Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Willkie vóór het wetsontwerp tot steun aan Engeland. Het prijsbeheerschings- besluit. De beteekenis van Lybië na den val van Bardia. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 11 DINSDAG 14 JANUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS i >8 o*n< p«r w—k ot f 2.30 per tcwerieet. Franco p«r poet 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ceoL ADVERTENTIEPRIJS» Van 1 -5 regels 1.50. Iedere regel meer SO eent abonnement speetala prij*. Kleine advertenties van 1 -5 regels 10.50, Iedere regel meer 10 et (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEIT S WAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREEN! GING „DE NEPtRLANDSCHE DAGBLADPERS HIJ KONDIGT EEN REIS NAAR ENGELAND AAN. Wendell Willkie, de republikeinache candidaat voor het presidentschap, heeft in een verklaring zijn. opvattingen ken baar gemaakt over- het wetsontwerp tot steun aan Engeland. Willkie wees er op, dat dit ontwerp voorstelt aan den presi dent uitgebreide volmachten te verleenen, derhalve is het de plicht van de oppositie dit wetsontwerp zoo nauwkeurig mogelgk te onderzoeken. Met het oog op den tegen- woordigen noodtoestand was Willkie per soonlijk tot de slotsom gekomen, dat het voorstel met enkele wijzigingen dient te worden aangenomen. Willkie deelde verder mede, dat hy bin nenkort een reis naar Engeland zal ma ken. Hij zeide, dat hy als particulier naar Engeland gaat en geenerlei verbinding met de Amerikaansche regeering heeft. Hij zal waarschijnlijk twee è.drie weken in Engeland blijven, teneinde de positie van het Britsche eiland te leeren kennen. Na zijn terugkeer zal hij waarschgnlgk zyn practyk als advocaat hervatten. Landon becritiseert Roosevelt en Wilkie. De verklaring van Willkie ten gunste van het plan van Roosevelt tot het uitlee- nen van oorlogsmateriaal aan Engeland is op felle wijze becritiseerd door den vroe- geren republikeinschen candidaat voor het presidentschap Landon, die in de republi- keinsche partij zeer veel invloed heeft, zoo meldt het A.N.P. uit New York. Landon verklaarde tegenover journalis ten de buitenlandsch-politieke opvattin gen van Willkie hebben principieel nooit verschild van die van Roosevelt. Wanneer Willkie reeds voor het republikeinsche partij coin gres zfln standpunt ten aanzien van de buitenlandsche politiek zou hebben bekend gemaakt, zou hg nooit tot candi daat voor het presidentschap zijn gekozen. Had Roosevelt zrjn buitenlandsch-politieke standpunt voor de presidentschapsverkie zingen laten weten, dan zou hij, naar Lan don verklaarde, nooit tot president zijn ge kozen. Op de persconferentie heeft men den minister van buitenlandsche zaken, Huil, gevraagd, hoe het mogelijk is, dat Willkie als particulier een pas voor een bezoek aan de oorlogszöne heeft gekregen. Huil antwoordde, dat Willkie een der vooraan staande personen in de Vereenigde Staten is, zoodat het vanzelf spreekt, dat men zgn verzoek, zich persoonlijk te kunnen over tuigen van de positie van Engeland, niet heeft afgewezen. Willkie heeft geen offi- cieele of niet-officieele opdracht. Hij reist uit eigen wil naar Londen. Het Amerikaansche plan inzake hulpverleening aan Engeland. Het Huis van Afgevaardigden heeft, naar het D.N.B. meldt, het voorstel van de militaire commissie, dat deze het wets ontwerp inzake de hulpverleening aan EngelanJ in studie zou nemen, met alge- meene stemmen verworpen. Het ontwerp zal derhalve overeenkomstig het voorstel der regeering worden voorgelegd aan de buitenlandsch-politieke commissie, welker