Dameshoed v Een gedragen Heerenhoed vermaakt tot flatteusen Kinderspelen in China WANDELEN als medicijn KNIPPATRONEN GARNEERINGEN Een heerenhoed, die om een of andere re den niet meer gedragen wordt, kan nog met succes vermaakt worden tot een flat teus model dameshoed, die de garderobe kan uitbreiden zonder dat dit iets kost. Al leen hebben we wat tijd te offeren, doch dat zal wel niet zoo'n groot bezwaar zijn, want immers, de lange winteravonden lee- nen zich uitstekend voor het verrichten van allerlei werkjes. We geven de verschillende handelingen aan met de cijfers I tot en met XII en de ze leiddraad moet precies gevolgd worden. Vergelijk ieder cijfer met de afbeelding, die weergegeven is. Begonnen wordt met fig. I, met den hoed stevig af te borstelen, na dat eerst het lint losgetornd is, daarna stoomt men het vilt op boven de stoom van een ketel en rijgt een draad van het mid den voor naar den bol xA. Fig. II. Bol afknippen, doch zoo, dat men boven den rand nog 2 cM. verwijderd blijft. Fig. m. Knipt den rand aan den achter kant door, hetgeen noodig is omdat de om trek meer dan 54 cM. bedroeg. Voor een grooteren omtrek hoofd zal men eventueel 55, 56 of 57 cM. binnenrand moeten reke nen, afhankelijk van de grootte van het hoofd. Geeft daarna met rüggaren een nieuw merkteeken aan xB, dat het midden van dit nieuwe model zal worden. Fig. IV. Spelt den rand over elkander en vergewischt U of hij past. Fig. V. Legt den rand op een blok hout en steekt deze met punaises vast, waarna men het overtollige vilt met een giletmesje, dat in een kurk is gestoken om ongelukken te voorkomen, afsnijdt. Eventueel kan men een scherpen schaar gebruiken. Fig. VI. Verbindt de beide uiteinden van den rand door kleine overhandsche steken, waarna men deze aan den binnenkant plat maakt en vervolgens stikt men op de ma chine eenige rijen stiksels met zijde van de zelfde kleur, zoodat de verbindingsnaad on zichtbaar is. Naait tenslotte een stuk ribs- lint van pl.m. 2 cM. breedte op den binnen kant van den rand, dat precies overeen komt met den omtrek van het hoofd. De rand is klaar en thans komt de bol aan de beurt. Fig. VII en VUL Krijtstreep trekken over het midden van den bol van voor naar achterzijde, daarna door midden knippen, en beide deelen zooveel over elkander spel den totdat hij past Van het onderste ge deelte zal een klein deel in opgaande lijn afgeknipt dienen te worden (fig. VIII stip pellijn). Fig. IX en X. Leg beide deelen precies tegen elkander en verbindt ze met een ribslint, dat men aan den binnenkant rijgt. Fig. XL Stikt het vilt met het lint meer dere malen op de machine door, hetgeen tevens een aardige garneering aan den bol geeft Fig. XII. De gestikte bol wordt omge keerd en met den rand verbonden zóó, dat naden van bol en rand precies tegenover el kander vallen. Het ribslint dat om den rand gezet is, zorgt dat deze goed aansluit. Verbinding bol en rand eerst spelden, daar na rijgen en vervolgens op de machine stikken. De hoed is klaar, thans rest nog het om leggen van een ribslint en het medelleeren zooals dit voor het gelaat het meest flat teus zal blijken te zijn. De rand kan naar omlaag gebogen of opgeslagen worden, ter wijl men in de wijze van aanbrengen van het lint aan de achterzijde een kleine va riatie kan brengen, door op den rand af hangende einden. De wensch om een talrijk nakomeling schap te hebben is wel nergens ter wereld zoo groot als in China. De geboorte van een zoon wordt als een bijzonder gelukkige ge beurtenis gebouwd en zelfs de armste ge zinnen zien hun kinderen liefst zoo jong mogelijk getrouwd, om zoo spoedig moge lijk een groot aantal kleinkinderen te heb ben, waarover ook zij min of meer mede zeggenschap hebben. Het grootste leed, dat Chineesche families kan overkomen is, een kinderlooze echt, omdat er na den dood der echtelieden dan geen nakomelingschap is, die op het huisaltaar kan offeren. Vanzelfsprekend kan er in de arme, rijk met kinderen gezegende families niet veel zorg besteed worden aan de opvoeding. On middellijk na de geboorte legt de moeder de zuigeling, wiens huid voor temperatuurs verschillen nog zeer gevoelig is, zonder zo merhitte of winterkoude in acht te nemen, onder een dun dek en „lucht" dit zoo vaak als belangstellende familieleden het kleine wereldwonder wenschen te zien. Ongetwij feld