Stemming ter beurze herstelde zich. Rechtszaken SPORT Financieel Economisch Overzicht PER 1 APRIL KOMEN 24 MILLIOEN VRIJ DOOR UITLOTING STAATSLEENING 1938. In ons vorig overzicht konden wij mel ding maken van een terugslag op de fondsenmarkt, en deze heeft gedurende een groot deel van de afgeloopen periode voortgeduurd. Er viel een sterke terug- houding bij het publiek waar te nemen, waarvan de oorzaken moeilijk met zeker heid zijn aan te geven. Zeer waarschijnlijk had men met de jaarwisseling een sterke belasting van de Nederlandsche Bank verwacht in verband met de alsdan optredende behoefte van de schatkist. Het is ook mogelijk, dat zulks tijdelijk het geval is geweest, maar uit den eersten weekstaat van de Neder landsche Bank in het nieuwe jaar valt zulks nie\ af te leiden. Wel was er een uitzetting van 12 millioen van het be drag aan schatkistpapier, dat rechtstreeks bij de Nederlandsche Bank is onderge bracht, maar in verhouding tot de groote- re behoefte, die er ongetwijfeld moet heb ben bestaan was deze uitzetting betrek kelijk matig te noemen. Daar komt nog bij, dat ook het particuliere bedrijfsleven waarschijnlijk slechts in matigen omvang een beroep op de Nederlandsche Bank had gedaan. Na de jaarwisseling is het bedrag aan beleeningen zelfs niet onbelangrijk teruggeloopen.Het gevolg van een en an der is geweest, dat de biljettenomloop, die reeds weken achtereen gestadig is gestegen, gedurende de eerste week van het jaar met 7 millioen is ingekrompen. Intusschen heeft.de terughouding slechts betrekkelijk kort geduurd en Donderdag is er al weer een koersstijging ingetreden, zonder dat de situatie in het algemeen een verandering had te zien gegeven. Wij hebben er al meermalen de aandacht op gevestigd, dat de vlottende middelen, die om belegging vragen eerder toenemen dan verminderen. Op grond daarvan moet er voor de toekomst rekening mede worden gehouden, dat er, zij het met tusschen- poozen. telkens opnieuw vraag in de markt zal komen. Op 15 Januari zal er een uit loting plaats vinden van dc groote 3 3% 9'o leening Nederland 1938 en wel tot een bedrag van 44 millioen. De aflos sing van het aldus uitgelote bedrag zal per 1 April plaats vinden, en het ligt voor de hand, dat deze gelden voor een groot deel weer om belegging zullen vragen. Er is echter geen nieuw materiaal, omdat er geen emissies zijn, en de vraag, die tengevolge op de beurs aan den ddg treedt, moet dus noodzakelijkerwijs tot koersstijgingen leiden. Voor een deel zal die vraag natuurlijk aan de beleggingsmarkt ten goede komen, althans voor zoover de stukken in het bezit zijn van de verzekeringmaatschap pijen, de Ryksfondsen enz. Deze zyn im mers hoofdzakelijk zoo niet uitsluitend aangewezen voor belegging in obligaties. Een deel van de particuliere houders zal echter wel tot aankoop van aarideelen overgaan. De gang van zaken in vele takken van bedrijf hier te lande is in het achter ong liggende jaar in vele opzichten nog be- bevredigend geweest, in zooverre, dat de industrieele maatschappijen in verband met de prijsstijging op voorraden goede winsten hebben gemaakt. Indien men er nu echter rekening mede houdt, dat in de eerste plaats de aanvulling van deze voorraden met groote moeilijkheden ge paard gaat en in de tweede plaats, 'dat die beperkte aanvulling slechts tegen hoo- gere prijzen kan geschieden, dan is de grootere winstmarge op de oude