HET TEELTPLAN AKKERBOUW 1941. Staatsloterij. WAT NU? Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 20 Januari 1941 INSTALLATIE VAN DEN ARCHITECTENRAAD. .enlee wtizigtagen en vereenvoudigingen aangebracht, terwijl tevens een nadere toe lichting ls gegeven betreffende de scheur premie. De wijzigingen, die niet van ingrijpenden aard zijn komen op het volgende neer: X. a. De teelt op bouwland van andere gewassen dan tarwe, rogge, gerst, haver, kanariezaad, veldboonen, erwten, stamboo- nen, aardappelen, suikerbieten, cichorei, voederbieten, korrelmais (zaadmais), kool rapen, voederwortelen, koolzaad (oliezaad), vlas, uien, boekweit, hennep en tabak als hoofdgewas is verboden. De vier laatst genoemde gewassen werden in de vorige publicatie niet genoemd. De landbouwcrisisorganisatie kan op advies van den provincialen productie- commissaris van dit verbod ontheffing verleenen, wanneer de bedrijfsomstandig heden daartoe aanleiding geven. Deze ont heffing zal echter slechts dan gegeven worden, wanneer gewichtige redenen aan wezig zijn. b. De teelt van landbouwzaden, waar onder verstaan worden: gras- en klaver zaden, zaden van mangels, voederbieten, koolrapen, stoppelknollen, landbouwworte- len, uien, spurrie, boterzaad, cichorei, kar- wlj, blauwmaanzaad, gele en bruine mos terd, op bouwland is toegestaan. Daarbij wordt echter de te verbouwen oppervlakte voor elk gewas tot een zeker maximum beperkt. Nadere mededeelingen dienaan gaande zullen nog volgen. Aan eiken land bouwer echter ls het toegestaan, op bouw land maximum 5 are te bestemmen voor zaadteelt, zonder dat hiervoor vergunning behoeft te worden aangevraagd. c. De teelt van haver is voor ieder bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welke in dat bedrijf in de Jaren 1938 en 1939 gemiddeld met dit gewas beteeld is ge weest, met dien verstande, dat in elk geval voor ieder bedrijf niet meer dan 15 van de oppervlakte, welke voor den oogst 1941 als bouwland in gebruik is (dus het eventueel te scheuren grasland inbegrepen) met haver beteeld mag zijn. d. De teelt van uien is beperkt tot de oppervlakte, welke in 1940 voor dit ge was toegestaan was (het gemiddelde van het in de jaren 1937, 1938 en 1939 ver bouwde oppervlak). Teeltvergunningen moeten bij de be treffende landbouw-crisisorganisatie wor den aangevraagd. e. De totale oppervlakte kunstweide, klaver, lucerne, voeuerbieten, koolrapen, voederwortelen en andere groen te maaien of af te weiden groene gewassen als hoofdgewas op bouwland en gescheurd grasland is voor ieder bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welk in 1940 met deze gewassen in gebruik was. Hiervan kan slechts afgeweken worden, wanneer ten genoege van de landbouw crisisorganisatie, in overleg met den pro ductie-commissaris, kan worden aange toond, dat. in het betreffende bedrijf nor maal meer verbouwd werd en dat hét bedrijf ook werkelijk meer noodig heeft. n. Het afmaaien van onrijp graan, dat op wouwland is geteeld, is verboden, met uitzondering van snij rogge, rogge voor strooband en groene mais. De teelt is echter Wel toegestaan op verloren hoekjes en erfperceelen. Aan den toegestanen verbouw van snij- rogge is echter de voorwaarde verbonden, dat deze rogge vóór 10 Mei gemaaid moet z\jn en dat de desbetreffende oppervlakten in 1941 als hoofdgewas zullen dragen een der gewassen, genoemd in de samen vatting onder Ia, met dien verstande, dat de beperkingen voor sommige gewassen onder b,c, d en e genoemd, gehandhaafd blijven. Het onderploegen van onrijp graan voor groenbemesting is eveneens verboden. Dit verbod 19 niet van kracht, wanneer het een mislukt gewas betreft. De Scheurpremie. Om voor een geldelijke tegemoetkoming voor het scheuren van grasland in aan merking te komen moet men zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 1 Maart recht