SUPEROL r DE KRUIDENIER IN HET GEDRANG. Door C de huisurouu) Ingezonden Stukken Radioprogramma AMSTERDAMSCHE CIJFERS. De laatst gehouden bedryfstelling bracht aan het licht, dat 70 van het winkel apparaat in ons land dient ter verzorging van de distributie van voedings- en genot middelen: dus brood, vleesch, kruideniers waren, sigaren, chocolade, melk en boter, enz. Van de resteerende 30 namen de manufacturers er 14 en de handel in artikel voor woning en huishouding 9 voor hun rekening. 5 der winkels voorziet in onze cultureele behoeften (boeken, mu ziek, enz.). De resteerende 2 Is dan van alles, van uitdragerij tot winkel in levende dieren toe. Geen wonder, dat de winkels in voedings- en genotmiddelen zich in de levendige be langstelling van vele publieke instanties mogen verheugen. Zoo heeft de gemeente Amsterdam in 1939 bij de jaarlijksche op name ten behoeve van de vaststelling der retributie ingevolge de Warenwet materi aal laten verzamelen omtrent den omvang der verschillende geledingen van het le- vensmiddelenwinkelbedrijf in deze gemeen te. De^ belangrijkste uitkomsten zijn ver werkt in tabellen, welke in een brochure (eenige gegevens omtrent het levensmid delen-winkelbedrijf te Amsterdam) zijn ge publiceerd. Uit deze gegevens zijn enkele interessante gevolgtrekkingen te maken ten aanzien van het Amsterdamsche win kelbedrijf, waarvan hieronder een en ander volgt Van c.a. 2000 kruidenierswinkels behoort een vierde deel tot het filiaalbedrijf. Echter niet zoo, dat overal, op elke vier kruide nierswinkels er een van het filiaalbedrijf te vinden is. Integendeel: Amsterdam telt vele wijken, elk met haar eigen krakter. Tusschen Jordaan en Apollolaan b.v. be staat een verschil als tusschen dag en nacht Nu blijkt uit de cijfers van het bovenbedoelde geschrift, dat de verhou ding sterk wisselend is in de verschillende wijken. In de oudste stadswijken en de z.g. „City** is de verhouding ten gunste van den zelfstandigen ondernemer. Deze tendens spreekt te sterker naarmate de bevolking conservatievar in gewoonten en denken is, als b.v. op de z.g. „Eilanden". Daar is de verhouding 5 tegen een, ter wijl elders zelfs vier filialen op 50 zelf standige winkeliers voorkomen. Ook valt op, dat in de minder gegoede wijken het aantal zelfstandige winkeliers verre het aantal filiaalwinkels overtreft Naarmate de wijken meer kapitaalkrachtige inwo ners tellen, neemt over het algemeen de verhouding ten gunste van het filiaalbedrijf toe. In de nieuwste en welvarendste wijken wordt de verhouding dan zelfs 2 of 3 filiaalwinkels tegen een zelfstandigen on dernemer. De oorzaken van dit verschijnsel zijn tweeërlei. In de eerste plaats hebben de bovenvermelde levensgewoonten van de be woners, die zich in de oude buurten als 't ware vastgeplant hebben en zich in andere wijken niet thuis gevoelen, grooten invloed. Zij verhuizen niet zoo licht en houden zich aan het oude: zij zijn aan kleine winkels en winkeltjes in dezelfde buurt, soms in dezelfde straat, gewend. Er is meer vaste relatie met den winkelier. In de nieuwere en meer welgestelde beurten verhuizen de bewoners gemakke lijker, veranderen van gewoonten en zoe ken iets nieuws. Bovendien zijn de uitgaven voor woning en luxe veel hooger, voor velen zelfs te hoog en men meent een tegenwicht te vinden in het koopen bij het filiaalbedrijf, omdat men meent daar goedkooper terecht te kunnen. Een tweede oorzaak ziin de kosten aan het opzetten van een winkel verbonden. Naar mate de wijk nieuwer Is en voor ruimere beurzen gebouwd, worden hoogere eischen gesteld, én aan den winkel, én aan de inrichting. De huren zijn dientenge volge hooger dan In de oudere of een voudiger stadsgedeelten, zoo de winkel huizen al te huur zijn. Want vaak zijn deze gebouwd met het oog op den ver koop zoodra ze voltooid zijn, voor zoover ze niet