voorraden eigenlijk slechts illusoir. Daar komt dan nog bij. dat de verhoogde winstbelasting voor het eerst zal worden toegepast op de winst over het boekjaar 1940, zoodat de uitkeeringen, die in den loop van dit Het eenschotelgerecht. HONDERDEN KINDEREN DOOR DE DUITSCHE TOLITIE ONTHAALD. Overal waar zich Duitschers bevinden, was het Zondag de dag van het Eintopfes- sen, het eenvoudige middageten, dat op dezen dag door alle Duitschers genuttigd wordt in plaats van een overvloediger Zon- dagmaaltyd. De kosten, welke men hierdoor uit spaart. komen ten goede aan het Duitsche Winterhilfswerk en bovendien geeft men daardoor uitdrukking aan de gemeenschap pelijke opofferingsgezindheid ten bate van de minder bedeelden. Op initiatief van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister dr. Seyss Inquart, is giste ren ter gelegenheid van den Eintopf- dag een groot aantal arme kinderen te Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Arn hem, de gast van de Duitsche politie ge weest. Honderden kinderen werd een warmen maaltyd aangeboden. De bijeenkomst te Rotterdam werd voor een deel bijgewoond door den Rijkscommissaris en mevr. Seyss- Inquart in gezelschap van eenige Duitsche autoriteiten. De Rijkscommissaris bezichtigd den wederopbouw van Rotterdam. Na afloop van dit bezoek heeft de Rijks commissaris met zyn gezelschap een tocht gemaakt door de stad om een indruk te kragen van hetgeen tot dusver op het ge bied van de nood-winkelbouw tot stand is gekomen. Tenslotte heeft de Rijkscommis saris met zijn gevolg in het dienstgebouw van dr. Voelckers zich door ir. Witteveen en dr. Roeloff laten inlichten over het plan van den wederopbonw van Rotterdam. DE HONDERDDUIZENDSTE OCTROOI AANVRAGE BIJ DEN OCTROOIRAAD INGEDIEND. Bjj den octrooiraad is op 8 Januari j.l. de honderdduizendste octrooi-aanvrage in gediend. Deze aanvrage werd door de afdeeling griffie aan den voorzitter van den octrooi- raad overhandigd, vergezeld van een fraai bloemstuk. jaar zullen worden aangekondigd van die verzwaarde heffing reeds de sporen zullen dragen. Een voorbeeld hiervan vindt men by de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, waarvan de aandeelen veelal in vaste han den zijn en als belegging worden aange houden. Deze maatschappij heeft geduren de een reeks van jaren constant 15 di vidend uitgekeerd. De financieele positie is buitengewoon sterk, eerstens door de ruime afschrijving, waardoor de fabrieken en machines slechts voor "en klein bedrag te boek staan en verder door groote be dragen aan beschikbare reserves. Ondanks deze gunstige positie heeft de maatschap pij aangekondigd, dat een deel van de winst over het afgeloopen jaar in aan merking komt voor reserveering in verband met de toekomstige aanvulling van voor raden tegen vermoedelijk hoogere grond stof fenprjjzen. Van een merkbaren invloed op de uiteindelijke netto-winst zullen voorts, zoowel hier te lande als in België, de verhoogde belastingen zijn. Dienten gevolge 'ie er rekening mede te worden gehouden, dat het dividend niet op peil van de voorafgaande jaren kan worden gehandhaafd. Deze rankondiging heeft een scherpere koersval van de aandeelen ver oorzaakt en wel van 425 tot 400. Later is er echter weer een herstel ingetreden tot 404. De metaalfabrieken hebben in het alge meen te lijden van gebrek aan grond stoffen. De Machinefabriek Stork maakt er melding