De kindertoelage voor sommige groepen van rijkspersoneel. SPORT WAT NU? De Staatscourant bevat de volgende beschikking van de secretarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van financiën betreffende rege ling van de kindertoelage voor sommige groepen van rijkspersoneel. Par. X. 1. Ambtenaren, in «jdeHJken dienst aangesteld, aoomede arbeiders in den zin van artikel 1 van hot arbeidsovereenkomstenbesluit, wier loon wordt bepaald volgens artikel 12, eerste ild, Bub b ol c. van genoemd besluit, hebben aanspraak op een tijdelijke kindertoelage op denzelfden voet als het overeenkomstig personeel in vasten dienst. 2. Het bepaalde in het eerste lid geldt niet ▼oor de bU het departement van koloniën te werk gestelde landsdienaren en gewezen kolo niale landsdienaren. Par. 2. Arbeiders In den zin van artikel 1 van het ar beidsovereenkomstenbesluit, wier loon wordt bepaald volgens artikel 12, eerste lid, sub a. d en e, van genoemd besluit, hebben aanspraak op een tijdelijke kindertoelage volgens de hierna vermelde regeling. Deze regeling geldt eveneens voor de bij het departement van koloniën te werk gestelde koloniale landsdienaren en gewe zen koloniale landsdienaren. Zij geldt niet voor het personeel bij het staatsniljnbedrüf in Lim burg. Artikel 1. 1. De ambtenaar of arbeider, als evenbedoeld, wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telt,.heeft voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den leeftijd van vijftien jaar nog niet bereikt heeft, aanspraak op een tijdelijke kindertoelage op den voet, als aangegeven in de artikelen 2, 3 en 4 dezer regeling. 2. Het bepaalde in het vorige lid geldt niet ten aanzien van de gehuwde vrouwelijke amb tenaar of arbeider, wier echtgenoot, hetzij In gevolge het bij of krachtens de kinderbijslag wet bepaalde recht op kinderbijslag heeft, hetzij wegens ziekte, ongeval of werkloosheid een ult- keering ontvangt, waarvan het bedrag mede ver band houdt met de gezinssamenstelling. Artikel 2. L Onder kind wordt in deze regeling verstaan •en wettig of gewettigd kind van den ambte naar of arbeider of van de(n) echtgenoot(e) van den ambtenaar of arbeider. 2. Voor de aanspraak op kindertoelage tijdens •en kalenderjaar is beslissend de samenstelling van het gezin van den ambtenaar of arbeider op den lsten Januari van dat jaar. Artikel 8. X. Voor ambtenaren of arbeiders met een wed de of loon a. per maand van 100 of minder, b. per week van 1 24 of minder, c. per dag van 4 of minder, bedraagt de kindertoelage 0.10 per arbeidsdag. 2. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon a. per maand van meer dan 100, doch niet meer dan 150, b. per week van meer dan 24. doch niet meer dan 80. c. per dag van meer dan 4. doch niet meer dan 6, bedraagt de kindertoelage 0.15 per arbeidsdag. 3. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon a. per maand van meer dan 150, doch niet meer dan 200, b. per week van meer dan 38, doch niet meer dan 48, c. per dag van meer dan 6, doch niet meer dan i 8,. bedraagt de kindertoelage 0.20 per arbeidsdag. 4. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon a. per maaand van meer dan 200, b. per week van meer dan 48, c. per dag van meer dan S, bedraagt de kindertoelage 0.25 per arbeidsdag. 5. De kindertoelage wordt uitgekeerd over lederen dag, waarop de ambtenaar of arbeider gewerkt heeft dagen, waarop niet gearbeid is, maar waarover de ambtenaar of arbeider wedde of loon heeft ontvangen, worden mede als ar beidsdagen beschoüwd. Over zeven achtereenvol gende "dagen wordt den ambtenaar of arbelddr echter nooit meer uitgekeerd dan zesmaal het hem per arbeidsdag aan kindertoelage toeko mende. bedrag. 