Provinciale Zeeuwsche Courant Dommelsch Bier is beter Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Het conflict tusschen Thailand en Indo-China. De nieuwe bonnen. De Rijksmiddelen in 1940. 184ste JAARGANG NUMMER 14 VRIJDAG 17 JANUARI 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 com fr w.ek ef f 2.30 per kwerUJ. Fr.ee» per po* 12.S0 p»r kw.rt.eL Afzonderlijke iHimmin 5 cent ADVERTENTIEPRIJS; Wm 1 -5 regel. 11.50, leder» r*vf «Mr 30 eeriL Bi) #bor»>.mewl •pecl.U prt*. KUa advertentie,i 1 5 regelt 10.50, Iedere regel meer 10 et (met. 8 regels). POSTREKENING 359300 {MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. BXS E S L O T E N BIJ HET BUREAU VOOR P UBLICITEITSWAARDË.,11)1 GESTELD DOOR DE VEREENTGING „DE N E D E R L A N D S C H E D A G B L A D P E R S Verschil van opvatting verhinder, oplossing. Het groote verschil in opvattingen tus schen Thailand en Fransch Indo-China over de fundamenteele voorwaarden waar op het grensgeschil zou kunnen w<*den geregeld, blokkeert naar men gelooft de mogelijkheid om de grensgevechten te sta ken, zoo meldt Domei uit Bangkok. Thai land houdt nóg steeds vast aan aanvaar ding door Frankrijk van zijn eischen, nl. ten eerste aanwijzing van de Mekong- rivier als grens en ten tweede teruggave van de gebieden van Luangprabang en Pakse, die door Frankrijk in 1907 werden ingenomen, als voorwaarde voor de ratifi catie door Thailand van het non-agressie pact dat 12 Januari 1940 gesloten werd. Thailand is bereid deel te nemen aan een gemengde grenscommissie, zoodra Frank- dijk deze eischen zal hebben ingewilligd. Frankrijk daarentegen is alleen bereid te spreken over de kwestie van de Mekong als grens, maar weigert vierkant de gebie den van Luangprahang en Pakse terug te geven. Gezien dit fundamenteele verschil in standpunt waarbij beide partijen krach tig in hun houding volharden, zijn plaats- selijke waarnemers van meening, dat er weinig waarschijnlijkheid bestaat, dat spoe dig een gemengde commissie voor grens- afbakening zal bijeengeroepen worden, ten zij een van beide partijen zijn houding her ziet Het grensconflict tusschen Thailand en Indo-China heeft zich naar het D.N.B. meldt uitgebreid tot een nieuwen sector. Thailandsche troepen overschreden de grens van Laos, klaarblijkelijk op marsch naar Pakse, zoo wordt vernomen. Ter on dersteuning van de infanterie heeft de Thailandsche luchtmacht op 14 Januari Pakse gebombardeerd, aldus meldden latere telegrammen. Er worden thans gevechten geleverd aan de Noordwestelijke grens van Laos, nabij Thakset en Savannakhet en ook in Zuidwest Cambodja, waar de Thailand sche troepen eveneens in Indo-China zijn binnengedrongen. ERNSTIGE JAPANSCHE WAARSCHUWING AAN INDO-CHINA. „De tyd van spreken in zake Zuid-Oost-Azië voorbg:'. In een hoofdartikel waarschuwt de „Jo- mioeri Sjimboen" tegen vertraging van de loopende Fransch-Japansche besprekin gen ten aanzien van Indo-China, welke aan anti-Japansche derden de gelegenheid zou geven te trachten ze te laten mislukken. Het blad dringt er bij de regeering op aan haast achter de besprekingen te zet ten. Tevens zegt het blad, dat de. houding van Japan ten aandien van de kwestie der toenemende verdrukking van de inheem- schen in Indo-China beschouwd moet wor den als de sleutel voor heel Japan's poli tiek jegens het zuiden. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" schrijft, dat de tijd van spreken over de Japansche politiek jegens Zuid-Oost-Azië voorbij en het stadium van handelend optreden ge komen is. Het blad schrijft„de wijze, waarop onze politiek jegens Indo-China wordt doorgezet, zal van ernstige betee- kenis zijn voor de 23 millioen Indo-Chinee- zen, die thans door 30.000 Franschen ge ducht geëxploiteerd worden. Zij hebben niet alleen hun persoonlijke vrijheid ver loren, maar vervallen als ras door de Fransche verdrukking." Het blad spreekt de hoop uit, dat de Fransch-Japansche onderhandelingen ten slotte toch bevredigend voor Japan zullen verloopen en zegt, dat de tijd: niet verdaan kan worden met besprekingen alsof het vredestijd was. De „Jomioeri Sjimboen" betoogt, dat toenemende teekenen