van, dat de werktijden moesten worden verkort. Mochten materialen van buiten in voldoende hoeveelheden binnen komen, dan ziet men de vooruitzichten voor 1941 niet ongunstig in. Maar juist het tekort aan grondstoffen is een groote handicap. Dit blijkt ook uit de mededee- l'ngen van de Machinefabriek Breda, dat de bezetting van de fabriek matig was. maar het aantal bestellingen bevredigend. Een matige bezetting was echter het ge volg van de materiaalschaarschte. Er wordt nog aan toegevoegd, dat indien er in den aanvoer van grondstoffen binnen kort geen verbetering intreedt, de toe komst voor de metaalbewerkende indus trieën hier te lande als weinig bemoedi gend kan worden beschouwd. Amerika leeft op het oogenblik in een toestand van uiterste spannig in verband met de versnelde opvoering van de be wapening. In verband hiermede wordt er op het land uit den. aard der zaak een zeer zwaren last gelegd en voor het ko mende jaar wordt er een tekort van 9.2 milliard dollar op de begrooting verwacht.. Men berekent, dat per einde Juni 1942 de staatsschuld tot 58 milliard dollar zal zyn gestegen. President Roosevelt heeft be- lasting'verhoogingen aangekondigd, doch daaromtrent nog geen bijzonderheden medegedeeld. Hieronder volgt een overzicht van het i koersverloop in de afgeloopen week. 4% Nederland 1940 II 98%, 98 9/36, 98%. 3—3%% Nederland 1938 89%, 88%.8914. Aku 112%. 106%, 109%. Lever Bros 129%. 126, 132%, 132. Philips 210%. 209%, 213%, 211. Ned. Gist en Spiritusfabriek 425, 400, 404. Anaconda 31%. 30 7/8, 31%. U. S. Steel 73%, 70%. 72%. Kon. Petroleum 272%, 278%, 265%] 274. Amsterdam Rubber 289, 277%, 289, 288%. Deli Batavia Rubber 223%, 219, 228. Kon. Boot 165. 159, 166, 165. Ned. Scheepvaart Unie 189. 184. 188%. H.V.A. 453%. 442, 453. Ver. Vorstel. Cultuur 131%, 125%, 130%. Deli Batavia Mij. 202, 204. 195%, 202%. Deli Mij. 281, 262%. 266%. Senembah 220, 215, 222. COMMISSARIS-GENERAAL DR. FISCHBöCK BEZOEKT NEDER LANDSCHE BEDRIJVEN IN ZUID-HOFLAND. De commissaris-generaal voor financiën en economie dr. H. Fischböck. bracht Vrij dag een bezoek aan twee Nederlandsche grootbedrijven in Zuid-Holland. Het eerste bezoek gold de N.V. Ned. Gist- en Spiritus fabriek in Delft. De presi ent-commissaris, ir. W. H. van Leeuwen, heette den commis saris-generaal namens de directie hartelijk welkom en gaf vervolgens een kort over zicht van den toestand van het bedrijf. De onderneming, welks kapitaal nomi naal 7,8 millioen gulden bedraagt, behoort tot de meest kapitaalkrachtige en liquide bedrijven in Nederland. Het aantal arbei ders bedraagt op het oogenblik 900 man, terwijl in Brugge omstreeks 350 a 400 en in Monheim (Rynland) ongeveer 100 a 120 arbeiders en beambten werken. Het tweede bezoek gold het bedrijf der firma Erven weduwe J. van Nelle te Rotterdam. De commissaris-generaal liet zich op diepgaande wyze inlichten over d mogelykheid van vervaardiging van surrogaten. In verband hiermede deelen wij mede, dat een algemeene regeling voor de productie van goede koffie en thee- surrogaten in Nederland wordt voorbereid. KERSTMAKSCH N.S.B. Zaterdagmiddag is te Utrecht en om streken de vijfde kerstmarsch der N.S.B. gehouden. In verband met den door den leider ir. Mussert afgekondigden godsvre de was de traditioneele marsch van twee den kerstdag uitgesteld tot Zaterdag. De commandant der W.A., rar. Zonder van was door ziekte verhinderd