reeds op bestelling worden ont worpen. Met de oprichting van een krui denierswinkel in dergelijke buurten gaat allicht een twintig mille heen. Dat schrikt natuurlijk vele zelfstandige ondernemers af, of maakt het hun onmogelijk zich daar te vestigen, omdat zij niet over het vereischte kapitaal beschikken. Geen won der derhalve, dat in de nieuwste en meest welvarende buurten deze ongunstige ver houding van 2 of 3 filiaalbedrijven te gen een zelfstandig ondernemer wordt gevonden. Voor de winkels in brood geldt ongeveer hetzelfde, als voor de kruidenierszaken. Bij de melkzaken overweegt echter verreweg de zelfstandige ondernemer. Bij de winkels in visch daarentegen is het filiaalbedrijf weer sterker; overigens is deze branche te gering van omvang om daarvan nauw keurige berekeningen te maken. Bij de winkels in vleesch en vleeschwaren en die in aardappelen, groenten en fruit maakt de statistiek den indruk van een groeiend aandeel der filiaalzaken in bijna alle wij ken, de zuivere volksbuurten misschien al leen uitgezonderd. Overigens geeft deze statistiek nog een overzicht van de soorten winkels, waarin verschillende artikelen worden verkocht. De melkwinkels blijken halve kruideniers winkels te zijn. Slaolie, bloem in aller lei soorten, koffie, thee, suiker, chocolade, suikerwerken, koek en vet zijn de gelief koosde artikelen voor de melkzaken. Dit ligt in den aard dezer artikelen: zij zijn meestal verpakte artikelen, welke men alleen maar behoeft over te geven en waarvoor men meent geen vakkennis noo- dig te hebben. Het artikel slaolie verheugt zich overi gens in de belangstelling van de groen boeren, terwijl anderzijds het aantal krui deniers, dat groenten in blik verkocht grooter is dan dat der groenboeren. Ove rigens verkocht ook een groot aantal kruideniers versch fruit. De grenzen der branches zijn derhalve sterk aan het ver vloeien, zoo sterk zelfs, dat het aantal vischwinkels, welke geconserveerde visch verkoopen gèringer is dan het aantal krui deniers, dat dit artikel voert TJit een en ander mag gerust de conclu sie getrokken worden, dat de zelfstandige kruidenier in Amsterdam zich moeilijk handhaaft Van twee kanten toch wordt hem debiet ontnomen. Eenerzijds wordt het filiaalbedrijf steeds sterker door de beter gesitueerde buurten grootendeels te ver overen, anderzijds neemt de melkhandel ln de volksbuurten een groot deel van omzet weg. Hierbij dient nog in aanmer king genomen te worden, dat de winkels van het filiaalbedrijf in den regel veel grooter omzet hebben dan de zelfstandige ondernemers. Cijfers dienaangaande geeft deze statistiek niet, maar in het algemeen is dit verschijnsel bekend uit de cijfers van het aantal werkzame personen per winkel van filiaalbedrijf en van den zelfstandigen ondernemer. Jammer genoeg zijn cijfers van dezen aard over den Haag en de groot© provin ciehoofdsteden als Utrecht en Groningen niet bekend. Wat den Haag betreft heb ik den indruk, dat de Amsterdamsche ver houdingen ook voor deze stad gelden. (Nadruk verboden) Mr. M. VISSER. Vreugde en arbeid. „KUNST EN CULTUUR IN HET SODDEN VAN ONS VOLK." In de zoo juist verschenen aflevering van het Duitsche tijdschrift „Freude und Arbeit'' wordt ruime aandacht besteed aan de oprichting van de Nederlandsche organisatie „Vreugde en Arbeid". In een met vele foto's verlucht artikel schrijft de leider van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, uitvoerig over de arbeid van zich en zijn medewerkers, onder welke laatste met name prof. dr. Willem Mengel berg, onze groote dirigent, wordt genoemd. Na een historisch overzicht weidt de. heer Woudenberg uit over zijn plannen, waarbij hy nadrukkelgk vaststelt, dat er naar wordt gestreefd, al datgene te hand haven, wat door strijd en opoffering van de Nederlandsche arbeiders reeds tot stand was gebracht, en ook