streeks aan de landbouw-crisisorganisatie van zijn gewest opgave doen van de te scheuren perceelen, met nauwkeurige op gave van grootte en ligging. Eerst wanneer door de landbouw-crisis organisatie op advies van den provincialen productie-commissaris de te scheuren perceelen zijn goedgekeurd, kunnen deze voor scheurpremie in aanmerking komen. Bij de beoordeeling wordt uitgegaan van de volgende richtlijnen. a. Het te scheuren perceel moet van dien aard zijn, dat het als bouwland een behoorlijke opbrengst doet verwachten. Perceelen, welke b.v. door een ongunstige ligging ten opzichte van het grondwater of door hun aard als bouwland geen vol doende garantie geven op een behoorlijke opbrengst komen niet in aanmerking. b. Het grasbestand van het te scheu ren perceel moet zoodanig zijn, dat hier van in 1941 een behoorlijke opbrengst aan gras verwacht had kunnen worden. Hieruit volgt dus, dat klavers, wester- woldsch raaigras en versleten kunstweiden welke toch gescheurd hadden moeten wor den, niet voor scheurpremie in aanmerking komen. c. Eveneens komen na goedkeuring door de landbouw-crisisorganisatie voor scheur premie in aanmerking, die reeds gescheur de perceelen, waarop in 1940 nog geen hoofdgewas is geteeld en geoogst. Opgave van deze perceelen moet zoo spoedig moge lijk, maar in elk geval vóór 1 Mrt '41 recht streeks bij de landbouw-crisisorganisatie geschieden. Na dien datum worden geen reeds gescheurde perceelen meer voor keu ring aangenomen. d. Niet voor scheurpremie in aanmer king komen die gescheurde perceelen, waarvoor een gelijk oppervlak, dat in 1940 als landbouw in gebruik was, in 1941 als grasland, kunstweide, groenvoeder- mengsel- of klaverveld wordt gebruikt. e. De aanvankelijke goedkeuring van de landbouw-crisisorganisatie geeft nog geen recht op de scheurpremie. Dit is eerst het geval, wanneer naar het oordeel van de landbouw-crisisorganisatie de bewer king en verpleging van het betreffende perceel en van het daarop te telen gewas op oordeelkundige wijze is geschied. Ver waarloosde en onoordeelkundig bewerkte perceelen komen, ook al zijn ze aan vankelijk goedgekeurd, niet voor premie in aanmerking. Is het gewas mislukt of laat de stand te wenschen over door oor zaken buiten de schuld van den teler een en ander naar het oordeel van de landbouw-crisisorganisatie dan komt de teler toch voor een z j het dan niet de maximum scheurpremie in aanmer king. Het bedrag van de scheurpremie wordt in den loop van den zomer voor elk perceel afzonderlijk bepaald. Het maxi mum bedraagt 100, per ha. Landbouwers, die wenschen af te wijken van de hiervoor genoemde richtlijnen voor de teelt van landbouwgewassen, moeten, voor wat betreft de zomergewassen, een met redenen omkleede aanvrage indienen birj de landbouw-crisisorganisatie in elk geval vóór 15 Februari 1941. Wordt echter afwijking gevraagd tér vervanging van uitgewinterde gewassen, dan moet de aanvrage geschieden vóór 1 April 1941. Aanvragen en afwijkingen tengevolge van het mislukken van een zomergewas moeten zoo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Juni, de landbouw-crisisor ganisatie bereikt hebben. Uitdrukkelijk wordt de aandacht van de telers er op gevestigd, dat alle aanvragen rechtstreeks moeten worden inge diend bij de landbouw-crisisorganisaties, dus niet via districts-secretarissen of plaat selijke bureauhouders. HOOI OPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 15.000,— 15885 t i non 400,— 3805 9504 10566 10704 200,— 15984 100,— 4820 6312 7965 8203 11382 14746 21143 21594. Prof. Zwiers schetst de taak der nieuwe instelling. Vrijdagmiddag heeft te 's-Gravenhage de installatie plaats gevonden van den architectenraad. De voorzitter van den bond van Nederlandsche architecten, prof. ir. H. T. Zwiers, heeft daarbij een rede voering gehouden, waarin hij o.m. zeide De