Gemengd Nieuws Vrijheid van school en Kerk. Radiorede van dr. H. W. van der Vaart Smit. Organisatiebeschikking prijsbeheersching. De bepalingen afgekondigd. Rechtszaken Kerknieuws Ingezonden Stukken Radioprogramma Dezer dagen sprak dr. H. W. van der Vaart Smit van Den Haag voor de mi crofoon over „De vryheid van school en kerk". Na een Inleidend woord nam spr. eens een kykje ln het nabuurland. DaarbU, aldus spreker, moet een ding zeer duidelijk worden gezegd, rul. dat wat over de toestanden ln Duitschland vóór 10 Mei hier te lande verteld werd, dooreengenomen kant noch wal raakte en dat wie ginds de werkelijkheid ging bezien totaal andere dingen ervoer. De school in Duitschland is steeds, de ge- beele 19e en 20e eeuw door, een alge- jneen christelijke school geweest De dus genaamde openbare school, gelijk wij in Nederland kennen» heeft Duitschland nooit gekend en kent Duitschland ook heden ten dage niet Zelfs in het sociaal-democra- tischen tijd, in de Weimar republiek hand-v haafdo de volksschool in Duitschland haar algemeen christelijk karakter. En gedu rende den tijd van hét Derde Rijk sinds 1933 dus, zijn daarin geen veranderingen van principieelen aard gekomen. Het is een feit ei dit moeten wij goed in het oog houden dat de Duitsche schooltoe- standen heel wat minder ontkerstening te zien gaven, dan bij ons in de vorige eeuw het geval was. Ook over de Kerk, aldus ging spreker voort, moge zulk een algemeene opmerking voorop gaan. Wie naar den lasterpraat luisterde, als zou deze revolutie in wezeu heldensch zijn, weet niets van de werke lijkheid af. Immers, iedereen kan weten, dat de kern van de nieuwe beweging b.v. in Duitschland juist uit de christelijke kerk stamde. Onder de oudste en eerste leden der beweging hadden de Christenen, met name in Beieren, grootendeels prote stanten, de meerderheid. Wie in het oude Oostenrijk naar de geestdriftigste aanhan gers. van het nationaal-socialisme zocht, moest by .de Kerk wezen, met name de protestantsche. Heel Italië is Roomsch- Katholiek en het zou wel pure dwaasheid z«n,—het fascisme heidensch te noemen, waar het juist van een door en door Roomsch-Katholiek volk afkomstig is. Spanje met Generaal Franco stelt er zijn hoogste eer in, door middel van het nieuwe van dezen tijd juist aan kerk en religie de eereplaats terug geven, die er door een vórig, inderdaad heidensch regime, aan ontnomen was. Een zeer duidelijk bewijs, dat iedereen hier zelve controleeren kanf is dat. juist in Duitschland een ontzaglijke menigte kerkelijke en religieuse lectuur in deze jaren verschijnt, literatuur, die tevens frisch, levendig en sterk is en natuurlijk ook rijk verkocht wordt Waren er geen koo- pers, dan zouden dé uitgevers deze stapels boeken niet ter perse leggen. En wat van Duitschland geldt, geldt ook in de andere verbonden, Roömsch-Katholiêke landen. Deze dingen en. we noemen zeer algemeene dingen, die iedereen lederen dag nagaan kan sluiten uit, dat men aan de revolutie van den nieuwen tijd principieel een heidensch karakter ten laste zou mogen leggen. Het tegendeel is het geval. De Fransche revolutie van 1789 had een anti-christelijk karakter. Deze revolutie heeft op schier alle pun ten do christelijke grondslagen van ons volksbestaan aangetast. Wy vinden in de nieuwe revolutie, die thans Europa en de wereld in beweging brengt, het groote herstel en de alomvattende weder geboorte. Er wordt aangeknoopt bij den tijd voor de Fransche revolutie en het goede dat daarin was en met uitbezeming van de verkeerde