Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De buitenlandsche politiek van Japan. Aan onze abonnés! De samenvoeging van polders. IN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. I Oplaag 16.000 ex. I v. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG f 184s WO NUMMER 18 WOENSDAG 22 JANUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABOWWBigWTSPgUS» - IV cMt p«r w*«lc oT I 2.42 p«r "twiüA Franca psr port I 2.63 por kwsrtort. AfrondcrSjfcc iwiwitsn 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Vos 1 -5 rspsk 11.50, Mm fsarf rtssr 30 cost B4 iliassiwurt rpsdclc prtN- KMns sdvortonBsi«as 1 - 5 rsgsh 10.52, ledsrs regal meer 10 et (nas 8 regeb). POSTREKENING 339300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen» ;Dè Japansche minister van buitenland- Bche zaken Matsoeoka heeft in den Rijks dag een rede gehouden, waarin hij alle aspecten der buitenlandsche politiek heeft belicht. Hg constateerde dat de Japansche bui tenlandsche politiek hét doel nastreeft, aan alle volkeren ter wereld het hun toekomende levensgebied te waarborgen. Öbk het ^oel van het driemogendheden pact, waarvan Japan deel uitmaakt, is ijÜets anders, dan de verwezenlijking van fllt groote ideaal. ;''De vriendschappelijke betrekkingen der deelgenooten aan het driemogendhedenpact zijn in militair, economisch en cultureel opzicht steeds intiemer geworden. Artikel 3^' van het driemogendhedenpact bepaalt, clat de verdragsmogendheden elkaar we- derkeerig met alle politieke, economische én militaire middelen zullen steunen, inge val een van hen door een mogendheid wordt aangevallen, die op het oogenblik niet bij den Europeeschen oorlog of het Chineesche conflict is betrokken. Zou zulk een aanval worden ondernomen, dan zouden in dit artikel vervatte verplichtingen fn werking treden. DE GHINEESCHE KWESTIE. (Vervolgens besprak Matsoeoka de Chl- nëesche kwestie, waarbij hij er op wees, dat Japan de regeering van Nanking als dp regeering der republiek China heeft er- Icend en besloten is 't opbouwende werk in liét Verre Oosten in de eerste plaats Chi na en Madsjoekwo te beginnen en een ge bied van gemeenschappelijke welvaart voor een groot-Oost-Azië te scheppen. De tegen woordige Japansche regeering heeft er steeds weer naar gestreefd, het bewind van Tsjiang Kai-sjek tot inkeer te doen bren gen, maar tot dusver heeft dit geen resul taat opgeleverd. Het bewind van Tsjiang Kai-sjek volgt ondanks inwendige zwakte nog steeds een politiek van verzet, het geen. voornamelijk te wijten is aan het feit, dat het op hulp van Engeland en de Vereenigde Staten rekent. Met het oog op den internationalen toestand heeft Ja pan besloten, de nationale regeering van flanking te erkennen. Het dienovereen komstige verdrag, dat op goede nabuur schap, economische samenwerking en ge meenschappelijke landsverdediging is ge grondvest, eerbiedigt de souvereiniteit en territoriale onschendbaarheid van Japan en China en bevat een samenwerking op den grondslag der gelijkheid en wederkeerig- heid. De Japansche troepen worden op speciaal aangeduide plaatsen in Binnen- Mongolië en Noord-China gelegerd. Japan verlangt dus noch een territoriale noch een financiecle schadeloosstelling. Integen deel, het heeft China beloofd, de exterrito rialiteit op te geven en de concessies aan China terug te geven. ONDERHANDELINGEN MET ANDERE LANDEN. Vervolgens besprak Matsoeoka de be trekkingen van Japan met Neder- landsch-Indië, Fransch Indo-China en Thailand, die hij kenmerkte als leden van het nieuwe economische gebied. Met Ne- derlandsch-Indië Is Japan onderhandelin gen aangegaan, welke hoofdzakelijk den uitvoer van petroleum en andere belang rijke grondstoffen betreffen. Met Fransch- Indo-China worden onderhandelingen ge voerd die goede vorderingen maken. Li zake Thailand verklaarde Mat soeoka, dat Japan In het conflict tus- sclien Thailand en Fransch Indo-China niet onverschillig kan blijven, doch op een spoedige regeling hoopt. Met Australië valt na de uitwisseling van. diplomatieke