UIT DE PROVINCIE Verduisteren: bü KOU Kerknieuws Radioprogramma van hedenavond 13.00 uur tot morgenochtend 9.40 uur De maan komt morgen te 3.14 op en gaat te 13.21 onder. HET BlJKSARUH 1 KF IN ZEELAND. Verschenen is het verslag over 1939 van het Rijksarchief in Zeeland, Aan hetgeen de Rijksarchivaris in Zeeland, mr. A. Meerkamp van Embden, over dat jaar meldt, ontleenen we, dat de kelder onder het hoofdgebouw in orde werd gebracht voor noodberging van archiefstukken. Bg het doorslaan van den keldermuur bleek de opening geen toegang te geven tot de kleine wacht, maar tot een derde kelder ruimte, welker bestaan volkomen onbe kend was. Ook deze onverwachte berg plaats werd in behoorlijken staat gebracht. Toen de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen den Rijksarchivaris in het laatst van Augustus opdroeg alle maatregelen te treffen voor de beveili ging van de belangrijkste archiefstukken, en hem machtigde om in verband daar mede het archief desgewenscht voor het publiek te sluiten, waren de kelders nog niet gereed. Het bestuur van den polder Walcheren stond den archivaris echter toe over ruimte in de polderkluis te be schikken, terwijl Ook in den kelder der provinciale bibliotheek archiefstukken van het Rijk mochten worden ondergebracht. Dank zij den bijstand van de vrijwillige jeugdhulp, was in korten tijd het voor naamste geborgen. Omstreeks half Septem ber kwam de inrichting van de kelders gereed, zoodat de stukken, welke voor- loopig naar den polder Walcheren waren verhuisd, konden worden teruggehaald. Overgebracht zijn alle middeleeuwsche charters, de middeleeuwsche rekeningen van Zeeland, een deel van het archief van prelaat en edelen, van het statenarchief, van de rechtelijke archieven van de col lectie Van Borssele, van het archief der stad Reimerswaal, van de kostbaarste aan winsten. Verder een deel van de kaarten, en de familie-archieven De Jonge en Van Reigersberg Versiuys geheel. Tenslotte zijn alle retroacta van den burgerlijken stand in de kelders van het Rijksarchief of van de provinciale bibliotheek geplaatst. Gedurende de maand September is het Rijksarchief voor het publiek gesloten ge weest Ook de uitleening is tijdelijk stop gezet. Inventarisatie. Jhr. mr. B. C. de Jonge keurde de definitieve in bewaring neming van zijn familie-archief goed, en vereènigde zich met het voorstel tot het distribueer en van stukken aan de archieven, die .daarvoor in aanmerking kwamen. Beschreven werd definitief het archief der weeskamer van Aardenbyrg. Met de behandeling deV in 1938 ontvangen bescheiden, behoorende tot het rechtelijk archief van Hulst, werd een begin gemaakt Aanwinsten. Een kostbare aanwinst, hoewel geen archiefstuk, bestond in een fraai schilderij uit de 17de eeuw. Het behoort aan de Godshuizen te Middelburg. In het nieuw gebouwde Gasthuis was er geen geschikte plaats voor te vinden en zoo bood het bestuur aan het mjj in bewaring te ge ven. Daar het stuk zeer geschikt was om te dienen tot versiering van een der ver trekken in het Rijksarchiefgebouw, gaf ik Uw&r Excellentie in overweging m\j te machtigen het aanbod tot wederopzeggens te aanvaarden. Deze machtiging werd ver leend. Het schilderij, welks maker en ont- staansjaar onbekend zgn, is beschreven in: De regentenstukken, toebehoorende aan de Godshuizon te Middelburg, door dr. J. C. de Man, blz. 12, onder n'. 