STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Goes. STADSNIEUWS Middelburg. ZELFBESCHERMING TEGEN BRANDBOMMEN. De burgemeester van Vlissingen heeft een bevel uitgevaardigd, waarbij de ge bruikers van woningen en andere gebou wen in den vervolge er voor dienen te zor gen, dat zich in de gebouwen enkele emmers met droog zand en een schop, een tuinslang op de waterleiding of bakken met water bevinden, alles in verband met dc zelfbescherming tegen brandbommen. In de practijk hebben deze eenvoudige middelen in vele gevallen, waar men ze tijdig aanwendde, den brand kunnen stui ten. Degene, die aan bovengenoemde ver plichting niet voldoet, zal streng worden gestraft. HET VRIEST WEER. Toen vorige week de dooi intrad, vonden de meeste menschen het voorlooplg welle tjes en hoopten vurig dezen winter ver der van een bezoek van Koning Winter verschoond te blyven. Helaas is deze wensch niet in vervulling gegaan, want nadat wij op een flinke sneeuwbui waren vergast, is het kwik in de thermometers opnieuw onder het nulpunt gedaald. De niet sneeuw bedekte wegen zijn hierdoor bijzonder glad en hard geworden, zoodat glij- en valpartijen niet uitblijven. Van ernstige ongevallen hebben wij gelukkig echter nog niets vernomen. Van gemeen tewege is reeds op vele plaatsen zand ge strooid, terwijl de bewoners vóór hun hui zen voor hetzelfde zorgden. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Maandag ji. stonden bij de gemeentelijke arbeidsbeurs in totaal 295 werkzoekenden ingeschreven, waarvan 157 geheel werk loos, 98 werkloos door de vorst, 35 gedeel telijk werkloos, 4 niet-werkloos en 1 in werkverschaffing. Vrouwen9 geheel werkloos. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau, als gevonden zijn gedeponeerd: een groot aantal dames- en heerenrijwielen; een sleu tel; een kosteloos rywielbelastingmerk; gouden kettinkje; vleeschkaart; nieuw frame met trappers, stuur en twee wielen van een heerenrijwiel; rijwielbelasting- merk; rechter lederen motorhandschoen; rijwielbelastingmerk; zadeldek je van een rijwiel; Lipssleutel, gemerktU 31; en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent boodschaptasch bij de firma de Gruijter, Kleine Markt 5; zakmes bij mej. Lavooij, Irislaan 15; bruin gespikkelde rechter kin derhandschoen bij P. J. Geleijn, Groene- woud 21; taxhondje met tuigje bij J. M. Verboom, Noordstraat 70; papieren geld by firma van de Sande, Scheldestraat 22; mantelceintuur bij W. van Ochten, Breewa- terstraat 41; grijs wollen handschoen bij I. van de Velde, St. Jacobsstraat 20; paar 'bruine wollen wanten bij J. Timmerman, Walstraat 58 paar glacé kinderhandschoe nen bij P. Spuy, Zeilmarkt 16; blauwe bee- renhoed bij J. Goedbloed, Verk. Quakkelaar- straat 152; sleuteltje bij J. Vader, Molen straat 15; twee wollen kinderhandschoenen (een grijs en een bruin) bij M. Deelder, Bakkersdorplaan 3; kolenkaart by A. Wijk huizen, Lammenstraat 8; linker lederen handschoen met kap bij J. van Gchten, Breewaterstraat 41 bril bij F. Lagasse, Noordstraat la; sigarenaansteker bij J. de Nooijer, Anjelierenlaan 129; bruin lederen linker kinderhandschoen bij A_ Nachtegaal, Boschjeslaan 13: rood-bruine linker dames handschoen bij Despinois, Anjelierenlaan 4; bruine grijswollen kinderhandschoen bij A. Wijkhuizen. Lammenstraat 8; linker bruine glacé heerenhandschoen bij Visser. Verk. Quakkelaarstraat 85; losse huissleutel bij Kleine Markt 11; zwarte kinderportemon- naie by P. Provoost, Nieuwstraat 41; rij wielbelastingmerk bij M. Hollebrandse, Kasteelstraat 23; mantelband bij van Ge- mert, Plulmstraat 13; lichtbruine dames- portemonnale met inhoud bfj P. Bongers, Anjelierenlaan 36; tompouce, portemon- naie met inhoud, actetasch en paar glacé heerenhandschoenen bij kantoor P.Z.E.M., Lampsinsstraat; rijwielbelastingmerk by D. de Nooijer, v .d. Swalmestraat 18; gou den manchetknoop bij de Marechaussée, Hellebardierstraat 11. DE VORST. Gisteren was er weer heel den dag aan het opruimingswerk voortgegaan. Doch hedenmorgen was de grond weer te hard en werden de werkkrachten weer tijdelijk huiswaarts gezonden. Men hoopt heden middag te twecx uur iets te kunnen doen. HULPCOMITÉ! MIDDELBURG. Vanwege het hulpcomité Middelburg deelt men ons mede, dat het morgen, Vrijdag, de laatste dag is van uitgifte van goederen. Onmiddellijk daarna wordt een begin gemaakt met de berekening van de gedeeltelijke uitkeering. De oproep tot het in ontvangst nemen van de kwitanties volgt later. WIELRIJDER IN BOTSING MET EEN VRACHTAUTO EN GEDOOD. Gisterochtend is op den Antwerpschen straatweg te Hoogerheide de 18-jarige Gijzen, die per fiets naar zijn werk te Ber gen op Zoom ging, vermoedelijk tengevol ge van de gladheid van den weg geslipt en tegen een vrachtauto gereden. De jongen Was onmiddellijk dood. De auto reed na de botsing tegen een paal en sloeg om. De drie inzittenden ble ven ongedeerd, de wagen werd n'*f be schadigd. DE NIEUWE WONINGEN VAN „ONS STREVEN". Bijdrage van het Rijk twijfelachtig. De inspecteur van de Volksgezondheid deelde aan B. en W. mede, dat er momen teel voor de verleening van bijdragen uit 's rijkskas ten behoeve der exploitatie van woningen als „Ons Streven" voornemen heeft te bouwen, geen regeling bestaat, zoodat het ook niet mogelijk zal zijn deze thans aan te vragen en eventueel aan de vereeniging te verstrekken. In een schrijven aan den Raad deelde B. en W. gisteren mede, dat het niet hun be doeling was om reeds dadelijk bij den aan vang der exploitatie de huren zoodanig te doen bepalen, dat een bijdrage noodzakelijk zou zijn, doch dat zij vreesde, dat in de toekomst een huurverlaging niet zal kun nen uitblijven. Om deze reden werd ge tracht reeds thans een bepaalde toezeg ging van het Rijk te verkrijgen. Nu dit niet mogelijk is, willen B. en W. trachten voorshands een principieele toezegging van het Ryk te verkrijgen voor het geval dat ooit een btjdrage_ in het exploitatie-tekort onvermijdelijk zou blijken. TE WEINIG LICHT. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen P. J. de B., alhier, omdat zyn rijwiel niet voorzien was van een rood achterlicht, en tegen J. J. W., omdat zfln driewieler on verlicht was. TE VEEL LICHT. Tegen C. J. T. werd proces-verbaal op gemaakt, omdat een hem toebehoorend pakhuis onvoldoende verduisterd was. VERGADERING TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Vaststelling win terprogramma. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Goes der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plaptkunde, in de bovenzaal van „De Landbouw", onder voorzitterschap van den heer K. Goudswaard. Het winterprogramma, door het bestuur vastgesteld, werd den leden ter goedkeuring voorgelegd. Het vermeldt o.a. Februari |ir. B. Bosme, over Methode prof. Blauw" (betreffende prepareeren van bloembollen); Maart: K. Goudswaard „De aanleg van kleine tuinen"; April: „Actueele vragen"; MeiBespreking bloeiend plantenmateriaal. Dezen zomer wil men verschillende één jarige zaaibloemen uitzaaien en een kleine verzameling geneeskrachtige planten aan leggen. Hierna hield de wnd. voorzitter een in leiding over„Het snoeien van heesters en boomen". Spr. deelde de heesters, naar hun bloeiwijze, in vier groepen 1. Bloeiend op spoortjes, 2. Bloeiend op overjarig hout, 3. Bloeiend uit eindknoppen van het over jarige hout, 4. Bloeiend op de uiteinden van hetzelfde jaar gevormde scheuten. Hoe te snoeien, vertoonde spr. aan de hand van medegebracht planten- en foto materiaal. Na deze Inleiding volgde een aangename gedachtenwisseling. De heer C. J. van Zweeden had een „Cristata-vorm" van een Phyllo-cactus medegebracht, waarvan hij een duidelijke uiteenzetting