UIT DE PROVINCIE KRUSCHEN Verduisteren: VOORSTELLEN VAN B. EN W. VAN GOES. SPORT Gemengd Nieuws Van onze Boekentafel Rechtszaken van hedenavond 17.48 uur tot morgenochtend 9.47 uur De maan gaat morgen te 7.35 uur onder en komt te 16.28 uur op. Walcheren Gesloten verklaring enkele weggedeelten. Daar het bericht in ons blad van vorige week Woensdag aangaande het gesloten verklaren van den weg Bergen op Zoom over Goes naar Middelburg en Vlissingen en ook van Breskens naar Sluis, niet ge heel duidelijk bleek te zyn, melden wij nog dat het voor het algemeen rgverkeer be treffende gedeelte van den weg voor rijwie len vex-boden is, uitgezonderd in enkele kommen van gemeenten. Zuid-Beveland "Vacanties der scholen verlengd. YERSEKE. De vacantie's van de scholen zijn hier wegens de brandstoffenschaarsch- te met één week verlengd. Slecht U*. YERSEKE. De ijsbanen bevinden zich in een zeer slechten toestand en met werke lijk genoegen kan cr niet gereden worden. De wind heeft groote gedeelten reeds onberijdbaar gemaakt terwijl het water nog door het gemaal wordt afgevoerd, zoodat nu reeds groote scheuren zijn ontstaan en veel water op het ijs komt Schaatsenrijdend Yerseke komt er dit bijster slecht af. Kolen gestolen. YERSEKE. Kolen zijn vooral nu zeer begeerd. Dit ondervond dezer dagen iemand uit deze gemeente, die zich de aanwezige voorraad zag ontstolen, en dus opnieuw zal moeten trachten om bonnetjes vast te krijgen. In zoo'n geval zeker een dub bele schadepost. Zeeuwsch-Vlaanderen Een gelukkig telegram. BRESKENS. Dezer dagen is hier een te legram ontvangen via het Internationale Roode Kruis, dat onze vroegere dorpsge noot C. L. ter Meulen, zich momenteel in een plaats in Oost-Sumatra bevindt, en al daar reeds is benoemd als leeraar aan een middelbare school. Men zal zich herinneren, dat hij tot voor 10 Mei wiskunde-leeraar aan de R.H.B S. to Oostburg wa3. In de oorlogsdagen is hij met zijn gezin in zijn zeiljacht met onbe kende bestemming vertrokken. Sindsdien had men niets meer van hen Vernomen. Deze tijding zal dan ook bij zijn vrienden en kennissen alsmede bij zijn leerlingen met blijdschap ontvangen worden. Ook in visscherskringen is de heer Ter Meulen een graag geziene figuur. Als di recteur van de visschery'school o.a. heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Loop der bevolking. GROEDE. In de maand December jl. zjjn in deze gemeente ingekomen J. J. Janssens, van Nieuwvliet 72, naar A 135 E. M. Swartelé, van Uzendijke D 316, naar O 137 J, Neuféglise, van Nieuw vliet 75 naar W 43 J. de Bliek, van Mid delburg, Seisweg 220, naar A 63 Sa. Ma. van Uxem Sa. C. J. de Bliek J. 't Gilde, x*an Aardenburg, Diomedepolder 40, naar O 214 J. Datthijn, van Sas van Gent, Westsluis 4, naar A 131. Vertrokken Ja. Herman naar Nieuw vliet Ma. Sa. de Meester naar Terneuzen, Tuinstraat 5; W. P. van den Broeke naar Koudekerks, B 245 Aa. Butler naar Ter- neuzen, Vlooswijkstraat Loop der bevolking in 1940. ARNEMTJIDEN. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. 1939, 2456 per sonen (1208 mannen en 1248 vrouwen). Gedurende het jaar 1940 werden geboren 30 m. en 34 vr. terwijl er zich vestigden 69 m. en 72 vr. Er overleden 11 m. en 11 vr. en er ver trokken 34 m. en 41 vr. Het aantal bewoners bedroeg op 31 Dec. 1940: 2564 personen (1262 mannen en 1302 vrouwen). WESTKAPELLE. De bevolking dezer f^ente bedroeg op 81 December 1939 °9 Personen (1186 mannen en 1083 vrouwen). In 1940 werden geboren 25 jongens en 15 meisjes, er vestigden zich 32 mannen en 30 vrouwen overleden 14 mannen en 8 vrouwenvertrokken 21 mannen en 20 vrouwen. bevolking bedroeg op 31 December ?.