4. Vin het bestuur der gemeente Oostburg werden ontvangen twee doodboeken van de .Waalsche gemeente aldaar. Het bestuur der gemeente Vogelwaarde zond een doodboek van Ossenisse, 1709 1796, benevens een doodboek van Hengst dijk, 17611796. Het verslag vermeld verder welk ge bruik werd gemaakt van de verzamelingen, welke inlichtingen werden verstrekt aan autoriteiten en particulieren, en welke bemoeiingenhet Rijksarchief in Zeeland gehad heeft met gemeente-, waterschaps- en andere archieven in de provincie. Waar gekoppelde voertuigen mogen rijden. G^d, Staten hebben ontheffing verleend van het verbod om de hieronder te noemen vregen op Walcheren te berijden met twee aan elkander gekoppelde voertuigen, welke beide beladen zijn, of waarvan uitsluitend 1 ^koppelde voertuig beladën is, een en anddr~ onder voorwaarde, dat de onder stellen stevig aan elkaar verbonden zijn A- Wegen 'van het provinciaal wegen- Plan nó. 14, Middelburg-Veere no. 15, Mlddelburg-Oostkapelle-Domburg-Westka- polle - Zoutelande- Biggekerke-Koudekerke- Middelburg no. 16, Koudekerke-Vlissingen Cjuet zijtak aan het begin en aan het fwae) no. 17, Middelburg-West-Souburg- Vlissingen. B. Wegen in Middelburg, Vlissingen en Veere, te weten a. van den ligger der wegen en voetpa den in de gemeente Middelburg de Vlis- smgsche singel (no. lig); de Langeviele smgel (no. 12); de Seissingel (na 16bis); ae oordsingel (no. 17bis); de Nederstraat en Kotterdamsche kade (no. lie ged.); de Londonsche kade en Houtkade (no. lib ged.); de Stationsweg (no. 13a); o. vaii de ligger der wegen en voetpaden ui ae gemeente Veere de Wagenaarstraat (no. llbis ged.); c. van den ligger der wegen en voetpaden ui de gemeente Vlissingen de Prins Hen- driksweg (no. 8c van den Ligger der toe- h!uSS1J'eg!n naar spoorwegstations en uaiten); de Koningsweg (no. 8a van ge noemden ligger), van den Singèlweg af; de ingelweg (no. 6); de Badhuisstraat <no. •t), van den Sjngelweg af. Walcheren DE RAAD VAN AAGTEKERKE VERGADERDE. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Aagtekerke, waar bij de heer Wisse met kennisgeving af wezig was, gaf de voorzitter, de heer J. Bosselaar, een overzicht van hetgeen het afgeloopen jaar had plaats gevonden. Hij wees op de spannende dagen in Mei, bracht dank aan Wethouders en Ambtenaren voor de ondervonden steun en medewerking en drukte er zijn voldoening over uit dat deze gemeente zoo was gespaard, dat geen der ingezetenen door oorlogsgeweld was ge vallen, hij hoopte dat een oud ingezetene dezer gemeente van wien nog niets ge hoord was, toch nog in welstand zou terugkeeren. Ten slotte sprak hij de beste wenschen uit voor de leden van den Raad en hunne gezinnen. De heer W. DE VISSER dankte den voorzitter en bracht hem wederkeerig de goede wenschen van den Raad. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van Ged. Staten werd aan art. 84 der Bouwverordening eene bepaling toe gevoegd waarbij B. en W. gemachtigd wer den het gebruik van ander materiaal of een andere wjjze van constructie bij het bouwen toe te staan. Van de besturen der beide Bjjz. scholen waren verzoeken ingekomen om gelden beschikbaar te stellen ter bestrijding van de kosten vallende op de invoering van bet onderwijs in lichamelijke oefening. B. en W. hebben die besturen nu voor gesteld