bruikbaar is voor de toekomst: „De geheelè verder doorgaande centralisatie aldus de schr. en de nieuwe hiërarchische opbouw van het N.V.V. hebben geen ander doel, dan de bedoelde str|jd en opofferingen te bekronen met de resultaten, die zij waard zijn, en de overal verspreide (min of meer zwakke) pogingen samen te binden tot een daad- krachtigen, strijdbaren wil om het werk voor den komenden tijd ten volle te doen slagen." Ook wordt er de nadruk op gelegd, dat men in een en ander niet moet zien fea poging tot imitatie van wat In het buitenland reeds bestaat, al was de Duit sche gemeenschap „Kraft durch Freude" een lichtend voorbeeld: „Integendeel, het la de verplichting, die de nieuwe sociale orde aan de Nederlandsche vak organisaties oplegt, ten aanzien van de verzorging van den werkenden volks genoot." Het in drie kolommen in het Neder landsch, Duitsch en Fransch afgedrukte wt. eindigt dan als volgt „Geboren uit de socialistische revolutie van dezen tijd, die te voorschijn geroepen wordt door den huldigen oorlog, welke in wezen een wereldrevolutie is, groeit het besef van de kameraadschap, die begrijpt dat de nuttige, hardwerkende en minstbe- deelde mensch ook recht heeft op een even redig deel van kunst en kuituur. GRAVENPOLDER. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent: I. DE BLAAUWE TE NISSE. Drie jongemannen op het IJsselmeer verdwaald. DEN NACHT OP HET IJS DOORGEBRACHT. Drie jongemannen, die Zondag uit Hui zen per schaats het LJselmeer opgingen en van wie men niets meer vernam, zijn gisteravond doodmoe in de ouderlijke woning teruggekeerd. Het drietal heeft een avontuur beleefd, dat hun levenlang bij zal blijven. De 19-jarige A. Bos en de 21-jarige G. Hagedoorn hadden Zondag, in de haven van Huizen de schaatsen ondergebonden om een tochtje op het IJselmeer te maken en nauwelijks waren zij n eind op de ijs vlakte gevorderd, of zij ontmoetten den 21-jarigen G. Klein, die zich bij het twee tal aansloot. Het ijs was in goede conditie en de drie jongemannen reden dat het een aard 'had, doch zy verwijderden zich steeds meer uit de kust Tegen den middag werd de nevel, welke reeds in den morgen over het LJselmeer hing, steeds dichter er toen de jongelieden aanstalten maakten, om naar huls terug te keeren, bemerkten zij tot hun grooten schrik, dat zij vanwege den rnist niet ver der dan enkele tientallen meters konden zien. Op goed geluk af werd de richting bepaald, maar zooals het allen vergaat, die zich zonder kompas in de mist op zee bevinden, het werd dwalen en dwalen, uren aehtereen. De jongens reden wat zy kon den en telkens hoopten zij, dat achter den gryzen nevel de vaste wal zou opdoemen. Totdat, ten einde raad, zrj tegen het val len der duisternis besloten, de schaatsen af te binden om te trachten loopend den wal te bereiken, iets, dat het tempo tevens vertraagde. Inmiddels was bet volkomen donker geworden en nog bevonden zy zich op de kille vlakte, omgeven door een mistbank, die voor elk sein van den wal af ondoordringbaar was. Behalve de duister nis en de mist kwam nog een derde vgand opdagen, de honger. Want geen van het drietal, dat immers in den middag weer thuis wilde zfn, had brood meegenomen, zoodat zij tenslotte doodelijk vermoeid en verkleumd besloten maar tegen een paar ysschollen te gaan liggen om beschutting te zoeken tegen den wind. De maan, die *s avonds achter den mist opkwam, zorgde dat het span elkaar tenminste kon zien. Zoo goed n zoo kwaad als het ging, kro pen de avonturiers tegen elkaar om wat warmte te vinden. Tot overmant van ramp begon het zelfs te dooien en gutste de regen op het ys. DUITSCH STRAFRECHT IN NEDERLAND. Burgers voor den Krijgsraad, Land- gerecht, Hooggerechtsho! en Bijzondere Rechtbanken. Van een byzonderen medewerker.) De burger meent, in zijn burgerlijke on schuld, dat de burgeriyke