mm GRIEPWEER! VICKS H0ESTB0NB0NS STADSNIEUWS Middelburg. Burgerlijke Stand rï7 WINTERHULP ZEELAND 399200 STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Goes. HET ROODE KRUIS BLUFT ACTIEF. Nog steeds is een zeer groot deel der stadgenooten niet voldoende overtuigd van het groote nut van den arbeid van het Nederlandsche Roode Kruis, en met name van de transportcolonne en de damesafdee- Iing. Zg zyn gehuisvest in het gebouw van den luchtbeschermingsdienst in de Lange Giststraat, naast het politiebureau. In dit ruime lokaal is veel materiaal bijeenge bracht en nog steeds gaat men voort een en ander aan te vullen. Zoo is het sedert Mei ontstane gebrek aan een draagbaar om zieken langs trappen enz. te kunnen vervoeren, weder opgeheven en zgn uit eigen middelen reddingslgnen met dryf- ballen aangeschaft. lederen dag van 7 tot 10 uur des avonds zijn drie leden van de transportcolonne op dezen hoöfdpost aan wezig om by eventueele ongelukken tenge volge van de duisternis, oogenblikkeiyk te hulp te kunnen snellen. Het lokaal staat in verbinding met de agenten- wacht van het politiebureau, zoodat even tueel de dienstdoende agent direct het Roode Kruis kan waarschuwen. Maar ook op de uren, dat er geen vaste post is, kan men altijd op de plaatsen, waar een Roode Kruis op de deur staat, hulp inroepen. Daar weet men zeker ook wel verder raad als het betrokken lid der colonne of der da- mesafdeeling niet thuis mocht zijn. Tydens de vorstperiode zijn 16 menschen, die ge wond waren, door leden van de afdeelingen geholpen. Zooals bekend mag worden veronder steld, is het Roode Kruis ook by den lucht beschermingsdienst ingedeeld en als het daarvoor moet opkomen, verdeelen de le den zich over verschillende wijkposten. DE CENTRALE KEUKEN. Nu de vorst voorby is, heeft men ook het werk voor den bouw der centrale keu ken op het Molenwater weder met volle kracht voortgezet. Gisteren werden de aan sluitingen aan gas- en waterleiding aange legd. Het is niet noodig van de te bouwen keuken een afbeelding te geven, want zy is gelgk aan die te Vlissingen, waarvan wij gisteren een beschrijving en een afbeelding gaven. DE GEMEENTEBEGROOTING 1941. Van Ged. Staten Is bericht ingekomen, dat als de ontwerp-begrooting 1941 op normale wijze met eigen middelen sluitend is gemaakt de helften als dit niet het geval Is een kwart van de ramingen kan worden uitgekeerd, mits hetgeen voor de posten op de begrooting 1940 is uitgetrok ken, niet wordt overschreden en in het laatste geval de posten strikt onvermyde- lyke uitgaven betreffen. LOOP DER BEVOLKING. In de week van 1722 Januari zyn in deze gemeente de navolgende personen Ingekomen: A. van Maldegem, zon der, Seisweg 143, van Vlissingen; H. Hui- bregtse, loodgieter. Achter het Hofplein 10, van Bergen op Zoom; C. Mooiman, winkel bediende, Armeniaansch Schuitvlot 4, van Den Haag; mej. J. Heringa zonder, Park de Griffioen 5, van Vlissingen; W. H. P. Meerkamp van Embden, zonder, Dam 71, van Deventer; D. M. Korstanje en echtgen. opzichter bij den Polder Walcheren, Brak- straat 21 bov., van Ritthem; G. J. de Graaf, timmerman, VI as mar kt 55, van Den Haag; E. A. Koopmans, veeteelt- deskundige, Pottenmarkt 6, van België; M. Balmakers, en echtgen. zonder Zuid singel 44, van Vlissingen: J. H. Hanskamp chauffeur, Beenhouwerssingel 85, van Am sterdam; J. Th. van Be veren, gedipl. baker, Noordsingel 44, van Vlissingen; G. de Nooyer, echtgen. en 4 kinderen, zonder, Beddewykstraat 27, van O. en W. Souburg. Vertrokken: G. de Visser, zonder, van Heerengracht 18, naar Middelharnis, Steenweg; E. P. Louwerse, geb. de Visser 2 kinderen, zonder, van Heerengracht 18, naar