om, ter bezuiniging, het onderwijs in eenzelfde lokaal te geven, er ls echter nog geen antwoord gekomen. De heer W. DE VISSER zegt dat het schoolbestuur van de Bgz. School op Geref. Grondslag bereid is mede te werken.. De heer JOBSË meent dat samenwerking in dezen zeer ten voordeele van de gemeente zou zijn. De heer C. DE VISSER wijst er op, dat aan de samenwerking ook wel bezwaren verbonden zullen zijn. De heer P. DE VISSER vraagt of het voorlokaal van het gemeentehuis daarvoor niet geschikt zou zijn. Afgewacht zal nog worden of de gevraagde samenwerking verkregen kan worden. Naar aanleiding van- een schrijven van het gemeentebestuur van Oostkapelie wordt een wijziging aangebracht in de ge meenschappelijke regeling betreffende het instandhouden van een keuringskring inge volge de Vleeschkeuringswet. Besloten werd tot het aangaan van eene kasgeldleening van ongeveer 12.000. Een verzoek van den heer B. Dekker om afschrijving van zijn aanslag op het kohier van het Schoolgeld werd afgewezen.. Eenige discussie ontspon zich over het, door B. en W. overgelegde ontwerp op de baatbelasting Hl, eene wijziging werd daarin aangebracht voorzoover betreft de omschrijving van de perceelen die onder lclasse I van die belasting vallen doch ove rigens werd deze. verordening vastgesteld geheel haar' de beginselen )diè indertijd, toen de raad tot 'verharding 'van 'de Peké- lingsche-,i Groene- en Alewijnse's weg be sloot, werden aangenomen. De heer W. DÉ VISSER wees erop, dat de torenklok meermalen niet de juiste tijd aanwijst en dat soms, zeer ten onge rieve van de inwoners de klok opeens gelijk wordt gezet en dan een aanmerkelijk verschil met de eerst aangewezen tijd vertoont. De heer JOBSE stemde daarmede in, hij meende dat toch mlnsteiis tweemaal per week de klok gelijk gezet dient te wor den. Besloten wordt den klokkenist er op te wijzen dat de klok de' juiste tijd moet aangeven en dat in allen gevalle tweemaal per week n.l. 's Maandags en Donderdags het gelijkzetten van dc klok moet plaats hebben. De heer KODDE vroeg het Mo lenwegje, dat zeer slecht ligt, in orde te doen maken en tevens de haan van den toren te doen herstellen. De VOORZ. zeg de toe de haan van den toren te doen herstellen terwijl dan tevens eenige schade aan het dale kan gemaakt worden, terwijl verbetering van het Molenwegje zal wor den overwogen. De heer JOBSE vroeg of B. en W. peeds hebben geïnformeerd naar de kosten van een rijdende baar voor het begraven. De VOORZ. zeide dat dit inderdaad het geval was, maar dat deze kosten vrij hoog zijn, getracht zal nu wor den om op een goedkoopere wijze zwik een baar te verkrijgen. Benoeming. AAGTEKERKE. Benoemd met ingang van 4 Januari 1941 in vasten dienst tot besteller bij de P.T.T. de heer D. Hugense, alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. AAGTEKERKE. Gevonden voorwerpen: 1 rijwielbelastingmerk, te bevragen W. Sturm, Aagtekerke no. 93. GEVONDEN VOORWERPEN. O. en W. COUBURG. Gevonden: Een paar kinderhandschoentjes, politiebureau. Een belastingmerk, Koudekerkscheweg B272 te Koudekerke. Een hoed b\j Ch. Sonius, Kanaalstraat. JAARVERGADERING VARKENSFONDS. VEERE. Zaterdagmiddag hield het plaat selijke varkensfonds zijn algemeene jaar vergadering. De voorzatter, de heer J. de Nood, me moreerde in .zijn openingswoord hetgeen In het varkensfönds in het afgeloopen jaar had plaats gevonden. Hij zeide, dat de varkenspest betrekkelijk weinig was voor gekomen, hetgeen tot bevrediging strekt. