De Prov. Staten van Zeeland bijeen. Balans- Opruiming Boekhandel D'huy Dammen m 3 S M S DE BEGROOTING VOOR 1941. Een blanco-crediet voor de bestrijding der tuberculose toegestaan. Mr. dr. Mes vraagt verbetering van de salarissen der ambtenaren. - Ged. Staten krijgen duurte- toeslag. De begrooting voor 1941 goedgekeurd. ■(UTTUa VAN WOBNBDAO./. Vervolg verslag van gisteren. Nadat mr. Dieleman de «prekers had beantwoord werd het voorstel ln stemming gebracht Het werd aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de hee ren Haage, De Milliano, De Lange, v. d. Ende, van Klinken, Wisse, De Looff, Eras mus, De Looze, Boender, Van der Feltz en Kodde. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot kwart voor 2. Na hfA>pening wordt een begin gemaakt met de artikelsgewjjze behandeling van het reglement van het waterschap „Het Vrije van Sluis". Het reglement wordt na een kleine wijziging zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Mr. Stieger wenscht den heer Dieleman geluk met dit belangrijk succes. Het voor stel ia zijn geesteskind, de vrucht van ja renlange studie. Spr. hoopt dat mr. Diele man veel genoegen van zijn schepping zal beleven. Spr. brengt dank aan den heer Magendans, die als chef van de tweede afdeeling zooveel werk voor de samenvoe ging heeft verzet. Ook de heer van Door- ninck, commies der afdeeling, dankt spr. hartelijk. Zonder hoofdelijke stemming worden goedgekeurd de wijziging der bijzondere reglementen van de waterkeering calami- teuze waterschap Tienhonderd-en-Zwarte van den calamiteuzen Adornlspolder, van de waterkeering calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens en van de waterkee ring calamiteuze Hoofdplaat- en Thomaes- polders. Bij het voorstel inzake wijziging van het polder-ambten, regiem. Zeeland '31, zegt de heer DE BAARE te hopen, dat Ged. Sta ten in de zomerzitting met afdoende voor stéllen voor de polderambtenaren zullen ko men. Z.i. mag het niet meer voorkomen, dat menschen na 30-jarigen dienst zonder meer worden ontslagen. De heer GOOSSENS vestigt er de aan dacht op, dat deze zaak niet zoo eenvou dig ia als zij er uit ziet. Aan de motie De Pauw zit heel wat vast. Ged. Staten zullen echter weer onmiddellijk aan den arbeid tijgen om in de zomerzitting met omlijnde voorstellen te kunnen komen. Na artikelsgewijze behandeling wordt de wijziging van het reglement goedgekeurd. Ook de wijziging van het reglement voor calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland werd goedgekeurd. Bij het voorstel inzake aanvaarding van het legaat van wijlen dr. Joh. de Hullu, zei mr. Dieleman, dat Ged. Staten deze schenking aan de provinciale bibliotheek met gToote erkentelijkheid hebben ontvan gen. Van verschillende kanten worden be langrijke documenten voor de bibliotheek ontvangen. Besloten wordt tot overneming van het wegvak BiervlietVerbindingsweg, tot overneming van het gedeelte weg in de gemeente St. Maartensdijk, tot overneming van het gedeelte weg van St. Annapolder naar het Zaamslagsche veer, tot het zich vereenigen met overneming door het Rijk van den provincialen weg van Draaibrug naar Sluis, tot onttrekking aan het open baar verkeer van een gedeelte van den Kortendijk in de gemeente Wolphaartsdrjk. Aangenomen wordt het voorstel inzake verleening van subsidie aan de Prov. Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose en kosten verpleging der lij ders aan open tuberculose. Vastgesteld werden de rekening en goed keuring verantwoording Provinciale in komsten en uitgaven over 1938; de jaar- stukken Provinciaal wegenonderhoudsfonds over 1939; de jaarstukken tertiaire we genfonds over 1939 en de wijziging be grooting Provinciale inkomsten en uitgaven voor 1939. DJE BEGROOTING 194L Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting 1941 zie dr. STAVERMAN, dat de bestrijding der t.b.c. alle zorg eischt. Er zfln in Zeeland al 20 meer lijders aan deze ziekte dan voorheen. Spr. zou Ged. Staten in overweging willen geven voor de bestrijding een blanco-crediet te openen. De heer VAN DER WART antwoordt, dat de bestrijding der gevreesde ziekte de volle aandacht van Ged. Staten heeft. Waar noodig, zal financieele hulp worden ver leend. Er zal een tweede tuberculose-arts hi de provincie worden aangesteld. De kos ten hiervan zal het Rijk dragen. Het op komende geslacht moet zoo min mogelijk Van dezen tijd lijden. Mr. BARON VAN DER FELTZ merkt op dat de Staten de oorzaken, huisvesting en ondervoeding, van t.b.c. niet kunnen weg nemen. Spr. kan zich niet vereenigen biet de gedachte, dat de Staten een blanco- crediet verleenen. Spr. is wel bereid, zoo veel mogelijk te doen. De heer VAN DER WART kan geen cijfer noemen. Hij vraagt in deze het ver trouwen der Staten. De heer ONDERDIJK onderschrijft het betoog van dr. Staverman ten volle. Er is reeds ondervoeding in Zeeland. Op dit ter rein ligt een groote taak voor de school artsen en huisartsen. Spr. vertrouwt dat Ged. Staten, zoo noodig, tot aanstelling van tydelyke schoolartsen zullen overgaan. Daarvoor is een blanco-crediet noodig. De heer VIENINGS vraagt Ged. Staten de Statenleden in de zomerzitting een over zicht te geven van de uitgegeven gelden. De heer VAN DER WART zegt, dat van Rijkswege waarschijnlijk iets zal worden gedaan in verband met het tekort aan schoolartsen in Zeeland. Mr'. BARON VAN DER FELTZ legt zich bij het blanco-crediet neer. De heer DE BAARE merkt op, dat Zee land op het schoolartsen-gebied erg ach ter komt. In andere provincies is al veel eerder geld voor dit doel uitgetrokken. Hij adviseert Ged. Staten niet te lang over dit onderwerp te studeeren. De heer DE LANGE vestigt in verband met artikelen in de kranten over het tb.c.- vraagstuk in Zeeland de aandacht op het woningvraagstuk. Blijkens uitlatingen van dr. De Stoppelaar en jhr. De Ranitz laten de woontoestanden in onze provincie zeer veel te wenschen over. Spr. vraagt of Ged. Staten hieraan hun aandacht willen wijden en of van Ged. Staten geen aandrang kan worden uitgeoefend op armbesturen en andere sociale instellingen om gezinnen te laten aansluiten by de stichting tot sana- torium-verpleging, die prachtig en goed koop werkt De heer VAN DER WART antwoordt dat er inderdaad nog veel krotwoningen in Zeeland zijn. De inspecteur der volksge zondheid heeft tot 10 Mei veel gedaan om daarin verbetering te brengen. Nu is dat niet meer mogelijk. De kwestie der arm besturen heeft al eerder de aandacht van Ged. Staten gehad. Een circulaire aan die instellingen heeft al goede resultaten af geworpen. Ambtenaarssalarissen. Mr. dr. MES spreekt over de salarissen der ambtenaren ter griffie. Deze zijn voor de lage ambtenaren te laag. Het verheugt spr. dat Ged. Staten nu een duurte-toeslag voorstellen. Waarom komen daarvoor ech ter ook de ongehuwde kostwinners niet in aanmerking? Spr. dringt op spoedige op lossing van de salaris-kwestie aan. Wel licht is er ook aanleiding om de salarissen der hoogere ambtenaren te herzien, want ook deze zrjn geenszins aan den hoogen kant, Spr. wil de salarieering niet afhanke lijk maken van den financieelen toestand