Boersche tradities karakteriseeren Finland op zijn best. WAT NU? Kallio en Ryti VERTROUWEN IN DE TOEKOMST. (Van onzen correspondent). HELSINKI, etnd December. Do tragische dood van Kyösti Kallio, die In de armen van veldmaarschalk Mannerheim gestorven Is, enkele oren nadat hij als staatspresident was afge treden en afscheid nam van de Finsche hoofdstad, om zich voor een welver diende rust terug te trekken op zijn boerenbedrijf te Nivala in Ooster- Botnië, vervult de gemoederen nog steeds met diepen kommer. Dienzelfden dag nog meest zjjn juist gekozen op volger, Risto Heikki Ryti, het heft van den staat ln handen nemen. Kallio, de eenvoudige geharde boer met zjjn spreekwoordelijk sobere leef wijze, en Ryti, de economische expert en staatsman van zeer realistlschen in slag z(j zijn belden als voortreffe lijke vertegenwoordigers van het Fin sche volk te beschouwen. De overgang van den boerenhof op Nl vala naar het presidentsslot te Helsinki is voor Kyösti Kallio en zijn vrouw, Kaisa Kallio, stellig als schril en onverwacht ge komen. Toch kon deze ommekeer niet de minste verandering te weeg brengen in de eenvoudige levenswijze van het presidents- paar. Kaisa Kallio bioef zich in haar vrijen tijd belasten met de zorg voor de boerderij, die een modelbedrtjf werd, en Kyösti Kal lio omringde zich ook in het presidents paleis met den meest denkbaren eenvoud. Dat paleis maakte trouwens naar buiten meer den Indruk van een grauwe kazerne. Aan uiterlijk betoon hebben Kallio en zyn vrouw nooit eenige waarde gehecht. Waar lijk mag men gelooven, dat beiden het liefst op hun boerenbedrijf in Oostér-Botnië zouden zijn gebleven, ware het niet, dat de staatspllcht andere gebood. ..Bauemart soljte Herr sein" heeft Nietzsche reeds betoogd. Deboeren-leef- wyze behoort te overheerscben. Welnu, dit beginsel ls ten volle in Finland verwezen lijkt. Toen Kaisa Kallio enkele jaren ge leden de benoeming van haar man tot het hooge arnbt van staatspresident ervoer, moest zjj bezorgd uitgeroepen hebben „véél liever bltjf ik op de boerderij Ik zal nooit aan het leven in de stad kunnen wennen Kyösti Kallio was eerder dan zij naar de stad gekomen naar Finland's moderne hoofdstad Helsinki als een jonge boer met jonge idealen. Later keerde hg daar terug als minister-president en vier jaar geleden als staatspresident. Kaisa Kallio werd in do pogen der Finnen een flinke presidentsvrouw, die wanne belang stelling voor sociaal werk aan den dag legde en op het gebied van verzorging van zieken, behoeftigen en kinderen voortref felijk werk verrichtte. De stijfhoofdige boer uit Ooster-Botnlë, Kyöst.1 Kallio stamt uit het oude en be kende boerengeslacht Kontio ln Ylivieska in Noord Ooster-Botiiië. Een geslacht, dat reeds bekendheid verwierf ten tijde van den grooten Noordschen oorlog aan het begin der 18e eeuw. Op 10 April 1873 werd Kyösti op de Kallio-hoeve in bet dorpje Niemeia van het kerspal Ylivieska gebo ren. De jeugdige Kyösti volgde de roeping van zijn geslacht en niet de wenk van an deren, om in de stad te gaan studeeren. HÜ glog ten volle op in het boerenbedrijf en wilde eeu boer worden, zooals zjjn voor vaderen dat waren geweest. Toen de jonge zelfstandige boer Kyösti Kallio de boeren hoeven Heikkila en Mehtala in Nivalla over rijp gemaakt. Energiek toog hy aan denar- nam, waren daar ongeveer 50 H.A. bouw- beid en in den loop der jaren maakte hij er een grootgrondbezit van, dat ruim 200 H.A. goeden grond omvatte, 45 jaar lang heeft hij samen met zijn vrouw deze bedrij ven kunnen lelden. Wien het plaatsje Ni- vala bezoekt, worden als eerste beziens waardigheid de modelboerderijen van Kyösti Kal IJ o getoond. Zy behooren tot de eerste bedrijven in Finland, waar tractors en andere moderne landbouwmachines hun intreden deden. Vaak placht