rechter er is om ondeugende burgers te berechten, en dat de krijgsraad slechts voor den krijgs man wordt belegd. Dat kan een fatale misvatting biyken, waardoor gezegde burger thans voor een Duitschen krijgsraad verveild kan raken voor en aleer hy, of zelfs zy, er goed erg in heeft. BURGERS VOOR DEN KRIJGSRAAD. Reeds den 8en Juni heeft de Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied bepaald, dat wij Nederlanders, wan neer wjj iets tegen de Duitsche weermacht ondernemen, ons voor den Duitschen krijgsraad „Feldgericht") zullen heb ben te verantwoorden, Het begripde Duitsche weermacht, dan breed opgevat ook wanneer wij iets misdreven tegen per sonen, die by haar in dienst zyn, of in ge bouwen, localitelten of inrichtingen der Duitsche weermacht overtredingen be gaan of misdaden bedrijven, vallen wij onder de jurisdictie van den Krygsraad en niet van den burgerlijken strafrechter. Desalniettemin künnen wij dan nog voor een anderen rechter komen wan neer n.l. de commandant van het desbe treffende legeronderdeel van zyn bevoegd heid ter zake af ziet, bijv. omdat hy het de moeite niet waard vindt LANDGERECHT EN HOOGGEREOHTBHOF Tusschen de. Nederlandsche rechterlijke macht, die over het algemeen gewoon en volledig in functie is gebleven, en den Duitschen Krijgsraad staan echter nog enkele andere figuren op de eerste plaats het Duitsche Landgerecht en het Duitsche Hooggerechtshof voor het bezette Neder landsche gebied, en, daarnaast, nog de Bijzondere Rechtbanken, het zgn. Sonder- gericht en de Byzondere Rechtbank in strafzaken voor leden der SS en der Po- litie-organisaties. Het Duitsche Landgerecht en Hoogge rechtshof zyn hier te lande ingesteld by verordening nr. 52 van den Rijkscommis saris, dd. 17 Juli 1940. Zg zetelen te 's-Gravenhage, doch maken in de praktijk, naar gebleken ls, ruim gebruik van hun bevoegdheid, elders in den lande terecht zittingen te houden. Het Openbaar Ministerie der Duitsche. rechteriyke macht voor strafzaken, dat is de opsporende, vervolgende en eischende macht, of welde openbare aanklager, staat hier onder een Duitschen rechteriy- ken ambtenaar met den titel van „Duitsch Procureur in het bezette Nederlandsche gebied". BEVOEGDHEID VAN DEN DUIT SCHEN STRAFRECHTER. Het berechten van 1. Duitsche staats burgers 2. voormalige Duitsche staatsburgers (b.v. tot Nederlander gena- turaliSeerden) 3. staatsburgers van het protectoraat Bohemen en Moravië (het voormalig Tsjechië dus) is sinds het ver- schynen dezer verordening, in het bezette Nederlandsche gebied uitsluitend aan den Duitschen rechter opgedragen de Nederlandsche rechter is in dezen nu niet meer bevoegd. Maar dat is voor ons Nederlanders niet de hoofdzaak. Boven en behalve deze Duitsche en voormalige Duitsche staats burgers komt evenwel een iegeiyk en dus nu ook de Nederlandsche man of vrouw voor den Duitschen rechter, wanneer hy of zy iets misdryft, hetgeen (kort gezegd) een anti-Duitsch karakter draagt en, vervolgens ook nog wanneer het misdrijven betreft, begaan tydens luchtalarm, de- verduistering, in ontruimde gebieden of, tenslotte, misdrijven tegen het algemeen belang, in het byzonder wanneer zy de voedselvoorziening geacht worden in gevaar te brengen, Zooals men zieteen tameiyk ruime omschrijving. Van alles en nog wat kin ons dus voor den burgeriyken Duitschen rechter brengen gaat het echter om za ken van weinig belang, dan kan de Duit sche overheid de berechting der zaak over dragen aan den Nederlandschen bevoegden rechter. Alleen wanneer het Duitsche on derdanen betreft, is dit uitgesloten. Overeenkomstig de Duitsche voorschrif ten kan een zaak ook nog, op verlangen van het O.M., naar een Byzondere Recht bank (Sondergericht) verwezen worden. De Rykscommissa is verwast, naar eigen goeddunken, zaken naar de Bijzondere SS en Politierechtbanken, wanneer