STADSNIEUWS Vlissingen U ZIET ER SLECHT UIT Kerknieuws STADSNIEUWS Middelburg. Burgerlijke Stand Rechtszaken Van onze Boekentafel De Provinciale Zeeuwsche Courant STADSNIEUWS Goes. DE CENTRALE KEUKEN TE VUSSINGEN. DB REDDINGSMIDDELEN DER V.R.B. De secretaris der V.R.B. schrift ons: Verschillende reddingsmiddelen, eigen dom der V.R.B., vooral reddingsboelen met lijnen, blijven maar steeds verdwenen in de donkere nachten. In één geval was de boei met lijn reeds den tweeden nacht na de vervanging weer uit het kastje ver dwenen. Het wordt voor de V.R.B. op deze wijze onmogelijk, er voor te zorgen, dat de gebruikelijke reddingsmiddelen steeds op de gevaarlijke plaatsen aanwe zig zijn. Willen de daders, die zeker niet weten, wat ze doen, bedenken, dat het leven van een medemensch van hun ondoordachte daad kan afhangen? Wellicht maken ze dan van de lange duisternis gebruik, om de bedoelde reddingsmiddelen weer op hun plaats terug te brengen. ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft U voelt u opge blazen, u raakt verstopt, üw lichaam Is ver giftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn siecnts lapmid delen. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze litei lever-ga' vrü te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover troffen om de lever-gai te doen vloeien Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.75. 12 LEVER-PILLETJES EEN KRANIGE DAAD BELOOND. Op 6 Januari j.l. zakte de kleine Ella Bosselaar door het toen nog zwakke gs van den watergang bij Goed Wonen, alhier, en verdween in ae diepte. De 15-jarige Gilles Boucherie, Hoogeweg 38, had het ongeval gezien en wist door plat op het ijs te gaan liggen, de kleine te grijpen toen zij weer boven kwam. Voor deze kranige daad, die met goeden uitslag werd be kroond, is hem gisteren vanwege het be stuur der V.R.B. een diploma en een polshorloge met inscriptie uitgereikt. WAAGHALZERIJ. Nu de dooi doorzet, laat het $js in den watergang aan de kanten los, zoodat er flsschotsen ontstaan. De jongens in de om ving van „Goed Wonen" hebben thans een spelletje bedacht, dat misschien aardig kan zijn, doch vrfl gevaarlijk. Zij springen van den walkant op een schots en maken hier mee een „reisje". Verschillende waaghalzen hebben op deze wijze reeds kennisgemaakt met het ijskoude water en liepen een nat en bemodderd pak op. Bovendien is het gevaar onder een gsschots te geraken, lang niet denkbeeldig. De jongens doen daarom maar beter zich met andere, minder gevaarlijke spelletjes te vermaken, voordat er ongelukken ko men. GEVONDEN VOORWERPEN. De commlsaris van politie te Vlissingen, maakt bekend, dat aan zijn bureau zijn ge deponeerd: eeu groot aantal dames- en heerenrijwielen; bruine sportportemonnaie met eenlg geld, Lipssleutels met ketting; en dat inlichtingen zijn te bekomen om trent: zilveren ring met rooden steen bij Van der Hoeven, Winkelmansstraat IS; sleutelketting met jleutel bij Amadio, Bel- lamypark 40; linker bruine glacé kinder handschoen by Amadio, Groote Markt; zakdoek by Wegeling, Noordstraat 44; jonge zwarte hond bg J. H. Kapelle, Ro zengracht 38; rgwielbelastingmerk bij Hol- laers, Oude Vlissingscheweg 156; blad wijzer van boek bij W. Flipse, Eedestraat 25; wollen handschoen bij C. Dekker, Verk. Quakkelaarstraat 99; pak met 17 kolen- zakken, bij Wagenaar, Zaaihoek 4; blau we wollen handschoen bij Eiff, Kolvenier- straat 11; groene kinderwant bij M. Bel- froid, Nieuwstraat 13; zilverbon bij J. de Jonge, Scheldestraat 14; 2 theebonnen en 2 zeepbonnen by J. Stroo, Noordstraat 19; zilveren armband bij Donze, Kesteelstraat 87; gezangenboekje bij de Waard, Bloemen- laan 50; zakmes bij de Voogd, Verk. Quak kelaarstraat 49; rgwielbelastingmerk bij Bertijn, Scheldestraat 33; Lipssleutel no. 3259 bij Ligteringen, Paul Kruger- straat 20; sigarenaansteker bij C. van Vlaanderen, Badhuisstraat 113; algemeen