Hiddelharnis, Steenweg; Iz. F. Ryk- aard, echtgen. en 1 kind, kantoorbediende, van Penninghoeksingel 27, tiaar Den Haag, Weissenbruchstraat 197; H. O. H. Crom- melin, zonder, van Loskade 49 naar Zoelen (Gld.) Huize Wittenstein; M. C. Pluymers, naaister, van Zusterstraat 38, naar Bigge- kerke (Valkenisse); P. J. S. Snaeyer echt gen. en 1 kind, werkman, van Spanjaard straat 37, naar Vlissingen, Palingstraat 22; A. Provoost, dienstbode, van Dam 31 naar Oostkapelle, Molendgk A 177; C. Meeuwse, verpleegster, van Noord weg 13, naar Ermelo; wed. K. S. Fischer geb. Kohn, zonder, van Nadorstweg 28, naar Groningen, Zuiderdiep 38; A. C. Bok, spraakleerares, van Korte Noordstraat 37, naar Amsterdam, Palestinastraat 3b; S. van Niel, zonder, van Laan van Nieu- wenhove 6, naar Nijmegen Fagelstraat 50; P. Koole en echtgen., van Korte Delft 34, naar Oostkapelle, Duinbeeksche weg B 80a; A. Clement, dienstbode, van Korte Delft 34, naar Oostkapelle, Duinbeeksche weg B 30a. KETHNGHANDEL IN KOFFIEBOONEN ONTDEKT. De politie heeft een kettinghandel ln kof- fieboonen ontdekt. Een party van ongeveer 30 kg. werd achterhaald. De boonen waren oorspronkelijk het eigendom van een ry wiel- handelaar, die het partytje voor 2 gulden per kg. verkocht aan zyn broer. De boonen gingen van hand tot hand en kostten ten slotte 12 gulden per kg. Tegen allen, die by dezen verboden handel betrokken zyn, is proces-verbaal opgemaakt De koffleboonen zgn in beslag genomen. Bekeuringen. De politie heeft wederom vier personen verballseerd, die, terwijl geen luchtgevaar bestond, zich in een schuilkelder ophielden. Ook inzake verkeersovertredingen zyn weder verschillende bekeuringen opge maakt STEEDS WORDEN NIEUWE OF TIJDELIJKE ZAKEN GEOPEND. Dat de Middelburgsche middenstand nog steeds actief is en hard werkt om het eco nomische bestel der stad zoo langzamer hand weer op het oude peil terug te bren gen, blijkt wel uit het feit dat steeds nieuwe biyvende zaken en noodwinkels ge opend worden. Een winkel in dranken is heropend in een pand op de~VIasmarkt n.L no. 19. In pand 16 in de Nieuwstraat verscheen een bloemenzaak, terwgl het woonhuis no. 37 in de Singelstraat in korten tijd geheel omgebouwd is tot een slagerswinkel, die aan alle moderne hygië nische eischen voldoet Binnen enkele da gen zal een firma haar bakkerg en bak- kei-swinkel in een noodzaak aan de Turf- kade heropenen. HEILGYMNASTIEK VOOR ON- EN MINVERMOGENDEN. Burg. en Weth. wgzen er in een voor stel aan den Raad op, dat telkenjare op de begrooting een post wordt uitgetrok ken van 500 ten bate van heilgymnas- tische behandeling voor on- en minver mogenden. De regeling daarvan is echter reeds lang onbevredigend. Na overleg met den gemeente-geneesheer en het Middel- burgsch Ziekenfonds is thans een over eenkomst ter zake tot stand gekomen. Deze overeenkomst waarborgt een billgke verdeeling der patiënten over de verschil lende heilgymnasten, maar voorziet voor- nameiyk in een geregelde geneeskundige contröle, waaraan tot op heden vrijwel alles ontbrak. Uiteraard is de regeling zoo danig, dat het jaarlgksch crediet nimmer wordt overschreden. De andere in de ge meente bestaande ziekenfondsen en alle heilgymnasten, hebben zich bg deze rege ling aangesloten. In de eerste plaats is hier een taak voor den huisarts of school arts, waarna, voor definitief tot hulpver leening wordt besloten, de chirurg verbon den aan het Gasthuis leder geval beoordeelt, in byzondere gevallen desgewenscht by ge staan door den aan het Gashuis verbonden internist of zenuwarts. De gemeente zal de helft der kosten betalen, als de leden van de ziekenfondsen het niet kunnen doen en alle kosten als het betreft niet fonds leden. De heilgymnast krijgt 1.7o per aparte behandeling en 3.50' per patiënt per maand voor lessen met maximum 5 patiënten en dat 3 maal per week. HERSCHOLING IN DECEMBER. Zoowel aan het einde als aan het begin van December waren 11 personen bg de herscholing te werk gesteld. In genoemde maand is 656.90 aan loon uitgekeerd. