EEN NIEUWE STA ATSLEENING. WAT NU? Vierde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 18 Januari 1941 Financieel Economisch Overzicht GERUCHTEN DIENAANGAANDE BEÏNVLOEDDEN DE STEMMING. AANDEELENMARKT WEINIG GEANIMEERD. Het belangrijke nieuws van deze week kwam kort voor het schrijven van dit over zicht. Van nieuws kon men eigenlijk in zooverre nog niet spreken, dat er nog geen officieel bericht was, doch slechts een ge rucht over het uitgeven van een nieuwe staatsleening. Inmiddels is dit gerucht be vestigd. In de eerste plaats dan het doel van de leening, dat zal zijn om over te gaan tot consolidatie van de vlottende schuld. Het aangroeien van deze vlottende schuld moet reeds sinds langen tijd tot een punt van ernstige zorg voor het betrokken de partement hebben uitgemaakt. Het totale bedrag is reeds gestegen tot 1750 mil- lioen, althans indien men met alle posten rekening houdt, dus ook met de gelden, die voor rekening van de verschillende Rijksinstellingen in de schatkist zijn ge stort. Dit laatste gedeelte van de vlottende schuld is echter een tamelgk constante eenheid, hoewel er van week tot week kleine schommelingen voorkomen. Richt men alleen het oog op het uitstaande schatkistpapier, de zilverbons en het voorschot van de Nederlandsche Bank, dan is de vlottende schuld thans 1365 millioen. Van dit bedrag is ongeveer 250 millioen bij de Nederlandsche Bank geplaatst, een financiering, die natuurlijk niet geheel zondef bedenking is. Overi gens waren de particuliere banken tot nu toe in staat om hét overgroote deel van de vlottende schuld te financieren. Alle ban ken hebben dan ook aanzienlijke bedragen aan schatkistpapier in portefeuille. Er kunnen echter omstandigheden komen/ waarin de verlenging van de steeds op nieuw vervallende bedragen aan schatkist papier moeilijkheden zou kunnen opleveren en dat de Schatkist dan voor de verlenging een verder beroep op de Nederlandsche Bank zou doen. Een dergelijke ontwikke ling dient natuurlijk met alle middelen te worden voorkomen, zoodat de uitgifte van een groote staatsleening ter consoli datie van vlottende schuld als een kwes tie van wgze financieele politiek kan wor den beschouwd. Het departement van financiën heeft blijkbaar gewacht op het nieuwe jaar, wanneer gewoonlijk nieuwe bedragen aan middelen vrijkomen en de beleggingsmarkt dan een vast aanzien pleegt te hebben. Dit is ook thans inderdaad ook eenigen tijd het geval geweest. Er is een geleidelijk herstel van de koersen van staatsfondsen getreden. Zooals wij echter al eerder te en ook van andere beleggingswaarden in- kennen hebben - gegeven, gold die vraag voornamelijk de 33% leening 1938 met het oog op de uitlotingskans, die men daarbij had. Op 14 Januari zou n.l. de uit loting van 44 millioen dezer obligaties plaats hebben. En bij uitloting van de op lageren prijs gekochte stukken, maakte men dan natuurlijk een mooie koerswinst. Na de uitloting van genoemd bedrag, waarvan de aflossing op 1 Maart zal plaats vinden, is er echter een kentering in de stemming gekomen en liepen de koersen, vooral voor de 33% leening, maar ook voor de andere staatsfondsen terug. Donderdag was de stemming be paald flauw in verband met het toen cir- culeerende gerucht betreffende de nieuwe staatsleening. Men kan dus niet zeggen, dat de conditie van de markt op het oogenblik gunstig is voor de ontvangst Van de nieuwe leening. Blgkbaar heeft men echter de uitgifte niet langer willen uitstellen. Ter beurze wist men te vertellen, dat het hier even als met de leening 1940 n het geval was, gaat om een z.g. semi-gedwongen leening. Dat wil dus zeggen', dat indien de uit gifte niet mocht slagen zal worden over gegaan tot een gedwongen