Turfbrikettei fWacht niet j I Pasfoto l WINTERHULP IPNEDERIAND I M. EVERSENf goed oabuteih voor agan prijs Mej. E. Voorbergen MAGAZIJNBEDIENDE „BONGERS" 100 BOOMEN COLLECTE Vuuraanmakers RUSTHUIS O 'MOMETiB LITTOOIJ's 4 SmTSLEEHINE M Kantoor Isaac de Wolff M. P. van Hese Verduisteren 18.00 UIT DE PROVINCIE Enige en algemene kennisgeving. 'j Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, ADRIANA JOHANNA HENDRIKSE, Weduwe van den Heer JOHs. AUËR, in den ouderdom van 79 jaar. - J. -M.-AUËR. Y. C. AUËR—WIND. Utrecht, 16 Januari 1941. Stadhouderslaan 10. Corr. adres Rijksstraatweg 28, Wageningen. Liever geen bezoek.) De teraardebestelling is be paald op Maandag 20 Januari a.s.} op de Begraafplaats „Tolsteeg" (3e Alg. Begraaf plaats). Vertrek vanaf het sterfhuis te 11.30 uur v.m Voor de vele blijken van be langstelling en deelneming, zoo wel van hier als van elders ons betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader JAN P1ETER JANSE, betuigen wij onzen hartelijken dank In het bijzonder aan den WelÉd. Zeergel. Heer Dr. HUY- GENS en Zr. TRAAS voor hun zorgvolle behandeling en liefde rijke verpleging. Namens de familie, JAN JANSE. Westkapelle, 18 Januari 1941. tot het storm loopt, ft maar laat nu alvast een S duidelijke maken bij den fotohandel Wissel 31, West-Souburg o Ons devies: Verloskundige, Vlissingen. A.S. Maandag GEEN spreekuur. Een aankomende gevraagd, om opgeleid te worden in het ijzerwarenvak. N.V. v.h. GEBRS. POLAK. Nieuwendijk'18 Vlissingen. Deze lange avonden komt U pret tiger door met een mooi BOEK. Wij hebben voor elk wat wils. 10 cent per week per deel. Abonnementsprijs per kwartaal! 1 deel per week 1.10 2 deelen per week 1.75 3 deelen per week 2.50 LEESBIBLIOTHEEK P. Krugerstragt 68 - Vlissingen. De Gemeente Middelburg is voornemens bij inschrijving te ver- koopen staande in de gemeentelijke plant soenen enz., w.o. vele zware iepen. Staten van aanwijzing met voorwaarden waarop vermeld het aantal boomen met plaatsaandui ding zijn gratis verkrijgbaar bij den Directeur van Gemeentewer ken te Middelburg. Inschrijvingen worden inge wacht vóór of op 31 Januari 1941 ten kantore van bovengenoemden dienst Stadsschuur. De Directeur van Gemeentewerken, P. JAC. JANSEN. Maandag 20 Januari a^. te Middelburg, ten bate van het R.K. Armbestuur en van de Diaco nie der Evang. Luthersche Ge meente. ZONDER BON 50 sluks In een doos it.50 per doos per pakje 20 cent Firma Wed.J. G. H. Dommisse BeTlamypark 46. Telefoon 530. Vlissingen. voor lichte, zware en inva lide zenuwpatiënten, ook kinderen. Beschikbaar per 1 Maart zls. 2 groote en 1 kleinere kamer, op 't Zuiden, in Rustoord „DE HORST" te Huis ter Heide, nabij Utrecht, groote terreinen gelegen temid den van een boschrijke omgeving. HET IDEALE TEHUIS voor het verzorgen en verplegen van zenuwpatiënten en zwakzin nige oude Dames en Heeren en van geestelijk minder bedeelde kinderen alle moderne comfort, zooals centr. verw., koud en warm stroomend water, vaste waschtafels lift en auto aanwe zig, Aanbevolen door H.H. Dok toren. mei iijKscontrBiemerk. firma Viifuinhel St. Jacobsstraat 1, Tel. 691 Jn Zerneuzen wordt de „Provinciale Zeeuwsche Courant" op den dag van verschij ning des avonds om streeks 7 uur bij de abonné's bezorgd. De „Provinciale Zeeuw sche Courant" biedt U eiken avond, het laatste nieuws Opgave van abonne menten en advertentiën te richten aan Drukkerij en Boekhandel Vlooswijkstraat Terneuzen. Zie links en rechts, u komt voor druk werk toch terecht by Drukkerij G. W. den