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. Volgens het verslag over 1940 begon de Avondschool voor Ngverheidsonderwgs het jaar 1940 met 244 leerlingen. Bg den cursus voor V.N.O. 16 en by den typogra- fencursus 2 leerlingen. Het einddiploma verwierven 46 leerlingen van het N.O., 8 van de tweede klasse van V.N.O. Voor het examen ingevolge art. 54 der N.O. wet slaagden alle 5 leerlingen van den typo- grafencursus. Het schooljaar 19401941 begon met 239 leerlingen en op 1 Januari j.l. was dit aantal 228. De directeur zegt, dat reeds nu kan "worden geconstateerd, dat tal van be zwaren, die aan het oude gebouw kleefden, zijn weggenomen en er even zoovele ver beteringen voor in de plaats zijn ge komen. De aangiften voor de eerste klasse was minder dan andere jaren, doch voor de hoogere klasse is juist een flinke toe loop geweest. CULTUREEL WERK VOOR WERKLOOZEN. De commissie voor Cultureel werk deelt mede, dat sedert den openingsdag op 7 October reeds 28 jonge werkers een vaste plaats in het bedrijfsleven hebben ver kregen. Op 1 December stonden bg de arbeidsbeurs 111 mannen en 26 vrouwen Ingeschreven, waarvan er aanvankelgk 14 en 15 cursussen volgden; thans zijn die cgfers 14 en 8. MIDDELBURG. Geboren Cornelia, zoon van A. Jonkheer en M. Cornelisse Anclries Willem, zoon van J. Bugs en I. M. van Iren-; Maria Jannetje, dochter van B. F. Montenarie en J. Boone Wilhelmina Maatje, dochter van J. F. Adriaansen en L. A. Zwartepoorte. Overleden A. M. Jeronimus, 66 we duwe van M. Huiszoon H. F. Schouten, 63 j., weduwe van W. Caljouw F. C. Ka mermans, 67 j.. man van W. C. Geldof A. A. Schipper, 88 j., weduwnaar van M. van Hoevelen J. A. Petersen. 87 j., weduwe van K. J. Kraamer M. Bosschaart, 67 j„ ongeh. vr. M. van den Broeke, 80 j., man van E. Simonse C. Geensen, 81 j., man van H. Hegnsdijk. GOES. GehuwdCornelis van der Maale, 23 j., jm. te Arnhem en Janna Almekinders, 25 J, jd. Overleden Jannetje Koets, 69 e. v. Cornelis Boudewgn van Sprang. Cor nelia Versluis, 78 J., e. v. Jan de Regt te Colijnsplaat. Stort Uw gaven op postrekening of bij de N.V.TWEN rSCHE BANK te Middelburg DE GEMEENTE VLISSINGEN IN 1939. Dezer dagen is het verslag van den toe stand der gemeente Vlissingen in 1939 verschenen. Het 325 pagina's tellende boekwerk bevat, zooals gewoonlijk, weer een schat van belangwekkende cijfers en gegevens over de omvangrijke werkzaam heden der gemeente en haar bedrgven. Van tyd tot tyd zullen wy hieraan ver schillende belangwekkende bijzonderheden en cgfers ontleenen. Het grondgebied van de gemeente be slaat te land een oppervlakte van 767.89.00 h.a. Bg de wet van 23 April 1880 werden van de Westerschelde bg deze gemeente Ingedeeld de monden van die rivier tot in zee (o.a. het geheele Oostgat), benevens het ten Oosten en ten Zuiden der gemeente gelegen gedeelte der rivier, tot dicht bg het kustlicht aan den zeedyk bg Borsselen en tot het voormalige fort Frederik Hen drik bg Breskens. Wat de belastingen opbrachten. In 1939 waren de opbrengsten der ver schillende belastingen als volgtstraatbe lasting 73.638,20 belasting op tooneel- vertooningen enz. 21.237,75 hondenbe lasting 3.882,73 zakelijke belasting op het bedrgf P4.965 opcenten op hoofdsom grondbelasting gebouwde eigendommen 47.700, ongebouwde eigendommen 505,88; opcenten hoofdsom