der provincie. Op een rechtvaardig ar beidsloon bestaat een zeker recht Spr. stelt voor met ingang van 1 Jan. 1941 het salaris van een klerk te bepalen van 12001800, een toelage van 200 toe te kennen voor door Ged. Staten vast te stellen diploma's voor schrijvers en klerken verhooging van de periodieken voor schrijvers en klerken tot 200 per 2 jaar, de jaren als arbeidscontractant der prov. griffie op een gemeente-secretarie doorgebracht, te laten meetellen voor pe riodieke verhoogingen, ter beoordeeling van Ged. Staten. De heer VAN T HOFF kan zich ge heel accoord verklaren met de wijze waar op Ged. Staten de begrooting hebben opgesteld, Spr. hoopt, dat er niet te veel tegenvallers zullen komen. Over het voor- stel-Mes zegt spr., dat toelagen, voor di ploma's niet altijd gewettigd zijn. Voor sommige functies zijn nu eenmaal be paalde diploma's noodig, en het gaat niet aan daarvoor extra te betalen. Spr. is wel van oordeel, dat de lage salarissen der schrijvers spoedig moeten worden ver hoogd. De heer KODDE vindt het noodig aan de electrificatie ten plattelande uitbreiding te geven. De opvatting van Ged. Staten dat de kosten van algeheele electrificatie niet voor de P.Z.E.M. behooren te komen, maar voor de gemenschap, deelt spr. niet. De gemeenten zijn er niet om de moeilijkheden voor de P.Z.E.M. op te vangen. De P.Z. E.M. behoort Zeeland van electriciteit te voorzien, en aldus doende niet alleen de voordeelen te plukken. Over de bezoldiging der ambtenaren zegt spr. tegen herziening der salarissen op dit tijdstip bezwaren te hebben. Hij voélt meer voor duurtetoeslag. Intusschen kunnen Ged. Staten de geheele bezoldiging nader bekijken, en in de zo merzitting met voorstellen komen. De heer OUDERDIJK zegt over het voorstel-Mes, dat het zeer moeilijk is op korten termijn de onbillijkheden te vinden, en weg te werken. Nu is weer een voorstel tot partieele herziening ingediend, dat kans biedt nieuwe onbillijkheden te scheppen. Spr. raadt aan, dat Ged. Staten aan de hand van hét voorstel-Mes met eigen voorstellen zullen komen. In af wachting daarvan kan de duurtetoeslag gunstig werken. Spr. vraagt of de finantieele gevolgen van de oeververschuiving op Noord-Beve land voor rekening der provincie komen. Mr. ANDRIAAi\SE vindt vele salaris sen ter griffie inderdaad laag, maar als men ze vergelijkt met de locnen in het vrge bedrijf dan vallen ze nog wel mee. Hy geeft toe, dat hier en daar verhoo ging bepaald noodig is, doch dit moet dan niet geschieden in den geest als door de heer Mes is voorgesteld. Met dezen spreker is spr. het niet eens als hij zegt, dat arbeidsbelooning niets uitstaande heeft met de finantieele draagkracht van den wekgever. Spr. verzet zich ook tegen de poging, ongehuwden den duurte-toeslag te onthouden. De heer DE LOOZE heeft bezwaar te gen het voorstel-Mes. Hij deelt niet de opvatting van den heer van 't Hoff dat premies voor diploma's geen zin hebben. De heer van 't Hoff zou gelijk hebben als de onderhavige ambtenaren altijd direct werden benoemd in de functies, waar de behaalde diploma's in het salaris worden verrekend. Mr. baron v. d. FELTZ hecht weinig waardeering aan de begrootlng omdat zy noodwendig dikwyis op losse schroeven moet staan. De voorbereiding voor deze vergadering noemt spr. rommelig; vele stukken zyn veel te laat uitgekomen. Biy- kens de afdeelingsverslagen zijn Ged. Sta ten van verschillende kwesties niet zoo goed op de hoogte geweest als men over het algemeen van de leden van dit college gewoon is. Op enkele vragen is een zeer