^2308 Per3onen (tw. 1208 mannen en 1100 vrouwen). AGENDA VLISSINGEN. „Alhnmbro-thcater. Van Vrijdag 10 tot en met Dinsdag 14Januari„Vivere". MIDDELBURG. Electro-bloscoop. Vanaf Vrijdag 10 tot en met Donderdag 16 Januari: ,JDe mannen de baas". GOES. Grand-Theater. Vrijdag 10, Zaterdag u' 12 en Dinsdag 14 Januari Julika RUILING VAN GRONDEN. Ten behoeve der uitbreiding. Het is voldoende bekend, dat in deze ge meente een tekort bestaat aan woningen, met name aan arbeiderswoningen. Ge deeltelijk vindt deze toestand zijn oor zaak in de tijdelijke vestiging van elders woonachtige personen, maar voor een niet gering deel ook in de snelle toename der bevolking gedurende de laatste jaren. Be droeg het aantal inwoners op 1 Januari 1939 nog 9669, heden is dit gestegen tot bijna 11000. Wanneer de toename met 610 zielen per 1 November 1940 tengevolge van de grenswijziging met Kloetinge niet wordt medegerekend valt er derhalve een vergrooting van het inwonertal te consta- teeren met ongeveer 720 zielen in den tijd van twee jaar, een tot nu toe ongekend cijfer. De behoefte aan woningen demonstreert zich vrij goed in de aantallen gevallen van samenwoning en z.g. „dubbele bewoning", welke op 1 November 1940 bedroegen resp. 23 en 31. Tot voor korten tijd was een bevredigen de oplossing terzake van uitbreiding der bebouwde kom vrijwel onmogelijk gewor den uit hoofde van de destijds bestaande begrenzing der gemeente, waarin echter met ingang van 4 November 1940 ten gevolge van de plaats gehad hebbende grensverandering met Kloetinge, een niet onbelangrijke verbetering is gekomen, zoo dat thans de mogelijkheid voor een meer harmonische ontwikkeling van de kom is verkregen. De samenstelling van een nieuw plan van uitbreiding ls bereids ter hand genomen. Zoodra de grenswijziging was tot stand gekomen, hebben B. en W, uitgezien naar de mogelijkheid van verwerving van bouw terrein in het nieuw verkregen gebied, teneinde dit voor arbeiderswoningbouw te kunnen bestemmen en alzoo een goede aansluiting te verkrijgen met de reeds bestaande arbeiderswijken. De gelukkige omstandigheid doet zich daarbij voor, dat zich tegen de oude gemeentegrens en te gen Bouwplan m bevinden een tweetal perceelen bouwterrein en boomgaard, eigendom van het Burgerlijk Armbestuur, groot resp. 1.0080 h.a. en 1.94.50 h.a. Aanvankelijk leverde eenige moeilijkheid op de bepaling der koopsom, doch B. en W. meencn daarvoor tenslotte een zeer ge schikte oplossing te hebben gevonden en wel in den vorm van het aangaan eener ruiling. De gemeente is n.l. eigenaresse van de gronden, gelegen aan den Ouden Singel, meer algemeen bekend onder den naam van „het genadewerk". De bestaande pachttermrin loopt af per 31 December 1945; de jaarlijksche pachtsom bedraagt 569.94. Het Burgerlijk Armbestuur, dat indertijd de werken van vergraving in werkverschaffing heeft bekostigd, pleegt deze grond in den vorm van tuintjes uit te geven. De oppervlakte bedraagt 7.01.08 h.a. Voorts wenscht het Burgerlijk Armbe stuur nog in eigendom té verkrijgen den westelijken zijkant-weg van den Ouden Singel opdat het regelend kan optreden ten aanzien van de beplanting. In oppervlakte ia hetgeen door deze rui ling de gemeente aan het Burgerlijk Arm bestuur zal afstaan, dus niet onbelangrijk grooter, dan hetgeen zij zal verkrijgen, doch hier staat tegenover, dat de ter reinen die de Gemeente zal ontvangen, zonder bijzondere weiken zijn rijp te ma ken tot bouwterrein, terwijl die welke zjj zal afstaan, vxij laag ten opzichte den weg gelegen zijn en bovendien in een voorma lige gracht, zoodatze slechts met vrij hooge kosten tot bouwterrein zouden kun nen worden bestemd, aannemende, dat