HOE DE MAASSTAD 1941 INTRAD. Een luchtbeschermings- ongevallenfonds ingesteld. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 14 Januari 1941 Kroniek van den dag Indo-China en Thailand. Den laatsten tgd zijn er over de ontwik keling in het Verre Oosten eenige veront rustende berichten binnengekomen. Gerui- raen tijd verkeerden de betrekkingen tus- schen Indo-China en Thailand, het voor malige Siam, in een zwevend stadium. Er bestond wrijving, maar de verwachting was op grond van de overigens vage be richten niet gerechtvaardigd, dat men van de zjjde der betrokken regeeringen plan had, de zaak op den spits te drijven. In meer normale - omstandigheden zou het geschil' wellicht met een sisser zijn afge- loopen, maar de abnormale omstandighe den, waaronder de wereld gebukt gaat, hebben ook hun weerklank gevonden in het Verre Oosten. Zij hebben eveneens hun invloed doen gelden op de oneenigheid tusschen Indo-China en Thailand. Van een grensgeschil in den gegkten zin des woords kon bezwaarlijk worden gesproken, ook al leek het er volgens de officieele verkla ringen der betrokken regeeringen wel op. Doch ver boven de beteekeiiis van een grensgeschil ging dit conflict uit, wanneer het werd gezien tegen den achtergrond van het geheele wereldgebeuren. Want daardoor wordt het conflict een deel van den grooten machtsstrijd, die Europa ver scheurt. Deze oorlog heeft zijn vertak kingen ook in het Verre Oosten. Op diplo matiek terrein heeft men daarvan reeds het een en ander gemerkt in den vorm van het Driehoeksverdrag tusschen Eer lijn, Rome en Tokio. Dit verdrag was maar niet een toevalligheid, gelijk wij reeds vroeger op deze plaats hebben uit eengezet. De as heeft in den laatsten tgd eenige diplomatieke successen van betee- kenis geboekt en hoewel aan de gesloten verdragen de nieuwe orde in de wereld ten grondslag ligt, valt voor het oogen- blik toch het volle accent op den strijd tegen Engeland en zijn aanhang. De Duit- schers zijn voldoende realist, om te begrij pen, dat, hoewel zg reeds de voorbereidin gen treffen voor de vestiging van een nieuwe samenwerking in Europa en in de andere werelddeelen, met de factor Enge land nog terdege rekening moet worden gehouden. Want het moge waar zijn, dat het eiland zelf langzaam murw wordt ge slagen, de Britten zijn taaie verdedigers. Het karakter van den stryd in Oost-Afrika moge, naar uit de Italiaansche commen taren valt op te maken, door den Britschen propagandadienst zijn opgeschroefd, om dat Londen voor het onderminde moreel een prestige-succes dringend noodig had, iii deze Italiaansche commentaren* wordt er tegelijkertijd op gewezen, dat de Brit ten over behoorlijke reserves beschikken, om het verzet tegen de aanstormende jonge Europeesche generatie nog eenigen tijd vol te houden. Een der indirecte vruchten van de mi litaire ineenstorting van Frankrgk was, dat een regeling tot stand kwam tusschen Indo-China en Japan. Tokio, dat in den diplomatieken strijd de zijde van de spil- staten heeft gekozen, heeft daardoor ook deel gekregen in de taakverdeeling, die weliswaar beperkt bleef tot de vestiging van de nieuwe orde in de Groot-Aziatische levensruimte, maar in d© vervulling waar van het tegelijkertijd zijn bijdrage moest leveren tot de verwezenlijking van de al- gemeene doelstellingde uitschakeling van het Britsche wereldrijk. De overeen komst tusschen Japan en Indo-China was daarvan een onmiskenbaar onderdeel, om dat zij Tokio den weg moest banen tot die gebieden, welke gerekend konden worden tot de Britsche monopolieterreinen. Zoo bezien zit er in het conflict tusschen Thai land en Indo-China iets geforceerds, want achter de regeeringen dezer landen doe men op de schimmen van Engeland en Japan. De overeenkomst, waarvan hier boven sprake was, beteekende tevens een bedreiging van de Britsche posities. Het gebied, gelegen tusschen het Engelsche koloniale gebied en het terrein, dat Japan zich tot zijn