draagt dit feit zeer veel bij tot de bui tengewoon groote zuigelingensterfte. Na korten tijd worden de babies in verschil lende streken van China zonder onder scheid van geslacht in een soort zakach- tige broek gelegd die ten deele met kiezel steentjes en ten deele met aarde gevuld is. Doel daarvan is, dat de kleintjes op een zelfde plaats blijven liggen. Aan de opvoeding der jeugd vóór deze naar school gaat, wordt weinig waarde ge-' hecht. De Chinees is van meening, dat de tijd een krommen boom wel recht zal ma ken en bedoelt hiermede, dat ondeugende kindeTen tot brave menschen kunnen op groeien. Kinderliefde wordt als een der grootste deugden beschouwd en de eeuwen door heeft de oud-Chineesche literatuur hieraan reeds boekdeelen gewijd. Oude kro nieken verhalen, dat ten tijde der Chinee sche dynastie (11251234) een jongen van acht jaar leefde, wiens ouders te arm waren om zich muskietengaas aan te schaffen. Hij ging iederen dag reeds zeer vroeg slapen en bleef den ganschen nacht wakker, ging onbewegelijk liggen, opdat de muskieten zich aan zijn bloed zouden laven en zijn ouders rustig konden slapen. Men leest an dere verhalen uit dien tjjd van kinderen, die door stiefmoeders gekweld werden, doch de grootste martelingen ondergingen zonder in opstand te komen. Men verhaalt van een jongen, wiens stiefmoeder gaarne karpers at en die daardoor op de gedachte kwam, midden in een kouden winter onge kleed op het ijs te gaan liggen, opdat zijn lichaamswarte het zou doen smelten en hij een karper kon vangen. Het boek, dat han delt over kinderliefde geeft 24 van derge lijke voorbeelden en er wordt in verhaald, dat dit op de visschen zoo'n indruk maakte, dat zij zich gaarne voor stiefouders lie ten vangen! Zoodra de kinderen naar school gaan, houdt het toezicht der ouders op en dit heeft ten gevolge, dat de scholieren in het hemelsche rijk door hun onderwijzers lang niet altijd even mild behandeld worden. Een leerkracht, die niet streng optreedt is volgens het oordeel der Chineezen niet bekwaam voor zijn taak, zoodat het in de scholen niet ontbreekt aan lichamelijke straffen. Beklaagt een kind zich hierover bij zijn ouders, dan komt het niet zelden voor, dat zij op hun spruit losslaan om hem tot zwijgen te brengen! Chineesche ouders eischen van hun kin deren een groote liefde, die zij echter in vele gevallen niet met moederliefde be antwoorden. (Nadruk verboden). Wanneer de kleintjes spelen Opvallend is het, dat vele kinderen een bijzondere voorkeur geven aan het spelen op den grond. Tot ongeveer het vierde le vensjaar spelen zij bij voorkeur met een voudige dingen, waarvan zij er vele gaarne naar den mond brengen. De meeste klein tjes vragen het wakend oog van moeder, temeer daar zij nog menigmaal bij het loo- pen in conflict komen met de pooten van stoelen of met den rand van de tafel. Stoo- ten en vallen zijn aan de orde van den dag, evenals allerlei andere kleine misères. Het zou natuurlijk verkeerd zijn om te veel angst en zorg aan den dag te leggen, want hierdoor kweekt men geen zelfstan dige kinderen. Een zekere vrijheid moeten zij hebben, vooral komt deze hun geestelij ke ontwikkeling ten goede. Iets anders is, dat men moeten weten te voorkomen, dat zij spelen met dingen, die minder geschikt voor hen zijn. Voorts moet bijzondere aan dacht geschonken worden aan de lichaams houding bij het spelen en zal bij alles waar mede zij in aanraking komen, de uiterste zindelijkheid worden betracht. Het speelgoed zal bij voorkeur onge kleurd moeten zijn, eventueel gewasschen of gestoomd moeten worden, om de stoflaag die zich vormt te verwijderen. Zoodra de kleintjes eenig begrip van plaatjes krijgen, zullen linnen prentenboeken er toe biidra- gen hun voorstellingsvermogen te vergroo- ten. Steeds moeten de platen voor kinderen duidelijk en gemakkelijk te begrijpen zijn, zij moeten aangenaam op hen inwerken en zullen de fantasie der oudere kinderen ont wikkelen. Bij het kijken van prentenboe ken, evenals bij bezigheden, die meer van de oogen vergen dan gewoon spelen, moet er op gelet worden, dat het licht van links komt. Kinderen moeten indien zij niet in de kinderkamer spelen een speelhoekje hebben, dat voor hen een eigen wereldje beteekent en dat zonnig en licht is. By het spelen moet tevens op de houding gelet worden, aangezien kinderen veelal