leening, die procentsgewijs zou worden toegewo_3n aan vermogens boven een bepaalden om vang. Bij de leening 1940 n begon dit schema bij 30.000 en alle vermogens van dit bedrag tot 40.000 toe zouden voor 100 op de nieuwe leening hebben moeten inschrijven. Van 40.000 tot 50.000 voor 200, van 50.000 tot 60.000 voor 300 en zoo oploopend. Daar de leening 1940 II ten volle werd gepaatst, behoefde dus niet van den eigenlijken dwang gebruik worden ge maakt. Daar ook thans blijkbaar dezelfde methode zal worden gevolgd is er wel reden te verwachten, dat de z.g. stok achter de deur opnieuw by voorbaat zal werken. Op de aandeelenmarkt is de stemming deze week ongeanimeerd geweest. De ver klaring hiervan is waarschijnlijk ten deele deze, dat de grootste drijfveer van eenigen tijd geleden is geweest de vrees voor een waardevermindering van het geld. Intus- schen is gebleken, dat van de zijde van de staatsfinanciën bezien niet gedraald wordt om door het opvoeren van de belastingen het evenwicht tusschen inkomsten en uit gaven geleidelijk te herstellen. Het sluit stuk van deze politiek zal zijn tot consoli datie van vlottende schuld over te gaan. Op grond daarvan mag dus worden aan genomen, .t het niet tot een al te ernstige ontwrichting van den financieelen toestand zal komen. De keerzgde van deze kwestie is, dat juist de grootere belastingheffing tot een beperking van de toekomstige winsten zal leiden en dus ook tot lagere dividenden. Al deze omstandigheden teza men maken dus het aandeelenbezit minder aantrekkelijk dan men zich eenige maan den geleden had voorgesteld. De kooplust is in verband hiermede aanzienlijk inge krompen en hoewel er aan den anderen kant niet veel materiaal aan de markt komt, zijn de koersen toch teruggeloopen. Het verloop op de New Yorksche beurs heeft ook niet meegewerkt om de bedrij vigheid ter beurze te stimuleeren. In Amerika verkeert men nog in het onzekere wat betreft de door President Roosevelt ge vraagde machtigingen en bovendien brengt de uitvoering van de omvangrijke bewapeningsprogram en de leveranties aan Engeland mede, dat men in Amerika voor ernstige problemen wordt gesteld, in de eerste plaats wat betreft de financie ring, en in de tweede plaats wat betreft de technische uitvoering van de omvang- x-ijke orders. Ten deele geschiedt de finan ciering van de verschillende uitbreidingen rechtstreek? voor rekening van de regee- ring, voor een ander deel zullen ook de groote industrieën niet kunnen ontkomen aan belangrijke kapitaalsuitbreidingen. De automobielindustrie wordt geheel en al in gesteld op de bewapening. Een belangrijke rol zal daarbij de General Motors spelen. Tot het midden van November had dit concern reeds opdrachten geboekt tot een bedrag van ruim 400 millioen. In vele gevallen zullen er voor de uitvoering dezer orders geheel nieuwe bedrijven moeten worden opgericht. Dit alles verslindt na tuurlek veel kapitaal en men moet nog maar afwachten of dit na den oorlog ren- deerend zal zijn. Een andere ongunstige factor was de realisatie van Amerikaansche fondsen uit Britsch bezit. Behalve de verkoop van 53.000 aandeelen Texas Corp, zijn er nog verschalende andere pakketten Ameri kaanse) ie waarden voor Britsche rekening van de hand gedaan, o.a. 100.000 aandeelen Chrysler. Er is zelfs sprake van geweest, dat er onderhandelingen worden gevoerd tot overneming van 600 millioen verschil lende aandeelen door een speciaal hiervoor gevormde combinatie. Ook al worden al deze aandeelen niet op de beurs verkocht, WITTE WERELD. Alle straten, alle pleinen Prijken met een sneeuwtapijt. Wie met wagens moeten rijden Kennen 's levens zwaren strijd. Ueerendie met hoeden loopen Moeten op hun hoede