STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Vlissimen. deze tiéd JAN HENNING Marktberichten STADSNIEUWS Goes. fl. 505.00 DE BEVOLKING VAN MIDDELBURG. Geen achteruitgang van beteekeixis. Het is dit jaar niet mogelijk op te ge ven hoeveel personen In 1940 te Middel burg zijn geboren of overleden, ingekomen of vertrokken, maar wel kan worden ge meld, dat op 31 December 1939 het totaal aantal Inwoners 18215 bedroeg, en op 31 December 1940 18090, van wie 8739 man nen en 9351 vrouwen. Na een zooveel bewogen jaar als 1940 met zijn groote verwoestingen van een deel der stad, is een achteruitgang met 125 niet groot te noemen. Temeer is dit het geval ais men daarbij weet, dat het getal 18090 omvat de inwoners, welke brj het einde van het jaar te Middelburg wa ren. Hierbij moeten nog worden gerekend die inwoners, die in Mei gevlucht zijn, doch waarvan de namen in verband met de verwoesting van het bevolkingsregister niet bekend zijn. Wij zijn verheugd deze cijfers te kunnen publiceeren, omdat men zoo vaak hoort zeggen, dat er zooveel mensehen Middelburg verlieten en dan hoort men een rijtje noemen, maar meestal dezelfde namen. Intussehen komen er ook steeds weer menschen hier wonen, wat uit onze wekelijksche opgaven duidelijk bljjkt. HET MIDDELBURGSCHK HULPCOMITÉ STAAKT ZIJN Ui GIFTEN VAN GOEDEREN. Juist 8 maanden, nadat Middelburg door het oorlogsgeweld zoo zwaar getroiien werd, is Vrydag het Middel our gscn Hulp comité aan een mijlpaal van haar grooce en zoo zeer te waarueeren arbeid gekomen. Direct na 17 Mei is begonnen met het verstrekken van dekens en enkele andere artikelen aan hen, die niets meer hadcien en ook niet elders een behoorlijk onder komen konden vinden. Steeds neelt het werk van verstrekken van steun in natura zich uitgebreid. Aanvankelijk konden al leen kleeren, dekking, meuoels, huisraad enz. worden verstrekt, die in de stad waren opgehaald of van elders in groote partijen werden toegezonden, doch na enkele we ken kreeg het comité de beschikking over gelden tot aankoop van goederen. Eerst toen kwam in het Warennuis, waarin de Concert- en Gehoorzaal was omgetooverd, een keuze van artikelen, die van zeer groote beteekenis was. Steeds kwamen er aanvullingen van allerlei artikelen en dit alles werd weer ter beschikking gesteld van da honderden gezinnen, die huis en inboedel verloren hadden. Toen het comité de leiding van dit alles In handen had gelegd van den heer J. A. Tavenier Sr., heeft deze met een staf van helpers door het invoeren van een kaart systeem gezorgd, dat men van ieder gezin direct wist wat het reeds ontvangen heeft, in hoeverre dit direct is verschait of wel door he£ verstrekken van bonnen tot een bepaald bedrag en welk bedrag, by de eerste uitkeenng in geld aan dat gezin is verstrekt. Thans mag worden aangeno men, dat zy, die op 17 Mei getroffen zijn van alles zjjn voorzien. Men heeft dan ook de uitgifte van goederen in natura voor deze personen stop gezet Toch is nog niet alles op, want er is nog een bepaald aantal bedden en dekens, jassen, broeken, onderkleeren e.d., die nu in een vertrek brjeen zullen werden ge bracht Deze goederen worden in reserve gehouden als byv. nog menschen, die tyde- lyk elders waren, tot terugkeeren beslui ten of onverhoopt opnieuw stadgenooten mochten worden getroffen. Want dan zal het comité zoo noodig en mogelyk weer in volle actie komen. Thans rest echter ook nog een werk van enkele weiten en wel om na te gaan, wat ieder der getroffen gezinnen aan een tweede geldelijke uitkeering zal kunnen afhalen. Dit werk zal door de he er en van het bureau worden verricht Wy brengen een woord van hulde aan het groote aantal dames, dat