Provinciale Zeeuwsche Courant [ou Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Hitler en Mussolini in beraad. Oplaag 16.000 ex. Duitsch vlagincident te San Francisco. Aan onze abonnés! De luchtaanvallen op Malta. DE HAVENWERKEN VAN LA VALETTA KREGEN ENORME SCHADE. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 17 r 184si DINSDAG 21 1ANUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer M ***t par waak a# f 2.41 par VII aifaA fraaaa par peal I 2-63 par kmila— ADVERT EKTIEPWUSi Vaa 1 -5 regeh f 13<X ladaaa rapal «aar 30 oaaL BS n* ^iadaU pHfe. Klalaa advarlaaOaara* 1 - 5 ragah f OJSÏ, ladara reaal ataar 10 cL (max. 8 regale. POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Gisteren hebben Hitier en Mus* Bolini, naar het D.N.B. uit Ber lijn meldt, een ontmoeting gehad* In tegenwoordigheid van de mi nisters van buitenlandsche zaken van de as, hebben zij een diep gaand onderhoud gehad over den toestand. Dit onderhoud, aldus het offi- deele communiqué, is verloop en in den geest van de hartelijke vriendschap tusschen de heide re- geeringsleiders en van de nauwe strijdgemeenschap tusschen het Duitsdie en het Italiaansche volk* Het heeft in alle vraagstukken een volledige overeenstemming der wederzijdsche opvattingen op geleverd. BEKRACHTIGING DER SOLIDARITEIT. Ht D.N.B. meldt uit Berlijn: De ontmoeting tusschen den Duce en den Führer wordt door de Dultsche och tendbladen een hernieuwde bekrachtiging genoemd van de onvoorwaardelijke soli dariteit der spllmogendheden op politiek, ideëel en militair gebied. De bladen herinneren er aan, dat deze ontmoeting reeds de negende is tusschen, de beide staatsieaders, en wijzen er op, dat het reeds tot de traditie der buiten landsche en in het bijzonder van de tegen de spil gekante pers behoort om iedere bijeenkomst van Adolf Hitler en Musso lini te begeleiden met dezelfde ongegron de combinaties en prognosen. De „Völkischer Beobachter" schrijft, dat deze uit de lucht gegrepen, beweringen steeds dë uitdrukking zrjn geweest van de niet-uitgesproken bezorgdheid, wat wel het resultaat (Ter bijeenkomst zou kunnen ssijn. Het is doelloos, zop constateert 't blad verder, de „meeningmakers" van dezen aard er van te willen overtuigen, dat de gemeenschappelijke strijd der beide leiders en der beide volken' geen wankeling kent in zijn diepgefundeerde verbondenheid. De oorlog heeft hen gehard. Het gemeen schappelijk vergoten bloed vormt een on derpand van een niet te scheiden vriend schap der volken. Daaraan veranderen de plompe pogingen van den gemeenschappe- ïyken tegenstander niets, welke tegenstan der deze gemeenschap van het Duitsche en Italiaansche volk uiteen zou willen slaan, omdat hij daarin zijn grootste ge vaar ziet. Het blad stelt voor de prog nosen omtrent deze nieuwe bijeenkomst ook ditmaal over te laten aan de Angel saksische pers, die reeds acht maal op heldering heeft gekregen. In gelijken zin herinnert de „Berliner Börsenzeitung" er aan, dat ter gelegen heid van iedere ontmoeting tusschen Adolf Hitler en Mussolini veel er over is ge orakeld, wat Duitschland, of wat Italië wel voor plannen zou hebben. Het blad merkt op, dat deze alternatieve wijze van vragen stellen aan de feiten voorbij gaat Er is hier geen „of", zoo constateert het blad, maar alleen een nauwverbonden „en". Er bestaat niet hier een Duitsch-Engelsche, daar een Italiaansch-Engelsche oorlog, maar alleen een gemeenschappelijk front van de spil in strijd en werk. Met het verlangen naar verdere bijzonderheden om trent den inhoud der laatste conferentie moet Engeland geduld hebben tot Duitsch land en Italië het gepast achten de deur van de wachtkamer te openen. De economische onderhandelingen tusschen Duitschland en België. Het AN.P. meldt uit BrusselNaar aan leiding van de verrassend snelle beëindiging van de economische onderhandelingen tus schen Duitschland en België, welke de vo rige week te Berlijn zyn gevoerd, schrijft de Solr o.a.: De verklaring, die de leider der Belgische delegatie, secretaris-generaal Leemans heeft afgelegd, bewijst ondubbelzinnig, dat