AKKERTJE wm TTZ Kent U dit f gevoel? Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 21 Januari 1941 WINTERHULP ZEELAND 39 9200 n.v.twentsche bank DE NIEUWE STAATSLEENING, De regeling voor de eventueele gedwongen leening. De Nederlandsche Pijnstiller Een veeboekje. Kroniek van den dag De negende ontmoeting. Een belangrijk moment in de militaire n politieke ontwikkeling is de ontmoe ting' welke gisteren tusschen Führer en Duce heeft plaats gehad. Belangrijk is deze ontmoeting zeker niet door de poli tieke combinaties welke er aan worden verbonden. Z'tj is van groote beteekenis, wanneer zij wordt gezien in verband met de vroegere ontmoetingen. De contacten, welke gedurende den oorlog tusschen de leiders van de as hebben plaats gegrepen bleken achteraf telkens hoogtepünten te zijn geweest, want tijdens die ontmoetingen werden belangrij ke besluiten genomen, niet slechts door dat de staatsleiders de eensgezindheid hun ner opvattingen onderstreepten want daaraan viel immers niet te twijfelen maar vooral waar zij him politiek gedra gen voor de naaste toekomst uitstippelden. Dat was het geval in München, op den Brenner en in Florence. Het verloop van dezen oorlog is in onderdeelen te rang schikken, gelegen tusschen de onderschei den consultaties van Hitler en Mussolini. In deze ontmoetingen wordt als 't ware onderstreept, dat iedere poging, om in de vriendschappelijke betrekkingen een wig te drijven een tot mislukken gedoemde on derneming is. Zoo is ook'de vraag, welke in kringen der tegenstanders telkenmale wordt opgeworpen, wie nu wel leiding geeft aan de politiek van de as, zonder beteekenis. Al zijn dan ook de belangen sferen der as-partners streng afgebakend, toch valt ook ln de wijze, waarop ieder hunner zijn doelstellingen poogt te verwe zenlijken een coördinatie van krachten en een systeem van samenwerking te onder kennen. De tegenstanders hebben deze samen werking wellicht als zwakte van een der beiden willen uitleggen, in de perscommen taren der spilstaten is er steeds den na druk op gelegd, dat ten deze de wensch de vader der gedachten is. Want toen de Italianen hun aandeel namen in de actie tegen het Britsche eiland, werd nadrukke lijk verklaard, dat zulks geschiedde op uitdrukkelijk verzoek van Mussolini, die dit optreden een consequentie achtte van het as-partnerschap. Het is niet onwaarschijnlijk, dat met be trekking tot deze negende ontmoeting tus schen Hitler en Mussolini wederom soort gelijke veronderstellingen opduiken in het Britsche kamp, waar men nogal hoog heeft opgegeven van de resultaten van den strijd om de woestgn en van de operaties in de Middellandsche Zee en het Albanee- sche front In dezen gedachtengang voort redeneerend zou het aandeel dat thans de Duitsche Stukas in den strijd hebben ge nomen en wat heeft dit aandeel reeds verrassende resultaten opgeleverd, getuige de Duitsche aanvallen op Malta wellicht kunnen worden uitgelegd als een teeken, dat Italië het niet kan bolwerken. Maai de Italianen hebben deze veronderstelling bij voorbaat gelogenstraft, door de betee kenis van incidenteele Britsche successen in de juiste proportie "të plaatsen. Zoo zijn dan ook alle suggesties met betrekking tot de jongste ontmoeting reeds bij voorbaat gedementeerd. Geen zwakte, integendeel. Het contact onder streept slechts de ongeschokte vastbe slotenheid, de onverbrekelijke eenheid en de gerichtheid der gemeenschappelijke Duitsch-Italiaansche doelstelling. De com mentaren der Duitsche ochtendbladen laten te dien aanzien geen ruimte voor 'eenigen twgfeL De spilstaten zijn op marsch naar hun doel en de bekroning van hun gemeen schappelijk optreden