UIT DE PROVINCIE Verduisteren: J, Rechtszaken van hedenavond 17.58 uur tot morgenochtend 9.41 uur De maan gaat morgen te 11.24 uur onder en komt te 23.25 uur op. DE WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid In het district van het gewestelgk-arbeids bureau was per 31 December 1940 als volgt: Middelburg 145 (108), Vlissingen 143 (105), Aagte- kerke Arnemulden 61 (8), Baar land 27 (9), Biggekerke 5 Borssele 37 (13), 3rouwershaven 21 (2), Bruinisse 73 (32), Burgh 1 Colgnsplaat 32 (10), Domburg 7 (2), Driewegen 22 Dreischor 4 Duivendijke 2 Ei kerzee 4 Ellemeet Elle- woutsdijk 14 (1), Goes 28 (21), 's Graven polder 43 (13), Grijpskerke 3 (1), Haam stede s Heer-Abtskerke 4 (2), 's Heer-Arendskerke 122 (22), 'sHeeren- hoek 44 (14), Heinkenszand 33 (13), Hoe- dekenskerke 63 (13), Yerseke 32 (6), Ka» pelle 75 (11), Kats 1 (15), Kattendijke 8 Kerkwerve 17 Kloetinge 32 (6), Kortgene 6 (2), Koudekerke 21 (13), Krabbendijke 56 (29). Kruiningen 98 (32), Meliskerke 2 Nieuwerkerk 36 (12), Nieuwland 26 (7). Nisse 4 (1), Noordgou- we 14 Noordwelle Ooster- land 64 (25), Oostkapelle 6 (3). Oude- lande 18 Ouwerkerk 18 (5), Ove- zande 38 (2), Renesse 1 Rilland- Bath (3), Ritthem 1 Schore 29 ,(1), Serooskerke (W) 8 (2), Serooskerke (S) 10 St, Laurens 13 (2), Souburg 31 (30), Veere 9 Vrouwenpolder 2 Waarde 38 (12), Wemeldinge 55 (4), Westkapelle 25 (14), Wissenkerke 71 wolphaartsdijk 56 (9), Zierikzee 59 (72) Zonnemaire 11 Zoutelande 3 (1). Totaal stonden op 31 December 1940 als werkloos ingeschreven 1932 personen, waarvan 23 in Werkverruiming en 558 tij delijk werkloos tengevolge van de vorst. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de cijfers aan per 30 Novemb. 1940. DE RIJKSPOSTSPAARBANK IN DECEMBER. In de maand December werd b\j de Rijkspostspaarbank te Vlissingen ingelegd 18.762,07, terugbetaald 56.785,09,- min der ingelegd 38.023,02. Er werden 8 nieuwe boeltjes uitgegeven. Te Middelburg: ingelegd 58.097,10, te rugbetaald-/ 181.456,80, minder ingelegd 123.359,70 nieuw uitgegeven boekjes 32. Te Goes: Ingelegd 65.669,98, terug betaald 272.469,23, minder ingelegd 206.799,25, nieuw uitgegeven boekjes 18. Te Breskens: ingelegd 50.251,80, te rugbetaald 129.170,70, minder ingelegd 78.918,90, nieuw uitgegeven boekjes 12. Te Oostburg: ingelegd 4946,30, terug betaald 35.573,80, minder ingelegd i 30.627,50, nieuw uitgegeven boekjes 2. Te Hansweert: ingelegd: 2896,75, te- rugbetaald 12.069,26, minder ingelegd 9172,51, nieuw uitgegeven boekjes 2. Te Yerseke: ingelegd 5370,94, terug betaald 28.779,32 minder Ingelegd 1 23.408,38, nieuw uitgegeven boekjes 1. Walcheren AANGIFTE OORLOGSSCHADE. OOST- EN WEST-SOUBURG. Het be stuur der onderafdeeling Souburg van de schade-enquête-commissie te Middelburg zal a.s. Zaterdagmiddag van af half drie ten gemeentehuize voor' de laatste maal. zitting houden voor het invullen van scha deformulieren. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat de formulieren 20 Januari 1941 verzonden moeten zijn. Jaarvergadering Varkensfonds. OOSTKAPELLE. Maandagavond hièld het Varkensfonds „Helpt Elkander" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. BimmeL Uit het verslag van den secretaris bleek dat in het afgeloopen vereenigingsjaar 127 varkens waren aangegeven. Voor 2 varkens keerde de vereeniging een vergoe ding uit. De kas van den penningmeester leverde een klein tekort op, doch het bezit der vereeniging is, met het batig saldo van vorige jaren nog 556.58. De aftredende bestuursleden, de heeren F. Boone en P. Wgkhuijs werden herkozen. Als bode werd benoemd de heer W. Janse. Geslaagd. OOSTKAPELLE. De ambtenaar ter se cretarie, de heer A. J. de BroeKert, woon achtig te Middelburg, slaagde te Rotter dam voor het aldaar gehouden examen Be volkingsboekhouding. Zuid-Beveland OPENING R.K. LANDBOUWHUISHOÜD- SCHOOL. OVEZANDE. Dezer dagen vond in café Verbeek, alhier, de opening plaats van de nieuwe R.K. Landbouwhuishoudschool, wel ke plechtigheid o.a. 