I UIT DE PROVINCIE )erduisteren: ™L3TlttOTChap d€n heer a Vein onze Boekentafel IJ?pret in Zeeland. NEEM DE PROEF van hedenavond 17»46 uur tot morgenochtend 9.45 uur De maan gaat morgen te 9.15 onder en komt te 19.S9 op. DE ATJTOBEVRACHTINGSDIENST. In aansluiting op hetgeen wy in ons nummer van Vrijdag jl. publiceerden over de instelling van een autobevrachtings- dienst, deelde de rijksinspecteur van het verkeer in Zeeland, de heer Oudemans, ons mede, dat het hoofdagentschap voor Zee land te Middelburg is gevestigd. Deze hoofdagent is tevens agent voor Walche ren. Agentschappen zijn verder in Goes, Zierikzee en Terneuzen. Onder den agent in Terneuzen ressorteeren twee subagen ten, nL in Hulst en in Oostburg. De leiding van den autobevrachtings- dienst berust by den rijksinspecteur van het verkeer te Middelburg. De heer Oudemans verzocht ons er de aandacht op te vestigen, dat beroepsgoe- dèrenvervoerders voor het grensverkeer in het bezit moeten zijn van een vergunning zoo zij de grens willen overschrijden: Het besluit inzake de instelling van den autobevrachtingsdienst is heden van kracht geworden. BELASTINGDIENST. Benoemd tot schrijver 2e klasse in vasten dienst der Directe Belastingen enz. de tij delijke schrijvers tweede klasse L. B. He- melaar en P. M. Ringelberg, beiden te Ter neuzen. Tot schrijver 2e klasse der Registratie en Domeinen in vasten dienst werd be noemd de tijdelijk schrijver 2e klasse mej. J. Step te Middelburg. Aan het onderzoek naar de geschiktheid voor het ambt van schrijver 2e klasse der Directe Belastingen, bedoeld in artikel lOld van het Ambtenarenbesluit Belastingdienst hebben voldaan de volgende schrijvers op arbeidsovereenkomstP. H. Cornells te Vlissingen, kantoor dir. belastingen H. J. Flierman teMiddelburg, inspectie dir. be lastingen M. Dieleman en E. E. I. Not- schaele, beiden te Terneuzen, inspectie dir. belastingen. Tót rijksklerk der Registratie en Domei nen in tijdelijken dienst werd benoemd de klerk W. van Slug's te Middelburg, kantoor Registratie no. 2. Geslaagd. Geslaagd aan de „Middelbare Koloniale Landbouwschool" te Deventer voor de cursussen meerjarige cultures en tabak de heer J. Woudstra te Vlissingen en voor den cursus meerjarige cultures de heer M. Meerkamp van Embden te Middelburg. Jubüeerende vereeniglngen in Zeeland van „De Macht van het Kleine". De Vereeniging tot verpleging van lyders aan vallende ziekten heeft te Heemstede haar bekende inrichtingen, waar personen van alle kerkelijke gezindten worden op genomen. Om ook onvermogenden te kunnen ver zorgen bestaat de halve stuiversvereeni- ging, bekend onder den naam van „De macht van het Kleine". Op zeer veel plaatsen in ons land, ook in Zeeland, bestaan hiervan afdeelingen. Er zijn dit jaar 9 Zeeuwsche afdeelingen die jubileeren. Breskens herdenkt in deze maand haar 40-jarig bestaan, evenals Souburg in Juni. Zilveren jubileums hebben de afdeelingen Ritthem en Veere in Maart, Hoek in Juli, Ellewoutsdyk en Wilhelminadorp in Sep tember, Baarland in October en Nieuwer- kerk in December. Walcheren Ernstige va! op het ijs. VEERE. Mej. van B.-A. is bij het rijden over brobbelig ijs zoo ongelukkig neerge komen, dat zij haar voet boven den enkel brak. De dame moest naar huis worden vervoerd, waarna zij naar het gasthuis werd gebracht ter verdere verpleging. Geen garnalenvisschery. VEERE. Zooals te verwachten was, heb ben de garnalenvisschers ook deze week geen zee kunnen kiezen; de weersomstan digheden zijn hier onn. de oorzaak van. Auto tegen melkbar gébotst. „ZANr>- Zaterdagmorgen wilde een nauffeur van een militairen vrachtauto op den Nieuwen Vlissingschen weg, tusschen een stilstaande melkkar van A. T. en een stilstaande groentenwagen doorrijden. Dit °ok heeJ goed kunnen geschieden, aocn tengevolge van de gladheid slingerde ^Uto Van achter om en raakte daardoor de melkkar. Een groote hoeveel heid melk en eieren ging verloren. Vergadering landbouwvereeniging. hleJPrtT'?" Ef!