baar hulp verleende en van wie sommige bijna dageljjks op haar post waren om goederen te rangschikken of uit te geven of andere werkzaamheden ver richtten. Dat ook de leden van het sterke geslacht, die tegen een vergoeding of ge heel belangeloos aan het werk deelnamen, den dank van de getroffenen en van ge heel de bevolking verdienen, spreekt van zelf. Zij. die geholpen werden, waren byna zonder uitzondering dankbaar. DE IJSPRET. Hardrydery voor de jeugd. Het fls ls er door den sneeuwval niet beter op geworden en waar niet brjtyds met sneeuwruimen is begonnen is door dooi en dan weer vorst het byna ondoen lijk geworden nog behoorlijke banen te maken. Op sommige deelen van de vest is dit echter nog vrij wel gelukt. Bijzonder goed slaagden de bestuurs leden der Middelburgsche ijsclub, die Woensdagavond met verschillende vrijwil ligers het deel van de baan vanaf de Seis- buitenbrug tot bjj de Griffioen over een behoorlijke breedte wisten schoon te ma ken en de beide volgende avonden door het met warm water vullen van scheuren e.d., het fls in zoo goed mogelijke conditie brachten. Tegen Dinsdag a.s. schreef het bestuur een wedstrijd in hardrijden uit, waaraan heel de Middelburgsche schooljeugd kan deelnemen. Het bestuur meende zich nu niet tot de kinderen van de leden te moe ten bepalen, maar alle meisjes en jon- genB tot 18 jaar, die een der inrichtingen van onderwijs bezoeken, kunnen zich op geven voor deelname. WjJ twijfelen er niet aan of de leden zul len de banen Dinsdagmiddag gaarne een paar uur voor dezen wedstrijd afstaan en verschillende personen zullen wel aan een der bestuursleden een of meer kunstvoor werpen willen toezenden om de prijzentafel te vullen, temeer daar de wedstrijd de clubkas niet zal aandikken. MUZIEK OP DEN DAM. Gistermiddag gaf een militair muziek korps een concert op den Dam. Deze concerten worden niet vooraf be kend gemaakt en daarom is het altijd maar een beperkt aantal personen, dat er van profiteeren kan. DE SPUIBOEZEM WEER BERIJDBAAR. Een lofwaardig Initiatief. Gelijk met den sneeuwval daalden in het midden van de week ook de thermometers opnieuw onder het vriespunt. Het vroor, maarvan schaatsenrijden kwam niets. Het ijs op den Spuiboezem was met een flinke sneeuwlaag bedekt en bleef zoo lig gen, hoewel de vorst het ijs weer in kwali teit deed toenemen. Wanneer de sneeuw verwijderd was geworden, had men weer spoedig kunnen rijden, doch met de laatste rijders waren Zondag ook de baanvegers verdwenen. Tot op zekere hoogte begrijpe lijk, doch wanneer enkele mannen waren begonnen de sneeuw te ruimen, zouden ook weer spoedig de schaatsenrijders komen zijn opdagen, die voor het meerendeel gaarne het werk met een fooi beloond hadden. Doch het was nu niet zoo. Althans tot gisteren was dit het geval, want toen zijn op Initiatief en onder leiding van den heer L. van der Steen eenige jongelui be langeloos aan het werk getogen om een baan schoon te vegen. In de middaguren is een foto van familie of vrienden dubbel kostbaar. Een foto is meer dan een herinnering, een goede foto is werkelijkheid. Atelier BADHUISSTRAAT 63 VLISSINGEN had men reeds een baan rond het eilandje geheel vrij gemaakt, hetgeen gezien de sneeuwlaag, voorwaar geen peuleschilletje beteekent. In de middaguren waren er reeds enkelen aan het schaatsen, en onge twijfeld zal vanmiddag en morgen als het ijs goed blijft, een druk gebruik gemaakt worden van de gelegenheid door de „ama teur"-baanvegers geschapen. Een compli ment voor den initiatiefnemer en zijn hel pers is hier zeer zeker op zijn plaats. ELECTRO-BIOSCOOP. „De afgod van Parijs". Het jaar 1830 in Parijs. Koning Karei X regeerde nog, steunende