er ooit behoefte aan stadsuitbreiding in die richting zou bestaan. Bovendien zal door deze ruiling het Burgerlijk Armbestuur in staat worden gesteld om het nuttig gebruik hetwelk thans van die gronden maakt, ook in de toekomst voort te zetten. Een klein gedeelte moet echter niet in den ruil worden begrepen en wel dat deel van het perceel waarop zich de gemeen telijke schfetbaan bevindt. Bovendien zal in den vorm van vestiging van een erfdienst baarheid dienen te worden vastgesteld het recht van uitweg ten behoeve van die schitbaan over de zich ter plaatse bevin dende dreef, loopende van den Ouden Sin gel naar den Oosthavendijk. B. en W. geven den Raad in overweging om tot dezen ruil in den aangegeven zin te besluiten en tevens om de te verkrijgen gronden in te brengen in het Grondbedrijf. Evenals dit het geval was gedurende den wereldoorlog 1914—1918 stijgen ook nu weer de prijzen der bouwmaterialen zoodanig, dat er in den eersten tijd vrijwel geen sprake van kan zjjn, dat particulieren kunnen overgaan tot het bouwen van arbeiderswoningen en kleine middenstands woningen. In aanmerking nemende, dat gedurende de laatste jaren in deze ge meente in verband met normale behoefte gemiddeld inim 40 arbeiderswoningen en kleine middenstandswoningen werden ge bouwd door particulieren, laat het zich begrjjpen, dat evenals toen buiten den reeds nu aan den dag tredenden woning nood tengevolge hiervan reeds spoedig een tekort aan woningen zal ontstaan en het nemen van maatregelen noodzakelijk zal zijn. Gelijk bekend, is er momenteel in deze gemeente reeds een groot gebrek aan ar beiderswoningen, o.a. door de overplaat sing uit Vlissingen van een groot aantal spoorwegbeambten, die er op een enkele uitzondering na niet in kunnen slagen een woning te vinden, zoodat zij genoodzaakt zijn bij anderen in te wonen. Voorts kwam naar deze gemeente een groot aantal in woners van Vlissingen, die eveneens voor het overgroote deel huisvesting vonden door inwoning bij anderen. In hoeverre deze laatsten hun verblijf in Goes van ttf- delijken aard zullen doen zrjn is nog heel moeilijk te heoordeelen, maar aangenomen mag wel woi'den, dat vei'schillenden, bijv. gepensionneerden en ook anderen, die niet naar Vlissingen behoeven terug te keeren om in him onderhoud te voorzien, ook na afloop van den oorlog in Goes zullen blij ven. B. en W. schonken reeds aan een -n ander hun aandacht toen het bestuur van de woningbouwvereeniging „Ons Streven" zich tot hen wendde om de noodzakelijk heid en de mogelijkheid te bespreken van den bouw van een aantal arbeiderswonin gen. Na bespreking van voorloopig inge diende plannen met het Bestuur, waarbij ook de Inspecteur van de Volksgezond heid tegenwoordig was en van advies diende, werd door genoemd bestuur een plan voorgelegd voor den bouw van 34 woningen aan de Violenstraat, de Kam perfoeliestraat en de eventueel aan te leg gen verlengde Violenstraat op den aldaar doe de gemeente te verkrijgen grond van het Burgerlijk Armbestuur. Dit aantal kan, gezien de bovenaan ge geven normale uitbreiding van woningen in deze gemeente, als niet te hoog worden aangemerkt. Uit de aan B. en W. overgelegde stuk ken blijkt, dat de bouwkosten van de te stichten woningen worden geraamd op 125.951,40 en de kosten van aankoop van den benoodigden bouwgrond op 17.876. Het Bestuur der vereeniging vraagt den Raad de noodige medewerking te ver- leenen om tot uitvoering van dit plan té geraken en daartoe aan de vereeniging tegen een aannemelijken prijs den benoo digden bouwgrond te.verkoopen en te be sluiten tot het aanvragen en aanvaarden uit 's Rijks kas en het daarna verstrekken aan de vereeniging