UIT DE PROVINCIE Verduisteren: Burgerlijke Stand Kerknieuws van hedenavond 17.56 uur tot morgenochtend 9.42 uur De maan gaat morgen te 10.26 n. onder en komt te 20.52 op. Walcheren Jaarvergadering Coöp. Kolenvereeniging. CAPINGE. Maandagavond hield de coöp. Kolenvereeniging Gapinge haar jaarverga dering. De voorzitter verwelkomde de 26 opge komen leden. Uit het verslag van den se cretaris bleek, dat de vereeniging nog steeds in ledental vooruitgaat, al is ook daarin eenige remming te bespeuren het- gen begrijpelijk is, gezien de maatregelen die van overheidswege moesten worden ge nomen. Op het oogenblik telt de vereeni ging 130 leden. Het verslag van den penningmeester geeft aan dat de ontvangsten in 1940 bedroegen 1497„07 en de uitgaven f 1434,93, zoodat een batig slot ge boekt kon worden van 62,14. Aange kocht werden een goede 1000 hictoliter brandstoffen, waarbij opgemerkt moet worden dat het verslagjaar loopt van 1 October tot 30 September, zoodat de leve ringen gedurende de verloopen wintermaan den in genoemd aantal niet verwerkt zijn. De voorzitter zegde alle functionarissen die aan deze werkzaamheden hebben deel genomen hartelijk dank. De heeren Jac. Suurmond en P. Dekker werden met groote meerderheid herkozen resp. als voorzitter en bestuurslid. Tenslotte volgde een geanimeerde be spreking der verschillende andere werk wijzen der vereeniging en werden vragen beantwoord. Collectes. VEERE. In totaal is ten bate van de /Ted, Herv. zending een bedrag 1*311 ruim f 44 uit de zendingszalcjes ontvangen, terwijl de zendingsbussen van September tot Kerstmis 41 bevatten. De collecte voor bijzondere nooden bracht bijna 16 op gedurende het laatste kwartaaL Ten slotte heeft de lijst van Kerstfeest-Zon dagschool een bedrag van bijna 46 op gebracht-. „Ziekenzorg". OOSTKAPELLE. Volgens het jaarver slag van het fonds „Ziekenzorg", over het jaar 1940, bedroegen de inkomsten 411L76&, de uitgaven 366.37, aldus een goed Slot van 45.391^. Aan22' personen werden vér sterkende middelen verstrekt, terwijl aan 32 perso nen 66 verplegingsartikelen in bruikleen werden gegeven. Zuid-Beveland Vergadering Kolenvereeniging. NIEUWDORP. De coöp. kolenvereeniging „Onderling Belang" alhier, hield haar jaar vergadering in het café van den heer J. de Laat. Nadat de voorzitter de heer Chr. Minderhoud, de vergadering had geopend, werd door den secretaris verslag uitge bracht over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de kas er goed voorstond, zoo dat de prijzen van de kolen zee>r billijk ge steld konden worden, hetwelk bij de leden wel in den smaak viel. Bij de rondvraag stelden de leden vragen voornamelijk over het vervoer en de toewijzing. De vragen werden door den voorzitter beantwoord. Benoeming dijkgraaf. YERSEKE» Tot dijkgraaf van den Nienw-Olzendepolder is benoemd de heer A, de Putter, alhier. Diefstallen. YERSEKE. Maandagmorgen kwam de ex-slager J. de K. tot de ontdekking dat uit zijn rookinrichting een flink stuk rook- vleesch was weggenomen. Daar nog meer vleeschwaren in den schoorsteen hingen, mag het wei een wonder heeten dat de dieven niet alles hebben meegenomen, maar een stuk van pim. 12 pond zal hun voorloopig genoeg voor de boterham heb ben geschenen. Andermans bezit schijnt de laatste we ken bijzonder aantrekkelijk te zjjn. Schreven we vorige week reeds over kolendiefstal, dezer dagen verwisselden enkele mudjes kolen wederom op oneerlij ke manier van eigenaar. IJswedstraden Baarlandsehe