gaf betreffende het ontstaan van dezen vorm en de cul tuur. GESLAAGD. Voor het voorloopig machinistendiploma is te Den Haag geslaagd de heer J. Bor stelaar alhier. JEUGDIGE AVONTURIER TROK DE WIJDE WERELD IN. Een 18-jarige jongen werd het in zijn woonplaats Hillegersberg te eentonig en hy besloot dan ook de wijde wereld in te trekken en elders werk te zoeken. Op 6 Januari volvoerde hy dit plan en trok het Westland in. Van werk zoeken kwam echter niet veel terecht, want in Naald wijk raakte hy al spoedig in een café ver zeild. Hij offerde hier, zij het op beschei den schaal, n.l. voor 73 cent, aan Bacchus, maar daar hy geen cent op zak had, zocht hy naar een gelegenheid om aan geld te komen. En deze deed zich al spoedig voor. De caféhoudster verwyderde zich en dit wa3 voor het jongmensch voldoende om drie kwartjes uit de toonbanklade te nemen en hier even later mee te betalen. Hij zette zyn reis voort en kwam in Loosduinen. Het weer was slecht en daar om zocht hy weer zyn toevlucht in een café. Hy vertoefde hier ongeveer den ge- heelen dag en verteerde nogal het een en ander. Ook hier kwam de avonturier op gemakkelijke, zij het weer niet eerlyke wijze, aan geld. Een andere bezoeker n.l. die veel gedronken had en nu een dutje deed, werd het slachtoffer. De jongen zocht 's mans gezelschap en zag kans diens portemonnaie, inhoudende ongeveer 25, te rollen. De inhoud verdween in zyn zak en de portemonnaie deponeerde hy in het closet. De consumptie werd betaald en nu ging het naar Den Haag. In een hotel werd hier overnacht, cafétaria's wer den bezocht, bioscoopjes gemaakt en voorts kocht hy een polshorloge. Het geld was zoo goed als op en nu sloeg hij de lichting van Sassenheim in. Ook hier werd een vertering gemaakt van 2. De waard vertrouwde, gezien het schamele voorko men van zijn klant, het zaakje niet erg en drong op betaling aan. Nu lanceerde deze het smoesje van: „Ik heb m'n porte monnaie vergeten". Hier werd evenwel geen genoegen mee genomen, de politie kwam er aan te pas. Deze hield den jon gen, mede omdat hy minderjarig was, aan. Inmiddels had de benadeelde uit Loos duinen aangifte gedaan by de Haagsche politie, die reeds het signalement van den jongen had verspreid. De ouders hadden do opsporing van hun veelbelovenden zoon verzocht en de politie in Sassenheim maakte uit een en ander de gevolgtrek king, dat de aangehoudene wel de ge zochte moest zyn. Hy werd op transport gesteld naar Den Haag en de Haagsche politie zorgde op haar beurt voor over brenging naar Hillegersberg. Een wel zeer roemloos einde van een met goede voor nemens begonnen tocht. RAAD VAN GOES. Tot den bouw van 34 arbeiders woningen besloten. De Raad van Goes kwam Woensdag middag in openbare vergadering byeen onder voorzitterschap van burgemeester Ten Kate. De VOORZ. opende de vergadering met den leden zyn beste wenscben aan te bie den voor 1941, waarop de heer ECKHARDT met gelyke wensehen antwoordde. Het voorstel tot wijziging der leges- verordening, inhoudende, dat voor de nieuwe identiteitsbewijzen l.:betaald moet worden, wordt aldus goedgekeurd. De heer CRUCQ merkt op, dat daar toch wel niets aan te doen zal zyn, hetgeen de voorzitter bevestigt. Het voorstel inzake den verkoop van grond aan de Zonnebloemstraat wordt z.h.st. goedgekeurd. Vervolgens is aan de orde het voorstel tot ruil van grond met het B. A.. aange vuld met het voorstel van de Commissie Grondbedrijf om de zy kanten weg, gelyk het B. A. wonschte, met den grond niet over te dragen. De heer CRUCQ vestigt er de aandacht op, dat het wenschelyk is, by het bouw- ryp maken van grond, aan .te geven waar putten, slooten en dergelijke geweest zijn. Dit is gemakkeiyk voor koopers en bou wers en kan veel narigheid in de toekomst voorkomen .Er zyn wel processen over ge weest. Aan de orde is dan het voorstel om