De Zeeuwsche landarbeidersloonen. Zij varieeren van tien tot veertien gulden. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 22 Januari 1941 Kroniek van den dag Belangrijke gesprekken. Het gesprek tusschen Hitler en Mussolini moge voor de actueele oorlogskwesties het belangrijkste contact zijn geweest, waarvan melding viel te maken, voor wie er naar streeft zich een overzicht te verschaffen van de gebeurtenissen van dezen tijd zijn de andere contacten zeker niet minder be langwekkend. Want daardoor krijgt men eenig inzicht in de moeilijkheden en de over wegingen van de betrokken staatslieden, men verdiept tevens het inzicht in den on- derlingen samenhang der gebeurtenissen. Hitler en Mussolini hebben zich beraden over de situatie van het oogenblik en daar bij werden hun gedachten zeker niet uitslui tend bepaald bij wat zich op de fronten afspeelt. De ontwikkeling daar verloopt overeenkomstig de verwachtingen, welke men daarvan koestert. Het diplomatieke front is minder door zichtig en daarom is het van belang kennis te nemen van de gedachtenwisselingen, welke hebben plaats gehad tusschen lei dende staatslieden. In het van de actieve oorlogvoering uit geschakelde Europa was de bespreking tus schen Laval en Pétain. De grijze maarschalk van Frankrijk heeft na de reorganisatie van zijn regeering als het parool uitgegeven de revolutie gaat voort. Wilde dat zeggen, dat deze revolutie door het optreden van Laval een verkeerden koers dreigde te ne men? Er bestaat dienaangaande onzeker heid, omdat nog steeds niet bekend is, waarom Laval het veld moest ruimen. Was dit slechts het gevolg van een bepaalde rancune tusschen hem en Flandin, of waren inderdaad overwegingen van principieelen aard de oorzaak van zijn aftreden? Dit laatste schijnt niet onaannemelijk. Pétain heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat Frankrijk bij de aanvaarding van den con tinentalen koers, zijn zelfstandige plaats in Europa wenscht in te nemen. Mede met het oog daarop was de vervanging van Laval en van andere functionnarissen van betee- kenis. Het gesprek tusschen Pétain en Laval is in grooten opmaak gepubliceerd, zonder dat men kennis kreeg van wat er tusschen de beide mannen werd verhandeld en evenmin, welke invloeden er toe hebben bijgedragen om de verzoening te bewerkstelligen. Op de Fransche politiek zal een en ander zeker niet zonder invloed blijven, wijl dat gesprek mede als richtinggevend mag worden aan gemerkt voor den toekomstigen koers van de regeering te Vichy. Ook het gesprek, dat Konoje met den Japanschen keizer had moet worden be schouwd als een belangrijk moment in het diplomatieke aspect van de wereld.De plaats van Japan wordt bepaald door het Driemogendhedenverdrag en naar Konoje in zfln rapport aan den keizer heeft doen uitkomen, is de politiek van Japan daar op ook volledig gebaseerd. De beteekenis van dit gesprek werd geaccentueerd door de verklaringen, welke de onderscheiden ministers in het parlement hebben afge legd en waarbij de betrekkingen met En geland, de Vereenigde Staten en Rusland, alsmede de 'oorlog in China en het con flict tusschen Thailand en Indo-China in het centrum der beschouwingen stonden. Wat dit laatste betreft, zijn nog felle be schuldigingen tegen Engeland ingebracht, gelijk te Vichy werd kenbaar gemaakt. In het verre Oosten, het bleek uit alle verklaringen, ligt de conflictstof hoog op gestapeld en met bezorgdheid vraagt men zich te Tokio af, wat het lot van de wereld zal zijn, wanneer de Vereenigde Staten hun politiek van afwachten laten varen. De Vereenigde Staten en de oorlog. Dit probleem komt meer en meer in het mid delpunt der bezorgde belangstelling te staan en in dat verband mag wel bijzon dere aandacht worden geschonken aan het gesprek van Roosevelt met Willkie voor diens vertrek naar Engeland.. De politiek der Vereenigde Staten gaat zich naar het schijnt meer en meer richten op de