krom zitten, hetzij uit gemakzucht, dan wel uit zwakte. Vergroeiingen, die men meestal eerst te laat bemerkt zijn hiervan het ge volg. Beweging is een wet des levens, iets dat door vele menschen maar al te vaak wordt vergeten. Hoe kan men nu inderdaad ge zond blijven, indien men het grootste deel van den dag binnenshuis op een stoel blijft zitten, terwijl een dagelijksche wandeling en het inademen van versche lucht zoo on ontbeerlijk voor het lichaam zijn. In oude tijden onderdrukte men soms be paalde ziekten door een flinke wandeling te gaan doen. Men weet van Ceasar te verha len, dat hij, wanneer hij voelde ziek te zul len worden, zóó lang ging loopen, totdat hij flink transpireerde en zijn ziekte in de kiem smoorde. Ook Napoleon paste dit middel toe en liep zijn „ziekte" als het ware weg, hetgeen meermalen een uren en urenlange wandeling vereischte. Thans nog passen menschen, die de na tuurgeneeswijze aanhangen, deze methode meermalen toe. Natuurlijk leenen dergelij ke maatregelen, zich niet voor ieder mensch, doch wel zijn de medici het eens over het feit, dat wandelen gezond is. Een bekende Duitsche arts, Dr. Botten berg, uit Frankfort, zegt over de dagelijk sche wandelingen der stedelingen: De mensch heeft behoefte aan beweging; ver schillende organen worden tot beter func- tioneeren geprikkeld. Alle verrichtingen van het lichaam, stof wisseling, het ademhalen, water omzetting en afscheiding, de bloedsomloop, de func ties der huid en der darmen en vooral ook de bloedsomloop worden door een verstan dig gedoseerde lichaamsbeweging gezond gemaakt of in conditie gehouden. Hahnemann, een beroemde arts, die in de vorige eeuw leefde en de grondlegger der homoeopathic was, heeft een wijs woord gepredikt, Vat veel meer betracht dient te worden, dan tot dusverre meermalen het geval is: „Beweging is de ziel van alle li chamelijke gezondheid, slechts hierdoor wordt het drijfwerk der menschelijke ma chine aangezet." De boer, die dagelijks in de buitenlucht zijn werk verricht, is in een betere positie dan de stedeling. De voortdurende bewe ging, het vele transpireeren ten gevolge van zijn inspannende arbeid verdrijft de kwade stoffen en maakt zijn leven gezon der dan dat van den stedeling. MEISJESJURKEN. Succespatroon A 604. Prijs 30 cent Jurk, die zoowel in één kleur als met behulp van afstekend materiaal gemaakt kan worden. Donkerblauw in combinatie met een ruit blijft altijd aardig, ook stre pen in levendige kleuren leenen zich er voor, terwijl een felrood voorbaantje het eveneens aardig doet. Sluiting over de ge- heele lengte met knoopen. Blousemouwen met smalle manchet. Patronen voor meisjes van 810 jaar. Succespatroon A 605. Prijs 30 cent Jurken, die weinig stof vragen, staan te genwoordig in het middelpunt der belang stelling. Punten sparen is vooral ook noo dig voor de kleeding der schoolgaande meisjes, want herhaaldelijk komt het voor, dat moeder onaangenaam verrast wordt door een versleten elleboog e.d. Een rokje, dat aan de achterzijde dun begint te wor den, kan omgekeerd worden, indien er al thans geen bijzondere garneering op aan gebracht is. De jurk, die op deze schets is aangegeven bestaat uit een glad lijfje met garneering van tres of smal bandfluweel en kleine knoopjes, waardoor een al te sober effect voorkomen wordt. Kraagje bestaat uit twee helften, sluiting met split op den rug. Patronen voor meisjes van 1012 en van 1416 jaar. A 604 A 605 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zjjn verkrijgbaar tegen den aangegeven prijs bij „Het Practisch Modeblad", Post bus 36. Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203) per postwissel of in post zegels. mits deze een waarde hebben van iy2,3 of 7y2 ct Bovendien hardt het hem tegen de wis selende weersinvloeden. De menschen, die in een groote stad wonen, moeten zich da gelijks gewennen aan het maken van een flinke wandeling, niet drentelende, doch met stevigen pas, waardoor zü slechts in het belang van hun gezondheid handelen. Een avondwandeling is uitstekend voor allen, die aan slapeloosheid lijden, niets kalmeert zoozeer als de avondlucht. De spieren ontspannen zich en het lichaam ont doet zich van een menigte stoffen, die de vermoeidheidsverschijnselen veroorzaken. Ademgymnastiek gedurende de wande ling is aan te bevelen, doch deze moet zon der veel