UIT DE PROVINCIE Verduisteren: Gemengd Nieuws Provinciale Staten. Aciueele gebeurtenissen in de wielersport. Een onderhoud met den wereldkampioen Arie van Vliet van'hedenavond 18.05 uur tohmorgenochtend 9.38 uur De priaan komt morgen te 5.38 op en;gaat te 14.43 onder. De bootdiensten op de Westerschelde. E^i adres van de Kamer van Koophandel aan Ged, Staten. Naar aanleiding van terzake ontvangen klachten heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilan den te Middelburg zich gewend tot Ged. Staten der provincie met een schryven, waarin o.a. wordt gezegd: By de tegen woordige dienstregeling van de Prov. Stoomboatdiensten verstrekt de laatste boot uit Neuzen om 16.00, uit Perkpolder om 16.20. Wil men deze boote tijdig be reiken dan moet men reeds te 15.00 resp. 15.20 Axel of Hulst verlaten. Voor vele handelslieden, vooral voor hen die de markten in deze plaatsen bezoe ken, veel te vroeg. In beide plaatsen ein digt de markt toch eerst om 17 uur. Het is zeer begrijpelijk dat in de don kerste dagen een later dienst niet moge lijk was. doch nu de dagen, vooral des avonds snel gaan lengen, is het zeker ge- weascht er alle aandacht aan te wijden, dat de laatste diensten en dan natuur lijk niet alleen op genoemde lijnen doch op alle lijnen bij de Provincie in exploi tatie gelijdelijk worden verlaat, telkens wanneer het tijdstip van zonsondergang dit toelaat. Hetzelfde geldt zeker voor den eersten dienst in de ochtenduren, uiteraard met dien verstande, dat hier eene ver vroeging komt Inplaats van eene verlating. De handel zal zeer gebaat zijn, indien genoemde wijzigingen zoo spoedig mogelijk tot uitvoering komen. In verband met eèn andere ontvangen klacht verzond de Kamer een schrijven aan de Directie van de Zeeuwsch Vlaam- sche Tramweg My. met verzoek wel maat regelen te willen treffen, dat in het vervolg vervoer van rijwielen met de bussen dier Maatschappij mogelijk zij, waardoor aan veler bezwaren zoude worden tegemoet gekomen. Ook in het schrijven aan Ged. Staten werd op deze quaestie de aandacht ge vestigd. zeeuwsche zangehsbond. Zaterdag a.s. zal de Zeeuwsche Zan- gersbond haar Jaariyksche vergadering houden in hotel „Centraal" te Goes. Op de agenda staan o.m. de volgen de puntenBespreking Zomerfeest en in verband met het overladen van den heer van Houte, het benoemen van een secretaris. DE WINTERHULP-COLLECTE. Een rectificatie. In het artikel over de December-col- lecte in Zeeland' ten bate van de Winter hulp Nederland, voorkomende in ons no. van Zaterdag 18 Januari, ztfn eenige fou ten geslopen. In den 25en regel van de 2e alinea staat: „dat een zucht van verlichting kon op gaan". Dit moet evenwel zijn: „zonder dat een zucht" enz. In de tweede kolom in de alinea, begin nende met „de collectanten hebben", staat in den 13en en 14en regel: „dat weinigen zich moeilik vrij konden maken". Hier leze men: „dat menigeen zich moeiiyk vrJj kon maken". Walcheren voormonstering paarden. KOUDEKERKS. Bij de gehouden keu ring voor de voorvordering van paarden werden alhier 246 paarden aangevoerd. Hiervan werden er 30 voorloopig goedge keurd. loop der bevolking. KOUDEKERKE. De loop der bevolking over de maand December van het vorig jaar was als volgt: Ingekomen: W. K. Zwigtman. B 270, aanhouder, van Vlissingen met gezin; C. van der Heide, E 136, winkelbediende, van Middelburg; I. Geschiere, B 154, zon der, van Vlissingen met gezin; H. A. Ver- meule, E 136, sjouwerman van Middelburg; C. H. Groenesty'n E 317, teekenaar, van Vlissingen; P. van Hekken, E 225, kan toorbediende, van Wolphaartsdijk met ge- j. Jansen, A 166a, timmerman van Waterlandkerkje; C. de Voogd, B 361, jour nalist van Vlissingen met échtgen.; D. Jacobse, A 4, zonder van Meliskerke; H. Prie8ter» E 