zijn. Want de sneeuw granaten suizen Over straat en gracht en plein. Alle boomen, alle planten Prijken in een witte pracht. Al die schoonheid en die luister, Werd ons onverwacht gebracht. Voor de jeugd een groot genoegen, Gooi- en glij- en sleepartij. En de meisjes bang voor t wasschen Zyn er als de kippen bij. Maar de loerkers en de zwoegers Die door deze schoonheid gaan Zien de sneeuw met and're oogen En bezwaard van harte aan. Want die pracht zal ras verdwijnen Wordt een modderig geval, Dat hen niets dan koude voeten En verkoudheidbrengen zal. C. J. v. V. FRAUDULEUS GESLACHTE VARKENS BESMET DOOR VARKENSPEST. Ambtenaren van den crisisopsporings dienst hebben, in samenwerking met de Haarlemsche politie, bij een koopman in Haarlem-Noord drie frauduleus geslachte varkens in beslag genomen. Het vleesch werd naar het gemeentelijk slachthuis overgebracht, waar men constateerde, dat het afkomstig was van dieren, welke aan varkenspest hadden geleden. Daar de var kens afkomstig waren uit Beverwijk, stelde men in deze gemeente een verder onder zoek in, waarbij nog drie frauduleus ge slachte dieren werden ontdekt. Ook dit vleesch was door varkenspest besmet. Een der dieren was waarschijnlijk zelfs aan deze ziekte gestorven, voordat het geslacht werd, zoodat door consumptie van het vleesch, ernstig gevaar voor de volksge zondheid zou zijn ontstaan. Tegen de betrokkenen is proces-verbaal opgemaakt. Bovendien zijn twee inwoners van Be verwijk in bewaring gesteld, omdat zij de varkens naar Haarlem hadden vervoerd. DOOR EEN TREINDEEL AANGEREDEN Gistel-middag is nabij den overweg aan het einde van de Czaar Peterstraat te Am* sterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een 48-jarige rangeerder van de Ned. Spoorwegen gaf hier zijn- dienst over aan den voorman-rangeerder. Op hetzelfde oogenblik kwam van den westelijken stoot- heuvel een rangeerdeel aangerold. Geen van beide mannen merkten het treindeel op met het noodlottig gevolg, dat de ran geerder een klap van een der wagens kreeg, waardoor hg een zware hersen schudding opliep. In levensgevaarlijken toestand is de man naar- het O.L. Vrouwengasthuis overge bracht. dan nog is het verklaarbaar dat er een drukkenden invloed van uitgaat op de markt. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week 4% Nederland 1940 II 9815/16, 97%. 3—3% Nederland 1938 89%, 87 15/16. 2/2% N.W.S. 69%, 69. 3% Ned. Indië 1937 A. 90%, 91%, 86%. Aku 108%, 105%, 106%. Unilever 129%, 125, 125%. Philips 212%, 203%. Bethlehem Steel 88%, 87, 85%. U. S. Steel 71%, 68%. Koninklgke Petroleum 271, 263%, 266, 262%. Amsterdam Rubber 285%, 273%, 274. Deli Batavia Rubber 227%, 219. 219%. Ned. Scheepvaart Unie 185, 178%, 179% 179. Kon. Paketvaart 241, 244%. H.V.A. 451, 435, 439%. Nisu 274%, 267. Deli Batavia Mij. 203%, 198. Deli Mg. 269, 271, 261%. Senembah 225%, 214, 215. DU1TSCH STRAFRECHT IN NEDERLAND. Appèl en Cassatie-Rechters, Verdedigers en het toepasselijk Recht. APPEL EN CASSATIE. RECH TERS, VERDEDIGERS EN HET TOEPASSELIJK RECHT. De voornaamste taak van den Duitschen strafrechter in Nederland zal wel btj het Landgerecht en het, als Hof van appèl daarboven gestelde, Duitsche Hoogge rechtshof in het bezette Nederlandsche gebied blijken te liggen. Het Hooggerechtshof geeft uitspraken in laatsten en hoogsten aanleg hooger be roep of cassatie is daartegen niet toege laten. Toch is er een feitelgk, zij het dan een zijdig en beperkt cassatiemiddel, niet ech ter, als bij ons, „in het belang der wet", maar, om zoo te zeggen „in het belang van den veroordeelde. Want als, zy het dan slechts naar het oordeelvan den Duitschen pi-ocureur-generaal, wegens een fout bij de toepassing van het recht op de vastgestelde