levensruimte had uitgekozen, vormde min of meer een complex van bufferstaten. Daarin bracht de Japansch- Indochina^sche overeenkomst een voor Engeland bedenkelijke verandering. Tokio zag zich den toegang naar het Zuidèn verbeterd en het vond in het Driehoeks verdrag van Berlijn een stimulans om op den ingeslagen weg voort te gaan. Via Indo-China verkreeg Japan de gele genheid om de Britsche posities in het Zuiden te ondergraven en het was daarom niet zoo onbegrijpelijk, dat men zich in Amerikaansche kringen sterk geïnteres seerd begon te betoonen. Het denkbeeld van een bezetting van het belangrijke Britsche steunpunt Singapore door de Amerikaansche .vloot moge als zoodanig ietwat fantastisch hebben geldonken, het opperen alleen reeds van het denkbeeld was een vingerwijzing, dat men de betee- kenis van de ontwikkeling in het Verre Oosten hoog aansloeg. Het is dan ook be grijpelijk, dat men van alle zijden de grootst mogelijke reserve in acht neemt met betrekking tot het geschil tusschen Thailand en Indochina. De propaganda speelt ook hier een rol van beteekenis en wanneer de berichten over het verloop van den strijd thans uitermate schaarsch en vaag zgn, is het zaak, zich niet te begeven in voorspellingen. Het geschil in het Zui den is een niet onbelangrijk aspect van •Si ™.achtsstrgd en het is goed de ont wikkeling daarvan met opmerkzaamheid te volgen. Er wordt geknaagd aan het trotsche bouwwerk van het Britsche im perium. De nieuwe orde van Berlgn, Rome en Tokio marcheert en de ontwerpers der nieuwe verhouding laten zeker geen middel onbeproefd, om den Brit tot capitu latie te dwingen. In de naaste toekomst beteekenis van al deze acties wel licht duidelijker gaan spreken. JONGETJE VERDRONKEN. Gistermiddag was het zesjarig zoontje van den slager G. S. te Blerick met eenige vriendjes aan het spelen op het s op de Maaswaard. Tijdens het spel is de knaap van het ijs in het snelstroomende water van de Maas gevallen en verdronken. BIJ ON8 IN ROTTERDAM. Liquidatie der tentoonstellingsplannen. EEN PRIJSVRAAG INZAKE WONINGBOUW. Het jaar 1940 is ten einde. Lang zal het in herinnering blgven voortleven, veel heeft het veranderd in de wereld. Daar ligt aan de Nieuwe Maas een Rotterdam, dat zwaar bezocht is door het oorlogsgebeuren, maar dat toch reeds gedurende datzelfde jaar 1040 fier den blik op de toekomst gericht hield en dat thans het jaar 1941 tegemoet is getreden in een toestand, die natuurlijk nog wel zorgen baart, maar die de ver wachting rechtvaardigt, dat Rotterdam in 1941 en de volgende jaren doelbewust aan zgn wederopbouw zal kunnen werken. GEMEENTEBEGROOT1NG MET EEN NADEELIG SALDO VAN 27 MILLIOEN. 1941 zou het jaar geworden zijn, gedu rende hetwelk Rotterdam ter gelegenheid van de ingebruikneming van de Maastun nel een groote tentoonstelling „Het water, de vriend en vijand van Nederand" zou organiseeren. Het einde van 1940 bracht nog juist de definitieve liquidatie van deze tentoonstellingsplannen, waaraan natuur lijk niemand nog eenige waarde hechtte. Die liquidatie is evenwel gekomen op een wijze, dat het Rotterdam, zooals dat 1941 tegemoet trad ten voeten uitstekent. Een comité onder eere-voorzitterschap van den burgemeester en onder presidium van den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, blijft inzake de tentoonstellingsplannen diligent om de ze plannen te verwezenlijken, zoodra de tijdsomstandigheden dat mogelijk maken. Het laat zich zoodoende aanzien, dat van dit uitstel nu eens geen afstel zal komen. De oorspronkelijke aanleiding tot die tentoonstelling, de verfraaiing en verbete ring van de stad, met als hoogtepunten de ingebruikneming van het Beursgebouw en de Maastunnel is intusschen blijven be staan, zij het in gewijzigden vorm. Het Beursgebouw is noodgedwongen reeds in gebruik gesteld voor de algeheele voltooiing en er wordt thans in het mas sieve complex aan den Coolsingel, een schepping van den inmiddels ontslapen bouwmeester