ZOO KON HET OOK De Nederchiitsch Hervormde Gemeente te Wilhelminadorp. Een eeuw geleden zelfstandig geworden. Provinciale Zeeuwsche Courant De verdere herbouwplannen in Zeeland. Derde blad. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 18 Januari 1941 „De bevolking van den in 1809 bedijk ten Wilhelminapolder, die aanvankelijk slechts gering was, nam door den aanbouw van het Wilhelminadorp aanmerkelijk toe en bedroeg in 1837 ruim 400 zielen. De meesten dezer ingezetenen hadden zich vrijwillig bij de gemeente Kattend^jke ge voegd, doch de bezwaren, die het bezoeken der kerk aldaar opleverde, waren groot en bij de toeneming van het getal der in gezetenen werd het drukkende daarvan meer en meer gevoeld. Daarenboven moest onverschilligheid en verwildering het gevolg worden van het gemis aan behoor lijke godsdienstige en zedelijke opleiding." Aldus schreef, honderd jaar geleden, de heer L G. J. van der Bosch, directeur van den Wilhelminapolder in het „Actenboek" van den kerkeraad der Hervormde Ge meente te Wilhelminadorp. En de schrij ver vervolgt dan: „De innige overtuiging van het gewicht der bestaande behoefte spoorde den onder- geteekende, als gemachtigde der sociëteit van den Wilhelminapolder aan, zijn mede geïnteresseerden de godsdienstige belangen der ingezetenen ernstig aan te bevelen, en voor te stellen, dat döor genoemde geïnte resseerden een gedeelte der kosten tot het stichten van een kerk en predikantswoning benoodigd, zou worden gedragen. Dit voor stel werd goedgunstig toegestaan." De heer van den Bosch beschrijft dan verder, hoe hij zijn vriend Isaac Warnsinck verzocht om plannen en bestekken te ont werpen en hoe deze naar genoegen bevon den werden, waarna de ingezetenen zich De cember 1837 met een request tot den Koning wendden, dat door hem persoonlijk aan Z.M. o-erhandigd werd. De heer v. d. Bosch schrijft daarby, dat hg „mondeling met gepasten aandrang, de belangstelling van Z. M. voor deze zaak trachtte op te wekken". Maar, naar we verder lezen, duurde het tot September 1839, dus bgna twee jaar, eer het Koninklijke besluit af kwam, en... daarin werd het verzoek afgewezen, De „volstrekte noodzakeiykheid" van een zelf standige gemeente was Z.M, niet gebleken en de gevraagde toelage zou te „aanzien lijk" zijn voor 's Rijks kas. Doch de heer Van den Bosch gaf zijn plannen niet op. Hij „bewerkte" verschil lende provinciale autoriteiten en ook zijn „mede geïnteresseerden", „en", zoo schryft hij dan: „het behaagde de voorzienigheid deze pogingen te zegenen; de geïnteres seerden namen het edelmoedige besluit om desnoods alle kosten van kerk en pastorie te dragen". October 1839 richtte de inge zetenen opnieuw een verzoek tot Z.M. den Koning en nu kwam het antwoord hierop spoediger uit Den Haag, want reeds Decem ber 1839 werd bericht, dat men zich tot een afzonderlijke gemeente mocht vereenigen aan welke, na het stichten der noodige gebouwen, een predikant zou worden toege voegd. Men vond de laatste uitdrukking echter wat „onbepaald", verzocht nader om een „vrije keus", en daarop kwam, 14 Mei 1840, bericht, dat bewilligd werd in het aanbieden van een „drietal" waaruit door den Koning dan een keus zou worden gedaan. Inmiddels was, 81 Maart 1840, het kerk gebouw en de predikantswoning aanbe steed en was door de ingezetenen tot kerk meester benoemd, de heer I. G. J. van den