IJsclub. BAARLAND. Zaterdag heeft de ver eeniging „De Baarlandsehe IJsclub" alhier °P sinds kort geopende baan een ijs- wedstrijd georganiseerd. De voorbereidse len, door het actieve bestuur getroffen, eijn niet tevergeefs^ geweest. Zoowel van de - jde der deelnemers als van de bezoe kers en toeschouwers jestond groote be langstelling. De uitslag der wedstrijden was als volgt: Hardrijden jongens van 1^—19 jaar: le, J. de Vriend, 2e. L van Maldegem, 3e. J. Overbccke. Hardrijden volwassenen le. B. A. Zee vaart, 2e. C. van Dairnne Gzn„ 3e. J. A, Hoogvliet Schoonrijden damesle. mej. L. Braam, Murre?3' F°Jius~Ever6dÜk' 3e. mej. T. Schoonr\jden heerenle. M. van Doorn Mzn., 2e. A. J. A. Hoogvliet, 3e. S. Rie- Schoonryden parenle. mej. M. van Doorn en IL van Doorn Mul, 2e. mej. M. Butegn en L W. Traas, 3e. mej. Felius— Eversdijk en a. J. a. Hoogvliet Ringsteken damesle. mej. J. Zeevaart Ad., 2e. mej. FeliusEversdijk, Se. mej. S. Verburg. Ringsteken heeren: le, J. Zeevaart Izn., 2e. L. Murre, 3e. J. Zeevaart Kzn. Hindernisrijden heeren: le. J. Zeevaart Izn. (48 sec.), 2e. M. Rieraens (53 sec.), Se. C. Riemens (53 sec.). Ook voor de schoolkinderen werden wedstrijden gehouden. De Baarlandsehe Usclub kan terugzien op een geslaagden dag. IJ SWE D STRIJDEN. HEINKENSZAND. Zaterdag werden de tjswedstrijden, uitgeschreven door de ijs- club H.IJ.V. voortgezet De belangstelling hiervoor was uitermate groot. De jury stond dan ook voor een moeilijke taak, hetgeen tot uiting kwam, in het zeer ge ringe verschil van het totaal aantal pun ten van de verschillende deelnemers. De jury bestond uit de heeren Johs. Nijsse Driewegen, Jos Eggemond Ovezande en M. Kusee Heinkenszand. In de categorieën schoonrijden voor meisjes en jongens van 12—16 jaar, bleken ook al goede rijders te zijn, welke voor de toekomst iets goeds beloven. Het hin dernisrijden voor heeren was een vroolijk nummer. De ijsclub kan op een succes vollen dag terugzien en de voorzitter, de heer P. J. W. v, d. Dries was dan ook de tolk van de club, toen hij in zijn toespraak allen, die meegeholpen hebben, om dezen dag te doen slagen van harte dank bracht voor de medewerking. Zeer in het bijzonder bakkers en winkeliers, die er voor zorgden dat elk schoolkind met een prijs kon worden verblijd. De uitslag van de wedstrijden was: Eierijden mesisjes 812 jaar: le pr. Paulien Kusee; 2e pr. Jaantje Almekin- ders; 3e pr. Trees Tramper. Eierrijden meisjes 1216 jaar: le pr. Kaatje van Iwaarden; 2e pr. Riena van Iwaarden; 3e pr. Prina Cappon. Hardrijden jongens 812 jaar: le pr. Jan Blommaert; 2e pr. Job Rijk; 3e pr. Kees Verbart; 4 pr. Kees Koens. Hardrijden jongens 1216 jaar: le pr. Leen Wisse; 2e pr. Piet Vermeulen; 3e pr. Eduard Bordui; 4e pr. Martien Simonse. Schoonrijden meisjes 1216 jaar: le pr. Kaatje van Iwaarden; 2e pr. Dien van Balen; 3e pr. Koos van Iwaarden; 4e pr. Riena v. Iwaarden; 5e pr. Jannie Fraas. Schoonrijden jongens 12-—16 jaar: le pr. Jan Blommaert; 2e pr. Piet Vermeulen; 3e pr. Jan de Wilde; 4e pr. J. Bordui; 5e pr. Cor van Balen. Schoonrijden dames: le pr. P. Meul- blok; 2e pr. Fr. v. Eenennaam; 3e pr. A. Koopman; 4e pr. Anth- Ponsen; 5e pr. M. Mallekoote; 6e pr. J. Hirdes. Schoonrijden heeren: le pr. Jac, Nysse; 2e pr. C. C. Klap; 3e pr. Joh. de Roo Fzn.; 4e pr. Cor van Iwaarden; 5e Joh. C. de Roo; 6e pr. P. J. W. v. d. Dries, Schoonrijden paren: le pr. C. C. Klap Fr. van Eenenaam; 2e pr. P. de Reiger M. Mallekoote; 3e pr. Ph. N. Boude wijn J. Hirdes; 4e pr. Jac. NijsseP. Meul- blok; 5e pr. R, KoopmanAnth. Ponse; 6e pr. P. J. W. van den DriesA. Koop man. Hindernisrijden heeren: le pr. Joh. C. de Roo; 2e pr. Ko van den Does; Se pr. Jaap van der Does Jzn.; 4e pr. W. L. Braam- se; 5e pr. Jan Pieterse; 6e pr. Cor van Iwaardén.. Tijdelijk onderwijzer. WEMELDINGE. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare lagere school alhier is benoemd, de heer J. M, Traas, volontair te Wilhelm inadorp, Zeeuwsch-Vlaanderen RUMOERIGE VERGADERING VAN DÉ VARKENSVERZEKERING. Bestuur afgetreden. GROÈDE. Maandagavond had een al- gemeene vergadéring plaats van do leden van de varkensverzekering „Helpt U Zei ven" alhier. Nadat de voorzitter, de heer A. A- de Ie Lijs de vergadering geopend had. memo reerde hij de geleden verliezen, waarbij spe ciaal de oud-voorzitter en eerelid de heer A. Mol werd herdacht. Uit de rekening over 1940 blijkt, dat was ingekomen 931,02 en was uitgegeven 3126,67, alzoo een nadeeüg saldo van 2195.65. De heer Nelisse bracht de kwestie der afgekeurde varkens ter sprake, betoogend, dat het bestuur buiten zijn boekje is ge gaan. Volgens het reglement, mogen geen varkens door de vereeniging worden over genomen, die niet zgn gestorven en dit is dit jaar gebeurd. Hij zeide geen vertrouwen meer in het bestuur te kunnen hebben en dat door het bestuur is geknoeid. In zijn antwoord zeide de voorzitter, dat in de algemeene vergadering van 1933 is beslo ten, dat varkens die door den veearts on geneeslijk worden verklaard, door de ver eeniging mogen worden overgenomen. De heer Nelisse handhaafde echter zijn stand punt en de daarop volgende stemming wees uit, dat 62 leden voor handhaving van het bestuur en 37 tegen handhaving hadden gestemd. Vervolgens was aan de orde verkiezing bestuursleden, wegens periodieke aftreding der heeren Iz. Herman Sr. en J. Caste- leijn. De heer Iz. Herman deelt mede, dat in verband met het gezegde van den heer Nelisse, hij zich niet meer herkiesbaar stelt; een bestuurslid, dat zooals door den heer Nelisse niet betrouwbaar is en heeft geknoeid, kan zich niet handhaven. De heer J. Casteleijn werd bij acclamatie herkozen, die direct verklaarde zijn benoe- wing weer als zoodanig aan te nemen. In de plaats van den heer Herman werd gekozen de heer P. Casteleijn. Vervolgens werd besloten het inleggeld voor nieuwe leden te houden op f 3,50. Machtiging werd gegeven tot vaststelling van de maandeiyksche uitkeeringen. Besloten werd de contributie vast te stellen als volgtde eerste 3 maanden zal 0,20 per maand worden betaald, terwijl de overige 9 maanden 0,40 per maand zal worden betaald. Eveneens werd beslo ten de inenting weer zooals vorige jaren te doen plaats hebben. Bij de rondvraag betreffende de belangen der vereeniging bracht de heer Nelisse wederom de reeds afgehandelde kwestie ter sprake. Spr. vroeg hoe het bestuur er nuover denkt. Het reglement is niet nageleefd. De voorzitter zegt, dat dit punt is afgehandeld, De beer Nelisse dit punt ia niet afgehandeld, ik stel geen vertrouwen in het bestuur. Dit heeft tot gevolg, dat de voorzitter, de heer De le Lijs, de bestuurs leden J. du Bois, J. Risseeuw-Frelier en P. Beun bedanken als bestuurslid, waar op direct de vergadering werd gesloten. Verder kan nog worden gemeld, dat door het grootste gedeelte der leden een poging is aangewend het bestuur intact de brengen zooals het oorspronkelijk was, doch dit is zonder resultaat gebleven. IJSWED STRIJD EN. OOSTBURG. De door de Oostburgsche ijsclub