'werd bijgewoond door nu*- P- Dieleman, Wnd. Commissaris van Zeeland, deken Nieveen van Dgkum, pastoor Uil oman, kapelaan Van Vliet, de burge meesters van Oudelande, Baarland en s-Heer Abtskerke en afgevaardigden van de onderwijsafdeeling. Burgemeester Eikhuizen wees er op, dat de nieuwe school niet speciaal bestemd is voor de beter gesitueerden uit den omtrek, doch dat deze voor iedereen van groot be- lang is. De meisjes krijgen er theorie en pracujk. Men leert er een smakelijk maal bereiden, nuttige handwerken, sfeer schep pen in den hulselijken kring. Spr. wees er °P. dat de inrichting thans nog primitief ls, doch dat men hoopt over eenige Jaren een eigen school te hebben. Spr. besloot met voorlezing van dé gelukwenschen van oud-burgemeester Mes, professor Cleophas en den heer Duyvesteijn, hoofd der land bouwschool te 's-Heerenhoek. Mej. L. Vermeulen, directrice der school, hierna het woord voerende, wees erop, dat veler steun en belangstelling noodig blijft nu uit den cursus die een goeden naam ver wierf, een school gegroeid is. Spr. lichtte doel en streven uitvoerig toe en zeide, dat de school de meisjes alles leert wat ze in het gezin noodig hebben ook verzorging van zieken, van den tuin, van de boerderij. Spr. dankte allen, die dezen dag hielpen voorbereiden en deelde nog mede, dat de school met veertig leerlingen zal aanvan gen. Mr. Dieleman, nu het woord nemende, zeide, dat van oudsher zijn hart uitgaat naar het landbouwhuishoudonderwijs. Spr. wees op de groote beteekenis van deze school voor een landbouwstreek en ver wachtte, dat er een goed gebruik van ge maakt zou worden. Inrichtingen als deze verhoogen het cultuurpeiJ en helpen be waren den godsdienstzin, de huiselijkheid, spaarzaamheid, arbeidszin. Spr. wees op de waarde van een goed geordend gezin en de groote taak, die de vrouw'daarin vervult. Hij besloot met zijn beste wenschen voor de toekomst. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Van Baar, secretaris van het hoofdbestuur van den L.T.B., burge meester De Moor, van 's-Heer Abtskerke, deken Nieveen van Dijkum, den heer Steyn, voorzitter van den kring Zuid-Beveland van den L.T.B. en pastoor Ulleman. De aanwezigen begaven zich hierop naar de school, die gevestigd is in een deel der R.K. lagere school, waar de deken de in zegening verrichtte. Vervolgens bezichtigde men de lokalen, waarna men terugkeerde in café Verbeek, waar eenige ververschin- gen geserveerd werden. DOOR DE GLADHEID IN EEN SLOOT GEREDEN. LEWEDORP. Door de gladheid van den weg slipte de auto van dr. G. uit Nieuw- dorp en kwam in een sloot terecht. Dank zij de geringe snelheid waarmede dr. G. reed, liep dit ongeval zonder ongelukken af. Later werd de auto door een vrachtauto uit de sloot getrokken. Z eeuwsch- V laanderen Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Dezer dagen vergaderde de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen. Afwezig was het lid der afdeeling Grootbedrijf, de heer H. R. A. de Meijer. By de opening sprak de voor zitter een rede uit, waarin hij in de eerste plaats de in het vorig jaar verscheiden leden der afdeeling Kleinbedrijf, deheeren M, C. F. van Goethem en J. Scheele P.Jzn. herdacht. Hij gaf vervolgens een terugblik op het afgeloopen jaar en stipte aan, dat de moeilijkheden, waarvoor men staat vele en groot zijn, doch dat men niet mag ver sagen en moedig voorwaarts dient