6. De kindertoelage wordt uitbetaald tegelijk met de wedde of het loon. Artikel 4. Onder wedde of loon wordt in deze regeling verstaan het normale wedde- of loonbedrag, ver meerderd met eventueele toelagen, met uitzon dering van die, bedoeld in deze regeling, voor zooveel noodig verminderd met den standplaats aftrek en vermeerderd bovendien met de gelds waarde voor het geheel of gedeeltelijk genot van vrije woning en/of vrij vuur. licht en/of water, voor zoover een en ander wordt genoten op den lsten Januari van het kalenderjaar, of. bij latere indiensttreding, op den datum van de indiensttreding. Par. 3. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 1 Januari 1941. BETALINGSVERKEER MET DENEMARKEN. Het Nederlandsche elearinginstituut maakt het volgende bekend betreffende het betalingsverkeer met Denemarken. De afwikkeling van het betalingsverkeer met Denemarken geschiedt voortaan bin nen het kader der Nederlandsch-Duitsche en Duitsch-Deensche clearing. Onder de regeling vallen alPë wederzijd- sche verpichtingen, onverschillig het tijd stip van ontstaan daarvan, wegens: 1. den invoer van goederen uit Denemar ken in Nederland en van goederen uit Ne derland in Denemarken, 2. Nevenkosten in het Deensch-Neder- landsche goederenverkeer, zooals invoer rechten, spoorvrachten, expeditiekosten en economisch gerechtvaardigde provisies en kosten van zakenreizen, 3. Octrooirechten, licenties, auteursrech ten en soortgelijke ideëele prestaties, 4. Zeevrachten, charterkosten en kosten van de zeescheepvaart van Deensche en Nederlandsche schepen in het Deensch-Ne- derlandsche goederen- en transitoverkeer, 5. Vrachten en kosten van het transito- goederenverlceer over land voorzoover het betreft het Deensche en Nederlandsche traject, 6. Premien en schadevergoedingen in het transportverzekeringsverkeer, voorzoover betrekking hebbende op het Deensch-Ne- derlandsche goederenverkeer, 7. Ondersteuningen, pensioenen, studie gelden en dergelijke. Particuliere compen saties zijn niet toegelaten. Voor storting in de clearing is een ver gunning van het deviezeninstituut te 'a-Gravenhage vereischt. GRATIS LAND VOOR ARGENTIJNSCHE BOEREN. Teneinde onbemiddelde boeren aan een bestaan te helpen, heeft de Argentflnsche regeering besloten, in het Zuidelijk gebied Rio Negro rond 157.000 ha. land, dat staatsbezit is, gratis af te staan. Er kun nen zich daar kleine boeren vestigen. Van deze maatregel verwacht men tegelijker tijd een economische opleving in het tot dusver weinig ontsloten gebied. WAT IN ÉEN MAAND VERROOKT WERD. De „Chr. Tabaksbewerker" geeft een overzicht van het verbruik van sigaren over de maand October 1940 en den daar voor ontvangen prijs. Hët totale verbruik was 155.8 millioen stuks. Hiervan waren ruim 31 millioen gebanderolleerd met 25 pet: en dus 124 millioen met 20 pet. accijns. De prijzen liepen nog steeds op. Dit is natuurlijk niet te verwonderen bij het steeds duurder moeten inkoopen der grond stoffen. Van de 124 millioen stuks waren vol gens de bande-rollebelasting: van 4% ets. 9.3 mill.; van 5 ets, 5.2 mill.; van OyCts. 20.4 mill.; van 7 tot en met 8 ets. 36.7 mill.; van 9 en 10 ets. 28.3 mill.; van 11 en 12 ets. 13.5 mill.; van 13, 14 en 15 ets. 6.4 mill.; van 16 en 18 ets. 1.2 mill.; boven 18 ets. 3 mill.; totaal 124.0 millioen. De gemiddelde doorsneeprijs was onge veer 9 cent per stuk. Rekenen wg daarbij ook de ruim 31 millioen, w.o. ook alle senoritas gerangschikt worden, dan is de gemiddelde doorsneeprijs 8 cent per stuk. WEDEROM EEN TREINONGELUK IN SPANJE. Uit Valladolid meldt het D.N.B.; Op het traject van Valladolid naar Ariza, tusschen de stations Berlanga de Duero en Rebol- los, zjjn Woensdagavond een passagiers- en een goederentrein tegen elkaar ge reden. Vier personen vonden den dood. Veertien anderen werden gewond. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Vermoedelijk doordat de kachel te vol was, heeft zich kolendampvergiftiging voorgedaan bij het bejaarde echtpaar De Leeuw aan den Paviljoenweg te Laren (N.-H.). De oude vrouw kon gisterochtend nog tijdig de buren waarschuwen, waarop zij bewusteloos geraakte. Toen men een onderzoek instelde, vond men den man eveneens bewusteloos op den grond. Hij was uit bed gevallen en had dientengevolge een hersenschudding opgeloopen. Man en vrouw zijn naar het St. Jansziekenhuis overgebracht. Kinderbijslagwet en tewerk- gestelden werkverruiming. Voor de uitvoering van de kinderbijslag wet voor de bij wijze van werkverschaf fing tewerkgestelde arbeiders stuiten de uitvoeringsorganen op de moeilijkheid, dat in den regel zij, die werkgevers in den zin van de wet zijn (gemeentebesturen, parti culiere grondbezitters, naamlooze vennoot schappen, enz.) weinig of niet in aanmer king komen met de betrokken arbeiders. De eigenlijke leiding van de werken be rust namelijk bij een ontginningsmaat schappij. Ten einde nu toch te komen tot een be-' hoorlijken gang van zaken, hebben de Fe deratie van Bedrijfsvereenigingen en de Vereeniging van Raden van Arbeid overleg gepleegd met de drie ontgïnningsmaat- schappijen in ons land (De Nederlandsche Heide Maatschappij te Arnhem, de N.V. Grondmaatschappg te Zwolle en het Tech nisch Bureau van de Unie van Water schapsbonden te Haarlem), welke in het overgroote deel van de werkverruimings objecten met de uitvoering zjjn belast. In plaats nu van de eigenlijke werkgevers zullen deze drie maatschappijen zorg dra gen voor de vervulling van al de wettelijk voorgeschreven formaliteiten, indien zij tenmin-'.e me'. de uitvoering van de wer ken zijn belast. Andere werken vallen na tuurlijk buiten hun bemoeiingen. Op deze wijze wordt gehoopt dat de bezwaren, wel ke anders bjj de kinderbijslagverzekering van tewerkgestelden in de werkverschaf fingen zouden rijzen, grootendeels onder vangen kunnen worden. Het werk van de A.V.O. voor de oorlogsverminkten. Een vraagstuk, dat momenteel we! zeer actueel is en zeker de aandacht verdient van iedereen, is: wat wordt er gedaan voor onze oorlogsverminkten, nu velen van hen in zooverre genezen zijn, dat zij de hospi talen kunnen verlaten. Hoe kunnen ztf ar beid vinden, die in verband met hun licha melijke gesteldheid geschikt voor hen is, Hierop gaf de heer W. F. Detiger, secre taris-penningmeester van de Nederland sche Vereeniging tot Bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrach ten (A.V.O.) in een bijeenkomst voor ge- noodigden in het militair hospitaal in Den Haag Woensdagmiddag het antwoord. Op deze bijeenkomst werd de uitgebrei de A.V.O.-film vertoond. Deze laat zien, dat iemand met lichamelijke zoowel als geestelijke gebreken met hulp van de A. V.O» in het leger van den arbeid kan wor den opgenomen. Het werk van de A.V.O., die sinds eenl- ge maanden tot de Rijksinstellingen ge rekend kan worden, wordt momenteel uit gebreid in dien zin, dat speciaal gestreefd wordt om de invalide militairen weer in de maatschappij terug te brengen. De oor logsgewonden kunnen zich b(j een amb tenaar van de A.V.O. die zitting heeft in het mil. hospitaal in Den Haag en Utrecht en in het „Kareol" te Aerdenhout, opgeven, om voor eventueelen arbeid in aanmer king te kunnen komen. De heer Detiger, gaf vervolgens een overzicht van het vele werk, dat de A. V.O. in haar 13-jarig bestaan heeft ver richt. De samenwerking tusschen de ver eeniging en de hospitalen moet echter en vooral thans nauwer worden. De oorlogsverminkten mogen