van voorschotten tot dekking dezer kosten en zoo mogelijk tot het erleer en va. een bijdrage in het even- tueele exploitatietekort. Zooals uit de overgelegde stukken blijkt, is rekening gehouden met een grondprijs van 3.50 per M2. Deze is genoemd naar aanleiding van de met het bestuur der vereeniging gehouden besprekingen. De voor de gronden aan de Violenstraat en de Kamperfoeliestraat vastgestelde grond prijs is 4 per M2., doch B. en W. ach ten het geen bezwaar, dat bij den verkoop van grond voor de uitvoering van een plan als het onderhavige een kleine reductie op den prijs wox. toegestaan. Voorts blijk; uit de overgelegde exploi- tatieherekeniix^, dat indien geen bijdrage in het exploitatie-tekort zou worden ver leend, een huui-prijs van de woningen zou moeten worden gevorderd van 4.90 per week, terwijl dan de kosten van waterver bruik nog voor rekening der huurders zouden blijven. Momenteel, bij den nijpen den woningnood, zal deze huurprijs wel geen bezwaar opleveren, doel. hij iijkt B. en W. te hoog voor meer noi-male om standigheden in vergelijking met de gel dende prijzen voor woningen van hetzelfde woningtype in deze gemeente. 3. en W. komen derhalve tot de con clusie aan de hand van het bovenstaande, dat het verdoek van het Bestuur der ver eeniging alleszins voor inwilliging vatbaar is en stellen den Raad mitsdien voor I. Aan do Woningbouwvereeniging „Ons Streven" te erkoopen, zoodra alle gron den het eigendom der gemeente zullen zijn, ong veer 4911 M2 grond ten behoeve van den bouw van 34 arbeiderswoningen aan de Violenstraa*, de Kamperfoelie straat -x de aan te leggen verlengde Vi olenstraat voor den prjjs van 3.50 per M2 n. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks k s van voorschotten van ten hoogste 125.951.40 en ƒ17.376 en deze bedragen te verstrekken aan de onder I genoemde woningbouwvereeniging ten be hoeve van den bouw van de aldaar be doelde woningen en den aankoop van den benoodigden bouwgrond, het laatste onder de daartoe bepaalde voorwaarden. VERKOOP VAN GROND. De heer Jac. van Gorp alhier wenscht van de gemeente (grondbedrijf) te koopen een stukje bouwterrein aan de Zonne bloemstraat teneinde daarop een timmer manswerkplaats te vestigen. Krachtens het bepaalde in de Algemee- ne voorwaarden voor den verkoop van bouwterreinen der gemeente Goes, welke met Rijksvoorschot zijn aangekocht, welke voorwaarden mede op den gevraagden gx-ond van toepassing zijn, is voor den bouw van een inrichting als bovenbedoeld de toestemming noodig van den Raad. Ver-der verzoekt de heer Van Gox-p om den prijs, die voor het bouwblok, waar van de gevraagde grond deel uitmaakt, vastgesteld is op 6 per M2, in dit geval te bepalen op 4 per M2. Adressant ba seert dit verzoek op de z.L ongunstige ligging van het terrein. Tegen de stichting van een timmermans werkplaats ter plaatse hebben B. en W. geen overwegend bezwaar, terwijl zij zich overigens geheel kunnen vereenigen met den inhoud van het op deze zaak betrek king hebbende rapport van den Directeur van Gemeentewerken, die er op wjjst, dat deze grond aansluit op een daar staande schuur van Verburg en er nog voldoende ruimte overblijft voor een dubbele woning. Resumeex-ende geven B. en W. den Raad in overweging om voor den door den heer Van Gorp te koop gevraagden grond den prijs te bepalen op 4 per M2 en voorts om toestemming te verleenen tot de vesti ging daarop van een timmermanswerk plaats. DE NIEUWE IDENTITEITSKAARTEN. Moeten 1 kosten. Bij besluit van den Raad dd. 23 October U. werd een wijziging aangebracht in de verordening op de heffing van leges ter secretarie en wel op het punt van afgifte van