te gaan, in het belang van het bedrijfsleven, doende wat mogelijk is. Tot voorzitter der Kamer werd herkozen de heer J. A. van Rompu; tot voorzitter der afdeeling Groobedrijf de heer P. A. Neete- son; tot voorzitter der afdeeling Kleinbe drijf de heer J. M. Oggeltot hunne resp. plaatsvervangers de heeren I. van Melle en A- de Vrieze. Verder werden benoemd de leden der vaste commissies, nL die voor de financiën, het Handelsregister, tot uitvoe ring der wet op het uitverkoopen en op ruimen, en tot uitvoering der Vestigings wet Kleinbedrijf. In afwijking der agenda werd mede- deeling gedaan van de situatie, door gsgang op de Schelde ontstaan. Besloten werd het Bureau te machtigen bij de bevoegde auto riteiten aan te dringen op het ijsvrij houden van de Perkpolderhaven, en het onder houden van den dienst, indien dit middels de gewone vervoermiddelen niet mogelijk zon zijn, door middel van een ander ver voermiddel. Zoo noodig zal hieromtrent een mondelinge bespreking worden gevoerd. De rekening en verantwoording over 1939 werden vastgesteld. Goedkeuring werd verleend aan een door bet Bureau namens de Kamer genomen besluit tot vaststelling van een kinderbij slagregeling. Mededeeling werd gedaan van de verrich tingen sedert de vorige vergadering. Deze betroffen o.m. het telegraafverkeer met binnen- en buitenland, de kolenvoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen, beschikbaarstel len van spoorwegwagons, het betalingsver keer, het z.g. hoefijzerverkeer van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen door België, openstel ling van grenskantoren. Verleend werden subsidies voor 1941. Tenslotte werd vastgesteld de begrooting voor den dienst 1941. Coöp. kolenvereeniging „Elk zoekt zijn voordeal". GROEDE. Dinsdagavond hield de Coöpe ratieve kolenvereeniging „Elk zoekt zijn voordeel" G.A. alhier een algemeene leden vergadering in het café van den heer J. de Rooij. Van de 135 leden waren slechts 32 ter vergadering aanwezig. Uit de rekening bleek, dat over 1940 was ontvangen een bedrag van 283.18 en uit gegeven 290.94, aizoo een nadeelig saldo van 7.76. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Iz. Herman Sr. en Iz. Casteleijn, werden herkozen. In de plaats van het af tredende commissielid van toezicht, den heer Iz. Herman Jr., die niet herkiesbaar was, is gekozen de heer C. Baarendse. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten geen contributie te heffen over 1941 en voor nieuwe ledqp het inleggeld te hou den op 75 cent per toetredend lid. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het lid Iz. Brakman, dat al vele jaren het materiaal van de vereenging in bewa ring heeft gehouden, dit in verband met zijn vertrek naar elders niet meer kan doen. Besloten werd een en ander in het vervolg op te bergen in de schuur van den heer Chr. BrakmanVerhage, waarvoor hem een vergoeding van 4 per jaar zal worden toegekend. Feestavond moderne landarbeidersbond. BIERVLIET. Dezer dagen heeft de mo derne landarbeidersbond alhier een ge- zelligen avond belegd, met medewerking van het gezelschap Adrie van Oorschot uit Vlissingen dat met een beschaafd en ge varieerd programma optrad. Het publiek schaterde van het lachen om het gebodene, vooral het optreden van Dickie de wonderpop, viel in den smaak. Burgemeester eervol ontslag verleend. HOOFDPLAAT. De heer B. Thomaes is op zijn verzoek, met ingang van 15 Janu ari als burgemeester dezer gemeente eer vol ontslagen met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die be trekking bewezen. ALGEMEENE VERGADERING STEERENVEREENIGING. Een niet alledaagsche belooning voor den secretaris-penningmeester.' WATERLANDKERKJE. Dinsdagmiddag