_ST' JOOSLAND. Vrijdag hield de Landbouwvereeniging alhier haar ln Café "de Roode Leeuw", <J?Ul2tter keette talrjjk aanwezi- fph.n^^ welkom. Spr. memoreerde de feUe het afgeloopen jaar en te zijn dat we allen als ct™!"*8 het Ieven gespaard, mfoto 7° de bestuursvergadering daar de secretaris A. Wisse niet rn, emlJ1S in aanmerking wSSd a J"™3"' werd >n zjjn plaats benoemd de heer Joz. 3oone. zcide' dat men het betreur- mne?p J lss® ait het bestuur te moeten zien heengaan, doch spr. hoopte. dat zijn opvolger op dezelfde nauwgezette wy'ze deze taak zal vervullen. Na de jaar- ve-rslagen van secretaris en penningmeester was het woord aan ir. Dorst om een toe lichting te geven over het actueele onder werp de paardenvordering. Deze zeer sombere (in het bijzonder voor de paarden fokkers), doch tevens zeer nuttige toe lichting, werd met bijzondere aandacht ge volgd, zoodat velen van de gelegenheid ge bruik maakten om den heer Dorst vragen te stellen, welke door hem op een vlotte wijze werden beantwoord. Spreker spoorde de paardenfokkers aan om onderling de zaak te regelen om zoo doende de grootste ongelukken te voorko men. Uit den geest van de vergadering was dan ook op te merken, dat men deze vin gerwijziging niet naast zich neer zou leg gen, doch het ijzer zou smeden, terwijl het heet is om na de vergadering met elkaar te gaan praten. De voorzitter bracht den heer Dorst har telijk dank. Gevonden voorwerpen. 't ZAND. Gevondeneen leesboek, te bevragen bij Crucq, Kottdekerksche straat D 108een kosteloos belastingmerk bij Lerjnse, N. Vlïss. weg E 148 een zakmes by Biesen, N. Vliss. weg 211, Souburg. Schaatswedstrijden voor de jeugd. OOSTKAPELLE. Vrijdagmiddag werden op de ysbaan „De Halve Maan" wedstrijden gehouden voor kinderen in hardrijden, schoonrijden, hindernisrijden, enz. De deel neming was zeer groot. Voor hindernisrijden voor jongens van 11 tot 13 jaar waren prijswiimers le J, Jobse, 2e P. Schoe, 3e J. Wondergem, 4e P. Castel, 5e W. Maljaars voor hindernisrijden voor meisjes van 11 tot 13 jaar waren prrjswin- ners le prijs Mina Mesu, 2e Jo Wonder gem, 3e Marietje den Hollander voor hin dernisrijden voor jongens tot 11 jaar le prijs P. van Liere, 2e pr. L. Jobse Joosz. hardrijden voor jongens van 11 tot 13 jaar le pr. W. van Liere, 2e- pr. Jb. Jobse, 3e pr. P. Schoe, 4e pr. Jb Vos, 5e pr. Kees Bim- mel, 6e pr. Bart Wattel, 7e pr. J. Wonder gem, 8e pr. W. Wiüeboordse hardrijden voor meisjes van 11 tot 13 jaar le prijs Jo Wondergem, 2e pr. Mina Wondergem hardrijden voor jongens tot 11 jaar le pr. P. van Liere, 2e pr. Kees Bimmelhard rijden voor meisjes tot 11 jaarle pr. Willy Rotte, 2e pr. Keetje Wondergem 3e pr. Sara Jobse schoonrijden meisjes le pr. Jo Wondergem schoonrijden jongens le pr. L. Jobse Lzn., 2e pr. W. van Liere, 3e pr. P. van Liere, 4e pr. Adri Maljaars. Zwd-Bpveland ONGEVAL OP HET IJS. YERSEKE. Mej. M. Wisse Ad. had het ongeluk, toen zy tot 's avonds laat nog schaatsen reed, een schaats zoodanig in haar been te krijgen, dat zij zich onder doktersbehandeling moest plaatsen. ONGEVAL IN MOSSELINLEG BEDRIJF. YERSEKE. In het mosselinlegbedrijf van den heer J. D. v. d. Endt, had de vrouw van den heer J. Weststrate-Westv.eer het ongeluk een vaatje mosselen tegen haar enkel te krijgen. De enkel bleek dusdanig gekwetst, dat de hulp van dr. Polderman moest worden ingeroepen. Afloop