Bosch en tot assistenten-kerkmeesters de gezworene J. Koert en de dgkopziener F. Fernandusse. Vervolgens, 18 Januari 1841, dus heden Juist een eeuw geleden, werd een minis terieel schrijven ontvangen, waarin aan de nieuwe gemeente den naam werd gegeven van „Hervormde Gemeente van Wilhel minadorp", terwyi in hetzelfde schrijven de Kerkeraad als volgt benoemd werd I. G. J.' van den Bosch, voorzittende ouderlingCorn. v. d. Werff en Dignus Arnoys, ouderlingen en J. Rottier, J. Korstanje en C. van Noort, diakenen. De inwijding. Op 18 Januari 1841 was de Hervormde gemeente te Wilhelminadorp dus gegrond vest en 6 Februari d.a.v. wendde de kerke raad zich- tot het classikaal bestuur te Goes, met het verzoek maatregelen voor de inwijding te willen treffen. Dit bestuur bepaalde de inwijding op 7 Maart 1841, en droeg deze op aan ds. J. M. Snarenberg, van Kattendijke, en voegde hem als secun dus ds. J. Ab. Utrecht Dresselhuis van Wolphaartsdijk toe. De lnwyding vond op regelmatige wflze plaats, op 7 Maart 1841, door ds. J. Ab. Utrecht Dresselhuis (die praeses was van het Classikaal bestuur) en daarna ving het beroepingswerk aan en werd 17 Maart het eerste drietal als volgt opgemaakt 1. ds. K. J. v.an Driel te Biezelinge 2. ds. A. Tak te Engelen 3. ds. C. Swalue, te Zandvoort. Aan Z. M. den Koning werd verzocht uit dit drietal een predikant voor de gemeente te willen benoemen. Uit den aard der zaak is het, in het be stek van dit artikeltje, niet mogelijk, de belevenissen der Herv. Kerk te Wilhel minadorp op den voet te volgen, wij zullen daarom verder volstaan, met eenige der belangrg'kste gebeurtenissen te memoree- ren. Op 4 April 1841 werd voor het eerst ln de nieuwe kerk belydenis afgelegd door Levlna Magdalena Volkers, Jannetje Klop, Pieternella Hollman, Paulina Vleugel en Jannetje de Groot. Op 7 April werd het salaris van den predikant bepaald op 715 uit 's Lands K*3. een gemeenteiyke toelage van 100, benevens vrijdom van den hoofdeiyken omslag, vrij wonen, en vrij vervoer voor net verrichten van vacature- en predik- Deurten Tevens werd dien datum een be roep uitgebracht.op ds. Van Driel, die door aen Koning als predikant benoemd was, fÏÏi üee.dJu17 APr" berichtte ds. Van Oriel, dat hy voor het beroep bedankte. De predikanten. tweede beroep werd uitgebracht op TTt*= u?r J' J' Warnsinck, candidaat te utrecht, die dit beroep aannam en dus als eerste predikant van Wilhelminadorp, op 21 November 1841, bevestigd werd door ds. W. A. Immink, te Zeddam, naar aan leiding van Matth. 28 20, en die zgn intrede deed met de woorden van Lucas 10 42a. Ds. Warnsinck diende de ge meente zes jaar en nam, Mei 1847, oen be roep aan naar 's Heer Abts- en Sinouts- kerke. Het derde beroep werd uitgebracht op den heer J. W. Lem, candidaat en hulp prediker te Numansdorp, die dit beroep aannam en op 21 November 1847, dus precies 6 jaar na de intrede van ds. Warn sinck, bevestigd werd door zQn vader, ds. J. Lem. Ds. J. W. Lem diende Wilhelmina dorp een-én-twintig jaar en nam Juli 1868 een beroep aan naar St. Pancras. Het vierde beroep werd uitgebracht op den heer J. P. P. Clinge Doorenbos, te Hoofdplaat, die 19 September 1869 door ds. L. G. D. Kist, te Schoondyke bevestigd werd, Ds. Clinge Doorenbos vertrok reeds vier jaar later, toen hy een beroep aannam naar Rijssen. Vierde predikant der gemeente was K. W. Vethake, die