vrijheid om zich architect te noemen en het beroep uit te oefenen, heeft geleid tot het aan den eenen kant uitgroeien van de voorschriften tot een ware beklemming voor hen, die wel hun vak verstaan, an- derszijds zijn schoonheidscommissies in het leven geroepen, die alle goede bedoe lingen ten spijt, met de zich steeds uit breidende diensten van bouwtoezicht zijn uitgegroeid tot ware instituten tot hulp aan onbevoegden. Dat de bond van Nederlandsche archi tecten nu besloot tot instelling van den architectenraad moet gezien worden als een daad in het belang van onze geheele volksgemeenschap. De eerste taak van den architectenraad zal zijn het vaststellen van algemeene rege len nopens de wijze, waarop de ingeschre venen in het register hun taak uitoefenen. Vervolgens zal de raad de inschrijving in het register openstellen. Hierbij vestigde spreker er de aandacht op, dat het belang rijker is, allen, die het vak uitoefenen, te binden aan een goede wijze van vakuitoe fening, dan betrekkelijke tekortkomingen, die overwonnen kunnen worden, te doen gelden als motief voor afwijzing en tevens, dat de sociale rechtvaardigheid tegenover hen, die in andere maatschappelijke ver houdingen vaak noodgedwongen het archi- tectenberoep hebben moeten opnemen, dwingt tot een zeer milde beoordeeling van hen, die thans reeds gedurende geruimen tijd als architect werkzaam zijn. Op grond van de overgangsbepalingen wordt het voor hen, die gedurende 5 jaar al3 architect werkzaam zjjn geweest of voor hen, die 10 j. in particulieren of over heidsdienst verantwoordelijken bouwkundi gen arbeid hebben verricht, mogelijk in schrijving in het register te vragen. De derde taak van den architectenraad zal bestaan in het afnemen van een archi tecten-examen. Dit zal voor het eerst in 1942 geschieden. Als laatste taak heeft de architectenraad het uitvoeren van toezicht op de beroeps uitoefening en het handhaven van de dis cipline. Het bestuur ziet als een noodzakelijke aanvulling van het instituut van het re gister, speciaal in den overgangstijd, de instelling voor eenmaal van 'n driejarigen opleidingscursus om aan erkenden en niet- erkenden de gelegenheid te geven zich ver der te bekwamen. Deze cursussen zullen op verschillende plaatsen in het land, 30 Zaterdagen per jaap, worden georgani seerd. Deze rede werd beantwoord door den voorzitter van den architectenraad, dr. J. P. Fockema Andreae, die o.m. zeiDe burgerij en de overheid zullen beide er ten zeerste mee gebaat zijn, als de leiding bij het bouwen in handen is van mannen, die daarvoor ten volle toegerust zijn en zich aan hun arbeid zullen geven met die be zieling, welke elk scheppend werk vraagt. De t\jd dringt, want er moet in Nederland veel worden opgebouwd wat verloren ging. Men staat voor de oplossing van groote problemen, zooals die ons slechts zelden werden voorgelegd. De Nederlanders zou den hun aard en hun verleden verloochenen, als zy niet van den nood een deugd ver mochten te maken. De handen ineen slaan de, zullen de architecten onder hen in be narden tijd voor de toekomst weten te bouwen, passend, en eenvoudig, stevig en schoon. ONGEVAL MET DOODELIJKE AFLOOP. De 28-jarige gehuwde arbeider J. O. uit Zuid Scharwoude is te Oud-Karspel zoodanig van een paard en wagen komen te vallen, dat hfl in bewusteloozen toestand naar zijn woning werd overgebracht waar hij aan de bekomen verwondingen is over leden. 