niet aan den kant blQven staan, aldus spr. Er wordt geen philantropie van de werkgevers ge vraagd, maar alleen dat de on volwaar di- gen betaald worden voor wat ze waard zijn. In de afgeloopen maanden zijn reeds 200 zwaar verminkten geplaatst, die in staat zijn om werk van volwassenen te vervul len. Onvolwaardigen kunnen dan ook veel doen waar men vroeger niet eens aan dacht, aldus de heer Detiger. RIVIERTJES BUITEN HUN OEVERS GETREDEN. Ten gevolge van den sterken dooi is het gs ih het riviertje de Dinkel nabij Dene kamp aan het kruien gegaan. Onder de brug over genoemd riviertje in den straat weg Oldenzaal-Denekamp heeft zich het (js vastgezet en stapelen zich de tfsschot- sen hoog op, tot boven den berm van den weg. Een normale afvloeiing van het wa ter van de Dinkel is daardoor niet moge lijk, zoodat de langs het riviertje gelegen bosschen, landerijen, tuinen en wegen on der water zgn gezet. Ook in de buurtschap Deurningen nabjj Hengelo is een stroompje uit zijn oevers getreden en wel de Rietbeek. Ook hier staan talrijke landerijen onder water. Verbeterde stemming op de Amsterdamsche beurs. De handel op de Amsterdamsche effec tenbeurs was er gisteren wel niet veel om vangrijker op geworden, maar In diverse rubrieken ontwikkelde zich toch eenige af faire en de markt had dan ook geen ver laten voorkomen. De stemming was ver beterd. Wel waren de koersen niet zoo veel veranderd, maar het aanbod dat de laatste dagen kon worden waargenomen, was ver dwenen en daartegenover openbaarde zich voor enkele fondsensoorten, z(j het ook op kleine schaal .eenige vraag. De koersbe- weging was echter onregelmatig. Tot de aangenamer tendens droeg ook het kleine herstel in Wallstreet b\j. Bepaald vast ge stemd waren de Nederlandsche staatspa pieren. De jongere emissies waren beter gedisponeerd, terwijl ook de oude schuld en de obligatiën Nederlandsch Indië wat hooger waren. Op de locale aandeelen-markt werd ge regeld zaken gedaan in olies, die na eenige punten boven het vorige slot te zijn inge zet, onder beursttfd slechts kleine schom melingen meemaakten. De Amerikaansche petroleumaandeelen waren mede iets beter. Van de industrieelen bewogen de Philips- aandeelen zich vrijwel aanhoudend, juist even beneden de 200 procent-grens. Uni levers kwamen een paar punten hooger te liggen, Aku's daarentegen waren eerder iets gedrukt er. De affaire in scheepvaart fondsen was van kalmen aard. De handel in Nederlandsche cultuurfondsen was ge ring. In H.V.A.'s was echter geregeld Iets te doen. In doorsnee was de koers niet veel veranderd. Op de rubbermarhit ver keerden Amsterdam rubbers vr(j aardig in herstel. De tabaksrubriek was stil. De omzetten in Amerikaansche waarden waren gering. In navolging van Wall street werd op een iets hooger peil ge handeld. Amsterdag 1936 3 83% 84% Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 80% 80% A Amsterdamsche Bank 110% 110 A Ned. Gist -en Spiritusfabr. 373 371 A KLM. De Schelde Nat. Bez. 70 67 A Houthandel Albers 109 C Union Pac Rr. 82 Nederland le lng 1940 4 98% 99% Nederland 2e lng 1940 4 93% 94% NederL met bel. fac. 1940 4 98% 99% Ned. A 1000 1938 (3%) 3 83 84% Indië A 1000 1037 3 84% 85 A Koloniale Bank 180% A Ned. Ind. Handelsbank 125 123% C Ned. Handel Mij. 114 113% A Van Berkels Pat. 49 47 C Calvé Delft 71 70% A Lever Bros en Unilever 115% 11819% A Philips Gloeil. G.B. 195% 199%—97% C Am. Car Foundry C Anaconda Copper C Bethlehem Steel C General Motor C Kennec. Copper C North Am. Aviation C Rep. Steel C Un. States Steel C North Am. Cy. A Kon. Petroleum Mij, C Contin. Oil Cy. C Philips Petrol. C Shell Union C Tide Water Ass. Oil A Ned. Scheepv. Unie 31% 32—% 28 28%—% SI 82%—% 47% 49 35 