Boer Middelburg Tel. 150 DISTRIBUTIE COURANT. Weekblad ter voorlichting van de taillisten en andere belanghebben den. Groote Alarkt 14. Tel. 12068, Haarlem. Een betrouwbare en des kundige vraagbaak en een uitne mende gids in distributiezaken. Abonnementsprijs slechts 1.50 per half jaar. Agent voor Walche-r ren J. BOONE Sr„ Oostkerk straat 2. Middelburg. Koersultgltfe 100 in coupure? van 1000, 500 en 100. Tijdelijk Lange Noordstraat 61, Middelburg, belast zich gaarne kosteloos met bezorgen van inschrijvingen op bovenstaande leening. Wilt U onbevroren GROENTEN. FRUIT en AARDAPPELEN??? Koopt dan bij ons. Wij hebben een frooten voorraad prima Witlof 16 cent per x/2 kg., schoonge maakte Spruiten 20 ct. per Z2 kg., fijne geschrapte Wortelen 15 cent per kg., prima Snij- en Sperde- boonen 20 cent per V2 kg.. Stoof peren 25 cent per kg. Verder aide soorten groenten en fruit. Nog een beperkte voorraad Appelstroop 25 ct per pot. Zoo uitverkocht. Groenten- en Fruitcentrale Oprit 37, Tel. 560, Vlissingen. Alles gratis thuisbezorgd. van hedenavond totmorgenochten 9.40 uur De maan komt Zondag te 0.40 op en gaat te 12.19 onder. Maandag komt de maan te 1.58 op en gaat te 12.47 onder (L.K.). Zuid-Beveland VERGADERING CHR. SCHOOL- VEREENIGING. KAPELLE. Onder voorzitterschap van ien heer P. Scheele, kwam de Chr. School- ereeniglng Kapelle-Biezelinge in verga- tering bijeen. De secretaris zoowel als pen- igmeester wezen er op dat in het afge- ipen jaar, het ledental toenam, alsmede iet aantal leerlingen. Benoemd werd tot commissielid de heer 'ohs. van Liere. Herkozen werden de af- ide bestuursleden de heeren Jan Bal- :enende en Joh. de Jager. Het hoofd der school, de heer F. P. de «Graafbracht verslag uit en sprak van een wewogen jaar, waar wg toch met dank op mogen terug zien. Geen enkele leerling ontviel, het personeel bleef gespaard, een derde leerkracht kon voor vast worden "benoemd en het aantal leerlingen werd 1 rolgens de vastgestelde tellingen 135. Besloten werd om in Februari een ouder avond te houden. De eerevoorzitter ds. A. Scheele eindigde met dankgebed. AANBESTEDING KOLENVERVOER. WOLPHAARTSDIJK. Deze week had de aanbesteding plaats van het lossen en ver voeren van de benoodigde brandstoffen voor de kolenvereeniging „Eendracht" al hier. Voor het vervoeren werd ingeschre ven door de heeren J. Megaardt, J. van Waarde en F. Franke en wel van de ha ven te Wolphaartsdgk naar het pakhuis 1 per 1000 kg., van het lokaalspoor naar het pakhuis 0.80 per 1000 kg., van het lokaalspoor naar de leden aan huis 7 ct. per HJ^., van Wolphaartsdgksche veer naar de leden aan huis 10 ct. per H.L. Voor het lossen werd ingeschreven door P. Zuydijk, P, Legs, J. Dekker, J. van Waarde, A. Bliek en M. Geenen en wel lo kaalspoor In pakhuis 9 per 100 H.L., Wolphaartsdgksche veer in pakhuis II per 100 H.L., van Wolphaartsdgksche veer bij de leden 11 per 100 H.L., van station lokaalspoor by de leden 11 per 100 H.L. Zoowel voor vervoer als lossen was slecht3 één inschrijving binnengekomen. Voormonstering paarden. EOEDEKENSKERKE. Donderdagmiddag had op de hofstede van K. D. Leendertse de voormonstering van paarden van drie jaar en ouder plaats. Voor deze voormon stering waren 108 paarden, alle van Hoe- dekenskerksche eigenaars aangevoerd, waarvan door een commissie 21 paarden werden aangewezen, die aan het eind van de maand aan de Duitsche Weermacht ter vordering zullen worden voorgeleid, ter AUhNUA VtKKOUPIMitN EN VERPACHTINGEN Jan. II Hul11 van Dtjke. 28 Middelburg, Café d. Horst. 