zal zgn een nieuwe Europeesche orde, waarin aan beider le vensruimte-behoeften volledig bevrediging zal zijn gegeven en waarin alle Europee sche staten hun aandeel zullen kunnen krijgen. Nog dezer dagen heeft dr. Dietrich ge wezen op de beteekenis van de onweer staanbare idee, welke aan de verwezen lijking van dit doel ten grondslag liggen. Europa staat op den drempel van een keerpunt in den tijd, heeft dr. Dietrich be toogd. Sterker dan zijn woorden heeft de ontmoeting van gisteren tusschen Führer en Duce duidelijk gemaakt, dat Europa in derdaad op dit keerpunt is aangekomen. Vroeg of laat zal men overal in Europa de waarheid daarvan moeten inzien. Op de wende moet de beslissing worden genomen. Stort Uw gaven op postrekening of bij de te Middelburg b. J. TH. WESTHOFFj >J2en krachtige niet te stuiten drang tot eenheid leeft thans in ons volk. Winterhulp Nederlandte hiervan één der eerste uitingen Aan het gisteren verschenen prospectus voor de nieuwe 4 Nederlandsche staats- leening 1941, groot nominaal 600 millioen gulden, wordt het volgende ontleend. De leening is verdeeld in schuldbewijzen aan toonder, groot 1.000,500,en 100,De leening heeft een looptijd van ten hoogste 10 jaren. De schuldbewijzen dezer vrijwillige lee ning zullen, tegen den parikoers, in be taling worden aangenomen ter voldoening van rechten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking. Indien en voor zoover in eenig jaar minder dan l/10e deel van het bedrag der leening op voormelde wijze wordt gedelgd, zal het door aflossing pari daartoe wor den aangevuld. De aflosbaar te stellen schuldbewijzen worden bij loting aange wezen. Zij zullen op 15 Februari aflos baar zijn. De koers van uitgifte is 100 pet. De schuldbewijzen met de daarbij behoo- rende coupons zullen zijn vrijgesteld van alle Nederlandsche zakelijke belastingen, welke van schuldbewijzen ten laste van Nederland en de daarbij behoorende cou pons mochten worden geheven. (Deze be paling sluit niet in eene vrijstelling van de persoonlijke belastingen naar inkomen en vermogen). Bij de toewijzing zal in de eerste plaats een bedrag, waarvoor preferentie is ver zocht, van ten hoogste 10.000 aan eiken deelnemer worden toegewezen en daarna, indien mogelijk, ook het meerdere. Tegen storting van het verschuldigde bedrag zullen recepissen worden uitge reikt. Deze recepissen zullen zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 Augustus 1941, bg de kantoren van inschrijving en hunne bijkantoren in Nederland kosteloos tegen de definitieve schuldbewijzen wor den verwisseld. Aan elk-» recepis bevindt zich een stor tingsbewijs tot, het bedrag van dat re cepis. Ingeval tot eene gedwongen leening wordt overgegaan, kunnen deze stortings bewijzen worden afgescheiden en dienen ter voldoening aan de verplichting tot storting op die leening tot het bedrag daarin vermeld. Deze stortingsbewijzen zijn waardeloos, indien de gedwongen leening niet wordt uitgeschreven. GEDWONGEN LEENING. Indien op de vrijwillige leening niet voor vijfhonderd millioen gulden' wordt inge schreven en toegewezen, wordt een 2% percents gedwongen 40-jarige annuïteits- leening k pari uitgegeven, welke hetzij door aflossing k pari, hetzij door inkoop beneden pari kan worden gedelgd. Ten einde een ieder in staat te stellen, te be rekenen voor welk bedrag hij eventueel in die gedwongen leening zal worden aan geslagen, volgt hier de regeling dier aan slagen. De binnen het rflk wonende natuurlijke personen, die voor het belastingjaar 1940/ 1941 zijn of worden aangeslagen In de vermogensbelasting, zullen eventueel in de gedwongen leening worden aangeslagen volgens de