identiteitskaarten. Bij de indiening van het desbetreffende voorstel leefden B. en W. in de veronder stelling, dat de kosten, verbonden aan de afgifte der eenvormige identiteitskaarten door den Raad zouden worden bepaald. Het wilde B. en W. voorkomen en de Raad bleek van hetzelfde gevoelen te zijn dat deze bewijzen gratis dienden te worden afgegeven en dat slechts het heffen van een kleine vergoeding gerechtvaardigd zou wezen in geval van afgifte van een tweede exemplaar, meestal noodig ten gevolge van verlies door onachtzaamheid. Evenwel Is genoemd Raadsbesluit ach terhaald door het besluit van den secreta ris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, dd. 17 October 1940, waarin de wijze van afgifte der bovenbe doelde identiteitsbewijzen wordt geregeld. Artikel 15 van dat besluit nu bevat de be paling, dat voor elk uit te reiken persoons bewijs een recht wordt geheven van 1.—, waarvan de helft komt ten bate van 's rijks kas en de andere helft in die van de ge- De wereldberoemde degelijksche dot* Knuchen Zout, *o© Weln ib ie Ij, doet wonderen. Lijders een de hardnekkigste Rheumatlsche pijnen zullen U dat bevestigen, went die weten bij ondervinding hoe weldadig een bloed-zuive- rende Kruschen-kuur werkt op het heele gesteL M «po*- m dro» 1.62, 1.47 0.76, 0.41. VOETBAL WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle door den Zeeuwschen Voetbal Bond a.s. Zaterdag en Zondag uitgeschreven wedstrijden zijn afgelast. WIELRENNEN EUROPEESCHE RENNERS IN ARGENTINIË. In Argentinië werd een groote weg wedstrijd gehouden, waaraan verschillende Europeesche renners, die sinds het uit breken van den oorlog noodgedwongen daar verblijven, deelnamen. Winnaar werd de Italiaan Di Paco, die slechts in den sprint na een rit van 240 km. wist te winnen. Op wiellengte volgden de renners Deneef, Bertola, Prior, Huys, Mathieu, Saavreda en S1 a a t s. Op grootere af stand volgden v. d. Broeck, Fernandez, Christensen en Montero. DE HAAGSCHE TRAM MAG WEER TOT 'S AVONDS 11 UUR RIJDEN. Om redenen, ontleend aan de belangen der luchtbescherming moest het tram- verkeer om 8 uur des avonds eindigen. Aan de tramweg-maatschappijen zijn eeni- gen tijd geleden de maatregelen medege deeld, welke zij kunnen nemen ter ver mijding van vonkvorming. De Haagsche tramweg-maatschappij heeft in overleg met de Duitsche politie zich oxxmiddelljjk toegelegd, middelen te vinden om deze vonkvorming te voorkomen. Een dezer dagen in de avonduren plaats gehad heb bende proefrit heeft aan het licht ge bracht, dat ten gevolge van de getroffen maatregelen het voorkomen van vonken sterk is verminderd. Met het oog hierop is goedgevonden, dat de Haagsche tram weg-maatschappij haar lijnverkeer tot 11 uur in stand houdt. Ten einde het tramverkeer ook in an dere steden van Nederland te kunnen uit breiden, heeft men den directeur der H.T.M. bereid gevonden de maatregelen, welke hij genomen heeft, aan de overige tramwegmaatschappijen mede te deelen. Wanneer het later rijden der. trams in zal gaan, is nog niet bekend. EEN NOODLOTTIG ONGELUK. De groentenkoopman H. te Didam (Geld.), die met paax*d en wagen den boer opging:, is noodlottig om het leven geko men. Op een gegeven oogenblik sloeg zijn paard op hol. H. werd van den wagen ge slingerd en kwam zoo ongelukkig ten val, dat de wagen hem dware over het lichaam ging. Hij liep ernstige inwendige kneu- zingen op, aan de gevolgen waarvan hjj kort na aankomst in het ziekenhuis over leed. VALSCHE ZILVERBONNEN IN OMLOOP. De laatste weken komt het herhaaldelijk voor, dat het pereoneel van banken in ver schillende steden, zich tot de politie wendt om haar valsche zilverbonnen