Voorbereidingen voor de inschrijving op de nieuwe Staatsleening. «ZEELAND» Rechtszaken Uit onze couranten van 50 iaar geleden. WAT NU? Vierde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 25 Januari 1941 Financieel Economisch Overzicht Gelden worden vrijgemaakt door verkoop van effecten. Op grond van Informaties waren wij In de gelegenheid óm. nog in het vorig overzicht een bespreking te geven in ver band met de ophanden ztjnde staatslee ning, hoewel op dat oogenblik nog geen officieele bevestiging was afgekomen. Uit het prospectus dezer leening is gebleken, dat onze informaties juist waren en ge heel werden bevestigd. W$j willen ons nu voornamelijk bezig houden met de gevolgen van de voorbe reiding voor de inschrijving, die op het oogenblik overal plaats vindt. Want een voorbereiding is niet alleen noodzakelijk bij de banken en de andere inschrijvings kantoren, die op den inschrijvingsdag na tuurlijk met werk worden overstelpt, maar ook bij de bezitters zelf, die op de lee ning zullen inschrijven. Zooals men weet heeft men hier te doen met een semi-ge- dwongen leening, cLw.z., dat indien de uit gifte niet mocht slagen een gedwongen leening zal worden uitgegeven, waarop zy, die in de vermogensbelasting zijn aange slagen, zullen hebben in te schrijven op grond van de schaal, die in het prospec tus is gepubliceerd. Die verplichting zou aanvangen bij een vermogen van 16000. Wij hebben in ons vorig overzicht reeds te kennen gegeven, dat de rente van een gedwongen leening nog lager zou zijn dan die, welke bij de uitgifte in Februari 1940 In het vooruitzicht was gesteld. Ook op d^ punt brengt het prospectus bevestiging, daar de gedwongen leening 2%% rente zou dragen en een looptijd zou hebben van 40 jaar, in tegenstelling met deze uit gifte, die 4% rente afwerpt en een loop tijd van 10 jaar heeft. In verband hiermede zal wel het over- groote deel van hen, die in de vermogens belasting vallen vrijwillig op deze leening inschrijven en wij mogen hier van deze gelegenheid nog eens gebiuik maken op de wenschelijkheid daarvan te wijzen. In de eerste plaats dient leder daarmede zijn eigen belang, daar men dan in ieder geval zeker is gevrijwaard te zijn om eventueel op een gedwongen leening te moeten in schrijven, daar men by overlegging van het stortingsbewijs daarvan vrijstelling kan verkrijgen tot het bedrag, waarvoor men heeft ingeschreven. Maar bovendien be treft het hier een landsbelang, waartoe een ieder, die daartoe in de gelegenheid is zjjn medewerking dient te verleenen. De leening zelf is bovendien zeer aan trekkelijk, daar de ervaring met de kort- loopende leeningen (van het Rijk staan dergelijke leeningen niet uit, maar wel van sommige gemeenten en provincies) heeft aangetoond, dat obligaties met kor ten looptijd als regel een grooten weer stand bieden wat het koersverloop be treft in tijden, waarin obligaties met langen looptijd in koers terugloopen. Bovendien bevat ook deze leening een belastingclausule, daar de obligaties kun nen worden gebruikt ter betaling van successiebelasting en schenkingsrechten. Ook deze omstandigheid geeft als regel steun aan den koers, getuige het verloop van de leening 1940 n met belasting clausule. Deze laatste had, zooals men weet, betrekking op de Inkomstenbelas ting en de Verdedigingsbelasting I. Dus niet, zooals deze leening, op de Successie belasting. Wg kunnen ons zelfs voorstellen dat er effectenbezitters zijn, die obligaties met langen looptijd ruilen voor stukken van deze leening. In de oude leeningen is er deze week vrij veel