179, fabrieksarbeider van Middelburg; L. van Djjk, D 78, onderwij zeres van Ysselmonde; C. Vogel, E 69, dienstbode, van St. Laurens; L C. Pluij- E 78b, adj. Comm. Rv A., van Middelburg; a. W. Tevel, B 182, zonder van Vlissingen; A, van der Hoest, B 46, stoker N.L. van Vlissingen met gezin; E. A. L. van Meegen, A 56, zonder van Amsterdam. Vertrokken: L. Everaars, B 321a, kantoorbediende naar Helmond; R. W. de v ries, B 270, bewaker naar Vlissingen wet gez. S. van Schaik, D 96, dienstbode 'sHeer Arendskerke; C. Herrebout, E 201, huishoudster naar Zaltbommel; J. verhage, C 39, matroos naar Arnhem met gezin; J. H. van Essen, B 303, teekenaar naar Haarlem; C. J. Andriessen, E 128, zonder naar Middelburg; Th. a J. Marcelis e 335, 2e lult. naar Amsterdam met echt genoot; C. Meerman, B 223, chauffeur, naar Vllssinge met echtgen. S. D. Adrl- aansen, U 178, timmerman, naar Brouwers haven echtgen ;W. Niewenhuize. E 172, S-!.?ba«8'«hooes m- echtgen.; K. L. Wijn gaard, E 363, meubelmaker, naar 's Gra- venhage met gezin; A. J. Freekenhorst, e 195, werkman, naar O. en W. Souburg wet gezin; J. de BruvJne, Wllhelminalaan iot zonder naar Vlissingen met gezin. VERBODEN VERVOER VAN KOFFIE, THEE ENZ. 't zand. Een ambtenaar van den crisisopsporingsdienst heeft alhier zekere R. aangehouden wegens het vervoer van koffie, thee, enz. waardoor hy in overtre ding was met de crisiswetten. Hij werd aangehouden toen hy de genoemde arti kelen vervoerde naar zijn woning te Koudekerke. Zuid-Beveland ernstige val uit een arreslede YERSEKE. Het dochteicje van den heer L. J. de Rijke Jr. had het ongeluk dusdanig uit een arreslede te vallen, dat zij ernstige wonden aan het gelaat bekwam. Het meisje werd bij een inwoner van den Ka- pellcrweg binnengebracht en mocht op dokters advies niet vervoerd worden. Men vermoedt dat zij een klap van het paard heeft gekregen. Bevorderd. WEMELDINGE. Met ingang van 1 Ja nuari j.l. zijn bevorderd tot brigadier majoor der Ryksveldwacht L. de Jonge, brigadier der Rijksveldwacht te Wemel- dinge en H. Marselis, bootcommandant van het alhier gestatlonneerde rijkspolitievaar- tuig. Loop dor bevolking. KLOETINGE. De loop der bevolking was. Ingekomen J. C. Krijnsen, dienstbo de, van Goes, Lewestraat A 31; M. P. P.ingelberg en gezin. ontv. reg. en dom. van Goes, Nieuwstraat A 91D. J. Jacobs, zonder beroep, van 's-Gravenhage, Molen weg C 68. Vertrokken Eth. van den Berge, dienst bode, van Nieuwstraat A 104 naar Goes, Stationsweg 20. varkensbond „voorzorg". YERSEKE. Maandagavond kwam de varkenshond „Voorzorg" alhier in alge- meene ledenvergadering bijeen, onder voor zitterschap van den heer Joh. Padmos Sr. Na opening door den voorzitter bracht de penningmeester verslag uit over het af- geloopen boekjaar, waaruit bleek dat in 1940 een totaal bedrag van 190.50 was uitgekeerd. De inkomsten over 1940 bedroegen 198.72 waartegenover in totaal was uit gegeven 290.09. Aldus een nadeelig slot van 91.37. Bedrceg het kassaldo begin 1940 1105.80, het pas begonnen jaar gaf een totaal te zien van 1074,51. Als bestuursleden werden herkozen de he eren J. Schaalje en W. van Oosten, zulks met algemeene stemmen. Van het ledental, dat thans 26 bedraagt waren slechts 13 personen opgekomen, hetgeen wel te wijten zal zyn geweest aan de slechte weersomstandigheden. Bevorderd. YERSEKE. Onze vroegere dorpsgenoot de heer K. Snoep, rijksveldwachter te Middelburg is bevorderd tot brigadier by hetzelfde wapen. weinig vorstschaoe aan de oesters. YERSEKE, Wat heel Yerseke gehoopt heeft, is thant in vervulling gegaan het dooit. Over het algemeen hebben de oesters weinig te lijden gehad van de vorst, wat betreft het Zeeuwsche product. De Fran- sche oesters bleken echter voor een groot deel bevroren te zijn, zoodat aan deze nogal wat schade is toegebracht. Ook aan de pannen schijnt de schade gering te zijn. ned. bond van chr. fabrieks- en transportarbeiders. YERSEKE. Maandagavond hield de af- deêling Yerseke van den Nederi. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbei ders haai- negende jaarvergadering ten huize van den heer V. d. Velde. Uit het jaarverslag van den secretaris blêek dat één lid bedankt had, terwijl we gens verandering van werkkring een ander niet langer lid van de afdeeling kon blijven. De penningmeester deed hierna reke ning en verantwoording over het afgeloo- pen boekjaar, waaruit bleek, dat was ont vangen aan contributie 740.76, en voor het T.B.C. fonds 24.90. Uitgekeerd was aan werkloozen leden 966,65. Allo aftredende bestuursleden werden herkozen. Als vooi-zitter werd aangewezen de heer T. M. v. d. Velde, terwijl de overige bestuursfuncties onderling zullen worden verdeeld onder de hoeren A. Oele, D. v. d. Berge en D. M. Pikaar. Zeeuwsch-V laanderen jaarvergadering muziekvek. „e.m.m." GROEDE. Maandagavond hield de mu ziekvereniging „E}.M.M." haar alge- meenê jaarvergadering in hotel „De Drie Koningen" alhier. De voorzitter, de heer P. C. Mazure, opende de vergadering en heette allen welkom. Uit de rekening over 1940 bleek, dat was ontvangen 424.20 en uitgegeven 257.15, alzoo een batig slot van 167.05. De begrooting 1941 werd goedgekeurd tot eèn bedrag aan inkomsten en uit gaven van 507.55, met een post van onvoorzien van 19.25. Aan de beurt van aftreden als be stuurslid waren de heeren P. C. Mazure, voorzitter en Cam. Verschoore. Beide heeren werden op voorstel van den Eere voorzitter, den heer M. Wagtho, by ac clamatie herkozen. Vervolgens werd op voorstel van het bestuur, met algemeene stemmen be sloten een voorjaarsconcert te houden, dat alleen voor de leden en donateurs met hunne gezinnen toegankelijk zal zrjn. De datum van dit te geven concert, zal nader door het bestuur worden vast gesteld. Besloten werd echter dit op een Zater dag te doen. Na de vergadering werd nog het woord gevoerd door den eerevoorzitter, den heer M. Wagtho, die er zijn groote voldoening over uitsprak, dat de mu- ziekvereeniglng getoond had, niet bij de pakken neer te zitten, doch gezien de tijdsomstandigheden, had doorgezet en wederom de gewone repetitieavonden Oorlogsheldendom. In de Duitsche pers troffen wij, van de hand van den frontverslaggever dr. Ernst Bayer, het volgende spannende relaas aan van een oorlogs-heldendom, dat zichzelf weet te vergeten terwille van de redding van den gewonden kameraad. Ook in me- disch-chirurgisch opzicht lijkt een en ander ons een belangwekkende ervaring. Bij een luchtaanval op een kuststelling wordt één der mannen getroffen hij voelt plotseling een harden slag op zijn linker schouder, en meteen wordt hij op den grond geworpen en verliest het bewustzijn. Zijn toegesnelde kameraden leggen hem in den ziekenwagen. Later, in het veldhospitaal, tracht hij moeizaam zrjn gedachten te ver zamelen als de dokter hem naar den aard van zijn verwondingen ondervraagt. „Plotseling een klop op mijn schouder dan gevallen ik weet niet goed wat het was". Met horten en stooten vertelt hij het. Nog verschillende andere woorden komen over zijn lippen, maar de dokter kan zich geen zuiver beeld van het geval vormen. Wel kan men duidelijk de wond onder scheiden, waarlangs de kogel het lichaam binnendrong, maar waar verliet hij dit? Voorzichtig draaien zyn kameraden hem om. Niets is er te zien. Dus is de kogel in het lichaam blijven steken. Kort daarop beslist de dokter Röntgen-foto Vlug werkt het Röntgen-apparaat van het lazaret. Reeds na eenige minuten is de opname gereed. En wat voorheen met te verklaren was, brengt de Röntgen-foto zon neklaar aan het