onderstaande tabel. Indien echt- genooten afzonderlijk zijn of worden aan geslagen, wordt het bedrag hunner deel neming bepaald naar hun gezamenlijk vermogen. De binnen het rijk gevestigde,"niet in artikel 1 der beleggingswet genoemde, al dan niet rechtspersoonlijkheid bezittende maatschappijen, fondsen en instellingen, welke in de uitoefening van hun bedrijf of van hun werkzaamheden, in verband met door hen aanvaarde verplichtingen, regelmatig gelden rentegevend uitzetten op termijnen, langer dan één jaar, zullen eventueel in de gedwongen leening moeten deelnemen voor een bedrag, dat gelijk staat met drie ten honderd van de geza menlijke waarde hunner bezittingen, vol gens de laatstelijk vóór 1 Januari 1941 vastgestelde balans. De verplichting tot deelneming In een eventueele gedwongen leening zal niet be staan voor spaarbanken, middenstands ban ken, hypotheekbanken en ondernemingen, welke de exploitatie van onroerende goe deren tot hoofdbedrijf hebben. De verplich ting zal evenmin bestaan voor een lichaam, waarvan de gezamenlijke waarde der be zittingen volgens de hierboven aangeduide balans blijft beneden 30.000. Voorbeeld van het verband tusschen de vrijwillige leening en de eventueele ge dwongen leening. Iemand heeft ingeschreven op de vrij willige leening voor nominaal 16.000, InJdien de gedwongen leening, wegens on voldoende inschrijving op de vrijwillige, in werking treedt, wordt hij wegens zijn ver mogen van 343.000,— (bedrag, waar over hij voor het loopend belastingjaar in de vermogensbelasting is aangeslagen) voor deelneming in de gedwongen leening aangeslagen tot een bedrag van 12.900, 28 x 100,— 15.700,—. Aan de verplichting tot storting op de ze deelneming kan hij voldoen door inle vering van de stortingsbewijzen, welke ge voegd zijn bij zijn 16 recepissen van 1.000,in de vrijwillige leening. Daar deze echter tezamen een storting van 16.000,vertegenwoordigen, zal hij één stortingsbewijs terugontvangen, afgestem peld als gebruikt voor 700,en dit stor tingsbewijs zal zoo noodig door een ander kunnen worden gebezigd, om daarmede 'n storting van 300.in de gedwongen leening te doen. VERMOGENS Bedrag, waarvoor is deel te nemen in de leening. 16.000 of meer, doch minder dan 20.000 20.000 of meer, doch minder dan 40.000 40.000 of meer, doch minder dan 70.000 70.000 of meer, doch minder dan 150.000 150.000 of meer, doch minder dan 300.000 300:000 of meer, doch minder dan 750.000 750.000 of meer. 500 600, vermeerderd met 100 voor elke 3300, waarmede het vermogen 20.000 te boven gaat. f 1.200, vermeerderd met 100 voor elke 3.000, waarmede het vermogen 40.000, te boven gaat. 2.200, vermeerderd met 100 voor elke 2.500, waarmede het vermogen 70.000 te boven gaat. 5.400, vermeerderd met 100 voor elke 2.000, waarmede het vermogen 150.000 te boven gaat. 12.900, vermeerderd met 100 voor elke 1.500, waarmede het vermogen ƒ300.000 te boven gaat. 42.900, vermeerderd met 100 voor elke 1.000, waarmede het vermogen 750.000 te boven gaat. Tengevolge van de evacuatie lijden sommige koeien thans aan een huidziekte, ln een speciaal daarvoor te Hoogland ingerichte gascel worden de dieren met zwaveldamp behandeld. (Foto Pax Holland) Êer» gevoel elsof U over Kei geheele lichaam met speldem geprikt wordt: rheumatischei zenuwpijnen of een uiting van overprikkelde zenuwen. Neem een „Akkertje", dart komen Uw zenuwen tot rust. Dan verdwijnen Uw pijnen en zult U zich weer echt „fit'* voelen voor Uw bezigheden*- Per doos van 2 stuks 2 stuiver» Per keker van i^sluks12 stuivers Beroepsbrandweer in Rotterdam. Dq voorloopige opleiding van de kern van de Rotterdam sche gemeentelijke brandweer, bestaande