aanbod geweest, dat wellicht voor een deel verband kan houden met de bovenstaande overwegingen, maar dat voornamelijk moet worden toegeschreven aan verkoopen van hen, die gelden willen vrijmaken voor inschrijving. Het mag wel als bekend worden verondersteld, dat er in dezen tijd vele bezitters zijn, die con tante middelen onbelegd hebben liggen, hetzy in safe of brandkast, dan wel de posito by bankinstellingen. Maar in den regel zjjn dit wel in hoofdzaak groote be zitters, terwijl daarentegen de „kleine man" meestal niet over zoo veel contanten beschikt, dat hij zonder bezwaar op deze leening kan inschrijven, temeer omdat de toewijzing op een eventueele gedwongen leening blijkens de meer genoemde schaal aanzienlijk hooger is dan bij de vorige leening. Er is nog een ander punt in verband met deze uitgifte te vermelden. Welis waar verleent de Nederlandsche Bank ter vergemakkelijking van het liquide maken van middelen faciliteiten voor beleening der obligaties, in zooverre, dat bij tijdige kennisgeving daarvan een beleening kan worden gesloten, waarbij slechts een sur plus van 10 wordt verlangd. Ook zal men wel bij de particuliere banken gelden tegen onderpand van deze obligaties kun nen opnemen. Maar dit alles toch alleen in zulke gevallen (en dat geldt ook bij beleening bij de Nederlandsche Bank) in dien blijkt, dat van liquiditeitsmoeilijk heden kan worden gesproken. Te dien einde zullen banken en commissiehuizen van de aanvragers voor beleening dan ook een geteekende verklaring moeten ont vangen. Een ander punt is, dat er dit keer in de stortingsbewijzen geen handel zal plaats vinden. Hierboven schreven wij reeds, dat in de obligaties der bestaande staatsleeningen vrij veel aanbod aan de markt kwam, maar ook andere belegginswaarden, zooals pandbrieven, gemeenteleeningen enz. had den van aanbod te lijden, terwijl verder ook de aandeelenmarkt voor de toonaan gevende fondsen vrij gevoelige verliezen had te lijden. Dit is ook wel verklaarbaar omdat het tenslotte weinig uitmaakt op welke wijze men gelden vrijmaakt. Boven dien kwam daarbij nog de overweging, dat de redenen, die tevoren tot de kooplust op de aandeelenmarkt hadden geleid, n.l. vrees, dat de voortdurende stijging van de vlottende schuld en een voortgezette prijsstijging den gulden in gevaar zouden kunnen brengen, sterk verminderd zijn. Immers blijkt uit de belastingpolitiek eenerzij ds dat en de thans ophanden zijnde consolidatie van de vlottende schuld ander zijds met vaste hand zal worden ge tracht om de financiën weder in even wicht te brengen. Wat het prijsverloop betreft wordt aan een stijging, door een scherpe contróle, eveneens paal en perk gesteld. Voegt men daaraan dan nog de overweging toe, dat ook de vennootschap pen veel zwaardere lasten zullen hebben op te brengen en met dividenduitkeeringen wel terughoudend zullen zijn, dan wordt, de aantrekkelijkheid van het aandeelen- bezit er niet grooter op. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week: 4Nederland 1940 97%, 92%, 94%. Aku 106%, 104, 106%, 103%, 103%. Lever Bros 125%, 115%, 119%, 119. Philips 204, 195%, 199, 197% Beth. Steel 86%, 80%, 82%. Amsterdam Rubber 274, 257%, 264, 263%. Noordweg 28, Middelburg. Ned. Scheepv. Unie 179, 166%, 168% H.VJL 439%, 416, 419%. Deli Batavia Mij. 198, 188, 191, 185. Senembah 215. 