de leiding op zich te nemen, waardoor te elfder ure het defilè, dat te Zeist voor den comman dant zou plaats vinden, werd afgelast- De marsch is bedoeld als demonstratie van tucht, marschorde en discipline en voor de afdeelingen, welke in dit opzicht de beste prestaties leverden, waren fraaie prijzen ter beschikking gesteld. Diegenen, die vyf maal achtereen aan den kerst marsch hadden deelgenomen, ontvingen na afloop de zilveren Mussert-medaille, zy, die slechts eenmaal verstek hadden laten gaan, kregen de bronzen Mussert-medail le aangeboden. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Gestolen of gekregen fiets. A. M. uit Oost- en West-Souburg zei, dat hjj de fiets waarvan de politie meende, dat die verduisterd was, had gekregen. Maar de Politierechter te Middelburg had verduistering aangenomen, en daar voor M. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, van welk vonnis M. in hooger beroep kwam. De besproken fiets had de politie in een kelder in de woning van verdachte gevonden. 'Het was een groene militaire fiets, die nu zwart gelakt was. Nu zei verdachte dat hij de fiets van de Duitsche weermacht had gekregen. Dat was gebeurd toen de militairen ver trokken, en fietsen op wagens hadden geladen. „Dat zeggen ze allemaal dat ze fietsen van de weermacht krijgen", merkte de president van het Hof op. Het bleek dat verdachte toen de oproep in de bladen daartoe verscheen, geen aan gifte had gedaan van zijn bezit. Er was een getuige die er bij was ge weest dat verdachte de fiets had gekregen. „Wil jij die fiets hebben?" zoo had een Duitsche militair gevraagd, en M. had verklaard „Nou, asjeblieft". En toen had hij de fiets dus meege nomen. Daarna was hij de fiets zwart gaan ma ken, en dat was gezien door vele andere personen die er stonden en tot de geëva- cueerden behoorden. De Proc.-Generaal vond dat in elk geval den verdachte het rijwiel zich wederrechte lijk heeft toegeëigend. Toch is op deze zaak nu by de behandeling een gunstiger licht geworpen, en in verband hiermede vroeg spr. de straf te wijzigen in een geldboete van 30 sub. 30 dagen hechte nis. De verdediger, mr. Adriaanse constateer de dat verdachte zeker niet de bedoeling had om het rijwiel onherkenbaar te ma ken, want daarvoor stonden er teveel per sonen bij. Hij wilde alleen niet op zulk een uitzonderlijke fiets rijden. PI. zag verdachte als een eenvoudig mensch, die meende dat de militairen over de fiets mochten beschikken, en verzocht vrijspraak, of anders een geldboete op te leggen. WINTERHULP OPGELICHT VOOR 20. Vrijdagmiddag stonden voor de strafka mer van de Arnsterdamsehe rechtbank een Amsterdamsche chauffeur en ziin vrouw terecht, die op uitermate geraffineerde wijze Winterhulp Nederland, welke op 29 en 30 November een collecte hield, voor 20 hebben opgelicht. De man had ge tracht een collectebus machtig te worden, maar omdat hij bij de politie in een zeer slecht blaadje stond hjj stond op den zwarten lijst van collectanten in de hoofd stad was hem deze bus geweigerd. Hjj heeft echter toch een bus weten te krijgen en wel op de volgende wijze. De man leefde officieel wel, doch in werkelijkheid niet meer met zijn vrouw samen. Hij had con necties aangeknoopt met een andere vrouw. Hij wist de zuster van deze vrouw, een 29-jarige naaister, te bewegen een bus aan te vragen. Toen de oproep voor deze naai ster kwam om een bus af te halen