verkooping. YÉRSEKE. Vrijdagmiddag heeft notaris J. C. Kram te Kapelle in hotel Nolet pu bliek verkocht het woonhuis aan de Bree- weg nr. 60, alhier, groot 3 a. 35 c.a., be woond door dép heer P. Lamper. Hoogste inschrijver en kooper was de heer Jac. Duinkerke Jzn. voor 2850. Onkosten ge woon plus 260 rechtbankkosten. Loop der bevolking. YERSEKE. In de maand December 1940 zijn ingekomen P. Priem, zonder beroep, Kerkhoek3traat 61, "cn WemeldingeA. M. Korstanje, kapster, Damstraat 49, van Breda A. van Merwe, landarbeider, Schut tershof 8, van Strijen M. Bom, leerling verpleegster, Emmastraat 12, van Leiden J. Duinkerke, dienstbode, Kaaistraat 3, van Amersfoort Vertrokken H. R. de Koster, zonder be roep, naar Eede, Beatrixlaan 29 J. L. Zwagemaker, landbouwer, naar Oostburg, Nieuwstraat 26. De oestercultuur in December. YERSEKE. Over de maand December 1940 bedroeg de oesterverzending als volgt; Nederland 651.986 stuk3, België 2.457.924 stuks. Duitschlaiid 1.329.904 stuks, totaal 4.439.814 stuks. De verzending over de maand December 1939 bedroeg in totaal 3.557.682 stuks, al- zoo een vermeerdering van 882.132 stuks. Nederland nam 350.000 stuks minder af, België daarentegen 300.000 stuks meer, ter wijl de export naar Duitschland circa één millioen stuks meer bedroeg. Indien men bovenstaande cijfers bekijkt, zou men zeggen, dat de oestercultuur wat aan het opleven is, doch al is de verzen ding over de afgeloopen maand wat beter geweest, toch staat onze oestercultuur er slecht voor, daar de voorraden zoover zyn uitgeput, dat van een flink aanwezig kwan tum niet kan gesproken worden. Daarbij nog gerekend de schade die de vorst thans weer aanbrengt ziet 'het er voor onze oesterkweekers, en in het bijzonder voor de kleinere bedrijven, niet bijster rooskleurig uit. Overplaatsing rijksveldwachter. WEMELDINGE. Met ingang van 8 Ja nuari jl. is overgeplaatst by den rivier- dienst te Sliedrecht de rijksveldwachter J. G. Visser, thans in gelijke betrekking al hier. Loop der bevolking. KAPELLE. In December 1940 zyn in deze gemeente ingekomen Sa. van de Linde van Goes naar Biezelinge, D 82 Pa. J. de Witte van Goes naar Kapelle, A 253 Ka. L. Meulmeester van Vlissingen naar Bieze linge, D 170 Chr. J. van Overbeeke en gezin van Weststellingwerf naar Kapelle, A 58. Vertrokken Joha. Sonke van Biezelinge D 22 naar Goes; Da. L. Beenakker van Bie zelinge naar 's-GravenpolderJan West- veer van Biezelinge D 99 naar Wolphaaarts- dijkGa. Beeke van Biezelinge E 3 naar SoestJa, L. Rottier van Biezelinge D 67 naar 's-Gravenhage J. G. de Jager en ge zin van Kapelle A 58 naar Beilen Ca. Sin- ke van Kapelle D 212 naar Kruiningen. IJsbaan geopend. KRUININGEN. Vrijdagmiddag is op den Spuiboezem een ijsbaan geopend. Het ys is nogal oneffen daar het de eenige berijd bare baan is in den Kruiningschen polder, zullen waarschijnlijk velen ervan gebruik maken. Er wordt nog eiken dag een kleine hoeveelheid water uit den polder gelaten, dus de watergangen en breede sloten zijn geheel onbetrouwbaar. Collecte. KRABBENDIJKE. De collecte voor de bijzondere nooden der Herv. Kerk heeft op gebracht 25, voor de zending 23. Bijeenkomst Nntsdepartement. KRABBENDIJKE. Het „Nutsdeparte- ment" hield een bijeenkomst in de zaal van het hotel de „Koophandel". De heer C. Burger te Wilhelminadorp droeg enkele schetsen voor door hem zelf geschreven in het Zeeuwsch dialect De talrijke aanwezigen luisterden met aandacht naar den spreker. Een dankbaar applrus viel hem ten deel. Door den voor zitter werd medegedeeld, dat in de volgen de maand zal optreden mevr. v. d. Broecke- de Man uit Aardenburg. Zij zal spreken over het bekende boek „Hollands Glorie" van J. den