distributieboekje bij van Opbergen, Bone- dijkestraat 32; wollen kinderhandschoentje by Eversdgk, Koudenhoek 1; paar lederen handschoenen bruin met trekbandje by G. Vervenne p.a. firma Meuwse, Walstiaat 66; rechter glacé handschoen by E. de Jonge, Palingstraat 8; paar pantoffels bg J. Kamermans, Vlissingschestraat B 277 te Koudekerke; padvindersriem by De Lege, Badhuisstraat 104. Da. Ia. v. Loon. Maandag herdenkt ds. L. v. Loon, pre dikant by de Geref. Kerk van Scherpen- zeel, den dag waarop hg voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. Lambertus van Loon werd 11 Aug. 1874 te Zwyndrecht geboren, in 1900 candidaat geworden bevestigde wglen ds. A. Doom van 's-Gravenhage hem 27 Jan. 1901 te Zegwaart in zyn eerste gemeente. In 1906 vertrok de jubilaris naar Koudekerke welke standplaats hij in 1916 met Aar- landerveen verwisselde om 14 Oct. 1923 intrede te dóen in zijn tegenwoordige ge meente. Uit bovenstaand gebouw dat op den hoek HendrikstraatEmm astraat te Vlis singen zal verrgzen, zullen binnenkort de geuren van een smakeiyken stamppot en heerlgke „snert" opstijgen en de reuk organen der voorbggangers streelen. Het is een van de vele centrale keukens die thans door het Rijk in verschillende plaat sen in het land worden gebouwd, teneinde in verband met de tgdsomstandigheden dageiyks voor duizenden centraal een war men maaltgd te kunnen bereiden. Tegen betaling van een klein bedrag en event, afgifte van een vleeschbon, zal men daar lederen dag een portie stamppot of soep, al naar gelang van het menu-van-den-dag, kunnen bekomen. Het ligt ook in de bedoeling in verschil lende deelen der stad zgn. verdeelplaatsen in te richten, die ten hoogste 10 minuten van de consumenten verwyderd zullen zgn, zoodat men niet allemaal naar de keuken in de Hendrikstraat behoeft te komen. Een van de verdeelplaatsen wil men naar het schynt op het terrein van „de Schel de" vestigen, zoodat arbeiders die tus- schen den middag niet naar huis kunnen, daar hun warm „prikje" kunnen krijgen. Zoodra de weersomstandigheden gun stig zgn, zal met den bouw worden be gonnen. De Vlissingsche aannemer die hiermee belast is, zou reeds vorige week daarmee aangevangen zijn, doch door de vorst en den sneeuwval is dit uitgesteld moeten worden. De keuken zal na ongeveer twee maan den in gebruik kunnen worden genomen. Alle keukens worden, behoudens een en- Damesafdeeling Roode Kruis. By de afdeeling Middelburg van het Ned. Roode Kruis zgn bevorderd van help ster tweede klasse tot helpster eerste klasse mej. A. J. den Boer, mevrouw J. Grool-Heine en mevrouw A. Kentin-Kos- ter en van helpster derde klasse tot help ster tweede klasse de dames J. Blazer, B. Joziasse, R. van Thiel-Berghuis en P. Verkleg. DE BOUW VAN HET ABATTOIR GEGUND. De bovenbouw van het abattoir is ge gund aan de firma P. F. Voet en P. F. de Waal, te Kloosterzande, die op 9 Januari de laagste inschrijvers waren en wel voor 75.000. Deze gunning heeft plaats gehad onder nadere goedkeuring Van het Werkfonds. EEN VRIJE MIDDAG VOOR DE KAPPERS? Het bestuur der afdeeling Middelburg van den Nederlandschen Kappersbond heeft zich met een adres gericht tot den ge meenteraad, waarin verzocht wordt te be palen, dat de kapperszaken des Maandags middags na 1 uur gesloten moeten zgn, doch zulks alleen voor zoover het betreft het verrichten van kappers- en/of barbiers werkzaamheden en zulks met uitzondering van de week van het Paasch- of Pink sterfeest, den Maandag in de week voor Kerstmis of Nieuwjaar, alsmede den Maan dag vallende in de week van een nationa- len of plaatselgken feestdag. Van de 29 kappers hebben zich 26 uitge sproken voor een middagsluiting o.a. om dat men aan de bedienden een vrijen mid dag moet geven, wat vooral voor den patroon met één bediende moeiiykheden oplevert. By het adres is een lijst voorgelegd van 162 gemeenten met een totaal van byna 5 millioen inwoners, waar een regeling als nu voor Middelburg wordt verzocht reeds bestaat. In Zeeland bestaat de regeling alleen te Vlissingen, waar de zaken des Maandagsmiddags gesloten zgn. VelLingsvereeniging „Kapelle-Biezellnge" en Omgeving. KAPELLE-BIEZELINGE. 