Vruchten van de Fran sche revolutie wordt thans aan onze Gouden Eeuw voortgebouwd en voortgang in den nieuwen tijd gezocht. Gezinspolitiek. Spreker illustreerde dit met enkele voorbeelden, ml. in de eerste plaats de tegenstelling, of het individu dan wel het gezin in het centrum van den opbouw van het staatsleven staat In de vorige periode, overlïeerschte een sterk indivi dualisme, dat o.a, in het algemeen kies recht en de evenredige vertegenwoordiging uitkwam, in de opvattingen aangaande echtscheiding, aangaande vrouwenarbeid, enz. Het Christendom kwam daar steeds tegen op en zeide, dat niet het individu maar het gezin centraal moest wezen. Thans komt deze nieuwe revolutie en brengt het gezin als centrum van den opbouw. Dat is een stukje practisch posi tief Christendom. Wie de kansen hierin niet ziet, moet stekeblind zijn. Het gezag in eere hersteld. Een tweede punt is het gezag. Van Christelijke zijde is op grond van het vijfde gebod steeds gepleit voor een ster ker gezag en werd als grief tegen de be ginselen der Fransche revolutie ingebracht, dat deze het gezag uit Staat en Maat schappij wegnamen en daardoor het leven ontwrichtten. Deze nieuwe revolutie brengt het gezag terug. Dat is wederom een stukje practisch positief Christendom, dat ontzaglijke kansen bevat, die een beter lot verdienen dan een onophoudelijk sabo- teerend „tegen, tegen en nog eens tegen". Openbare zedelijkheid. Een derde punt is de openbare zede lijkheid. Deze nieuwe revolutie voldoet aan de oude christelijke wenschen, dat het echtscheidingsrecht beperkt zal wor den, dat de brand zal worden gestoken in de pornografie, en dat de publieke onze delijkheid zal worden teruggedrongen. We derom een stukje practisch Christendom. Wederom de hand. die hierin aan de kerke lijke wereld geboden wordt. Of zou deze niet meer durven prijzen, wat in wezen toch goed is? Een vierde punt is de naastenliefde. Die was er natuurlek ook voorheen. Ne derland had en heeft zelfs een prachtige philantropie een in stilte werkende, maar zeer veel goeds doende kerkelijke diaconie. Doch de nieuwe revolutie gaat in naastenliefde aanmerkelijk verder. De ze nieuwe revolutie beoogt een solidariteit onder alle leden der volksgemeenschap, waarbij de sterkeren voor de zwakkeren opkomen en de winst der sterkeren in be langrijke mate dient om de zwakkeren tot hooger niveau op te heffen» De winterhulp btfv. bedoelt veel meer, dan een schamele extra-gift. Ze bedoelt zóóvéél te kunnen geven, dat de menschen werkelyk in betere omstandigheden komen. De solidariteit, de Christelijkesolidariteit moet worden be leefd. De volksgemeenschap moet uitgaan van de leuze: een voor allen, allen voor een. En dit is een nieuw socialisme, dat weliswaar den klassenstrijd verwerpt, maar in de resultaten veel verder komt dan het oude socialisme. Hier ligt een ontzaglijke toepassing in van de Christelijke solidari- teitsgedachte en daarmee voor de Christen heid een kans, die zeer groot ia en steun en lof verdient. Ook dit is een stukje practisch Christendom. Een andere vrijheid. Als deze nieuwe revolutie, aldus spr. zoovele grondleggende elementen van po- sltlef-chrlstelyken aard bevat, moet vast staan, dat de religieuse vrijheid in School en Kerk, dus nu, eerst recht tot ont plooiing zal kunnen komen. Het is een andere soort vrijheid dan voorheen. Voor heen was het een vrijheid, die in antithese tegen die beginselen der Fransche revolutie in, veroverd moest worden. Thans wordt het een vrijheid, die in synthese harmo nisch