4 Nederlandsche Staatsleenlng 1941. Eventueel een gedwongen leening. In onze advertentiekolommen wordt de uitgifte aangekondigd van een nieuwe Staatsleenlng van vijf honderd millioen gulden. De koers van uitgifte bedraagt 100 pet. de rente is 4 pet. per jaar de looptijd-be draagt ten hoogste tien jaar. Aan de schuldbekentenissen is het recht verbon den, dat zij steeds tot het volle bedrag in betaling kunnen worden gegeven ter vol doening van rechten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking. Evenals de vorige Staatsleenlng zal ook deze er een zijn „met den stok achter de deur". Dit beteekent derhalve, dat indien niet het volle bedrag van 500 millioen bijeen wordt gebracht, een gedwongen leening tegen minder gunstige voorwaarden volgt, in welke leening diegenen zouden moeten deelnemen, die niet op de thans aangekondigde leening voor een voldoend bedrag zullen hebben ingeschreven. Wat in dit verband onder een voldoend bedrag ls te verstaan, blijkt in den maatstaf, welke bij het vaststellen van den deelnemings plicht in de eventueele gedwongen leening zal worden aangelegd. Het prospectus, het welk bij alle bankinstellingen verkrijgbaar is, vermeldt te dien aanzien, dat allen, die in het belastingjaar 1940/41 in de vermo gensbelasting zijn of zullen worden aange slagen, tot een in het prospectus voor elk vermogen aangegeven bedrag in die even tueele gedwongen leening zullen moeten deelnemen. Dit bedrag geeft derhalve aan, voor hoeveel men ten minste op de thans aangeboden vrijwillige leening dient in te schrijven, om van de gedwongen leening te worden vrijgesteld. Dat dit bedrag voor allen hooger ls, dan bij de in het vorige jaar uitgegeven leening, zal geen verba zing wekken, aangezien de thans bijeen te brengen som grooter is dan toen. Door de belastingfaciliteit, welke aan de stukken is verbonden, wordt de koersvast heid der leening krachtig bevorderd. Een gedwongen leening zou een 2*4 pet. 40-jarige annulteitsleening (uiteraard zon der de gemelde belastingfaciliteit) zijn. BENAUWENDE AVONTUREN VAN SPAKENBURGSCHE VISSCHERS. Is ongeveer een week geleden drie Hui- zer jongens op het IJselmeer een benau wend avontuur overkomen, thans heeft zich dit herhaald met twee jonge visschers uit Spakenburg. Zij waren Vrijdagmorgen vroeg uitgegaan, het ijs op. Uren lang lie pen ze langs de kust en al visschend naar spiering verloren zij de kust uit het ge zicht. De jongens oriënteerden zich op de windrichting en dachten met behulp daar van de kust wel weer te kunnen vinden. Doch de wind was inmiddels gedraaid en toen raakten zij aan het dwalen. Den ge- heelen dag waren zij onderweg zonder te weten waar zy zich bevonden. Den avond viel, steeds liepen zij door. Tegen 10 uur 's avonds merkten zij een licht op en zij gingen er op af. Weldra drongen de tonen van muziek tot hen door. Zij meenden Muiden te hebben bereikt doch toen zij voet aan land zetten, des avonds om elf uur, bleken zij inHarderwijk te zijn. Spakenburg werd opgebeld en de ver ontruste ouders werden gerustgesteld. In Harderwijk verkochten de jongens de gevangen spiering om brood te koor>f>n. Zij brachten den nacht door op het bu reau en keerden in den loop van lag naar Spakenburg terug. DOOR GASVERGIFTIGING OM HET LEVEN GEKOMEN. Vrijdagavond is een echtpaar, woonach tig aan den Amsterdamschenweg te Am stelveen aan gasvergiftiging overleden. De knecht vond het echtpaar in de keuken. De politie stelde een onderzoek in en consta teerde een defect aan den gasslang. Ver moedelijk zijn de 36-jarige man en de 35- jarige vrouw na het eten op hun stoelen in slaap gevallen en zoo slachtoffer ge worden. Zij laten drie kinderen van 8 jaar, 5 jaar en 2 jaar na. Radio's In opgelegde auto's. De KN.A.C. schrijft ons: Eenigen tijd geleden verzocht de KLN.A.C. aan den directeur-generaal der p.t.t ontheffing te willen verleenen van de verplichte luisterbijdrage voor ontvangtoe stellen, welke in opgelegde motorrijtuigen zijn gemonteerd. Een beslissing te dien aanzien is momen teel nog niet genomen, doch in antwoord op het bovenstaande verzoek berichtte de directeur-generaal, dat de desbetreffende houders van radiotoestellen bij de ver plichte aangifte een met redenen omkleed verzoek kunnen voegen om vrijstelling van de