hield de stierenvereenlging haar alge meene vergadering in het hotel van L. Versprille, onder voorzitterschap van den heer P. de Heijer. Uit de rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester bleek, dat in 1940 was ontvangen 1175.07 en uitge geven 911.10, goed slot 263.97. Besloten werd het dekgeld voor leden te bepalen op 7.50 per koe, voor niet-leden op 10 per koe. De heer C. Verheije stelde voor den se cretaris-penningmeester een vergoeding te geven, hetgeen door deze werd afgewezen, daar hij de administratie voor niets wil doen. Daarop werd goedgevonden dat hij per jaar drie zijner koeien door den stier kan laten dekken, een geste die door den secre taris-penningmeester werd aanvaard. Aan gezien van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter daarop de ver gadering, waarna de leden overgingen tot een gemeenschappelijken maaltijd. Varkensvereeniging. WATERLANDKERKJE. Maandagavond hield de Varkensvereeniging haar alge meene vergadering in het lokaal van den heer L. Versprille. Van de 80 leden waren er 41 aanwezig. De inkomsten hebben in 1940 bedragen 202.44, de uitgaven 144.99, alzoo een goed riot van 57.45. Het spaarbankboekje wees een bedrag aan van 1554.88. Bepaald werd voor gestor ven varkens 60 ct. per kg. uit te betalen. Aangegeven werden 40 varkens. De heer Iz. v. d. Berg (voorzitter), die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herkozen. Na de vergadering werd hg door het be stuur opnieuw als hun voorzitter aange wezen. ONEENIGHEID OVER VERHURING VAN ZITPLAATSEN IN DE KERK. De messen werden getrokken. Voor den Zwolschen politierechter, heb ben zich gisteren te verantwoorden gehad H. M. en A. H. uit Staphorst. Beide man nen hadden oneenigheid gekregen over de verhuring van zitplaatsen in de kerk. Zij hadden dat op zijn Staphorst uitgevochten, d.w.z. met het mes. H. had bg die vecht partij M. een flinke jaap over zgn voor hoofd gegeven. Hij werd daarvoor veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. M. kreeg een geldboete van twintig gulden subs, tien dagen hechtenis. VIER KINDEREN DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Verdachte vrijgesproken. De Bredasche rechtbank deed heden uit spraak in de zaak tegen een Si-jarigen vertegenwoordiger uit Loosduinen, die op 13 Augustus j.L met zijn auto te Bergen op Zoom een aantal ongelukken veroor zaakte, tengevolge waarvan vier kinderen werden gedood. Aan verdachte was ten laste gelegd dat de droevige serie onge vallen was te wijten aan zgn roekeloos, en ondeskundig rijden. Er werd in deze zaak een aantal deskundigen als getuige gehoord, doch zij konden geen verklaring geven voor de capriolen, die de auto van verdachte heeft gemaakt. De officier van justitie achtte de schuld van verdachte daarom niet bewezen en vroeg vrijspraak. De rechtbank vereenigde zich met dezen eisch en sprak verdachte van het ten laste gelegde vrij. Loop der bevolking in 1940. OOST- EN WEST SOUBURG. Op 1 Januari 1940 was het aantal inwoners 5566 (2813 m. en 2753 vr.). In 1940 wer den geboren 134 pers. (66 m. en 68 vr.). Er vestigden zich 770 pers. (374 m. en 396 vr.). Er overleden 6u pers. (30 m. en 30 vr.). Vertrokken zgn 1038 pers. (520 m. en 518 vr.). Op 1 Januari 1941 bestond de bevolking dus uit 5372 pers. (2703 m. en 2669 vr.). JAPANSCHE WAARZEGGER VOORSPELT VREDE. Een bekende Japansche waarzegger, Donsio Kodama, heeft voorspeld, dat de zen herfst vrede gesloten zal worden tus schen China en Japan. Hij uitte deze voor spelling op Üe jaarlijksche Nieuwjaars bijeenkomst voor sterrenwichelarij in de Peers ciUb, waar honderd leidende politici en officieren van leger en vloot aanwezig waren. De wichelaar