het mis drijf tegen SS-mannen of dienstdoende po litiebeambten gericht was men zou dit laatste zoo ongeveer met een verwyzing naar een soort krygsraad op één iyn kun nen stellen. Krijgsraad, Landrechter, Hooggerechts hof, Sondergericht en Bijzondere SS-recht- banken... men zou, niet beter wetende meenen, dat het al Duitsch strafrecht zoude zyn, wat de klok thans in Neder land si? at. Daarvan is echter in de prac- tijk geen sprakevie zich als burger van een door een vreemde mogendheid bezet land gedraagt, zooals een behoorlijke bur ger zich moet gedragen, die komt met den Duitschen rechter evenmin in aanraking als met den Nederlandschen Den geheelen nacht brachten zy op het tJs door, half wakend, half dommelend, totdat de morgen eindeiyk aanbrak en ze besloten op te breken. De schaatsen bon den ze niet meer onder, daarvoor waren ze te vermoeid. Hoewel het zicht ook nu nog niet best was, konden ze toch verder zien dan den dag tevoren, daar de mist was verdwenen. Te langen leste, in den middag, na uren en uren te hebben geloopen, over ysschol len en door plassen dooiwater, zagen de jongelieden eenige mannen, die over het Vjs op hen toekwamen. Het bleken Spaken burgers te zön, die, nadat het drietal hun avontuur hadden verteld, spontaan hun brood gaven en een eind den weg wezen naar de Huizer haven. Door het dwalen was het drietal heelemaal onder de kust van Spakenburg terecht gekomen. Vervol gens, om half drie ongeveer, zyn de jonge mannen onder de kust op Huizen afge gaan, dat gisteravond, doodmoe en doorweekt bereikten. DRIE GOEDE WENKEN VOOR ONZE HUISVROUWEN. 1. Gebruik de aardappelen in de schil. Dit geeft tot 80 be sparing op de benoodigde hoe veelheid. Het schillen verarmt de aardappelen aan eiwit, aan vita mines en aan mineralen. 2. Kook de groente met zéér wei nig water en gedurende korten tyd. 3. Waardeer ook de thans beschik bare melk als het méést volle dige voedsel. Wel haast iedere huisvrouw in Neder land schenkt aandacht aan de producten van onzen eigen bodem in verband met de behoeften van onze voedselvoorziening. Opmerkelijk is het, dat daarby vrywel al tijd gedacht wordt aan de hoeveelheid voedsel en de belangstelling eerst in de tweede plaats uitgaat naar de hoedanig heid, d.w.z. naar de voedingswaarde der beschikbare voedingsmiddelen. Dit punt behoort onder de huidige om standigheden evenwel onze byzondere aan dacht te hebben. Wel biedt onze bodem veel en in groote verscheidenheid, doch het parool voor een ieder moet thans méér dan ooit zyn: Zuinigheid met over leg!'.Dus een „zoo goed mogeiyk" ge bruik van hetgeen wordt ingekocht. Dit beteekent echter niet slechts „zoo véél mogelijk" voedsel te gebruiken, doch veel meer er èlles uit té halen, wat er uit te halen valt; het dus op de juiste wyze te bereiden. tegen keefyign gcigeten met OOODT BACTERIËN BEVORDERT GENEZING Een goede raad ls dan ook om te be ginnen deze: denk niet meer aan „afgie ten" van aardappelen en groente, want met het kooknat zoudt gg kostelgke voe dingsstoffen door den gootsteen spoelen. Bestem ook niet een groot deel van blad en struikgroenten als „afval" voor den vuilnisemmer, want juist de buitenste gx-oene bladeren bevatten waardevolle zou ten en mineralen. Aardappelen koken we in de schil met slechts een bodempje water (na ze' eerst goed te hebben afgeboend met een borstel of een pannenspons), eerst op een flink vuur, daarna op een zacht vuur, niet lan ger dan een half uur in een goed ge sloten pan. Op deze wgze gekookt komen ze tot 30 goedkooper dan geschilde en daardoor aan eiwit en vitamines verarmde aardappelen. De aardappel in de schil levert ons de waardevolle vitamine C, die wy in normale tijden uit zuidvruchten: citroenen en sinaasappelen, zouden be trekken. Bladgroente dienen we zuinig schoon te maken en te koken met niet meer dan het