pcrsoneele belasting 117.463,69 opcenten hoofdsom dividend en tantième belasting 4.787,28 opcenten hoofdsom vermogensbelasting 5.653,62 opcenten hoofdsom gemeentefondsbelasting 131.753,83 uitkeering van het ryk van deel zuivere opbrengst hoofdsom grondbe lasting 20.922,97 voor gebouwde en 1.264,73 voor ongebouwde eigendommen uitkeering rgk zuivere opbrengst hoofd som pers. belasting naar 4den t/m 7den grondslag 3.915,74 uitkeering ryk we gens 20 van zuivere opbrengst hoofds. pers. belasting len t/m 3deu grondslag 11.314,76uitkeering gemeentefonds 36.393 uitkeering werkloosheidssubsidie- fonds 7279; opbrengst leges Burgerl. Stand 3.351opbrengst leges secretarie en kantoor gemeentewerken 3.564,85 opbrengst leges, geïnd op politiebureau 492,25 opbrengst vergunningsrecht en vèrlofsrecht 3.502,50 aandeel van het rgk in vèrlofsrecht en het hotelvergun ningsrecht bedroeg ƒ462,50. Eet erk der politie. Belangrgke verstoringen van de open bare orde kwamen niet \-oor. E.. erden door de politie 173 personen aangehouden, waarvan "1 tot het onder gaan van een vonnis, 42 verdacht van mis drijven, 81 naar aanleiding van overtre dingen, w.o. ti8 wegens dronkenschap. Om andere redenen werden 173 personen naar het bureau geleid. Ter beschikking van de Justitie werden 10 personen gesteld. Aan 19 mannen werd door d. politie nachtverbiyf verstrekt. Hèt totaal opgemaakte processen-verbaal be droeg 1068. Voor den vreemdelingendienst werden 78 afmeldingen e*- 150 aanmeldin gen, doorgegeven aan het bevolkingsregis ter. Voorts /erden 119 vreemdelingen aangehouden, terwijl er 20 over de gren zen werden geleid. Het aantal inrichtingen, waar krachtens vergunning sterke drank in het klein werd verkocht bedroeg op 1 Mei 1939 46 ver lof A (verken u bier °i.z.) 32 verlof B (verkoop melk, enz.) 12. De algemeene gezondheidstoestand over 1939 gaf geen aanleiding tot byzondere. opmerkingen. De vee- en vleeschkeuringsdienst. De exploitatie van den vee- en vleesch keuringsdienst leverde onvoorzien een groot voordedig saldo op. De opbrengst van de keurloonen was 19.904 de stg- ging was aanzienlijk grooter dan in ge noemde jaren. De opbrenst der keurloonen in 1939 blijkt slechts te worden overtroffen door die in jaren 1932 en 1933. Het aantal slachtinger vermeerderde met niet minder dan 1554 stuks in vergelgking met 1938. Bg eenzelfde vergelijking van het aantal slachtingen in de buitengemeenten blgkt dit in 1939 met 78 stuks te zyn teruggeloopen. In het tweede half jaar werden ^ok vooral runderen ten behoeve van de militaire intendance geslacht, waardoor dus de vermeerdering ten deele valt te verklaren. Anderzyds moet evenwel worden aangevoerd dat de consumptie te Vlissingen in verband met de gestegen werkgelegenheid aldaar is toegenomen. Het totaal aantal slachtingen in den kring bedroeg 5626 tegen 4088 ln 1938 het aantal keuringen by levend en geslacht vee 11.252; dat van ingevoerd vleesch 4496, in totaal 15.748 tegen 13.484 in 1938. Er werden 1.144 contröles in winkels en werkplaatsen te Vlissingen uitgevoerd. In totaal werden 553 dieren geheel afgekeurd. DE UITGIFTE VAN DE NIEUWE TEXTIEL- EN BOTER- OF VETKAARTEN. Zaterdagmorgen begint de uitgifte van de nieuwe textiel- en boter- of vetkaarten. Deze uitreiking duurt tot en met Zaterdag van de volgende week. Voor lederen dag is een bepaald aantal menschen volgens het stamkaartnummer van het hoofd van het gezin opgeroepen, welke regeling ln ons blad gepubliceerd is, terwyi ook op de opplakborden dezelfde inlichtingen staan opgeplakt. Het vereenvoudigt de admini stratie op het distributiekantoor ten zeer ste als ieder komen wil op den voor hem aangegeven dag. Naar