feiten, een vonnis onrecht vaardig is, dan kan de Duitsche P. G. binnen één jaar nadat het vonnis' van Landgerecht of Hooggerechtshof, in staat van gewijsde is gegaan den Rijkscom missaris verzoeken het te vernietigen. Ge schiedt Zulks, dan vindt hei-nieuwe behan deling voor het Hooggerechtshof plaats, nu echter gebonden aan de in het vernle- tigingsbesluit tot uitdrukking gebrachte rechtsopvatting. EEN EN DRIE RECHTERS. B^ het Duitsche Landgerecht worden de vonnissen gewezen door den alleenspre kenden Landrechter, zooals, brj ons, bij kanton-, kinder- en politierechter het ge val is. Tegen zgn vonnissen is beroep op het Duitsche Hooggerechtshof toegelaten. Het Duitsche Kooggerechtshof spreekt recht met drie rechters in dringende ge vallen kan echter één rechter reeds me nigerlei beslissing nemen, die voor den voortgang van het proces dienstig is. Hooger beroep van de uitspraken van dit college is uitgesloten. Behoudens het vernietigingsrecht dezer vonnissen door den Rijkscommissaris, hier boven genoemd, bestaat na een vonnis van het Hooggerechtshof alleen nog de mogelijkheid van gratie dit voormalig Koninklijk, prerogatief komt thans ook den Rijkscommissaris toe. ONZE VERDEDIGING. Niet elke by een Nederlandsche recht bank toegelaten verdediger kan, des noo- dig, onze belangen voor de Duitsche ge rechten in het bezette Nederlandsche ge bied verdedigen. Dat is slechts toegestaan aén die rechtsgeleerden, welke voor een gewoon recht in het Duitsche Rgk zgn toegelaten dat wil dus zeggen ge wone Duitsche advocaten en .aan die bg een Nederlandsch gerecht ingeschre ven Nederlandsche advocaten, wien de Rgkscommissaris daartoe vergunning heeft verleend. Men is dus van Neder- landschen rechtskundigen bijstand in geval van nood. niet verstoken. WELK RECHT f Tenslotte de vraag welk recht passen de Duitsche rechters toe? Dat is uitvoerig geregeld in den vierden titel van de verordeningen éérst de Duit sche verordeningen en wat vooi het be zette Nederlandsche gebied dies meer zg vervolgens het in het Duitscne Rijk gel dende strafrechtdaarna het op den dag der afkondiging geldende Nederlandsche strafrecht Ziehier in het kort samengevat, de re geling der Duitsche strafrechtspleging in het bezette Nederlandsche gebied. De rus tige staatsburger, die zich onthoudt van ai wat den burger van een bezet land niet past te doen, zal er weinig of niets van merken. Wie buiten de schreef gaat, loopt evenwel de kans," dat zijn misstappen hard handig gecorrigeerd zullen worden een gewaarschuwd man geldt er nu echter weer voor twee De legerberlchten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: In de vroege middaguren hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen Engelsche zee- strijdkrachten in de haven van La Valette op Malta met voortreffeiyke uitwerking aangevallen. Op het reeds den XOden Janu ari sterk beschadigde vliegtuigmoeder schip zyn verscheiden voltreffers van mid delbaar en zwaar kaliber geplaatst. Bo vendien hebben talrijke bommen het ge bied van het arsenaal getroffen. Een koop vaarder kreeg een voltreffer van het zwaarste kaliber bom. De door de aan vallen van Duitsche en Italiaansche ge vechtsformaties op 10 Januari zwaar ge troffen Engelsche kruiser „Southampton" was dermate beschadigd, dat hy intus- schen gezonken is. In den loop van de gewapende verken- hing zyn gisteren op drie koopvaarders van In totaal 13.000 b.r.t. ten Westen van Noord-Schotland en aan de Zuidoostkust van Engeland verscheiden bomtreffers ge plaatst. In den afgeloopen nacht hebben forma ties gevechtsvliegers een haven in West- Engeland en doelen in Schotland met suc ces aangevallen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten weinig talryke brisant- en brandbommen op Duitsch ge bied laten vallen, Slechts geringe schade aan gebouwen ontstond. De vyand heeft Woensdag en gisteren in totaal vgf vliegtuigen verloren. Sedert den avond va^ den 15den Januari zyn drie eigen vliegtuigen niet teruggekeerd. HET ITALIAANSCHE. II 224ste Italiaansche weermachtsbe- richt luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben wy by acties van locaal karakter den vyand ge voelige verliezen toegebracht. In Cyrenaica bedrijvigheid vart artillerie en patrouilles. In Oostafrika normale bedrijvigheid van de artillerie in het gebied van Gallabat. Da vgand heeft enkele plaatsjes in So- maliland gebombardeerd zonder schade aan te richten. Een formatie bommenwerpers van het Duitsche vliegercorps heeft onder escorte van Duitsche en Italiaansche jagers het vlootsteunpunt van La Valetta (Malta) hevig gebombardeerd. Het vliegtuigmoederschip „Illustrious", dat als gevolg van de zware beschadigin gen tgdens de gevechten van de laatste dagen op Malta toevlucht gezocht had, is met bommen van zwaar en middelbaar kaliber getroffen. Een kruiser en een stoomschip zijn eveneens getroffen. Het arsenaal en de haveninstallaties zyn aan een doeltreffend, langdurig bombardement onderworpen en zg hebben verscheiden voltreffers gekregen. Een Duitsch vlieg tuig is niet teruggekeerd. De op 29 December geramde en in het weermaehtsbericht van 9 Januari vermel de duikboot was de Grieksche onderzeeër „Prötheus". Di vaartuig dat in Frankrijk vervaardigd was, - heeft drijvend een wa terverplaatsing van 700 en onder water 930 ton. Het was gewapend met acht tor- pedolanceerbuizen en een stuk geschut van 10,2 cm. Tgdens den vgandelgken luchtaanval op Catania in den nacht van Woensdag op Donderdag hïeft de luchtafweer behalve het in het wee:-machtsbericht van gisteren oemde vliegtuig er nog een neergescho ten. GROOTE VERKEERSSTAGNATIES IN SPANJE TENGEVOLGE VAN SNEEUWVAL. Als gevolg van nieuwen sneeuwval zyn ln Spanje de verbindingen met de provincies Avila en Segovia en verder met Galicië, Asturië, Santander en het Baskenland we der verbroken. In de bergen ligt de sneeuw tot twee meter hoog. Ook het spoorweg verkeer met het noorden is gestaakt. Vry- dag vertrokken van het noorderstation te Madrid geen treinen en er kwamen even min treinen binnen. Te Valladolid is de Noord-express blgven steken. De telefoon verbindingen zijn eveneens in groote mate gestoord. Door DENIS MACKAIL. „Ik weet heel goed, wat u probeert my aan het verstand te brengen" .antwoordde Mary. „En ik kan er wel by zeggen, dat na de manier, waarop u gemeend heeft mij te kunnen aanspreken, ik myn vader zal vragen, my morgenochtend hier van daan te brengen. Intusschen zal het u mis schien interesseeren te weten, dat ik Jim Grant als myn besten vriend beschouw, en ik geef u den raad hem uit den weg te blijven, als hij ooit te weten mocht ko men, hoe u mij vandaag beleedigd heeft." „Beleedigd schreeuwde Harry. „Is het een beleediging om veertigduizend pond per jaar aangeboden te worden Je je noemt dat een beleediging? Nu, wat noem je dit dan wel?" Hy deed een stap en hierna volgde het geluid van een worsteling en vervolgens dat van smakkende dikke lippen. Jim hoor de een onderdrukte kreet van Mary en een klap als van een zweep, die er op wees, dat haar vlakke hand doel getroffen had. „Feeks schreeuwde Harry met een hooge. overslaande stem en op datzelfde oogenblik greep een krachtige en nog merkwaardig vuile hand hem by den kraag van zijn bruin sportjasje en slingerde hem met bovenmenschelijke inspanning van de brug, zoodat hij in zittende houding in het gras terecht kwam. Mary liet zich snik kend op de bank vallen, terwyi