licht in het lichaam be vindt zich een volledige patroon, die niet ontploft is. Duidelijk kan men de patroon en de huls onderscheiden. En meer nog het is geen gewone patroon maar een hoogst explosieve kogel uit een twee cen timeter snelvuurkanon. Wel een blindgan ger, maar een gevaarlyke. En toch moet de man gered en de kogel verwijderd worden. De voorbereidingen voor de operatie worden getroffen en ondertusschen roept de geneesheer twee wapenofficieren om hun advies als vakmenschen in te winnen. Het oordeel van deze officieren luidtZeer explosieve patroon. De uiterste voorzichtig heid is geboden. In geen geval mag de punt van de patroon aangeraakt worden, vooral niet met instrumenten. Het is best mogelijk dat bij het verwijderen van den blindganger door een of andere oorzaak een ontploffing volgt. Voorzorgsmaatrege len zijn dan ook in ieder geval aan te be velen". De dokter gaat naar de operatiezaal. Dé woorden van de wapenofficieren beheer- schen zijn gedachten. Heeft hij thuis geen vrouw en kinderen? Mag hij zich wel aan zulk een gevaar blootstellen? Hij kan zijn borst en lichaam eenigszins beschermen. Maar gezicht en hoofd zijn aan het gevaar blootgesteld. En zijn handen, die hij als dokter hoodig heeft als zijn dagelijkseh brood Maar wachten op den kameraad, wiens redding op het spel staat, misschien thuis ooit niet een vrouw, kinderen en ouders Is hij niet zijn kameraad, dien hij zijn hulp bieden moet Weg met al die bedenksels Op de operatietafel ligt de soldaat. De zuster, die de narcose bracht, heeft de zaal verlaten. Slechts twee assistenten blijven bij den dokter, anders Zijn er geen helpers. De dokter heeft allen weggestuurd. Hij wil niet meer menschen dan hoog noodig aan gevaar blootstellen. De geneesheer en zijn helpers hebben stalen schilden voor. die hun lichaam eenigszins bescherm en. Stalen helmen hebben zy op. Nu zijn ze heel alleen in het vertrek, alleen met hun gedachten en het gevaar. Het scherpe operatiemes baant zich een weg naar den kogel. Heel rustig werken de handen van den dokter. „Niet aan de punt komen, de patroon van onder aanpakken", hebben de wapen officieren aangeraden, en dit advies geldt als richtsnoer voor den arts. Een dikke straal bloed spuit uit de wond. Het probeeren te stuiten Neen, dat moet later maar gebeuren, de patroon moet. zoo snel mogelijk eruit gehaald worden, denkt de dokter. Er wordt geen woord gesproken. De stilte in de zaal wordt bijna ondragelijk. De snede is gemaakt. Langzaam schuift de hand van den dokter naar den kogel. Vlakbij klopt het hart. Het schot is er en kele mllimeters langs gegaan. De punt is naar den buitenkant van het lichaam ge wend. Dat bemoeilijkt de tastende vingers van den dokter in hun taak den onderkant van de patroonhuls te vinden. Uiterst voor zichtig tast de hBnd verder. Kleine zweet droppeltjes staan op het voorhoofd van den dokter. Maar de zenuwspanning is ook te groot. Daar grijpt de hand de huls en langzaam komt de granaat te voorschijn. Alle drie ademen ze op. „We hebben het klaar ge kregen", denken ze en stil stralen hun oogen. De operatie is weliswaar nog niet afgeloopen, doch wat nu komt behoeft niét meer te geschieden onder de drukkende last van het levensgevaar. hield. Hij memoreerde hieibij nog het groote batige saldo van 167.05, dat, niet zoo groot zou zijn geweest, indien het 100-jarig bestaan der vereenigïng op normale wfc'ze gevierd had kunnen wor den en het muziekconcours doorgang had kunnen vinden. Hy sprak dan ook de hoop uit, dat spoedig betere tijden zul len mogen aanbreke en dat dan alsnog in de gemeente Groede een muziekcon cours zal kunnen worden gehouden. Voorraonstorlng van paarden. WATERLANDKERKJE. Maandag heeft alhier de voormonsteriog van paarden plaats gehad. Aanwezig waren 140 paar den. Goedgekeurd 33 stuks. stagnatie in den dienst terneuzen-hoedekenskerke. TERNEUZEN. Het s.s. „Koningsplaat" dat voor den Provinolalen Stoombootdienst op de Westerschelde een geregelden dienst TerneuzenHoedekenskerke v.v. onder houdt, heeft de schroef beschadigd. Men heeft het schip naar Vlissingen gesleept waar het de noodlge reparaties zal onder gaan. Het reizigers- en vrachtverkeer dat zoo als begrijpelijk hierdoor by2onder werd gestagneeerd vindt nu plaats vla het veer Breskcns-Vlissingen. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gistermorgen kwamen omwonenden tot de ontdekking dat de heer G. Steen beek en echtgenoote te Follega by Lem mer door kolendamp bewusteloos waren geraakt, Zy waarschuwden onmiddellyk twee dokters uit Lemmer en St. Nico- laasga. die geruimen tijd kunstmatige ademhaling op de slachtoffers toepasten. Het mocht hun tenslotte gelukken, de belde menschen weer tot het bewustzijn te doen terugkeeren. ernstig verkeersongeval bij etten. Op den rijksweg Roosendaal-Etten heeft gisteravond een ongeluk plaats gehad, waarby drie Bredaschc arbeiders ernstig werden gewond, terwijl een aantal andere arbeiders kleinere verwondingen opliep. Omstreeks zeven uur reed een autobus, waarin 25 arbeiders uit Breda, Ginneken en Princenhage gezeten waren, ter hoog te van het kruispunt Hoevcn-St Wille- brord, achter op een in dezelfde richting rijdenden met paard bespannen wagen van den bierhandel Buys uit Etten. De botsing was zoo hevig, dat alle inzittenden van de autobus gewond werden, waarvan drie ernstig. De ernstig gewonden werden, na tér plaatse te z\jr. verbonden, per zieken auto naar het St. Ignatius ziekenhuis te Breda overgebracht De overige inzittenden van de auto bus konden hun weg met een an dere bus vervolgen, nadat ter plaatse de noodige verbanden waren gelegd. De voerder van den bierwagen werd eveneens gewond, doch hij kon per auto naar zijn woning te Etten worden vervoerd. Voor de ernstig gewonden bestaat gelukkig geen lévensgevaar. De oorzaak, waarnaar het onderzoek nog gaande is, is vermoede lijk gelegen in de duisternis. personenauto in volle vaart op stilstaanden transportwagen gereden. Dinsdagavond heeft zich op den Haar lemmerweg, onder den rook van Amster dam, een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan één persoon het leven heeft gekost terwijl voorts twee personen zware en drie lichte verwondingen opliepen de toestand van een der zwaargewonde is als critiek te beschouwen. Aan den kant van den weg stond om streeks half negen een transportauto. De bestuurder had zich uit den wagen bege ven om een gedeelte van de lading vast te binden, toen hij een andere auto met vrij groote snelheid hoorde naderen. Hij gaf nog signalen met z£n lantaarn, doch deze werden vermoedelijk niet opgemerkt en met een geweldigen klap reed de personen auto op den stilstaanden transportauto. De personenauto werd vrijwel geheel ineenge- drukt. Van de vier inzittenden Werd één persoon vrijwel op slag gedood, terwijl ook voor het leven van een tweede inzittende gevreesd wordt. Van de beide andere pas sagiers liep de een zware, de andere lichte verwondingen op. Tot overmaat van ramp werd nog een derde personenauto bij deze botsing be trokken. Hij had de verkeersstremming niet snél genoeg opgemerkt en schoof als het ware onder de reeds gestrande perso nenauto. Twee der inzittenden werden hierbij licht gewond. Zijn oordeel over de Zesdaagsche. Naar aanleiding van een uitnoodiging welke onze wereldkampioen Arie van Vliet uit Woerden Zaterdagavond telegrafisch ontving van dé directie van de Deutsch- landhalle te Berlijn om op Zondag 9 Fe bruari a.s. aldaar te starten, had een sportredacteur van het A.N.P. een onder- •houd