vertegenwoordigingen een vriendschappelijke samenwerking te ver- Wachten, waarbij onnoodige misverstan den achterwege zullen kunnen blijven. In aansluiting daarop herinnerde Matsoeoka aan de verbeterde betrekkingen van Japan met Iran, Argentinië en Brazilië. Over Sovjet-Rusland verklaarde hJJ, dat er in de tegenwoordige diplomatie ke betrekkingen tusschen Japan en Rusland een verbetering diende te komen. Alle krachten zouden worden ingespannen, om wederzydsche mis verstanden weg te nemen en zoo mogelijk de diplomatieke betrekkingen grondig en principieel te regelen. Wij zende op het driemogendhedenpact zei- de Matsoeoka dat de bepalingen hiei>- van duidelijk doen uitkomen, dat het niet tegen de Sovjet-Unie is gericht. JAPAN'S BETREKKINGEN MET ENGELAND EN AMERIKA. In het tweede deel van zijn betoog besprak de minister van buitenlandsche zaken de betrekkingen van Japan met Engeland en vooral met de Vereenigde Staten. In den buitenlandschen handel, zoo verklaarde hij, zijn Engeland als de Ver eenigde Staten tot de scherpste restricties overgegaan, terwijl de Britsche Dominions en koloniën de scheepvaart van Japan be lemmeren. Japan is daarom genoodzaakt, zijn nationale bewapening tot het uiterste te organiseeren, ten eerste om aan den druk van buiten het hoofd te bieden en ten tweede om het eigen bedrijfsleven te waarborgen en het gebied van het Nieuwe Azië voor te bereiden op de zelfverzorging. Het is gebleken, dat de Vereenigde Sta ten geen begrip toonen voor de nieuwe orde in Azië als levenskwestie voor Japan. De Vereenigde Staten schijnen hun Ooste lijke verdedigingslinie in het centrale deel van den Atlantischen Oceaan en zijn wes telijke in het oostelijke deel van den Stil len Oceaan tusschen China en de Zuidzee te zien. Ik geloof, zoo zeide Matsoeoka, dat een dergelijke houding van Amerika niet als een bydrage ter bevordering van den wereldvrede beschouwd kan worden. Ik zou een dergelijke houding der Ver. Staten ter wille van den vrede in den Stillen Oceaan en ter wille van den wereld vrede betreuren. Ik hoop ernstig, dat een land als de Ver. Staten zich bewust wordt van zijn verantwoording voor de hand having van den vrede en moedig het ver leden liquideert om zoo een dreigende crisis der beschaving te voorkomen. Zou den de Vereenigde Staten bij den Europee schen oorlog betrokken geraken en zou Japan genoodzaakt zijn aan den oorlog deel te nemen, dan zou er een nieuwe wereldoorlog ontstaan en zouden alle po gingen om den toestand te redden onmo gelijk gemaakt worden. Aan den tegenwoordigen oorlog, zoo ver volgde Matsoeoka, moet zoo snel mogelijk een eind komen en bovendien moet thans reeds overlegd worden, hoe in de toekomst de terugkeer, van dergelijke verwikkelin gen voorkomen kan worden. Ten slotte verklaarde de minister, dat zijn land met elke nationale crisis grooter en sterker wordt. De gunstige geograf ische gesteltenissen van het keizerrijk maken het sterk genoeg om den koers der wereldpolitiek te beïnvloeden. De Japansche offensieven In China. De Japansche minister van oorlog, Tojo, heeft in een overzicht van de operaties in China verklaard, dat Tsjiang-Kai-sjek nog steeds beschikt over 260 divisies, ter sterkte van ongeveer 2 millioen man en ongeveer 200 vliegtuigen. Hij wees er ech ter op, dat de weerstandskracht van deze troepen opmerkelijk achteruit ging. De Chineesche troepen hebben in 1939 bg verscheidene gelegenheden tegenoffensieven ontketend, maar zijn in gebreke gebleven het vorig jaar ook maar één enkel offen sief in te zetten, met uitzondering van het z.g. winteroffensief, dat aan den gang was gehouden sedert het einde van 1939. Tojo constateerde, dat in het aantal Chineesche soldaten, die zich overgeven, of dié gevangen zgn genomen een stijging valt waar te nemen, terwgl het aantal dooden, dat door de Chineesche troepen op het slagveld wordt achtergelaten klei ner is geworden in vergelijking tot hun getalsterkte. Het pleit voor Tsjoengkiiig wordt steeds ongunstiger als gevolg van de Japansche bezetting van