Kallio te zeg gen, dat zijn boerderijen nimmer zulks mo derne bedrijven zouden zijn geworden, in dien daar niet de zorgzame ervaren hand van zijn vrouw werkzaam was geweest. Hoe zwaar Kaisa Kallio het afscheid van het stille boerenland viel, schreven wij reeds. Eenzelfde achting viel deze eenvou dige, bescheiden en werkzame vrouw ten deel, boen zy zich jn haar nieuwe omgeving van het presidentspaleis had ingewerkt. Dat bereikte zy vooral ook door de natuur lijkheid en ongedwongenheid van haar we zen. Dit alles karakteriseert Finland op zijn best. Niet zij werd schuchter, integen deel, dat waren de groote stadsdames, als zy met Kaisa Kallio op het slot kennis maakten. Haar v/ezen straalde ook daar eenvoud en oprechtheid uit. Zoowel op de boer-derij in Nivala als in het slot te Helsinki pleegden de Kallio's den band van 'n hecht gezinsleven. Muziek en litteratuur hadden hun oprechte belang stelling. Een hunner zoons is een begaafd beeldhouwer. Groote toewijding toonde Kyösti Kallio voor de jeugdbeweging in Finland, in het byzonder ook voor de drankbestrydingsbeweging tot welker overtuigde aanhangers hij behoorde. Het is bekend, dat in Kallio's paleis geen druppel alcohol werd geschonken. Voorts was hij een der oprichters van de „Maalalsliitto" (Boerenbond). Van begin af aan is hij werkzaam geweest, om de Finsche boeren Lot een gemsensehappeiyk front te vereeni gen. Als echte Ooaterbot had hij alle eigen schappen van dezen volksstam in zich. De Goster-Botten in Finland staan bekend om hun energie, vroomheid en „sisu" (den taaien wil om onder alle omstandigheden het doel te bereiken). In Ooster-Botnië treft men een sterk ontwikkeld locaal pa triot) sme aan. Tritsch en styfhoofdig is er het karakter der boeren. Zij vormen een soort eigen kaste in Finland en daaruit zyn vele leidende figuren juist in regeerings- kringen voortgekomen. Kyösti Kallio was 67 jaar oud geworden, toen de dood hem wegrukte op den drem pel van een rustigen levensavond. Al zijn voorgangers in bet presidentsambt zijn nog in leven. Dit zyn de rijksbestuurder uit de jaren 1918'19, de 73-jarige veldmaar schalk Mannerheim de 75-jarige oud- staatspresident St&hlberg (spreek uit Stol berg) de 57-jarige Belander en de 79- jarige Svinhufvud. De nieuwe president. De nieuwe staatspresident van Finland Risto Heikki Ryti, is eveneens een boeren zoon. Hij werd in 1889 op de boerderij van zyn vader in Vittis geboren. Op 17-jarigen leeftijd studeerde hy reeds in de rechten. Risto Ryti's loopbaan is die van een jurist, die via het zakenleven in de economische leiding van het land was gekomen en zich vervolgens in de actieve politiek begaf. Van 1921'24 was hij minister van financiën en daarnaast bekleedde hy de functie van directeur van de Finsche Staatsbank. In alle belangrijke economische aangelegen heden trad Ryti als expert op. Hy bezit een gedegen kennis van de finaneieele, economische en politieke verhoudingen in het buitenland. Na het vredesverdrag met Moskou trad Ryti als minister-president van de nieuwe Finsche regeering op. Als staatsman, die een realistische politiek is toegedaan als econoom, die gewend is te rekenen niet de harde wet der cijfers en feiten, is Ryti in dezen oorlogstyd de aan gewezen leider voor den Finschen staat. VERGEETACHTIG NEDERLAND Wat ln spoorwegcoupé's werd achtergelaten. DE OOGST VAN EEN HALF JAAR. Degene, die op den kijkdag, voor: n- de aan de openbare verkooping van gevon den voorwerpen door de Nederlandsche Spoorwegen in het gebouw achter Sint Pieter eens rondneust, ondergaat telkens weer een wonderlijke sensatie. In deze groote zaal liggen en hangen alle voorwer pen, welke in den tyd van een half jaar in den trein zyn achtergelaten en waarnaar nimmer meer navraag werd gedaan. Dat men nu nog eens een wandelstok