met den ervaren renner, die als een van de eersten na de oorlogsdagen ge reed stond om de verbroken spoitbe- trekkingen op te nemen. Verschillende malen is hij reeds gestart op de winterbaan in het sportpaleis te Antwerpen en ware het niet, dat aan vankelijk de directies van de banen in Antwerpen en Brussel het niet erg eens met elkaar waren, zoo zou hij ongetwijfeld ook reeds eenige wedstrijden hebben mee gereden op de winterbaan te Brussel. De volgende maal verwacht hy ook daar van de partij te kunnen zijn, mits nu evenwel Beriyn hem niet tevoren heeft vastgelegd. Uit deze simpele mededeelingen blijkt wel, dat er zoo&ls wij reeds eerder hebben gemeld in de wielerwereld op internatio naal gebied weer leven in de brouwerij komt. Nauwelijks bepaalt men in België, dat de z.g. onsportieve zesdaagschen zouden worden verboden, of de directie van 't sport paleis te Antwerpen heeft er weer wat op gevonden en schrijft een vierdaagsche uit, waarbij de renners vier maal zes uur zullen ryden, hetgeen vrywel volko men overeenkomt met het karakter van den strijd, welke op een zesdaagsche gele verd wordt. Wy hebben in dat opzicht het oordeel gevraagd van Arie van Vliet, die zooals men weet ook reeds voor dit wielerfestyn in de Scheldestad is gecon tracteerd. Persoonlijk wil ik u wel zeg gen, aldus deelde van Vliet mede. dat lk het onsportieve van een zesdaagsche nooit heb ingezien. Waarom men het organlsee- ren van een zesdaagsche verboden heeft begryp ik niet erg best. Ik heb zelf in totaal aan zes zesdaag schen meegedaan en bewaar daarvan steeds de beste herinneringen. Inderdaad is het geen peuleschilletje om een zesdaag sche uit te rijden, laat staan om hem te winnen. Men spreekt en achryft veel over combines, die de zesdaagschen de nek hebben omgedraaid, doch ik zeg U, dat geen enkele zesdaagsche zuiver met com bine werd gewomien. Het winnen van een zesdaagsche is voor beroepsrijders van veel tc groot financier. belang, zoodat Zitting van heden. De heer v. d. Wart, die gisteren weren ongesteldheid afwezig was, la ter verga dering verschenen. Als mr. Stieger de vergadering heropend heeft, is het woord aan mr. Dleleman ter; verdediging van het voorstel van Ged, Staten Inzake de samenvoeging der polders. Mr. DIELEMAN zegt dat het onder havige voorstel wellicht het belangrijkste is, dat de staten in de laatste 10 jaar heeft bereikt. Spr. dankt allen die aan de voor bereiding der samenvoeging hebben ge werkt, en aan de statenleden, die voor hare totstandkoming hebben gepleit. Tot de tegenstanders zegt spr., dat de namen der polders biyven bestaan. Op geografisch gebied verandert niets; de polders verlie zen alleen hun publiekrechtelijk karakter. Men had nog veel verder kunnen gaan, en op den duur zullen ook de internationale polders by het ontworpen waterschap worden gebracht. Dat men naar één waterschap streeft, en dat men niet meer waterschappen heeft ontworpen, houdt verband met het feit, dat versnippering van het gebied vele voordeelen der concentratie verloren zou doen gaan. Spr. acht het niet meer noodig dieper op de technische details in te gaan. Zy mo gen bekend worden verondersteld. Hij her innert eraan dat het plan tot samenvoe ging oorspronkelijk is uitgegaan van streekbewoners zelf, n.L in 1927. In het verleden had Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren bovendien veel grootere polders dan tegenwoordig. Spr. gaat dan in den breede nog eens de missiven na, die het voorstel deden ontstaan, en verwijst terzake van den waterschapskundigen toestand in de onderhavige streek naar het rapport van deskundigen. Door den toestand, zooals hij thans Is, worden voornamelyk kleine boeren gedu peerd. Er is inderdaad verzet in de streek te gen de samenvoeging, doch