gevonden en beleefd kan worden bij een revolutie, die de beginselen en gegevens daartoe met zich meebrengt en dag bij dag aanbiedt. Natuurlijk ontveinzen wij ons de moeilijkheden niet. Bij de uit werking, bij den opbouw, zal menig bouw werk uit vroeger 'dagen moeten vallen, menig zgn. „heilig huisje" moeten worden gesloopt, dat blijkt niet zoo heilig te zijn als het leek. Het is revolutie. Dat vergeten we niet en mogen we niet vergeten. Maar er is geenerlei reden om thans in alarmstemming te leven en in zak en asch neer te zitten alsof deze tyd het verlies van vryheid en religie zal breng.en. Het is dwaas in tranen by de puinhoopen der revolutie van 1780 neer te zitten en te meenen, dat dit het verloren parades is. Het lijkt ef niet op. Als deze revolutie ouder geworden zal zijn, zullen wij zien, of de Kerk uit dezen tijd geleerd heeft aan alle wateren te zaaien en dan te oogsten op de dagen, die God ook heden geven wil. Onze houding moet niet nega tief, maar positief zijn. Dan groeit onze vryheid met den dag en bouwen wij voor eén idealenryke toekomst. AZLJN-EXTRACT IN DEN BEK VAN EEN KAT GEGOTEN. Dader tot 2 maanden veroordeeld. Het Haagsche Gerechtshof deed uit spraak in de zaak tegen den schipper P. van der V., die, om zijn vrouw te grie ven, azijn-extract goot in den bek van een kat, waarop zyn vrouw bijzonder gesteld was. Door de Rotterdamsche rechtbank was hy hiervoor veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee maanden, terwyl de advocaat-generaal by de behandeling in hooger beroep een gevangenisstraf van drie maanden tegen hem eischte. Het hof veroordeelde beklaagde tot twee maanden gevangenisstraf. FIETS VAN POLITIEAGENT GESTOLEN EN TOCH VRIJGESPROKEN. Gistermiddag stond voor den politierech ter te Utrecht de 24-jarige G. P. B. uit Maarssen terecht, die een fiets had wegge nomen en nog wel een fiets van een politie agent, welke tegen het Utrechtsche hoofd bureau van politie stond, en dezen diefstal heeft bekend, maar toch nog het geluk mocht beleven te worden vrijgesproken. Het gebeurde zoo De jongeman was voor enkele uren in Utrecht, zyn fiets had hy op slot tegen den gevel gezet van het huis, waarin hij zich bevond. Maar het was reeds duister en dan mogen volgens voor schrift van den burgemeester geen fietsen meer buiten staan. Toen de jongemai^ aanstalten maak te om naar huis te gaan, was zijn rijwiel verdwenen. Op het politiebureau vernam hij, dat zijn eigendom daar was, maar teruggave wei d hem geweigerd, want ingevolge een verordening is de politie ver plicht fietsen als deze vier en twintig uur vast te houden. Toen de eigenaar bleef aanhouden, omdat hij nu eenmaal naar huis moest, is hem vrij barsch de deur ge wezen. Buiten heeft hij daarop een fiets van een politie-agent zien staan, die niet op slot stond, hij nam dat rijwiel en reed er op weg, maar nog geen half uur later werd hij reeds gegrepen. Er viel niet te ontken nen. Doch hij gaf van den beginne te ken nen niet het voornemen te hebben gehad de fiets te behouden. Hij wilde slechts naar huis, omdat zijn ouders ongerust zouden worden en den volgenden dag zou hy de fiets ongetwijfeld hebben teruggebracht. De officier van justitie eischte 50 boete, subs. 20 dagen hechtenis. De politierechter zag evenmin als de verdediger een vooropgezette bedoeling het rijwiel te behouden en sprak den jongeman vrij van het hem ten laste gelegde. Inrichting van grafkelder voor Paus Pias XL De inrichting van een grafkelder voor wijlen Paus Pius XI in de Vaticaansche grotten