eveneens te Wilhelmina dorp bevestigd werd en de gemeente dien de van December 1874 tot October 1877 en opgevolgd werd door den bekenden ds. F. van Gheel Gildemeester, die op 7 Juli 1878 in zg'n ambt ingeleid werd door prof. Oos- terrec te Utrecht. Ds. Gildemeester deed zyn intrede, sprekende over 1 Cor. 9 16. Ook ds. Gildemeester verbleef slechts drie jaar te Kattendyke. Uit de vele beroe pen die hy kreeg (de laatste maal naar Dalssen, Maastricht en Driebergen, dus naar 3 gemeenten tegeiykertijd) nam hg 13 Januari 1881 dat naar Dalssen aan. Ds. J. E. Gunning J, Ezn. Ds. Gildemeester werd opgevolgd door een predikant, die nog meer bekendheid verwerven zou, n.l. door ds. J. H. Gun ning J. Hzn., die ook als candidaat naar Wilhelminadorp kwam en op 11 Decem ber 1881 door zg'n vader bevestigd werd. De handoplegging geschiedde o.m. door zgn beide grootvaders, em. pred. J. H. Gunning en em. pred. J. M. J. Nooy en door zijn voorganger, ds. Gildemeester. Ds. Gunning deed zijn intrede naar aanleiding van Jer. 1 69. Als eigenaardigheid merken wy hier op, dat ds. Gunning zelfs in het byhouden der notulen van zg'n dichterlijken aanleg blijk gaf. Zoo lezen wg bgv. van zg'n hand Op Maandag 27 Maart Was de Kerkeraad tesfiam vergaard Op klokke zeven En is (voor tydverlles niet bang Twee volle uren lang Bgeen gebleven. En voorts wordt dan elk punt op rym behandeld, byv. Kerkeraad, rooster van aftreding. Daar 't in een kerkeraad voortdurend [wiss'len is, Behoort er ook te zyn een Rooster, [dat's gewis In '82 treden dan af, geiyk 't behoort De broeders J. Labeur, Job Olree, [Kees van Noort. In achttien-drie-en-tachtig: L. Boshoff [en Rottier M. Karelse tenslotte. Zoo is de [Kerkeraad hier Een andermaal ls het weer al diepen ernst. De notulen van 10 April 1884 ein digt ds. Gunning als volgt „Wy waren in eenigheid des Geestes en in warme liefde tesamen en scheidden niet zonder elkander en de nooden der ge meente den Heere te hebben opgedragen. O, dat Hy hier eens een krachtige uit storting Zyns H. G. verwekte Den 31en Juli van dat jaar presideerde ds. Gunning zyn laatste vergadering van den Kerkeraad, daar hy een beroep naar Bennebroek had aangenomen. Na het vertrek van ds. Gunning was de gemeente, ondanks vele beroepen, twee jaar zonder predikant, tot candidaat J. C. van der Hoeve, te Rotterdam, een be roep aannam en Aug. 1886 te Wilhelmina dorp bevestigd werd. Ds. v. d. Hoeve verbleef, evenals zyn beide voorgangers, slechts drie jaar te Wilhelminadorp en vertrok in Mei 1889, waarna de gemeente tot Maart 1892, dus byna drie jaar, zonder predikant was. Op 6 Maart 1892 werd de heer L. Ingelse LWzn., candidaat van Zuid-Holland, te Wil helminadorp bevestigd door ds. C. de Wilde te Schiedam. Ook ds. Ingelse ver bleef weer drie jaar te Wilhelminadorp en vertrok Juni 1895 naar Friesland. Nu was de gemeente meer dan vier jaar zonder predikant en pas 1 October 1899 beschikte Wilhelminadorp weer over een eigen leeraar. Dien datum werd candidaat C. Reynierse bevestigd door ds. Snoep te Haaften. Ds. Reynierse verbleef acht jaar, dus tot 1906 te Wilhelminadorp, toen hy in April een beroep naar VoUenhove aannam en na nu ruim een jaar zonder predikant geweest te zyn, werd op 24 November 1907 candidaat W. Th. Boissevain als predikant van Wilhelminadorp bevestigd. Samengaan met Goes. Ds. Boissevain diende