voorzegde verder, dat Duitschland dit srar een beslissende over winning zal behalen door een inval in Engeland, gepaard met geleidelijke ver slapping van Engeland als gevolg van binnenlandrche wrijvingen. De V. S. zullen troepen „naar het noorden", naar Canada zenden in den loop van dit jaar, zoo sprak de helderziende, die een somberen kijk had op de vooruitzichten van het (Japansche) verbond voor dienst aan de natie, die „door een ramp getroffen zal worden" als uitvloeisel van innerlijke on eenigheid. Distributiekaarten en bons voor de Duitsche weermacht. In het gisteren verschenen verordeningen blad ls opgenomen een derde verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter aanvulling van de verordening no. 51/1940 betreffende het invoeren van distributiekaarten en dis tributiebons voor de Duitsche weermacht voor den aankoop van levens- en voeder middelen, die onder de distributie vallen of waarvan het gebruik in het algemeen verboden is. De artikelen 1 en 2 van de bestaande verordening worden met Ingang van Woensdag jl. als volgt gelezen Artikel 1. In het bezette Nederlandsche gebied wor den voor den aankoop van levens- en voedermiddelen, welke onder distributie bepalingen vallen en welke niet uit de voorraden der intendance worden verstrekt, militaire distributiekaarten en distributie bons ingevoerd. Deze kaarten en bons geven slechts recht op aankoop van goe deren, overeenkomend met de op de kaart of bon kaart of bon gedrukte bestemming. Leveranties op militaire distributiekaar ten en distributiebons genieten voorrang bovèn alle andere leveranties. Artikel 2. De militaire distributiekaarten moeten de aan te koopen goederen, overeenko mend met de op de kaart gedrukte be stemming, de soort en de hoeveelheid dier goederen vermelden en verder de onder- teekening van den hoofdintendant (chef- intendant) bij den weermachtsbevelheb ber in Nederland, van den commandant of van den officier van administratie (Truppenzahimeister) van de varpleginga- eenheid (bataljon enz. en zelfstandig on derdeel), onder vermelding van den rang, benevens het dienstzegel of den dienst- stempel van de eenheid dragen. De militaire distributiekaarten zijn geeL Bovendien zijn er militaire distributiekaar ten, waarbij de bestemming op een rood veld is gedrukt, welke alleen door den hoofdintendant mogen worden ingevuld. Voorts wordt art. 3 In zooverre gewij zigd, dat op de bruine militaire distribu tiebons, welke tot dusver geldig waren voor 100 gram koffie of 20 gram thee, voortaan slechts 15 gram koffie of 2 gram thee verkrijgbaar zal zijn. Tenslotte zullen de gewone grijze mili taire distributiebons voor 100 gram le vensmiddelen van elke soort vervallen. Hiervoor komen in de. plaats grijze mili taire distributiebons met zwarten opdruk, waarop verkrijgbaar zal zijn 100 gram levensmiadelen, daaronder begrepen peul vruchten van elke soort. 170.000 kg. cacaopoeder wegens prijsopdrijving in beslag genomen. Wegens enorme prijsopdrijving van ca caopoeder en cacaokoeken is de commis saris van politie te Wormerveer in sa menwerking met den accountantsdienst van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart overgegaan tot inbe slagneming van den geheelen voorraad van een tweetal groote cacaofabrieken, waarvan er een in Wormerveer en een in Zaandijk is gevestigd. Het betreft hier een hoeveelheid van 170.000 Kg. De secretaris generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart stelde vast, dat de prgs van het cacaopoeder per k g. niet meer dan 0.20 boven dien van 9 Mei mocht liggen. Het werd evenwel verkocht voor een zooge- naamden richtprijs van 120.per 100 k.g., terwijl bij beschikking van den secre