de onderhandelingen, die voor ons land van het grootste belang zijn, bevredigende re sultaten hebben opgeleverd. Wat op de Bel gische openbare meening bijzonderen in druk gemaakt heeft, is de snelheid, waar mede de onderhandelingen geleid hebben tot het beoogde doel, België te steunen op het gebied der voorziening met levensmid delen en grondstoffen alsmede in zijn eco nomische onderhandelingen met derde mo* gendheden. Wy Belgen hebben den indruk, dat een ernstige schrede voorwaarts- is ge daan. Thans een complot tegen Ibn Saoed. Naar uit Djidda gemeld wordt, heeft ko- luug Ibn Saoed een oproep tot zy*n volk gericht, waaruit blijkt, dat Britsche agen ten een complot tegen den persoon des ko- nings hebben gesmeed. In den oproep dankt de koning zijn volk voor de loyale houding, die het tydens de ?ntaekking van het complot aan den dag heeft gelegd, Vart de beroemde Schermermolens ver- toonen verschillende thans, nu ze reeds geruimen tijd buiten bedrijf gesteld zijn, een droeven aanblik Het hekwerk mist vele latten, de vensters zijn met planken dichtgespijkerd en het rietwerk wordt op sommige plaatsen met latwerk nog wat bij elkaar gehouden, terwijl het •Idors bedenkelijke gapingen vertoont (Foto P#x-Holland) DUITSCHE VLIEGTUIGEN AAN TWEE FRONTEN. De aanvallen op Malta van groote beteekenis. Het communiqué van de Dultsche weer macht, die sedert het optreden der Duit sche luchtmacht op twee fronten voor de Engelschen aanleiding tot dubbele be zorgdheid is, maakte gisteren melding van de groote successen, zoowel boven Enge land als in de Middellandsche Zee. Voor de tweede maal binnen 24 uur, zoo meldt het D.N.B., is La Valetta, de belangrijkste haven van Malta, aangeval len door sterke afdeelingen Duitsche ge vechtstoestellen en Stuka's, die werden be geleid door Duitsche en Italiaansche ja gers. De buitengewoon groote militaire be teekenis dezer hevige aanvallen op Malta wordt door de Engelsche pers openiyk toe gegeven. zy noemt Malta een levensader van het Britsche imperium, want van hier uit moet men de Straat van Sicilië open houden en verhinderen, dat de Middelland sche Zee in tweeën gedeeld wordt Overi gens is deze vlootbasis uiterst gewichtig voor de ravitailleering der vloot voor de reparatie der beschadigde schepen en voor de bescherming van convooien. Naarmate de Stuka's, zooals in de laatste dagen, successen behalen bij het bombardeeren van Britsche oorlogsschepen in de Mid dellandsche Zee, groeit de behoefte aan dokken voor het herstel der schepen. Uit het jongste legerbericht biykt, naar het D.N.B. doet uitkomen, dat de uitwer king der aanvallen, die Zondag op Malta zijn ondernomen, nog grooter was dan die van vroegere aanvallen. In twee golven verschenen de Duitsche formaties boven het havengebied. Wederom troffen ver scheidene bommen van zwaar kaliber het aan de kade liggende vliegtuigmoeder schip „Illustrious", dat thans zoo ernstig is beschadigd, dat het volkomen twijfel achtig is, of het gedurende den oorlog nog gebruikt kan worden. Een in het dok lig gende torpedojager en twee vrachtschepen zyn eveneens herhaaldelijk getroffen. Op de werven, de fabrieken, in de havenwyk en het tuighuis van La Valetta viel een ware regen van bommen. Er ontstonden verscheidene branden, die de door de ont ploffingen aangerichte verwoestingen vol tooiden. De ravitailleering der Middel landsche Zeevloot is hierdoor zonder twijfel aanzienlgk moeiiyker geworden. DE OORLOG IN GRIEKENLAND. Een aanzienlijke Engelsche troepenmacht aan de fronten. De correspondent van de „Kölnische Ztg.rt te Rome bericht aan zyn blad, dat volgens een bericht van Stefani uit Boe karest, vrö groote Engelsche troepen-af- deelingen te Saloniki zgn aangekomen. Het moet gaan om meer dan een divisie met gemotoriseerde eenheden. Ook in Athene zijn weer Engelsche militairen ge zien. Engelsche technische troepen van het luchtwapen en van de marine waren reeds eerder in Saloniki waargenomen, dat ove rigens door de Italiaansche luchtaanvallen zwaar beschadigd is. Uit andere te Rome gepubliceerde berichten, afkomstig