Wilhelminadorp tot 1918 en sindsdien leidde ds. J. de Vries, voorshands als consulent, de verga deringen van den Kerkeraad. Nadat weer verscheidene beroepen vergeefs gedaan waren, bracht deze predikant, op 26 Maart 1920, voor het eerst een combinatie met de gemeente te Goes ter sprake, welk denkbeeld door alle leden met sympathie begroet werd. De daartoe benoodigde ver gaderingen werden belegd, besprekingen gevoerd, en eindeiyk werd, op 14 April 1921, het contract betreffende de combi natie met Goes geteekend. Intusschen was deze combinatie practisch al in werking getreden en had ds. De Vries daaraan in maargemakkelijker zou Tiet zijn als men met beide beenen op den grond stond. Met beide beenen op den grond, dat beteekentzich laten leiden door het nuchtere verstand: dus te zor gen, dat het reclame-budget goed besteed wordt. Bij couranten-reclame dus bepale men zijn keuze naar het feit of de oplaag van een krant uit betalende abonné's bestaat. heeft ruim 15.800 betalende abonné's Zegt U dat niet genoegt NOODLOTTIGE VAL. Dinsdag is de 4-jarige J. V. in de ou3êr- lgke woning aan de Oranjestraat te Lei den van een trap ter hoogte van .onge veer drie meter gevallen. Aanvankelgk scheen het, alsóf het kind geen ernstig letsel had opgeloopen, doch geleideiyk ver ergerde de toestand, zoodat overbrenging naar het academisch ziekenhuis noodza- keigk bleek. Hier is het kind gisteren aan de verwondingen overleden. WIELRIJDER DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Vrydagavond passeerden drie wielryders den bewaakten overweg by de Klomp te Ede, waarvan de boomen open stonden. Bg het oversteken van de spoorbaan kwam in snelle vaart een trein aangereden, die een van de drie wielrijders, den 17-jarigen Willemsen uit Scherpenzeel greep. De jongeman was op slag dood. Zijn ïyk is naar het militair hospitaal te Ede vervoerd. de Kerkeraadsvergadering van 7 Januari 1921, reeds een by zonder woord gewgd. Sindsdien was ds. De Vries predikant te Wilhelminadorp en bewoonde hy er de pas torie tot Augustus 1940, toen hy als em. predikant afscheid van de gemeenten te Wilhelminadorp en Goes nam. In de plaats van ds. De Vries werd ds. Korevaar benoemd, die dus de twaalfde predikant van Wilhelminadorp is. JBen moeilijke tachtig Jaar. Betrekkelgk zyn de tachtig jaar voor de combinatie voor Wilhelminadorp en vooral voor haar predikanten altgd moei- ïyke jaren geweest, wat de financiën be treft. De vele wisselingen der predikanten zal ook een gevolg geweest zyn van de lage bezoldiging waardoor het voor een predikant zonder eigen kapitaal vrywel onmogeiyk was naar Wilhelminadorp te komen. Had men een enkele maal edn be hoeftig lidmaat, dan was het niet mogelgk hem te helpen en moest men hem naar het Burgerlijk Armbestuur verwgzen. Wat de gemeente verder was, had zy grootendeels aan den „Wilhelminapolder" te danken, die, zooals.uit het begin van dit artikeltje bleek, reeds begon met den bouw van kerk en pastorie geheel te be kostigen. Verder overkwamen de gemeente in de achterliggende jaren geen opzienbarende gebeurtenissen. Er waren eens wat klach ten over de jeugd; er werd eens geklaagd over de slechte opkomst (want ook hier gold vaak het oude woord zoo de heer, zoo de knecht) en eenmaal overkwam ds. Ingelse een vry ernstig ongeval, waar van hy echter geheel genas, en de voor laatste predikant, ds. De