Hertog. Zeeuwsch-Vlaanderen De Noodbeurs te Bergen op Zoom. Zeeuwsch-Vlaamsche zakenlieden gedupeerd. De tweede Brabantsch-Zeeuwsche Nood- handelsbeurs, welke Donderdag en Vrijdag jL te Bergen op Zoom werd gehouden, heeft voor vele zakenlieden uit Zeeuwsch- Vlaanderen een groote teleurstelling ge bracht. Volgens een aan hen gerichte uit- noodiging tot een bezoek aan deze nood beurs, zou deze geopend zjjn tot 's avonds half tien. Vrijdagmorgen vertrok een aantal zaken- menschen met de boot van 10.30 uur uit Breskens, welke boot aansluiting geeft op den trein welke 11.19 uit Vlissingen ver trekt Edoch, de boot was ditmaal veel te laat, waardoor de trein was vertrokken. Een en ander had tot gevolg, dat deze za kenlieden eerst te plm. 4 uur in Bergen op Zoom arriveerden. Hoewel deze vertra ging voor hen minder plezierig was, troostte zij zich met de gedachte, dat de beurs tot half tien geopend zou zijn, waar door zij toch ruimschoots den tijd hadden hun zaken af te doen. Hoe groot was ech ter hun teleurstelling, toen bleek, dat circa 80 procent van de standhouders reeds was verdwenen. Slechts een. 10-tal was nog aan wezig, hoewel reeds doende met pakken. Zoodoende konden de gedupeerden uit Zeeuwsch-Vlaanderen onverrichter zake te- rugkeeren, om eerst den anderen dag hun woonplaats te bereiken. Gevolg groote kosten en geen doel bereikt. ARBEIDSDIENST. Een interessante toelichting van mr. Hoekzema, ÓOSTBURG. Teneinde de daarvoor in aanmerking komende Oostburgsche jon gens nader in te lichten over den in ons land ingevoerden arbeidsdienst, had burge meester Hoekzema de jongelui j.l. Vrij dagavond opgeroepen voor een bespreking op het gemeentehuis. Nagenoeg alle jongens hadden aan deze oproep gehoor gegeven. Burgemeester Hoekzema begon te vertellen, dat er ar beidsdienst geen instelling is als gevolg van dezen tijd, zooals veelal wordt beweerd, doch dat de oorsprong daarvan ligt in Zwitserland, waar de nood der boeren zeer hoog was gestegen. De witscrschê studen ten besloten toen de boeren te gaan helpen, waarmede zij twee voordeelen boekten, n.I. in de le plaats hielpen zij daarmede niet alleen de boeren, doch het geheele land en in de 2e plaats deden zy daarmede veel ge zondheid a en leerden zij d toestanden op het pla^eland kennen. Deze vrijwillige arbeidsdienst had zooveel succes, dat het spoe "ig door- andere landen werd overge nomen. In enkele landen werd deze dienst resp. verplichtend gesteld, zooals in Bul garije en Silezië, landen die ontzettend van den oorlog hadden geleden. Daar werd de arbeidsdienst georganiseerd door den staat en werden jongelui verplicht voor een halfjaar 'a den arbeidsdienst te gaan werken, De vrijwJlige arbeidsdienst werd ook in ons land ingevoerd, hoewel hier minder be kend. J?_ herinnerde o.a. aan Bakkeveen en andere werkkampen. Ook in ons land heeft de staat zich dat aangetrokken, doch het z.g. driezuilenstelsel is hier altijd een bezwaar geweest voor een verplichteri dienst. Daar waar de arbeidsdienst verplichtend is, bijvoorbeeld in Duitschland, heeft dit goed gewerkt en werd een oplossing gevonden om de nooden te bestrijden, o,a. de jeugd werkloosheid en het helpen van den boer. Op alle mogelijke gebieden zullen ook in ons land veranderingen moeten worden ingevoerd. Wij hebben mannen noodig, die willen en kunnen werken, waardoor we eén echte volksgemeenschap gaan vormen; dit kan mede bereikt worden door het in stellen van een arbeidsdienst, met uitslui ting van politiek of geloof. Bij den arbeids dienst zal een iedér vrij worden gelaten in de uitoefening van zyn godsdienstplich ten. Er is thans een oproeping gedaan voor jongelui van 18 tot 23 jaar om vrijwillig