22 Jan. 1941. Goudreinetten 2030, Jonathan 22, Erm- gaard 1215, Bellefeur 1523, Comtesse de Paris 1726, Kleiperen 922, St. Remy 1419, Pondsperen 13, alles per 100 kg. Groenten Spruiten 2529, pdei 910, Breekpeen 4, Roode kool 7.30, alles per 100 kg. kele uitzondering, gebouwd in twee typen, nl. voor 4000 personen en voor 6000 per sonen. Vlissingen krijgt er een voor 4000 personen, d.w.z. er zullen per dag 4000 porti-es bereid kunnen worden. De gebouwen zgn bedoeld als noodkeu- kens, zoodat deze eigeniyk in hout ge bouwd hadden moeten worden. Door de schaarschte aan hout kon hieraan voor de 50 te bouwen keukens niet gedacht wor den. zy worden daarom, wat de muren betreft, gebouwd van metselwerk, doch in verband met de tgdelgkheid worden de muren slechts 11 cM. dik gemaakt. De daken worden om dezelfde reden ook niet van hout, doch van bims' beton ge maakt. De geheele bouw is zoo sober mogelijk opgezet In het middengedeelte bevinden zich de noodkeuken en de schoonmaakruimte. Bo ven een gedeelte van de schoonmaakruim te is de aardappelbunker geprojecteerd. Onder den bunkeruitloop wordt dan de aardappelschilmachine opgesteld. In de schoonmaakruimte wordt verder eén groo te spoelbak geplaatst voor het wasschen der groenten. Op het bordes in de kookkeuken wor den dan de kookketels draaibaar opgesteld, terwfl hieronder de wachtketels worden geplaatst. De keukens worden centraal verwarmd. Ter weerszijden van de kookkeuken ko men van het eten. Deze worden zoo ge- men van he teten. Deze worden zoo ge maakt dat het publiek door verschillen de deuren in- en uitgaat, zoodat het uit- deelen een vlot verloop kan hebben. Over de keuken valt echter nog veel VLISSINGEN. Ondertrouwd: W. Boendermaker, 25 jr. en N. K. Verstraate, 23 jr.; A. J. de Buck, 23 jr. en M. M. Telleman 23 jr. Overleden C. van Tatenhoven, 86 jr., wede. van J. J. Lute; E. F. Schets, 4 nind.; H. M. P. Kannegieter, 91 jr., wede. van J. de Barge: W. de Vries, 66 jr., man van A. S. Smith,; L. F. Adam, 81 jr. man van J. J. M. P. C. Dunnes. OOST EN WEST SOUBURG. Van Woensdag 15 t/m Dinsdag 21 Jan. Geboren: Catharina, dochter van M. Hoogesteger en Th. C. Koole. Overleden: Michiel Joziasse, 78 jr., man van S. Wis3e; Johannes Hendricus Theo- dorus Meertens, 7 maanden, zoon van Th. M. J. H. Meertens en G. J. Aarden; Marinus Hoogesteger, 65 jr., man van P. Paauwe. Ondertrouwd: T. Radings, 26 Jr. en A. Pugpe, 17 jr.; P. Bosdyk, 24 jr. en J. E. de Nooger, 21 jr. Dertig Jaren in de gevangenis gezeten en er nog niet genoeg van. De 68-jarlge C. J. G., die reeds 30 jaren en 8 maanden gevangenisstraf achter den rug heeft wegens diefstallen en insluipin gen. is door de Haagsche rechtbank ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf we gens het stelen van bankbiljetten in het bestedelingenhuis, waar hy was opgeno men omdat hg zonder middelen van be staan was. Het Hof heeft dit vonnis be vestigd. MARIA SPEERMALIE door Herman Teirlinck. Uitg. Wereldbibliotheek, Am sterdam. Herman Teirlinck verhaalt hier de le vensgeschiedenis van Maria Speermalie, de erfdochter van de Heeriykheid 't Hom- veld. Maria is onstuimig, stoer en hangt met heel haar hart aan 't Homveld. Ze begaat veel zonden, maar toch weet ze zich tegen over familie en personeel hoog te houden. De geschiedenis van deze niet alledaag- sche vrouw, die haar man vermoord, hart- stochtelgk op één harer knechts verliefd is, en na haar roekelooze jonge jaren toch nog een kalmen levensavond heeft, wordt vlot en boeiend verteld door den beken den Vlaamschen schrijver van „Het Ivoren Aapje". meer te vertellen. Er is ook een