van de Zuidslavische grens bliikt, dat in totaal ongeveer 80 k 90.000 Engelschen in Grie kenland moeten zijn; van dat aantal zou den echter slechts 2000 (aan het front) zqa uitgezet, voornamelijk artilleristen en vliegers uit Cyprus en Australië. De ove rige troepen behooren tot de staven, de intendance, de automobielcolonnes en tot den bewakingsdienst der havens. AMERIKAANSCHE VERONTSCHULDIGING. Verontwaardiging in de Duitsche pers. Naar aanleiding van de herdenking der stichting van het Dultsche Ryk in 1871 te Versailles was aan het Duitsdie consu laat te San Francisco de Duitsche vlag uitgestoken. Er ontstond, naar verluidt, onder leiding van Amerikaansche matro zen een volksoploop, waarby de vlag werd afgerukt Te Beriyn heeft deze gebeurtenis groote verontwaardiging gewekt Het feit dat het neerhalen van de hakenkruisvlag met gejuich werd begroet heeft in de Duitsche pers aanleiding gegeven tot scherpe com mentaren. Men ziet in de gebeurtenis het resultaat van een Hetze, die in den laat- sten tijd in bepaalde kringen werd georga niseerd. De Amerikaan sche regeering heeft wel iswaar haar verontschuldiging aangebo den, maar desondanks wordt in Duitsche kringen het feit gesignaleerd, dat de Ame- rikaansche politie een passieve houding heeft aangenomen. In zgn scherp protest heeft de Duitsche zaakgelastigde te Washington geëischt, dat de daders zwaar zullen wor"den gestraft. Zeer hoog wordt het in de Duitsche pers opgenomen, dat Amerikaan- sche matrozen aan de uitspatting hebben deelgenomen. De „Nachtausgabe" consta teert, dat het zaad, door de oorlogophit sers uitgestrooid, begint op te komen. Van beschaving kan men niet meer spreken, wanneer zulke dingen onder de oogen der politie kunnen gebeuren. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" ziet in het incident eveneens het bewijs, dat het staatsgezag in de Vereenigd© Staten niet steeds voldoende duidelijk heeft laten uitkomen, dat ook In tgden van politieke hoogspanning en tegenstrgdigheden, de symbolen van vreemde mogendheden moe ten worden geëerbiedigd. De gebeurtenis sen van San Francisco zyn des te ernsti ger, omdat leden der bemanning van een Amerikaansch oorlogsschip hierbij betrok ken zyn. Dit feit toont duidelqk aan, tot welk een graad de anti-Duits che agitatie in de Vereenigde Staten gegroeid is, zonder dat de verantwoordelijke autoriteiten iets daartegen hebben gedaan. De Börsenzeitung wijst er op, dat het Duitsche volk met volle overtuiging het protest deelt, dat de Duitsche zaakgelas tigde te Washington heeft ingediend. Voor de verantwoordeiyke heeren in Washinton, schrijft het blad, moet dit voorval een ernstige waarschuwing zyn. Zy hebben de geesten der zinlooze ophitsing wakker ge roepen en zullen thans moeite hebben die w-eer kwgt te raken. Ht D.N.B; meldt nader uit Sam Fran cisco: De beide leden der Amerikaans che ma rine, die Zaterdag gearresteerd waren in verband met het feit, dat van het Duitsche consulaat de rgksvlag was weggerukt, zyn weer op vrije voeten gesteld. EEN OFFICIEUSE DUITSCHE VERKLARING. United Press vernam van gezaghebbende Duitsche zyde het volgende: „Ik weet niet welke houding de Duit sche regeering ten opzichte van de ver ontschuldiging van het State departement zal innemen, omdat my hierover officieel niets bekend Is en omdat ik ook niet ge loof dat de Duitsche regeering reeds of ficieel van dit excuus mededeeling heeft ontvangen. Het gaat hier om het besmeu ren van het heiligste symbool van de natie, dat door een opgewonden menigte in tegen woordigheid van politie-agenten neerge haald werd. De wetten der gastvrijheid zyn geschonden. Ik zou eraan willen herinne ren, dat zich in de Wilhelmstrasse nog altyd de Britsche ambassade met de Brit sche emblemen boven de deuren bevindt en dat het in het barbaarsche Derde Ryk niet eens noodzakeiyk is daar een politie agent ter bescherming neer te zetten. De spreker verklaarde dan verder dat het incident van moreelen aard was en dientengevolge slechts een moreele reactie heeft veroorzaakt, waarmede echter de mogelijkheid niet is uitgesloten