heeft hij dezen oproep uit de brievenbus gehaald en is hij zelf de bus gaan halen. Met deze bus is hij naar zijn wettige vrouw gegaan, waarna hij deze heeft geperst tezamen met hem verschillende kantoren af te gaan en ook op straat te collecteeren. Zij wisten zoodoende een bedrag van ruim 26 te verzamelen. Een inspecteur van politie was echter ter oore gekomen dat de man toch in het bezit van 'n bus had weten te komen en on opvallend had deze politieman 'n gemerkten gulden in de bus gedaan. Nadat zij samen gecollecteerd hadden, hebben de man en de vrouw in de woning van de vrouw de bus geopend, hetgeen hij op zoodanige geraf fineerde wijze wist te doen, dat het niet te zien was, er is 20 uitgenomen, waar onder de gemerkte gulden en er is een rol centen voor in de plaats gedaan. De bus bevatte dus zes gulden en ongeveer een gulden aan centen. De man is daarna met de bus naar de naaister teruggegaan en deze heeft de bus bij winterhulp laten inleveren. Dank zy het optreden van de politie heeft men dus toch een oplichting kunnen vaststellen. De officier van justitie eischte tegen den man een gevangenisstraf van twee en een half jaar, tegen de vrouw een jaar. De rechtbank zal op 24 Januari vonnis wijzen. HET GEHAKT IN HET TOREN KAMERTJE WAS TE MACHTIG. Terzake van diefstal van vleesch ten na- deele van de Nederlandsche vee centrale had zich gistermiddag de 50-jarige brood slijter W. O. uit Harmeien te verantwoor den, voor den Utrechtschen politierechter. Verdachte deed in de maanden October en November als vrijwilliger dienst als wach ter van de luchtbescherming te Harmeien. Daartoe moest hij avond aan avond den toren beklimmen om melding te maken van eventueel gesignaleerde vijandelijke vliegtuigen. Nu wilde het toeval, dat daar, in de betrekkelyk kleine ruimte in 't nokje van den toren, een voorraad blikjes gehakt was opgeslagen, welke toebehoorde aan de Nederlandsche veecentrale. Toen verdachte eenige avonden lang geen vliegtuigen be- spèurde, kon hij de verleiding niet weer staan om een der vele opgeslagen blikjes gehakt te openen en eens te proeven hoe het ingeblikte vleesch wel smaakte. Welnu, deze proef beviel hem zoo best, dat hij van zyn aanvankelijken tegenzin om steeds maar weer op dien toren dienst te doen, terugkwam en juist met het grootste ple zier daar op dat stille plekje van Harmeien wilde uitzien naar de vliegtuigen. Politierechter En in plaats van te wa ken over uw dorpsgenooten zat u daar maar gehakt te peuzelen, niet bedenkend, dat u zelf tot gehakt gebombardeerd had kunnen worden. Verdachte Ja, het is eigenlijk gekomen, doordat ik zoo'n heelen nacht niets te doen had en dan kreeg ik zoo'n trek. Politierechter En dan gaat U maar iets nemen, dat u niet toebehoorde. Een fraai lid van de luchtbescherming bent u. De officier van justitie wilde wel reke ning houden met de omstandigheden, en in verband met verdachtes antecedenten een SCHAATSENRIJDEN BUI JEN KAMPIOEN VAN NEDERLAND OP DE SCHAATS. LANGENDUK 2e EN KOOPS Se. Te Bergen (N.H.) zijn de Nederlandsche kampioenschappen in het hardryden ge houden. De 500 meter. De ingevallen dooi was oorzaak, dat er reeds by den aanvang water op het ijs stond. Ondanks dezen tegenslag werden er op de 500 meter behoorlijke tijden ge maakt. Zoo won ir. A. F. van der Scheer in 47.8 sec. zyn rit tegen Jan Langedjjk. De uitslagen luiden als volgt 500 meter 1. Ir. A. F. van der Scheer (Rotterdam) 47.8 sec., 2 en 3. J. A. Roos en H. Buyen (beiden Amsterdam) 48.2 sec., 4. J. Lan- gedijk (Oudkarspel) 48.4 sec., 5. van Hoorn (Zaandijk) 48.6 sec., 6. R. Koops (Zuid Laren), 7. H. A. Schouten (Warns- veld), 8. Th. Eicelschot (Amsterdam). 