205, 206% EEN GROOTE EXPORT-MEUBELMESSE IN LEIPZIG. Naar wjj uit Leipzig vernemen, zal als onderdeel van de Rijks-Messe, welke gedu rende den termijn van 2 tot en met 7 Maart aldaar plaats heeft, een speciale export-meubelmesse geopend zijn, van tot nu toe ongekende afmetingen. Bij het in richten van deze expositie wordt in het bij zonder rekening gehouden met de in de direct aangrenzende staten en de overige landen van Europa geldenden smaak. Men krijgt hier een overzicht van volledig ge- installeerde kamers. STOOMWASSCHERIJ TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk DE ACHTTIENDE VEROORDEELING. Het is reeds een lange lijst van veroor deelingen die F. R. uit Terneuzen bezit. Er staan thans zeventien veroordeellngen op zijn naam, waarbij er weer één bjj is gekomen. Dat kwam door een diefstal van zeilen dien hij gepleegd had. De zeilen had hy gestolen en verkocht, maar bij het Haagsche Hof zei R. dat hij de zeilen van iemand had gekocht. De ver schillende personen, die de zeilen hadden gekocht waren te goeder trouw geweest. Men had echter in den tuin by de woning waar de zeilen waren gestolen, voetstappen ontdekt, die bij onderzoek van R. afkom stig bleken te zijn, terwijl men hem ook met de zeilen op de fiets had gezien. De Rlchtbank te Middelburg had R. veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf, doch in hooger beroep vorderde de Proc.- Generaal een jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof heeft uitspraak gedaan en R. veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf. BESCHIMPING VAN HET RIJK. Voor het Obergericht te 's-Gravenhage stond Vrijdag terecht de 52-jarige B. J. de B., machine-fabrikant te Enschede, die door het Landgericht tot 4 maanden ge vangenisstraf is veroordeeld met aftrek van preventief, wegens beschimping van het rijk. Hg bezocht met zijn drie zoons een bioscoop en toen een bepaalde film vertoond werd, waarop de rijkscommissa ris een parade afnam, keerde verdachte zich om en ging hij met den rug naar het doek zitten. Het Landgericht zag hierin een politieke demonstratie. Verdachte zei, deze film reeds een week te voren gezien te hebben. Hij vond het te pijnlijk, er nogmaals naar te kijken en draaide zich toen om. De Staatsanwalt nam het beleedigend karakter van verdachte's handeling aan. Spr. vond een gevangenisstraf van 5 maanden juister en verzocht het gerecht de straf in die mate te verhoogen. Het gerecht heeft hierop het beroep ver worpen. De Führer beschimpt. Vervolgens stond terecht de Haagsche verpleegster E- L. B., die in het Haagsche bosch beleedigende woorden voor den Führer op boomen met krijt geschreven heeft. Deswege heeft het Landgericht haar veijpordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Verdachte is een Fransche van geboorte. De Staatsanwalt wees erop, dat bij de behandeling in eersten aanleg nog niet gebleken was, dat zij geestelijk niet ge heel normaal is. In dit verband vroeg spr. anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het gerecht veroordeelde de verda'chte tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Wegens beschimping van den Führer stond eveneens terecht I. F. van L., met selaar, die in een café te Amsterdam, wij zende op een portret van den Führer, dat daar hing, allerlei beleedigende uitdruk kingen gebezigd heeft. Het Landgerecht veroordeelde hem tot 2% jaar gevangenis straf. In hooger beroep heeft het Oberge richt de straf verlicht tot anderhalf jaar met aftrek van preventieve hechtenis. WINTERHULP OPGELICHT. Echtpaar tot zware straffen veroordeeld. De Amsterdamsehe rechtbank heeft gis termiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen een Amsterdamschen chauffeur en zijn vrouw, die zich voor de winterhulp collecte op 29 en 30 November in het bezit