35%—% 16% 16% 24% 25%—% 64% 65%—66% 17% 17% 244% 247—44 19% 19% 35% 35 11% 11%—% 10 10%—% 166% 166%—69 A Handelsver. Amsterdam 417% 41721 A Ned. Ind. Suiker U. A Deli Batavia Mij. C Deli Mij. A 1000 A Senembah M(j. C Pennsylv. Rr. A South Railway C Amsterdam Rubb. A Deli Batavia Rubb, Mjj. A Serbadjadi Sum Rubb. 254 251% 185 250 245—46 205 206% 25% 25—% 14% 14% 258% 264—61% 123 207 126 DE VECHTPARTIJ OP DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN. De politie van Loosdrecht is tot arres tatie overgegaan van drie inwoners van Oud Loosdrecht, die ervan verdacht wor den een laffen aanslag te hebben gepleegd op een Hilversumschen jongeman. Het drietal heeft bekend. Het slachtoffer had wegens zware mis handeling een aanklacht ingediend en een uitgebreid onderzoek ingesteld. Verscheidene personen werden gehoord en aan de hand hiervan wist men vrij spoedig, dat de gebroeders K. en de jon gen W., allen van 20 tot 23 jaar. bij dezen aanslag betrokken waren. De politie ging daarop tot .arrestatie van het drietal over. Zij werden opgesloten in het arrestanten lokaal te Loosdrecht. Het Dultsche legerberlcht van gisteren. Het opperbevel van de Dultsche weer* macht maakt bekend Een in overzees che wateren opereerend oorlogsschip heeft nog meer vijandelijke koopvaarders van 31.000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. Zgn vroegere successen van over de 106.000 b.r.t. z(jn reeds be kend gemaakt. In den loop van de gewapende verken ning heeft een gevechtsvliegtuig ten Wes ten van Ierland een koopvaarder van 3500 b.r.t. tot zinken gebracht. Bovendien zjjn een haven aan de Zuidoostkust van Engeland en spoorweginstallaties succes vol met bommen bestookt. In den afgeloopen nacht hebben afzon derlijke vliegtuigen verschillende voor den oorlog belangrijke doelen aan de Britsche Oostkust aangevallen. De vtjand heeft Woensdag in den avond in West-Duitschland enkele weinige bri sant- en brandbommen laten vallen. Voor den oorlog belangrijke doelen werden niet getroffen. De veroorzaakte materieel© schade is gering. Eén burger is omgeko men, drie anderen zijn licht gewond. Jagers hebben Woensdag twee vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, een derde is door artillerie van de marine omlaag gehaald. Een eigen vliegtuig wordt ver mist. GROOTE HOEVEELHEID CACAO POEDER EN MELKPOEDER IN BESLAG GENOMEN. De vorige week werden bg twee groote cacaofabrieken te Wormerveer en Zaan dijk alle voorraden cacaopoeder en cacao- koeken in beslag genomen wegens prijs opdrijving. De opsporingsdienst van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft inmiddels het onderzoek voortgezet met feet gevolg, dat gisteren opnieuw kon worden overgegaan tot het in beslarnemen van ongeveer veertig ton cacaopoeder verlengd met melkpoeder, welk artikel tegen te hooge prijzen in den handel werd gebracht. Tevens werd onge veer 500C kg ruw© melkpoeder, welke ver boven den maximumprijs werd verkocht, in beslag genomen. Het onrzoek is nog niet afgesloten, zoodat vermoedelijk nog meer procesver balen inzake prijsopdrijving zullen volgen. In totaal is thans een hoeveelheid van 240 ton cacaopoeder en melkpoeder in beslag genomen. VOETBAL HET WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR A.8. ZONDAG. Naar wij vernemen, is het wedstrijdpro gramma ven af deeling V vastgesteld voor a.s. Zondag in verband met den slechten toestand, waarin de velden zich nog berin den afgelast. Hieruit blijkt, dat het wedstrijdprogram- ma. vastgesteld voor de andere afdeelingen, niet zal worden afgelast door het N.V.B.» bestuur zoodat na een lange rustperiode de- voetbal wederom in tal. van plaatsen in ons land aan het rollen kan Worden