voorzitter, Bloom, thans terstond met de consultaties kan beginnen. Als eerste spreker staat de minister van buitenland sche zaken, Huil, op het programma. De Duitsche troepentransporten naar Bulgarije. Een Russische tegenspraak. Van welingelichte zijde te Berlijn ver neemt het A.N.P.Ten aanzien van de vele geruchten, onware beweringen en com binaties, die de laatste dagen zoowel in de wereldpers als door de buitenland sche persbureaux over z.g. Duitsche troe pentransporten naar Bulgarije gepubli ceerd zgn, verwondert men zich er in politieke kringen te Berlijn niet over, dat het officieele Sovjet Russische persbureau Tass op grond van die berichten ertoe pverging, een tegenspraak uit te geven. In deze tegenspraak constateert Tass, dat van Duitsche zijde tegenover de Sov jet-Unie nooit de kwestie van het verblijf of het vervoer van Duitsche troepen naar Bulgarije ter sprake is gebracht. Voorts maakt Tass ten aanzien van de bewe ring, dat de Sovjet-Unie op een vraag van de Bulgaarsche regeering inzake de toelating van Duitsche troepen tot Bul garije toestemmend geantwoord zou heb ben op, dat de Bulgaarsche regeering zich nooit tot de Sovjet-Unie met een derge lijke vraag heeft gericht en dientengevolge van de Sovjet-Unie ook geenerlei ant woord kon ontvangen. ENGELSCH SCHIP GETORPEDEERD. Uit Sao Vicente de Caso wordt aan het D.N.B. gemeld, dat het schip, waarvan 29 geredden door een Engelschen mijnen veger naar de haven van Sao Vicente ge bracht zijn, het Engelsche s.s. Nalgora (6500 ton) uit Glasgow geweest is, dat In den Atlantischen Oceaan door een duik boot is getorpedeerd. Van de overige 79 leden der bemanning ontbreekt elk spoor. In portugeesche scheepvaartkringen ver luidt, dat het schip met een lading be vroren vleesch van Argentinië naar En geland onderweg was. De in België gesneuvelde militairen. Volgens berichten In de Belgische dag- .5 de Identificatie der militairen, Cie tijdens den oorlog In België zijn ge- sneuveld, zeer goed gevorderd, zoodat men nu reeds over voldoende gegevens beschikt om ongeveer het aantal gesneuvelden te Kunnen bepalen. In Frankrijk en vooral m Noord-Frankrijk is het werk nog aan flen gang. Tot dusver zijn de cijfers voor A$nn Belgische grondgebied als volgt: 4700 Belgische militairen, 5200 Belgische burgers, 2600 Fransche militairen, 2200 Engelsche soldaten. In welingelichte kringen wordt geraamd, aat het aantal Belgische soldaten, dat 7 de krijgsverrichtingen gevallen is, de 5000 niet ver zal overtreffen. ÏNFLUENZA-EPIDEMIE TE STOCKHOLM, Volgens Zweedsche krantenberichten neemt de mfluenza-epidemie te Stockholm steeds grooteren omvang aan. Het is de sterkst verbreide epidemie sedert jaren. De centrale ziekteverzekering te Stock- a?'to vier dagen tijds niet minder dan 2300 ziektegevallen geconstateerd. ENGELAND EN DE FRANSCHE KOLONIËN. Daden In tegenspraak met de woorden. Naar het D.N.B. meldt, hebben offici euze kringen te Vichy hun houding be paald ten aanzien van een antwoord van Reuter op de verklaring van den Fran- schen minister van koloniën, generaal Pla ton, dat Engeland zich meester wil ma ken van de Fransche koloniën. Reuter had verklaard, dat Platon klaarblijkelijk slechts zijn persoonlijke opvatting heeft uitge sproken en daarbij verwees Reuter naar de boodschap van Churchill aan het Fran sche volk, waarin hy verklaarde dat het nooit de bedoeling van Engeland is ge weest, de Fransche koloniën in beslag te nemén of zich van de Fransche vloot meester te maken. De meening van Platon is de opvatting van maarschalk Pétain, van de Fransche regeering, van de Fran sche marine en van iederen Franschman, die dezen naam waardig is. De verklaringen van Churchill zijn, aldus het oordeel te Vichy, nauwe lijks in overeenstemming te brengen met de volgende feiten: 1. De Engelsche vloot heeft in Mers el Kebir de Fransche Mid- dellandsche Zeevloot, die ontwapend voor $nker lag, overvallen en verscheidene hon derden Fransche matrozen gedood. Het Fransche slagschip „Bretagne" werd tot zinken gebracht. 