Jim, met zijn rug naar de brug gekeerd, tegenover Lloyd ging staan, die overeind krabbelde. Het gezicht van Lloyd was wit van woede en ontsteltenis, behalve op de plaats waar Mary's hand terecht was gekomen. „Nou, ellendig varken", zei Jim, tame lgk onbeleefd, in aanmerking nemende, dat zij eigenlijk nooit aan elkaar waren voor gesteld. „Ben je van plan je excuses te maken, of moet je nog een opstopper hebben?" Het is moeiiyk, Harry Lloyd's gedachten gedurende dat oogenblik precies te be- schrgven. Het moet hem hebben toege schenen, alsof het geluid van Mary's klap de een of andere menschelijke, doch schun nig uitziende dienende geest had opgeroe pen, want op geen andere wgze kon hg een verklaring vinden voor de aanwezig heid van dien smerigen en handtasteiyken jongeman in hemdsmouwen, midden in den tuin. Het is zeker, dat hij in die verschy- ning niet den persoon herkende, over wien hij drie minuten te voren gesproken had. Maar wie hg ook was, en waar hy ook vandaan mocht zgn gekomen, Harry zou hem dien smak en de schade aan zijn wit flanellen pantalon betaald zetten. Alleen niet op dit oogenbik. Harry was beslist veel zwaarder gebouwd dan zyn tegenstander en hoewel hy blgk baar niet in training was, zou hij, zijn postuur in aanmerking genomen, wel ge acht mogen worden in staat te zgn, zgn aanvaller den tuin uit te gooien, als hy daartoe een poging wilde doen. Maar hoe langer hg zgn tegenstander opnam, hoe meer hem de lust verging een poging in die richting te wagen, zelf al druischte het tegen zijn gevoel van rechtvaardigheid in, dat een aanval op de verheven persoon van Harry Lloyd ongestraft zou blgven. „Nou?" zei Jim veelbeteekenend. „Wat, voor den duivel, doe je hier?" antwoordde Harry. En als hy slechts het gesprek op dezen voet zou kunnen voort zetten, leek het, alsof hij althans uit hoof de van zijn meerdere taalkennis een over wicht op dien vagebond, of wat, die vent mocht zijn, zou kunnen behouden. Doch Jim sloeg geen acht op dit verzoek om inlich tingen en herhaalde slechts zgn vraag. „Ben je van plan je excuses te maken aan juffrouw Steel?" zei hg, welke vraag gevolgd werd door verschillende ge beurtenissen. Om te beginnen keek Mary voor de eer ste maal op om haar redder in oogen- schouw te nemen en uitte daarbg een on derdrukten kreet, waarin verbazing, schrik, opluchting, verontwaardiging en blgdschap om den voorrang streden. Ten tweedé deed Jim, die merkte dat hg op zgn vraag niet het prompte antwoord kreeg, hetwelk naar zgn meening geboden was, een stap in Harry's richting, waarbg hy zijn rechter hand tot een, naar Harry meende, zeer onplezierig uitziende vuist balde. En het derde voorval was, dat Harry, die plotse ling een stap zijwaarts deed, hetzg om de dreigende vuist te ontgaan, dan wel een poging te doen, zich weer bij Mary te voe gen, over een der stèeneu van het pad struikelde. Terwgl hy vooruit schoot, hief hg zijn linkerarm op, om een eventueelen slag af te wenden en schreeuwde „Pas op, als je slaat Jim deed hierop een tweeden stap voor- waax-ts, waarop Harry het op een loopen zette. Jim dacht een oogenblik dat deze vlucht een voortzetting was van Harry's struikeling en slechts diende om zgn even wicht te herstellen, doch hy bemerkte al gauw, dat hij zich hierin vergiste en zette de achtervolging in. Gedreven door een panischen schrik en wilde wraakgevoelens, sprong Harry over het beekje en zette koers naar een. opening in de taxishaag, op den voet gevolgd door Jinx. Deze laatste gebeurtenissen hadden elkaar zoo snel opgevolgd, dat zoowel vluchteling als achtex'volger reeds door de heg verdwenen waren, voor Mary's ang stige uitroep „Jim Jim Niet daar heen een van hen had kunnen bereiken. En