Staal, die men aanvankelijk uitgesproken leelijk vond, waarvan men later getuigde, „dat het toch wel meeviel" en die nu onmiskenbaar reeds vele schoon heden etaleert, veel en veelzijdig gewerkt aan den herbouw van Rotterdam. Hier is dè beurs gevestigd, nauw samengegroeid met het wezen van de Maasstad. Hier werkt de Kamer van Koophandel en Fa brieken) die in zoo ruime mate bij den we deropbouw van Rotterdam is betrokken, hier is de actualiteit ondergebracht in een Cineac, de kunst in 'n Kleine Comedie, de verpoozing in een fraai café-restaurant, hier hebben zich reeds vele kantoren en winkel bedrijven gevestigd, kortom, hier is een waar stadscentrum gegroeid. En het werk aan de Maastunnel is onder de moeilijkst denkbare omstandigheden onverstoorbaar voortgezet, zoodat het moment zeer spoe dig daar zal zgn, dat de ondergrondsclie oeververbinding tot stand zal zijn geko men. Zeer vermoedelijk zal de in gebruik neming van de Maastunnel nog dit jaar een feit kunnen worden. Beter dan met de schoonste woorden zal Rotterdam met zulk een bewonderenswaardige daad van zgn leefkracht kunnen getuigen. 34 architecten ontwierpen een woningbouwplan. Rotterdam had zich vooral gedurende de laatste jaren voor den oorlog een groote reputatie verworven als de stad van het tempo. Dat de Maasstad dit is gebleven, woi;dt welhaast dagelijks duidelijker. Toen de wederopbouwarbeid nog beperkt bleef tot het puinruimen, sprak dit nog niet zoo' tot de verbeelding, maar nu het puinruimen nagenoeg voltooid is en nu de wederop bouwwerkzaamheden zich naar andere on- derdeelen van dezen arbeid hebben ver plaatst, nu wordt het duidelijker, hoe groot de dingen zijn, die zich op het oogenlik in de tweede stad des land voltrekken. Een 34-tal architecten is aan het werk getogen om plannen te ontwerpen voor den woning bouw van het nieuwe Rotterdam. Aanlei ding hiervoor .was geweest de prijsvraag Woningen 1940, waarbg het er vooral om ging een mogelijkheid tot snel en goed bouwen te scheppen, dus waarbg een aan passing bij de bouwmogelijkheden van de zen tijd het voornaamste punt van beoor deeling was. De jury heeft bij de opening van de tentoonstelling, die van deze bouw plannen is gemaakt en die gevestigd is op de vgfde etage van het gebouw van het G.E.B., verklaard, dat de inzendingen niet geheel aan de verwachtingen hebben vol daan. Die verwachtingen waren nl., dat zich nieuwe gezichtspunten zouden voordoen op het stuk van bouwen met de thans voor handen zflnde bouwmaterialen. Het be kroonde ontwerp vertoont een gevel, die getuigt van een ver doorgevoerde strakke zakelijkheid. Een gebogen lijn is nergens te bekennen. Al was het niet begonnen om den gevel, toch speelt deze uiteraard ook nog wel een rol. Het is tenminste te hopen, dat men zich niet geheel en al door vondsten op het gebied van materiaalbe sparing zal laten leiden, opdat de defini tieve wederopbouw niet erg de sporen van noodvoorzieningen zal dragen. De architec tuur der noodgebouwen munt nu juist zoo uit door speelsche vei*scheidenheid, die, eerlijk gezegd, prettiger aandoet, dan het stugge, nogal eentonige, dat de prijsvraag Woningen 1940 opleverde. De gebogen lij nen, die ir. van Ravesteyn met zg'n Dier- gaarde-Blijdorp en met een der noodwin- kels heeft geschonken, heeft den smaak wellicht eenigszins in dien zin verwend. Een vergelijking van deze gracieuze bouw stijl met de strakke zakelijkheid, die het bekroonde ontwerp van de prijsvraag be- heerscht, valt in ieder geval geheel in het nadeel van dat ontwerp uit. Rotterdammers op gladde Ijzers. 