28 Oostkapelle, Hout, Hoefer. 28 Wolf aartsdek. Huls Joh. Kers. -7 Serooskerke. Hout enz. Wille boordse en v. Maaren. keuze van de 21, die dan definitief van de eigenaars worden overgenomen. De oudste Inwoonster overleden. hoedekenskerke. Alhier overleed de oudste ingezetene der gemeente mej. Tannetje Provoost, geb. de Bart Zij be reikte den leeftijd van 92 jaar en 9 maan den. Vrachtauto In sloot gereden. YERSEKE. De gladheid der wegen speelt thans vele auto's parten. Dit ondervond ook de groote wagen van den dagelgkschen sneldienst Ketelaars, die het tegen den opril by de Postbrug niet kon bolwerken en al glijdende in de heg aan den kant van den weg terecht kwam. Gelukkig bleef de ko lossale wagen daarin vastzitten, daar de gevolgen niet te overzien waren geweest indien de vrachtwagen" van den steilen kant naar beneden was getuimeld. Alle pogingen om het gevaarte weer op het goede pad te brengen mislukten door de gladheid, waarna men de tractor er van losmaakte en den geladen wagen achterliet, totdat herhaalde pogingen om de last vrij te krijgen betere resultaten zullen opleve ren. Gestolen. YERSEKE. Het zoontje van den heer J. M. E. zou Donderdagmorgen zooals ge woonlijk zijn konijn eten gaan geven. Wie schetst echter zijn verbazing toen bleek dat het dier verdwenen was. De mosselvisschery. YERSEKE. Ondanks de geweldige ijs massa's werden tot eind vorige week door verschillende schippers nog mosselen aan wal gebracht. Met versterking van andere schepen ge lukte het nog om door de isolatie heen te breken tot aan de ha ven wal. Het waren echter slechts enkelen,, die het tegen het ys aandurfden. De ysbaau. YERSEKE. Om er nog van te maken wat er van te maken is, zfln enkele werk- loozen aan het werk gegaan op de ijsbaan „De Kulk" om haar te bevinden van de overtollige sneeuwlaag. Noord-Beveland VERGADERING IJSCLUB „ONS GENOEGEN". COLIJNSPLAAT. Donderdagavond werd een algemeene vergadering gehouden van de ysclub „Ons Genoegen" in het lokaal van den heer A. Verburg onder leiding van den voorzitter J. Haringman. Aanwe zig waren 38 leden. De rekening van den penningmeester gaf als inkomsten 706.78 en als uit gaven 390.42. In de plaats van de heeren J. M. Snoep en J. de Pree, die niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenschten te komen, werden tot bestuurs leden gekozen de heeren P. de Waard en H. J. Kievit, terwgl herkozen werd de heer M. J. van Hee. By de rondvraag werd op voorstel van een tweetal leden besloter den afgetreden penningmeester, den heer Snoep, die 19 jaar als zoodanig werkzaam was geweest, als blijk van waardeering te benoemen tot eere-lid van de vereeniging, terwgl ver der het bestuur gemachtigd werd voor hem een aandenken aan te koopen. Een voorstel van den heer J. de Looff om een gsfeest te houden, werd verwor pen met het oog op de groote kosten en het groote gevaar voor de baan, omdat na zulk een feest de baan niet meer goed te berijden is. De heer W. de Smit stelde voor des Za terdagsavonds de baan wat later te slui ten. De voorzitter antwoordde, dat in het jaar 1933 besloten is des avonds om zeven uur te sluiten ora dan nog gelegenheid te hebben de baan schoon te leggen. Wy moeten tegenwoordig om twaalf uur bin nen zyn, dus moet voor dien tyd alles klaar zijn. Vorigen Zaterdag heeft het bestuur pas om negen uur gesloten, dus kan onmogeiyk aan het verzoek worden voldaan, daar de baanvegers toen tot kwart voor twaalf aan het werk zgn ge weest. Op voorstel van den heer A. Wgshake werd besloten een tweetal vlaggen aan te schaffen, die dan op de baan geplaatst zullen worden, wanneer die geopend is voor het publiek. De heer T. de Looff stelde voor ook de tweede baan te pachten, om, aldus te voor komen dat enkelen klachten kunnen te berde brengen. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur volledig de beschikking over de tweede baan heeft. Het polder bestuur heeft deze gratis afgestaan. Klach ten als de heer de Loöff bedoelt, hebben dus volstrekt geen zin. De heer G. J. de Koster stelde voor de baan onder den dgk niet langer te pach ten, daar de nieuwe baan veel beter is De voorzitter antwoordde, dat inderdaad de afgeloopen twee jaren de nieuwe baan beter is dan de oude, doch reeds meermalen is het juist andersom geweest en dan is het gevaar maar ai te groot, dat bg loslaten van de oude baan een particu lier daar de gelegenheid tot rijden geeft, waardoor dan de fjsclub geheel uitge schakeld wordt. Zeeuwsch-Vlaanderen Watervoorziening vlsscberssteïger. BRESKENS. Naar wy van bevoegde zij de vernemen, zal vanwege de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Mg. de visscherssteiger alhier worden voorzien van waterleiding. Er zullen 3 aftapkranen wor den aangebracht. In visscherskringen zal dit bericht groo te voldoening wekken. Paardenk curing. BRESKENS. Donderdag is hier in de Lange weg voormonstering voor de te vor deren paarden gehouden. Daar de paarden in goede conditie moeten zyn, had de plaatselgke hoefsmid handen te kort om vele van nieuw hoefbeslag te voorzien. Ongeval tengevolge van de gladheid, GROEDE. Donderdag reed de loondor- scher Becu met een rupstractor en een dorschmachine met stroopers van den rgksweg SchoondijkeBreskens den drie weg in. Door de gladheid van den wèg en daar zich ter plaatse een oprit bevindt, kregen de wagens te veel vaart. De aan gekoppelde stroopers liep tegen den trac tor en deze gleed van den weg in de sloot. De heer Becu wist nog tgdig van den trac tor te springen, maar kon niet verhinde ren dat ook de stroopers in de sloot terecht kwam en den tractor belangrijk beschadig de. Met behulp van een anderen tractor gelukte het na een paar uur hard werken een en ander weer, zg het dan wat geha vend, op den weg te krijgen. Een en ander trok veel belangstelling. Voormonstering paarden. ZUTDZANDE. Donderdag jL vond alhier de op de paardenvordering betrekking heb bende voormonstering plaats. Ruim 200 paarden werden voorgebracht, uit welk aantal de keuringscommissie ongeveer 50 paarden sorteerde, welke eventueel voor vordering in' aanmerking zullen lcomen. In verband met de gladde wegen waren van gemeentewege maatregelen genomen om ongelukken te voorkomen. Dank zy deze maatregelen en het werk van een plaatse lgke commissie, had een en ander een vlot verloop. De burgemeester gaf door zgn aanwezigheid op het terrein van de voor- monstering, biyk van belangstelling. Ontslag burgemeester Thomaes. HOOFDPLAAT. Na een ambtsperiode van ruim 31 Jaar is aan den heer B. J. Thomaes op zgn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hoofdplaat. Burgemeester Thomaes werd 13 April 1876 te Hoofdplaat geboren uit een welge stelde landbouwersfamilie. In April i910 overleed zgn rader, die toentgds burgemeester van Hoofdplaat was. Op 19 Mei 1910 werd deze opgevolgd door zyn oudsten zoon, den heer B. J. Thomaes, aan wien thans met ingang van 15 Januari 1941 eervol ontslag verleend is. De December-collecte in Zeeland. Men schryft ons vanwege het prov. bu reau Zeeland van de W.H.N.: De tweede winterhulpcoilecte heeft min