uit beroepsperso- neel, is na een scholing van twee maan den beëindigd. In dezen tijd Is onder deskundige lei ding van den oudsten hoofdbrandmees ter der gemeente Amsterdam, de heer D. Doets heel wat tot stand gekomen, echter zonder volkomen terzijdestelling van de zoo populaire vrijwillige Rotterdamsche brandweer. Voorloopig zal het zoo zijn, dat de beroepsbrandweer optreedt bg brand in het havengebied, en dat de vrijwillige in actie komt by mogelijke branden in het overige stadsgedeelte, waarbij de beroeps brandweer zoo noodig zal assisteeren. In de toekomst zal de brandweer be staan uit twee deelen, nl. een beroeps- kern en het bestaande vrgwillige deel, die naast elkaar zullen werken. Een moeilijkheid bij de opleiding is wel geweest, dat er geen lesmateriaal was. Het grootste deel moest dus bestaan uit the oretische lessen. De commandant ir. J. Govers heeft het nog aanwezige materiaal, na de Mei-dagen nog slechts bestaande uit zes motorspui ten, twee ladderwagens en het kleine ma teriaal aan een onderzoek onderworpen. Het resultaat was, dat reeds een der groo te auto-motorspuiten iets is gewijzigd, teneinde het materieel meer te doen be antwoorden aan de eischen, welke een be roepsbrandweer stelt. Er is verandering gekomen aan de pa raatheid van den wagen. Moest men eer tijds de slangen enz. op het terrein van den brand aan den motor koppelen, dit is thans vervangen door alles reeds kant en klaar gekoppeld in de garage op te stel len. Ook de straalpijpen zijn reeds bevestigd en na bevel „water" kan na luttele minu ten water worden gegeven. Men koestert het voornemen het mate riaal aan te vullen met een aantal auto spuiten van iets kleiner kaliber, waarme de gemakkelijker gemanoeuvreerd kan worden. Door commandant en officieren, 't „ka der" van de nieuwe Rotterdamsche be roepsbrandweer, wordt thans in Amster dam een cursus van vier weken gevolgd, waardoor zij binnenkort hun taak in Rot terdam met meer succes kunnen ter hand nemen. Aan het kleinere materiaal zal Binnen enkele dagen uit Den Haag een autospuit worden toegevoegd, welke de beroeps brandweer in Rotterdam in gebruik zal mogen nemen. Het eerste aantal beroepsbrandweerlie den is hoofdzakelijk gerecruteerd uit le den van den opbouwdienst met aanvulling uit het personeel der vrijwillige brandweer. Het personeel bestaat uit jongelieden tusschen 20 en 30 jaar, zoowel lichame lijk als geestelijk goed getraind. Kinderbijslagwet en de ongevallen- en ziektewet. De Federatie van bedrijfsvereenigingen heeft aan de aangesloten bedrijfsvereeni gingen medegedeeld, dat het in het voor nemen van het departement van sociale zaken ligt, een zoodanige wijziging van de kinderbijslagwet te bevorderen, dat de ar beider ook kinderbijslag zal kunnen ont vangen over dagen, waarover hg geen loon, doch uitkeering krachtens de ziekte wet of de ongevallenwet geniet Deze wetswijziging zal vermoedelijk per 1 April a.s. in werking kunnen treden. Verder ligt het in de bedoeling uitdruk kelijk in de Ziektewet en de Ongevallen wet, alsook in de Invaliditeitswet te be palen, dat kinderbijslag niet als loon in den zin dezer wetten moet worden aange merkt Ook zonder deze wijziging acht het departement van Sociale Zaken den kin derbijslag geen loon in dezen zin. Ten einde twijfel daaromtrent uit te sluiten, stelt men zich voor bedoelde wetswijzi ging te bevorderen. Ook de vraag, of wachtgeld als „loon" in den zin der kin derbijslagwet is aan te merken, zal bin nenkort definitief worden geregeld. KRU1N1NGEN. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent A. M. WESTVEER. Bestemd om den stand van den veestapel te doen blijken. Naar het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd mededeelt, is tot invoering van een zoogenaamd veeboekje overgegaan. Dit boekje, dat aan iederen bij een landbouw-crisis-organisatie geor ganiseerde is uitgereikt en dat bestemd is om te allen tijde den stand van zijn vee stapel te doen blijken, heeft betrekking op rundvee, varkens, paarden en schapen, De rubrieken rundvee, varkens en paar den zijn gelijkluidend aan de overeenkom stige rubrieken op d^ vierwekelijksohe re- gistratiekaarL De desbetreffende bepalingen houden de volgende regeling in. Iedere georgani seerde is verplicht, telkenmale direct na de invulling van de registratiekaart, in 'het veeboekje de aantallen door hem in voorraad gehouden runderen, varkens, paarden en schapen naar waarheid in te vullen. Uit den aard der zaak zullen, in dien de invullingen juist geschieden, de re gistratiekaart en het boekje achter de overeenkomstige rubrieken gelijke cg'fers vertoonen. Behalve tot deze vierweke- lijksche invulling, is de georganiseerde bo vendien verplicht, van iedere wijziging, welke zich in zgn veestapel door koop en verkoop, door geboorte of door het ster ven van vee voordoet, aanteekening te houden. Deze wijzigingen moeten op den dag zelf, waarop zij plaatsvinden aange- teekend worden. Het veeboekje, dat eigen dom blijft van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, ook na dat het aan den georganiseerde is uitge reikt, moet door dezen zorgvuldig op zijn bedrijf worden bewaard en bij contróle ter inzage worden verstrekt. De georganiseerden zijn verplicht, de veeboekjes, welke dienen ter vervanging van volgeschreven boekjes bij den plaatse- lijken bureauhouder af te halen. Van dat tijdstip af dienen alle aanteekeningen in het nieuwe boekje te worden voortgezet, zoodat dus geen gebruik meer zal mogen worden gemaakt van nog niet beschreven kolommen van het oude boekje. Bovendien is bepaald, dat het oude boekje naast het nieuwe moet worden be- waafd en op eerste aanvrage van de be voegde ambtenaren moet worden overge legd. Ten slotte wordt de aandacht van de belanghebbenden er op gevestigd, dat niet- naleving van deze bepalingen strafbaar is gesteld, terwijl dan bovendien kan wor den overgegaan tot inbeslagneming van den veestapel van den georganiseerde, die in overtreding is. Slagers uitgesloten van vee en vleeschtoewijzlngen. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom een aantal slagers wegens het frauduleus slachten van varkens of het voorhanden hebben van vleesch, afkom stig van frauduleus geslachte varkens, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing voor vee en vleesch door de Nederlandsche Veehoudergcentrale is uitgesloten. Tot deze slagers behoort o.m. A. A_. Marsilje, Noordstraat 38, Terneuzen. Voorts werden slagers uitgesloten wegens het frauduleus slachten van een koe en wegens het vooranden hebben van onge keurd varkens- en rundvleesch, terwijl dit laatste in staat van beginnend bederf ver keerde. Tegen alle betrokkenen is pro- ces-verbaal opgemaakt. W.A.-Ielders der N.S.B. te Neurenberg. Uit Neurenberg meldt het D.N.B. Zon dag is in het gouwhuis en op het stadhuis van Neurenberg een delegatie ontvangen van Nederlandsche W.A.-leiders der N.S. B. De gasten zgn onder leiding van him commandant, Zondervan, op reis door Duitschland. Neurenberg was de eerste stad, waaraan zy een bezoek brachten. Bg de ontvangst op het stadhuis werd ook een groep Nederlandsche kunstenaars ver welkomd. De W.A.-leiders zetten later hun reis naar München voort. De Nederlandsche kunstenaars zijn naar Berlijn gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5