uitgeschreven wedstrijden dreigden in het water te vallen, doch ondanks de ingetreden dooi, bleken de banen op het Groote Gat Maandagmiddag in goede con ditie te zijn. Mede doordat alle scholen dien middag waren gesloten, was er een ge weldige drukte op het ijs, waarop de banen door vroolijk wapperende vlaggen waren afgezet. De wedstrijden hadden niet dat vlotte verloop als wel gewenscht ware, waardoor eenige nummers wat eentonig werden. Daar slechts een nummer tegelijk werd uitgevoerd, concentreerde alle belang stelling zich daarop, met het gevolg dat het ijs zoo'n vracht moeilijk kon dragen en er water te voorschijn kwam. Ook lette men een volgende keer op een betere afzetting der banen, het publiek was dit maal vaak hinderlijkvoor de deelnemers. Over het geheel was de strijd spannend en bovenal sportief. Er bleken prima krachten te schuilen onder de deelnemers (sters). Speciaal op de 160 m. en 2000 m. hardrijden heeren. Het schoonrijden vorm de een lust voor het oog, zoowel voor paren als door dames en heeren apart. Hier had de jury wel een heel moeilijke taak, temeer waar rekening moest worden gehouden met het steeds zachter wor dend ijs. Het slot van het programma werd helaas afgewerkt in de duisternis, waardoor de belangstelling reeds heel wat minder was geworden. De winnaars werden echter ruimschoots schadeloos gesteld voor hun geduld, door de fraaie prijzen. De uitslagen waren als volgt: 160 m. hardrijden heeren: 1 A. Riemens; 2 Mabesoone; 3. J. Risseeuw. 500 m. hardrijden heeten: 1 F. P. Chris- tiaansen; 2 A. Riemens; 3 A. A. Ris seeuw. 2000 m. hardrijden heeren: 1 H. de Mil- liano; 2 L Mussche; 3 A. Risseeuw. 160 m. hardrijden dames: 1 Cath. Chris- tiaansen; 2 Ada v. Male; 3 Riek v. d. Velde. Schoonrijden paren: 1 C. ScLijve en M. de Piere, 123 p.; 2 de heer en mevrouw Boone, C. de Koning en mej. de Milllano, H. Wijffels en ML de Badts, allen 117 p.; 8. L. Basting en F. Lagace, 113 p. Schoonrijden dames: 1 F. Lagace, Cad zand. 132 p.; 2 M. de Piere. IJzenrijke, 129 p.; 3 Riek v. cL Velde, Breskens, 125 p. Schoonrijden heeren: 1 J. Oosterling, Breskens en J. Jansen, Oostburg, beiden 120 p.; 2 L. Basting, Cadzand, 118 p.; 3. Iz. de Brujjne, Cadzand, 117 p. Wedstrijd op de priltsleden: 1 A- Baas; 2 J. Simpelaar; 3 R. Jansen. Onder de prikkers werd tenslotte neg een taart verloot. Begrafenis .A- Faas. BIERVLIET. Maandag had onder groote belangstelling de begrafenis plaats van den heer Adri Faas Jz. Zeer duidelijk bleek, dat hij een ruime plaats innam in het algemeene leven van Biervliet. Aan de geopende groeve herdacht de heer J. Anthonlsse Sr. zijn verdiensten als secre taris van de voetbalvereeniging. Voetbal lers hebben hem ten grave gedragen. De heer J. Hennekeg herdacht den overledene als lid en voorzitter van de Zangvereeni- ging „Excelsior". Verschillende kransen werden meegevoerd. De overledene was een hulpvaardig man, die helaas op jeugdigen leéftijd is heengégaan. ONGEVALLEN OP HET IJS. SLUIS. Was het vorige week Vrijdag ,de landbouwerszoon E. L. die bij het schaatsenrijden zijn Ken brak, Zondag kwam de zoon van den landbouwer M. zoodanig te vallen, dat hjj zijn arm brak. WESTKAPELLE. Van 5 tot en met 11 Januari. Getrouwd Stefanus Toutenhoofd, 24 j» en Maria Minderhoud, 21 j. OverledenJohanna Adriana Houmes, 11 d., d. v. Adriaan Houmes en Pieter- nella Verhage. Geref. Kerken. Beroepen te Geersdrjk (Z.) A. A. Leen- houts, cand. te Amsterdam-West» Ned. Herv. Kerk. In de vacature van