of para plu ie vergeet en het dan achteraf niet de moeite waard vindt by de Spoorwegen te informeeren of het ding wellicht gevonden is, laat zich nog wel begrijpen, maar wat te zeggen van twee vergeten fietsen of, nog merkwaardiger, een..,'.., opklapbed, om maar niet eens te spreken van een inva- lidekruk. Deze verkooping herinnert aan de oor logsdagen en aan de dagen van de evacua tie er is op geen verkooping ooit zulk een groote berg dekens ter beschikking ge weest, en zyn er nimmer z-ooveel militaire uniformen op een rijtje geha,ngen als nu. Aan regen- en winterjassen is ook dit jaar geen gebrek, In de verzameling boeken en tijdschriften is een treffende verschuiving gekomen. Waren er op de vorige verkoo ping meer tydschriften dan boeken, thans hebben de romans het van de magazines gewonnen. De goudsmid kan zijn oogen de kost geven, want de catalogus vermeldt niet minder dan 92 stuks goud en zilver en onder de armbanden en kettinkjes zyn er zelfs zeer kostbare. De afdeeling wandelstokken en para- pluies levert een schril beeld van de ver geetachtigheid der nrenschen. Ruim 200 wandelstokken en parapluies liggen op een kooper te wachten. Daarnaast staan op lange tafels ongeveer 150 koffers, rieten mandjes en actetasschen. De dassen en shawls zijn, zooals altyd, in groote keuze voorradig en wie de berg handschoenen aanschouwt, zou wel kunnen denken, dat iedere treinreiziger er een eer in stelt ten minste één keer per half jaar zijn hand schoenen of wanten aan de Spoorwegen cadeau te doen. In vulpenhouders is men dit keer sohaarsch gesorteerd. De zeven stuks liggen broederlijk naast twee gevon den en nimmer teruggevraagde brillen, en vijf hengela Voorts kan men zich het hoofd pijnigen over de vraag dat er 88 colbertcostuums werden achtergelaten. In de rubriek „diversen" bevinden zich nog 350 stel kleeren en 23 stille hlik-, hout- en plaatwerk. Van het aantal gevonden hoe den valt in de verste verte geen aantal op te geven. Tientallen doozen liggen vol met hoofddeksels van allerlei soort en kwali teit. Degenen, die zich op deze verkooping iets van hun gading willen aanschaffen, ston den gisteren voor de moeilijkheid, dat zy niets mochten aanraken. Voor passen be stond .geen gelegenheid. Blijft dus het risico, welke maat van hoed of jas men bij aankoop in handen krijgt. Maar het ge luk kan een prima Stetson-hoed opleveren voor een paar kwartjes De beveiliging van de vrijheid en zelf standigheid van het land vordert een krachtige verdediging. De productie, in het byzonder die der levensmiddelen, moet op gevoerd worden, om een redelijke volks voorziening mogelijk te blyven maken. Wat verder de richtlijnen van de te volgen po litiek betreft, zoo zal het in de eerste plaats noodig zyn, om goede vriendschap pelijke banden te leggen met Rusland even als met de andere groote mogendheden rondom het Oostzecgebied. Over dit alles heerscht groote eenstemmigheid. Ook over de noodzaak van enge samenwerking met Zweden en audere Scandinavische landen. Na alle beproevingen heeft Finland ten slotte zijn dierbaarst bezit kunnen redden: de vryheid van volk en staat. Zoo heeft de vyfde presidentswiaseling in Finland zich dan ook niet voltrokken in liet teeken van verdeeldheid, maar zij is slechts te zien als een symbool van de een heid en levenswil van het Finsche volk. Geringe handel op de Amsterdamsche beurs. De handel op de Amsterdamsche beurs was van uiterst geringen omvang. Ondanks het feit echter, dat eenige verkooporders moesten worden uitgevoerd, kon men toch duideiyk waarnemen, dat de intrinsieke positie van de beurs kerngezond is. Er zit wat men ter beurze pleegt te noemen „grond in de markt". Op lager koerspeil liggende aankooplimites steunen de notee ringen in hooge mate, wanneer deze een neiging vertoonen een