oorlogs doelstellingen van Engeland. Welke die oorlogsdoelstellingen zijn, daarover heeft Churchill geweigerd zich uit te laten, terwijl ook Washington dienaangaande in het onzekere verkeert. Maar één ding is voör de Vereenigde Staten van beteekenis: de democratie ziet men bedreigd. Dat was het grondmotief der Congres-debatten, daarop schijnen ook Roosevelt en Willkie niet van meening te verschillen. Of zij op het verkeerde, paard wedden zal de toe komst moeten uitwijzen. In Europa althans is de democratie, naar het zich laat aan zien, een overwonnen standpunt, een mee- ning welke ook tot Engeland schijnt te zijn doorgedrongen. SLACHTOFFERS VAN KOLENDAMP. In het perceel Visscherstraat 10e te Groningen, heeft zich een ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Des morgens voelden de leden van het gezin zich niet wel. De man ging evenwel gewoon naar zpn werk. Kort daarna stond de 23-jarige dochter op.. Zij ging uit, doch keerde vrij spoedig terug, omdat zij zich niet wel gevoelde. Zij begaf zich te bed in het vertrek, waar haar moeder sliep. Eenlgen tijd later werden belde vrouwen bewusteloos aangetroffen. De ontboden ge neesheer kon bij de moeder den dood con- stateeren. De dochter bleek bedwelmd en kon door toedienen van zuurstof tot be wustzijn worden gebracht. De oorzaak van dit tragisch gebeuren moet worden gezocht in kolendampvergif tiging, waarschijnlijk ontstaan door ondoel matig bijvullen van de kachel. STOCKHOLM HEEFT 600.000 INWONERS. Volgens de voorloopige cijfers is het bevolkingsaantal der Zweedsche hoofdstad m 1940 met bijna 8.000 tot 594.000 ge- ®~®£cn. Het geboorte overschot bedroeg 1715 het grootste sinds 1920. De meeste 118 Zweedsche steden toonden in 1940 een stijging in het bevolkingsaantal. De op een na de grootste Zweedsche stad, Göte- borg, telt 281.000 inwoners, daarop volgt Malmö met 155.500. Verhooging tot het peil van Groningen gewenscht. Aan „Vereenigt U", het orgaan van den Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, ontleenen wij het volgende „In een uitvoerig artikel hebben wij ver leden jaar aangetoond, dat in de provincie Zeeland ongetwijfeld dezelfde landarbei dersloonen betaald kunnen worden als in de akkerbouwstreken van Groningen en Friesland. Wij deden zulks aan de hand van de gegevens over 193839 van den land bouw. De Zeeuwsche landbouwers Wezen de verhoogingen in de door ons gewensch- te richting af, op onjuiste gronden. Im mers uit de onlangs verschenen „Versla gen en mededeelingen van de Directie van den Landbouw blijkt, dat in de provincie Zeeland de netto-opbreng sten per hectare hebben bedragen 1933—34 39.23 1934r—35 54.36 1935 —36 26.54 1936—37 68.53 1937—38 44.44 en 1938—39 60.35. 193839 gaf dus van de laatste zes jaren op één na de hoogste netto-opbrengst. Hoe staat het nu verder met ons stand punt voor Zeeland en de akkerbouwstre ken van Groningen (Noordelijke bouw- streek of Hoogeland) gelijke landarbeiders loonen Gron. Hooge- Zee land land Gemidd. netto-opbrengst 35.91 ƒ48.95 gemidd. verloond bedrag -113.11 -93.41 gemiddelde pacht - 96.13 - 80.63 In Zeeland is dus de gemiddelde op brengst hooger dan op het Hoogeland. In Groningen daalde de pacht of pachtwaarde in het zesjarig tijdvak met 9.82 per h.a. In Zeeland daarentegen een stijging van 6.07 per h.a. Onder de zgn. „patriarchale verhoudingen" is het, gezien deze cijfers, zeker de grondeigenaar, die hiervan het eerst en het meest profiteert. Er is nog een, voor de arbeiders en mid denstanders, zeker belangrijke tegenstelling te zien. In Groningen was het vertoonde bedrag in 1933'34 110.98 en in 1938— '39 122.45. In Zeeland 95.53 en 91.32. In Groningen wordt dus sinds 1933'34 11.47 per h.a. meer en in Zeeland 4.01 minder verloond. In 1938'39 was in Zee land nota bene 31.31 minder verloond dan in Groningen en dat, terwijl in Zee land 15y2 van de oppervlakte bouw grond met suikerbieten, een veel arbeid en loon