zal op 10 Februari a.s., den sterf dag van den Paus, definitief voltooid zyn. Vandaag zou uit Milaan een marmeren graftombe aankomen, welke het stoffelijk overschot zal gaan bevatten van den „Paus der verzoening". In de crypte is men thans bezig een mozaiek op den wand aan te brengen, uitbeeldende de symbolen van den H. Drievuldigheid alsmede de figuren van den H. Ambrosius en van de H. Theresia van Lisieux. Ned. Hen?. Kerk. Ds. P. N. Tonsbeek te Kamperland heeft het beroep naar Zonnemaire aangenomen. HIJ DACHT SPOEDIG WEER THUIS TE ZIJN. Op den Zaterdag, volgende op den tra gisch en lOen Mei van het vorig Jaar, kreeg eenigen tyd na middernacht, de ge huwde chauffeur Frans van der Vloet te Tilburg, zoo vertelt de N.T.Crt, van Ne- derlandsche militairen opdracht hen met een van zijn firma gevorderden auto te vervoeren. Hij gaf aan het hem gegeven bevel gehoor, in de veronderstelling, dat hij in korten tyd weer bjj vrouw en kin deren terug zou zijn. Hoe geheel anders is dit uitgekomen. Sinds het tijdstip, dat Van der Vloet vertrok in den nacht van Zaterdag 11 op Zondag 12 Mei dus, heeft zyn vrouw hem niet teruggezien en taal noch teeken van hem gehoord. Men kan zich dux. de verrassing voor stellen van de vrouw, die met twee klei ne kleuters was achtergebleven, toen Dinsdagmorgen de pos'; een brief bracht van den verloren gewaande. Een brief, welke verzonden was uit de Portugeesche hoofdstad Lissabon, geschreven door haar man, waarin deze de mededeeling deed, dat hy in goeden welstand verkeert en te Lissabon verblijf houdt. Het behoeft wel niet gezegd, dat thans alles in het werk zal worden gesteld om den onvrijwilligen balling weer spredig'aan zyn gezin terug te geven. CLANDESTIEN GESLACHT. In samenwerking met een keurmeester van het abattoir is het de Utrechtsche re cherche Zaterdag gelukt ,een groote hoe veelheid frauduleus geslacht kalfs- vleesch in beslag te nemen. De slager deelde mede, dat hij het vleesch had ge kocht van een man uit Zuilen. Toen by dez-n man een onderzoek werd ingesteld, bleek, dat hij aan den slager reeds negen geslachte kalveren op clandestiene wijze had verkocht. Reeds geruimen tijd is hier frauduleus geslacht, want het bleek, dat behalve deze negen kalveren nog 22 stuks op oneerlijke "vijze waren geslacht en door een anderen slager in Utrecht gekocht. De kalveren werden ten huize van een derden man in Zuilen in een schuurtje om het le ven gebracht. Tegen den slachter, den eigenaar van het schuurtje en de twee slagers uit Utrecht is proces verbaal opgemaakt. Van het vleesch van de 22 kalveren bleek niet veel meer ever te zjjn. EEN OUD-REDDER BEGRAVEN. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van den oud-redder W. Bakker, bijge naamd „de Gorrel", te Huisduinen ter aarde besteld. De bekende zeeridder heeft den 86-jarigen leeftyd bereikt en is na een ziekte van enkele weken in het hartje van oud-Den Helder overleden. Hiermede is weer een van de groote helden uit den tyd van Dorus Rykers heen gegaan, een held, die de woeste zeeen heeft getrotseerd om het leven van de schipbreukelingen te redden. Hoewel Bakker geen volledige aanteekeningen heeft gehouden van het aantal geredden, staat het toch vast, dat ook hij hierin een groot aandeel heeft ge had. POLITIE TE AMERSFOORT DOET GOEDE VANGST. De politie te Amersfoort heeft aange houden en in arrest gesteld zekeren U., verdacht van diefstal van een groote par tij goederen. Bij een huiszoeking werden door de recherche in beslag genomen 2 vaten, elk inhoudende 50 