men ons mededeel de zullen in het algemeen zy, die hun kaar ten te vroeg willen afh-'-n, worden gewei gerd, behoudens dan by byzondere redenen. Het uitgeven van kaarten tusschen de middaguren zal niet worden voortgezet, omdat daarvoor biykens het aantal afge haalde kaarten geen voldoende belangstel ling bestaat. Wel zal des morgens eerder kunnen worden begonnen, zoodat het aan- vangsuur nu op half tien gesteld is. Overi gens behoeven de menschen zich in het geheel niet te haasten, want er is den ge- heelen dag voldoende gelegenheid om in Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van het bezit van de gewenschte kaarten te komen. Als men soms even moet wachten aan het loket dan kan men zich verdien- stelgk maken door de stamkaarten in goe de volgorde te leggen, d.L de stamkaart van het hoofd bovenaan en vervolgens de andere stamkaarten gerangschikt naar den leeftijd met den oudste boven en den jong ste onderaan. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat de biljetten, die belanghebbenden reeds hebben afgehaald voor toeslagtextielkaar- ten of vetkaarten pas moeten worden mee gebracht bg het afhalen der gewone kaar ten. Men behoeft deze dus niet speciaal te brengen of in de brievenbus te deponeeren. Geen rechthebbenden op toeslagtextielkaar- ten of vetkaarten kunnen hun boter- en textielkaarten natuuriyk zonder formulier in ontvangst nemen. HET ST. JOSEPHZIEKENHUÏS WORDT TIJDELIJK VERPLAATST. Naar wg vernemen ligt het in de bedoe ling, het St. Josephziekenhuis in verband met de tydsomstandigheden tydelgk onder te brengen in de openbare school aan de Bonedykestraat. DE BOUW VAN DE CENTRALE KEUKEN. Nu de vorstperiode achter den rug is en het werken in den grond weer mogeiyk is geworden, is men aangevangen met den bouw van de centrale keuken op den hoek Hendrikstraat-Emmastraat. Het gebouw is thans uitgezet en met de noodige graaf werken voor de fundeering is men druk bezig. DE PERSGASINSTALLATIE-PLANNEN. Goes zet door. Naar aanleiding van het bericht, dat Vlissingen thans definitief een persgasin stallatie zal krygen, wendden we ons tot den directeur der Goesche Gasfabriek, den heer K. K. Brink, met de vraag, of dit nog invloed zou hebben op de plannen om ook bg de Goesche gasfabriek een derge- lgke inrichting te bouwen. We hadden n.l. reeds de veronderstelling hooren uiten, dat Goes nu waarschgnlgk van dezen bouw zou afzien. De heer Brink deelde ons evenwel mede, dat het feit, dat nu ook te Vlissingen een persgasinstallatie ge bouwd zal worden, een reden temeer is, om ook de Goesche plannen door te zetten. Dit vooral, omdat hy vernomen had, dat ook Bergen op Zoom een persgasinstallatie zal krijgen. Voor de auto's, die op pers- gas ryden, is het n.l. van het grootste be lang, dat zij op niet te groote afstanden „tanken" kunnen, anders moeten zg een te groot aantal cylinders persgas mede ne men, hetgeen hun wagens al te zwaar en het rgden duurder maakt. Als te Vlissin gen straks echter persgas geleverd kan worden, en ook te Bergen op Zoom, terwijl verder in ons land reeds persgas verkrgg- baar is of de installaties in aanbouw zyn, dan weten de autoeigenaars, dat ze nergens meer „stranden" zullen en ook in dit op zicht veilig hun wagens kunnen laten om bouwen. De heer Brink deelde ons verder mede, dat deze dagen nog met een aantal auto eigenaars, w.o. ook de grootste van Goes, vergaderd is, en al was de opkomst mogeiyk mede door het ongunstige weer minder dan men verwachtte, degene die aanwezig waren gevoelden veel voor de plannen en toonden zich ook genegen aan het garantiefonds, waarvan we reeds eer der melding maakten, deel te nemen. Als. boven degenen