ter hand te stellen. Een belangrijke serie van deze biljetten is herkenbaar aan de achterzijde, waar het bedrag dat vier keer is aangegeven een keer in spiegelschrift voorkomt. Voorts moet men wantrouwen koesteren tegen bepaalde nummers. Een groot aantal vervalschingen heeft aldus De Tel. het volgende serienummer en letter: B 035795, B 022652, M 070952, L 070952 en F 070952. Van de zijde van de Nederlandsche Bank deelt men mede, dat de omloop van valsche bonnen geen buitengewoon grooten omvang heeft. Zeven door Nono. Uitg. Bigot en van Rossum N.V., Amsterdam. Een zevental aardige, komische schetsen, waarvan jofele Amsterdammers de hoofd personen zijn. Een Bataafsch driemanschap door A. M. de Jong. Uitg. van Holkema en Warendorf. Am sterdam. Wat zullen de jongens van een jaar of twaalf genieten van dit boek Het voert de lezers naar den tijd, waarin Friezen en Bataven ons land bevolkten, het spreekt van de deugden van de vrije Batavieren, van dapperheid, eerlijkheid en schrander heid. Een ouderwetsch-gezellig boek van de hand van den ras-verteller A. M. de Jong. meente vloeit In geval van min- of onver- mogenden kan genoemd bedrag tot de helft worden verminderd of kan kostelooze uit reiking van een nieuw bewijs ter vex*van- van een bewijs kost 0.50, terwijl de uit reiking van een neuw bewijs ter vervan ging van een dat verloren is geraakt onvexmlnderd de strafrechtelijke gevolgen slechts kan plaats hebben tegen heffing van het dubbele van bovengenoemd be drag. Dit voorschrift maakt de door den Raad in het leven geroepen bepaling geheel krachteloos, reden warom B. en W. ter voorkömng van verwarring, den Raad in overweging geven, tot intrekking daarvan te besluitexx. HAAGSCHE GERECHTSHOF, De wolf In den kwaden reuk. De verdediger in deze zaak, mr. F. W. Adriaanse uit Middelbixrg, meende dat de ze verdachte, de landbouwer C. J. van H., zijn cliënt de wolf is die in den kwaden reuk staat, hetgeen evenwel ten onrechte zou zijn. In dat opzicht verschilde hij van mee ning met den proc.-generaal, die over v. H. niet zoo heel veel goeds wist te zeggen. En daardoor kwam het ook, dat hij de 14 dagen gevangexxisstraf, die van H. had ge kregen van den politierechter te Middel burg, tot twee maanden wilde verhoogem De verdachte had met een auto gereden, terwijl het rijbewijs voor hem was inge trokken. Er was nog een verzwarende om standigheid bij, want van H. zou tijdens het besturen van den auto dronken zijn geweest ook. In Wissenkerke was verdachte door de politie aangehouden. Maar de proc.generaal, jhr. mr. van Asch van VVrjck, herinnerde er aan dat van H. een tijdje tevoren in Colijnsplaat ook reeds was aangehouden. Toen had van H. een grooten mond opgezet, en gezegd dat hij toch verder zou lijden. Deze waarschuwing had dus xxiet geholpen, maar evenmin die de kantonrechter had gegeven, nl. 200 boete subs. 7 dagen hechtenis, en intrek ken van het rijbewijs. De verdediger merkte op dat van H. ora onbegrijpelijke redenen door de politie van Noord-Beveland in een kwaden reuk is gesteld. Pleiter herinnerde er aan dat eeni- gen tijd geleden tegen vex*d. proces-verbaal was opgemaakt wegens het besturen van een fiets, terwijl hij dronken was. Tegen de verklaring van den rijksveldwachter kon pL bij den kantonrechter achttien ge tuigen vóórbrengen, die bij van H. op de boot waren, en allen ontkenden dat deze dronken was. Een dergelijke kwestie ziet pl. ook hier, want van dronkenschap is geen sprake. Al leen wanneer verd. zenuwachtig is, dan geeft hij een dergelijken indruk. Men moet deze zaak ook bezien in de sfeer van de gebeurtenissen van 14 Mei, toen veel din gen gebeurden, die anders strafbaar wa ren. PL kon een bewijs overleggen dat van H. was opgeroepen om vluchtelingen tc vervoeren. En in tegenstelling met het geen de prov.