kg. boter, een doos met 30 schorten, een doos met 12 nieuwe lakens en sloopen, een doos ver bandmiddelen, een groote partij koffie, een pak bloembollen en 2 hammen. Van de vermissing van deze inbeslaggenomen goederen is echter nog geen aangifte brj de politie gedaan. Vervolgens is aangehouden V., verdacht vam diefstal van een rijwiel en een zekere K., verdacht van heling van een rijwiel. GEARRESTEERD WEGENS ZWARE MISHANDELING. De politie van Ede heeft Zondagavond zekeren S. gearresteerd wegens vermoe delijke poging tot doodslag of zware mis handeling. De man wa~ eerst Woensdag j.J. uit de gevangenis ontslagen waar hy zijn 18de veroordeeling had uitgezeten. By zyn te rugkeer in Ede was zyn vrouw naar Am sterdam vertrokken. Tijdens zijn afwezig heid had de vrouw een commensaal in huis gehad. Gisteren bezocht de man dezen commensaal aan htt Ny verheidsplein waar hij thans zyn intrek heeft. Buiten kwam het tot een woordenwisseling waarbij handtastelijkheden niet uitb.cven, S. gaf den commensaal een klap tegen het hoofd en sloeg daarna met een bijl naar hem. De slag kwam terecht in de deurpost en de commensaal wist zich in veiligheid te stel len. S. werd op het station garresteerd. De man gaat thans zijn negentiende veroor deeling tejemoet. NOODLOTTIGE SPRONG. Gisteravond wilde een 29-jarige man by den Buiksloterweg aan het IJ te Amster dam nog juist een pont bereiken, die zich al in beweging had gezet. Van den wal trachtte hjj op de pont te springen, doch de afstand was te groot. Hy kwam in het water terecht en schoof onder het ijs. Een boot van de havenpolitie is onmiddellijk te hulp gesneld, doch eerst na een half uur zoeken slaagde men erin, het lichaam op te halen. De geneeskundige dienst stelde aan den walkant alle pogin gen in het, werk om de levensgeesten by den man op te wekken, doch tevergeefs. EEN JEUGDIGE DIEVENBENDE ONTDEKT, De gemeentepolitie te Geldermalsen heeft twee personen op heeterdaad betrapt, toen z\j by een winkelier twee paar schaatsen en een paar kleinigheden ontvreemden. In samenwerking met de ryksveldwacht wer den nog vier paar schaatsen, welke van rijwielen waren ontvreemd, opgespoord. Het kwam aan het licht, dat zich een complot van vijf jongelui had gevormd die er werk van maakten by winkeliers hun slag te slaan. Dit complot maakte reeds langen tijd Geldermalsen en omgeving on veilig. Het vyftal heeft bekend. In de Staatscourant van gisteren is op genomen de volgende beschikking van den gemachtigde voor de prijzen tot uitvoering van het prijsbeheerschlngabesluit met be trekking tot de organisatie der prijsbe heersching. Afd. 1 Algemeene bepalingen. Art ï- 1. Bij den gemnehtlgde voor de prijzen wordt een afdeeling voor de prijsbeheersching ge vormd. 2. Het hoofd der afdeeling ia aan den ge machtigde verantwoordelijk voor de beheer- sching der prijzen. Art 2. 1. De prüsbeheerschlng geschiedt door vtJf inspecties voor de prijsbeheersching, welker gebieden overeenkomen met de rechtsgebieden der gerechtshoven. 2. De inspecties voor de prijsbeheersching zijn gevestigd te Amsterdam, 's Gravenhage, 's HertogenbQsch, Arnhem en Leeuwarden. Aan het hoofd van elke inspectie voor de prijsbeheersching staat een inspecteur. Hij is aan het hoofd van de afdeeling voor de prijs beheersching verantwoordelijk voor de beheer- sching der prijzen in zijn inspectie. Afd. t. Tocht strafvordering. Art 4. De inspecteur voor de prijsbeheersching is binnen de door den gemachtigde gestelde richtlijnen bevoegd terzake van overtredingen van prijsvoor8chriften, tuchtrechtelijke straffen en maatregelen op te leggen, als bedoeld in de artikelen 7 en 8 van het prijsbeheerschingsbe- sluit, en vervolging, als bedoeld in artikel 5 van dat besluit, te vorderen. Art. 5. 