2. De Engelsche vloot verscheen eenige dagen later voor Dakar en ondersteunde met haar kanonnen drie landingspogingen. Zij bombardeerde de stad, doodde en ver wondde verscheidene honderden Franschen en inboorlingen en trok zich tenslotte als gevolg van de granaten der Fransche ma rine terug. Hoe brengt Churchill dit optre den in overeenstemming met zijn z.g. voor nemen „de Fransche koloniën niet te wil len kapen"? De waarheid is, zoo verklaart men in officieuze kringen te Vichy, dat de Engelschen de Fransche vloot wilden roo- ven of vernielen en dat hun dat niet gelukt is. Daarna wilden zij zich meester maken van Dakar. Ook dit is hun niet gelukt. Thans doet men in Londen alsof men de vloot en de koloniën van Frankrijk respecteert. Wanneer de Engelschen, aldus wordt tenslotte gezegd, in Dakar vasten voet verkregen hadden, waren zij daar ge bleven. Nieuw soort brandbommen op Londen geworpen. Bij den zwaren luchtaanval op Londen in den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben de Duitsche vliegers blijkbaar voor de eerste maal gebruik gemaakt van een nieuw soort brandbommen met explosieve werking, meldt U. P. De explosieve kracht heeft ten doel de daken te vernielen, zoo dat het in de brandbom geborgen brandbare materiaal in de gebouwen ontvlamt. Vele Londenaars hoorden bij het inslaan van de brandbommen een scherpen knal bij de gewone brandbommen is slechts een tamelijk zwak gesis hoorbaar. Ook zagen eenige ooggetuigen dat vele brandbommen zich na het ontploffen in vier of vijf brand haarden splitsten. HET STREKT ZICH UIT OVER ALLE PRIJZEN- V00RSCHRIFTEN. Strenge straffen in uitzicht gesteld. De noodzakelijkheid is gebleken om niet alleen op het gebied van de prijsvorming, welke bij de geleide economie geheel in handen van de overheid moet berusten, maar ook op dat van de handhaving en de gerechtelijke bescherming der prijzen, de prjjsbeheersching, bijzondere maatregelen te nemen. Gisteren is daartoe verschenen het prijsbeheerschingsbesluit. Het gebied van het prijsbeheer schingsbesluit. Het prijsbeheerschingsbesluit strekt zich uit over het geheele gebied van de prgs- voorschriften. Het bestrijkt niet alleen de prijzen van artikelen, welke noodig zijn tot voldoening aan de eerste levensbehoeften, maar ook de prijzen van de overige voort brengselen van landbouw en industrie, het verkeer, het geldwezen, de huren, de pachten, de koopprijzen van onroerende goederen, zoowel die een agrarisch karak ter hebben als die, welke dit niet hebben, van bouwmaterialen, van aannemingen kortom het geheele terrein van de prijzen en van de daarvoor bestaande en nog in het leven te roepen voorschriften. Het prijsbeheerschingsbesluit bestrijkt derhalve elk voorschrift, dat op prijzen betrekking heeft. De nieuwe bepalingen van het prijs beheerschingsbesluit zijn scherper dan die van de prijsopdrijvings- en hamsterwet. Op gelegd kan worden gevangenisstraf van ten hoogste tien jaren, geldboete tot een on beperkt bedrag, bovendien verbeurdver klaring, niet alleen van de goederen, waar mede of ten aanzien van welke het mis drijf is begaan, maar ook van den