gebracht. R.C.S.T.S.C. uitgesteld. Naar wij vernemen is door den N.V.B. de voor Zondag vastgestelde wedstrijd R.C.S.T.S.C. uitgesteld, in verband met de vervoersmoeilijkheden op het traject OosterhoutBreda. Men verwacht, dat deze moeiltjkheden volgende week zullen worden opgelost. ZWEMMEN Seton niet geslaagd ïn zijn recordpoging 1Ö0 meter schoolslag. Gistermiddag heeft de Haagsche zwem mer W. Seton, lid van de zWemvereeniging Z.I.A.N., een officieele poging gedaan- in het Boschbad te 's-Gravenhage, om het na tionale record 100 meter schoolslag te ver beteren ,dat op naam staat van den Am sterdammer H. Smitshuijzen (A.Z. '70). Hij is in deze poging echter niet mogen slagen. Seton maakte een tgd van 1 min. 14.7 sec. en bleef dus nog ruim boven den tijd van Smitshuijzen, welke momenteel 1 min. 13.2 sec. is. NISSE. Abonnementen en advei'tenties voor da Provinciale Zeeuws che Courant worden aangenomen door den Agent L DE BLAAUWE. Door DENIS MACKAIL. 46) „Misschien wilt u wel met mij mee rijden", zei Jim tot den heer Steele. „Onze wagen staat op den weg, met een half gerepareerden band, maar dat heb ik bin nen twintig minuten in orde." „Dat is erg vriendelijk van je" zei mijn heer Steele. „Ik zou anders werkelijk niet weten, hoe wij naar het station moesten komen.' ..Wij gaan terug naar Londen", zei Jim. „Dus als u en Mary ons den heelen weg wilt vergezellen. En tot zijn groote vreugde werd dit aan bod aanvaard. „Ik zal den wagen halen", zei hij. „Ik ga met je mee", zei Lush. Wat juffrouw Daisy Romano betreft; na de dramatische scène, waarin zg zoo'n belangrijke rol had gespeeld, en waar zij, naar mag worden aangenomen, vijf jaar lang had uitgezien, kon zg niet langer weerstand bieden aan haar temperament van tooneelspeelster en vluchtte haastig naar binnen onder luid en hevig gesnik. Hier, in haar poging den weg naar de voordeur en haar wachtend rijtuig terug te vinden, kwam zg in botsing met me vrouw Mayer, wier gevoelig hart evenzeer getroffen werd door deze uiting van vrou welijke zwakte, als het zich heimelijk verheugde over het échec, dat, naar zij meende uit de gebeurtenissen van dien mfddag te mogen opmaken, haar broeders voorspoedige carrière geléden had. Zij probeerde juffrouw Romano's ge schokt zenuwgestel te kalmeeren, door haar verschillende vloeistoffen, lukraak uit op het buffet staande flacons ge schonken, toe te dienen en wist, na een tactvolle ondervraging, de heele lijdens geschiedenis van haar omzwervingen uit haar los te krijgen. „Maar ik ben hier niet gekomen om geld", herhaalde juffrouw Romano steeds weer. „Ik wilde hem alleen maar aan de kaak stellen. Ik verlang geen geld. Ik heb goede vrienden en ik ben nu een goede rol aan het Instudeeren. Ik wilde het hem alleen maar betaald zetten; ik heb een mooie flat in Maida Vale en „Maida Vale?" zei mevrouw Mayer. „Daar woon ik ook". Deze toevallige omstandigheid was oor zaak van het ontstaan van een vriend schap tusschen deze beide dames. Toen zij later op den avond ontdekten, dat de gastheeren en gasten verdwenen waren, vertrokken mevrouw Mayer en juffrouw Romano in het huurrijtuig naar het sta tion, en eenlgen tijd later, bij het eerste optreden van juffrouw Romano, was mevrouw Mayer in een loge aanwezig. Haar warm applaus en bloemenhulde aan de populaire comédienne mogen hier niet onvermeld worden gelaten. „Wel, wat heb jij uitgevoerd was Lush' eerste vraag, toen hij en Jim de oprijlaan afliepen. Jim verstrekte hem een korte opsom ming van hetgeen hij had gedaan sedert zij elkaar het laatst gezien hadden. „En wat heb jij met Sir Adolf afge maakt?" eindigde hij zijn relaas. „Alles liep van een leien dakje", ver telde Lush, „tot het oogenblik, dat je ons