vleesch- houwerg, die geheel volgens de eischen van de vleeschkeuringset wordt inge richt. De kookketels hebben elk een Inhoud van 500 liter en werken volgens een nieuw systeem. Als de ketel met ongekookt voedsel is gevuld, wordt stoom ingeblazen. Hiervoor wordt elders in het gebouw een stoomontwikkelaar opgesteld met een ko- lenbergplaat"? er naast. In den ketel wor den dan dé spijzen gekookt door de warm te, die vrijkomt bg het condenseeren van den stoom. De hoeveelheid water, die daar door by het eten komt, is veel geringer dan dat het eten op de gewone wgze met water wordt opgezet Hierdoor g" an be langrijk minder voedingsstoffen verloren. Is de inhoud gaar, daft wordt de ketel om- gekipt en geledigd in den lager staanden wachtketel. Deze ketels hebben een dub belen ma' tel, waartusschen stoom kan worden toegelaten om de spyzen warm te houden, In de wachtketels wordt de stamp pot bereid en warm gehouden tot met de uitgifte wordt begonnen. Verder zijn er nog ketels voor het bra den van vledfech en het bereiden van en kele groenten, b.v. uien. Deze worden met gas gestookt Indien de aanvoer van aardappelen en groenten door bgzondere omstandigheden enkele dagen wordt onderbroken, kan het bedrijf uit eigen voorraden worden gaande gehouden, waarvoor dan bergplaatsen in het gebouw aanv.ezig zyn. Tenslotte komen er nog twee lokalen voor het in 'ontvangst nemen van distri butiebonnen «n gelden, tusschen welke twee ruimten een administratiekantoor zal komen. Het geheele gebouw zal een lengte van 18.36 M. en een breedte van 14.07 M. kry- gen. Het nut van adverteeren. Er waren eens twee winkeliers. Zij heetten Jaap en Steven. Zg dreven zaken in het kleLn Waarv an zy moesten leven. Toch droomden zy van grooten bloei En uitgebreide zaken, En beiden dachten midd'len uit Om tot dat doel te raken. Jaap dacht„Als ik wat winnen wil, Dan moet ik ook wat wagen, Dan moet ik adverteeren gaan Zoo noodlg alle dagen 1 Dan kykt geen sterv'ling in de krant, Of mün naam moet hy lezen Dan ziet hy telkens weer opnieuw Bg Jaap daar moet je wezen V' ^Zoo dacht en deed de wijze man, Maar niet alzoo deed Steven Hij was een man van ouden t\jd Voorzichtig in zyn streyen I Hy gaf geen cent onnoodig uit, Nooit zou hy adverteeren „Mgn vader heeft het nooit gedaan, Waarom zou ik het probeeren De menschen, die myn klanteu zyn, Die zullen dan wel blyven Die loopen toch niet uaar de lui, Die in de kranten schryven I" En ging hy 's avonds bg zyn haard De advertenties lezen, Dan sprak hy „Centen weggegooid 1 Ik zal zoo gek niet wezen 1" En zoo werd Steven nimmer ryk, Maar Jaap, die adverteerde, Kreeg nieuwe klanten met den dag En zyne zaak floreerde is voor de geheele provincie Zeeland •vd; aangewezen advertentie-orgaan. GROOTE BUBLiCI'i'iiillÖvyAAlVUUj. - NIET DUUR. Komt dageiyks in 15.800 gezinnen van betalende abonnés. NIEUWD0RP. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent M. lfcfi KOK. DE OVERVOLLE AUTOBUS. Ach ja Vorige week Dinsdag. Aan de Koepoortstraat staat een heel legertje menschen op de verschillende autobussen te wachten. Als de bus binnen komt, hebben wy het geluk, dat ze recht voor ons stopt. Nadat de passagiers uit gelaten waren, stapten wy als één der eersten naar binnen. Met achter ons den heerlaten wy hem X. U. Z. noemen. Hij neemt met een zucht van voldoening een hoekplaatsje in beslag. Even kykt hy de zaak aan. De bus stroomt vol. Er komt geen einde aan den stroom. De menschen hangen over elkaar, maar toch tevreden, dat ze „binnen" zgn. „Dat wordt toch te bar", moppert de heert X. IJ. Z. „Zou dat nu mogen Zoo'n volgepropte autobusDat wordt levensgevaarlykAlsjeblieft, nóg meer er bg 1" De heer X. U. Z. kykt ons aan, .als ver wacht hij antwoord. „Ach jamompelen wy. „Neenzegt de heer X. U. Z., „daar moest u eens iets over in de courant zetten Deze week Dinsdag. Aan de Koepoort hetzelfde beeld. Weer stopt