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 94 bedroeg. Het aantal aangegeven varkens bedroeg 136 stuks, waarvan 7 in het afgeloopen jaar waren vergood. De kas sloot met een batig saldo van bijna 52,—. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Besuyén, terwijl de heer J. Melis tot bode werd herbenoemd. De contributie, werd vastgesteld op 15 cent. Aangenomen werd om bij ziekte van varkens boven 100 kg. levend gewicht den veearts te raad plegen; bij hoodslachting en doodgaan zullen de onkosten ten laste komen van het Fonds. Bij genezing zal de eigenaar deze Kosten moeten dragen. Vicks beproefde 3 minuten, massage Voor bedWjd: (T 1. Rink Vtda Vfrpoftsb op kmé 2. Oolc de nig Inwreven e» 3. dikke laag op de borst wrljren en met warm flanel bedekken. Deze beproefde massage werkt direct als pappleister en door inademen der geneeskrachtige Vicks-dampen. Uren. lange werking en «Is gevolg ver kwikkende slaap en spoedig herstel Collecte, VEERE. De alhier gehouden collectes ten bate der vereeniging. Het Hoogeland heb ben tezamen opgebracht een bedrag van bijna 7,00. Naar wjj vernemen, bestaat de afdeeling Veere thans uit twintig le den. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. OOSTKAPELLE. In de week van 5 tot en met 11 Januari kwamen alhier in één ^richting drie gevallen van roodvonk voor. Jaarvergadering geitenvereenlglng. OOSTKAPELLE. Donderdagavond hield de geitenvereeniging „Ons Belang" in café „Internationaal" haar jaarvergadering on der voorzitterschap van den heer F. Boone. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat aangesloten waren 79 leden. Uit dat van den penningmeester dat er een klein batig saldo te vermelden was. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Louwerse en G. Marlnuss. werden als zoodanig herkozen. Ook de bokkenhouder, de heer J. Melse, werd herbenoemd, evenals de bode de heer W. Vos. Als afnemer van de jonge geitjes werd aangewezen den heer J. Wattel. Aan de Prov. Vereeniging werd een sub sidie van 4.00 verleend. De voorzitter deelde mede dat bg opfok van jonge geitjes medewerking door de Provinciale Vereeniging verleend zal wor den. v Ongeval. OOSTKAPELLE. Vrijdagmiddag had de werkman P. F. door de gladheid van den weg het ongeluk te vallen én zijn beeri te breken. Op medisch advies is hij haar het gasthuis te Middelburg vervoerd. Praatmiddag Z. J. L. OOSTKAPELLE. De afdeeling der Z. J. L. Oostkapelie en omstreken hield Vrijdag in café „Internationaal" een ..praatmiddSg", waarbij de beer C. den Engelsman, secre taris van het veevoederbureau „Zeeland", als inleider optrad. Deze begon met een uiteenzetting van de voedingsrantsoenen. Hij legde den na druk op 't nut van 'n goede voeding, vooral met het oog op krachtvoer. Volgens spreker is op Walcheren het weiland het voornaam ste voer, doch hiernevens hebben wij ook noig de vele hoeveelheden suikerbieten en tevens het stroo der diverse landbouwpro ducten. Ook vindt spreker dat met het oog op het weinige krachtvoer, dus weinig eiwit, vroeger dient gehooid te worden. Voorts zette hjj uiteen dat het jonge vee te weinig voer van eerste kwaliteit krijgt. De paarden krijgen in het algemeen te veel klaverhooidit kan beter vervangen wor den door weihooi en dan het klaverhooi aan de koeien doen toekomen. Ook moest meer aandacht besteed wor den aan kuilvoeder, b.v. stoppelknollen, wikken, stoppelklaver, enz. Z90 gaf spr. nog tal.van adviezen ten aanzien van de voedering, waarmede de aanwezigen zeker hun voordeel kunnen doen. Zuid-Beveland VERGADERING LANDBOUWVEREENIGING. KLOETINGË. Donderdagavond verga derde de Landbouwvereeniging „Landbouw Belang" alhier onder voorzitterschap van den heer C. Zandee Az. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. De secretaris-penning meester gaf een uitgebreid jaarverslag en legde de rekening over het jaar 1940 over. Deze rekening sloot met een klein batig slot. De heer J. Oele welke als bestuurslid moest aftreden werd bij acclamatie her kozen. Tot plaatsvervangend lid van de financieele commissie werd de heer A. Hoogstrgte benoemd. Vervolgens werden de gewone jaarltjk- sche subsidies aan verschillende vereeni- gingen toegezegd. Hierop werd door ir. mr. Bouman een inleiding gehouden over de Pachtwet en haar toepassing, welke inleiding een zeer interessante was. ergadering kolenvereeniging. KLOETINGE. Vrijdagavond kwam de Kolenver. „Eendracht maakt Macht" in vergadering onder voorzitterschap van den heer M. Straub bijeen. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek dat In het afgeloopen jaar met groote moeilijk heden gekampt is. De toegewezen kolen kwamen zeer laat. Wat toegewezen werd moest eerst uit Middelburg gehaald wor den. Een en ander bracht groote. kosten met zich mede. Dank zg de nieuwe berg plaats konden .plju. 800 hl. voor de latere distributie worden opgeslagen. Het ledental der vereeniging liep met en- kelé leden terug, hoofdzakelijk door over lijden. De rekening sloot ondanks de groo te uitgaven met een klein batig slot. En kele leden vestigden er de aandacht op, dat de leden de vereeniging meer moesten steunen. Besloten werd dat die leden ln een jaar geen Idolen van de vereeniging afnemen geroyeerd zullen woeien. Een Wacht werd geuit, dat zooveel leden zon der kolen zitten. De- wensch werd naar voren gebracht om te trachten vóór Fe bruari een bon te doen geldig verklaren. De heer P. D. Hoogstraate werd ge kozen en ln de plaats van G. Kole, die wegens ziekte bedankte, werd de heer J. Snoek gekozen. Aangezien de secretaris P. D. Hoog straate als zoodanig bedankte, werd het bestuurslid de heer G. dn Dreu gekozen. KATTENDUKE. Gevonden een huls sleutel. Inlichtingen te bekomen btJ den veldwachter. Bevorderd. TERSEKE. Onze vroegere dorpsgenoot dé heer D. Schaalje, brigadier der Rflks- veldwacht te Ueehnonde, is bevorderd tot brigadier-majoor, zulks met ingang van 1 Januari 1.1. De kracht van het fls. YERSEKE. Tengevolge van de kracht van het ijs dat geregeld tegen de wallen aanbeukt, is een gedeelte van den steiger van den heer D. V. stuk geslagen. AANBESTEDING. KAPELLE. Zaterdagmiddag werd door het bestuur der Veilingsvereeniging K.B. en O. te Kapelle aanbesteed het uitvoeren van verschillende werken ten behoeve van uitbreiding, van het bestaande koelhuis; onder architect C. van Maris te Goes. Inschrijvers: A. J. Smit Kattendgke voor 466Ó.C. Beenhakker, Arends- kerke 4516; J. Bayens Kapelle 4150; J. v. Koeveringe, Schore 4129; G. Leijs Kapelle 4115; J. Priem Ovezande 4115; M. Goedemont, Goes 