachtoffers. Het Duitsche luchtcorps heeft opnieuw doelen op de basis Malta aangevallen. HUIS INGESTORT. Bewoners onder puin bedolven. In dén nacht van 22 op 23 Januari is in Cestel San Lorenzo in Salerno (Italië) een uit vier verdiepingen bestaand huis ingestort De bewoners werden bedolven. Uit de puinen zijn vier lijken geborgen. EEN SYMBOLISCHE POSTZEGEL. Uit Berlijn meldt het D.N.B.Op 30 Ja nuari zal de Duitsche P.T.T. bij alle post kantoren en bureaux een speciale post zegel uitgeven, welke de koppen van den Führer en den Duce vertoont, als symbool van de Duitsch-Italiaansche wapenbroe derschap in den gemeenschappelgken af- weerstrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1