bjj den arbeidsdienst toe te treden, later zal zulks plicht worden. Spr. zette vervol gens uiteen, hoe de leiders zyn en worden gevormd. De vorming van leiders is nog niet geheel voltooid om die groote groep van jongelui op te vangen, vandaar, dat wordt begonnen met vrijwilligers. De be doeling is dat deze vrijwilligers met April a.s. beginnen en dat na een half jaar de verplichting komt. Nederland, aldus spr. is een land van groote beschaving en heeft een groote roem op te houden. Dat moet zoo blijven! Wanneer een ieder zal zien, dat de arbeidsdienst goed werkt, zal deze zeker aller sympathie verwerven. Spr. wees er verder op dat bij den arbeids dienst allen gelijk zijn. hoe het werk ver deeld wordt, waarbij niet alleen practische arbe'i, doch ook de algemeene ontwikke ling een voorname plaats vervult, welke mogelijkheden er voor de jongens zullen zyn om vooruit te komen, daar deze jon gens na afloop van hun diensttijd weer in een werkkring zullen worden geplaatst, enz. enz. De jongens werden in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt, IJSVERMAAK. OOSTBURG. Op initiatief van het be stuur der Oostburgsche IJsclub werden Za terdagmiddag ij swedstrijden voor kinderen gehouden. Daartoe waren een paar goede banen op het „Groote Gat" met palen af gezet, waarvan de Nederlandsche kleuren wapperden, hetgeen een fleurig aanzien gaf. Hoewel het weer niet bepaald mede werkte, bestond voor deze wedstrijden groote belangstelling. Vele ouders waren aanwezig om de prestaties der kleinen gade te slaan. Wedstrijden werden gehouden in ringrij- den, hardrijden en schoonrijden. Wat heb ben de kinderen him best gedaan om een zoo goed mogelijke prestatie te leveren. Er heerschte dan ook een echt feestelijke stemming en de toeschouwers hebben ruimschoots genoten van de groote geest drift der kinderen. De uitslagen waren als volgt Ringryden voor de kleinsten 1. Mimi Hoste, 2. A. Porrey, 3. G. v. <L Plank, 4. M. Dekker, 5. P. v. d. Broeke. Hardrijden jongens 9 t.m. 11 jaar1. Bram Huisman, 2. Willem Christiaansen, 3. Alex Verstraaten. Jongens 12. t.m. 14 jaarL Herman v. Da mme, 2. Aug. Quaars, 3. Theo v. d. He mel. Meisjes 9 t.m. 11 jaar1. Betsie Chris tiaansen, 2. Marie van Vooren, 3. Jo Ver- sluijs. Meisjes 12 t.m. 14 jaar1. Crina le Clerque, 2. Berta Fijnhout, 3. Elza Doo- laeghe. Schoonrijden jongens. Solo L Piet Ver meulen, 2. Omér Barra, 3. Marcel de Vos. Meisjes. Solo 1. Betsie Christiaansen, 2. Annie Riemens, 3. Crina le Clerque. Na afloop werd een groot aantal prijzen uitgereikt. Ook Zondag hebben zeer velen genoten van de ijspret. Het ijs op het „Groote Gat" was in prima conditie en ver uit de omge ving waren de schaatsliefhebbers naar Oostburg gekomen. Ook vele niet-rijders kwamen een kijkje nemen naar deze ge zellige drukte en de warme chocolademelk vond gretig aftrek. IJs en weder dienende worden er heden (Maandagmiddag) wedstrijden voor de ouderen gehouden. Distributieleidster benoemd» HOOFDPLAAT. Als leidster van den distributiedienst is alhier aangesteld mej. L. Storninck inplaats van den heer A. Tho- maes, die als zoodanig zyn ontslag heeft genomen. De winter. HOOFDPLAAT. De vorst bracht voor de ijsliefhebbers genoegelyke dagen. Op de groote kreek werd druk schaatsehen-gere- den. Maar het is niet alleen plezier wat dezen winter brengt ook veel ongemak en schade wordt er geleden. Ruim een twintigtal personen heeft het werk moe ten stilleggen. Zij zijn nu gedwongen zich bij de werkloozenkassen aan te melden. Een verbandpost. WATERLANDKERKJE. Op initiatief van den gemeenteveldwachter alhier, zal op 15 Januari een meldingspost (verband post) worden gevestigd van het Ned. Roo de Kruis in het pand Grintweg C 37, be woond door den gemeenteveldwachter, die gediplomeerd helper is bij de vereeniging „Het Ned. Roode Kruis" en tevens ge diplomeerd E.H.B.O.