1. De tuchtzaken staan ter kennisneming van den inspecteur, in wiens inspectie de overtre ding begaan werd of de dader woont of ver blijft. 2. Indien ingevolge het eerste lid meer dan één inspecteur bevoegd is, wordt de zaak afge daan door den inspecteur, die daarmede het eerst bemoeienis heeft gehad. 3. Het hoofd van de afdeeling voor de prijs beheersching kan den volgens bet tweede lid bevoegden inspecteur aanwijzen en zaken, welke hU verknocht acht, aan een bepaalden inspec teur ter afdoening overdragen. Art 6. De gemachtigde behoudt zich voor 1. Zelf tuchtrechtelijke straffen en maatrege len op te leggen 2. Aan het hoofd der afdeeling voor de prijs beheersching ambtenaren toe te voegen, die aan dit hoofd ondergeschikt zijn en de bevoegdheid hebben tuchtrechtelijke straffen en maatregelen op te leggen 3. Aan de inspecties voor de prijsbeheersching toegevoegde inspecteurs te verbinden, die aan den inspecteur voor de prijsbeheersching onder geschikt zijn en de bevoegdheid hebben tucht rechtelijke straffen en maatregelen op te leggen. Art. 7. 1. Het hoofd van de afdeeling voor de prijs beheersching is bevoegd binnen de door den ge machtigde voor de prijzen gestelde richtlijnen tuchtbeschlkkingen in beroep te nemen. 2. Ret beroepschrift kan zoowel bij de inspec tie voor de prijsbeheersching als bij den ge machtigde voor de prijzen worden ingediend. Art. 8. De gemachtigde voor de prijzen behoudt zich HET BAANVEGEN OP DE KOM. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd, plaats voor het vol gende. Vlissingen's ysparadys ligt weer ver laten, de schaatsen zyn weer in rust met als slot misschien wat nagebabbel, hoe het wel, en hoe het niet moet. Hoe het niet moet, is gewoonlyk al heel gemakkelijk gezegd. Hoe het wel moet, vraagt meer. In uw blad van Maandag 13 Januari j.l. schrijft u „De kom was een waar feest terrein Door duizenden, zoowel oud als jong, is vooral in de eerste ysperiode van de by uitstek echte HoUandsche sport genoten. Hoe had diezelfde Kom er by avond kunnen uitzien, als niets ons belet had, ons vry te bewegen. Ik voor mij, zag die Kom aan als een sprookje, fantastisch verlichthet z.g. eilandje bezet door een onzer kranige mu ziekcorpsen, omringd door ons frisch rood, wit en blauw. Laten wy dus eens probeeren een op lossing te vinden hoe het in de toekomst wel moet. M. i. moeten wy trachten af te stappen van de verouderde gewoonte, die al reeds een menschenleeftyd gevolgd wordt, en die niet deugt. 't Is zoo jammer, dat wij by elke gele genheid die ons op dat terrein geboden wordt, afhankelyk worden gesteld van het wel en wee van een groepje menschen, die zichzelve gewoonlyk tot baanvegers pro- moveeren. Hoevelen in den lande, benijden ons het eldorado, dat de „Kom" is Veel geldelijke offers behoeven hier niet gevraagd te worden. De natuur geeft het yg gratis. Wanneer wy er werkelyk iets aan willen hebben, vraagt het alleen maar een zoo goed mogelijke behandeling en verzorging. Wie moet het behandelen? Baanvegers, Goed Maar dan ook aan ons de plicht voor die menschen te zorgen en zoo rao- geiyk ook voor het materiaal, dat hiervoor verlangd wordt. Bovendien moet eenige leidihg gegeven worden. Zooals het met die groep men schen gesteld is, is 't niet in orde. Ik heb mij kunnen overtuigen dat er ondanks hun