het kiescollege van de Ned. Herv. gemeente te Veere is be noemd de heer Joh. Sevaal. Voorts is door het kiescollege herbenoemd de heer Adr. den Hoed, terwijl de heer K. de Nood tot diaken werd benoemd. Meer Dultsche levensmiddelen naar Frankrijk. Nadat Duitschland reeds zooals ge meld 100.000 ton aardappelen voor het bezette Fransche gebied geleverd heeft, vooral voor Parijs en omgeving benevens 50.000 ton pootaardappelen, heeft het Duitsche rijk zich thans bereid verklaard nogmaals 450.000 ton voor het bezette en onbezette gebied te leveren en eveneens 100.000 ton suiker. De be teekenis van deze leveranties, aldus het D.N.B. is grooter, daar de voor de Fransche burgerbevolking bestemde voor raden levensmiddelen door de Engelsche troepen vernietigd zrjn bij him terugtocht uit België en Noord-Frankrijk en Engeland thans met alle middelen tracht het trans port van levensmiddelen uit de Vereenigde Staten naar Frankrijk te beletten. DE STRIJD IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. DE ENGELSCHE VLOOTVERLIEZEN. Omtrent de verliezen, die de Engelsche vloot de laatste dagen in de Middelland- sche zee heeft geleden, deelt de Giornale d'Italia nog belangwekkende bijzonderheden mede: Vooral een uit twee groepen bestaand Engelsch convooi, dat op weg was van Gibraltar naar Alexandria en Griekenland, en dat beschermd werd door twee slag schepen, een vliegtuigmoederschip eenige zware en lichte kruisers, alsmede talrijke kleinere eenheden, het doelwit van de Ita- liaansche marine en van de luchtmacht der Aamogendheden geweest. Het Gornale d'Italia komt met bijzonderheden, waar uit de omvang der Engelsche verliezen blijkt Zoo heeft men reddingsbooten en mutsen gevonden van den Britschen torpe dojager Gallant, die blijkbaar gezonken is. Den tienden Januari heeft men temidden van talrijke olievlekken een Britschen tor pedojager gezien, die omgeven was van tal van eenbeden, welke hem op sleep touw trachtten te nemen. Op den middag van denzelfden dag zag men een Britschen kruiser met dertig graden slagzij, die even eens als verloren kan worden beschouwd. In den nacht van 10 op 11 Januari zijn in de wateren vah Malta groote olievlek ken en wrakstukken gezien, waaruit ge concludeerd kan worden, dat nog een een heid tot zinken is gebracht. In de haven van Malta ligt een vlieg tuigmoederschip van het type Illustrious met beschadigingen, terwijl een slagschip van de Malaya klasse bij zijn terugkeer te Gibraltar terstond in het droogdok is opgenomen. Op 13 Januari heeft men op 100 mijl van Malta een brandenden tor pedojager waargenomen, In den nacht van 11 op 12 Januari is nog een vliegtuigmoe derschip door een Italiaansch torpedo vlieg tuig getorpedeerd. Deze aanval was in de onmiddellijke omgeving van Kreta in ver band met de in Noord Afrika aan den gang zijnde operaties ondernomen. De nieuwe intensieve phaze van de oor logvoering bewijst, aldus besluit het blad, de onverminderde waakzaamheid van Ita lië in de Middellandsche Zee. Waaaan thans ook sterke Duitsche luchtstrijdkrach ten deelnemen en zij Iaat zien, hoe ge vaarlijk deze paraatheid is. Ongelijke verdeeling van de rijkdommen onder de volken. Uiteenzettingen van josjizawa te Batavia. Uit Batavia meldt Domei„De ongelijke verdeeling van de rijkdommen onder de volkeren is een der voornaamste oorzaken geweest van de internationale onrust der laatste jaren". Aldus verklaarde Kenkitsji Josjizawa, de leider van de Japansche delegatie in Nederlandsch-Indië, in