verplichting tot betaling van de luister bijdrage. Te zijner tijd zal dan worden beslist of en zoo ja, onder welke voorwaarden vrij stelling kan worden verleend. Met betrekking tot de mogelijkheid van verzegeling, welke de K.N.A.C. zich even tueel had gedacht in verbinding met de verzegeling voor de personeele belasting, zullen zoo spoedig mogelijk nadat deze bepalingen worden bekend gemaakt. In eerste instantie dient men dus van radio's in opgelegde auto's aangifte te doen en tegelijkertijd ontheffing te vragen onder vermelding der feiten. Eveneens dient men in afwachting der beslissing de termijnen der bijdrage te voldoen; hierop kan restitutie plaats vinden, wanneer t.z.t. ontheffing wordt verleend. RADIO IN ONGEBRUIKTE AUTO'S. Naar aanleiding van vragen, welke van leden, werden ontvangen, meldt de A.N.W.B. van den directeur-generaal der p.tt bericht te hebben ontvangen, dat houders van opgelegde auto's, waarin zich een radio-toestel bevindt, by de aangifte van dit toestel voor de nieuwe radio-belas- ur.g een met redenen omkleed verzoek kun nen voegen, om vrijstelling van betaling van de luisterbijdrage. Naar de directeur- generaal mededeelde, zal t.z.t worden be slist of en zoo ja, onder welke voorwaarde vrijstelling van de luisterbijdrage wordt verleend. Ook zullen nog nadere bepalingen volgen ov-r de mogelijkheid tot verzegeling van radio-'-oesteUen. Intusschen wijst de A.N.W.B. erop, dat volgens art 11 van het betrokken besluit, zy, die 2 radio-toestellen bezitten, kunnen volstaan met 1 luistervergunning, indien, de toestellen nooit gelijktijdig worden ge bruikt; dit laatste ter beoordeeling van den directeur-generaal der p.tt Aangezien natuurlijk niet is aan te ne men, t iemand, die thu:'. de beschikking heeft over een radio-toestel, gelijktijdig gebruik zou maken van het radio-toestel in zijn ongebruikten en opgelegden auto, geeft de A.N.W.B. hun, die in deze omstan digheden verkeeren in overweging, om bij hun aangifte voor het thuis gebruikte toe stel schriftelijk mede te d-^'-en, dat zij in hun opgelegden auto nog een toestel heb ben dat niet wordt gebruikt. UITGEBREIDE SLUIKHANDEL IN LEVENSMIDDELEN IN BELGIË. In België tiert de sluikhandel in levens middelen welig. De contrólediensten voor de voedselvoorziening zijn echter op hun qui-vive en vrijwel dagelijks worden dan ook partijen goederen in beslag genomen. Te Maldegem, zijn dezer dagen niet minder dan 300.000 kg. rogge en 700.000 kg. aardappelen ontdekt. GOEDERENTREINEN OP ELKAAR GELOOPEN. Hedenmorgen te 6.20 uur zijn nabij de derde kade in de buurt van het station Gouda twee goederentreinen op elkaar ge- loopen. Tengevolge hiervan zijn in- en uit gaande sporen van Gouda' naar Utrecht versperd. Van Gouda uit wordt nu een pendeldienst naar Rotterdam onderhouden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. KL0ET1NGE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent M. KOLE. Door DENIS MACKAIL. 42) Om 'n duidelijk beeld te geven van den al- gemeenen gedachtengang van het gezel schap, moge vermeld worden, dat slechts vrees voor haar broeder de deugdzame mevrouw Mayer ervan weerhield, zelf dit onderwerp aan te roeren. Nu de zaak er echter zoo voor stond, aten de ouderen hun cake en sandwiches en vroegen elkaar om een kopje thee, ter wijl de jongelui (onder wien freule Ur sula Plater, juffrouw Mercy Bowlby, ma joor Bagley en kapitein Kahn vermeld mogen worden), hun gesprek doorspek ten met namen van bekende tennisster ren en hun verschillende slagen bespra ken. Op dit oogenblik, toen majoor Bagley met behulp van een theelepeltje de Ar- gentijnsche methode om een „back-hand" te nemen, demonstreerde, werp dit vre dige tooneel ondex-broken door een schel giebelend lachje van freule Ursula Plater. „Kflk! Kijk daar eens!" riep zij uit, in de richting van de tennisbanen wijzend. „Wat