mede te werken aan den bouw van 34 arbeiderswoningen door de Woningbouw- vereeniging ..Ons Streven". De heer REEDIJK juicht het voorstel toe. Omdat de noodzaak er was. Voor grootere huizen moet op het particulier initiatief gewacht worden. Verder deden de woningen spr. meer aan kleine heeren- huizten denken. Hy mist er echter een douche-cel in. Ook vraagt hy, of er voor groote gezinnen wel voldoende slaapruimte is. Voorts miste hy de verplichting tot molestverzekering. De VOORZ. zegt; dat er drie slaapka mers zyn, volgens voorschrift. Verder moest gestreefd worden naar woningen van een billijken huurprys. De heer CRUCQ vindt het vreemd, dat de heer Reedyk eerst gewaagde over kleine heerenhuizen, en dan er nog zooveel in mist. Verder spijt het spr., dat de huur nog niet lager kon zyn, maar dat was niet megelyk. Verder zijn deze woningen ongeveer gelyk aan die welke spr. inder- tyd bouwde en die aan de eischen blijken te voldoen, want dezelfde bewoners wonen er nog steeds in. In de verordening betreffende de aan stelling van politiebeambten, in welke be paald wordt, dat zy bij aanstelling 23 jaar moeten zyn, wordt een wijziging gebracht, in dien geest, dat de leeftijd nu 21 jaar kan zyn, mits de betreffende politieman uit het gedemobiliseerde leger komt Voorts wordt het crediet van de reke ning courant gebracht vain 157.000 op 210.000, daar, voo-ri ook in verband met de leveringen aan de weermacht het kas geld vaak ontoereikend is. Het is met de tandenzorg droevig gesteld. Dezer dagen hield de Nederlandsche vereeniging voor sociale tandheelkunde te Utrecht' haar zevende jaarvergadering. Het wetenschappelijk gedeelte der ver gadering was gewyd aan een mededeeling door den secretaris van de resultaten van een in 1939 by de gemeenten met meer dan 10.000 inwoners gehouden enquête naar den toestand der gebitsvoorziening in hun gebied. Omtrent niet minder dan 138 van de 146 in aanmerking komende gemeenten waren inlichtingen verkregen. Daaruit blykt, dat de tcestand zeer droevig is. In die gemeenten zyn werkzaam 1170 tandartsen, d.i. één op 4700 inwoners, terwyl een tandarts zeker niet meer dan 1200 per sonen kan helpen en er één huisarts is op 2400 personen. Het blykt verder, dat het aantal beschikbare tandartsen afhangt van de welvaart der gemeente hoe groo- ter welvaart, hoe meer tandartsen. Wat de verschillende soorten van tan denzorg betreft het blykt dat er in ons land slechts 5 gemeenten boven 10.000 in woners zijn, waar systematisch gebitszorg voor kleuters bestaat en dat ook daar nog slechts ee zeer klein deel, J,& pet., der kleuters wordt behandeld. Voorts zijn cr slechts 15 gemeenten, waar schooltand- verzorging is en wel in een afdalende per centage naar hun grootte. Slechts in 9 van deze 15 werkt zy op een groot deel dier scholenin de overige bestaat een vereeniging of stichting, die op een deel der scholen in enkele klassen begonnen is en het werk geleideiyk uitbreidt. Ten aanzien van het werk der zieken fondsen voor He gebitsverzorging blijkt dat in 90 van de 138 gemeenten, met 87 pet. van het aantal inwoners een of meer ziekenfondsen zyn gevestigd, en wel in alle gemeenten met meer' dan 50.000, in 92 pet. der gemeenten met 20.000 tot 50.000 en in 50 pet in die met 10.000 tot 20.000 inwoners. Doch slechts in 62 dier gemeenten zyn er ziekenfondsen (nog niet eens alle), die de gel-genheid openstellen voor geregelde preventieve behandeling, dus meer dan tandentrekken en verschaf fing van een kunstgebit tegen betaling, n.l. halfjaarlyksch onderzoek en behande ling. Maar slechts 4 10 pet der leden van ie desbetreffende fondsen maken van deze gelegenheid gebruik, zoodat in het geheele land zeker niet meer dan 150.000 fondsleden van de 3V<> millioen inwoners der gemeenten, waar de gelegenheid be staat, daarvan profiteeren, natuurlyk be