op de rijke adel en de hooge geestelijkheid. Het volk werd on derdrukt, was arm en leed gebrek, terwijl de rijken zich onbezorgd vermaakten in theaters en op weelderige hofbals. Karei X werd gehaat, zijn neef, de hertog Louis Philipe, evenwel was zeer geliefd. Hij begaf zich onder het volk, gewoon als- bürger. Steeds meer durfden de menschen openlijk hun sympathie te betoonen voor „le Poir" (de peer), welke bijnaam de hertog gekre gen had om de vorm van zyn gelaat, dat veel weg had van een peer. Hij was de Afgod van Parijs, hem wilde men als ko ning. Gesteund door de revolutionairen werd hij dat ook. In deze film zien wij den strijd van de mannen, die een vrij volk, een vrjj Frank rijk wenschten, de nederlaag van den ko ning en zijn smadelijke vlucht en de over winning van den hertog van Orléans. De revolutionairen streden met vele mid delen. Een belangrijke uitwerking hadden vooral de aanplakbiljetten en de pamfletten met spotgedichten op den despoot Karei. De pamfletten werden vaak uitgestrooid na afloop van de voorstelling in het thea ter, waar de groote artist Debureau optrad. Debureau zelf was 'n vurig revolutionair en een goed vriend van Louis Philipe, die regelmatig de voorstellingen van den zan ger bezocht. Deze voorstellingen werden, ook vaak bijgewoond door een jonge gravin, op wie Debureau verliefd was* maar die ook heel veel In gezelschap van Karei ge zien werd. Het was den leden van de hof houding evenwel verboden deze voorstellin gen bg te wonen. Op zekeren dag, toen heel Parys weer sprak over dien wonderbaarlij ken zanger Debureau, besloot de koning ook eens naar het theater te gaan. Hy be zocht den artist zelfs in zyn kleedkamer. Toen hij daar in een kleerenkast zyn ge liefde, de jonge gravin, ontdekte, was hy woedend. Maar ook Debureau spuwde vuur en heel zijn woede legde hy in zyn spel dat voor den koning zeer beleedigend was. Naar aanleiding daarvan wordt hy ook gearres teerd en ter dood veroordeeld. Op den dag der terechtstelling wordt hy door het volk echter gered. Rijke toiletten, schitterende uniformen, weelderige tooneelvoorstellin- gen, intriges een film met een belangryke historische achtergrond, goed gespeeld en tot in de puntjes verzorgd. Het voorprogramma bestaat uit het ge bruikelijke journaal en een film „De laatste minuut" genaamd, waarin alles draait om een pakje banknoten van duizend,, Werktyden by „de Schelde". De volgende week zal ln de afdeellngen van de N.V. My. „de Schelde", waar geen lichtafscherming plaats vindt, als volgt worden gewerkt. Van Maandag tot en met Donderdag van 9%13 uur en van 13%18 uur. Vrgdag van 9%13 uur en van 13%17% uur. Zaterdag van 9% 15% uur. VOORMONSTEKING VAN PAARDEN. De paarden van Vlisslngsche eigenaren hadden gisteren een gemakkeiyken mor gen. In plaats van met een wagen er op uit, scherp gezet teneinde zonder onge lukken hun weg over de besneeuwe stra ten te gaan, moesten zy gistermorgen met den baas naar de Nieuwe Markt. Hier vond n.L de voormonstering plaats in verband met de vordering van paarden ten behoeve van de Duitsche weermacht. Daar Vli% singen voornamelijk industriestad is, was het aantal aangevoerde dieren uiteraard niet byzonder groot. In totaal werden 54 paarden voorgeleid. Aan een lang touw stonden de dieren, vele zorgvuldig met dekens tegen de koude toegedekt, de keu ring af te wachten. Voorloopig werden vyf paarden uitgekozen, die eventueel hun Vlisslngsche eigenaren moeten gaan ver laten en met een 2500-tal andere Zeeuw- sche paarden gevorderd zullen worden. De definitieve vordering zal eerst later ge schieden. ALHAMBRA-THEATER. „Brigadier-Schwenke". De film begint met Brigadier Schwenke uit te