voert mijnheer Lloyd in 's hemels naam uit?" Aller oogen wendden zich onmiddellijk in de aangewezen richting. „Wat? Waar?" riepen verschillende stemmen. „Daar! Daar gaat hfl weer!" riep freule Ursula met haar hooge stem, «n inder daad kon men op dat oogenblik het bruine Dasje en de witte broek van den heer Harry Lloyd achter een rhodondendron uit zien schieten, om miet een reuzevaart de tweede tennisbaan dwars over te ste ken. Zelfs van dien afstand kon men de transpiratie van zijn gezicht zien stroo men en het was duidelijk, dat hij bijna uitgeput was, maar op dat oogenblik was er nog niets te bespeuren van den leeuw of den dollen hond of wat het ook was, dat hem met zoo'n ongeëvenaarde snel heid vooruitdreef. „Wat de drommel ontsnapte aan den mond van Sir John Bowlby, die met verbazing het tooneel gadesloeg; doch voor hij zijn onuitgesproken vraag kon voltooien, hoorde men een geraas en ge kraak van takken in het kreupelhout aan het eind van het grasveld, en net volgen de oogenblik verscheen daaruit een wilde, haveloos uitziende vagebond, die in rechte lijn over de tennisbanen rende, klaar blijkelijk met de bedoeling den terugtocht van den heer Lloyd af te snijden, voor hij zich binnenshuis in veiligheid kon brengen. Toen dit individu onder het uiten van een wilden strijdkreet over het eerste tennisnet sprong, veranderde de doodelijk verschrikte Harry van richting en zette koers naar het gezelschap, dat vol span ning de achtervolging gadesloeg. „Het is beslist een krankzinnige", mom pelde kapitein Kahn. „Of een strooper" opperde juffrouw Bowlby, die blijkbaar van stroopers wei nig verstand had. „Houd je taai, Lloydi" riep majoor Bagley, toen Harry de trap bereikte, die naar het terras voerde. De veronderstelde krankzinnige was zijn prooi gevolgd en had het tweede ten nisnet in hordenloop genomen, doch hij was nog eenigen afstand achter. Dit kwam, doordat Harry een flinken voor sprong had gekregen, door in de eerste vijftig meter kans te zien, de poort van het ommuurde deel van den tuin voor Jim's neus dicht te slaan, net toen hij bijna Ingehaald was. Daar de deur slechts aan den binnen kant geopend kon worden, meende Harry rustig even op adem te kunnen komen, doch tot zijn ontsteltenis zag hij zijn achtervolger over den muur klimmen. Hij had oogenblikkelgk zijn vlucht hervat, ni\ met de bedoeling zijn vijand naar de stal len te lokken, waar hij zeker wist, dat altyd een aantal knechts aanwezig was, die den waanzinnige zouden kunnen over meesteren en vasthouden, terwijl hij de politie opbelde. Met dit doel voor oogen rende hij den anderen kant van den ommuurden tuin weer uit en snelde langs het rozenpad naar den vleugel waar de stallen zich be vonden. Ongelukkig genoeg liep het pad hier omhoog, en terwijl zijn hart in zijn keel bonBde, hoorde hij zijn achtervolger eenige hei che uitroepen slaken, waarvan de laatste al dichterbij klonk. Op het hoogste punt van het rozenpad gekomen, sloeg hij scherp linJts af en het was een paar seconden later, dat freule Ursula Plater's arendsoog hem ontdekte, toen hij een poging deed, door het rhododen- dronboschje de oprijlaan te bereiken. Doch een nieuwe kreet, nu van op zij, waarschuwde hem, dat zijn vijand door het kreupelhout links van het rozenpad was heengebroken en hem snel den weg afsneed. Hem bleef dus niets anders over, dan zijn voormalig plan op te geven en te probeeren over de tennisbanen te ont komen, in de hoop dat zijn spurt over open terrein niet van het terras uit zou worden opgemerkt Jim kwam uit het !oover te voorschijn op het punt waar h(J verwacht had, zijn prooi te zullen vangen, doch ving daar slechts een glimp op van een witte broek, die over het grasveld rende, waarop hij met het gebrul van een leewin, wie men haar jong ontnomen heeft, zich als een tank een pad baande door de heesters, die