oppervlakkig, zoo niet een foutief ant woord gegeven. Ged. Staten kunnen niet alles weten, maar moeten zich ervoor hoe den zich met een Jantje van Leiden van sommige kwesties af te maken. Op deze wijze spelen zy met het vertrouwen der staten. Spr. waarschuwt ook tegen te vergaajidc pogingen- tot centralisatie; b.v. Inzake samenvoeging van gemeenten. Over de «alaria-kwestie zegt spr. het van a. tot z. eens te zyn met den -heer Onderdijk. Het voorstel-Mes grijpt te diep ln de bestaande salarisverhoudingen. Die zaak moet ernstig bestudeerd worden. Spr. meent overigens, dat de salarissen ln Heinkenszand op de secretarie, nog aan merkelijk lager zijn dan die op de pro vinciale griffie, (gelach). De heer VIENINGS is tevreden over de begrooting. Hij steunt het voorstel-Mes omdat een byzondere noodtoestand snel moet worden opgelost. Over de electrifi catie merkt spr. op, dat de P.Z.E.M. haar doel moet nastreven zonder teveel enghar* tlgheid. Over de reisgelegenheden naar Zeeuwsch-Vlaanderen heeft spr. klachten. Zijn reis van Clinge naar Goes e.v. heeft 8 uur geduurd. De heer VAN T HOFF stelt, mede na mens andere statenleden voor den leden van Ged. Staten duurte-toeslag toe te kennen in denzelfden geest als voor de ambtenaren der provincie door haar wordt voorgesteld. De heer DE LANGE juicht dat voorstel toe. Hij zegt groote waardeering te heb ben voor het werk van Ged. Staten. Deze tijd eischt van hen, en van de ambtenaren zeer veel werk. In deze erkentelijkheid be trekt spr. ook het vroegere lid van Ged. Staten, den heer van Bommel van Vloten. Aangaande de salarieering dringt spr. aan, rekening te houden met het kindertal. Hg adviseert meer aan gezinspolitiek te doen. Verder vraagt spr. by aankoopen voor de provincie in de eerste plaats aan de Zeeuwsche zakenlieden te denken. Tenslotte stelt hy voor den stoomboot- dienst Neuzen-—Vllssingen op te heffen. De heer LOCKEFEER is van opvatting, dat bij de salarieering een ethisch mini mum moet gelden. Spr. verzoekt de ver bindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen goed ln het oog te houden. De laatste twee weken was Oostelyk Zeeuwsch-Vlaanderen even onbereikbaar als Nova Zembla. Had by den aanleg van de prachtige haven in den Perkpolder niet voorkomen kunnen worden, dat*zy zoo spoedig bevriest? Over de verbinding MechelenTerneuzen zegt spr. dat binnenkort de provincie en tal van gemeenten verzoeken om subsidie voor die lyn zullen bereiken, Hy verzoekt Ged. Staten er welwillend tegenover te staan. De heer DE BAARE vraagt de be middeling van Ged. Staten opdat de Olie slagerspolder van electriciteit zal worden voorzien. De bewoners kunnen de ge vraagde garantie niet betalen. Antwoord Ged. Staten. Mr. STIEGER dankt voor de waardee- rende woorden aan het adres van Ged. Staten. Hy zegt dat zy noodgedwongen tot verhooging der opcenten zyn overge gaan. Over de begrooting kan niet veel worden gezegd, omdat zy Inderdaad op menig punt een slag in de lucht maakt. Spr. is het met den teer v. d. Feltz eens, dat te ver doorgevoerde centralisatie ver keerd is. Sommige centralisaties worden echter opgelegd. Over den duurte-toeslag zegt mr. Stieger, dat Ged. Staten hebben gemeend geen onderscheid te moeten ma ken tusschen gehuwden en ongehuwden. Het voorstel-Mes is te onverwacht geko men. Het is gevaarlyk omdat het een partieele herziening in houdt, Spr. hoopt dat mr. Mes zyn voorstel in handen van Ged. Staten zal stellèn. In de zomerzitting zullen Ged. Staten met voorstellen aan gaande de salarieering komen. Een com missie daartoe