aanduiden, dat Ne- derlandsch Indië oeconomisch overheerscht wordt door Engeland en Amerika. Voorts wordën de verdedigingswerken van Hong kong en Singapore versterkt zoodat het niet overdreven is te zeggen, dat Japan geheel omsingeld is door Engelsch-Ameri- kaansche invloeden. Het blad besluit dat „Japan moedig voorwaarts moet gaan om den eenigen weg uit de moeilijkheden te zoeken". STICHTING ,,'S LANDS NOORDERERF" IN WORDING. Naar wij vernemen heeft een aantal inge zetenen uit de Noordelijke provincies sinds eenigen tijd pogingen in het werk gesteld om te komen tot een cultureele samenwer king, waartoe thans de oprichting van een stichting in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Het doel dezer stichting zal zijn le. de bevordering van alles, dat op cultureel ge bied en zjjn maatschappelijke en sociale verschijningsvormen leeft in de bevolking der provincies Friesland, Groningen en Drenthe, benevens de naar den aard der bevolking aansluitende streken van Over- ijsel en Gelderland. 2e. Te behoeden en zoo noodig in goede banen te leiden wat ge schiedenis en traditie hebben overgeleverd. 3e. Het zelfscheppende en ontvangende deel der bevolking nader tot elkaar te bren gen. 4e. De bevordering van een onderlinge uitwisseling van de cultuurwaarden in het genoemde deel van Nederland, waar en op welke wijze dit mogelijk is, met eerbiedi ging van het eigen karakter der provincies en landstreken. De stichting zal den naam hebben ,,'s Lands Noorder erf", waardoor wordt Uitgedrukt de begrenzing van haar werk zaamheid in het geheel van ons Nederland- sche volk. Verbetering der handels betrekkingen in het bezette gebied. Het A.N.P. meldt uit Berlijn Gedurende de laatste weken is een reeks overeenkom sten gesloten, die een hervatting van het handelsverkeer tusschen de bezette landen ten doel hebben. Het handelsverkeer tus schen Noorwegen en Denemarken eener- ztfds en Nederland en Belgiü. anderzijds, dat verscheidene maanden vrijwel volkomen gestaakt was, komt langzaam weer op gang. De officieele Duitsche instanties heb ben allen steun gewaarborgd, opdat het handelsverkeer weer tot den vroegeren bloei gebracht wordt. Van groot belang is daarbij de centrale Verrekening over Berlijn. Zooals bekend, ïijn onlangs bepalingen voor het betalings verkeer tusschen het gouvernement-gene raal, Nederland en België vastgesteld. Terwijl de buitenlandsche handel bijvoor beeld van Denemarken en Noorwegen de laatste maanden vrijwel weer tot den om vang van voor den oorlog gekomen was, zal de ontwikkeling thans natuurlijk nog gunstiger worden. De jaarstatistieken van den buitenlandschen handel der staten op het Europeesche vasteland vertoonen cij fers, welke naar omstandigheden gunstig zijn. Bommen op Fransche stad. Volgens een bericht uit Vichy wordt officieel bekend gemaakt, dat de stad Valence In het departement Dröme in den nacht van 12 op 13 Januari door een Britsch vliegtuig met 12 brandbommen is bestookt. Er vielen geen slachtoffers onder de bevol king en ook de materieele schade is van weinig belang. Een oplaaiende brand kon snel bestreden worden. Het onderzoek der bomsplinters heeft ondubbelzinnig aange toond, dat het aanvallende toestel een Engelsch was. De gebeurtenis heeft in Frankrijk groote opwinding veroorzaakt, meldt het D.N.B. IN DE GEUL GEVALLEN EN VERDRONKEN. De dienstbode B. Schieren te Wittem is bij het waterscheppen in de geul gevallen en verdronken. Centrale raad voor het zieken fonds- en ziekenhuis- verpleglngswezen. HET JAARVERSLAG. De Centrale Raad voor het Ziekenfonds en Ziekenhuis-verplegingswezen, omvatten de de aangesloten ziekenfondsen bij den Centralen Bond van Ziekenfondsen en de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging bij de Federatie van Vereenigingen voor Zie kenhuisverpleging in Nederland, met to taal ruim 1.500.000 verzekerden, heeft de zer dagen het verslag over de verrichtin gen in het verslagjaar 19301940 doen verschenen. Uit dit verslag bljjkt, dat de Centrale Raad zich ten aanzien van de instelling van een ziekenfondsraad met een adres tot den minister van sociale zaken heeft ge wend