beelden als een politle-agent, die zeer hulpvaardig is. Maar wanneer hy naar de Identiteit van een meisje moet gaan informeeren, wordt hy hoofdpersoon van een spannende smokkelaffaire. Het dienst meisje van bankier Wenkstern is Poolsche van afkomst, maar Duitsch genaturali seerd. Dit was echter op het politiebureau niet bekend en brigadier Schwenke moet hier omtrent zekerheid inwinnen. By de komst van den politieman schrikt het meisje zichtbaar, maar Schwenke weet haar gerust te stellen. Toch ls de schrik van het meisje niet vreemd, wanneer men weet, dat zy door een laag sujet gebruikt wordt, om de zaken van haar patroon na te gaan. Deze persoon probeert door chantage geld van den bankier af te persen. Bankier Wenkstern smokkelt n.l. effecten naar het buitenland. Nu hy weet, dat anderen op de hoogte van zijn zaken zijn, gaat hy op reis en draagt zyn vrouw op zyn brieven te verbergen. Maar juist op dit moment wordt er huis zoeking by haar gedaan. Zy wordt zoo in het nauw gedreven, dat zy de papieren in de cape van brigadier Schwenke steekt, die haar achteloos had neergelegd. Het ongeluk wil nu, dat brigadier Schwenke juist op het moment, dat hy deze papie ren aan den commissaris ter hand wil stellen, bericht binnen komt, dat bankier Wenkstern een eind aan zyn leven heeft gemaakt. Hij krygt nu geen gelegenheid de brieven te overhandigen, maar moet mevrouw Wenkstern van dit droevige feit in kennis stellen. Hy doet dit zeer tactvol, maar wordt intussehen innig op het dienst meisje verliefd, 's Anderendaags stuurt hy haar bloemen, het bloemenmeisje, die ook al verliefd op den brigadier is, beluistert by het bezorgen, een gesprek tusschen het meisje en den afperser. Daar deze persoon bang is, dat het meisje met den politieman omgaat, brengt hij haar om het leven. Schwenke zweert nu dezen man te vangen. Hy wordt daarby geholpen door Marie het bloemenmeisje, die het signalement van den persoon kent Na veel geuld te heb ben geoefend, ziet Marie op een dag den man. Zij waarschuwt Schwenke, die nu een spannende jacht inzet. Hij vangt de schurk, maar deze, die gewond is by een vechtparty in een café, doet uitkomen alsof brigadier Schwenke hem een trap gegeven heeft, waardoor er verschillende ribben gekneusd zyn. Hij wordt nu uit den dienst ontslagen en moet zich voor het gerecht verantwoorden. Marie weet in tussehen de herbergierster, die ook op Schwenke verliefd is, en in wiens café de vechtparty plaats vond, over te halen voor Schwenke te getuigen. Zoo eindigt de film toch in een happy-end, brigadier Schwenke wordt weer aangesteld en Marie, die zich zoo voor hem uitgesloofd heeft, ziet haar moeite ook ten volle beloond. Het ls een prachtige film, die men niet verzuimen mag te gaan zien. Vooral het spel van Gustave Fröhlich, brigadier Schwenke is uitstekend. Ook de andere rollen worden op prachtige wyze vertolkt. Sybille Schmitz speelt als Erna Zuwade, het dienstmeisje en Marianne Hoppe als Marie, de bloemenverkoopster. Een goed verzorgd byprogramma gaat vooraf. DE SCHOOLUREN. De schooluren aan de diverse scholen zul len geleidelyk weer tot de normale tyden worden teruggebracht, nu de verduistering dit niet meer zoo noodig maakt A.s. Maandag zullen de lessen aan de verschil lende scholen een half uur vroeger aan vangen en om half tien beginnen. Dit duurt tot 3 Februari. Van dien datum af zullen de scholen weer gewoon om 9 uur aanvangen. GESLAAGD. Aan de Ryksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het semi-arts examen de heer F. H. van der Byi, te Vlissingen. APOTHEEK GEOPEND. Zondag 19 Januari is de apotheek ge opend van de fa. Wed. A. J. van Ocken- burg. Badhuisstraat 22. Veilingsvereenlging