geheelen goederenvoorraad. Voorts zal het vonnis kunnen worden openbaar gemaakt. Het bijzonder karakter van het besluit is ech ter gelegen in het daarbij ingevoerde tuchtrecht. Het tuchtrecht. Bij de nieuwe tuchtstrafvordering wordt de straf opgelegd door den dienst van den gemachtigde voor de prijzen. In de nadere toelichting hierop, wordt betoogd, dat het een eisch van doelma tigheid is, dat overgegaan wordt tot de instelling van een door de administratie zelf uit te voeren recht van tuchtstrafvor dering, zoodoende wordt zoowel de op sporing als de strafoplegging in één hand gebracht en kan het einddoel, de prgs- beheersching, steeds In het oog worden gevat. De sancties van het tuchtstraf recht strekken minder ver uit dan die van het gewone strafrecht in zooverre daartoe niet behoort gevangenisstraf, doch zij gaan verder, waar naast de geldboete tot onbeperkt bedrag en de verbeurdverklaring van goederenvoor raden ook bedrijfssluiting, ontzegging van de uitoefening van een beroep, reëele .pxecutie tot nakoming van de prjjsvoorschrlften en afdracht van ge- nooten meerwinst kan worden opge legd. Er zal bij den dienst van den gemach tigde voor de prijzen een afdeeling prgs- beheersching komen, waarvan het hoofd onder den gemachtigde verantwoordelijk is voor de prgsbeheersching. Vervolgens zullen er vijf inspecties voor de prijsbeheersching worden Ingericht, met een inspecteur aan het hoofd. Deze zal verantwoordelijk zijn voor de prijsbeheer sching in zijn inspectie. De aan hem toe gevoegde inspecteurs zullen eveneens straf- opleggende bevoegdheid hebben. De inspecties zullen overeenkomen met de rechtsgebieden der gerechtshoven en in de zetelplaatsen van deze hoven zijn ge vestigd, te weten te Amsterdam, 's-Gra- venhage, 's-Hertogenbosch, Arnhem en Leeuwarden. ENGELSCHE AANVAL OP DUITSCH PATROUILLEVAARTUIG. In den loop van Zondag hebben, naar het D.N.B. meldt, drie Engelsche lock- heedmachlnes, een Duitsch patrouillevaar tuig op de Noordzee met bommen en tor pedo's aangevallen. Alle bommen en tor pedo's misten haar doel. Als gevolg van het doeltreffend afweervuur van het Duitsche patrouille vaartuig draaiden de vijandelijke toestellen af, zonder den aan val te hervatten. Een even scherpe terechtwijzing viel aan twee Britsche jagers ten deel, die aan de Kanaalkust patrouillevaartuigen en ha- venbeschermingsbooten poogden aan te vallen. Twee Hurricanes werden hierbij door de luchtafweerartillerie neergescho- I ten, Het is zaak de rijksdaa'derbonnen met willen ondergrond nauwkeurig te con- tro'eeren, daar geconstateerd is, dat vele valsche exemplaren in omloop xüa (Foto Pax-Holland) Het bier wordt 15 lichter. Het Centraal Brouwerij Kantoor heeft een circulaire gezonden aan de exploitanten van restaurants, café's, slijterijen en win kels, waarin een op 15 dezer ingaande ver mindering van het gehalte van het bier met 15 pet. wordt aangekondigd. De bieromzet stijgt tegenwoordig zoo danig, dat hierdoor de grondstoffenpositie der brouwerijen beïnvloed wordt. De over heid heeft daarin aanleiding gevonden het brouwergbedrijf eenige beperkingen op te leggen. Teneinde in de tegenwoordige omstandig heden een waarborg te scheppen voor een regelmatige biervoorziening wordt het ge halte van het bier per 15 Januari 1941 met ongeveer 15 procent verlaagd. Een derge lijke verlaging heeft op den smaak geen merkbaren invloed. De maatregel betreft het bier van alle Nederlandsche brouwerijen. Ook het bui tenlandsche bier zal hieronder vallen. Het bier met verlaagd gehalte is niet als een soort oorlogsbier te beschouwen. Er