hem in den weg stonden, totdat hij eveneens bij de tennisbanen uitkwam. Men kan slechts aannemen, dat hij, nog slechts gedreven door het instinct van den jager, waardoor hij zijn prooi niet kon laten ontsnappen, voor iedere andere gedachte ontoegankelijk was. Hoe het ook zij, geen twee meter scheidden hem nog van Harry, toen deze de trap naar het terras bereikte. Wat de derde deelgenoot aan deze on georganiseerde jacht betreft, deze had de gesloten deur van den tuin net bereikt, om Jim over den muur te zien verdwij nen. Zij deed vergeefsche pogingen de deur open te krijgen en was daarop ge noodzaakt, een grooten omweg te maken, die haar ten laatste bij een. punt van de tennisbanen bracht, dat een heel eind gelegen was van de plek waar Harry te voorschijn was gekomen, doch net op tijd om hem de trap te zien opspringen met Jim dicht op zijn hielen. Zij bleef onsteld staan, in afwachting van de breuk met de etiquette, die Jim aanstonds kans zou zien te begaan, den dag verwenschend, waarop zij had toege stemd deel uit te maken van deze onge- luks-logeerpartij, toen een eigenaardig voorval plaats vond. Zonder dat hiertoe eenige duidelijk aan wijsbare aanleiding bestond, hield Harry, die den buitensten rand van het gezel schap bereikt had. Plotseling zijn vaart in zoo onverwacht, dat Jim, zijn voor beeld volgend, al glijdend over den mar meren vloer tot stilstand kwam en zich slechts staande kon houden door zich met beide armen aan een pilaar vast te klem men. Maar het vreemdste, dat zelfs Mary, van den afstand waarop zij zich bevond kon zien, was, dat iedereen, Jim niet uit gezonderd, zich omdraaide, om vol verba zing te kijken naar een nieuwe verschij ning, die uit een heel anderen hoek op het tooneel kwam. Uit de glazen balcondeur, die van die zijde toegang gaf tot het terras, stapte een vrouw, van wie de opzichtige kleeding en bovenal de triomfantelijke uitdrukking op haar gelaat, aller aandacht trok. Het was de aanblik van dit schepsel, die Harry Lloyd zoo plotseling tot staan had gebracht, en hij was de persoon op wien zij nu toeliep, daarbij Jim datgene too- nen, waardoor hij zich ineens herinner de, waar hij haar al eerder had gezien. De witte bovenstukken van haar lakleeren laarzen vereenzelvigden haar met de vrouw, die hij twee dagen tevoren een taxi voor den neus had weggekaapt. Op hetzelfde oogenblik riep zij met een luide, scherpe en onmiskenbaar ordinaire stem „O, Harry, mijn ventje. Nu heb ik je toch eindelijk!" „Wat heeft dit te beteëkenen?" zei Harry met een stem, die bedoeld was bruusk en afschrikwekkend te klinken, doch waarvan het effect door zijn kort ademigheid verloren ging. „Wie bent u En hoe haalt u het in uw hoofd, op deze manier hier binnen te dringen Tante Rachel, waar zijn de bedienden voegde hij er aan toe, zich tot mevrouw Mayer wendend. „Ik k-n Je wel vertellen waar de be dienden zijn", antwoordde de indringster. „Die hebben mij bijna een uur lang in de vestibule van Je voorvaderlijke slot laten wachten, iets waar ik nu genoeg van heb. Het spijt mfl, dat ik uw aangename con versatie moest onderbreken, dames en heeren", ging zij voort, zich tot het gezel schap wendend, „maar ik ben speciaal hier express gekomen om te pesten en als u hoort waarom,, zult u zeggen: Ze heb groot gelijk." Hoewel het onmogelijk was aan te ne men, dat maar één lid van het gezelschap op zoo'n ongrammaticale wijze uiting zou geven aan een dergelijken gedachtengang, moet eerlijkheidshalve vermeld worden, dat op ieders gezicht, vooral op dat van de ouderen, een onmiskenbare uitdruk king van plezierige verwachting lag, waar uit bleek, dat deze informeele rechtbank maar al te gaarne bereid was, uitspraak te doen in een zaak, waarbij een of ander familieschandaal aan het licht zou wor den gebracht (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5