Zuid-Beveland. GOES V7 Jan. Spruiten 16, uien 1.50-4, boerekool 3-8, prei 13, per 100 kg. seldery 5-8, per 100 bos. MIDDELBURG, 17 Jan. Groentenveiling. Veldsla 25, Spruiten 12—40, Witlof 34—37, Koolrapen 1.502.50, Breekpeen 2.503.60, Andyvie 20, Uien 5, Kroten 2.80, Savoye kool 4.40, Roode kool 5.50, Boerekool 17, Witte kool 3.90, Prei 15—20, alles per 100 kg Selderie 520, Knolselderie 715, belde per bos. Fruitveiling: Appels: St. Remy'l2—20, Ermgaarde 15, Goudreinetten 1423, Jo nathan 23, Peren Giezer Wildeman 27, Brederode 20, Kleiperen 2021, Comtesse de Paris 1318, Francois Birgia 21, alles per kg. Martlen Beversluis spreekt op N.S.B.-avond. Met ds. Ekering. De N.S.B.-avond, Donderdag in het „Schuttershof" gehouden, werd geopend met een kort woord van den groepsleider, waarna de districtsleider, de heer J. A. Dekker, nog een inleidend woord sprak. Spr. schetste de tweeërlei levenshouding in dezen tyd, de positieve en de negatieve. Een voorbeeld van de positieve levenshou ding noemde spr. Martien Beversluis, die van communist, nationaal-socialist, van bestrijder verdediger werd en die den moed heeft daarvoor uit te komen. Dit maal zal hy voor het eerst voor de N.S.B. spreken. Ook ds. Ekering van Amsterdam zal een kort woord spreken. De heer Dekker deelda verder mede, dat de N.S.B. ook in Zeeland steeds groeit en de organisatie uitgebreid wordt. Er zul len o.a. kringhuizen komen te Middelburg. Vlissingen, Goes en Terneuzen. De heer Beversluis, hierna het woord verkrijgende, zeide te spreken als een fa milielid. dat langen tyd dwalende was en eindeiyk weer den weg naar huis vond. Er is den laatsten tyd veel over hem ge logen, en dat zal er ook nu weer gedaan worden. Doch hy is alleen uit hooge idea len naar de N.S.B. gekomen en zyn geest is vol plannen. Dit is een bijzonderen avond voor hem, nu hy voor het eerst voor de N.S.B. spreekt. Hy gevoelt, wat hy hier zegt, als een belijdenis. Spr. herinnert er aan, hoe hy eens fel communist was en niet minder fel bestryder van het fascisme. In de achterliggende vyf jaar is voor hem echter veel in puin gestort, al i3 gebleven zyn groote liefde voor ons volk. En hy vocht daarby steeds voor de paupers, voor de armsten, en ook nu vergat hy ze niet. Spr. beschrijft dan zijn levensgang van de achterl-'ggende jaren en hoe hy moeilijk, en met verdriet, afscheid nam van zyn oude kameraden. Hoe hy ln 1936 nog het plan had naar Rusland, de bakermat van het communisme, te reizen, maar hoe hy reeds tevox-en ontgoocheld werd. Zoo was hij ook in het Marxisme reeds met vele dingen in botsing gekomen, met het pure Marxisme, dat in botsing kwam met zijn godsgeloof, en vooral ook de klassenstryd dreef hem er uit En daarna, aldus spr., staarden wy ons dood op de zon der com mune, die over Europa zou opgaan. Misschien, aldus spr., zult ge zeggen, ziet ge dit pas nu in Maar ik wilde steeds den strijd voor het volk strijden, en daar toe was er eerst alleen het socialisme, en het communisme. Pas daarna kwam het nationaal-socialisme. Uitvoeriger gaat spr. dan in op ztjn onder vindingen met de A.V.R.O., de V.A.R.A. en hoe hy, met het groeien zyner overtuiging in andere richting langzaam weggedrukt werd, men hem geen gelegenheid gaf tot verweer en zelfs tot een proces noopte, dat hy echter op alle twaalf aangevoerde punten won. Spr. vertelt dan ook staaltjes van den willekeur der censuur. In de eene plaats werd zijn „Aardappelrooiers" verboden, in de andere, weer niet, maar toén men hem als „bekeerling" aanvaardde kon hij het gedicht zelfs voor een af deeling der N.C.R.V. voordragen. Maar evenzoo, aldus spr., zyn er gedichten uit mijn felsten Marxistischen