Vries, kwam ernstig ziek te liggen, doch mocht geheel herstellen. Èn voorts werd dan ongeveer 10 jaar geleden, de kerk nog bedreigd, toen de bliksem ln den toren sloeg, maar de heer G. J. v. d. Kuyl was in een enkele minuut in den toren geklommen en wist het reeds brandende hout van de galm gaten te dooven of af te rukken en naar beneden te werpen. Maar al had de gemeente dan haar zorgen, or jetwyfeld heeft toch het initia tief, dat de heer Van den Bosch ruim honderd jaar geleden nam, vele ryke vruchten afgeworpen, zoowel voor de ge meente zelf als degenen die haar bedien den. Wilhelminadorp had vrijwel steeds predikanten, die er zeer geliefd waren, en waarvan men noode afscheid nam. In het byzonder gold dit ook wel voor de béide predikanten, die de gemeente elk ruim 20 jaar dienden, ds. Lem en ds. De Vries en die er dus een geslacht zagen opgroeien. En voor vele Jonge predikanten was Wil helminadorp een vruchtbare leerschool, hetgeen wel bleek uit het feit, dat byna allen contact behielden met hun eerste ge meente en daar vaak b. zeer harteiyke brieven blgk van gaven. We laten thans nog in het kort een sa menvatting volgen van de opbouwplannen voor de door het oorlogsgeweld in Zeeland geteisterde plaatsen. VERKEERSTOESTAND IN YER- SEKE WORDT VERBETERD. LIGGING VAN DE KERK MEER OPEN. De oude kerk en verschillende gebouwen rondom de kerk zg'n vernield of bescha digd. Er is een herbouwplan opgesteld, waarby van deze gelegenheid gebruik wordt gemaakt om de bebouwing in ver schillende opzichten te verbeteren en ook den verkeerstoestand gunstiger te maken. De Noordzandstraat zal als verkeersweg vervangen worden door een nieuwe ver binding via de Oude Torenstraat. Op ver schillende punten stonden de huizen zeer dicht op elkaar en dit zal nu gewijzigd worden, aangezien in het nieuwe plan een aantal huizen gebouwd zal worden langs den nieuwen weg. De kerk zal meer open komen te liggen en niet meer door huizen, doch door een plantsoen worden omgeven. SCHORE WORDT LOGISCHER HERBOUWD. Het plaatsje Schore is gevoegd by de ge meente Kapelle en ten gevolge van deze samenvoeging is eenige vertraging ont staan by het 'ontwerpen van het wederop- bouwplan. In Schore is de kerk vernield, het gemeentehuis, de school en een groot aantal woningen, kortom het geheele dorpscentrum. Schore zal nu worden her bouwd, doch logischer dan het vroeger was. De kerk komt ook hier meer vry te liggen en omgeven door groen. Een dorps kom zal worden gevormd en de bebouwing zal op verschillende punten eenigszins ach teruit worden gezet. SAS VAN GENT RICHT DEN BLIK OP DE TOEKOMST. Door het laten springen van bruggen zgn eenige huizen vernield. Deze zullen herbouwd worden. Aan de overzyde van het kanaal, tegen de gemeente Westdorpe, zyn groote ver woestingen aangericht en voor dit ge deelte is een herbouwplan in voorbereiding, dat tevens rekening houdt met een wijzi ging, eventueel uitbreiding van de sluls- werken van het kanaal Gent-Terneuzen. VERBREEDING VAN WEGEN IN HANSWEERT. In deze gemeente zgn vry veel huizen verwoest. In het belang van het verkeer zullen enkele verbeteringen worden aan gebracht. Het wederopbouwplan beoogt een verbetering van de Lange Kerkstraat, de Hoofdstraat en den Veerweg. De huizen worden hier herbouwd, doch de rooliynen worden verlegd, zoodat er meer verkeers ruimte komt. HET EINDE VAN DE LINT