die op deze ver gadering aanwezig waren, nog een zeven tal auto-eigenaars op de bepaalde voor waarden wil deelnemen, dan zal aanstonds met het bouwen begonnen worden. Daar toe werd uit de aanwezigen een commis sie benoemd, die zal trachten het noodige aantal deelnemers vol te maken. De heer Brink wees er ons ook op, dat het ongetwyfeld van belang ls, dat zoo spoedig mogelijk met den bouw begonnen kan worden, omdat deze een klein half jaar eischt, en men dus toch reeds vrij lang op de eerste levering moet wachten. Mogelgk kunnen sommigen thans nog eenigermate voort met benzine of olie, doch de kans is niet gering dat deze producten nog schaarscher worden, ei' dat men dan, wil men het bedrijf gaande houden, wel genoodzaakt zal zyn zich op andere brand stof in te stellen. En is dan te Goes geen persgas verkrygbaar, dan zal dat deze bedryven ongetwgfeld geducht stagneeren of stil leggen. Zoo ooit dan is het zeker in dit geval geraden niet te op timistisch betreffende de toekomst te zgn en daar nu reeds maatregelen toe te nemen! Laten wg hopen, dat deze persgasplan- nen verwezenlgkt worden, en dat er dan ook „peragas-taxls" zullen komen te ryden, want de pryzen, die thans voor taxi-zitjes gevraagd worden, doen weer aan de eer ste tyden van de auto denken. Al nemen we gaarne aan, dat het niet anders mo- geiyk is en dat taxi -eigenaars desondanks nog geen behooriyk inkomen by elkaar weten te ryden! EEN RIJWIEL DAT TERUGKWAM. Naar wy vernemen is het rywiel van den heer J. A. P., dat 11 Janus LI. spoor loos uit de Zuidvlietstraat verdween, weer bg den eigenaar terecht gekomen. Het werd onbeheerd te Hansweert gevonden. Voor den heer P., die zijn rijwiel dus een tiental dag**" moest missen, een mee valler! HET VLAGINCIDENT TE SAN FRANCISCO. De beide Amerikaansche matrozen, die vorige week Zaterdag te San Francisco de Duitsche vlag van het Duitsche consulaat generaal hebben weggerukt, zgn gisteren veroordeeld tot 90 dagen gevangenisstraf. De voltrekking van dit vonnis is echter opgeschort en de daders werden ter be schikking gesteld van de marineautoritei ten, die beloofden op passende wyze jegens hen op te treden. DEENSCHE KOTTER VERMIST. Uit Hjoerring wordt gemeld, dat de Esbjergsche kotter „Ulla", die Maandag morgen met andere booten uit Hirtchals ter haringvangst was uitgeloopen, wordt vermist. De „Ulla", die vier man aan booi'd heeft, is het laatst op Dinsdagmid dag gezien. Alle andere kotters zgn inmid dels teruggekeerd. De wederopbouw van het Belgische Luxemburg. In het commissariaat van 's lands weder opbouw hield de heer ing. Guilleaume, pro vinciaal commissaris in de provincie Luxemburg een voordracht over den weder opbouw dezer provincie. Hoewel deze streek van nature begif tigd was, werd zg, doordat zg langs de Fransche grens in de onmiddellgke nabg- heid van de Maginotlinie lag, door den oorlog het zwaarste geteisterd. Bovendien werden door de verplichte evacuatie ge heele streken ontvolkt, zoodat er bij den terugkeer van de bevolking een ware chaos hcerschte. De taak van den provinciaal-commissaris wordt eveneens ten zeerste bemoeiiykt, doordat de provincie Luxemburg van ouds her het stiefkind was der Belgische regee ring. Niet alleen waren nergens voorraden van materiaal voor den wederopbouw voorhanden, maar zelfs de aannemers ont braken, die de noodige herstellingswerken hadden kunnen uitvoeren. Dit, gevoegd by het gebrek aan wegen, waarvan het ge ringe aantal door het doen springen van een 150 bruggen onbruikbaar was gewor den, stelde de leiding voor een byzonder zware taak. Bg de telling bleek, dat niet minder dan 5978 woningen gedeeltelgk en 1303 wonin gen zwaar beschadigd waren. 