tyd verschenen in de natio ns al-socialistische pers. Hetgeen een be wijs is voor de eeuwige waarheid van myn getuigenis. Spr. verhaalde voorts van zyn leven tus schen havenarbeiders, onder turftrappers, mynwerkers, steuntrekkers, in den Jor- daan en droeg een aantal bewogen ge dichten met gloed en vuur voor. Vervol gens schetste hy hoe „De kracht van het land bestaat" tot stand kwam. Op 9 Mei werd het nog voorgedragen en op 10 Mei stortte die kracht ineen aan innerlijke rotheid. Spr. herinnerde hierby op den nachtelyken overval op hem. hoe hy ook tot de „vex-raders" gerekend werd, en ik ben biy, aldus spr., dat ik dit ook per soonlijk ondervond. Ik weet nu, hoe men aan de „verraders" kwam. Maar het zal ook wel eens uitgemaakt worden, wie de „verraderiyke" verraders waren. Ook beschreef spr. nog, hoe hy eigen- lyk steeds; ook reeds toen hy nog fel het nationaal-socialisme bestreed, het gevoel had, dat hij het eigeniyk verkeerd zag, en toen steeds meer tot het inzicht kwam. dat uit al die j.artyen en groepjes, die ons volk zoo hopeloos verdeelen, nooit het goede kon groeien. En nu, aldus spr., na een gesprek dat ik vorige week Vrijdag met uw leider had, sta ik hier voor het eerst als uw medestrijder, echter niet in de eerste plaats als spreker, maar als kunstenar.r. En ik zie thans als taak van den kunstenaar, het welzijn van het ge- heele volk te dienen, en niet, het door de wyze van critiek te verdeelen ln elkaar vyandlge partijen. En de kunstenaar moet vooral ook paedagoog zyn, en het volk de kunst leeren verstaan, want het volk kent noch zijn helden van den geest, noch die van den stryd. Het weet beter wie De Gruyter dan wie De Ruyter ls. Op sprekers met overtuiging uitgespro ken rede, die met bewogen aandacht ge volgd en enkele malen door luiden byval on derbroken was, volgde een pauze, waarna een korte rede gehouden werd door ds. Ekering. De. Ekering herinnerde aan de klappen, die de N.S.B. na den met zooveel geest drift gevoerden verkiezingsstryd ln 1937 kreeg. En dat ls nuttig geweest, aldus spr., al begrepen wy dit pas ln 1940. Want toen ons volk, op vier procent na. in 1937 zeineen, geen N.S.B., toen werd den grondslag gelegd voor de catastronhe, die onvermijdelyk moest volgen. Een werden de boeien verbroken, die ons volk ten goede zal komen. Want daarmede werden de boeien gebroken die ons volk geklonken hielden. Wy hoox-den van de brandende sociale bewogenheid van kame raad Martlen Beversluis, en wy hadden het voelen aankomen, deze man, dez? domlné's-zoon, moest wel nationaal-socia list worden. De komende maanden, aldus riep spr. uit, zullen behooren tot de belangrijkste in ons volksbestaan, want deze maanden zullen beslissen over het zelfstandig voort bestaan van ons volk, of straks, by den vrede, het „onafhankeiyk" over ons volk zal worden uitgesproken, En de Unie- menschen begrypen niet welk hoogst go- vaariyk spel zy thans spelen. En toch zal onze stryd, aldus spr., gc- .ragen moeten worden, niet door de haat, maar door de liefde. Het rotte, verdwy- nende stelsel, moeten wy haten, maar wïj moeten daarby gedragen worden door de liefde tot ons volk. Uit de oogen van onze tegenstanders blinkt nog de haat. De de mocratie hoopt op de zege van Engeland, maar straks stort Engeland ineen en dan weet de democratie niet, waar te biyven. Aan ons volk is het dan, hen met uitge strekte hand tegemoet te gaan De liefde voor ons volk moet ons dan leiden. Spr. betoogde voorts trouw te biyven aan het beginsel en aan den leider, onzen Mussert. Die. aldus riep spr. uit, als een leeuw voor ons volk gevochten heeft. De toekomst zal leeren wat deze man, die men een vexrader heette, voor het