de vruchtbaarste, meest vitale deelen van China en tevens van de verscherping van de Japansche blokkade. De minister stelde vast, dat het regime van Tsjiang Kai-sjek zich wat de binnenland- sche toestanden betreft in een ongunstige positie bevindt. Tojo besloot met te zeggen, dat het regime van Tsjiang Kai-sjek om zijn treu rige positie den tegenstand tegen Japan nog voortzet, gedeeltelijk als gevolg van overschatting van de Engelsch-Amerikaan- sche hulp en gedeeltelijk omdat het Ja pans nationale stelsel niet begrijpt, waar van het blijkbaar geloofde, dat het politiek en economisch zou ineenstorten, daar het zijn oordeel baseerde op voorbijgaande ver schijnselen in Japan. In de nabge toekomst kan geen algemeene vrede tusschen Japan en China verwacht worden, maar de mi nister van oorlog verzekerde, dat vrede en orde geleidelijk terugkeeren in de door Japan bezette gebieden in China, terwijl de Japansche strijdkrachten de operaties tegen de overblijfselen der Chineesche troe pen en guerillabenden onvermoeid voort zetten. De ffnancleele positie van Japan. De Japansche minister van financiën heeft de uitvoering van de nationale ver dediging, de verhooging van de productie en de verhooging van den levensstandaard de voornaamste taak genoemd van de financieele politiek. De financieele positie des lands, aldus de minister, die zich aan vankelijk gunstig liet aanzien, is als ge volg van den internationalen toestand min der gunstig geworden. Niettemin kan de balans van het afgeloopen jaar bevredi gend worden genoemd. Door de spaar zaamheid van het volk heeft men alle moeilijkheden op de geldmarkt kunnen overwinnen. De stortingen bij de post spaarbanken en op de bankrekeningen zijn sterk toegenomen. Wederom aanval op Malta. Naar het D.N.B. verneemt, is Malta Dinsdag wederom door Duitsche vliegtui gen aangevallen. Daarbij werd een groot aantal goedgerichte treffers geplaatst op voor den oorlog belangrijke installaties. ROOSEVELT LEGT DEN AMBTSEED AF. In tegenwoordigheid van het diploma tieke corps, het opperste gerechtshof, het kabinet en alle leden van het Congres, als mede van de gouverneurs van alle staten, heeft president Roosevelt gistermiddag in het Kapitool den eed afgelegd voor zijn derde ambtsperiode als president der Ver eenigde Staten. Vervolgens kwam hij voor de microfoon en hield een korte toespraak, waarin hij opnieuw toonde, een voorstander van de democratische idee te zijn. Roose velt betwijfelde, dat de democratische ge dachte aan het aftakelen is en bepleitte de wenschelijkheid van een vooruitstrevende ontwikkeling van een democratisch Ame rika, in het geloof aan deze idee. Thans be staat, naar hg beweerde, de taak van het volk der V. S. hierin^ de natie en haar in stellingen voor de vernietiging van buiten af te redden. Achttien dagen in een reddingboot rondgedobberd. In een Oost-Canadeesche haven zijn vol gens een bericht van „Associated Press" vier overlevenden aangekomen van het Engelsehe vrachtschip „Carlton", getorpe deerd door een Italiaansche duikboot, die achttien dagen lang in een reddingboot op het Noordelijk deel van den Atlanti schen oceaan rondgedobberd hadden. Twaalf opvarenden van deze boot waren van uitputting omgekomen. Een tweede reddingboot met achttien leden van de bemanning wordt vermist. Twee Britsche patrouille vaartuigen vergaan. Uit Stockholm meldt het D.N.B. rf Vol gens een officieel Engelsch bericht zijn de Britsche patrouillevaartiiigen „Manx Prin ce" en „Refundo" tot zinken gebracht. Aan boord van de „Manx Prince" zijn geen verliezen aan menschenlevens gele den. De naaste bloedverwanten van de slachtoffers aan boord van, de „Refudo" zijn op dei hoogte gebracht* De beteekenis van het Driemogendhedenverdrag EEN POLITIEKE MOORD IN ROEMENIE. Dultsch majoor werd er het slachtoffer van. Dezer dagen heeft in de Roemeensche hoofdstad een moordaanslag plaats gehad, waarvan majoor Döring van de Duitsche weermacht het slachtoffer is geworden. Omtrent de toedracht van dezen moord verneemt het D.N.B. nog de