een redevoering aan een maaltijd welke door de Japansche kolonie te Batavia gehouden werd. „Het is de natuurlijkste zaak van de wereld zoo verklaarde Josjizawa dat Japan, hetwelk tot de niet-bezittende lan den gerekend moet worden, alle soorten hulpbronnen wenscht te ontvangen van' de landen, die in aardrijkskundig opzicht aan Japan grenzen, en tot de bezittende landen gerekend moeten worden. Ik ga handels besprekingen voeren met de autoriteiten van Nederlandsch-Indië in het wederzijdsch welzijn van Nederlandsch-Indië en Japan. Ik geloof, dat de exploitatie van braaklig gend grondgebied in Nederlandsch-Indië door de Japanners, niet alleen Japan maar ook Nederlandsch-Indië ten voordeel zou strekken, aangezien het nationale inkomen van Nederlandsch-Indië daardoor aanzien lijk zou worden verhoogd. Het ontwerp van de Japansche agenda voor de komende handelsconferentie, zoo vervolgde Josjiza wa. zal binnen enkele dagen aan de Ne- derlandsche autoriteiten worden voorge legd. Ik hoop, zoo besloot hij, dat de auto riteiten van Nederlandsch-Indië het Japan sche standpunt zullen begrijpen en dit zul len bezien in het licht van het toekomstig welzijn, niet uit een kortzichtig oogpunt." Nog 140.000 Spaansche vluchtelingen in Frankrijk. Nadat de burgeroorlog in Spanje ten gunste van Franco beslist was voegde zich bij de vele moeilijkheden, waartegen Frankrijk te kampen had, die van de duizenden en duizenden Spaansche vluchte lingen van de linker partijen, die zich op Franschen bodem in veiligheid stelden. Of schoon verwacht, overtrof hun aantal verre en verre de raming. Het was in den beginne onmogelijk de onordelijke stoeten te kanaliseeren en in de eerste We ken deden zich pijnlijke tooneelen voor. Voor deze massa mannen, vrouwen en kin deren was niet terstond huisvesting, voe ding enz. e verschaffen. Wel verklaarde zich het nieuwe bewind bereid de vluch telingen terug te nemen, voor zoover ze zich niet aan het gemeene recht vergrepen hadden, maar die vermindering geschiedde slechts bij mondjesmaat. Nu wil de regeering te Madrid vele uit gewekenen repatrieeren ten einde in het gebrek aan arbeidskrachten te voorzien. In Frankrijks beide deelen bevinden zich nog ongeveer 140.000 van die vluchtelin gen. Van ouds werkten er vele Spanjaar den in r Tankrijk aan de wegen of ia de mijnen. 'S HEER ARENDSKERKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent A. SANDERS E, De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Tijdens gewapende verkenningen hebben vliegtuigen een vijandelijk koopvaardij schip van 4000 bj*.t. tot zinken ge bracht en op een kruiser twee treffers geplaatst van middel-zwaar kaliber. In den nacht van 13 op 14 Januari zijn belangrijke militaire doelen In Ply mouth op succesvolle wijze met bommen bestookt. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. De vijand heeft gisteren vier vliegtuigen verloren, waarvan zooals reeds gemeld, een door een contrólevaartuig, van de ma rine en een door de marine-artillerie werd neergeschoten. HET ITAUAANSCHE. In zijn weermachts be richt no. 221 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: Aan het Grieksche front bedrijvigheid van patrouilles en artillerie. Onze for maties vliegtuigen hebben bij herhaling een vijandelijke basis gebombardeerd, vrachtauto's en troepenconcentraties zijn met machinegeweren beschoten. In Cyrenaica was bedrijvigheid van onze artillerie, die verliezen heeft toege bracht aan de gemechaniseerde strijd