-er. Voormonstering paarden. WATERLANDKERKJE. De voormonste ring van paarden zal in deze gemeente plaats hebben op Maandag 20 Januari met alle paarden van 3 jaar en ouder (alleen hengsten uitgezonderd), Muziekuitvoering. WATERLAND KERKJE. Het muziek korps „Nut en Genoegen" gaf Zaterdag haar eerste uitvoering in dit jaar, bij den heer C. Bron. Jan Pierewiet, door Piet Marée, uitg. Uitgeversmij. Den Haag. Jan Pierewiet is de vroolijke geschiede nis van een geteekend ventje, dat van de lei van kleine Tineke wegloopt. Het boek is met aardige teekeninge- tjes met mooie fotografiën geïllustreerd. lies leert koken, door Villa Thrapwahl, Uitg. Zuid-Nederland- sche Uitgevermij. Den Haag. De Noorsche schrijfster en paedagoge Villa Thrapwahl schreef op een origineele wijze een kookboek voor oudere meisjes. Vertaald door Hanny Brink en geïllus treerd door Piet Marée is het ook in Hol land verschenen en veel jonge meisjes zul len de beginselen van de kookkunst op aangename wijze er uit kunnen Ieeren. Het Jongens Radioboek door Leonard de Vries. Uitg. L. J. Veen's Uitgeversmij. N.V„ Am sterdam. De vele Hollandsche jongens, die hun hart aan de radiotechniek hebben verpand, kunnen door de uitgave van dit leerzame boek veel meer plezier van hun hobby be leven. Het boek geeft niet alleen gedetail leerde bouwbeschrijvingen van diverse ont vangers en versterkers, maar legt tevens de werking ervan uit. Door wolken, omhoog, door Mar- ja Roe. Uitg. j. Philip Kruseman, Den Haag. Hans is bestemd om zyn vader in de zaak op te volgen, doch hij voelt meer voor de vliegsport Zyn oudelui willen hem ook tot een huwelijk met de rijke Eva Bron dwingen, maar Hans weigert, ofschoon hij op het meisje verliefd is. Dan komt de oorlogen dan weet hij, dat hij zonder Eva niet kan leven en hij gaat haar zoeken in haar woonplaats, die een puinhoop geworden is. Ineke eigenwijs» door J. H. Brinkgreve-Entrop, Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Een vlot verhaal over een klein eigen wijs meisje, voor meisjes van 812 jaar. Er werden veel tochten gemaakt Het werd en ideale ijs-Zondag. Wanneer het kwik in de thermometer onder nul daalt, dan krijgt schaatsenrijdend Nederland een kriebelig gevoel. Hoe dik wijls zyn we de laatste weken naar de thermometer geloopen, als wilden wy het kwik naar beneden kijken en in ons bin nenste hebben we heimelijk de stoutmoe- digea benijd, die in een overmaat van enthousiasme de schaatsen onder den arm namen en op zoek gingen naar berijdbaar ijs. We hebben een ijsperiode gehad. Gehad, want terwijl wij dit schrijven, schynt dc dooi te zijn ingevallen. Wy leven nu een maal in een land met een grillig klimaat; we kennen niet voor niets de uitdrukking, het kan vriezen en het kan dooien. Enfin, daarom treuren we niet; we hebben de ijs- vreugde weer ondergaan en er met volle teugen in gulzige halen van genoten. Wat doe je in zoo'n geval? Je richt Je werk zoo in, dat er iederen dag een half uur overblijft, om de beenen uit te slaan en gelijk de fiets een nationaal bezit kan- worden genoemd, zoo is het ook met de schaatsen. Wij hebben den kriebel ge voeld, wij en ontelbaar veel anderen en allen hebben we gehoor gegeven aan de inblazing: maak je vrij, pak je schaatsen en drink de wintersche lucht in. Waar maar berijdbaar ijs was, werd geprofiteerd en de Zeeuwsche watergangen waren in de achter ons liggende dagen gestoffeerd met een bonte menigte rijders, do schoonheid zoekers en de snelheidsmaniakken. Tot vreugde van zeer