waarbij uitgesproken werd, dat de Centrale Raad van oordeel is, dat het in het belang van de volksgezondheid was, wanneer een ziekenfondsraad met een ad- viseerende en bemiddelende taak zou wor den ingesteld. Betreffende het molest-risico en de pre miebetaling voor gemoblliseerden werden besprekingen gevoerd en terzake adviezen verstrekt aan de aangesloten ziekenfondsen en vereenigingen. Een regelmatig contact met de regee- rings-autoriteiten maakte het mogelijk, de belangen van de onderling beheerde zieken fondsen en ziekenhuisverplegingsvereeni- gingen op doeltreffende wijze te behar tigen. Het verslag besluit met te constateeren, dat de samenwerking van déze beide groote landelijke organisaties heeft bewezen in een behoefte te voorzien en tevens van bij zonder belang is voor de organisaties, wel ke zich op het terrein van het ziekenfonds en ziekenhuisverplegingswezen bewegen. ITALLAANSCHE KROONPRINS TOT GENERAAL BEVORDERD. De prins van Piëmont, kroonprins van Italië, is tot generaal van het leger bevor derd. Ter gelegenheid daarvan heeft Mus solini den koning-keizer een telegram van gelukwensch gezonden, waarop de koning- keizer in een antwoord-telegram heeft be dankt. Bommen op Londen. - De kracht van een explosie bij een voltreffer tijdens een Duitschen luchtaanval op do Engelache hoofdstad was zoo hevig, dat een zware vrachtauto op het dak van een andere geslingerd werd (Foto Weltbfi<& De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 18 Januari tot en met Vrijdag 24 Januari a.s. geeft de met „26" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine. Deze bon geeft der halve geen recht op het koopen van vet. De met „26" genummerde bonnen, die op Vrijdag 26 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 20 Januari tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft elke der met „24" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram rogge brood cf ander brood. Voorts geeft elke der met „24" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen ge bak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen beschuit 75 gram biscuits en wafels 90 gram speculaas 140 gram andere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (bijv. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak, (b.v. boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 26 Januari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig geduren de de week van 27 Januari tot en met 2 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mo gen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 20 Januari tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft de met „46" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 26 Januari nog niet z(jn gebruikt, blijven geldig tot en met Zondag 2 Februari a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende de week van 27 Januari tot en met 2 Februari niet ge bruikt mogen worden in hotels, restau rants e.d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 18 Januari tot en met Vrijdag 14 Februari a.s. geeft de met „91" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje rech- op het koopen van één kilogram suiker. PETROLEUM. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 20 Januari tot ea met Zondag 23 Februari a.s. de met „pe riode d" gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het koo pen van 2 liter petroleum. Hoofdagentschap „Oé-ko", Langeviele 36 - Telefoon 612 - Middelburg Aan de gegevens over den stand der rijksmiddelen per ultimo 1940 wordt het volgende ontleend. De directe belastingen hebben over het gepasseerde jaar volkomen aan de ver wachtingen beantwoord. Bedroeg op ultimo December 1940 het zuiver bedrag der kohieren 133.150.782,98 thans is dit be drag gestegen tot 183.526.268,95 óf ruim 50 millioen gulden meer. Hierbij moet echter niet worden vergeten, dat eerstge noemd bedrag slechts betrekking had op de ^grondbelasting, de inkomstenbelasting, de vermogensbelasting en de verdedigings belasting, terwijl nu daarbij gekomen zijn de opcenten op de gemeentefondsbelasting en de winstbelasting. De grondbelasting kwam 161.205, boven de opbrengst