4080; J. P. v. d. Linde Kattendgke f 3998; Gebr. Verheyke EUewoutsdijk 3992; Firma Schrijver Goes 3990; Firma Mathyn Yerseke 3980; Gebrs. Jansen Nlsse j 3939; Johs. Griep Hans weert 3936; D. v. d. Poel Oudelande 3921; D. van Maris Dz. Kapelle 3906; J. A. Poley Kruiningen 3790; Jacs. de Jonge Biezelinge 3788. Gegund aan den laagsten inschrijver. Vereeniging oud leerlingen, tuinbouwcursussen. KAPELLE. Daartoe vanwege de ver eeniging van oudleerlingen van de Tuin bouwcursussen uitgenoodigd, heeft in het lokaal Obadja de heer F. P. de Graaf van Kapelle, gesproken over de erfelijk heidsleer. De voorzitter, de heer W. Glas, leidde den spreker in en wees er op, dat de erfelijkheidsleer in de wereld der planten veel studie en navorsching vereischt.. De heer de Graaf heeft op bevattelijke wijze deze leer besproken. Verschillende theoriën werden ont vouwd, door geleerden aangegeven. Vooral stond spr. uitvoerig stil bij de modificatie en mutatie en by de leer van Mendel, om. te eindigen met de celstudie. Een en ander werd verduidelijkt met lichtbeelden. De opkomst was bevredigend en met aandacht werd deze lezing gevolgd. Het was voor de cursisten een leerrijke avond. Zeeuwsch- V laanderen DOODELIJK ONGEVAL. OOSTBURG. Op den Zuidzandschen straat- wegr heeft een ernstig ongeval plaats ge had waar de 18-jai*ige C. A. de Groot uit Zuidzande het leven verloor. Uit dé rich ting Zuidzande kwam een auto van den rijkstelefoondienst op weg naar Oostburg. Van de tegenovergestelde zijde naderde de wielrijder De Groot, die volgens de ver- lclaringen van den autobestuurder; plotse ling dwars den weg overstak. De bestuur der trachtte nog een ongeval te voorkomen door zijn stuur om te gooien, doch de wielrijder werd toch gegrepen en tegen den weg geslingerd. De auto botste nog, toen met weinig vaart, tegen een huls. De wielrijder bleek ernstig gewond te zijn en werd op advies van dr. Buskop uit Oostburg, die spoedig ter plaatse was, naar het ziekenhuis te Oostburgovergebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. De auto bekwam slechts lichte materi- eele schade. Tramontsporing. BRESKENS. Van de stoomtram Bres- kensOostburg is Zaterdagmorgen om half elf nabij Ket wissel onder Breskens een goederenwagen ontspoord, vermoede lijk doordat het ijs tusscben de wissels was vastgezet. Het tramverkeer onder vond ongeveer een uur vertraging. De hoer J. A. Blankert overleden. CADZAND. In den ouderdom van 87 jaar, dien hij 11 dezer bereikte, overleed Zaterdag de heer J. A. Blankert, alhier. De overledene, die gedurende veertig jaar secretaris dezer gemeente, jarenlang ontvanger-griffier van het waterschap Tienhonderd en Zwarte en secretaris-pen ningmeester der grintwegcommissie Nieuw- vliet-Sluis is geweest, was een accuraat, plichtsgetrouw en kundig ambtenaar, die zijn betrekkingen op voorbeeldige wijze heeft waargenomen. De heer Blankert was daarnaast een eenvoudig mensch, die zeer gaarne iemand ter wille was. De omstandigheid, dat de overledene de vorige week door te struikelen zoodanig kwam te vallen, dat hij zgn been brak, heeft ongetwijfeld zgn heengaan verhaast. Tooneelultvooring. ÉIERVLIET. Een dezer dagen gaf de R.K. Damestooneelclub een geslaagde uit voering op de bovenzaal van den heer J. v. d. Sande. De baten dezer uitvoering waren bestemd voor de armen in deze gemeente, vandaar de