BEBOUWING IN SLUISKIL Door bominslag is in Terneuzen nogal wat schade aangericht. Het herbouwplan bevat enkele verkeersverbeteringen boch ten worden afgesneden, enkele verbreedin gen tot stand gebracht en huizen op een logischer wyze opgebouwd. In Sluiskil is een ry hulzen langs het kanaal verwoest. Deze huizen zullen niet meer opgebouwd worden, omdat men nu 'n goede gelegen heid heeft een ei.ide te maken aan het systeem van lintbebouwing. Er zullen nu enkele straten aangelegd worden en daar langs zullen de huizen gebouwd worden, zoodat er een bebouwde kom ontstaat. KLEINE VERBETERINGEN OP THOLEN. Door de op enkele punten aangerichte vernielingen kan men verbeteringen in den verkeerstoestand aanbrengen en de huizen iets achteruit zetten. EEN LOGISCHE OPLOSSING VOOR KAPELLE. Hier zyn het gemeentehuis en een aantal woningen verwoest. Het geheel zal op een logischer wijze herbouwd worden, waar door ook het gemeentehuis een betere plaats krfgt. VAN WESTDORPE BEGINT DE VICTORIE. In Westdorpe zyn veel huizen vernie tigd. Men is hier met den herbouw vry ver gevorderd. Van de 27 verwoeste huizen zijn er 15 herbouwd en reeds bewoond. De her bouw van enkele andere huizen is in uit voering. Voorts zyn er in tal van Zeeuwsche ge meenten, zoowel op Walcheren als op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen beschadigingen aangericht, doch deze be treffen in hoofdzaak verspreide gevallen, zoodat daarvoor geen herbouwplannen zyn ontworpen. GEEN HERBOUWPLAN VOOR VLJSSIN GEN. Wat Vllssingen betreft, moet worden ge meld, dat voor deze stad geen herbouw plan kan worden vastgesteld, omdat de omvang der verwoesting uit den aard der zaak niet kan worden vastgesteld. Boven dien valt slechts hier en daar een aange sloten verwoesting waar te nemen, waarin door een herbouwplan zou kunnen worden voorzien. Het geval van Vllssingen moet als een uitzonderlgk worden beschouwd en daarom valt het ook, althans voor het oogenbük, buiten het algemeene Zeeuw sche opbouwplan. Kalme handel op de Amsterdamsche effectenbeurs. De handel op de Amsterdamsche effec tenbeurs bleef heden van bescheiden om vang. De aanleidende oorzaak hiervoor moest klaarblgkelgk worden gezocht in de zwakke houding van de Nederlandsche staatspapieren. Dit werd weer veroorzaakt door het bericht, dat de staat der Neder landen zal overgaan tot de uitgifte van een nieuwe leening. Het feit, dat het uit staande bedrag aan schatkistbiljetten en schatkistpromessen ter financiering van de loopen uitgaven gestadig was toegeno men en tot een groote hoogte was gestegen, maakte het waarschyniyk, dat te eenlger tyd tot gedeelteiyke con solidatie van de kortloopende schuld zou worden overgegaan. Den laatsten tyd deden in dit opzicht reeds herhaalde- ïyk geruchten de ronde en thans zyn deze geruchten dus bevestigd. Hoewel men op de uitgifte van 'n nieuwe staatsleening ge prepareerd was, oefende het bekend wor den daarvan op de staatspapieren toch een deprimeerende invloed uit en over de ge heele linie werden deze belangryk lager afgedaan. Ook de Indische leeningen moes ten een veer laten. De gemeenteiyke en provinciale obligatiëh legden een opmerke- lgk weerstandsvermogen aan den dag, zy het dan ook dat zg een eenigszin3 gedrukt voorkomen hadden. Voor pandbrie ven bestond eenig aanbod en hoewel dit niet groot was, ontbrak de kooplust. De locale markt