taris-generaal de prijs mocht varieeren van 75,tot 85. Tevens is, behalve inbeslagneming, een afleveringsverbod uitgevaardigd, indien de fabrieken zich niet houden aan den vast- gestelden verkoopsprijs. Tegen een tweetal andere fabrieken is proees-verbaal opge maakt. Daar het hier een overtreding betrof van December 1940, in welken tijd de oude prgzenbeschikking vigeerde, hebben de autoriteiten zich tot genoemde strafmaat regelen bepaald. Volgens de nieuwe regelen betreffende de prijzenbeheersching zou sluiting van de fabrieken zijn gevolgd, terwijl daarenboven een ongelimiteerde geldboete zou kunnen worden opgelegd. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart zal over de bestemming van den inbeslaggenomen voorraad een nadere be slissing nemen. Brand in U.L.O.-school te Roosendaal. SCHADE OP ZESTIGDUIZEND GULDEN GESCHAT. Gisteren omtreeks half negen uur werd de brandweer te Roosendaal gealarmeerd voor een grooten brand, welke was uit gebroken in de groote gemeentelijke U.L.O.- school aan de Nieuwstraat. Het vuur moet zijn ontstaan in het wachthuisje van de luchtbescherming, dat op het platte dak der school is aange bracht. Personeel van het schoolgebouw en voor bijgangers, die het vuur en de rookont wikkeling bemerkten, waarschuwden het hoofd der school, dat op zgn beurt de po litie en brandweer alarmeerde. Ook een aantal Duitsche soldaten snelde toe om bjj het blusschen behulpzaam te zijn. In verband met gebrek aan water in de na bijheid, kon het vuur slechts onvoldoende worden bestreden. Toen van de stoombrand- spuit en van de moderne motorbrandspuit met magyrusladder gebruik kon worden gemaakt, had het vuur zich reeds over de geheele kap van het drie verdiepingen hooge gebouw verspreid en het duurde niet lang, of het had het middengedeelte van de school bereikt. Hier werd het vuur ge stuit door een betonnen vloer. Het bovengedeelte van het gebouw ls geheel uitgebrand. Een groot aantal kost bare schoolmeubelen en leermateriaal is verloren gegaan. De schade wordt op zes tigduizend gulden geschat. Ook het benedendeel van het gebouw heeft aanzienlijke materieele schade opge- loopen. Er zijn geen „vrije" eieren. Indertijd is bekend gemaakt, dat var. de kippenhouders wordt verwacht, dat zg in het tijdvak van 28 October 1940 tot en met 3 Februari 1941 per kip, waarvoor hun voeder wordt verstrekt, tenminste 20 eieren zullen afleveren aan een verzame laar. In het betreffende bericht werd ver der medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, de toekomstige voedertoewijzing voor de kippen afhankelijk te stellen van hot inleveren van bovengenoemd aantal eieren, als minimum. Hetzelfde geldt voor de toe wijzing van het aantal kippen, dat ten. hoogste op een bedrijf mag worden gehou den. Tevens werd gezegd, dat de voeder toewijzing voor kuikens verband zal hou den met het totaal aantal afgeleverde eieren. Een overeenkomstige mededeeling werd gedaan aangaande de eendeneieren. Naar gebleken is, heeft bovenbedoeld bericht bi sommigen de meening doen ontstaan, als zouden pluimveehouders, die meer eieren van hun dieren rapen dan go- noemde 20, het meerdere vrij aan iedereen mogen afleveren en ook wel tegen hoogere prijzen dan de erkende verzamelaars mo gen betalen. Men spreekt in dit verband van „vrije" eieren. De Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee vestigt er daarom nog eens met nadruk de aandacht op, dat een pluim veehouder de eieren, die op zijn bedrijf be schikbaar komen, uitsluitend mag afleve ren aan zijn vasten erkenden verzamelaar, die voor alle door hem ontvangen eieren de prgsvoorschriften in acht moet nemen. Indien een pluimveehouder anders handelt, komt hij In