1941 is nogal koud begonnen. En hoewel ook de Maasstad uiteraard haar zorgen ten aanzien van de brandstoffenvoorzie- ning kent, heeft het nieuwe jaar zoodoen de onmiddellijk vreugde gebracht in den vorm van ijspret, waarvan duizenden Rot terdammers gedurende de eerste dagen van Januari met volle teugen hebben genoten. Het was druk op de singels en op de plas sen, druk ook op de ondergeloopen tennis banen van het Nenyto-tennispark, waar vroolijke muziek voor extra gezelligheid zorg droeg. Ze zwierden jolig over het ijs, de gladde Ijzers stevig ondergebonden, die Rotterdammers, ongeacht rang en stand en zij reden zich warm. Hun oogen glans den en een vroolijke lach werd getooverd op menig gelaat, dat de laatste maanden heel vaak met zorgelijke trekken was ont sierd. Er was ijsvreugde, echte, rónd-Hol- landsche, gezonde ijsvreugde, die de dage- lijksche zorgen onbelangrijk maakte en die een ware verkwikking werd voor menig zenuwgestel. Rotterdam komt 27 mlllioen tekort. Intusschen blijven er natuurlijk nog zeer vele zorgen aan de Maasstad knagen. Men zou bij alle fleur van den noodwinkelbouw en van de groote toekomstplannen, extra opgevroolijkt door het gouden winterzon netje, dat zich bij de intrede van 1941 zoo veelvuldig liet zien, wel eens geneigd zrjn al te luchtig over de moeilijkheden van de stad te denken. Dat óie moeilijkheden groot zijn, is wel zeer duidelijk aan den dag getreden door de gemeentebegrooting, die B. en W. in de prille jeugd van het nieuwe jaar aan den gemeenteraad hebben aange boden. Reeds jaren lang was deze gemeen tebegrooting aanleiding tot een mineur stemming, maar het thans geraamde te kort, van meer dan 27 millioen gulden geeft toch wel een ernstig beeld van Rotterdam's financieele positie. Wel is waar moet de restrictie gemaakt worden, dat de belas tingopbrengst wegens de zeer recente wij zigingen in ons belastingstelsel moeilijk te schatten is, maar aangenomen moet toch worden, dat de opbrengst over de geheele lijn geringer zal zijn,- dan de laatste jaren het geval was. Dat is. overigens een moei lijkheid, evenals die inzake de te verwach ten belangrijk geringere opbrengst der be drijven in verband met gas- en electrici- teitsdistributie en verduistering, waarmede elke gemeente op het oogenblik te kampen heeft. Behalve deze kent Rotterdam even wel ook nog de moeilijkheden, die alleen verband houden met de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, zooals de daaruit voortvloeiende verminderde straat- en grondbelasting, de uittocht van goede be lastingbetalers naar elders, de aanzienlijke inkomstenderving van het havenbedrijf, enz., enz. Het lezen van begrootingscijfers was een lange rg van jaren reeds een bezigheid van twijfelachtig genoegen. Het doornemen van de gemeente-begrooting 1941 der gemeen te Rotterdam stemt thans wel tot zeer ernstig nadenken en tot de overtuiging, dat er meer noodig zal zgn dan werklust en energie, meer ook dan de bekende Rot- terdamsche vastberadenheid, om de Maas stad uit de impasse te helpen. De gemeen te-begrooting van Rotterdam is een cijfer- beschouwing, die dit jaar niet alleen Rot terdam aangaat ROTTERDAMMER. Frauduleus slachten van varkens. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede. dat 23 sla gers, w.o. M. de Jager, C 42, Nieuwdorp, ondanks de in de pers herhaaldelijk bekend gemaakte waarschuwingen, zich aan het frauduleus slachten van varkens of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, hebben schuldig gemaakt. Tegen deze slagers is proces verbaal opgemaakt, terwijl zg bovendien door de Nederlandsche veehouderijcentrale van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch zijn uitgesloten. Het aantal slachtoffers In Engeland. Het AN.P. meldt Volgens een bericht in de Daily Herald van Maandag jl. zijn van Juni tot Novem ber by de luchtaanvallen 19.570 menschen gedood en 27.570 gewond. Het blad schrgft vervolgens„Laten we tevreden zijn, dat de verliezen niet grooter zijn. Dat hadden we werkelgk verwacht. In Engeland wo nen veertig millioen menschen en in een half jaar zijn er nog geen twintigduizend gedood. Het risico is dus werkelijk niet zoo groot". DUTTSCHE POLITIE SPIJZIGT TELBURGSCHE KINDEREN. Zondag heeft de Duitsche Ordnungspoli- zei ook in Tilburg arme Nederlandsche kinderen een maaltijd verstrekt. In