zoo sloot zich een derde figuur, haar mooie oogen nog rood van tranen en haar miniatuur zakdoekje als een natten bal in haar hand verfrommelend, bg de achter volging aan. Gelgk Atalanta by de eerste ronde van haar historischen wedstrijd, snelde Mary over het grasveld, waarbg haar lange slanke becnen, in witte tennis- kousen, over het groene tapijt vlogen. En toen zg door het poortje in de heg verdwenen was, keerde de rust weer in het kleine tuintje met het Japansche bruggetje, waar de stilte nu nog slechts verstoord werd door het gekabbel van het water over de gladde steenen, terwgl het beekje zgn weg vervolgde naar de rivier. IV. New Court, het bultenverblgf ,van Sir Adolf Lloyd, was op denzelfden grond en ten deele van hetzelfde materiaal ge bouwd als een oud landhuis, dat eenige jaren tevoren aan de markt was gekomen. Om Sir Adolf recht te doen wedervaren, moet gezegd worden, dat hg, door het oude gebouw te doen afbreken, geen daad van vandalisme had gepleegd, want „Beddings", zooals het toen ge noemd werd, was zoo vervallen en er was door vorige bewoners zooveel bggebouwd, dat het weinig historische waarde bezat en niet op üiterlgk schoon kon bogen. Het bezat echter wel een zeer grooten en mooien tuin en deze was vrgwel onver anderd gebleven, toen New Court (Sir Adolf had er niet too kunnen komen, den ouden naam van het landgoed te hand haven), gebouwd werd, zoodat de zetting eer kon aandoen aan het juweel dat er in geplaatst zou worden. En ofschoon New Court misschien geen juweel genoemd kon worden, wat het in ieder geval een zeer luxueus en comfortabel' huls. Aan den Zuidwestelijken hoek van dit huls ha de architect, waarschijnlgk om te voldoen aan een aangeboren voorliefde van zgn opdrachtgever voor het Ooster- sche, een soort openlucht-vertrek ge construeerd, waarover btf mooi weer een gx-oen tentzeil gespannen kon worden en waar het, eveneens by mooi weer, ge woonte was thee te drinken. Van deze tuinlheekamer heeft men een goed uit zicht op de tennisbanen en de daarachter gelegen begroeide hellingen en bloemen- schat van den tuin, terwgl nog verder op den achtergrond het landschap zich tot den horizon uitstrekt. Op dezen middag zaten hier twaalf tot vgf tien personen van beiderlei kunne en verschillende leeftgden, allen de gasten van Sir Adolf Lloyd en allen in meer of minder luie houdingen, etend en drin kend. Een aantal tennisrackets stond te gen tafels en stoelen overeind en de witte kleeding en roode rubberzolen van het jongere deel van het gezelschap wezen er op, dat er getennist was, en hun gesprek ken schenen in hoofdzaak beperkt tot de techniek en de moeilijkheden van het spel. Noch de gastheer, noch zgn zoon waren op dat oogenblik aanwezig, en aangezien er geen Lady Lloyd bestond (hoewel er vroeger wel een mevrouw Loewe geweest was), presideerde een zuster van Sir Adolf, die weduwe was en een groot deel van het jaar op New Court verbleef, waar zg als chatelaine optrad, over de grootste theepot. Onder de aanwezigen kunnen worden opgemerkt, gaande van links naar rechts, de heer Metcalfe Steele, Lord en Lady Plater, Sir John Bowlby (secreta ris aan het departement van economische zaken) en de heer Godfrey Bridger (van de procureursfirma Bridger en Bridger). Ofschoon dit gezelschap uitsluitend uit fatsoeniyke en welopgevoede personen bestond, is het een merkwaardig feit dat bgna ieder der aanwezigen er wat 'voor over had gehad, als mevrouw Mayer (Sir Adolf's zuster), weggetooverd had kunnen worden, om gelegenheid te geven tot die allergenoeglijkste tgdpasseering een al- gemeene discussie door de gasten van een logeerpartg over him gastheer. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 11