dit verzet is niet zoo groot als wordt voorgesteld. Ook de voorstelling, dat geen streek in ons land verhoudingsgewijs meer land bouwgewassen opbrengt, dan Westelijk- Zeeuwsch-Vlaanderen, is onjuist. De streek staat juist bffha in alles lager dan andere streken in Zeeland; de gemiddelde op brengst is ook lager .dan de gemiddelde opbrengst in Nederland. Vele boeren kla gen over groote waterbezwaren. Deze zijn met weinig kosten te ondervangen. Er ls natuurlijk hier en daar de laatste Jaren verbeterd, doch dit geschiedde dan veelal in verband met min of meer onderdruk van de ontworpen samenvoeging, die een stok achter de deur was. De opvatting, dat de samenvoeging het onderhoud der wegen niet veel goedkooper zal maken, deelt spr. niet. In het groot kan men de mate rialen tegen lageren prijs betrekken dan In het klein. Tot gemeenschappeiyken Inkoop van die materialen zijn de kleine polders nooit kunnen komen. Spr. bestrijdt dan de meening, dat het grondbezit, en vooral het buitenlandsche grondbezit bevoordeeld zou worden. Ten slotte doet mr. Dleleman een dringend beroep op de staten om dit voorstel tot samenvoeging, dat het belang der betrok ken streek beoogt, aan te nemen. Na mr. Dieleman voeren nog eenige sprekers in tweede instantie het woord. wanneer een koppel ook maar een kleine kans heeft op een overwinning, het alles in het werk zal stellen om deze over winning in de wacht te sleepen. Mogeiyk, dat nicn een afspraak maakt met kleinere koppels, met renners van een lagere klasse, doch wat kunnen deze je nu helpen, wan neer het gaat in een stryd tusschen kop pels met renners van een hoogere klasse. Zy kunnen je hoogstens in de gelegenheid stellen zoo nu en dan op een gunstig oogen blik te demareeren, hetgeen je dan een voorsprong kan bezorgen, welke je anders heel wat meer moeite zou hebben kunnen kosten. Doch zy toch zyn immers niet de aangewezen renners om een ont snapte en gevaarlijke concurrent terug te halen, dat moeten de prominenten im mers zelf doen. Persoonlijk r(jd lk liever een zesdaag sche dan de komende vierdaagsche. Voor eerst zal nu leder uur, waarop gereden wordt heel wat feller gestreden worden dan op een zesdaagsche. Voor ons sterk ge trainde renners, die veel beter bestand zijn tegen de vermoeienissen van een zesdaag sche dan de kleinere renners, brengt de komende vierdaagsche bovendien nog het nadeel, dat de zwakkeren gedurende den nacht voldoende gelegenheid krijgen zich geheel te herstellen om den volgenden dag fit aan den strijd deel te nemen. Over een zesdaagsche werd steeds af brekend en nooit opbouwend critiek gele verd. Men wist steeds te vertellen van combine zus, of combine zoo, doch ln wer- kelykheid was men er steeds naast. Men heeft daardoor veel afbreuk gedaan aan onze belangen en aan de belangen van de wielersport in het algemeen. Als lk in het buitenland ryd en ik zie, dat ik den wedstrijd onmogelijk kan winnen, doch een ander Nederlandsch koppel kan ik de overwinning bezorgen door het een handje te helpen, dan doe ik dat, doch dan is dat geen combine zooals men het dan wil doen voorkomen. Het ls jammer, dat er voorloopig niet veel zal komen van nieuwe wereldkam pioenschappen. U zoudt ongetwijfeld den ken, dat lk het prettig vind, omdat ik op deze wijze lang ln het bezit blijf van dezen belangryken titel. Toch is het niet zoo. Ik had liever vandaag dan morgen opnieuw dc wereldkampioenschappen. Er blijft daardoor meer spanning in de top klasse en brengt daarbij veel meer werk nophwoda dan op het oogenblik. Ontevreden over den huldigen gang van zaken ben ik geens zins, vooral nu ik ook weer zal kunnen starten in Duitschland, doch ik neem in dat opzicht wel een uitzondering in,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3