volgende bij zonderheden: Vergezeld van een anderen Dultschen officier, verliet majoor Döring kort na middernacht het restaurant „Bucarest" om zich naar zijn hotel te begeven. Hij werd daarbij door een man, die korten tijd na hem hetzelfde restaurant verliet, aange vallen en met zes revolverschoten neer gelegd. De majoor was ter plaatse dood. De moordenaar trachtte ongeveer 200 me ter verder om een straathoek te ontko men, doch hg werd tijdens zrjn poging om in een taxi te vluchten, door verscheidene voetgangers en Duitsche soldaten gegre pen en ontwapend. De chauffeur van de taxi had geweigerd met hem weg te rgden. De moordenaar had een Grieksche pas bij zich, die nog geen visum bevatte en in San Francisco was uitgereikt. In dezen pas stond hij vermeld onder den naam Dimitrje Sarandos. Verder werd geconstateerd, dat hij In October 1940 met een Turksche pas de grens had overschreden. Deze pas was ge steld op naam van Alletrino. Vogens de op hem gevonden papieren is hij 32 jaar oud en geboren in Saloniki. In zijn bezit vond men een chèqueboek, dat op naam van een groote Amerikaansche bank stond. Hij woonde de laatste wekén in een min der goed bekend staand hotel te Boeka rest, samen met een Turksch onderdaan. In zijn bezit vond men ook talrijke bui tenlandsche geschriften, o.m. twee kort geleden uit Engeland ontvangen docu menten. De Roemeensche minister van binnen- landsche zaken is afgetreden, in verband met dezen aanslag. In een officieel communiqué wordt hier omtrent medegedeeld, dat het aftreden is geschied op grond van de volgende mo tieven: 1. Versterking van de binnenlandsche orde. 2. De minister van binnenlandsche zaken had negen uur na den aanslag op den Duitschen officier in de hoofdstad nog geen maatregel met het oog hierop ge nomen. 3. Hij had geen bewaking van den zetel van de Duitsche weermachtmissie gelast. Doordat de gewijzigde Omzetbelasting sedert 1 Januari JA ook geheven wordt van abonnementen op couranten en tijdschriften, zijn wij (evenals andere bladen) genoodzaakt den abonnementsprijs te verhoogen. De prijs wordt nu voor de kwartaal-abonnementen verhoogd van ƒ2.30 tot 2.42 voor postabonnementen van ƒ2.50 tot ƒ2.63 voor weekabonnementen van 18 cent tot 19 cent Abonné's die het abonnementsgeld voor het le kwartaal 1941 reeds overmaakten, worden vriendelijk verzocht ons het bedrag der ver hooging alsnog te doen toekomen. Op advertenties zal voortaan 2'/J omzetbelasting berekend moeten worden. DIRECTIE PROV. ZEEUWSCHE COURANT. De Provinciale Staten van Zee land hebben heden met 22 tegen 12 stemmen hun goedkeuring ge hecht aan het voorstel van Ged, Staten om 76 polders en water schappen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen te vereenigen in het waterschap „Het Vrije van Sluist Door dit besluit is oplossing gegeven aan een zeer belangrijk poldervraagstuk, dat de Staten ongeveer 7 jaren lang bezig heeft gehouden. Voor den geestelijken vader van deze concentratie, Mr, P. Diele- man,beteekent het besluit der Staten een groot succes. Te verwachten is, dat de con centratie van de polders in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen weldra gevolgd zal worden door andere pogingen om de vele kleine pol ders, die Zeeland rijk is, onder te brengen in grootere administra tieve eenheden. Voor bijzonderheden der staten- zitting verwijzen we naar het ver slag in dit nummer. De strijd aan de grens van Abessinië. Uit Addis Abeba (Abessinië) meldt Ste- faniDe eerste twee weken van Januari zgn gekenmerkt door acties van plaatse lijk karakter langs de geheele grens, van Kenya totden Boven Soedan. De oor logscorrespondent van Stefani wijst er op, dat men eenige dagen moet doorbrengen onder inboorlingendetachementen om overtuigd te geraken van de zekerheid, de trots, de koenheid van deze troepen en van den geestdrift, waarmede zg strgden tegen een tegenstander, die altijd talrijker is. De correspondent stelt in het licht, dat de laatste twee weken de Engelschen 2 aanvallen krachtig hebben ingezet, met steun van