over het voorafgaande jaar. De Inkomstenbelasting bleef 178.000, boven de opbrengst over 1939. De vermogensbelasting bracht bjjna een half millioen minder op dan het vorige Jaar. De verdedigingsbelasting vertoonde in vergelijking met 1939 een teruggang van ruim 1 millioen. Wat de opcenten op de gemeentefonds belasting betreft, welke in 1940 voor het eerst op de middelenstaat voorkwamen en waarvoor een bedrag van 29.5 millioen was geraamd, vermeldt het overzicht dat deze tot dusver 28.803.288,hebben opge bracht. Ten slotte geeft de onlangs ingevoerde winstbelasting, waarvoor nog geen ra mingsbedrag was uitgetrokken, tot ultimo 1940 een opbrengst te zien van 22.774.020,—. Ook de totale opbrengst der overige middelen over het jaar 1840 stemt, alles in aanmerking genomen, tot tevredenheid. De totale opbrengst ad 462.244.281, heeft de raming van 450,5 millioen met 11.744.281,— overschreden. De dividend- en tantièmebelasting bleef ruim 15.9 millioen beneden de raming en 15.28 millioen ten achter bij de opbrengst over 193h. De rechten op den invoer brachten ruim 27.9 millioen minder op dan de raming. De overige middelen, welke de raming niet konden halen, zgn: het statistiekrecht, de accijns op wijn, de couponbelasting, de rechten en boeten van successie, de rech ten en boeten van zegel, en om begrijpe lijke redenen, de loodsgelden met slechts 94.012,— (lager 705.J87,— De omzetbelasting kwam met een be drag van 25.945,boven de raming en ruim 20 millioen boven de opbrengst van 1939. De accijns op tabak bracht ongeveer 16.5 millioen meer op dan in het voorafgaande jaar. De accijns op het gedistilleerd leverde ruim 10 millioen meer op dan over 1939. De andere middelen met een hoo- gere opbrengst dan de raming zijn: de accijns op zout, de accijns op geslacht, DE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Twee dooden en vijf zwaar gewonden. Woensdagavond en -nacht hebben En gels che vliegers op verschillende plaatsen van ons land bommen geworpen. Het mee- rendeel van deze bommen viel in het open veld zonder noemenswaardige schade aan te richten. Op twee plaatsen waren de gevolgen ernstiger. Tezamen werden zes huizen door brisantbommen vernield, ter wijl een aantal andere woningen door bomscherven of door brandbommen werd beschadigd. De branden, die uitbraken, konden overigens snel worden gebluscht. Een voorraadsschuur, welke door een brandbom werd getroffen, brandde af. Voorts werd o.m. nog een reservoir met waterstofgas getroffen en beschadigd. He laas vielen ook nu weer menschenlevena te betreuren. Twee personen werden ge dood, een man, een vrouw en drie kin deren zwaar gewond en een man licht ge wond. Het vliegtuigmoederschip „Illustrious" wederom aangevallen. DRIE VOLTREFFERS. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Het En. gelsche vliegtuigmoederschip „Illustrious" waaromtrent de Engelsche berichtendienst meldt, dat het weliswaar teekens vertöont van den zwaren slag in de Middellandsche Zee, maar toch een haven aam de Middel landsche Zee is bjnnengeloopen, is, naar het D.N.B. verneemt, in den loop van gis teren wederom door Duitsche duikbom menwerpers aangevallen. Er werden vol treffers geplaatst, n.l. een bom van zwaar kaliber en twee bommen van gemiddeld kaliber. Het staat thans naar de opvatting van bevoegde Duitsche kringen ondubbel zinnig vast, dat het de Britsche admirali teit niet meer zal gelukken om de „Illus trious" in den loop van dezen oorlog nog strijdvaardig te maken en in dienst te nemen. Naar het D.N.B. verneemt van welinge lichte militaire zijde, is bovendien een stoomschip door een bom van het zwaar ste kaliber getroffen. Ondanks de krach tige afweer is van dezen aanval slechts één Duitsch gevechtsvliegtuig tot dusver niet teruggekeerd. de accijns op bier, de accijns op suiker, de belasting op gouden en zilveren werken ea de rechten en boeten van registratie. Wat ten slotte de opbrengst over de maand December 1940 betreft, kan worden geconstateerd, dat deze 42.600.447, heeft bediagen, of ruim 6 millioen gulden meer dan de maandelgksche raming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1