krachten van den vijand aan het front van Tobroek. Voorts was er bedrijvigheid van patrouilles en van artillerie in de zóne van Djaraboub. Het optreden van vijandelijke vliegtuigen tegen plaatsen aan ,de kust van Cyrenaica heeft geen slacht offers gemaakt. In Oost-Afrika viel eenige actie waar te nemen in den Opper-Soedan en optre den van artillerie in de zóne van Gallabat. In den Soedan hebben onze vliegtuigen vijandelijke stellingen, verdedigingswerken en troepenconcentraties gebombardeerd. Eén van onze luchtformaties, die door vij andelijke jagers werd aangevallen, werd in een gevecht gewikkeld, waarbij een toestel van het type Gloster werd neer geschoten. Een ander verkenningsvliegtuig werd neergehaald door onze jagers in Erytrea. De vijand heeft eenige plaatsen gebombardeerd waarbij slechts enkele per sonen gewond werden. Op den ochtend van 31 December heeft een Grieksche duikboot een van onze vrachtschepen van kleine tonnage, welke in de territoriale wateren van Joegoslavië voer, tot zinken gebracht. Met schending van elk oorlogsgebruik heeft de duikboot vervolgens kanonschoten gelost op een red dingsboot van 't vrachtschip, waarbij tien schipbreukelingen leden der beman ning van het vrachtschip gedood wer den. Een vliegtuig en een motortorpedo boot hebben op 9 Januari een vijandelijke duikboot aangevallen en tot zinken ge bracht. Engeland en de Fransche koloniën. De meening van Platon Is die wx Pétain. Het A.N.P. meldt uit Parijs: De Fransche minister van koloniën, admiraal Platon, beeft onlangs aan het Journal verklaard, dat Groot Brittannië zich van de Fransche koloniën als een soort „ruilobject" wi! bedienen, in geval de regeering te Londen genoodzaakt zou zijn vrede te sluiten. Zaterdag is van officieele Fransche zijde het standpunt bepaald ten aanzien van een Reuterbericht, waarin critiek geoefend wordt op de bewering van Platon cn deze bewering gekenmerkt wordt als een uiting in den geest van de Duitsche propaganda. Admiraal Platon, zoo verklaart men, heeft geen persoonlijke meening geuit, doch die van maarschalk Pétain en van de Fran sche regeering. Ten slotte is dit de mee ning van de Fransche marine en van alle behoorlijke Fransehen. De admiraal maakt slechts Fransche propaganda De Engel- schen zijn vergeten, dat admiraal Platon en admiraal Abrial bij Duinkerken het grootste deel van het Fransche leger heb ben opgeofferd, om de inscheping van bijna alle Engelsche strijdkrachten mogelijk te maken. Admiraal Platon heeft gelijk gehad toen hij zeide, dat Engeland de Fransche vloot wil vernietigen en zich van het steunpunt Dakar wil meester maliën. Alle Franschen, zoo eindigt de mededee- llng, stemmen in met de verklaring van admiraal Platon. Heden overleed tot onze groote droefheid, na een kort, geduldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze innig geliefde Echtgenoote en Moeder, Mevrouw ISABELLA VAN SCHIJNDEL, Echtgenoote van H. J. VROOM, In den ouderdom van 68 jaar. Wij bevelen onze dierbare overledene in Uwe gebeden aan. Middelburg: H. J. VROOM. B. C. J. VROOM. C. H. J. VROOM en Verloofde. Codette (Canada) B. H. C. VROOM. Middelburg: J. H. C. VROOM. Maastricht: H. W. H. VROOM S.J. Middelburg: L. B. H. VROOM. Middelburg, 15 Januari 1941. Dam 57. Dc plechtige Uitvaart zal plaats hebben op Zaterdag 18 Jan. ate 9 uur in de Pa- rochiekerk van de H. Petrus en Paulus, waarna bijzetting in het familiegraf op hel R.E. Kerkhof to Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3