benedenwaartsche richting in te slaan. Nederlandsche industrieele fondsen had den een eenigszlns gedrukt voorkomen en moesten zich over de geheele linie een gering koersverlies getroosten. Aku daalde bij opening ruim twee punten, maar wisten zich onder beurs toch weer tot 107% pro cent te herstellen. Philips begonnen vyf procent beneden den vorigen koers, maar ook hier trad een geleidelijke verbetering in tot omstreeks 209% procent. Voor aan- deelen Unilever was het verhes per 6aido iets meer dan 1 procent. Het fonds sloot op 128%. In cultuurwaarden ging weinig pm. Va* rnbberfondsen waren Amsterdam rubbers aanvankeiyk aangeboden maar wisten zich later in den middag weer eenigszins te her stellen. Met een koers van 281 bedroeg het verlies 4 procent By suikeraandeelen open den H.V.A.'s met 447 vier punten lager. Midbeurs trad evenwel een verbetering in tot flink boven de 450. Vorstenlanden wa ren anderhalf procent lager. Scheepvaartaandeelen konden zich Iets herstellen, na de daling van Zaterdag jl. Vaarten stegen tot 120%, Japaniynen tot 155%, Oude Booten waren met 160'/2 iets lager, evenals Nederlandsche Scheepvaart Unie met 184. In de Amerikaansche afdeeling waren de noteeringen over de geheele linie lager. Ten opzichte van staalfondsen kon men zelfs van een gedrukte stemming spreken. Zoo wel Bethlehem Steel als U.S. Steel moes ten 2 dollar prijsgeven. Het laatste for.ds wist evenwel onder beurs een gedeelte van het verlies in te halen en bij kalmen han del tot boven de 70 te sty gen. Op de belegglngsmarkt bestond een vas te stemming voor Nederlandsche staats fondsen, die al sedert eenige dagen zeer gunstig gedisponeerd in de markt liggen. Amsterdam 1936 3% 89% Bataafsche Pctr. My. Obl. 3% 84% A Amsterdamsche Bank 117 A Ned. Gist- en Spirituafabr. 407% A K.M. De Schelde Nat. Bez. 78 A Houthandel Alberts 110 C Union Pac Rr. 91 Nederland le ing 1940 4 101% Nederland 2e ing. 1940 4 98% Nederland met bei, fac. 1940 4 101 Ned. a 1000 1938 (3%) 3 89% Indië a 1000 1937 3 92% A Koloniale Bank 197% A Ned. Ind. Handelsbank 138% C Ned. Handel My. 125% A Van Berkels Pat. 52% C CaivC Delft 74 A Lever Bros en Unilever 128% A Philips Gloeii. Gem. Bez. 208% C Am. Car Foundry 34% C Anaconda Copper 30% C Bethlehem Steel 86% C. Kennec Copper 37% G Rep. Steel 26% C Un. States Steel 69% C North Am. Cy. 18% A Kon. Petroleum My. 269% C ConUn. Oil Cy. 20% C Philips Petrol. 37% C Shell Union 12% C Tide Water Ass. Oil 10% A Ned. Scheepvaart Unie 183% A Handelsver. Amsterdam 450% A Ned. Ind. Suiker U. 274 A Deli Batavia Mij. 203% C Deli My. A 1000 270 A Senembah My. 223% C Pennsylv. Rr. 27% A South Railway 13 C Amsterdam Rubb. 280% A Deli Batavia Rubb. My. 226 A Serbadjadi Sum Rubb. 136 GR0EDE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent. H. A. MEUIJGNDIJK, Schuitvlotetr. 105. De legerberichten van gisteren. HET DUTTSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Gisteren heeft het luchtwapen verken ningen uitgevoerd boven groot-Brittannië. In den afgeloopen nacht hebben vry sterke formaties gevechtsvliegers voor den oor log belangrijke doelen in Londen aangeval len. Uit de waarneming bleek, dat sterke branden ontstaan waren in het aangeval len gebied ten Noorden en ten Zuiden van de bocht" van de Theems, benevens een groote brand met veel rookontwikkeling in het Zuidoosten van de stad. Bovendien zijn militaire doelen aan de Engelsche Zuidkust met bommen bestookt. Weer zijn mijnen gelegd voor Engelsche havens. In de middaguren van gisteren deed de tegenstander met zwakke strijdkrachten opnieuw een poging om boven het bezette gebied door te dringen. Hierbij werden twee vyandelijke vliegtuigen door luchtdoelge schut en een door jagers neergeschoten. In de vroege morgenuren van heden heb ben afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen enkele bommen op Zuid-Duitschland laten vallen, o.a. op de stad Bayreuth. De tegen stander heeft gisteren vier vliegtuigen ver loren. HET ITALIAANSCHE. Hier volgt het 220ste Italiaansche weermachtbericht Aan het Grieksche front normale bedrij vigheid van patrouilles en artillerie. Onzo vliegtuigen hebben troepen op marsch en kolonnes vrachtauto's met mitrailleurvuur en bommen bestookt. In Cyrenaica bedrijvigheid' van de artil lerie aan het front van Tobroek en van onze snelle kolonnes in de woestyn rondom Dzjaraboeb. Een vooruitgeschoven basis van den vijand is doeltreffend gebombar deerd. De vijandelijke luchtmacht heeft en kele plaatsen in Cyrenaica gebombardeerd zonder slachtoffers te maken. In het Oostelijke deel van de Middelland- sche Zee heeft een van' onze, vliegtuigen, bestuurd door luitenant Copèjlo en met: luitenant ter zee Olivarl als waarnemer, een groote vijandelijke eenheid getorpe deerd. Het blijkt, dat Het slagschip, waarvan in het 217de weermachtbericht was ge meld, dat het getroffen was, behoort tot het type „Malaya". Onze luchtformatie die dit tot stand bracht, stond onder bevel van majoor-vlieger Antonio Fadda. In Oost-Afrika hebben vijandelijke afdee- Iingen gepoogd twee van onze posten aart het Soedanfront aan te vallen. Zy zyn met verliezen teruggeslagen als gevolg van het vuur en den tegenaanval van onze troepen. Onze luchtmacht Heeft vrachtauto's, troe pen en verdedigingswerken op enkele plaat sen in den Soedan gebombardeerd. In den afgeloopen nacht heeft de vyand luchtaanvallen ondernomen op Turijn, waarbij eenige schade aangericht is en enkele personen gewond werden, op Vene tië (schade, een doode, enkele gewonden) en op Catania (eenige schade, maar geen enkel slachtoffer). Het luchtdoelgeschut te Catania heeft een vliegtuig neergeschoten, dat in de omgeving van de stad te pletter gevallen is. Te Venetië is eveneens een vliegtuig neergeschoten en wel door do artillerie van da marine. De bemanning, bestaande uit zes officieren en onderoffi cieren, is gevangen genomen. VREEMDE CAPRIOLEN VAN EEN LOCOMOTIEF, Gisteravond heeft een locomotief, die enkele vrachtwagons op den Westerdoks- dijk te Amsterdam moest rangeeren, een ernstigen misstap begaan. De rails houdt by de Van Diemenstraat op en er bevindt zich geen ^tootblok aan het eind. De ma chinist, die naar hij verklaarde, ter plaatso niet bekend is, werd door de duisternis misleid en heeft de locomotief te ver door gereden, zoodat ceze de Van Diemenstraat inreed. Hier moest, alvorens de locomo tief tot stilstand kwam een lantaarnpaal het ontgelden. Gelukkig gebeurden er geen persoonlijke onrelukken. Het bleek in het donker niet meer mogelijk de locomotief weer op de rails te brengen en de vracht- wagons zijn derhalve afgehaakt 'fcn naar de /plaats v«n bestemming gebracht, ter wijl de locomotief in de Van Diemenstraat 's blijven staan tot Dinsdagmorgen. Dqor DENIS MACKAIL. 37) „Volstrekt niet," zei Jim. „Het doet my wcrkeiyk genoegen te hooren, dat jy ook wel eens iets vergeet". „Volstrekt niet", zei Jim. „Het doet my werkelijk genoegen te hooren, dat jij ook wel eens iets vergeet". Lush grinnikte vergenoegd en begon den brief te lezen. „Dat ls wel heel toevallig", zei hy, toen hy den brief gelezen had. „Ik weet niets van indigestie af, maar wel weet ik. dat ik door dit goedje myn kale kruin kwyt ben geraakt. Ik kwam op het idee, na lezing van een artikel over de haar wortels, in een medisch tydsohrift". „Ja, wel toevallig", beaamde Jtm. „Maar nu ik er over nadenk", vervolgde Lush, geen acht slaande op de tusschen- werping, zie ik niet in, waarom het ook geen uitstekend middel zou zyn tegen in digestie. Er zit olie in met een onschul- digen stimulans en zelfs een beetje pepsine terwijl