dat dit in cident een verdere diplomatieke ontwikke ling zal krygen. ,Jk geloof", zoo besloot de woordvoerder, „dat het Amerikaans che volk even weinig voor dit incident verant woordelijk gesteld kan worden als voor vele andere incidenten". Grieksch schip gebombardeerd. Het Grieks che vrachtschip „Bthnos" is, naar het A.N.P. uit Rome meldt, twee we ken over tyd en moet als verloren worden beschouwd. Het zes duizend ton groote schip maakte deel uit van een convooi, dat van Lissabon naar Cairo voer. In de Straat van Sicilië hebben Italiaansche gevechts vliegtuigen dit convooi aangevallen en uit elkaar geslagen. De „Ethnos" kon toen met zware slagzg ontkomen, doch de reddende kust heeft het biykbaar niet meer kunnen 1 bereiken. Doordat de gewijzigde Omzetbelasting sedert 1 Januarij.L ook geheven wordt van abonnementen op couranten en tijdschriften, zijn wij (evenals andere bladen) genoodzaakt den abonnementsprijs te verhoogen. De prijs wordt nu voor de kwartaal-abonnementen verhoogd van ƒ2.30 tot 2.42 voor postabonnementen van f 2.50 tot 2.63 voor weekabonnementen van 18 cent tot 19 cent Abonné's die het abonnementsgeld voor het le kwartaal-1941 reeds overmaakten, worden vriendelijk verzocht ons het bedrag der ver hooging alsnog te doen toekomen. Op advertenties zal voortaan 2V£ omzetbelasting berekend moeten worden. DIRECTIE PROV. ZEEUWSCHE COURANT. Een byzondere correspondent van Ste fani geeft een beschryving van de twee aanvallen der Duitsche bommenwerpers op de haven La Valetta te Malta. Talryke Engelsche jachtvliegtuigen trachtten de bommenwerpers aan te val len, welke doeltreffend beschermd werden door Italiaansche en Duitsche jagers. De jachtvliegtuigen van de Asmogendheden evenwel verdreven de Engelschen, en maakten daarmede den weg voor de bom menwerpers vry. Toen trad het luchtaf weergeschut in werking en te midden van de witte rookwolkjes der granaten doken de bommenwerpers omlaag om het arsenaal, de haveninrichtingen, de werven, de voor anker liggende schepen en het vliegtuigmoederschip Illustrious, te tref fen. De Duitsche bombardementstoestellen, die uit de zeer laag hangende wolken te voorschijn doken, lieten bommen van zeer zwaar kaliber vallen, welke enorme scha de aanrichtten. De Illustrious werd her haalde malen getroffen. De werven by de pier werden volkomen vernield. Het kruithuis werd op verschillende plaatsen getroffen en door bommen van het zwaar ste kaliber volkomen vernietigd. Een in de haven liggend schip werd op de voorsteven getroffen en zonk. Talryke bommen ontploften op de kaden, de pieren, de belangrijkste punten van de haven, ver nielden kranen, bruggen en materiaal. Ongeveer honderd vliegtuigen namen aan dit optreden deel. Tevens ontstonden er verwoede luchtgevechten. De schade, welke te Malta is aange richt door de luchtstrydkrachten van de As, welke in nauwe samenwerking ope reerden, zullen belangryke gevolgen heb ben voor deze vijandelgke vlootbasis, zoo constateert Stefani verder. Dit optreden vormt een onderdeel van het vernietigings plan, waartegen de Engelschen machte loos staan. De actie zal worden voortge zet, totdat de basis van Malta geneutrali seerd zal zgn, zooals zy het reeds was in den afgeloopen zomer als gevolg van de zeer doeltreffende actie der luchtstryd krachten van Italië. „DE HALVE EXPLOSIE". Stefani meldt uit Rome. Uit Londen ontvangen berichten melden volgens, neu trale bronnen, dat de strategische toe stand, die zich in de Middellandsche Zee afteekent, zooals die wordt bevestigd door de successen der Italiaansche vloot en der Italiaansche en Duitsche luchtstrijdkrach ten in de straat van Sicilië, de Engelschen er toe zou hebben gebracht een ernstig besluit te nemen, n.1. af te zien van den weg door de Middellandsche Zee voor het zenden van hulp aan Griekenland. Zy zouden hun convooien om den Kaap gaan sturen. De Popoio di Roma wyst er In dit ver band op, dat zelfs wanneer een dergeiyk besluit niet volledig zal worden toegepast en pogingen als die der laatste dagen opnieuw in het werk zouden worden ge steld, er ongetwyfeld