hadden weten te stellen van een collecte bus, waaruit zij zich twintig van de ruim 26 gulden aan collectegelden toeëigenden. De officier van justitie vorderde tegen den man 2% jaar en tegen zijn vrouw één jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde gisteren den man tot anderhalf jaar en de vrouw tot zes maanden gevangenisstraf. Lager koerspeil op de Amsterdamsehe beurs. Wederom waren de omzetten op de ef fectenbeurs te Amsterdam van kalm en aard, maar in diverse rubrieken ontstond toch eenige beweging. Op de locale aan deelenmarkt kon een gedrukte stemming worden opgemerkt. Bij de opening werd onmiddellijk beneden de vorige slotprijzen gehandeld en daarbij volgden de koersen in verscheidene gevallen een beneden- waartsche richting, zij het dan ook dat later op den middag vrfl goed weerstand werd geboden. Op de beleggingsafdeeling was de stem ming door elkander genomen prijshoudend, voor enkele specialiteiten lew am en echter iets lager noteeringen tot stand. De obli gaties uit de overige jongere emissies wa ren niet veel veranderd. De oude schuld lag vast in de markt, maar daarentegen hadden de obligaties Nederlandsch Indië een lichtelijk gedrukt voorkomen. In de nieuwe 4 procent obligatiën uit de leening, welke dezer dagen wordt uitgegeven, ont wikkelde zich een niet officieele affaire, waarbij het nu en dan vrij druk toeging. Voor pandbrieven was weer eenig aanbod losgekomen, zonder dat daartegenover evenredige vraag bestond. Het zakenverkeer op de locale aandee lenmarkt was van kalmen aard, maar zoo als gezegd, was de stemming verre van opgewekt Olies verloren vergeleken met het vorige slot een achttal punten, maar tegen het scheiden van de markt kon een kleine verbetering worden waargenomen. De Amerikaansche petroleumaandeelen waren ongeveer prijshoudend. Van de Ne derlandsche Industrieelen trokken Aku's de aandacht, doordat die beneden den pari- koers daalden. Unilevers en Philips-aan- deelen waren iets lager. De affaire van scheepvaartaandeelen was gering. De sui- kerafdeeling was stil. De rubbermarkt was stil. Tabakken konden zich goed handha ven. De Amerikaansche rubriek vertoonde niet veel bijzonders. Amsterdam 1936 3% 84% Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 80% A Amsterdamsehe Bank "110 A Ned. Gist- en Spiritusfabr.371 A K.M. De Schelde Nat Bez. 67 C Union Pac Rr. 82 Nederland le lng 1940 4 99% Nederland 2e lng 1940 4 94% Nederland met bel. fac. 1940 4 99% Ned. f 1000 1938 (3%) 3 84% Indië1000 1937 3 85 A Koloniale Bank 180% A Ned. Ind. Handelsbank 123% C Ned. Handel Mij. 113% A Van Berkels Pat. 47% C Calvé Delft A Lever F .os én Unilever 118% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 198% - - - - 3214 28% 82% 49 35% 16% 25% 66% 17% 245% 19% 35 11% 10% 167% A Handelsver. Amsterdam 419 C Am. Car Foundry C Anaconda Copper C Bethlehem Steel C General Motor C Kennec- Copper C North Am. Aviation C Rep. Steel C Un. States Steel C North Am. Cy. A Kon. Petroleum Mij. C Contin. Oil Cy. C Philips Petrol. C Shell Union C Tide Water Ass. Oil A Ned. Scheepvaart Unie A Ned. Ind. Suike. U. 251% A Deli Batavia Mij. 185 C Deli Mij. k 1000 245% A Senembah My. 206% C Pennsylv. Rr. 25% A South Railway 14% C Amsterdam Rubber 262% A Deli Batavia Rubb. Mij 207 A Hessa Rubber Mij. A Serbadjadi Sum. Rubb. 126 109 371 65 81 99 94% 99 84% 84% 180% 121% 114% 47% 70% 117% 196% 32 28% 82% 48% 35% 16% 25% 65% 17% 238% 18% 34% 11% 10% 166% 416% 250 187 248 205% 25% 15 259% 143% 124 EEN JALOERSCHE HOND BIJT MEISJE DEN NEUS AF. Een niet alledaagsch ongeval