is zelfs reeds uit Ged. Staten ingesteld. Destijds hebben de staten zelf een toeslag voor diploma's verworpen. De kwestie kan echter opnieuw onder oogen worden gezien. Den sprekers over electriciteit antwoordt mr. Stieger, dat de P.Z.E.M. op dit oogen- blik alles doet om overal, waar mogelyk, electriciteit te brengen. Het fonds voor onrendabele aansluitingen zal aanmerke lijk zwaarder worden aangesproken dan ooit het geval is geweest. Met de electri- catie van de geheele provincie zouden ech ter ontzaglyke kapitalen gemoeid zijn. De P.Z.E.M. gaat met de uitbreidingen zoover zy kan, en zoover mogelyk is in verband met de schaarschte aan mate rialen. Aan de verbeteringen met Zeeuwsch- Vlaanderen wordt alle aandacht besteed. Dat de laatste weken niet naar Perkpolder is gevaren, komt omdat men zuinig op het materiaal moet zyn. Er zyn geen reserve schepen, en dus mag men niets reskee- ren. In normalen tyd zou het ys geen beletsel hebben gevormd. De kosten van den dijkval op Noord-Beveland komen voor 2/3 voor het Ryk, voor 1/3 voor re kening van de provincie. Met den wensch van den heer De Lange inzake het koopen by ingezetenen der provincie zal zooveel mogelyk rekening worden gehouden. Tot den heer Lockefeer zegt spr., dat voor de lijn MechelenTerneuzen reeds een subsi die is verzocht van 18.600. Deze zaak wordt met het Rijk overleg gepleegd. Het voorstel-Staverman om voor de be- stryding der tuberculose een blanco-cre diet te verleenen, wordt zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Het vooretel-De Lange tot opheffing van den stoombootdienst Neuzen-Vlissingen, en het voortttol-Mes Inzake herziening der salarisverordening voor ambtenaren in dienst der provincie, wordt in handen ge steld van Ged. Staten. By de artikelsgewijze behandeling der verschillende begrootingen dringt de heer Ouwehand erop aan, dat de tram by het station Vlissingen zal wachten op aan komst van den laatsten trein. Mr. STIEGER antwoordt, dat na een bepaald uur niet meer mag worden gere den. Als men hier de vonken-kwestie zou oplossen, zooals in Den Haag is geschied, zou een geheel nieuw net noodig zyn. De heer LOCKEFEER vraagt of het subsidie voor den auto-dienst Hulst Graauw, nu de dienst is overgegaan aan de Z.V.T.M., nog wordt toegekend. De heer GOOSSENS antwoordt dat deze zaak nog niet is afgewikkeld omdat de gemeente Hulst de kwestie slepende heeft gehouden. De heer DE BAARE merkt op, dat 7500 subsidie is verleend aan de land bouwschool te Middelburg zonder dat de provinciale staten er in gekend zyn. Hy adviseert Ged. Staten voortaan meer den gebruikeiyken weg te bewandelen. De VOORZ, zegt zulks toe. Een en van licht beschadigde en verschoten Boeken voor sterk verlaagde prijzen Badhuisstraat 15 Vlissingen. DE MELKVOORZIENING VAN DE GROOTE STEDEN. Een Ingewikkelde en moeliyke organisatie. Aanvoer van 4.9 millioen liter uit andere provincies. In een onderhoud met den heer G. J. Blink, voorzitter van de algemeene ver eeniging voor Melkvoorziening, heeft deze aan het AN.P. belangwekkende mededee- lingen gedaan met betrekking tot de voor ziening van consumptiemei k in de groote steden. De heer Blink wees er allereerst op dat de voorziening binnen den zoogenaamden groote-steden-driehoek, het „wettelijk ge bied" wordt verzorgd door de melk, af komstig van boerderyen, die hierbinnen gelegen zyn, of dichtby. In dit gebied nu wordt de daling van de melkopbrengst tengevolge van het gemis aan voldoende krachtvoer sterker gevoeld rian daarbuiten, elders hier te lande. Daar brengt de veehouderij