halve zy, die naar een particulieren tand arts gaan. Daar de gebitszorg voor de leden van de ziekenfondsen nog zoo slecht is, spreekt het vanzelf, dat het daarmee voor de onvermogenden niet beter gesteld is slechts enkele gemeentm vermeldden, dat er voor deze categorie gelegenheid tot preventieve behandeling door een ge meente-tandarts is en overigens wordt hier en daar -.vel financieele hulp verleend voor de aanschaffing van een kunstgebit, als dat byv. voor het verkrygen van een betrekking of voorkoming van ziekte noodig is. Een uitvoerige discussie ontspon zich naar aanleiding van deze mededeeling over hetgeen tc. doen is om in den slechten toestand te voorzien. Men was het wel RAPPORTEN PROVINCIALE STATEN DE ZJ3.GAM. De bedrijfsvorm. Blijkens het algemeen verslag van de af- bezorgd. dat de aangeduide samenwerking schillende Statenleden bezwaren ontwikkeld tegen de mededeeling van Ged. Staten om trent de N.V. Zeeuwsche Gasmaatschappy. De bezwaren gelden in de eerste plaats den privaatrechteiyken bedrijfsvorm. Gevreesd wordt, dat deze bedrijfsvorm de Provin ciale Staten te weinig invloed zal toeken nen op den gang van zaken. Ook zyn leden bezorgd, dat de aangduide samenwerking met de gemeenten moeilykheden zullen baren. Ged. Staten antwoorden hierop o.m., dat het inderdaad de bedoeling is de Zegam te houden uit de sfeer van de Prov. Staten, omdat het niet in het belang van het be drijf moet worden geacht als 42 Staten leden gelegenheid hebben hun invloed uit te oefenen. De voorkeur van Ged. Staten voor den privaatrechtelyken bedryfsvorm is vooral ontstaan in verband met het voorbeeld van de P.Z.E.M. De Invloed van de Prov. Staten op de Zegam zal onge veer gelyk zijn als by de P.Z.E.M. Boven dien zullen twee leden van de Prov. Staten zitting hebben in den raad van bestuur. Kapitaal afschrijving. Een lid der Staten noemt de afschryving van 40 der aandeelen een foppery, want het bedrijf zal als bedi*yf zonder of met die afschryving hetzelfde kunnen doen. Een ander lid acht de voorgestelde kapitaals reorganisatie niet te kloppen met de proe ve eener reorganisatiebalans. Verder wordt o.m. opgemerkt, dat het niet aangaat, dat de Provinciale Staten voor de afschryving van het kapitaal zor gen, terwyi anderen het bedryf gaan lei den. De provincie lijdt by de Zegam een schade van 600.000, en daarom wordt het biliyk geacht, dat, als er winst komt, deze in de provinciale kas vloeit, en niet in die der vennootschap. Van de zyde van Ged. Staten wordt ge antwoord. dat de afschrijving op de aan deelen absoluut noodzakelijk is, wanneer men 'wil komen tot een gezonde bedryfs- voering. Andere opmerkingen. Gevraagd wordt o.m. hoe het staat met de aansluiting van de gasbedrijven te Goes en te Middelburg. Een ander lid merkt op, dat het niet gewenscht is andere gasbe drijven aan te nemen. Van de zijde van Ged. Staten wordt ge antwoord, dat het oogenblik om bestaande bedryven over te nemen, thans niet gunstig is. Het bedrag der good will zou te hoog zyn. Legaat dr. J. de Hullu. By het onderzoek in de afdeelingen naar het voorstel van Ged. Staten tot aanvaar ding van een legaat van wijlen dr. J. de Hullu, ten behoeve van de prov. biblio theek. werd door een lid opgemerkt, dat dit voorstel wellicht een goede aanleiding kon zijn voor de Statenleden om geza menlijk een daad te stellen, waardoor steun aan de prov. bibliotheek wordt verleend, en wel door de presentiegelden van één vergadering ter beschikking van de biblio theek te stellen. Enkele leden verklaarden, dat hun die idea onjuist voorkomt, omdat er onge twijfeld Statenleden zyn, voor wie de be schikbaarstelling van deze presentiegelden moeilyk zal zyn, en tevens omdat een overheidscollege geen liefdadigheidscollege is, terwyi zy ook overigens niets gevoelen voor dit eenigszins demonstratief optreden. De