het geheel een plantaardig product is. Ja warempel, hoe langer ik er over nadenk, hoe meer ik tot de conclusie kom dat het een, prachtmiddel is voor den in- wendlgen mensch. Ik. zal je eens wat zeggen", hy tikte met zyn vinger op den brief, „wil je dit aan mij overlaten? Als je wilt, kun je hem een kort briefje schrijven, zeggende, dat je zyn brief ontvangen hebt en dat je hem aan den schrijver van het recept ter be antwoording hebt doorgezonden. Ik zal dien ouden Parkyns eens opzoeken en als ik hem goed beoordeel want hoewel er in zyn brief eenige zwakke punten zyn, is die brochure prima zullen wy wat geld in zyn ondernemingen steken. Zie je niet", ging Lush enthousiast voort, „als hy reclame maakt en dit goed voor hem zelf onder den naam Bilio-water verkoopt, en voor ons als een middel tegen kaal hoofdigheid, zuller. de productiekosten voor beide partijen sterk omlaag gaan, daar hy slechts hoeft af te wachten hoe de bestellingen binnen komen, om daarna pas de etiketten op te plakken. Je kunt voor myn pa. c een druppel parfum of wat kleurstof in het haarwater doen, als je bang bent, dat het anders te veel in de gaten loopt. Kerel, het is het schitterend ste idee sinds ze begonnen zijn gewone inkt en vulpeninkt in aparte flesschen te verkoopen. Als Parkyns dat niet inziet, verdient hy niet dat wij zijn geheim res pecteeren. Wy moeten er natuurlyk nog een goeden naam voor bedenken. „Wat denk je van „Lusho?" opperde Jim. „Neen", zei Lush. „Dit is maar een zy- lyn en ik wil onzen naam niet aan zoo'n artikel verbinden. Het moet deftig klin ken een beetje West-End-achtig. Man nen zyn veel meer bang om kaal te wor den dan vrouwen, want het is direct te zien, als een man een pruik draagt. We zullen het „Parkyns' Aibemarie Tonica- Lotion" noemen neen, ik weet het„Dr. Ransome's lbenrarle Tonica-Lotion. Houdt de hoofdhuid jong. Zooals geleverd aan de leden van het Hoogerhuis". Zoo iets moeten wy hebben". „Goed, naar wie is dokter Ransome vroeg Jim. „Weet ik dat?" antwooixlda Lush. „De naam klinkt goed en wy zulien er zeker succes mee hebben. Laat het maar aan mij over". Wel, natuurlyk liet Jim *het aan hem over en de winst die de beide partners als hun aandeel in den verkoop van Bilio- water en Albermarle Tonica-Lotion nog heden maken is van dien aard, dat hy er nooit aan heeft getwyfeld, dat Lush de onderhandelingen met Thomas C. Par kyns op de best mogelijke manier had ge voerd. „Anders nog iets?" vroeg Lush, nadat deze zaak afgehandeld was. „Neen, dat is alles", zei Jim. „Nu, zullen wy dan maar gaan? Ik heb een hoop eten en drinken in den auto en we moesten maar ergens onderweg stop pen en er een picnic van maken. Ik heb geen erge goede opinie omtrent de maal tijden, die men in die plattelands hotels voorgezet krygt". Jim keek onwillekeurig een beetje ver wonderd by het hooren van deze critiek. al had Lush ruimschoots ondervinding opgedaan op dit gebied. „Ah", zei Lush, „je vraagt je af hoe ik dat weet? Nu, er zyn niét veel dingen waarover men in de club van Mannelijk Huispersoneel zyn licht niet kan opste ken, weet je. Wanneer ik daax myn lid maatschap opzeg, zal ik van een waarde volle bron van inlichtingen verstoken zyn, vrees ik". „Misschien maken ze je wel eereltd", opperde Jim hoopvol. „Nu, dat mag, zeker wel", antwoordde Lush. „Maar het bestuur houdt zich strikt aan het reglement, dat jammer genoeg, niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Ik heb het namelyk zelf opgemaakt". „Dan begryp ik het", lachte Jim, die zijn jis aantrok en Lush de trap af naar beneden volgde. In de vestibule troffen zy Pink aan. die gestoken in vol ornaat van het gilde van portiers, de borst bedekt met glin sterende medaille», hen eerbiedig salu eerde toen z\j hem voorbijliepen. n. Ofschoon het een huurauto