goeden wil (vooral in de eerste periode) dagen waren, dat zij met hun vieren nog geen behoorlyk dagloon konden deelen. Vooral in die periode, heb ik, toen misschien eenige duizenden op een goed verzorgde ysvlakte volop van de yspret genoten, kunnen zien, hoe er men schen waren, die zeker dachten dat de baanvegers voor hun genoegen op de baan waren. Gelukkig waren er ook anderen die met enthousiasme hun offertje brachten, zóó, behoort het, en niet anders. Weer anderen, gevoelden zich blijkbaar bevredigd, wanneer zy het offer van Za terdag, ook voor den Zondag deden gei den. Onder het vrouwelyk publiek kwam het voor, dat men zich verontschuldigde met het gezegde: „Ik heb geen geld bij me ik weet het (dank zy de mode) niet te ber gen". Van de jongeren wordt in deze richting haast geen medewerking ondervonden, 1 voor"! 1. Zelf tuchtbeschlkkingen ln beroep te nemen 2. Aan het hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching ambtenaren toe te voegen, die aan dat hoofd ondergeschikt rijn en de be voegdheid hebben tuchtbeschlkkingen ia be roep te nemen, Afd. 3. Opsporing. Art. 9. Het hoofd van de afdeeling voor de prflabe- heerschlng zorgt voor de algemeene contróle op de naleving van de prtjavoorschriften ln het geheele land en geeft aan de met opsporing van overtredingen van prijsvoorschriften belaste ambtenaren, waaronder die van de rijksbureau* voor de nijverheid, den centralen crisis-accoun tantsdienst van de departemten van handel, nij verheid en scheepvaart, en van landbouw en vJsscherfj. Instructies en aanwijzingen voor de opsporing van overtredingen van prijsvoor schriften. Art. 10. 1. De inspecteur voor de prijsbeheersching zorgt voor de algemeene contróle op de nale ving van de p rijsv oorschriften In zijn inspectie en geeft aan de hem voor de prijscontrole toe gevoegde polkie-ambtenaren en aan de In de gemeenten voor contróle op de naleving der prijsvoorschriften aangewezen politieambtenaren instructies en aanwijzingen voor de opsporing van de overtredingen van prijsvoorschriften. 2- Hij is bevoegd de in art. 9 bedoelde op sporingsambtenaren in bijzondere gevallen met het verrichten vaA een bepaald onderzoek te belasten. Art. 1L L Voor de opsporing van overtredingen van prijsvoorschriften worden aangewezen het hoofd van de afdeeling voor de prüsbeheerschlng, de inspecteurs voor de prijsbeheersching, en de hun toegevoegde inspecteurs. 2. Aan de inspecteurs voor de prijsbeheer sching worden één of meer personen met be voegdheid tot het opsporen van overtredingen van prijsvoorschriften toegevoegd. Art. 12. 1. Zij, die voor de opsporing van overtredin gen van prijsvoorschriften zijn aangewezen, ont vangen een door den gemachtigde voor de prij zen onderteekend bewijs van bevoegdheid. 2. ZU dragen het bewys van bevoegdheid steeds bb' zich. 3. Zij moeten him schriftelijke verklaringen, verbalen en relazen opmaken op den eed, bij deh aanvang hunner bediening afgelegd. 4. Zij zon bevoegd by de uitoefening van hun dienst den bo'stand van de politie in te roepen. Afd. 4. Slotbepalingen. Art 13. L De personen, die met het opleggen van tuchtrechteiyke straffen en maatregelen zUn of zullen worden belast., worden door den ge machtigde voor de pryzen benoemd, geschorst en ontslagen. 2. zy worden door den gemachtigde voor de prijzen of door dengene, die door hem is aan gewezen, beêedigd. 3. Het 2e lid vindt overeenkomstige toepas sing ten aanzien van de door den gemachtigde voor de prijzen overeenkomstig artikel 24 van het prijsbeheerschingsbesluit aangewezen per sonen. Art. 14. 