5000 meter. In de middaguren werden de wedstrij den om het kampioenschap van Neder land voortgezet met de 5000 meter. Het resultaat hiervan was, dat ieders verras sing Keyzer een snelleren tijd maakte dan de rijder J. Langedijk. De manier waarop de winnaar van den vorigen elf stedentocht zijn serie reed, gaf alle reden om aan te nemen, dat de Nederlandsche schaatsenrijderswereld in hem een be langrijke aanwinst gekregen heeft. Met 9 min. 16.6 sec. bleef hij 0.5 sec. onder den tijd van Langedijk. De uitslag luidde 5000 meter 1. P. Keyzer (De Lier) 9 min. 16.6 sec., 2. J. Langedijk 9 mm. 17.1 sec., 3. H. Buyen 9 min. 18.2 sec., 4. R. Koops 9 min. 26.8 sec., 5. J. Akerboom 9 min. 28.8 sec., 6. S. van Hoorn, 7. M. Strijbis (Harenkarspel), 8. P. J. Zwanen burg, 9. ir. A. F. van der Scheer. De tweede dag. Zondag werden de wedstrijden voortge zet. Na een interessanten en spannenden strijd werd de Amsterdammer Buijen kampioen van Nederland. De uitslag luidde 1500 meter1. H. Buijen (Amsterdam) 2 min. 32.6 sec., 2. J. Langedijk (Oud- karspel) 2 min. 33.2- sec., 3. S. v. Hoorn (Koog Zaandijk) 2 min. 35 sec., 4. R. Koops 2 min. 38.8 sec., 5. ir. A. F. v. d. Scheer 2 min. 39 sec., 6. J. Akerboom, 7. P. Keizer, 8. C. Scheer, 9. A. A. Schouten. De 10.000 meter. Onder groote spanning werd aan de 10.000 meter begonnen. Voor dezen af stand werden alleen de 10 beste rijders van de 5000 meter geplaatst. Het bezwaar hiervan was, dat enkele goed geklasseerde rijders nu geen gelegenheid kregen ook op de 10.000 meter, die vrijwel nooit in ons land wordt verreden, hun capaciteiten te toonen. Buyen slaagde erin Koops, alhoewel deze goed partij gaf, ver achter zich te laten. De beslissing lag hierna in de volgende rit tusschen Langedijk en Keizer. Slaagden deze beide rijders erin onder den tijd van Buijen te blijven, dan was het kampioen schap weer voor Langedijk. Langedijk reed met prachtige lange slagen ronde na ronde, waarbij Keizer hem gedurende de eerste ronden goed volgde. Op den duur was Keizer evenwel .niet in staat dit tempo vol te houden, zoodat hij langzamer hand verder afzakte. Langedijk maakte die uiterst fraaien tijd van 18 min. 56.2 sec. Deze prestatie was zoo goed, dat hij, als de internationale reglementen van kracht waren geweest, het kampioenschap van Nederland zou hebben verworven. Doch daar dit nu niet het geval was en het Ned. reglement moest worden toegepast, viel de eeretitel ten gunste van Buijen. Overigens verdient de Amsterdammer het kampioen zeer zeker. De uitslag luidde: 10.000 meter: 1. J. Langedijk 18 min. 56,2 sec.; 2. H. Buijen 19 min. 9,8 sec.; 3. P. Keizer 19 min. llsec.; 4. R. Koops 19 min. 23 se.; 5. M. Strijbos 19 32,8 sec.; 6. P. J. Zwanenburg; 7. J. Akerboom; S. ir. v. d. Scheer; 9. S. v. d. Hocrn. Totaal klassement1. H. Buijen 8% p.; 2. J. Langedijk 9 p.: 3. R. Koops 18 p.; 4. S. v. d. Hoorn 22 p.; 5. ir. A. F. v. d. Scheer 24 punten. geldboete eischen. Tien gulden of vijf da gen, luidde de eisch. De politierechter vond In 't feit, dat het torenkamertje nu niet bepaald een iedeale plaats is om voorraden blikken gehakt op te® slaan, een reden