vragend product, wordt beteeld, met daartegenover 8«/2 voor Groningen. Voor aardappelen spreken de cijfers nog ster ker Zeeland 16 Groningen 2 Uit een bedrijfseconomisch oogpunt be zien was en is nog ons standpuntdezelf de loonen in Zeeland als in Groningen, volkomen gerechtvaardigd. En uit een sociaal oogpunt bezien, is het dringend noodzakelijk, dat dit zoo spoedig mogelijk gebeurt. Hiervoor geven Vrij het woord aan den districts-tuberculose-arts, den heer F. de Stoppelaar, die het vol gende opmerkte „De loonen van de landarbeiders vari eeren van 10.tot 14.in de week. Buitenstaanders meenen, dat dit abnormaal lage loon erger lijkt dan het is, want vol gens hen hebben menschen, die op het land wonen, altijd wel een stukje grond, waarop zij aardappelen en groenten verbouwen, en een varken, dat tegen den winter in de kuip gaat. In werkelijkheid is het niet meer zoo. De landarbeiders moeten leven van hun verdiensten. In de praktijk komt dat hier op neer, dat zij zich tot dusverre voedden met brood, met vet besmeerd, en van aardappelen, die, voordat zij den mond bereiken, in gesmolten vet worden gedoopt. In Zeeland treft men een groote schare van personen, die te weinig hebben om zich behoorlijk toegerust voor hun werk te kun nen voeden. Er zijn groote gezinnen, die wonen, wasschen, koken en slapen in één klein vertrek. Door stijging der prijzen zijn de landarbeiders, die altijd op het randje van een tekort hebben geleefd, aan den verweerden kant van de streep terecht gekomen." Of de ondervoeding van vele gezinnen in Zeeland reeds tot uiting komt in het aan tal lijders aan t.b.c. Deze vraag werd be vestigend beantwoord. Op 1 Januari 1940 651 lijders aan actieve t.b.c., op 28 Novem ber 804. Het aantal openlong-patiënten steeg van 239 tot 280. Het aantal, dat in ziekenhuizen en sanatoria wordt verpleegd, van 111 tot 165. De t.b.c.-bestrijding in Zeeland is volko men op het toenemend gevaar afgestemd. Men is er van doordrongen, dat alleen dan wat bereikt kan worden als het levens minimum van bepaalde groepen van de bevolking wordt opgevoerd." Het is dus niet alleen gewenscht en rechtvaardig, maar bovendien sociaal noodzakelijk, dat het Zeeuwsche landarbei- dersloon zeker tot het peil van Groningen belangrijk wordt opgevoerd." Ijs belemmert de scheepvaart. ALLES WORDT GEDAAN OM 5EET VERKEER TE WATER TE HERSTELLEN Juist nu het vervoer per as aan beper kende maati'egelen gebonden is, is de scheepvaart in ons land belangrijker dan ooit en is het gs in de waterwegen en ri vieren dus ook hinderlijker dan ooit. Van wege den Rijkswaterstaat wordt echter met man en macht gewerkt, om de scheep vaartroutes zoo snel mogelijk ijsvrij te ma ken. In het zuiden van het land heeft men met de grootste moeilijkheden te kampen. In de overige deelen is de scheepvaart be perkt mogelijk. Alle stoomijsbrekers, waar over men in Nederland beschikt zijn inge schakeld en zijn dag in dag uit bezig strijd te leveren tegen hun jaarlijks wederkee renden vijand. De Rijkswaterstaat werkt in deze samen met het bureau voor de binnenbeurtvaart, zoodat men ervan verzekerd is, dat in de eerste plaats die waterwegen opengebro ken worden, die het meeste verkeer heb ben. Ook in de omgeving van Amsterdam wordt hard gewerkt om het water te bevrij den van het ijs. Regelmatig wordt gespuid, waardoor het ijs naar zee wordt gedreven, terwijl een aantal kleine en enkele groote ijsbrekers de voornaamste waterwegen voortdurend open houden. Als het weer blijft, zooals het nu is, dan kan men er van verzekerd zijn, dat binnen een week het scheepvaartverkeer in ons geheele land weer volledig hersteld is een gebiedende eisch wil de voedsel en brand stofvoorziening goed werken. De reorganisatie van ons belastingwezen. De reorganisatie van het Nederland- sche belastingwezen vormt een onderwerp van bespreking in de Deutsche Steuer Zeitung. Het blad zegt volgens het D.N.B., dat het hier