heeft zich in een woning aan de Loosduinsche kade in Den Haag afgespeeld. Het 19-jarige meisje M. J. S. bevond zich in de huis kamer in gezelschap van een poes en een herdershond. Zij aaide de poes en hierdoor bleek de hond jaloersch te worden. In ieder geval sprong hij op het meisje toe en beet haar finaal den neus af. Het beklagenswaardige slachtoffer is door den geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd. Aan de Wijnbergsche kade te Vlissingen is een „Tehuis voor Zeelieden" geopend. Ais concierge is aangesteld de heer F. Beyen van St. Oederode. Op 23 Januari, 's morgens half acht, vertrokken uit de haven van Antwerpen de beide sleepbooten „Norway" en „Washing ton", aan boord waarvan zich bevond de commissie uit den Gemeenteraad en de Kamer van Koophandel te Antwerpen met betrekking tot de volslagen stremming, die de scheepvaart op de Schelde reeds sedert weken door Ijsgang ondervindt. Wtfl de vaart op de Schelde door mist niet weinig bemoeilijkt werd, kwamen deze booten, waarop ook torpedisten en anderen, met spring- en vernielmaterieel goed be kende personen zich bevonden, eerst te half drie te Vlissingen binnen. Wat het resultaat dezer reis mag wezen ligt natuurlijk voor een leek in het duister, maar zooveel is zeker dat de veilige vaart naar Antwerpen nog heel wat te wenschen overlaat. Zijn wij wel ingelicht, dan waren onderweg van boeien en bakens niet meer dan een tweetal te zien. Als een eerlijke bijdrage tot de gesteld heid van de haven van Vlissingen door een onpartijdig losser geconstateerd mag wel dienen dat een der groote Belgische veehandelaars verklaard heeft, dat de los sing van het per stoomschip „Rialto" aan gevoerd vee zoo uitstekend plaats had, dat hij het voornemen koestert eerstdaags nog een derde boot, van Baltimore komend met 350 stuks vee, te Vlissingen te doen lossen. Waar een Belg die verklaring geeft, mag commentaar wel overbodig heeten. Een ander onpartijdig gezagvoerder, een Deen, noemde dan ook de haven van Vlis singen een zeer schoone, ja een der beste van Noordelijk Europa. De Militieraad voor de provincie Zee land 'voor de lichting 1891 bestaat, wat het burgerlijk gedeelte betreft, uit de heeren W. A. graaf van Lijnden, voorzitter, en W. J. Sprenger. Plaatsvervangers zijn mr. C. Lucasse en mr. A. P. Snouck Hurgronje. Aan de vele in Zeeuwsch-Vlaanderen ge legen polders aan de Wester-Schelde wor den, tengevolge van het opkriiien en de verbazende kracht van het ijs, groote ver woestingen aangericht aan de paalhoofden en de staketten op de drjksbermen. Bij latere opruiming van het ijs zal die schade nog belangrijk toenemen. Ds. S. T. Goslinga te Boisward Is beroe pen by de Ned. Herv, gemeente te Yerseke. Byna op ieder Zuid-Bevelandsch dorp houden de bestaande musschengilden in deze maand hun potverteringen. Leest men in de couranten hoeveel musschen door ieder gilde opgebracht zijn en weet men niet hoe de vork in den steel zit, dan zou de conclusie allicht kunnen wezen, dat alle musschen in Zuid-Beveland -eeds uitgeroeid zgn. De musch wordt echter als eenheid genomen en eksters, kraaien en wouddui ven en mollen vertegenwoordigen ieder afzonderiyk een grooter of kleiner aantal musschen. Het zgn dan ook voor het groot ste gedeelte genoemde schadeiyke vogels, die door de leden der musschengilden ver volgd worden, de musschen vormen de minderheid onder de gedoode dieren. De genoemde gilden büjven voortbestaan in het Goesche land, omdat zy werkeiyk nut tig werken en ook omdat zg van ouds be staan hebben. De leden zgn niet voor het meerendeel jongelui, maar landbouwers en ambachtslieden van middelbaren, soms hoo- gen leeftyd. Het oudste lid van het mus- schengilde te Nisse is bgna 80 jaar en bracht toch 183 musschen in. Zyn 77-jarige buurman leverde er 190. Koning werd al daar Laurens Rosman met 516 musschen. Het totale bedrag der ingeleverde musschen was 3073. OOSTBURG Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Vertegenwoordiger den Heer R. SONDAG, Breed es traat. Agent: W. ZWEME3, Brouwery straat. Door DENIS MACKAIL. 