der opgebracht den de eerste: 12.727,06 tegen 18.533,96; iets meer dan twee derde gedeelten dus, een stand, die er nog niet zoo kwaad uitziet, wanneer men ver gelijkingen maakt met andere provinciën. Naar de oorzaken behoeft niet gezocht te worden; men kan er aadeigk eenige noemen. Een heel belangrijke is vermoe de lijk deze, dat velen bij de eerste col lecte niet hebben gewèteri of althans niet bedacht, dat elke wintermaand een col lecte zou brengen; zy gaven dan hun gift ten behoeve van de goede zaak voor ge heel het winterseizoen; natuurigk moest hun Decemberbgarage dan geringer uit vallen of misschien wel geheel wegvallen. Men moet evenwel bedenken, de plaatse- lgk-directeuren, zullen dat reeds hebben- geconstateerd, toen zg aan het uitdeelen gingen, dat veel en veel meer dan de op brengst van ééne collecte noodig is, om althans eenigszins te voorzien in de be hoeften. De bevolking moge uit de om standigheid, dat in Zeeland een bgdrage, iet wel een extra-bijdrage!, van plm. 28.000,(over het geheele land plm. 800.000,zoo grif en gemakkeigk werd opgenomen onder hen, die tekort komen, daarin eigenlgk zonder meer verdween, dat een zucht van verlichting kon opgaan, dat nu ten minste aan veler nood een einde scheen gekomen, opmaken, dat er voor dit seizoen nog volstrekt geen sprake kan zgn van het einde van de bemoeiingen der WJï.N., noch mag zgn van het einde har er offervaardigheid. Er zgn nog vele duizenden in Zeeland noodig en dat alles naast de bestaande charitatieve en sociale zorgen van overheid, particulieren, diaco nieën enz. Ziedaar de gansche noodzakeiykheid van het Winterhulpwerk ontdekt en belicht, daar zij dien achterstand wenscht in te halen, aan te vullen. Daaraan moet ieder gaarne willen medewerken; men zai de W.H.N. de middelen willen verstrekken, om de ernstig vereischte uitbreiding van haar arbeid mogelijk te maken. By den bestaanden toestand, de omstandigheden hebben het voor ieder die wil zien en een hart voor zgn medemensch heeft over- duidelgk gemaakt, leden nog zeer velen honger en gebrek. Dat moeten wij Zeeu wen allen samen als onvereenigbaar met onze eer achten. Daaraan moeten wg een einde maken. Maar er zou over de December-collecte worden geschreven. Wanneer wg den staat der opbreng sten inzien frappeert het dadelgk, dat niet alleen dikwijls een lager cgfer dan de vorige maal vermeld staat, maar dat ook hoogere bedragen aan te teekenen waren. Bovenaan staat Renesse met een gemid delde opbrengst per inwoner van 1S.6 cent; dan volgen ZIerikzee (14.2), Yzendgke (14.1), Zuidzande (12.4), Waterlandkerkje (11.8) en Oostkapelle (1L3). Vervolgens komt de laten wry zeggen middengroep, die een gemiddelde vertoont van 10-3 cent; daarna de lagere groep van 3 cent en minder per hoofd. In de eerste groep konden zich zooals men ziet twee der vroeger hoogstgeplaat- sten handhaven; de vier andere zgn nieu we sterren, die zich uit de eerste collecte naar deze plaats in de tweede collecte naai boven „offerden". In de tweede is helaas de talrijkste. De dei'de groep heeft even eens uitbreiding ondergaan; zg telt ditmaaJ 24 lotgenooten. Eenige trekken van de Novembercollec- te zien wg ook in de December-collecte; daar schgnt alzoo eenig systeem in te steken. Ook ditmaal waren de Protestant- sche of overwegend Protestantsche ge meenten. in de derde groep ver in de meerderheid; ook ditmaal zgn de gemeen ten dezer groep overal ln onze Provincie verspreid; deze trek Is zelfs nog geaccen tueerd, daar zich nu ook een Noord-Beve- landsche