1. Deze beschikking wordt aangehaald als „organisatiebeschikking prijsbeheersching". 2. zy treedt in werking op den dag harer afkondiging. Woensdag 22 Januari 1941. HILVERSUM L 415 M. NED. PROGB. NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewyd» muziek (opn.). 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. U.S0 Cello en plano. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Orgel. 1.40 Amsterdamsch Salon orkest en gram. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Gram. 3.45 Orgel. 4.00 Zangklasse en piano. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gram. 5.15 .Niouws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Onderwüsfonds voor de Scheepvaart 6.00 Ber. 6.05 Marcando-ensemblo. 6.45 Actueele reportage of gram. 7.0Q Econ. vra gen van den dag (ANP). 7.15 Gram. 7.30 Ber. Engelsch. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP. S.lö Cau serie. 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 Arnhemsctae Or kestver. en solisten. Hierna Schriftlezing. 9.45 Engelsche ber. ANP. 10.00 Ber. ANP, sluiting. HILVERSUM II. 301 M. VARA. 8.00 Gram. 8.30 Ber. ANP, gram. 10.00 VPRO: Morgenwü'ding, 10,20 Esmeralda. 10.50 Declama tie. 11.10 Orgel en zang. 11.40 Gram. 12.00 Ber. 12.15 De Ramblers (ca. 12.30 VARA-Aimiuiak). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 VARA- orkest 2.00 Naai- en knipcursus. 2.30 ViOol en piano. 3.00 Gemengde Zangver., Amsterdam. Haarlemsche Orkestver. en solisten (opn.) 3.40 Declamatie. 4.00 Kinderliedjes. 4.15 Vlaaguurtje. 5.00 VPRO Cyclus. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Esmeraida en solist. 6 00 Causerie. 6.15 Esmeralda en solisten. 6.42 VARA- Almanak. 6.45 Actueele reportago of grant 7.00 —7.15 Brabantsch praatje (ANP), sluiting. terwyl de kindereu op enkele uitzonde ringen na ik herinner my hier een kleine jongen, die regelmatig zyn bydrage bij den baanveger kwam brengen Bravo Boy in 't geheel niet aan den baanve ger denken. Wat een mooie gelegenheid toch Voor de ouders by hun kinderen, zelfs door de geringste gift, hier het ge voel voor gemeenschapszin aan te kwee ken. Is het te verwonderen, zooals in de Courant van Zaterdag stond, dat met de laatste rijders ook de baanvegers waren verdwenen? Toen weer van een zeker heropleven der yssport op het eind van de vorige week sprake was, kwamen ook zy weer terug. Met anderen, is ook door hen weer ge tracht iets van de banen te maken. Op eigen risico, zonder eenige zekerheid van belooning hebben zy Vrijdag en Zaterdag in de felle kou hun aandeel in den ver richten arbeid gehad. Jammer genoeg voor hen, inderdaad zonder eenige belooning. Dat kan voorkomen worden. Dat door samenwerking en gevoel voor gemeenschapszin veel bereikt kan worden is bewezen door een goede sportieve op vatting vai meerdere jongelui, en ook De IJsclub „Vlissingen" bev.ees dit, door spontaan haar materiaal ter beschikking te stellen. De vereeniging „Eerste Hulp by On gelukken" plaatste een post in 't gym nastieklokaal van de U-L.O.-sChool. De Reddingbrigade onder leiding van den heer Van An raad was op haar post, om by 't z.g. bruggetje, de plaats waar het gevaar vooral in de tweede periode niet denkbeeldig was, eventueel© ongelukken te voorkomen. Dat alles vraagt finan- cieele offers. Ondanks den betoonden goeden wil van de ryders(sters) op de banen, is toch myn conclusie dat alles nog voor verbetering vatbaar is. AMATEUR BAANVEGER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7