de autobus en we werken ons wat naar voren, want wg moeten slechts een pakje in ontvangst nemen. Als wg dat hebben trekken wg ons terug en maken plaats voor de opdringende schare. De menschen stroomen weer de bus in. Doorloopen Ze kunnen niet meer door- loopen. Hoe 't mogelgk is begrgpen wg niet, maar ze gaan er allen in. En de deur kan ook hog dicht Dan komt, gehaast, mgnheer X- IJ. Z. aan. Hy trek de deur open. „Vol,'eivol, mgnheer klinkt hem tegemoet, maar de heer X. IJ. Z. plaatst zyn eersten voet op de treeplank. Het hoofd van den chauffeur verschijnt onder den arm van een passa gier door. „Gaat niet hoor", roept hg. „Deur sluiten Het hoofd verdwgnt weer. „Neem maar 'n taxi l" hooren wg. Een ander (zeker e- n kennis) roept„Huur een fiets X. U. Z. „Een taxi? 1" uit de heer X. U. Z. ver ontwaardigd. „Kost tien pop„Een uur fietsen in dit weer1" Intusschen wringt hg zich nog verder naar binnen. Trekt de deur dicht. De bus gaat rgdcn. De deur gaat veer open, maar de arm van den heer X. IJ. Z. trekt de deur opnieuw dicht Nu met een vinnlgen slag. En de deur blijft nu ook werkeiyk dicht De bus rydt verder Naast on3 staat een heer, die dit alles ook even aangekeken heeft „Neen maarzegt hy verontwaar digd. „Datdat moest niet magge Zoo gebeuren de ongelukken-Daar moest u toch eens iets over in de courant zetten...... Wg hooren een zucht „Ach jaach ja VIER RIJWIELEN GESTOLEN. Van den heer N. B. van B. alhier werd een .rijwiel gestolen, dat eenigen tyd onbe heerd in de Wijngaardstraat stond. Een zelfde lot onderging het rywiel van den heer J. M. T. te Wilhelminadorp, dat on beheerd aan de Van der Goeskade stond. Voorts werd de transportfiets van C. van H. alhier, die voor een pand op de Groote Markt stond, gestolen, en tenslotte ver dween ook nog het rgwiel van mej. A. S. van E. uit een openstaande gang 4an de Groote - Markt De Goesenaar, wiens rgwiel nog niet gestolen werd, zal spoedig een beziens waardigheid zgn DE WILGEN VALLEN. Aan den OostsingeL De wilgen aan den Oostsingel vallen onder de bijlslagen van de Goesche tuin lieden. Gisteren heeft men den eersten bglslag gedaan en vandaag is reeds een klein deel van den Singel van wilgen ont daan. Men weet, dat deze wilgen steeds dien den tot leiders van de jongste kastanje- boomen, die ér, om den anderen, tusschen geplant zgn en die nu dus het rgk alleen krggen. De wilgen hebben hun plicht ge daan en kunnen gaan. De jonge kastanje boompjes zgn ai „flinke" boomen gewor den en nu, boom na boom, de wilgen val len, komen de kleine kastanjeboomen pas tot hun recht Als alle wilgen, die reeds ver boven de kastanjeboomen uitsteken, geveld zijn, zal dat aan den langen Oostsingel wel een ge heel ander aanzicht geven, het zal er voorloopig wat kaler zgn, de groene omiysting wordt er ijler mede, en toch is nu reeds te zien, dat het aanzicht er door verbeteren zal. De wilgen wax'en wat spichtig geworden, de één kromde zich naar links, de ander naar rechts, een derde wrong zich in de grilligste bochten, enfin, veel moois was er niet meer aan de lange haag wilgen en kastanjes die den Singel omzoomden. Het aanzicht mag dan den eersten tyd wat yier zgn, het zal rus tiger en voornamer worden en een ver fraaiing van dezen mooien Singel betee- keneru CLANDESTIEN SLACHTEN. Ambtenaren van den Haagschen keu ringsdienst voor vee en "leesch van den crisisopsporingsdienst hebben Dinsdag middag vergezeld door de politie, een in val gedaan in een woning aan het Achter om te Leidschendam, welke wordt be woond door H. van der M. Deze inval stond in verband, dat men van der M. verdacht van clandestien slachten. Het vermoeden bleek juist te zgn. In een by het huis staande schuur weiden een tweetal pas geslachte varkens aangetrof fen. Het vleesch is in beslag genomen en naar het gemeentehjk slachthuis in Den Haag vervoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2