leus der club „Wy brengen Licht". Het was weer een gezellige avond en de leidster, mej. Dellaert uit IJzendijke, had alle eer van haar werk. De zaal was zeer goed bezet. De aan staande paardenvordering. BIERVLIET. Een dezer dagen kwamen de boeren uit deze gemeente bjjeen om te beraadslagen over de vordering van paar den door de Duitsche Weermacht. Als spve- wer trad op de heer Laco uit Zuidzande, secretaris van het Nederlandsche Stam boek. De hoofdzaak van zjju betoog was. dat een zoo gunstig mogelijke verdeeling het beste is, voor diegenen, die maar een of twee paarden bezitten. Van het vraagrecht werd door de zeer druk bezochte vergade ring druk gebruik gemaakt De commissie bestaat uit 6 leden, en zal, wat de vorde ring betreft goed werk kunnen verrichten. Waarnemend burgemeester. HOOFDPLAAT. Als waarnemend bur gemeester is aangewezen de heer J. F, Temmerman, wethouder der gemeente. Intrede cand. Schoeit. Naar wfl vernemen zal cand. M. Li. W. Schoch op 26 Januari a.a. intrede doen bü de Ned. Herv. gemeente te Veere, na des morgens te zrjn bevestigd door ds. P, Veen te Utrecht. De nood collecte. De noodcollecte, uitgeschreven vanwege de Ned. Herv. Kerk voor door de oorlogs omstandigheden getroffen gemeenten, had op 31 December j.l. totaal reeds opgebracht 163.645.43. Ds. Mr. A. Ph. Wagner. Op Zondag 20 April hoopt ds. mr. A. Ph. Wagner afscheid te nemen van zyn ge meente te 's Heerenhoek-Nieuwdorp en op 27 April intrede te doen te Bathmen (Ov.)p na bevestigd te z(jn door ds. C. J. van Paassen te Zutfen. Ds. Wagner werd in 1900 geboren en was na afloop van zijn juridische studies eenige jaren als advocaat werkzaam. Daar na studeerde hij theologie en op 16 No vember 1930 verbond hij zich aan zijn eerste gemeente te 's-Heerenhoek-Nleuw- dorp, na bevestigd te zijn door prof. dr. J. A. Cramer. Ds Wagner Is lid van het classicaal bestuur van Goes. BETAALDE PREEKBEURTEN, En de nieuwe loonbelasting. Een predikant schrijft aan de NJLCLS Dominee B. genoot een klein buiten kansje, dat niet te versmaden was. Op een van zijn weinige vrije Zondagen zou hij een preekbeurt elders te vervullen krijgen. Zeker, ook zulke inkomsten waren, nooit belastingvrij, en zouden dat ook in de toekomst stellig niet zijn, maar dat kwam pas straks bij de invulling der tabellen aan de orde, en dan kon er be hoorlijk rekening worden gehouden met gemaakte onkosten, terwijl het lang niet onmogelijk was, dat de dominee, die thans elders optrad, voor zichzelf in de eigen gemeente een vervanger had gesteld, wien hij op zijn beurt weer reis- en verblijf kosten ruim te vergoeden zou hebben. Hü preekte. Misschien is het een „oud je" geweest, dat nie tal te veel voor-studie en memorisatie meer vereischte. Maar zijn preek was er voor niemand iets minder om. Na een vol uur was hij in de „leer kamer" terug, waar de Kerkeraadsleden hem allen de gebruikelijke hand toestaken, terwijl Broederhem eVen terzijde nam, en half fluisterend, half hardop in een hóek van het vertrek de „onderhandelin gen" opende. Vroegere keeren ging dat 1 altijd heel vlot. Er werd dan eenvoudig een couvert overhandigd, men scheen uniform de reiskosten op 2.50 te taxeeren en de preek met 10 behoorlijk gehonoreerd te achten. Maar nu, 12 Jan. 1941, hadden ze kennis gekregen van de loonbelasting. En deze „Broeder" scheen daarvan volkomen