een grondige verandering betreft van een systeem, zooals na 1933 in de Duitsche financieele politiek heeft plaats gevonden. Het nieuwe stelsel is gebaseerd op de gedachte, dat het belas tingstelsel elastisch en „leistungsfahig" moet zijn, alsook de oeconomische en sociale politiek moet dienen. Van deze beginselen uitgaande wordt een nieuwe inkomstenbelasting voorbe reid; ook de nieuwe loonbelasting moet men aldus beoordeelen, de grond- en om zetbelasting en de invoering van een be lasting op de waardevermeerdering. Door de wijzigingen zal de opbrengst van de Nederlandsche belastingen met meer dan de helft stijgen. Daarbij zullen de naamlooze vennootschappen passende bijdragen moeten leveren. Het belastingstelsel zal, uit sociaal-po litieke overwegingen, de belangen van de bevolking dienen. Een verandering van vermogens- en verbruiksbelastingen is in overweging. Verstrekking van tomatensoep in bifk. De sécrëtarfs-generaal van het depar tement van sociale zaken heeft in een schrijven aan de betrokken gemeentebe sturen medegedeeld, dat gedurende vier achtereenvolgende weken, op de wijze als voorheen, tomatensoep in blik kan worden gedistribueerd aan werkloozen en arm lastigen. MAATREGELEN TEN AANZIEN VAN DUIVEN. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat de gel dende uitzondering ten aanzien van krop- pers, paauwstaarten, raadsheeren, tuime laars met sokken alsmede slenkers, ver vallen is. Mitsdien behooren alle soorten van sierduiven zonder uitzondering ter registratie te worden opgegeven. Tot deskundige op het gebied van sier duiven is aangesteld de secretaris van den Nederlandschen bond van sierduivenveree- nigingèn, de heer C. A. M. Spruyt, van Beverninghlaan 36, Gouda. Laatstgenoem de is met het registreeren van alle sierdui ven belast. BEMANNING VAN GRIEKSCH SCHIP GERED. Uit Tokio meldt DomeiDe bemanning van het Grieksche vrachtschip „Aghia Tha- lassini", dat ter hoogte van het eiland Bonin in nood verkeerde, is gered door het Amerikaansche schip „Aquarius". De Zweedsche scheepvaart- verliezen. Volgens de officieele Zweedsche scheep vaartstatistiek zijn er tot het einde van 1940 99 Zweedsche schepen met tezamen ongeveer 220.000 brt. door oorlogshande lingen gezonken of door de oorlogvoerende landen in beslag genomen. Bovendien gin gen zeven Zweedsche visschersvaartuigen verloren. Het aantal der bij deze rampen omgekomen Zweedsche zeelieden bedroeg 492. De Zweedsche scheepsverliezen in de zen oorlog zijn aanzienlijk hooger dan in den overeenkomstigen tijd van den we reldoorlog. In de jaren 1914 en 1915 ver loor de Zweedsche koopvaardij 275 zee lieden en 64 schepen met in totaal 74.600 b.r.t. GEZIN VAN ZES PERSONEN OM HET LEVEN GEKOMEN. In een klein plaatsje nabij Parijs heeft een uit zes personen bestaand gezin een tragischen dood gevonden. Vier kinderen van zeven tot vijftien jaar oud en de ouders, die tezamen in de keuken gezeten waren, bemerkten niet, dat de gasslang lek was geworden. Zij verloren het bewust zijn en werden pas den volgenden morgen door een buurman dood aangetroffen. TRAGISCHE DOOD VAN KLOKKENLUIDER. De klokkenluider van de kerk te Ver sailles werd Zondagochtend, toen hij voor de mis luidde, onwel. Hij stiet met het hoofd tegen den rand van de klok en stortte in het schip der kerk, waar hxj dood bleef liggen. NIEUWVLIET. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent. IZ. VERDÜIJNDE BEER, Drieweg O 227, Groede, Een oorlogsfotograaf in actie. Over rotsblokken leidde zijn weg naar 'de vooruit* geschoven punt, om het overtrekken van een legerafdeeling over een rivier te filmen. (Foto Weltbild)] Geen Amerikaansche schepen in convooi naar Europa. Uit Washington meldt het D.N.B. In de persconferentie is president Roosevelt Dins dag gevraagd, of hij het voornemen heeft Amerikaansche schepen of buitenlandsche schepen naar Engeland of naburige punten te laten begeleiden door Amerikaansche oorlogsschepen. Roosevelt heeft op deze vraag nadrukkelijk geantwoord, dat hij een dergelijk plan nooit heeft overwogen. Wan- rner men schepen laa convoyeeren door het oorlogsgebied, loopt men gevaar, dat de begeleidende schepen worden beschoten en dat komt zeer dicht bij oorlog. Oorlog echter is het laatste, waaraan hij denkt. Bovendien sprak Roosevelt opnieuw te gen, dat hij van plan zou zijn een deel der Amerikaansche oorlogsvloot ter beschik king van Engeland te stellen. Alle vermoe dens van dien aard noemde hij „misge boorten van overhitte fantasieën", of „kin dersprookjes". Op de vraag, of hij het plan heeft alle Europeesche saldi in de Vereenigde Staten onder licentiedwang te stellen, antwoordde Roosevelt, dat dit een der vele problemen is, die bestudeerd wor den en nog steeds in het stadium van over weging verkeeren. Op de verdere vraag, of desbetreffende decreten reeds zgn ontwor pen antwoordde Roosevelt bevestigend. Hij voegde hier echter aan toe, dat dit pleegt te gebeuren met al dergelijke aangelegen heden en volstrekt niets beteekent. Verklaringen van Kennedy. INVLOED VAN LABOUR IN ENGELAND NEEMT TOE. Voor de buitenlandsch-politieke com missie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft de voormalige am bassadeur te Londen, Kennedy, naar het D.N.B. uit Washington meldt, verklaard, dat de Britsche leiders van meening ver schillen over de raadzaamheid van actieve deelname der Vereenigde Staten aan den oorlog. Eenige leden der Britsche regee ring zgn van oordeel, dat, in geval de Vereenigde Staten aan den oorlog deel nemen, Engeland het zal halen. Anderen gelooven, zoo zeide Kennedy, dat deelname der Vereenigde Staten aan den oorlog een groot nadeel voor Engeland zou zijn door het verminderen van den stroom van oor logsmateriaal uit de Vereenigde Staten. Het is de meening van vele Engelsche staatslieden, dat de hulp der Ver. Staten nog niet dat is, wat normaal gesproken venvacht zou kunnen worden. Als de En gelsche scheepsverliezen in dezelfde mate zouden voortduren als in de afgeloopen maanden, wordt de situatie van Engeland ernstig en urgent. Op de vraag van den Republikeinschen afgevaardigde Fish, of Kennedy de Engel sche oorlogsdoelstellingen kende, ant woordde deze ontkennend. Dezelfde afge vaardigde wenschte voorts te weten, of er iets waar was van de geruchten dat En geland socialistisch wordt. Kennedy ver klaarde, dat de Labour Partij en de socia listische partgen aan beteekenis toenemen. Hij voegde er aan toe, dat niemand het recht heeft aan te nemen, dat de omstan digheden ooit zouden teruglceeren tot dat, wat zg eens waren. Met betrekking tot de pacht- en Ieen- wet zeide de ambassadeur, niet te kunnen gelooven, dat „iemand, wie dan ook, in de Ver. Staten de Amerikaansche vloot zou weggeven". Hg verklaarde tegenover den afgevaardigde Fish, dat hg niet tegen het verbod was, convooien zonder toestem ming van het Congres naar Groot-Brit- tannië te zenden. ERNSTIGE OVERSTROOMING IN SPANJE. In de Spaansche provincie Sevilla heerscht noodweer. De Guadalquivir is op vele plaatsen buiten zg'n oevers getreden, waardoor een uitgestrekt gebied over stroomd is. Vele menschen moesten een toevlucht zoeken op de daken hunner hui zen. Er is veel vee verdronken. Aan licht en telefoonleidingen en beplantingen is groote schade aangericht. In het district La Cruz del Cortijo zgn twee kinderen verdronken. Te Utrera heeft het water reeds het station bereikt De haven van Sevilla is sedert gisterochtend gesloten. Ook de autoweg naar Miraflore staat blank. Talrijke plaatsen zg'n geheel van de buitenwereld afgesloten. In de provincie Avila staat het water in alle rivieren en beken hoog. De tele foonverbinding tusschen Avilla en Madrid is verbroken. In de provincie Guadalajara is de Henares bunten zg'n oevers getreden, waardoor een spoorlgn onder water staat Bevroren groente, fruit en vlsch, Nlenwe Industrieën In Frankrflk, Nederland