om de boete te verla gen tot vijf gulden of twee dagen. DEKZEILEN GESTOLEN. D. R. uit Terneuzen had van de recht bank te Middelburg acht maanden gevan- gnisstraf gekregen. Hij had dekzeilen ge- stoln, maar R. die zei dat hij ze had ge kocht, kwam in hooger beroep. Er was op de plaats waar de zeilen gestolen waren, een voetafdruk aangetroffen, en die bleek op de schoen van verdachte te passen. Voorts hadden enkele personen hem zien ryden met een fiets waarop de dekzeilen lagen. Maar K. beweerde dat hjj de zeilen van iemand had gekocht, maar wie die iemand was wist hij niet. In elk geval, de proc.- generaal meende te mogen aannemen dat diefstal was bewezen, al was het dan ook niet van alle zeilen die vermist werden. De straf door de rechtbank opgelegd, vond spr. aan den lagen kant, en om die reden wilde hij de straf verhoogen tot een jaar. EENHEID IN HET VISCHBEDRIJF. Op een vergadering van het bestuur van de federatie van organisaties in het visch- bedrijf, de organisatie, waarbij vrijwel alle landelijke representatieve organisaties op visscherijgebied zich hebben aangesloten, is besloten tót de uitgifte van eèn eigen week blad, dat de naam zal dragen van „De Vis- scherywereld". Binnenkort hoopt de fede ratie een proefnummer van dit weekblad onder de leden te verspreiden. DE FRIESCHE ELFMERENTOCHT Onder gunstige omstandigheden zijn Za terdagmorgen de duizenden deelnen -3 aan de Friesche elfmerentocht over een f- stand van 80 k.m. uit Sneek en Langweer gestart. Nog nooit heeft men in Friesland voor een of ander sportevement zoo'n ge weldige belangstelling meegemaakt. Voor den toertocht met als startplaats Sneek hadden zich "920 deelnemers opgegeven, terwijl voor den wedstrijd met als start plaats Langweer het aantal deelnemers de 1000 overschreed. Het was een aantrekkelijk schouwspel al deze duizenden welgemoed op weg te zien gaan cm zich te verlustigen op de gladde y'zers en op karakteristieke wijze kenni~ te maken met de Friesche meren in wintersche kleedy. Het was jammer, dat te Langweer een foutieve start had plaats gehad. Er zou worden afgereden van den Scharsterrijn, waarover een plank was gelegd om den start aan te geven. Toen er reeds velen op het ijs waren gaf de rijkspolitie, met het oog op de veiligheid, bevel om den start vanaf het land te doen plaats vinden. Direct ontstond er een hevig gedrang om de beste plaatsen en voor het startschot viel, vertrokken verschillende rijders. Door roepen probeer'""men hen daarop opmerk zaam te maken, maar de geheele groep van ongeveer 250 personen reed weg. Di rect heeft men getracht om op de eerste controlepost te Follega deze rijders op te houden maar deze post was onvoldoende bezet om dit tc kunnen bereiken en er werd dan ook doorgereden. De volgende groep startte 17 minuten later. Bij de f'nish te Langweer was de be langstelling zeer groot, doch er ontstond groote verwarring, toen de eerste wed- strij'dr Jders ankwamen, daar men niet meer vist, wie in de eerste en wie in de tweede groep gestart waren. In de kop groepen lagen o.m. de heeren W. Beeksma uit Huizum, A. Adema uit Franeker (win naar van den elfstedentocht 'n 1940); W. Heeringa uit Grouw; C. v. d. Zee, die allen vrijwel gelijk aankwamen te 12.53 u. Volgens de officieuze gegevens was Lcu Geveke uit. Leeuwai-den de eerst aanko mende van de eerste groep te 12.40. De eerste dame. die aankwam was mej. Cor- rie