47) (Slot). „Geen andere redenen?" vroeg Jim. „Neen", zei een bedeesd stemmetje naast hem. „Dus wy zyn verloofd?" „Ja, graag", zei het stemmetje, byna, maar gelukkig niet geheel onverstaanbaar. De auto verminderde vaart en stopte. „Wat scheelt er aan?" riep Lush. „Het achterlicht brandt niet", zei Jim. Gelukkig dacht niemand er aan hem te vragen, hoe hy dat wist „Wil je my even helpen de lamp na te kyken?" zei hg, zich tot Mary wendend. Begreep zy het? Zy knikte slechts, doch belden stapten uit en begaven zich naar de achterzyde van den auto. Het achterlicht brandde lustig en wierp hxm schaduwen op den weg, doch geen van beiden keek er naar. „Myn liefste zei Jim, waarna de beide schaduwen zich verenigden. Einde van het derde deel. NASCHRIFT. Het laatste bedrijf, evenals het eerste, speelt zich af in de voorname Port Club. Er zyn zes weken voorby gegaan. Twee personen zitten in de eetzaal aan een vroege lunch. Beiden zyn byzonder keurig gekleed en een van hen is bovendien by zonder bleek. Op een der hoeken van het tafeltje ligt een klein spits toeloopend pakje, gewikkeld in smetloos wit papier. Zou het uit een bloemenwinkel afkomstig zyn? Inderdaad. Zouden er twee bou- quetjes in zitten om twee knoopsgaten te versieren? Wederom goed geraden. De bleeke jonge man begint plotseling te beven. „Neem een glas cognac", zegt zijn met gezel. „Nnneen", zegt de bleeke. ,Jk moet niet dronken worden." „Een beetje maar, om je op te knappen." „Goed dan, maar een heel klein beetje." Waarop de bleeke jongeling den bediende wenkt en een dubbele portie cognac be stelt. Charles toont geen verwondering over deze bestelling tijdens het eerste ge recht van de lunch. Hg heeft de twee jacquetcostuums gezien, de glimmende lakschoenen en het kleine pakje op tafel, en in plaats van een dubbele hoeveelheid cognac schenkt hg een bgna drievoudige in. De bleeke jonge man neemt een fiksche teug. „Dat doet goed", zegt hy. „Je zult je wel gauw opgeknapt voelen", zegt de ander. „Vertel mij nog eens", zegt de bleeke, „aan welken kant moet ik gaan staan, als wy daar aankomen?" „Rechts maar ik ben toch by je, dus pieker daar maar niet langer over." „Goed. Om hoe laat moeten wg weg?" „Niet voor vgf voor twee. Neem nog maar een slok." De bleeke jonge man neemt gehoorzaam nog een slokje cognac. Hg is misschien al iets minder bleek. „Heeft Bridger je vanmorgen nog iets over de Lloyds verteld?" vraagt hy. „Er wordt een officieel onderzoek inge steld. Ik denk niet, dat zij zich er uit kunnen draaien. De verklaring van Croft geeft hun geen kans daartoe." „Wat zouden ze met hem doen, denk je „O, onder anderen hem zgn titel ontne men. Het heeft geen nut te trachten, iemand zoo rgk als hy, op een andere ma nier te treffen. Het zal hem een aardige duit schelen, want hg zal hier natuurlgk met den nek worden aangezien maar er zyn heel wat plaatsen waar hg heen kan gaan. Je kunt je oom echter wel gewroken achten." Het gesprek begaf zich nu op zakelijk terrein. „Ik heb het pas uitgerekend", zei Lush, „en als wg op denzelfden voet