aanhangende water; andere groenten met slechts een bodempje water, als regel niet langer dan een half uur, in goed gesloten pan. Vèn het vuur kunnen we er een klontje boter doorroeren; stoven en sudderen la ten we na, want daardoor vermindert de voedingswaarde aanzieniyic. Ook verdient het aanbeveling nu en dan de groente als sla of in stamppot rauw te eten. Niet alleen is dit gezond, doch tevens een middel om tot een derde der gewone hoeveelheid te besparen. Hiertoe leenen zich veel meer. soorten, dan men zoo oppervlakkig zjou denken. Goed fijn gesneden of geraspte andijvie, wortelen, sommige koolsoorten (ook zuurkool), Bms- selsch lof, enz. kunnen een zeer smakeiy'k slaatje vormen met een saus van kwark, welke men verdunt met een paar lepels melk en pikant maakt met wat aroma, pe per en zout Ook hangop met azijn of citroensap en tomatenpuree kunnen uitste kend als slasaus worden gebruikt Wanneer we voorts bruin brood eten inplaats van wittebrood m vooral niet in de meening verkeeren, dat we thans het melkgebruik zouden kunnen veronachtza men op grond van de betrekkelijk geringe verlaging van het vetgehalte en de vast stelling op 2% daar de melk ook nu nog aanspraak kan maken op de ver melding „het meest volledige voedsel", dan kunnen we er inderdaad van ver zekerd zijn, dat we van deze bodempro ducten een „zoo goed mogeiyk" gebruik maken! Ja, dan zullen we zelfs met recht kunnen spreken over vexe andex-en, die grootere hoeveelheden betrekken, onnoo- dig veel uitgeven entegelijkertyd zooveel voedingswaarde verloren laten gaan. HET TECHNISCHE GILDE IN NEDERLAND. In Pulchrl studio te Den Haag heeft hot onlangs opgerichte Technische gilde in Nederland.In samenwerking met het even eens pas opgerichte Nederlandsch archi tecten «nlde Saterdag een druk bezochte bgeenkomst gehoude-. Zg stond onder leiding van den secreta ris-penningmeester van het technische gil de. den heer J. M. Figee. Dr. ir. W. A. Herweyer, leider van het technische gilde In Nederland, hield een rede, waarin hy o.m. betoogde, dat de technici in den nieuwen opbouw een groot aandeel zullen hebben. In het verleden waren voor een groot deel de rechtskundi gen toonaangevend. Voorts wees hy op de beteekenis van het technische gilde. Dr. F. A. J. Vermeulen, de tweede spre ker, gaf hierna een overzicht van de tot standkoming en de doelstelling van het Nederlandsch architectengilde. FELLE KOUDE IN HONGARIJE. In Noord-Hongarye heerscht opnieuw felle koude. De thermometer is tot dertig graden onder nul gedaald. Te Boedapest vriest het vijftien graden. De Bureaux van de Provinciale Zeenwsche Courant zjjn gevestigd te VLISSINGEN Redactie en Adm.: Wolstraat 3860 Telefoon 10 (2 lynen) MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie TeL 269 Administratie Tel. 139 GOES Redactie en Adm.Turfkade 15 Telefoon 2863 OOSTBURG Redactie en Adm.Breedestraat 45 Telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 DE ONDERWIJZERSOPLEIDING IN HET CURSUSJAAR 1940/194L Biykens mededeelingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek daalde het aantal leerlingen in opleiding voor de on derwijzersakte van 4736 in 1939/40 tot 4540 in 1940/41, een achteruitgang van 196 leer lingen (4,1 Evenals in vorige jaren vindt deze daling ook thans haar verkla ring voornameiyk in het feit, dat het aan tal toegelatenen tot de kweekscholen lager was dan het overeenkomstige aantal een jaar tevoren. Het aantal opleidingen voor de hoofd akte verminderde met 2 en bedraagt thans 72. Daaronder zyn er 19 niet van Ryks- wege gesubsidieerde opleidingen, n.l. 3 Protestantsch-Christeiy'ke, 15 Roomsch- Katholieke en 1 neutraal-by'zondere. Het aantal leerlingen der opleidingen voor de hoofdakte steeg na daling gedu rende een reeks van jaren van 2040 in 1939/40 tot 2178 in 1940/41, d.L met 138 (6,8 De demobilisatie van vele