welzyn van ons volk gedaan heeft Nadat Martien Beversluis nu nog eenige gedichten voorgedragen had, werd den avond met het zingen van „Alle man van Neerlands stam" besloten. Zuid-Noord-Beveland. De Goessche Mldza voordeelen zijn niet te overtreffen. Aan premies deze week verdeeld als volgt ƒ25.00 A. v. K„ Goes. ƒ20.00 j D. J.. Kapelle 18.00 M. J. E., W.dijk en verdef 106 premies. GRAND THEATER. Pygmalion. Velen zullen de geschiedenis van Pygma lion, den beeldhouwer kennen, die zulk een volmaakt beeld van een vrouw in steen beitelde, dat hy-. er verliefd op werd en den goden smeekte het leven te geven. Op deze geschiedenis bouwde Bernard Shaw zyn tooneelstuk van denzexfden naam en deze Hollandsche film ls van dit too- neelstuk weer een vry getrouwe weergave. Een hooglee-raar in de spraakleer hoort op zekeren dag, schuilend voor den regen een jong Amsterdamsch meisje in vreeselyk plat dialect haar bloemen cekoop aanbieden en ruzie-maken. Het kind, blykbaar uit de sloppen afkomstig, slaat er een ongema nierd taaltje uit, en dadelyk in zijn vak, no teert hy een aantal van haar uitdrukkin gen. Hij maakt daar kennis met een even eens op het gebied der spraakleer beroemd man, en g*at dan met hem de wedden schap aan, dat hy -an dit meisje van de straat in drie maanden een dame zal ma ken, zoo, dat hy haar in de hoogste adellijke kringen kan brengen en dan nie mand zal bespeuren, dat. dit meisje voor drie maanden nog een verschoppelinge was. Het experiment vangt aam LIze wordt geschrobt en geboend, in nieuwe kleeren gestoken, en dan leert zy zonder smet of wanklank spreken. Het experiment slaagt, Lize wordt een dame en als zjj in de hoogste kringen haar intrede doet, mag zy eerst de verwondering opwekken door haar soms ongewone uitdrukkingen, in kleeding, spraak en verdere manieren wordt z(j geaccepteerd als jongmeisje uit eigen kringen. De jonge prof. wint dus zyn .weddenschap en daarmede is het experiment geëindigd. Lize kan gaan. Maar dan rijst verzet in het meisje, zy is ook in diepste wezen haar oude milieu ontgroeid, rij kan niet meer met bloemen gaan venten, er is geen terug voor haar... Enfin, ook deze Pygmalion kan tenslotte niet meer zonder zijn eigen schepping. Deze belangwekkende geschiedenis is in deze Hollandsche film op zeer aantrek kelijke wijze uitgebeeld. Men. volgt, van begin tot einde 'met spanning het uitste kende spel van Lily Bouwmeester als de hoofdfiguur en de andere uitstekende ac trices en acteurs als een Emma Morel, Eduard Verkade, Johan de Meester, Ma- thieu van Eysden e.a. Zestien vermisten van de „Soemba". De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" heeft uit New York telegrafisch bericht gehad van den eersten stuurman van het s.s. „Soemba", dat de gezagvoerder, J. EL Leguit uit Anisterdam, de tweede stuur man F. Legger (Emmen) en de volgende leden van de bemanning vermist worden bootsman A. Kok (Egmond aan Zee), tim merman E. Middelberg (Amsterdam), kwartiermaker S. Bosma (Wormer), de matrozen C. A. Heyjer (Amsterdam), P. van Duyn (Katwyk aan Zee), D. Visser Jzn, (Hollum.Ameland), j. van Duin Adzn. (Noordwyk aan Zee), C. van Duyvenbode (Katwyk aan Zee), de lichtmatroos W. Woonink (Amsterdam), de olielieden K- Th. Hamstra (Amsterdam), J. Ase, (Am sterdam), A. Greuter (Monnikendam), de hofmeester W. C. de Boer (Hilversum) en de kbk S. Haantjes (Amsterdam). NOODBEURS TE BREDA. Op 21, 22 en 23 Januari zal te Breda een noodbeurs worden gehouden. Dit is de tweede noodbeurs, welke hier wordt geor ganiseerd en waarvan het initiatief is uit gegaan van den directeur van de graan- beurs, den heer van Overbeek,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2