den schouwburg zjjn hiertoe 350 kinderen bij eengebracht. Tijdens het eten speelde een muziek corps van het politiebataljon, terwijl later politiemannen als artisten optraden. Na den maaltijd kregen de kinderen choco lade, koek, fruit en andere lekkernijen. Buyen behaalde het nationaal kampioenschap op de schaats, waarvoor de wed strijden Zaterdag en Zondag te Bergen werden verreden. De start voor de 10.000 meter tusschen Buyen (rechts) en Koops. (Fot Pax-Holland^ In het verordeningenblad van Maandag is opgenomen een besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van sociale zaken en van binnenlandsche zaken betreffende de instelling van een luchtbe- schermingsongevallenfonds. Dit besluit luidt als volgt Artikel 1. (1) Zij, die al of niet tegen loon werk zaamheden verrichten bg den luchtbe schermingsdienst, met inbegrip van hen, die krachtens artikel 12 van de wet betref fende bescherming tegen luchtaanvallen tot het verrichten van werkzaamheden ge vorderd zijn, zijn verzekerd tegen geldelij ke gevolgen van ongevallen, hun in ver band met die werkzaamheden overkomen, voor zoover zij niet reeds krachtens de bepalingen der Ongevallenwet 1921 of der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 ver zekerd zijn. (2) Op de In het eerste lid bedoelde verzeke ring zijn van toepassing de bepalingen der Onge vallenwet 1921 en de bepalingen der Beroepswet. alsmede de ingevolge deze wetten uitgevaardigde Koninklijke besluiten en ministerieele beschik kingen, voor zoover daarvan bij dit besluit niet wordt afgeweken. Artikel 2. Voor de in artikel 1 bedoelde personen wordt als werkgeefster beschouwd de gemeente, In welker bevolkingsregister zij zijn ingeschreven. Artikel 3. Alle geldelijke schadeloosstellingen wor den naar een door den burgemeester vast gesteld dagloon berekend. Deze vaststelling geschiedt tegelijk met de In schrijving bij den luchtbeschermingsdienst, dan wel op het tijdstip van vordering krachtens ar tikel 12 van de wet betreffende bescherming te gen luchtaanvallen. Voor hen. die bij het in wer king treden van dit besluit reeds aan den dienst verbonden of gevorderd waren, wordt het dag loon binnen een maand na den dag van het in werking treden van dit besluit vastgesteld. Bij de vaststelling wordt rekening ge houden met door den verzekerde uit ande ren hoofde genoten loon of inkomsten. Met inachtneming van het vorenstaande wordt het loon bepaald op 2.50, 3, 3.50, 4, 4.50, 5, 5.50, 6, 6.50, 7, 7.50 of f 8 per dag. Artikel 4. Van het vastgestelde dagloon wordt aanteeke- ning gehouden in een daarvoor bestemd register, dat door of namens de Raden van Arbeid wordt gecontroleerd. Een gewaarmerkt uittreksel uit deze registers moet door den burgemeester op eerste aanvraag der Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid verstrekt worden. Artikel 5. Er wordt ingesteld een bijzonder fonds, dat den naam van „Luchtbeschermings- ongevallenfonds" draagt en door het be stuur der Rgksverzekeringsbank beheerd wordt. Artikel fi. (1) Ten laste van het fonds komen 1. de kosten der schadeloosstellingen, inge volge dit besluit toegekend 2) de kosten van administratie van het fonds. (2) De in het eerste lid, onder 2. bedoelde kos ten worden vastgesteld volgens den maatstaf, bepaald voor de bijzondere risicodragers der Ongevallenwet 1921. (3) Zoodra een rente anders dan voorloopig Is vastgesteld, neemt het ongevallenfonds de verplichting tot uitbetaling dezer rente over. Het Luchtbesehermingsongevallenfonds stort daar voor in het ongevallenfonds de contante waarde dezer rente, berekend overeenkomstig het be paalde ln artikel 57. eerste lid, onder 3, van de Ongevallenwet 1921, verhoogd met een toeslag voor administratiekosten. Artikel 7. De gezamenlijke lasten van het Lucht- beschermingsongevallenfonds worden jaar lijks omgeslagen over alle gemeenten, naar verhouding tot het aantal inwoners van elke gemeente op 31 December van het "boekjaar, vermenigvuldigd met het gemid delde dagloon, dat 'voor de in de gemeente bg den luchtbeschermingsdienst werkzame personen is vastgesteld. Artikel 8. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank Is be voegd voorloopige bijdragen te heffen. Deze bij dragen worden zooveel mogelijk berekend naar de maatstaven, vastgesteld ln artikel 7. Artikel 9. Zoolang het Luchtbeschermingsfonds niet vol doende eigen middelen heeft, wordt daarin voor zien door het ongevallenfends. De rentevoet, tegen welken deze middelen worden verstrekt, wordt bepaald ingevolge een voorschrift krach tens artikel 12. Artikel 10. De gemeente ls niet bevoegd het risico dezer verzekering hetzij zelf te dragen, hetzij over te dragen aan een naamlooze vennootschap of rechtspersoonUjkhfid bezittende vereeniging. Artikel 11. Een gemeente, welke bU het In werking tre den van dit besluit krachtens oen overeenkomst met een verzekeringsmaatschappij personen, werkzaam bij den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst, heeft verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, als bedoeld in dit be sluit. is bevoegd binnen een maand na het in werking treden van dit besluit de overeenkomst op te zeggen met ingang van den datum, waar op dit besluit in werking treedt Buyen na afloop van de race. (Foto Pax-HollancL) De derde Winterhulpcollecte. Op 31 Januari en 1 Februari zal de der de collecte voor de Winterhulp Nederland worden'gehouden. Op den-eersten dag zal een collecte, met lijsten, langs de huizen plaats vinden, terwijl den volgenden dag de straatcollecte zal geschieden. Ditmaal zullen geen speldjes worden uitgereikt UITVOER VAN WILD. Blijkens een besluit van den secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij is de uitvoer van le vend en geslacht wild tot een nader te bepalen tijdstip slechts aan de stich ting Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee, gevestigd te Beekbergen, als monopoliehoudster, toegestaan. Smokkelhandel In kolen. Clandestiene „invoer" uit België. Nu ook in België het aantal artikelen dat onder de distributie valt, aanzienlijk is uitgebreid, is het arbeidsveld der smokke laars wel belangrijk ingekrompen en ook de mogelijkheden van den grenshandel ver minderen. De laatste weken is, na de distributie van textielgoederen in België, voor het artikel steenkolen de „conjunctuur" wel het gunstigst. Bg de heerschende koude komen de meeste gezinnen met de hun toe gewezen hoeveelheid niet uit, en aangezien de brandstof in België niet op den bon is en in Nederland kan worden ingevoerd te gen een invoerrecht van slechts 25 ets per 100 kilo (zij het dat uitvoer in België niet is toegestaan) heeft zich een min of meer levendige smokkelhandel in kolen ontwik keld. In verband met het feit, dat steen kolen zich door hun gewicht niet gemakke lijk laten vervoeren, bepaalt deze zich 'echter tot dusver voornamelijk tot de grensstrook. XN.R.Crt.) Ernstige overstroomingsramp ln Turkije. Groote verliezen aan menschenlevena. Uit Antakya, de hoofdstad van Hatay- land, wordt gemeld, dat wolkbreuken en overstroomingen zware schade hebben aan gericht. De stad is van de buitenwereld af gesneden. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn de verliezen aan menschenlevens zeer groot. BESTRIJDING VAN KINDER VERLAMMING DOOR VITAMINE-D. In Duitschland wordt de kinderverlam ming door het gebruik van vitamine D, met goed succes bestreden. Volgens de hier opgedane ervaringen zgn de Duit sche artsen in Warschau begonnen vitamine D. te verstrekken aan alle kinderen tot den leeftijd van twee jaar, ten einde ook hier de kinderverlamming tegen te gaan. Artikel 12. De secretarissen-generaal van de departemen ten van sociale zaken en van binnenlandsche zaken geven nadere voorschriften ter uitvoering van hét in dit besluit bepaalde. Artikel 13. Dit besluit treedt in werking op den dag zfl* ner afkondiging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5