artillerie, te Gallabat. De aan vallen, die uitgevoerd werden door afdée- lingen Hindoes en Engelschen, werden beide malen afgeslagen en de vgand liet in Italiaansche handen munitie cn gevan genen achter en werd gedwongen talrijke dooden op het veld achter te laten. De Askaris deden een tegenaanval met de bajonet op het geweer, waarbij zfl zoo fel optraden, dat alle strijdlust den vijand verging. Zelfs te Tellai, ten Noorden van Kassala, hebben de vijanden zonder succes getracht aan te vallen. Hetzelfde over kwam him in de zone van TesseneL De luchtmacht controleerde voortdurend het gebied van het imperium en dé Roode Zee, sloeg vijandelijke aanvallen af en deed met bommen en mitrailleurvuur aanval len op detachementen gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand, waarbij prachtige resultaten werden bereikt Voorts bestookte de luchtmacht militaire en haveninstallaties van Port Soedan. De beste vlieger van de Italiaansche lucht macht in Oost Afrika Lt Visentini, heeft nog twee overwinningen behaald en een bombardementsvliegtuig van het type Vin cent neergeschoten in de zone van Tesse- nei en een vliegtuig van het type Gloster in de zone van Aroma. Daarmede is het aantal zgner overwinningen tot zestien ge stegen. SLACHTVERBOD VOOR GEITEN EN BOKKEN. De secretaris-generaal van het Depar tement van Landbouw en VisscherU heeft bepaald, dat het zonder slachtvergunning van de Ned. Veehouderij Centrale met in gang van heden is verboden geiten en bokken te slachten of te doen slachten. Tijdelijke toelage lager bezoldigd gehuwd gemeentepersoneel. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin gewezen wordt op de re geling betreffende een tijdelijke toelage voor lager bezoldigd gehuwd rijkspersoneel, In deze circulaire wordt den gemeente besturen in overweging gegeven, ten aan zien van het lager bezoldigd gehuwde per soneel der gemeenten voor zooveel noo- dig in overeenkomstigen zin te handelen. Radio-distributie. VALSCHE GERUCHTEN. In verband met loopende geruchten, als zou binnenkort het niet meer moge lijk zijn voor de radio-distributie te be danken, geruchten die ten gevolge heb ben dat thans viij velen de distributie opzeggen, werd er van bevoegde zflde de aandacht op gevestigd, dat deze ge ruchten van allen grond ontbloot zijn. Wederom twee ernstige spoorwegongelukken in Spanje. Bg het Spaansche station Brincola ge raakte gisteren van een goederentrein, die tegen een helling opreed, elf wagons, waar onder vijf petroleumtankwagens, los. Zg rolden met groote snelheid terug in de richting van het dorp Zumarraga. Het spoorwegpersoneel in dit dorp trachtte de wagens op dood spoor te leiden, doch in een bocht sprongen ze uit de rails. De wagens vielen van de spoorbaan en werden vernield. Tachtig ton petroleum vloeide over de straten van Zumarraga en geraak te in brand. Er bestond groot gevaar voor een huis, waarin elf gezinnen woonden, doch al deze menschen konden gered wor den. De bezetting van een hulptrein, uit San Sebastian ontboden, bluschte na in gespannen arbeid den brand. Het huis in kwestie werd geheel vernield. De schade is aanzienlijk. Later ontdekte men nog, dat zich In een remmershokje een verstekeling bevonden had, die om het leven is gekomen. Voorts is gisterochtend tusschen de sta tions Lora del Rio en Priorate, op de lijn naar Cordova, ook een ernstig ongeluk gebeurd. De brug over de Guadalbacar hortte in tengevolge van het hooge water. Een goederentrein, die van Sevilla naar Cordova reed, kon niet meer bijtijds tot stilstand gebracht worden, zoodat hij in de rivier stortte. Het personeel kwam om het leven. Men weet nog niet, uit hoeveel man het bestond. OOK DE VROUW VAN RASTAFARI NAAR KHARTOEM. Naar de Londensche correspondent van Nya Dagligt Allehanda meldt is de vrouw van Haile Selassie, vergezeld van twee dochters en zes kleinkinderen, van Londen naar Khartoem vertrokken, om daar den ex-negus van Abessinië te ontmoeten. Zij had de kroonjuweelen bij zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1