voortgaan, denk ik, dat wg het bedrag, dat wy met Lloyd verspeeld hebben, weer zullen heb ben terug verdiend, tegen dat jg van je huwelgksreis terug komt. Dat was een goed zaakje, dat jy met dat reclame bureau in Eastbourne hebt afgesloten. Ik wil je wel bekennen, dat ik, als ik in jouw plaats was geweest, de kans wellicht ge mist zou hebben. Het zou binnenkort best een paar honderd in de week kunnen opleveren." „Kun je de klok zien?" was Jim's ontoe- passeiyk antwoord. „Ik geloof, dat myn horloge eenlgen tgd heeft stilgestaan." „Tijd genoeg", zei Lush. „Maar als je wilt, kunnen wij eerst nog wat rondrijden. Dat is misschien beter, dan hier te biyven wachten." „Neen, ik zal wel wachten", zei Jim. „Wy mochten eens ergens tegen aanrijden. Ik heb laatst nog van zoo'n geval gelezen en het huweiyk moest daardoor worden uitge steld. Maar wij kunnen wel zoolang in de rookkamer gaan zitten." zy gingen dus de trap af naar de rook kamer. Halverwege bedacht Jim, dat hy de bloemen boven had laten liggen en weer. de trap oprennend om ze te halen, kwam hij Charles, met het pakje in de hand, by de deur tegen, hetgeen hem hevig deed blozen van verlegenheid, zoodat hy niet langer bleek was, toen hy zich weer by Lush voegde In het hoekje van de rookka mer, waar hy, naar het schccn eeuwen geleden, met mynheer Cash een avond had doorgebracht. „Je hebt geen idee wat dit voor een ge voel is, Herbert", zei hg, toen hg een stoel nam. „Ik vermoed dat het geen pas heeft, om het zonder de huwelgksplechtigheid te willen stellen, maar ik moet je eerlgk zeg gen, dat ik op dit oogenblik wenschte, dat dit mogeüjk was." „Ik heb volstrekt geen medelgden met je, Jim", zei Lush. „Ik vind dat je een geluksvogel bent en als de ceremonie vier en twintig uur zou duren, zou ik nog dezelf de meening zgn toegedaan. Tusschen twee haakjes", vervolgde hg, en nu werd zgn gelaat even rood als dat van Jim geweest w-as, „ik moet je iets vertellen." „Wat?" vroeg Jim. „Doordat wg het over het huwelgk had den", zei* Lush verlegen en niet overeen komstig de waarheid, dacht ik er ineens aan." „Waar dacht je ineens aan?" „Ik ga ook trouwen". „jy gaat Beste kerel", zei Jim, hem warm de hand schuddend, waardoor zgn verlegenheid nog toenam. „Ik feliciteer je. Er gaat niets boven het huwelgk. Ieder een moest getrouwd zyn. Ik heb er my werkelgk ongerust over gemaakt, dat jy nog niet verloofd was. Wanneer is het gebeurd? Wie is zg? Ken ik haar? „Ik heb haar in Eastbourne ontmoet, toen ik daar was, kort na jouw verloving", zei Lush. „Zy is een zeer merkwaardige vrouw. Ik geloof dat zg eigenlgk de eenige merkwaardige vrouw is, die ik ooit heb ontmoet. Ik geloof, dat jij haar kent oppervlakkig." „Toch niet juffrouw Romano?" zei Jim. „Neen, waarachtig niet Zij heet Laura Pullman. Zy heeft nüj gisteren het ja woord gegeven. Ik vrees, dat ik je vrouw van een groote hulp 'beroof, wanneer zg weggaat" „Beste Herbert, ik feliciteer je meer dan ooit. Zy is een vrouw uit duizenden en Mary zal er erg big om zgn. Ik geloof, dat zy gezegd had, toch al van plan te zyn weg te gaan." „Ik wou, dat je my dat eerder had ver teld", zei Lush. „Zij heeft my veertien dagen op haar antwoord laten wachten, maar als ik geweten had, dat zg van plan was haar betrekking op te zeggen, zou my dat meer vertrouwen hebben gegeven." „Veertien dagen zei Jim. „En ik dan ik heb twee en een half jaar moeten wach ten. Maar, goeie hemel, ik moet haar dat nu niet inpeperen. Het is al vyf over twee. Vooruit kerel EINDE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 11