velen heeft de dooi van Zaterdag niet doorgezet en hoewel het ijs wel wat geleden had en men op som mige trajecten de noodige voorzichtigheid moest betrachten heeft schaatsenrijdend Zeeland een pracht van een ijs-Zondag beleefd. Wy hebben ons, zekeren vochtigen erva ringen van de vorige week ten spijt aan dit feestelijke gebeuren niet kunnen ont trekken en ons gemengd onder de schaat sende menigte. Een zwerftocht per schaats door Walcheren heeft een aparte bekoring, men ziet de wereld vanuit een andere ge zichtshoek. De leiding naar Middelburg was niet rneer ideaal en nu heet het wel dat krakend ijs het meest betrouwbaar is, naar onzen zin kraakte het wat verdacht en dus scharrelden wy langs den kant. Om het einde van het eerste traject te be reiken. Middelburg maakte alles weer goed, de vesten waren in prachtige con ditie en het bestuur van de ysclub zal het ons achteraf niet kwalijk nemen, dat we heimelijk een baantje hebben gepikt, ons op deze wijze schadeloos stellend voor het ongerief, dat eraan voorafging. En toen: de watergang naar Domburg. Domburg was in trek gisteren, want hoewel het op den vroegen morgen nog niet zoo druk was, kwamen er in den loop van den dag groote gezelschappen op de baan. Heel gezinnen ondernamen den tocht naar den zeekant. De schoonrijders wat zijn er in Zeeland veel schoon rijders en de „Noormannen", zij allen ondernamen tezamen met de lieden op hun Hollandsche schaatsen of hun ouderwet- sche, ietwat roestig aandoende scheuvels den massalen aanval op het vredige Dom burg. En op hun beurt trokken de Dom burgers ten aanval, mannen in hun stoere kleedij, meiskes en vrouwen in hun sier lijke dracht op de schaats. Er was een Noorman, die er de vaart prachtig in had en ons op het smalle baantje voorbij stoof. Hy wilde het eerst in de vesting zyn en langen tijd konden we boven den walkant uit zijn wapperend mutsje volgen. Toen waren we hem kwijt. Maai- op een der bochten, toen wij ons met moeite langs de kanten bewogen en meer klauwden, dan reden, troffen we dezen voorrijder weer. „Ga maar weer terug, het wordt nog veel slechter". En inderdaad, hij zei geen woord te veel. Het water in het midden van de baan was tot een koekige massa gestold en deze brei overheerschte, naarmate wy Domburg na derden. Wy hebben doorgezet, hoe dan ook, zij het op het laatste gedeelte met de schaat sen onder den arm. De warme choco ging er gesmeerd in en zoo vonden wij de kracht voor de terugtocht De mist die in den morgen rijm afzette tegen haren en mutsen, begon 'p te trekken en zoo togen wij in den middag op Middelburg aan, in tempo. In ditzelfde tempo schijnt de winter ons nu weer te verlaten, maar gisteren hebben talloos velen genoten, ieder op zyn wijze. De stijlen verschilden en everizoo de kleederdrachten. Het Zeeuwsche cos- tuum werd afgewisseld door de Windjacke en de ijstrui, maar allen reden en ge noten. Ja, hoe hebben wij genoten. Een wintersche ervaring, die je voor een oogen- blik deed vergeten, alleen maar hebben.. enfin tout court schaatsengereden, al was het dan geen elfstedentocht. Naar Dom burg was het genoegelijk cn omdat iedere ijstocht tegenwoordig een naam moet heb ben, werd deze tocht gedoopt als de elf- bruggentocht. Een ander groot voordeel van dagblad-reclame is de moge lijkheid een proefcampagne te lanceeren in een bepaalde streek. Met de aldus opgedane ervaring, kan men dan in de daarop volgende nationale campagne zyn voordeel doen. Eventueele verbeteringen kun nen worden aangebracht, waardoor het effect der re clame-boodschap nog veel intenser wordt. C E B U C O Heerengracht no. 258. Amsterdam C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3