adspi- rant hoofdakte-bezittere is aan deze sty- ging niet vreemd. Zooals bekend mag worden geacht, kan het examen voor de hoofdakte thans ln twee gedeelten, A en B, worden afgelegd. By alle opleidingen waren op 16 Septem ber 1940, den teldatum, leerlingen voor de gezameniyke A- en B-vakken ingeschre ven bg 57 bovendien leerlingen uitslui tend voor de A-vakken en bg 53 leer lingen uitsluitend voor de B-vakken. Voor de gezamenlgke A- en B-vakken waren op 16 September 1940 ingeschreven 1701 leer lingen, voor alleen de A-vakken 275 leer lingen en voor alleen de B-vakken 202 leerlingen. Het aar tal docenten verminderde met 42. Op 16 September 1940 waren er aan de gezameniyke kweekscholen 946 docenten verbonden tegen 988 een jaar tevoren. Da in 1940 opgeheven kweekschool te Leeu warden telde 10 leerkrachten. Het aantal cursussen ter opleiding van onderwij?en onderwijzeressen bedraagt thans 5. Het aai tal leerlingen daalde van 77 tot 67. EEN VERZOEK VAN DE VOGELS. Mgnheer de Redacteur. Wy zullen in de geheele vogelwereld dankbaar zgn als U ons een kleine plaats ruimte zou willen verschaffen in Uw cou rant- Wg maken net als de mensch en ook een harden tijd door en Lebben oogen te kort om maar eenig voedsel te vinden. De koude mag fel zijn, maar onze honger is nog feller, centen of bonnen hebben wy niet om eten te kunnen koopen, zoodat wy geheel op de goedgevigheid van de menschen aangewezen zgn. lederen dag sterven er velen van ons, anderen hebben één of twee bevroren pooten en kunnen, hun eten niet meer zoeken. Wg hoorden ook dat b.v. overgeschoten aardappelen en oud brood ons niet meer gegeven jnogen worden in verband met de afval veror dening. Velen verkeeren hierdoor in een verkeerde meening, zoodat vele menschen die ons anders eten gaven her nu niet dur ven. Juist omdat de menschen ons verle den jaar niet teleurstelden hopen wy alle maal, van de kleinste tot de grootste, dat wg ook dezen winter niet vergeten zullen worden. Velen zetten hun beste beentje voor, ons toch maar iets te -kunnen ge ven: een voorbeeld ter navolging. Den ge vers dank voor het voedsel dat zg ons ge ven. DE VOGELWERELD. Woensdag 1-5 Januari 1941. hilversum l 415 m. ned. progb. vaba. 8.00 Gram. (Om 8.30 Ber. ANP.). 10.00 VPRO Morgenwijding. 10.20 Orgelspel en zang. 10.50 Declamatie. 1110 Esmeralda en soliste. 13.00 VARA-Ork. (In de pauze VARA-Almanak). 13.45 Nieuws en econ. ber. ANP. 1.00 Uitz.. uit gaande van dcu Nationalen Bond „Landbouw en Maatschappij". 1.15 VARA-orkest. 3.00 Cyclus. 2.20 Gram. 3.00 Declamatie. 3.20 Verkorte opera „La Bohème" (gr.pl.). 1.20 Viool en piano. 4.60 Gram. 5.15 Nieuws-, econ. on beursber. ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor do Scheepvaart Tech nische causerie. 6.00 Esmeralda en soliste. 6.45 Actueele rep. ol gram 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Volkszang. 7.80 Ber. En- fclsch. 7.45 Gram. 7.55 VARA-Almanak. $.00 er. ANP. 8.15 RadiotooneeL 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 VARA-ork. cn Bolisten. 9.30 RadlotoonceL 9.45 Gram. 10.00—10.15 Ber. ANP en sluiting. HILVERSUM IL 301.5 3L NCRV. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Gewilde muziek (gr.pl.) 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 10 30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Zang met plano en gram. 12.00 Ber. 12.15 Reportage of muziek. 13.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Gram. 1.20 Orgelconc. 2.00 Gram. 2.40 Planokwartet en gram 3.45 Bfibellezing. 4.15 Gram. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 VPRO: Cyclus. 5.15 Nicuwa-, econ. en beursb. ANP. 5.30 Ber. 5.85 Chr. dameskoor Rijswijk met piano en gram. 6.15 Lezing. 6.35 Gram 6.45 Actueele reportage of gram. 7.O0— 7.16 Brabantscb praatje ANP cn sluiting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7