inspanning geschieden. Hoofdzaak is, dat men rustig en gelijk matig inademt en de verbruikte lucht weer op de juiste wijze weet uit te ademen. Wie op zijn dagelijksche wandeling de noodige beweging geeft aan zijn ledematen en door een goede ademhaling zijn inwendige or ganen aan het werk zet, zal met de aller eenvoudigste middelen zijn gezondheid ver beteren en rijn leven verlengen. (Nadruk verboden). en details zorgen voor een aparte noot De „Meisterschule für Mode" in München heeft sedert geruimen tijd de belangstelling der velen, die bij het modevak betrokken rijn in het Groot-Duitsche Rijk. In harmo nische samenwerking worden collectieve ontwerpen van mantels, costumes, japon nen en nog veel meer, die ook de aandacht van het buitenland op zich vestigen, temeer, daar de Fransche Haute Couture nog slechts een beperkt afzetgebied buiten de grenzen heeft. De in de Meisterschule ontworpen model len passen zich volkomen aan het beeld aan, dat de Mode in de gegeven omstandig heden brengt. Weefsels worden overeen komstig hun bijzondere eischen verwerkt en een bijzondere waarde wordt gehecht aan het ontwerpen van smaakvolle, soms zelfs kunstzinnige modellen. Hiervoor is noodig een exacte beheer- sching der techniek, die de jonge meisjes, die deze opleidingsschool bezoeken door bekwame vakleeraren en leeraressen wordt bijgebracht. Ontwerp en uitvoering van de eene leerling wordt vaak verder uit gewerkt door een ander met het gevolg, dat zeer aparte effecten verkregen worden. Met de hand gewerkte garneeringen ge tuigen van een oorspronkelijke gedachte en mocht een of ander detail soms eens iets te opvallend van kleur zijn, dan spreekt er toch altijd weer de wil uit om iets persoon lijks te brengen. De opleiding omvat niet alleen het verkrijgen van vaardigheid in het hanteren der naald, doch wel in hoofd zaak mode- en ontwerp-teekenen, anato mie, kleurenleer, waardoor de zin voor mooie kleurcombinaties wordt aange kweekt. Het aldus verkregen resultaat is, dat niet een model op een ander lijkt en zelfs de regenkleeding, welke aan de meest practi- iche eischen moet beantwoorden een aesthe- tischen aanblik biedt. Het laatste kan trouwens ook van het werk van andere modehuizen getuigd wor den, want op dit gebied is men wel zeer vindingrijk geworden. Wanneer wij thans kleine meisjes in haar kleurige regenman teltjes met capuchon, die het hoofdje met een plooisel omlijst, in haar wit gummi overschoentjes zien voortstappen, staan we onwillekeurig even stil en genieten van zoo'n tafreeltje. Ook voor dp dames is de regenuitrusting flatteus en kleurig en tot in de details verzorgd. Hoe groot de verscheidenheid der model len ook moge zijn, wordt smaakvolle een voud toch steeds betracht, hetgeen niet wegneemt, dat details er een aparte noot aan vermogen te geven. Zoo zagen wij een mantel van flesschengroene wollen stof in princessemodel met klein beverkraagje en sluiting in het midden met tien kleine stof- knoopen. Een bijzondere noot brachten de ruime, ingehaalde zakken, die alléén aan den bovenkant (even onder de taillelijn), waren opgestikt en bij nadere beschouwing met bever gevoerd bleken te zijn en aan de buitenkanten gedeeltelijk open waren om op koude dagen als mofjes te kunnen fun- geeren. Zakken worden op alle mogelijke klee- dingstukken aangebracht, en zelfs aan een aparte ceintuur bevestigd op een sportieve japon of dito mantelcostume gedragen. We zagen o.a. een zwart zijden crêpe dinerja pon met een lang goudband om de schou ders met aan de uiteinden goudbrocaat zak jes in halvemaansvorm, die aan de zijkan ten op taillehoogte waren vastgehecht Zoo ongeveer op de wijze, waarop men babywantjes aan een lint om de schouder tjes bindt om verliezen te voorkomen. Veel oplossingen om aparte effecten te verkrij gen worden gezocht zonder dat men even wel van alle kan zeggen, dat zü inderdaad geslaagd zün. Smaakvol daarentegen is de garneering van smalle satijnen biezen op een zwart wollen georgette japon aan het bovendeel en den rok. Een weinig pretentieus model, dat evenwel met deze weloverwogen en niet algemeene garneering zeer gebaat is. Hooge halsafwerking en lang split met overtrokken knoopjes en lusjes aan de rug- züde, dat een al te sober effect weet te breken. (Nadruk verboden). (Q. G M.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 12