niet zooveel con- sumptiemelk opdaar worden ook andere zuivelproducten gemaakt. En daarvoor is het gebruik van krachtvoer niet zulk een eerste vereischte. Het gemis ervan wordt daar minder gevoeld. De melkproductie is dus in het wette- lyk gebied relatief sterker gedaald dan elders. Toch tracht de algemeene veree niging voor melkvoorziening den aanvoer op honderd procent van den normalen aan voer te houden, daar het aankoopen van melk uit Friesland en Groningen, Drente, Overijsel, uit Noord-Holiand, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant. Deze melk moet dus aangevoerd worden uit de zoogenaam de zuivelprovinciën. Men is klein begonnen, met een matigen aanvoer per week, maar die aanvoer is reeds gestegen tot 4.9 mil lioen liter in de week van 5II Januari. Alle mogeiyke autotractie moet worden ingeschakeld voor dit abnormale melkver- voer met tankwagens en verder geschiedt het melktransport met melkbussen. Soms is een gering aanvoer met motorbooten mogelyk. Er is vaak vertraging. Maar men moet zich behelpen, meest met oude auto's. Gladde wegen, sneeuw val, het verbod om te ryden tusschen 12 en 4 uur, de moeilykheden by veren en bruggen, dat alles veroorzaakt bij herha ling veel vertraging in den aanvoer. En dan komt het dikwyis voor, dat de melk- auto's moeten bltfven staan tot des och tends vier uur. Er wordt van vele zyden alle mogeiyke medewerking ondervondende melkaan- voer echter van elders stuit op te vele en te moeilijke belemmeringen. De ruim hon derd auto's, welke de melk moeten aan voeren over groote afstanden, kunnen door de weersomstandigheden het zware werk niet altyd even vlot aan. Vandaar dat de AV.M. er niet steeds in slaagt het percentage van 100 te hand haven. Ze heeft te doen met een zeer subtiele organisatie. En dan moet wel eens met een lager percentage genoegen worden genomen. Groot zyn de beperkingen ech ter niet, en zonder de A.V.M. zou het pu-" bliek er wel heel wat minder gunstig aan toe zyn. Als de toestanden normaal waren, zou den de bezwaren reeds in Februari ver dwenen zyn. Maar verwacht wordt dat de boeren het er op hebben aangelegd, hun koeien later dan gewoonlijk aan het kal ven te hebben, opdat ze in de weide volop de voeding kunnen vinden, welke ze nu, wegens gemis aan krachtvoer ontberen. Dan zal het vervoer van melk over verre afstanden niet meer zoo noodig zyn. Im mers, in het wettelyk gebied .blyft het aantal boerderyen vrijwel constant. WEGWIJZER VOOR NEDERLANDSCIIE ARBEIDERS IN DCITSCHLAND. Als uitgave no. 2 is van het Rijks arbeidsbureau een wegwyzer verschenen voor hen, die in Duitschland gaan werken. Na een aantal raadgevingen voor het veiblyf in Duitschland en een opsomming van goederen, welke kunnen worden mee genomen, volgt een aantal lessen met werkstukken, waaruit de arbeider op zeer practische wijze zich op vrywel elk ge bied in de Duitsche taal verstaanbaar kan weten te maken. Ten slotte bevat het boekje woorden- ïysten voor verschillende beroepen. ander is het gevolg van den brand ln de griffie en van de verhuizing. Het is een uitzonderings geval. Het voorstel om ook de leden van Ged. Staten te doen deelen in den voorge stelden duurtetoeslag wordt aangenomen. Hierna worden z.h.st. goedgekeurd de begrootingen 1941 van de provinciale stoombootdiensten, het provinciaal wegen fonds, het provinciaal wegenonderhouds fonds, het tertiaire wegenfonds en de pro vinciale inkomsten en uitgaven, voorts voorstellen van Ged. Staten tot wyziging van de verordening tot regeling der be zoldiging van de ambtenaren in