hoop werd echter uitgesproken, dat dit voorstel voor velen een aanwyzing zal zyn om de prov. bibliotheek te steunen. Alle voetbalwedstrijden afgelast. Naar wy vernemen zyn alle competitie- wedstryden van den Nederlandschen Voet balbond, welke voor Zondag a.s. waren vastgesteld, in verband met de vorst af gelast. ONGEVALLEN DOOR DE SNEEUW. De natuur had gisternacht in Den Haag weer voor een verrassing gezorgd Het was nu eens geen yzel, maar een sneeuwtapyt dat de straten bedekte. Velen besloten dan ook, toen zy in den vroegen ochtend htm neus buiten de deur hadden gestoken, te gaan loopen of gebruik te maken van de tram. Andere lieten zich echter niet afschrikken en stapten toch op de fiets. Dat men evenwel met sneeuw ook raar terecht kan komen, bewezen eenige ongevallen, welke tegen half negen gebeurden. Op den Loosduinscheweg hoek Kamper foeliestraat werd de 20-jarige wielryder aangereden door een autobus van de W.S.M., welke niet gauw genoeg tot stil stand kon komen door de gladheid. De jongen kreeg een verwonding aan het hoofd en een hersenschudding. De 23-jarige mej. J. T. uit Ryswyk, slip te met haar rywiel op de Troelstrakade, tengevolge waarvan zy ook een hersen schudding bekwam. In beide gevallen heeft de geneeskundige dienst de onfortuinlyke wielryders naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. LAWINE SLEURT VIJF SOLDATEN MEE. Uit Ventimiglia (Italië) wordt gemeld Vyf Italiaansche soldaten zyn meegesleurd door een geweldige lawine. Naar hun ïyken wordt gezocht. eens, dat daarvoor twee maatregelen noo dig zijn voorlichting over de noodzake- lykhcid van geregelde verzorging van het gebit en a'gemeene invoering van school- tandheelkunde, omdat op school zoowel kinderen als ouders in massa worden voorgel'" cht en do kinderen aan de zorg voor het gebit worden gewend en omdat een dergelyko voorziening financieel be reikbaar is en vandaar uit ook een ver dere voorziening na den schooltijd op so cialen grondslag door de ziekenfondsen en andere instellingen mogeiyk is. TSJECHISCHE VOLK KENT ZIJN PLAATS. Samenwerking met het Duitsche Rijk van groote beteekenis. Verklaringen van dr. Hacha. De president der republiek, dr. 'Hacha, heeft, naar de Berliner Börsenzeitung uit Praag meldt, aan een medewerker van het blad een onderhoud over de tegenwoor dige positie van het Tsjechische volk en de houding van het Tsjechische volk ten aan zien van de nieuwe orde in Europa ver leend. Op de vraag van den correspondent, of er teekenen aanwezig zyn, dat het Tsje chische volk den toestand van heden be- grypt en zich bewust wordt van zjjn vroe gere afhankelijkheid van de Westelijke denkbeelden, antwoordde dr. Hacha Daar het Tsjechische volk midden in Europa leeft, heeft het invloeden van de overige Europeesche volkeren ondergaan, waarbij evenwel de invloed van het naburige groo te Duitsche volk het sterkste gegolden heeft. Het Tsjechische volk begrijpt den toestand van heden volkomen en is beslo ten, mede te werken aan den wederop bouw van het Europeesche vasteland. Op de tweede vraag, hoe het Tsjechische volk staat tegenover de agitatie van de emi grantenkringen in Londen, die beweren het ware democratische Tsjechendom te vertegenwoordigen, antwoordde de presi dent Het Tsjechische volk heeft zijn ver tegenwoordigers in zyn eigen midden. Ik geloof te kunnen zeggen, dat het grootste deel van dit volk in zyn leiders alhier ver trouwen stelt en ervan overtuigd is, dat zy het volk langs veilige wegen naar een gelukkige toekomst leiden. De agitatie buiten ons land kan de Tsjechen, die zich laten leiden door koel overleg, in hun hou ding niet doen wankelen. Inzake de inrichting van een groote Europeesche economische eenheid zeide de president, dat de gedachte aan een eens gezind Europeeseh economisch gebied voor het Tsjechische volk, zyn intellec- tueelen