Geveke uit Leeuwarden te 13.07 u. In verband met de ongeregeldheden bij den start is een juiste opgave der winnaars onm. gelijk. Het groote bezwaar van dezen wedstryd was, dat er te veel personen meebeden, die beter in de toerklasse had den kunnen starten. Bovendien reden ve len aan den stok en ware er te veel kinderen, hetgeen voor een wedstrijd niet geoorloofd is. Te Sneek -wam precies om 12.05 een groep van ongeveer vijfentwintig personen die om 09 15 te Sneek waren, bij het laat ste contrólestat'on aan. De eerste aangekomenen waren: 1. D. Hoeksema. Sneek; 2. K. Hooman, Hooge- schild; 3. W. Kok, Ferwoude; 4. S. Sterken - burg, Poeldijk; 5. W. J. Duivensteyn, Poel dijk. DE RONDE VAN UITHOORN. Gisteren werd de ronde van Uithoorn verreden. Ruim 500 deelnemers verschenen aan de start. De uitslagen van deze 38 k.m. lange tocht luiden: Heeren: 1. G. Ryneveld (Uithoorn) 1 uur 29 min. 28 sec.; 2. A. Bakker (Breu- kelen) 1 uur 29 min. 31 sec.; 3. E. A. Bos- son (Amsterdarh) 1 uur 31 min. 20 sec. Dames: 1. Mej. J. Noordanus, (Bilthoven)! 1 uur 48 min. 12 sec.; 2. Mej. J. Bootsman (Hoofddorp) 1 uur 48 min. 13 sec.; 3. Mevr. A. Groote-Snijders (Uithoorn) 1 uur 50 min. SCHAKEN WIJNANS WINT HET NIEUW JAARS- TOERNOOI TE BEVERWIJK. De eerste dag van het Nieuwjaarstoui-- nooi, te Beverwijk, dat Zaterdag en Zondag werd gehouden, bracht al aanstonds een kleine verrassing, doordat de belangrijk ste party van dien dag, welke dr. Max Euwe bracht tegenover A. J. Wijnans, na arbitrale beslissing, eindigde in remise. De uitslagen luiden eeregroep A: dr. Max Euwe—A. J. Wijnans C. J. R. SameliusN. Cortlever 01. Ook de tweede dag heeft verrassingen gebracht. Bij arbitrale beslissing werd uit gemaakt, dat Euwe zijn partij tegen Cort lever had verloren. De kans op een over winning in dit tournooi, zooals verleden jaar, was hiermede verkeken. De voor naamste resultaten van Zondag luiden Eeregroeg A, heeren: A. J. Wijnans— C. J. R. Samelius 10 N. Cortlever—dr. Max Euwe 10 (bij arbitrage) N. Cort leverA. J. Wijnans 01 (bij arbitrage) dr. Max EuweC. J. R. Samelius 10. Totaaluitslag 1. A. J. Wijnans 2% p. 2. N. Cortlever 2 p. 3. dx\ Max Euwe 1% p. 4. C. J. R. Samelius 0 p. Eeregroep B, heeren totaaluitslag 1. W. Koomen 2% p.; 2. S. Landau 2 p.; 3. mr. G. C. A. Oskam 1 p. 4. mr. E. D. Spanjaard p. Eeregroep dames: totaaluitslag1. Mevr. F. KoomenHeemskerk 2% p.2. mej. A. M. van Schaik 2 p. 3. mevr. Roodzant lp.; 4. mej. M. W. Bannink p. ZWEMMEN Mislukte aanval op wereldrecord van Jopie Waal berg. De bekende Duitsche zwemster Anni Ka- pell heeft te Bochum een vergeefsche po ging gedaan om onze landgenoote en wereldrecordhoudster, Jopie Waalberg, op de 200 yards schoolslag te onttroonen. Dat de Duitsche zwemster het ernstig meende met haar poging, blijkt wel uit den door haar gemaakten tyd, die slechts 0.2 seconde bleef boven den door Jopie Waal- berg in Juli 1939 te Amsterdam gemaakten tijd. Anni Kapell zwom de 200 yards in 2 min. 40.5 sec. De recordtijd van Jopie Waalberg is 2 min. 40.3 sec. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP DERDE KLAS GROOT BILJART. Geertman kampioen. Te 's-Gravenhage zijn de wedstrijden om het kampioenschap derde klas groot bil jart kader gehouden, met als resultaat, dat de Arr terdammer Geestman. lid van K.R. A.S. als kampioen uit den strijd is geko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6