en Noorwegen, ten be hoeve van de Duitsche weermacht Blgkens een mededeeling van het Neder- landsch perskantoor te Berign is men ge raakt tot een Fransch-Nederlandsche sa menwerking met betrekking tot de pro ductie van bevroren groente ten behoeve van de Duitsche weermacht De proeven met bevroren groente wor den reeds eenige jaren genomen, doch thans zal een nieuw systeem worde» toe gepast. Mede op initiatief van het Duitschq opperbevel heeft zich namelgk een syndi caat voor bevroren groenten gevormd, dat, gezeteld te Berlijn en te Parijs, in da eerste plaats in Fransche fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen, groenten en fruit voor et leger zal doen bevriezen. De onderneming gaat uit van een Duitscha dochtermaatschappg van de Unilever, en nog twee andere maatschappgen. Een vruchtbare samenwerking met da Fransche ngverheid is daardoor verzekerd* De Fransche conservenindustrie was tot nog toe niet tot de moderne koude-tech- niek overgegaan. Op voorstel van het syndicaat hebben vijftien ofzestien van de ongeveer zeventig grootere onderne mingen met de Duitsche vriesfabrieken overeenkomsten gesloten. De Duitsche fa brieken zullen voor eigen rekening 44 vriesmachines laten bouwen. Deze machi nes worden dan bg de Fransche firma's opgesteld en zullen een gedeelte van den Franschen groentenoogst van 1941 vooi; het Duitsche leger bevriezen. Dit plan, dat door de Fransche regee ring wordt begunstigd, zal voorloopig on geveer 9.000 ton bevroren levensmiddelen opleveren. Later zullen ook Nederlandsche con- servenfabrieken aan de beurt komen, waarvan een deel reeds met Duitsche vriesmachine werkt. Hierdoor zal de opbrengst ongeveer op 20.000 ton worden gebracht. Een uitbreiding van het aantal koelwa gens voor het vervoer naar Duitschland zal hiermede gepaard gaan. Evenals de Fransche en Nederlandsche groententeelt wordt ook de Noorsche vischvangst voor de verzorging der Duit sche weermacht in dienst gesteld. Mede door toedoen van het oberkom- mando is in Noorwegen een fabriek opge richt, die voor legerleverantles werkt. Hieg zijn voorloopig acht installaties ingericht, welk aantal spoedig verdubbeld zal wor den. Daar de apparaten bg het bevriezen van visch steeds door kunnen worden ge bruikt, terwgl groente en fruit van het jaargetgde afhankelgk is, zal de voorraad bevroren visch spoedig veel grooter zgn dan die van groente en fruit In ieder ge val zal weldra een groote hoeveelheid, „versche visch" in bevroren toestand voor het leger ter beschikking staan. HAMSTERAAR TE VENLO GEARRESTEERD. Vier vrachtauto's goederen ln beslag genomen. Dezer dagen is te Venlo een caféhouder gearresteerd, wegens overtreding van de Hamsterwet. In zgn woning werd een enorme voorraad goederen aangetroffen. Toen men een en ander ging weghalen, waren vier vrachtauto's noodig om het te vervoeren. De waarde van het in beslag genomene loopt in de duizenden guldens. Men vond o.m. niet minder dan 500 knotten sajet, verder vleeschwaren, meel, zeep, chocolade en textielgoederen. 13 BALEN SUIKER GESTOLEN. Zondag werd ontdekt, dat uit de gs- salon Gamba te Zandvoort dertien ba len suiker waren ontvreemd. Op denzelf den dag deed een inwoner aangifte, dat onbevoegden zich toegang liadden ver schaft tot zgn loods. Toen een recher cheur in die loods een onderzoek instel de, ontdekte hg tot zijn groote verba zing elf balen suiker, afkomstig uit de gssalon. Gedurende 24 uur werd de loods in het oog gehouden. De opzet slaagde volkomen: Maandag trachtten twee 17- jarlge jongemannen zich met geweld toe gang tot de loods te verschaffen. Het tweetal werd aangehouden. Bg ondervra ging bekenden zg de dertien balen sulkei; benevens enkele andere goederen teza men met een derde medeplichtige te hebben gestolen. Ook deze derde werd gearresteerd. De ontbrekende balen werden in een leegstaand huis teruggevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5