was, waarin Jim en Luah langs de wegen snelden, had Lush op de een of andere manier gedaan weten te krygen, dat hy by deze gelegen heid zelf mocht chauffeeren. En hoewel hij toegaf, dat zijn kennis van het auto mobilisme meer op theorie dan op prac- tijk berustte, reden zy zonder ongevallen de stad door en vervolgens in de richting van Odiham Lush scheen een volmaakt zelfvertrou wen in zyn bekwaamheid als chauffeur te bezitten, doch hy bezorgde Jim ettehjke grijze haren gedurende den rit, dopr steeds te spreken „Nu, hoe was het ook weer, wat is nu de rem?" zoodra zy boven op een steile helling waren, terwyi het ook eens voorkwam, dat hy vroeg„Is dat kleine ding nu de ontsteking of het gas?" en zonder antwoord af te wachten, den betreffenden hefboom wild vooruitduwde. Aangezien zy op dat oogenblik langzaam achter een begrafenisstoet aanreden, was het een geluk, dat Vrouwe Fortuna Lush de eerst1, van de beide mogelijkheden had doen kiezen. Maar zelfs als zijn geluk hem even in den steek liet, zou niemand behalve zyn metgezel dit hebben opgemerkt Want toen hy byvoorbeeld, by aankomst in een plaatsje onderweg den motor by vergis sing liet stilstaan, en Jim hem met den zwengel weer op gang had gebracht, zette hy zonder het te weten, de versnelling op achteruit en zelfs de politieagent die bleef staan om hem gade te slaan, meende dat hy dit met opzet had gedaan, te oor- deelen naar de philosophische uitdrukking op Lush' gezloht toen de wagen achter uit over den weg stoof. HU siaagde er gelukkig in den auto tot staan te brengen vóór hy ergens tegen op had gereden, doch na dit inöident besloot hy het stuurwiel aan Jim over te geven daarby als reden aanvoerend, dat het met het oog op zyn aanstaand onderhoud noo dig was, dat hy er kalm en onverstoor baar uitzag. Jim was te zeer opgelucht door deze plaatsverwisseling om hem er op te wy- zen, dat van hen beiden Lush nog den meest kalmen en onverstoorbaren indruk maakte, en hierna zetten zy hun reis zonder verdere wederwaardigheden voort Na een tydje sloegen zy echter een mooien zijweg in, en na den wagen op den berm geparkeerd tc hebben, haalden zy de manden met proviand te voorschijn. Lush had by het vullen hiervan gebruik gemaakt van zyn ondervinding en zyn verworven rykdom en het prachtige weer in aanmerking nemend, moest Jim beken nen, dat hij nog nooit zoo van een picnic genoten had. De lunch was namelijk koud, doch ditzelfde gold voor den Rynwijn, en tenslotte had Lush gezorgd voor een uit-, stekend kopje koffie, die hij in een ther- mosflesch had meegenomen. Jim's bydrage bleef beperkt tot sigaren, en nadat de zit banken uit den auto op het gras war en ge legd, strekten de reizigers zich daarop uit om een kwartiertje rust te nemen en door het gebladerte naar de blauwe lucht te kijken. Om half vier sprong Lush echter op, waarna beiden het restant van de luncb weer in de manden pakten, de onnken in den wagen legden, en Jim den wagen achteruit reed tot zij weer op den hoofd weg waren en hun reis konden voortzetten. Na een eindje doorgereden te zy». hoor den zij achter zich plotseling een hevig gesis, waarop onmiddellyk een einde kwam aan den voordien zoo geiykmatigeu gang van den wagen. Jim stopte en stak zijn hoofd buiten het portier. „Wat is er gebeurd?" vroeg Lush. „Ik was er al bang voor", zei Jim. „Ben achterband is leeg." „Verroest J" zei Lush. „Van 't zelfde", zei Jim, die den wagen op zy van den weg reed en uitstapte. „Kun jy het repareeren?" vroeg Lush. „Ik kan het zeker repareeren, als we het noodige gereedschap by ons hebben", antwoordde Jim. „Maar het zal wel eenigen tyd duren en daarna zal ik er natuurlijk uitzien als een beest. Het is een verduiveld ouderwetsch soort reservewiel". 4(Wordt vervolgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6