worden geen andere dan de gebruikelijke grondstoffen in verwerkt. Tijdelijke toelage aan rijkspersoneel en verhooging minimum kindertoelage. Het verordeningenblad van gisteren be vat een besluit van den secretaris-generaal van de departementen van financiën en van binnenlandsche zaken betreffende toeken ning van een tijdelijke toelage aan het rijkspersoneel en verhooging van het mi nimum van de kindertoelage. Deze beschikking luidt als volgt! Artikel 1. Met ingang van 1 December 1940 wordt, aan het gehuwde rijkspersoneel in vasten en tijdelijken dienst of op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht werkzaam, een tijdelijke toelage verleend van zes ten honderd van de bruto-wedde of het bruto loon, voor zoover de bruto-wedde of het brutoloon, vermeerderd met deze toelagen een bedrag van 1900,'r jaars niet over schrijdt. Het bovenstaande Is niet van toepassing, wanneer ingevolge een alge- meene loonsverhooging na 31 December 1937 de wedde of het loon van voren bedoeld rijkspersoneel is verhoogd. Artikel 2. Met ingang van 1 Januari 1941 wordt, bij v^jze van tijdelijken maatregel, het minimum bedrag van de kindertoelage, bedoeld ln artikel 21, eerste lid, onder a, en in artikel 24, zevende lid, van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambte naren 1934, van 60.'s jaars, 1.15 per week of 5.per maand, per kind, opge voerd tot 75.'s jaars, 1,45 per week of jr 6,25 per maand, per kind. DE FALKLANDEILANDEN VOOR DE VEREENIGDE STATEN De Argentijnsche onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Molinari, heeft onthuld, dat de overeenkomst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten inzake den afstand van steunpunten een geheime clausule behelst, waarbij Engeland zich verplicht den Vereenigden Staten na den oorlog de Falkland eilanden af te staan, zonder zich te bekommeren om de wettige aanspraken van Argentinië op die eilan den en ondanks de door president Roose velt afgekondigde solidariteit der Ameri kaansche republieken. De eenheid van Lybië bestaat uit Tripolitanië en Cyrenaica, de rest van Lybië heeft voor Italië als koloniseerend ryk geen beteekenis, want in dit gedeelte regeeren de groote zandstormen. Wg bepalen ons by het inzetkaartje van de eerste kaart waar de vruchtbare gebieden die onder een gunstige regenval liggen zyn aangegeven met een omiy'ning. Wat dus wel van beteekenis ls, is op de tweede kaart samengevat nameüjk Tripolitanië en Cyrenaïca, gebieden die door een 1822 km. langen kunstweg zyn verbonden en wel van Zouara tot aan Bardia Lybië telt eenige steden en oasen met ongeveer 50.000 Europeanen waarvan er 3500 wonen ln Tripoli en Bengasi Sinds 1923 heeft Italië de woestyn geleideiyk akkerland afgedwongen en einde 1923 was er zooveel bggewonnen dat een klein gedeelte van Italië's bevolkingsover schot in Tripolitanië en Cyrenaïca kon worden opgenomen. Op de kaarten overziet men de kolonisatie gebieden welke elgeniyk beginnen by Cirene tot Bengasi (2e kaart) en van Züten (1ste kaart) tot aan de Tunlsche grens. Bardia is in Britsche handen, Tripoli wordt door de Britsche luchtmacht gebom bardeerd, Tobroek wordt bedreigd maar niet tegenstaande dat is het eigeniyke kolonisatie gebied van Italië nog onaangetast, eerst zullen de Britten nog een honderd kilometer langs den Kustweg in de richting van Bengasi moeten oprukken willen zg het Cirene-gebied bereiken. Voor de operaties in Lybië kunnen deze kaartjes voor onze lezers van nut ziiiu en zyn derhalve de moeite waard uit te knippen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1