op de hoogte te zijn. Hij had de tabellen tenminste bij en in de hand. Hij zei zoo te hebben gedacht: dit was ai-beid van vier uur, maar dominee was getrouwd, niet waar, en hoeveel kinderen was 'hij rijk? Had hij het goed? Hij had geïnfor meerd, en men had hem gezegd van drie kinderen. Was dat zoo? En hij had al be rekend: Er zou dan 1.32 moeten worden ingehouden, en dus kreeg de predikant 11.16 dit keer mee naar huis. De dominee heeft in vredesnaam met deze honoreering genoegen genomen, maar alleen gevraagd, hoeveel zijn collega, die zooais hg aan net eind van zijn preek beurt had aangekondigd <jon volgenden Zondag daar zou optreden, en die geen vrouw en kinderen rijk was, van die toch vrij kale 12,50 zou moeten afstaan? De wetsgetrouwe penningmeester keek de tabellen er op na, en deed toen zgn uit spraak: die dominee zou 3.50 moeten dokken Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Oud Beierland ds. A. Grappen te Eindhoven voorheen te Vlis singen. Geref. Gemeente. Bedankt voor Terneuzen ds. J. van den Berg te Krabbendijke. Loop der bevolking in 1940. KATS. De bevolking bestond op 31 De cember 1939 uit 321 mannen en 277 vrou wen. Totaal 598 personen. In 1940 werden geboren 5 mannen en 3 vrouwen. Er ves tigden zich 10 mannen en 9 vrouwen. Er overleden 2 mannen en 0 vrouwen en er vertrokken 13 msnnen en 5 vrouwen. Op 31 December 1940 bestond de bevolking uit 321 mannen en 284 vrouwen. Totaal 605 personen. COLIJNSPLAAT. De bevolking bestond op 31 December 1939 uit 956 mannen en 897 vrouwen. Totaal 1853 personen. In 1940 wei-den geboren 18 mannen en 9 vrouwen. Er vestigden zich 30 mannen en 33 vrou wen. Er overleden 7 mannen en 14 vrou wen en vertrokken 33 mannen en 31 vrou wen. Op 31 December 1940 bestond de be- ITILVKBSUM J. «5 M. NED. PEOGR. A.V.B.O. Dinsdag 21 Januari 1941. 8.00 Gram. 8 30 Ber. A.N.P. 8.4R Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.80 Voor de Vrouw. 10.35 Orgel. 11.00 Wenken voor de huis houding. 11.20. Araherasch strijkkwartet. 12.05 A.V.R.O.-Amusomentsork. 12.45 Nieuws- en econ. ber. A.N.P. 1.00 Omroepork. (ca. 1.25 Declamatie). 2.00 Gram. 2.15 Omroepork. 300 Cyclus. 3.15 Ca baretpro gr. 4.15 Dansmuziek (gr. pl.). 4.45 Ensemble Bandi Balogh. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. A.N.P. 5.30 R.V. U. Cyclus. 0.00 Gram. 6.15 A.V.R.O.-Musette- enserable en soliste. 6.45 Actueele reportage of gram. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.). 7.15 Viola da gamba on clavccimbel. 7.30 Ber. (En- gelscb). 7.45 Viola da gAtnba en piano. 8.00 Nioirwsber. A.N.P. 8.15 Gram. 8.80 Ber. (En- gctlsch). 8-45—10.15 Derde acte \-ua do opera „Lohengrin" sluiting. HILVERSUM II. 301 M. K.B.O. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.S0 Ber. A.N-P. 8.45 Gram. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.00 Ber. 12.15 Gerard Lebon en ztfn ork. 12.45 Nieuws- eu econ ber. A.N.P. 1.00 Grtmi. 1.15 Gerard Lebon en zijn ork. L45 Gram. 2.00 Vrouwen- uurtje. 3.00 Zang met piano. 3.10 Gram. 3.20 Zang met plano. 3.30 Gram. 4.45 Cvclus. 5.00 V.P.R.9. Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursberichten A.N.P. 5.30 Gram. 6.00 K.R. O.-Symphonie-ork. e.n solist. 6.45 Actueele re portage of gram. 7.00—7.15 Vragen van dcu dag (A.N.P.), sluiting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3