dienst der provincie Zeeland, toekenning van duur tetoeslag en heffing van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Het voorstel tot het aangaan van een leening van ten hoogste 500.000 ten be hoeve van de kapitaalverstrekking aan de P.Z.E.M. wordt aangenomen. De VOORZ. sluit om 6 uur de by'een- komst. REDACTEUR J. A. VAN DIXHOORN. Ditmaal bieden we onzen lezers het volgende fraaie stukje problematiek van Zeeuwsch-Vlaamschen bodem, dat door den auteur aan de Redactie werd opgedragen, ter oplossing aan. AuteurA. J. VEHHAGE, Schoondyke l X ft 4 ft §§l u m m s m m li s fff B WÉ. 11 2 ii in 9 B 81 11 g n v//////. §t m 8 §1 S ii H! 81 46 47 48 49 Cyferstand Zwart 12 schijven op 610, 13, 15, 16, 18, 19, 24 en 25. Wit 13 schyven op 21, 27, 30, 31, 35, 38, 40 en 43—48. Als steeds Wit begint en wint Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 5 Febr. a,s. by de Redactie der Prov. Zeeuwsche Crt. onder motto Dam- rubriek. Party No. 85. Uit het Kampioenschap van Zeeland 1938. De volgende party is uit den stryd 9m den Zeeuwschen titel en werd op 12 Maart 1938 te Goes gespeeld tusschen de heeren J. A van Dixboorn te Beverwijk met wit en A. Deurloo te Nieuwdorp met zwart. Wit: Van Dlxhoorn. Zwart: A. Deurloo. 1. 3429 19—24. Even goed als bet ge bruikelijke 19—23. 2. 4034 1419 3. 4440 2025. Gaat reeds tot vereen voudiging over. 4. 29X20 25X14 5. 5044 18—23 6. 33—28 12—18 7. 39—33 7—12 8. 44—39 14—20 0. 31—27 10—14. Na deze openingszetten is het karakter der Hol- landsche party ontstaan. 10. 3430 410. Een zwakke zet. Sterker is 2024. 11. 30—25 1—7 12. 37—31 17—21 13. 31—26 20—24. De juiste zet. 14. 26X37 11X31 15. 36X27 14—20 16. 25X14 9X20 17. 41—37 10—14 18. 46—41 5—10 19. 41—36 20—25 20. 3731 De strijd ontwikkelt zich over de beide vleugels. 201520 21. 31—26 10—15 22. 42—37 6—11. Een eigenaardige zet, die een verzwakking van den rechtervleugel beteekent. 23. 37— 31 2429. Zwart gaat tot den aanval over. 24. 33X24 20X29 25. 40—34 29X40 26. 35X44 14—20 27. 39—33 20—24 28. 4439 23—29 29. 47—42 29—34 30. 39X30 24X35 31. 43—39 18-23 32. 45—40 35X44 33. 39X50 1117 34. 2721 Natuurlyk Wint daardoor tempi. 3416X27 35. 31X11 7X16 36. 36-31 15—20 37. 31—27 20—24 38. 28—22 Wit komt nu gevaarlyk opzetten over den linker vleugel. 3824—30 39. 22—17 12 X 21 40. 26X17 8—12 41. 17X8 3X12 42. 27—21 16X27 43. 32X21 13—18 44. 42—37 12—17 45. 21X12 18X7. Zwart: A. DEURLOO, Nieuwdorp. 12 8 4 6 li si gj Hl 11 18 fH fj Uil ÜI1 s sas Hf S m SBB SU m 2 8 11 B li fe Hf! 11! II1ü B Ut 8 ii 46 47 48 40 50 W'itVAN DIXHOORN, Beverwyk.. (Wordt vervolgd.) Oplossing probleem DE VROOM. Dit in onze rubriek van 31 Dec. j.l. aan geboden vraagstuk had den volgenden stand Zwart 7 schyven op 8, 19, 24, 29, 37, 39 en 43. Wit 8 schijven op 21, 22, 27, 30, 36, 40, 48 en 50. De fraaie ontleding luidt aldus3631 37X28 (meersl.); 27—222 24X44 (meersl.); 22X2 dam 4449; 2—35 89-44 (het eeni- ge); 48X39 44X33; 50—44 49X40 en 35x6. Speelt zwart inplaats van 4449, 4389 dan volgt 2—16 89—43; 50x39 43X34; 48—43 49X38 en 16x25. Een fijn stukje van dezen onuitputtely- ken problemist. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren D. L., v. d. M. en G. P., allen te Vlissingen, W. B. en A. M. v. H., beiden te Middelburg, A C. en H. M. S., beiden te Goes, A W. K. en J. K., beiden te Kapelle, D. L. te Oostburg en A J. V. te Schoon dyke. Nagekomen oplossing van het probleem De Vroom uit onze rubriek van 28 Dec. ont vingen we nog van den heer G. P. te Vlis singen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7