botsing met de betreffende wettelijke bepalingen. De verordening op dén prestatiepllcht. Om een verkeerde uitlegging van de nieuwe verordening op den prestatieplicht te voorkomen, wordt er van bevoegde zjjde op gewezen, dat door de oplegging van de verplichting een bepaalde prestatie op grond van deze verordening te verrichten de burgerlijk-rechtelijke en strafrechte lijke aansprakelijkheid jegens de bezet tingsautoriteiten voor den dader niet wordt aangeroerd, de burgerlijke en strafrechte lijke aanspraken worden als te voren langs gerechtelrjken weg geldend gemaakt. Naar ons uit een officieus commentaar blijkt, geldt hetzelfde voor degenen, die in strafrechtelijken zin uitlokking plegen. De bedoelde verordening heeft mede be trekking op die gevallen van uitlokking, die niet in strafrechtelijken zin vervolg baar zijn, zooals het kweeken van een men taliteit, het geven van gelegenheid, het toonen van vreugde over het plegen van de daad enz. Groepeering van Nat. Soc. Studenten. Naar men ons mededeelt, heeft zich hier te lande een groep studenten gevormd, welke zich heeft uitgesproken voor de vernieuwing en tegen de thans nog in ruimen kring aan den dag tredende be houdzucht. Zg keiirt de wijze, waarop de studenten van enkele Hoogescholen meenden aan hun afkeuring van overheidsmaatregelen uiting te geven, onvoorwaardelijk af en acht haar een belemmering van de noodzakelijke ont wikkeling van ons hooger onderwijs en een gevaar voor de belangen der studenten. Deze groep, welke zich op nationaal-socia- listischen grondslag stelt, roept haar mede studenten op tot aansluiting bij het door haar gevormde front om te komen tot samenwerking, welke een vreedzamen op bouw waarborgt. Plaatselijk zullen nadere stappen tot bereiking van deze doeleinden worden gedaan. RECLAME-ONTWERPERS EN ILLUSTRATORS. Benoeming contactcommissie. In verband met de in voorbereiding zijnde ordening van het reclamewezen be noemde het gilde van Nederlandsche re clame-ontwerpers en illustrators een con tactcommissie bestaande uit de heeren Jan Lutz, Dirk Hart en Wilm Paetz om bij deze ordening, voor zoover het de vak groep ontwerpers en illustrators betreft, zooveel mogelijk van dienst te kunnen zijn. Bovendien zal deze commissie contact zoeken met de organisaties, die op aan verwante terreinen werkzaam zijn ten einde tot de grootst mogelijke samenwer king te komen. Minder werkloozen In België. D© daling van het aantal gecontro leerde werkloozen in België blijft, naar het A.NJP. uit Brussel meldt, voortdurend aanhouden. In de week van 16 tot 21 December 1940 bedroeg zij 8728 eenheden of 4.18 van het aantal dat b|j het begin der week bestond. Wat het aantal werkloozen betreft in de groote steden, staat Antwerpen boven aan het 36.115, vervolgens Brussel met 27.280, dan Gent met 14.671 en tenslotte Luik met 12.174 werkloozen. Op de 199.881 werkloozen, die thans ingeschreven staan, wonen er 90.240 of 45.1 in deze vier groote steden. De vermindering van bet aantal gecon troleerde werkloozen in de provincie Ant werpen is in hoofdzaak toe te schrijven aan het feit, dat bijna 2000 dokwerkers konden worden aangenomen. De daling In deze werkgroep bedroeg dan ook 22.1 HOE IN SPANJE HET BROOD GERANTSOENEERD WORDT. Gisteren is te Madrid een nieuwe rege ling der brooddis tributic in werking ge treden. Tot dit doel is de bevolking van Spanje in drie klassen ingedeeld. De wel- gestelden, die de middelen hebben om naast het broodrantsoen andere levensmid delen te koopen, krijgen per persoon S0 gr. per dag, de middenstand krijgt 120 gram en de armere bevolking, die grootendeels van brood leeft. 175 gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3