533 waren totaal vernield, alsook 16 openbare ge bouwen, 80 zwaar beschadigd en 168 ge deeltelgk onbruikbaar. Het eerste werk bestond in het her stellen der straatwegen, het dempen der antitankgrachten, het vrijmaken der rivie ren en het repareeren der gebouwen. Deze werkzaamheden werden aangevangen door middel van een systeem van voorschotten van het commissariaat-generaal en op 31 Dec. 1940 was reeds voor fr. 4.915.700. opruimingswerk uitgevoerd; 1.200.000 uren arbeid waren geleverd en het aantal werk- loozen was tot 250 gedaald. Thans, nu verschillende industrieën hun werkzaamheden hebben hervat, mag het werkloozenvraagstuk als volkomen opge lost beschouwd worden. Teneinde het herstelwerk met den mees ten spoed voortgang t.e doen vinden, word de provincie verdeeld in 20 zones, die leder onder een regionaal agent werken. Er is een twintigtal aannemers aanwezig, die elk in een zone tegen vaste vooroorlogsche tarieven werken. Onder hen werken thans een 800-tal gespecialiseerde arbeiders. Op deze wftze is men erin geslaagd reeds meer dan 5000 licht beschadigde woningen te herstellen. 40 zwaar bescha digde en 14 totaal vernielde woningen zgn reeds weder opgebouwd, terwgl voor het herstel van openbare gebouwen reeds meer dan een millioen werd uitgegeven. Naast al deze herstelwerkzaamheden zal thans ook een geheele reeks nieuwe wer ken worden aangevangen met het doel deze provincie, waar het vreemdelingen verkeer van zoo groot belang is, in betere verbinding met de rest van België te brengen. Op 31 December waren in dit opzicht reeds 60 ontwerpen voor een totaal van tien millioen franken aanbesteed of in studie. De plaataelgke banken geven zoodra de aanvraag door het provinciaal-commis sariaat ls goedgekeurd, aan de aannemers een voorschot van 50 of 60 procent van het bedrag tegen een rente van 1 procent per jaar totdat het geld door de bevoegde credietstelling van het commissariaat-ge neraal is ontvangen. Tot op heden werden 554 aanvragen voor een totaal van fr. 7.364.565.ont vangen en werden reeds 364 aanvragen uitbetaald voor een totaal bedrag van fr. 3.425.040.— doch door tusschenkomst van de plaatsetyke banken gaat dit bedrag in werkeiyicheid ver boven de vier mil lioen. Een ander punt, dat groote zorg wekte was de herbevolking der stallen met vee. Door de evacuatie bleek by den terug keer van de bevolking meer dan de helft van het vee verdwenen. Door nauwkeurig zoeken en rullen kon hiervan ongeveer de helft weer worden opgespoord, doch door de groote droogte in het begin van den zomer was op de hoogvlakte der Ardennen geen voeder voor het vee. De daar wonende boeren zouden al hun koeien aan DultschJand hebben ver kocht, indien het provinciaal-commissa riaat ook daar niet had ingegrepen. Door tusschenkomst van het nationaal instituut voor landbouwerediet ontvingen de boeren van de zuldeiyke hoven reeds voor meer dan fr. 500.000 voorschotten tegen een rentevoet van 2 procent, waardoor zy het noodige vee van de noordeiyken konden koopen. FRAUDULEUS GESLACHT AANGEHOUDEN. Ambtenaren van den crisis controle dienst te Zwolle zgn erin geslaagd een frauduleus geslacht varken op te sporen, dat werd vervoerd in een kist op de fiets, en was afgedekt metboerenkool. De ambtenaren kregen argwaan, door dat hen op eenigen afstand twee mannen d se rden met een kist boerenkool op de fiets, oogenschynig'k bestemd voor de vei ling. Uit de laatste kwam het varken te voor schijn. By onderzoek bleek, dat het varken ln Wghe was geslacht, alwaar bg huiszoeking nog een geslacht varken werd opgespoord. Het vleesch is in beslag genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2