ondervond van het een en ander de uitwerking, waarby tevens nog kwam, dat het koersverloop te New York teleurstellend was geweest. In vrij wel alle rubrieken werd op lager peil ge handeld en ln verscheidene gevallen wer den tamelgk gevoelige verliezen geleden. Op de petroleumafdeellng werden de olies een kleine tiental punten beneden het vorige slot ingezet. De Amerikaansche petroleumaandeelen waren iets lager. De industrieafdeeling kon zich niet onttrekken aan de algemeene beurstendenz, doch betoonde verhoudings gewijze toch goede veerkracht. De Philips- aandeelen openden een achttal punten lager, maar stegen vervolgens tot 199%, om slechts weinig lager te sluiten. Uni levers werden een drietal procenten lager afgedaan en hadden onder beurstyd een weinig bewogen verloop. De Indische cul- tuuraandeelen kregen echter hun volle deel vank de zwakke beursstemming. HVA's kwamen zelfs beneden de 430%. In de rubberfabriek waren Amsterdam rubbers in doorsnee een tiental punten lager. De tabaksafdeeling was stil, maar eveneens niet onbelangryk lager dan voor de Suma- tra-aandeelen. In Amerikaansche waarden ging wat meer om dan de laatste dagen het geval was en vooral de staalaandeelen en Ana conda's gaven geregeld affaire te zien. In navolging van Wallstreet werd op een lager peil afgedaan, en kort na de opening volgde de koers een benedenwaartsche richting. Middenbeurs evenwel kon een verbetering worden waargenomen en in verscheidene gevallen werd bfc het slot ge handeld tegen ongeveer de openingspryzen. Amsterdam 1936 3% 87% Bataaf3Che Petr. My. Obl. 3% 84 82% A Amsterdamsche Bank 114% 111% A Ned. Gist- en Spiritusf. 398 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 74 A Houthandel Alberts 104 104 De Bureaux van de Provinciale Zeeuwsche Courant zyn gevestigd te VUSSINGEN Redactie en A dm.: Walstraat 58—80 Telefoon 10 (2 ïynen) MIDDELBURG Londensche Kaai 29 Redactie Tel. 269 O Administratie Tel. 189 GOES Redactie en Adm. I Turfkade 15 Telefoon 2868 OOSTBURG Redactie en Adm.Breedestraat 45 Telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 85 BRESKENS Dorpsstraat 85, Telefoon 91 KATTENDIJKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent P. VAN KLEUNEN. C Union Pac Rr. Nederland le lng 1940 4 Nederland 2e lng 1940 4 NederL met bel. fac. 1940 4 Ned. 1000 1938 (3%) 3 Indlë k 1000 1937 8 A Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handel Mg'. A Van Berkels Pat. C Calvé Delft A Lever Bros en Unilever A Philips Gloeil. Gem. Bez. C Ara. Car Foundry C Anaconda Copper C Bethlehem Steel C General Motor C Kennec. Copper C North Am. Aviation C Rep. Steel C Un. States Steel C North Am. Cy. A Kon. Petroleum My. C Contin. OU Cy. C Philips PetroL C SheU Union C Tide Water Ass. Oil A Ned. Scheepvaart Unie A Handelsver. Amsterdam A Ned. Ind. Suiker U. A DeU Batavia My. C Deli My. k 1000 A Senembah My. C Pennsylv. Rr. A South RaUway C Amsterdam Rubb. A DeU Batavia Rubb. My. A Hessa Rubber My. A Serbadjadi Sum Rubb. 89 87 101 100 97% 95 100% 99% 88% 85% 87% 85% 194 189% 130% 129% 121% 120 49% 47% 73% 73% 125% 121% 2041/, 197% 34 32% 29% 28% 85% 83% 51% 60% 37% 36% 17% 17 25% 24% 68% 66% 18% 18 263% 253 20% 20% 37% 36 12% 11% 10% 10% 179 173% 488 427% 267 266 198 191 261% 253 215 208 27% 26% 15% 15 274 267 219% 211 146 133 129%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9