-generaal zei, kon pl. een lijst overleggen waarin verschillende notabelen mededeelden, dat van H. wel gunstig be kend staat. Verdediger meende dan ook dat hier wel met een geldboete volstaan zou kunnen worden. Het Hof zal over 14 dagen arrest geven. Verzet tegen de politie. G. C. C. F. uit Hansweert had het den marechaussee in Kruiningen niet gemak kelijk gemaakt, toen deze op sluitingstijd daar de café's ging controleeren. In een café bevond zich F. in gezelschap van een aantal Duitsche militairen. Toen het slui tingstijd was, had de marechaussee aan F. gezegd dat hij het café had moeten ver laten. Hij wilde dat niet, waarna F, er uit werd verwijderd. Toen hij buiten was, wil de hij er weer in en toen ontstond een vechtpartij met de marechaussee. Men wilde F. arresteeren, doch hij verzette zich hevig. Voor dat feit had de politie rechter te Middelburg hem veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, hetgeen de proc.-generaal te weinig zei te vinden. Want F. staat niet gunstig bekend, en hjj heeft zijn eigen café ook reeds moeten slui ten. Daarom vorderde spr. een maand ge vangenisstraf. Mr. Adriaanse als verdediger was van meening dat verdachte als eenvoudig man heeft gedacht dat het verlof dat de Duit sche militairen hem gaven om in het café te blijven, afdoende was. De verdachte heeft nog een blanco strafblad, en het reeds dadelijk opleggen van een vrijheids straf meende pl. niet juist te achten. Het Hof zal over 14 dagen arrest wijzen. EEN KWESTIE TU SS CHEN SLEEPBOOTREEDKR EN EIGENAAR VAN DEN SLEEP. Het sleepschip „Mory" van de firma Costers te Antwerpen werd door de sleep boot „Bertha van Hansweert", toebehoo- rende i an C. H. Bos te Dordrecht, naar Antwerpen gesleept, maar is aan den grond gevaren. De firma Costers elschte toen van Bos schadevergoeding. De recht bank te Rotterdam heeft in haar vonnis overwogen, dat tot de verplichtingen, waartoe de sleepboot-reeder zich verbindt, op zijn minst behoort het zoodanig be vorderen van het sleepschip, dat dit niet aan den grond vaart, zoodat hier schade vergoeding dient te worden gegeven tenztj die reeder bewijst, dat flit aan den grond varen is voortgekomen uit een vreemde oorzaak, welke hem niet kan worden toe gerekend. Tot dit bewps werd de sleep boot-reeder toegelaten. Dit vonnis is in hooger beroep door het Haagsche ge rechtshof bevestigd. De heer Bos kwam van dit arrest in cassatie, waarop de Hooge Raad het gis teren heeft vernietigd, overwegende, dat bjj een sleepbootovereenkomst niet het sleepschip wordt overgenomen, doch dit schip bljjft onder de hoede van de eigen bemanning. Wel geschiedt de vaart onder de leiding van de sleepboot, maar het sleepschip behoudt in beperkte mate vrijheid om zrjn eigen koers- tc bepalen. De mate van vrijheid zal in hoofdzaak worden bepaald door de omstandigheden zooals de samenstelling van den sleep, den onderlingen afstand der vaartuigen en de wijze, waarop ze aan elkaar verbonden zijn. Met den aard van een zoodanige overeenkomst aldus de Hooge Raad strijdt het daarin leggen van een ver- bi" mis van de sleepboot om te maken dat het schip gedurende het sleepen bin nen het veilige vaarwater blijft. Om dus dc sleepboot aansprakelijk te stellen voor de schade, veroorzaakt door een ongeval als het onderhavige, is vereischt het ten laste van de wederpartij komende bewijs, dat dit ongeval aan de schuld van de sleepboot te wijten is. De zaak is teruggewezen naar het Haag sche hof,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3