gemeente in die rg schaarde en ook ditmaal hielden zich degenen, die gewooniyk de beter gesitueerden genoemd worden, meer afzjjdig dan zg, die men „de kleinere beurzen" zou kunnen noemen. Deze eenvoudlgen, die uit de goedheid huns harten minoer beredeneerd plegen te geven óf zelfs offeren, bieden daarmede aan hun tegenhanger een ietwat bescha mend voorbeeld. Moge het leerzaam blyken te zgn. Wat de grootste gemeenten aangaat, daaraan moge nog een afzonderlgk woord gewgd worden. Vlissingen, Middelburg, Terneuzen, Goet en Zierikzee behaalden thans een gemid delde van onderscheldenlgk eerste col lecte tusschen haakjes 5.9 (8.3), 4.6 (11,—4.7 (7.5), 7.6 (11.7) en 14.2 (9.9). Alleen Zierikzee, het werd reeds geregis treerd bg haar vermelding onder de uifc- nemendheidsgroep der hoogstgeplaatsten, ging dus vooruit; de andere vier daaren tegen belangryk of vry beiangrgk achter uit, waarbg evenwel Vlissingen niet. Goes en Terneuzen niet by zonder uit het alge meen' beeld dezer collecu. vallen, dat 2/3 der Novembercollecte vertoont. Wat Mid delburg aangaat, moet bedacht worden, dat de vorige maal een bgzondere bgdrage de opbrengst eenigszins flatteerde. De collectanten hebben zich, naar men ons mededeelde, eigenlgk overa, flink ge weerd. Ze gaan het collecteeren blgkbaar leeren. Wel was het soms moeilgk er vol doende gverige en geschikte personen voor te verkrggen, maar er mag niet verge ten worden, dat de tgd ook wel moeliyk was. Met twee feestdagen in de week is ieder a ik vrij ls al zoo druk op de weinige overgebleven werkdagen, vaarvan voor ve len nog een dag extra afvalt als „derde dagje", dat weinigen zich moeilgk vrg. konden maken en natuurigk waren er ook uitstedig in de vacantiedagen. Maar er waren x>k gemeenten, welke van haar col lectanten mochten zeggen, dat de bereid willigheid om de speldjes te gaan verkoo- pen veel of zeer veel verbeterd is. Ja! die speldjes! Het spreekt van zelf, dat deze wel overal als heel mooi en kunstzinnig geprezen werden, maar tochhet was wel wat gek, met „zoo'n groot ding" op je mantel of jas te loopen en ze koopen en niet op te steken, dat gaat natuurigk ook niet. Het opgeprikte speldje moet immers duideüjk zeggen: ik, de drager, heb reeds het mgne gedaan; het moet afwerend wer ken voor nieuwe aanvallen. Men was dus nog wat onwennig hier en daar; een enkele gemeente, waar men blgkbaar wel ln den buidel tastte, gaf te verstaan, dat men aan „die speldjes" eigenlgk een beetje maling had, al werd het dan meer par lementair of, wil men, meer ln stadhuis taal uitgedrukt. Wellicht zal er de volgen de maal, wanneer speldjes zullen worden aangeboden, die de symbolische verkeers teekenen van de Motor- en Rgwielwet, die leder kent, voorstellen, gretiger naar dc voorgehouden prikkers gegrepen worden. Laten dan alle wegwgzers gericht zyn naar de collectebussen; een éénrichtings verkeer naar het winterhulpwerk! De nood is groot, het werd al betoogd; steker nog, het Is reeds uit dé feiten ge bleken. Laat uw medemenschen niet ln de kou staan, figuuriyk, noch letteüjk Ten slotte een woord van harteiyken dank aan de Provinslale Zeeuwsche lou- rant, die ook nu weer een gedeelte van haar kolommen aan ons wilde afsta n, voor het tweetal sprookjes, Hans en Grietje, Roodkapje, dat zy in haar Kinderhoekje zoo keurig voor de kleinen, en de groo- ten ten disch zetten. KATS. Abonnementen en advertenties voor de Provincia'e Zeeuwsche Courant worden aangenomen door ien Agent. 8. VERSPRILLE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3