buiten zag komen. Hij wilde mij een kop thee presenteeren." „Als je er aan had gedacht je chauf feur een kop thee te sturen",, zei Jim, toen l;et laatste deel van den buitenband om de velg glipte, „zou je nu misschien nog van Lloyd's sigaren kunnen genieten." „Ik heb er geen spijt van, dat het zoo geloopen is", zei Lush. „En heb je dat geld van hem los ge kregen?" vroeg Jim. „Eu of", antwoordde Lush. „Maar na hetgeen voorgevallen is, kunnen wij het xxiet houden." „Neen, waarschijnlijk niet", gaf Jim toe. „Hoeveel heeft hg afgeschoven?" „Hij bood vijfhonderd, maar ik heb hem tot twintigduizend opgedreven. Ik wist te veel, zie je." „Heeft hg je een chèque gegeven?" vroeg Jim. „Ja, later gedateerd. Fij zei, de uitbe taling tegen te zullen houden, als ik hem binnen een week niet de documentaire bewijzen verschafte, die ik hem heb be loofd." „Nu, en wat ben je van plan?" „Ik zal de chèqüe aan het weeshuis sturen", zei Lush, „en Sir Adolf hier omtrent inlichten; dan zal hg zeker de betaling niet durven weigeren. Als hij dat deed, zou ik wel voor zorgen, dat dit bekend gemaakt werd. Ik zal er by zeggen, dat de gever anoniem wenscht te blijven, teixminste, als jij daarmee accoord gaat." „O, natuurlijk", zei Jim, een ruk aan den zwengel gevend, om den motor op gang te brengen. „Uitstekend", zei Lush. „Wij zullen hem zijn documentaire bewijzen natuurlijk niet onthouden. Ik zal mij van mijn deel aan de afspraak kwijten." VUL Het slot van het verhaal speelde zich af in den auto op weg tusschen Odiham en Londen. Jim zat achter het stuur met Mary naast zich. Op de achterbank, ach ter een tweede windscherm, zaten Lush en Metcalfe Steele, die in een zakelijk ge sprek gewikkeld waren, dat, zooals later zou blijken, voor beiden zeer winstgevend was. De bagare van den heer en mejuf frouw Steele, voor zoover deze geen plaats had kunnen vinden onder en tusschen de beenen van de inzittenden, was met touwen en riemen achter aan den auto vastgesjord. De auto liep gesmeerd, en Lush was veel te sportief om de aandacht te vesti gen op den omweg, dien zg maakten. „Leg alles eens uit!" beval Mary. En Jim deed zijn best haar in dit op zicht tevreden te stellen. Het duurde ge- ruimen tijd voor hij klaar was, waarop Mary zei: „Ja, maar nu heb je nog niet verteld, waarom mijnheer Lush net deed of hij je bediende was, toen ik Donderdagmiddag bij je kwam." „O, dus dat ls je niet ontgaan, hè?" zei Jim ontwijkend. „Neen, natuurlijk niet", zei Mary. „Ik vind hem een knappe man. Maar waarom deed hij dat eigenlijk?" „Zou je dat erg graag willen weten?" „Doe niet zoo geheimzinnig, Jim. Na tuurlijk wil ik dat weten." „Ik zal het je vertellen, als Er volgde een lange pauze, gedurende welken tijd Jim's oogen op den weg gevestigd bleven. „Als wat?" „Als jij ook een vraag wilt beantwoor den." „Wat voor een vraag?" „Mary, lieveling; ik heb je zoo ontzet tend lief. Waarom zeg je steeds, dat je niet met mg wilt trouwen?" Mary begon te lachen. „Zal Ik je dat nu eens vertellen?" Jim keek haastig over zgn schouder, maar Lush en de heer Steele waren te zeer in hun gesprek verdiept, om ergens anders aandacht voor over te hebben. „Ja. graag, als je zoo goed wilt zijn." „Vraag het mij dan nog eens." „Waarom zeg je altijd, dat je mij niet trouwen wilt? herhaalde Jlm gehoorzaam. „Omdat je eea rijke jonge man bent, die niets uitvoert", zei Mary. „Daarom. Die zijn niet geschikt als echtgenoot." „Maar dat ben ik nu niet meeri', zei Jim. „Dat heb ik je toch vei-teld. Ik ben niet rgk en ik ga hard aan het werk." „Dat weet ik", zei Mary. „Dus die reden bestaat niet meer." „Neen", zei Mary. Beiden zwegen. - i£Slot volgt.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6