en arbeiders zeer bevorderlijk, zal zyn. Betreffende de positie van het Tsje chische bedrijfsleven en de kwestie-wat de opneming daarvan in de Duitsche toluniè voor resultaten afwerpt, merkte dr. Hacha op, dat de tojunie met de rest van het Duitsche ryk pas nauweiyks drie maanden geleden is ingesteld, zoodat het nog niet mogelyk is. alle gevolgen voor het Tsje chische bedrijfsleven te overzien. Niette min geloofde dr. Hacha, dat het met be hulp van de rijksorganen zal gelukken, eventueele moeilykheden te boven te ko men. Zeer gunstig zag de president de toekomst wat betreft de sociale verhou dingen en de kwestie der werkloosheid. Werkloosheid bestaat er practisch niet meer, althans niet in de kringen der vak arbeiders. Eerder valt er in eenige be drijfstakken een merkbaar tekort aan ar beidskrachten waar te nemen, zoodat by de'werkzaamheden in openbaar beheer het tempo langzamer is geworden dan men het gaarne ziet. By alle regeeringsmaatrege- len, welke de breedste kringen der be volking betreffen, wordt naar het voor beeld van het Duitsche ryk in den uitge- breidsten zin des woords met de sociale gezichtspunten rekening gehouden. WaL cultureel© uitwisseling tusschen Duitschland en Tsjechië betreft, verklaar de de president tenslotte, dat de Tsjechen er steeds naar gestreefd hebben, hun cul tureel e schatten te vermeerderen. Het spreekt vanzelf, dat er sinds langen tyd cultureele betrekkingen tusschen Tsjechen en Duitschers bestaan. Wanneer de Tsjechen daarby meer ontvangen hebben dan de Duitschers, dan was dat een ge volg van het verschil in zielenaantal der beide volkeren. De tegenwoordige staats rechterlijke verhouding der landen Bohe- men en Moravië ten aanzien van het Duit sche ryk zal echter stellig ertoe bydragen, zoo besloot dr. Hacha, om de wederzijd- sche cultureele betrekkingen verder te ver diepen. Wat er alzoo in één uur geschiedt. Een Amerikaansche statisticus heeft uitgerekend, wat er alzoo in één uur in de wereld geschiedt. Zoo vernemen wy uit zijn mond, dat in één uur 5440 kinderen ter wereld komen en 4630 menschen het tydeiyke met het eeuwige verwisselen. In den zelfden tijd worden 1200 paartjes in den echt veree- nigd, terwyl 84 echtelieden scheiden. Ieder uur geschieden tien moorden over de geheele wereld. De menschheid drinkt per uur de res pectabele hoeveelheid van l'/2 millioen liter wyn en /2 millioen liter bier, terwijl in denzelfden tyd 50 millioen kopjes thee of koffie gedronken worden. Teneinde de menschheid te verwarmen, worden per uur 122.000 ton steenkolen gedolven. 7000 automobielen worden er in één uur gefabriceerd. En nu wy toch over automobielen spreken, wiUen wy aan de hand van de gegevens van den Amerikaan- schen statisticus zeggen, dat per uur 17 menschen by een auto-ongeluk gedood wor«' den. Het briefverkeer bedraagt niet minder dan 1141.6 millioen brieven per uur. In één uur worden 1.6 millioen drukwer ken vervaardigd, terwijl 4 boeken de druk pers verlaten. Per uur legt do aarde 1776 kilometers af. Vier onweders barsten los en een aard beving natuurlyk niet altijd even ern stig teistert den aardbodem. DE TROUWE HERDERSHOND. Van roerende trouw getuigt het gedrag van een Duitschen herder, die den 34- jarigen Fritz Schuster te Frfurt toebe hoorde. Deze werd sedert 3 Januari er- mist en is thans doodgevroren geworden. Twee jongens, die naar de voerplaatsen voor bet wild wilden gaan kijken, zagen aan den rand .van het bosch een hond zit ten, die by hun nadering blafte. Daardoor werd hun aandacht gevestigd op het lijk van Schuster. Men veronderstelt, dat deze zich heeft neergezet om wat uit te rusten en daarby ingeslapen en doodgevroren is. Het brave dier had zeven dagen en zeven nachten zonder voedsel de wacht gehouden by zijn gestorven baas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2