geen feit is, dat meer beteekenisvol" is ten aanzien van de doeltreffendheid de. slagen, die door de spllmogendheden zyn toegebracht aan de vyandeiyke strgdkrachten. Engeland heeft moeten constateeren, dat het geenerlei contröle op deze zee uitoefent, welke zy meende volledig te kunnen beheerschen. Het gedwongen besluit, waaraan het zich onderwerpt, is reeds een halve explosie, die het voorspel vormt van de algeheele en definitieve ontploffing. PENSIONNEERING VAN OUDE ZEE LIEDEN IN SPANJE. Uit Barcelona meldt het D.N.B.: In het vervolg zullen, naar het plaatseüjke scheepvaartsyndicaat verklaart, alle zeelie den boven de 60 jaar pensioen krijgen. DE RADI0LU1STER- VERGUNNINGEN KOMEN. De aangifteformulieren voor radioluister- vergunningen die thans by honderdduizend den bij de P.T.T. binnenstroomen, worden* naar volgorde van den datum van ont vangst zoo snel mogelgk behandeld. De P* T.T. werkt met man en macht om de luis tervergunningen de deur uit te zenden* Niemand make zich dus ongerustdq radiovergunningen komen. Wie zqn aangifteformulier nog verzen den moet, vuile het aan beide zyden vol ledig en duidelijk in en vergete de onder- teekening niet. Op deze wgze helpt men de P.T.T., alles snel te behandelen. Niemand wachte met de betaling der radiobydrage, tot hy zgn vergunning heeft ontvangen. Men gireere thans reeds het verschuldigde bedrag op de postre kening 400200 of koope de radiozegels voor Januari en eventueel ook reeds voor Februari. Men kan dan rustig de komst der luistervergunningen afwachten. TIJDELIJKE L00NS- VERHOOGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Naar wy vernemen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen beslo ten voor het lagere personeel een geiyke regeling te treffen als voor het rijksper soneel is geschied. Voor degenen, die ma ximaal in de eerste loonklasse 1900 gul den, in de tweede loonklasse 1843 gul den, in de derde loonklasse 1786 gulden en in de vierde loonklasse 1729 gulden ont vangen, wordt de bezoldiging tijdelgk met zes procent verhoogd, zulks met ingang van 1 December 1940. Ook voor de kinderbgslag wordt dezelf de regeling als by het rgk ingevoerd. Voor de Nederlandsche Spoorwegen gold tot dusverre, dat van het derde kind af kin derbgslag werd verleend. Van 1 October af is deze kinderbijslag wettelgk verplicht voor eiken werkgever. De Nederlandsche Spoorwegen zullen nu van 1 Januari 1941 af voor het eerste en het tweede kind van diegenen wier bezol diging niet uitgaat boven maximaal in dq eerste loonklasse 2500 gulden, in de twee de loonklasse 2425 gulden, in de derdq loonklasse 2350 gulden en in de vierde loonklasse 2275 gulden een bgslag van vgftien gulden per kind per jaar uitkee- ren. Verder zyn er nog kleinere verbeterin gen van ondergeschikten aard. De voorraden kaas boven 500 kg. thans vrij. In verband met de op 28 Augustus j.L getroffen regeling was aan houders van voorraden kaas, grooter dan 500 kg., de verplichting opgelegd, deze niet te ver handelen of af te leveren dan met toe stemming van de Nederlandsche Zuivelcen- trale, afd. Zuivel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een gedeelte van 80 pet. met een minimum van 2500 kg. voor het verhandelen en afleveren vrggegeven. Dit gedeelte is, volgens de N.R.Ct., met ingang van gisteren tot 100 pet. verhoogd, zoodat dus van dien datum af de geheele voorraad van 28 Augustus j.L is vrggegeven. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend geschieden tegen toe wy zingen op grond van de bepalingen van de Kaasdistributiebeschikking 1940 L WERKVERRUIMING EN WINTERHULP. Het departement van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat ook giften, welke personen, die bg het werkverruimingsobject zgn ge plaatst, ontvangen vanwege de Winterhulp Nederland, geheel buiten beschouwing mo gen worden gelaten by de vaststelling van het steunbedrag, waarop de plaatsing in de periode van 3 maanden gebaseerd wordt en evenmin behoeft op grond van derge- lfke giften een wachttijd opgelegd te wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1